De Zuid-Afrikaansche Vrijheidsoorlog. Vrede vóór 30 p a r te Pretoria gesloten. Staatsloterij. WARE WOORDEN. Met het oog op de concurrentie is het noodzakelijk, dat we over zeer goede kwaliteiten beschikken. Naar aanleiding van deze lezing werden door ver schil 11 en de aanwezigen vragen gesteld, welke allen tot tevredenheid werden beantwoord. Rondvraag. Op voorstel van het bestuur werd aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid een telegram ge zonden, waarin wordt verzocht dat ten spoedigste een beslissing wordt genomen op het request van „De Vier bond"' d.d. 19 December j.1., waarbij een toeslag werd verzocht van f 1 per 100 Kg., geveilde bewaarkool. Door een gunstige beschikking zal een debacle in de kool streek worden voorkomen. Voorzitter stelde er zich wel niet veel van voor, doch er kan niet te veel worden gehamerd op dit aambeeld. Reeds is cr op een audiëntie een toezegging gedaan, doch er is nog niets gekomen. Ook op de audientie welke de vertegenwoordigers van gemeentebesturen bij den Minister hebben gehad, heeft men niets gehoord. Deze is gehouden in April en er zou ten spoedigste antwoord worden gegeven. De heer Glas. Groenteteelt, vroeg of het adres van ten Chr. Boeren en Tuindersbond niet is ingekomen, omdat het niet behandeld is. Voorzitter antwoordde, dat actie wordt toegejuicht, doch men kan niet verwachten dat deze bond succes zal hebben bij den Minister, daar de groote landelijke organisaties al geen succes hebben. De bond had zich tot de andere organisaties moeten wenden. Men heeft geen aahaesie betuigd, omdat het een vaag adres was en reeds door andere bonden onderhandelin gen worden gevoerd. Eqjmoet niet door elk afzonderlijk worden gevraagd. Het moet ééndrachtig gebeuren. De heer P. Klant deelde mede. dat er reeds bespre kingen zijn gehouden door de hoofdorganisaties. De Prov. Commissie is met den Chr. en den L.T.B. overeen gekomen om gezamenlijk bij den Minister aan te klop pen, doolr de verzoeken van de afdeelingen breken het werk weer eenigszins af. Daarom is het te betreuren, dat dit adres verzonden is. Het door de organisaties gezamenlijk opgemaakte ver zoek is op het oogenblik aan het departement. Van den inhoud kon spr. geen mededcclingen doen. De heer C. Mosch, L.T.B.Warmcnhuizen, vroeg of alle gecontracteerde kool over het betaalkantoor kan worden betaald. Voorzitter antwoordde, dat de groote koolbouwers geen lid zijn van de veiling, dus hebben wc geen recht. De heer Mosch merkte op, dat de tuinders alleen over het betaalkantoor moeten betalen. Voorzitter doet een beroep op de tuinders om dit te doen. De heer W. Molenaar, L.T.B. Warmcnhuizen, wilde maatregelentreffen voov dc aanvoerregeling. Voorzitter antwoordde, dat er wel maatregelen zijn, doch dc menschen willen zelf niet meewerken. De heer L. Kalverdijk, „De Koophandel", vroeg of het niet mogelijk was dat de maat van nep op 33 mM. werd gemaakt, daar er zeer veel klachten over de oude sor teering komen. Voorzitter deelde dezelfde meening als de heer Kalver dijk. Het is wel een punt van overweging en het U.C.B. zal uiteindelijk deze maat moeten wijzigen. De heer S. de Boer Ivz., vertegenwoordiger der L.G.C. dankte voor de hartelijke uitnoodiging voor deze verga dering en besprak het hedenmiddag besprokene, aan gaande de bonnen. Spr. wees op het groote ongerief van het onregelmatige veilen. De heer J. Ootjers, Noordcrmarktbond, betuigt ook zijn dank voor de uitnoodiging. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de medewerking. NOG ALTIJD HEBBEK DE BOEREN EEN STERK SAAMHOORIGHEIDSGEVOEL EN STAMBEWUSTZLJN. DEN 31sten Mei zal het 30 jaar geleden zijn, dat de vrede werd gesloten tusschen Engeland en de Zuidafrlkaansche Republieken, die een einde maakte aan een der beruchtste oorlogen van de laatste honderd jaar. De ouderen onder ons herinneren zich ongetwijfeld de verontwaardiging, die zich meester maakte niet alleen van Holland, maar van een groot deel van Europa en Amerika, toen het uitbreken van den Boerenoorlog bekend werd. Een lang voorspeL Een zeer lang voorspel was aan dit drama voorafge gaan. In de Napoleontische oorlogen was de Kaapkolo nie in Engelsche handen overgegaan; de Engelsche be stuurders verbitterden de Hollandsche kolonisten door bij geschillen tusschen blanken en kleurlingen steeds de laatste in het, gelijk te stellen, waardoor voor de boeren een toestand van onveiligheid ontstond. In 1836 werd daarom tot den grooten Trek besloten; een deel der kolonisten trok over de Oranjerivier en stichtte daar den Oranje-Vrijvat; een ander deel vestigde zich in Natal, dat na bloedigen strijd met den beruchten Zoeloe koning Dingaan veroverd was. Nauwelijks drie jaar ech ter bleven de Voortrekkers in het rustig bezit van hun nieuw verworven gebied: Natal, dat zij in 1840 bezet hadden, werd in 1843 door Engeland geannexeerd. De gekwelde Boeren voegden zich toen voor een groot deel bij hun stamgenooten in den Oranje-Vrijstaat, in de verwachting, dat ze daar althans hun zelfstandigheid konden behouden. Vergeefsche hoop; 'tzelfde spelletje herhaalde zich: ook de Vrijstaat werd door de Engel- schen ingelijfd. Slechts in Transvaal, het gebied over de Vaalrivier, werden de Hollandsche kolonisten niet ach tervolgd. Tot geluk der Boeren scheen de Britsche re geering ook in de bezetting van den Vrijstaat niet vol doende voordeel te zien; nadat in 1852 bij het verdrag van de Zandrivier de onafhankelijkheid van Transvaal W8S erkend, werd kort daarna, de Vrijstaat ontruimd. De Eoeren wisten van deze vurig verlangde vrijheid niet het juiste gebruik te maken. Voortdurend gekra keel en getwist verhinderde den opbouw van een ster ken staat, een eerste vereischte, wilde men zich hand haven tegen dc wispelturige Engelsche politiek; de ge volgen van deze tweedracht bleven niet uit; de ontdek king van diamant in het Zuidwesten van den Oranje- Vrijstaat verlokte de Britsche regeering in 1867 tot an nexatie van de diamanthoudende gebieden. Tien jaren later kwam de beurt aan Transvaal, dat op last van den heeft het stuk al drie maanden, en..." „Het interesseert ons verder niet, Tollhurst," viel Fan- shaw, ziende, dat Anita zich ergerde aan de mededeel zaamheid van den ouden man, hem scherp in de rede. „U gaat zeker met juffrouw Baxter naar het huis van meneer Dawson. kolonel?" „Ja, ik wil graag uitrusten en wat drinken". „Maar niet op „De. Olmen", klonk de besliste stem van het meisje. „Ik ben niet vrij om bezoek te ontvan gen." „Maar als 't uw eigen vader is, juffrouw Baxter," be gon de jonker, maar ze liet hem niet uitspreken. „Ik denk niet dat mijn vader langer dan een uur hier zal zijn, meneer Fanshaw, en in dien tijd moeten we het een en ander bespreken." „O, ik vindt het best. Wat mij betreft, gaan we naar het logement, als er hier tenminste zooiets is. Ik zal in 't dorp moeten overnachten, want ik heb heel wat met mijn dochter af te handelen. In 'n uur ben ik niet klaar, zooals zij schijnt te meenen." „Wat wij elkaar te zeggen hebben, is in een uur af gehandeld". hield Anita vol en ze bloosde van schaamte over de houding die ze in het bijzijn van Fanshaw te genover haar vader moest aannemen, een houding, waar voor de jonker geen verklaring zou kunnen vinden. „Nu", klonk het luchtig, „dat zullen we dan wel eens zien, kindlief. Vrouwen moeten altijd hun zin hebben, meneer Fanshaw en ik ben als was in de handen van mijn knappe dochter," Het meisje deed een stap naar voren en greep den ko lonel bij den arm. „Laten we doorloopen. vader", hernam ze bedaard. „Wat wij elkaar te zeggen hebben, interes seert meneer Fanshaw niet." „Wacht eens even. Anita,'' weerde Baxter, die al een heele poos zijn oogen op den beker gevestigd had gehou den, af. „Je weet, dat ik altijd veel belangstelling heb voor kunstvoorwerpen. Een oogenblikje" Hij liep op den koster toe. „Mag ik dien beker eens zien, dien u daar zoo ijverig aan het poetsen bent? Wat 'n schitterende robijnen! Wat is het eigenlijk?" „Een beker, die koningin Elizabeth aan de parochie kerk van Hurton gegeven heeft", deelde de oude Toll hurst gedienstig mede, en hij hield het kerksieraad op armslengte van zich af. „Mooi, nietwaar meneer?" „Prachtig." De kolonel brachtz ijn hoofd critisch op zij en zag met welgevallen hoe dc edelsteenen flinker- den in het zonlicht, dat juist door de grijze wolken brak. „Een kostbaar stuk. hè?" „Minstens duizend pond waard, als het niet meer is", imperialistischen Engelschen premier Disraeli werd in gelijfd bij het Britsche Rijk. De Vrijheidsoorlog van 1880. Na vergeefsche vertoogen besloten eindelijk de Boe ren, zichzelf recht te verschaffen. In den Vrijheidsoor log 1880—1881 werden de Engelsche troepen eenige ma len verslagen, waarna de liberale minister Gladstone berustte in de onafhankelijkheid van Transvaal, dat van toen af Zuid-Afrikaansche Republiek heette. Een tijdperk van voorspoed brak thans aan. dank zij vooral de uitstekende leiding van President Paul Kru- ger. Groote welvaart kwam in het land. toen in 1884 aan den Witwatersrand rijke goudvelden werden ont dekt. Weinig konden de Boeren vermoeden, dat die zelfde ontdekking den ondergang van hun republieken zou veroorzaken. De uitlanders-kweetle. De goudhonger dreef tallooze „uitlanders" naar Zuid- Afrika; om dezen stormloop eenigszins tegen te houden, gingen de Boeren zware eischen stellen voor neutrali satie en stemrecht. Dc Chartered Company, waarvan Cecil Rhodes de belangrijkste man was. stookte voort durend de uitlanders tegen de Zuid-Afrikaansche regee ring op: Johannesburg werd een centrum van agitatie en onrust. In 1896 werd de wereld opgeschrikt door den verraderlijken Jameson's i*aid, een inval in de Republiek door de Chartered Company, die echter dank zij de waakzaamheid der Boeren mislukte, PRESIDENT PAUL KRUGER. antwoordde de bromstem van den ouden Tollhurst. „Een heele verantwoordelijkheid voor me, meneer, om het ding te moeten bewaren." „Maar wat kan u dat nu schelen, vader", barstte Anita nerveus uit en ze nam den kolonel weer bij den arm. „Een heeleboel. kind. Iets dergelijks krijg je warem pel niet ieöeren dag onder de oogen, en... neen maar" Hij nam op eens zijn hoed af. „Daar heb je warempel mijn vriend Gould!" Ricky, die onverwacht in de deur verschenen was, staarde zijn bridge-partner verbijsterd aan. ,.U hier. kolonel?" „Zooals u ziet", antwoordde de avonturier allerbemin nelijkst. „En u bent hier ook, meneer Gould, in een afge legen dorp. waarvan u beweerde zelfs het bestaan niet te kennen." Ricky lachte hartelijk. „U bezit toch genoeg wereld* kennis, kolonel Baxter, om geleerd te hebben, dat een verstandig man niets weet." „Zelfs niet. hoe hij moet bridgen", spotte de kolonel „Ik ben u nog revanche schuldig. Ik blijf vannacht in het logement in Hurton; ik moest mijn dochter spreken." „Is ze dan toch uw dochter?" riep Rioky verbaasd, terwijl hij het bleeke meisje aanstaarde. ..Hebt u reden om iets anders ted enken?" vroeg Baxter met een plotselingen strengen klank in rijn stem. „Natuurlijk niet", antwoordde Gould koel. volstrekt niet van zijn stuk gebracht, „maar ik vraag me af. waar om u me niet hebt verteld, dat uw dochter in Hurton was." „Daar hebt u me geen gelegenheid voor gegeven. U zei immers, dat u nog nooit van een plaatsje van dien naam gehoord had. Trouwens, het doet er ook r^iet veel toe. Als u revanche wilt hebben, kunt u me vanavond in het dorpslogement vinden. Ondertusschen zal ik een3 een praatje met mün dochter maken. Wc hebben elkaar in verscheidene maanden niet gezien. Dag meneer Fan shaw." Nogmaals nam hij zijn hoed af. „Tot ziens, me neer Gould." Langzaam wandelde hij met Anita weg. „Wat voert die hier in vredesnaam uit?" vroeg Ricky, terwijl hij vader en dochter nakeek. „Je hebt gehoord, wat hjj zei." antwoordde Fanshaw scherp. „Hij komt zijn dochter opzoeken. Daar is toch niets ongewoons in." „Er is nergens iets ongewoons in, de menschelyke na tuur in aanmerking genomen, Lionel," klonk het spot CHRISTIAAN DE WET. Het uitbreken van den oorlog. Het werd steeds duidelijker, dat Engeland den oorlog zocht; hoever de Boerenregeeringen ook zouden tege moetkomen aan de Britsche eischen. Albion was niet tevreden te stellen. Zonder den oorlog te verklaren, be gon Engeland sterke troepenafdeelingen te concentree- ren aan de grenzen der Boerenrepublieken. In 1899 stel den de gesarde Boerenregeeringen een ultimatum, toen met het Engelsche antwoord onmogelijk genoegen kon worden genomen, rukten de Boeren dc grenzen over. Hoewel de Boerenrepublieken dus den oorlog hadden verklaard, leed het geen twijfel, dat Engeland den strijd had uitgelokt. De publieke opinie was dan ook voor het overgroote deel tegen dc Britten. Fel laakten vooral de Hollandsche bladen het imperialisme en de goud zucht van Engeland; het gevoel van stamverwantschap deed zelfs In ons nuchtere Holland een storm van ver ontwaardiging opgaan. Ook in Duitschland. in Frank rijk. in Amerika besefte men. dat hier de rechtvaardig heid in het gedrang kwam: ook daar stak men zijn mee ning niet onder stoelen en banken, maar... men deed niets! Intusschen hadden de Engelsche legers reeds herhaal delijk kennis gemaakt met de voortreffelijke strategie der Boeren; o.a. bij Magersfontein waren zij verplette rend geslagen. Laöysmith en Kimberley waren nauw in gesloten; in beide steden heerschte groote ellende. Het was echter te voorzien, dat deze Boeren-voorspoed niet lang kon duren. De Engelsche regeering kon zonder op houden nieuwe troepen naar Zuid-Afrika zenden, terwijl de Boeren reeds op hun volle sterkte waren. Een tegen valler was ook, dat steun uit de Kaapkolonie uitbleef. Onder deze omstandigheden gebeurde het onvermijde lijke: de Boeren moesten voor de overmacht zwichten; de met een groote troepenmacht oprukkende Lord Ro berts slaagde er in, Kimberley te ontzetten en Cronjé met 4000 Boeren gevangen te nemen. Annexatie. Hardnekkige guerilla. Ook Ladysmith werd thans ontzet, Bloemfontein en Pretoria door de Engelschen genomen; de beide Repu blieken werden geannexeerd. Paul Kruger werd door het Nederlandsche oorlogsschip „Gelderland" naar Euro pa overgebracht. Tevergeefs beproefde hij bij de Euro- peesche regeeringen hulp voor zijn landgenooten te ver krijgen: de volkeren waren op de hand der Boeren, de regeeringen achtte het diplomatieker niet tusschenbeide t« komen! Een groot aantal Boeren besloten, ook na de annexa tie. den krijg tot het uiterste voort te zetten. Een hard nekkige guerilla werd gevoerd onder -leiding van Chris- tiaan de Wet, die door zijn meesterlijke manoeuvres en zijn fantastischen moed de bewondering en geestdrift der Boerenvrienden opwekte en de Engelschen tot wan hoop dreef. Tenslotte gingen de Britsche legeraanvoerders tot maatregelen over, die In Europa opnieuw een diepe ver ontwaardiging wakker roepen. De vrouwen en kinderen der Boeren werden in concentratiekampen samengedre ven. waar velen hunner stierven; de hoeven werden over het geheele land stelselmatig verwoest en verbrand. Zoo werden de Boeren door voedselgebrek gedwongen, hun heldhaftige verdediging te staken en het hoofd in den schoot te leggen. Dc vrede van Pretoria. Op den 31sten Mei 1902 werd te Pretoria de vrede ge sloten. Ongeveer drie jaar had de worsteling tusschen het, machtige Albion en de kleine Boerenrepublieken geduurd; met de grootste verbazing had de wereld de tend. „Die man is een avonturier. Dat soort heb ik bij. dozijnen ontmoet" „Dat geloof ik direct", merkte zijn neef koel op. „Maar behoor je zelf ook niet min of meer tot dat soort?" Richard haalde zijn schouders op. „Er mankeert aan ons allemaal wat", ging hij cynisch voort. „Ieder van ons heeft wel wat te verbergen. Kolo nel Baxter en zijn dochter ook." „Wat deksel bedoel je?" vroeg de jonker gespannen, want hij kon zich niet ontveinzen dat er een kern van waarheid in Richard's opmerking was. „Wel" zei Richard koel. „Daarbinnen hij wees in do richting van Tollhurst's huisje „hoorde ik toeval lig. dat juffrouw Baxter niet wildo, dat die nobele vader van haar zich op „de Olmen" vertoont. Vindt je dat zelf ook niet vreemd. Lionel?" „Volstrekt niet", antwoordde Fanshaw, die Anita door dik en dun wilde verdedigen, ook al begreep hij haar houding niet heelemaal. „Juffrouw Baxter is daar in betrekking en ze is te bescheiden om daar bezoekers mee te brengen." „Hm. als je 't zelf maar gelooven wilt. Maar ten slotte is het mijn zaak niet; ik ga weer naar Rose. nu die idiote tuinman opgehoepeld is. Hou jij de wacht. Tolly. dan zal ik je -nóg wat van het zwarte goedje geven." „Als je Tollhurst nog meer opium geeft, zal ik het aan den geestelijke en aan Dr. Dawson vertellen,' 'waar schuwde Fanshaw op strengen toon. „Je weet. wat ze hebben gezegd; dat, als hij niet uitscheidt met dat opiumrooken, de beker niet langer onder zijn berusting kan blijven, omdat het onverantwoordelijk zou zijn zoo'n kostbaar stuk aan de hoede van een suffen, slaperigen opiumschuiver toe te vertrouwen. Daarbij vindt ik het schandelijk een ouden man zich aan het gebruik van dat ellendige goed te laten wennen." Gould lachte schamper cn zonder een woord te zeggen verdween hij weer in het huisje. De zaak was deze, dat Richard den ouden man kort na zijn laatste thuiskomst had verteld, dat hij op zijn icizen meermalen in opiumkitten was geweest en dat opium in China als een probaat middel tegen rheuma tiek werd beschouwd. Hij had er wat van meegebracht, had hij erbij gevoegd en de oude man, die dikwijls hef tig gekweld werd door rheumatische pijnen, had Ri chard gesmeekt hem wat van dat geneesmiddel, dat vol gens Gould's verhalen, onfeilbaar was, te geven. Ri chard, die wel wist. dat het. nu Thomas zijn medemin naar was, geen kwaad kon de genegenheid van den krachtsontwikkeling der Oudhollandsche kolonisten aaa- schouwd; een beter compliment kon hun niet gemaakt worden! Verstandige Engelsche politiek Door dezen oorlog hadden de Engelschen zich ong®. twijfeld een slechten naam verworven; het moet huo echter nagegeven worden, dat zij spoedig na den vr- alles gedaan hebben, om de Boeren te verzoenen. oogenblik werd geprobeerd, het land te verengelsc maar snel won het inzicht veld, dat men do beste t*: tiek zou volgen wanneer den Boeren zoo veel mogelij),1 zelfstandigheid en vrijheid werden gelaten. Onder <je Boeren zelf teekenden zich twee richtingen af: een c verzoenlijke, nationalistische partij onder de Wet en anderen stelden zich tegenover Botha, Smits en de l nen, die trachtten in het Britsche imperium een gunstig mogelijke plaats voor hun land te verover Ook heden ten dage duurt die politieke strijd nog voor.: uit het feit, dat thans de Nationalistische partij In fc, meerderheid is, blijkt wel zonneklaar dat de nog altijd sterk saamhoorigheidsgevoel en stambr zijn hebben. Dertig jaren zijn e4n lange tijd, en vooral in snellevende wereld wordt de eeno gebeurtenis sr door de andere op den achtergrond gedrongen. Maar ook de geweldige 'Wereldoorlog met zijn nr is niet in staat geweest, uit onze herinnering die ieke worsteling van een klein volk om zijn bedr: vrijheid te verdringen. Namen als Kruger, Steyn, Cronjé. Jouberi. Bo Wet en vele andere zullen niet licht vergeten wo„ en voor ons Hollanders hebben woorden als ElandsL te, Modderrivier, Spionkop nog altijd een bijzone klank. Trekking van Woensdag 25 Mei. 5e klasse 7e lijst No. 17420 f 1000. Nos. 626 766 7020 13019 14358 ieder f 400. No. 10254 f 200. Nos. 1468 2734 5576 7254 8056 12044 12067 19212 lft ieder f 100. Prijzen van f 70.—. 9 12 42 50 90 280 448 561 670 694 734 742 774 857 1052 1103 1190 1225 1546 1621 1733 1817 2099 2138 2251 2267 2427 2640 2651 2802 2864 2996 3424 3613 3954 4039 4073 4076 4126 4144 4292 4594 4713 4755 4922 4927 4992 5206 5419 5509 5528 5769 5784 5785 5946 6082 6332 63-19 6401 6418 6467 6625 6759 6816 6841 6993 7022 7043 7986 7224 7291 7302 7347 7670 7754 7792 7874 7965 7983 8141 8234 8312 8357 8512 8547 8743 8746 8799 8834 8847 8990 9195 9292 9350 9464 9577 96S6 9733 9876 9891 9956 10119 10130 10294 10386 10410 10450 10532 10584 10492 10638 10670 10673 10680 10706 10765 10775 10835 10920 10937 11027 11141 11176 11233 11437 11464 11690 11699 11754 11969 12124 12139 12346 12420 12469 12777 12920 12949 12966 13001 13011 13145 13156 13207 13237 13329 13446 13478 18479 13527 13569 13795 13983 14165 14171 14308 14485 14528 14622 14627 14783 14793 14874 14889 14969 15098 15133 15154 15162 15244 15310 15322 15406 15436 15512 15535 15627 15709 15747 15999 16099 16220 16271 16375 16396 16427 16772 16998 17127 17151 17193 17315 17335 17427 17467 17529 17618 17749 17775 17780 17807 17813 17842 18054 18133 18167 18192 18355 18387 18425 18487 18511 18655 18670 18677 18710 18852 18967 18971 18975 19240 19542 19623 19836 19919 19974 20104 20145 20201 20413 20120 20475, 20709 20835 20858 Wanneer gij de profeten, de dappere idealisten, l kunt volgen, loop ze althans niet in den weg! Iedere kleine daad van het dagelijksch leven vormend of misvormend op het karakter. Vereer al wat eerwaardig is, hoezeer de geest tijds het veracht! Veracht al wat verachtelijk Is. hoezeer de des tijds het vereert! Er zijn zonden tegen het lichaam, die het licfcl verderven; zonde tegen den geest is de logen; xtt tegen het geweten is de onrechtvaardigheid: zosi tegen het hart zijn de zelfzucht en dc nijd wal het hart ondergaat. Wie zijn eigen weg bewandelt, moet zich getrowi dat hij dikwijls alleen wandelt. Een man is tevreden en gelukkig, als hij zijn z\i zijn werk heeft gelegd en er zijn beste krachten heeft gewijd. ouden Tollhurst te winnen, gaf hem wat van dat te goedje" en de pijnstillende werking was indert verrassend geweest. Richard scheen een vrij voorraad te bezitten geen wonder overigens bij i< met zulke fantastische relaties als hij want als de oude man één van zijn rheumatiek-aanvalh of vreesde er één te krijgen, kon hij hem yan 'n dosis voorzien. Tollhurst's verslaafdheid was niet onbekend g< noch hijzelf noch Richard maakten er trouwens heim van. Zoowel Dr. Dawson als de dorpsgeestt de dokter van het plaatsje waren fel verontwaa: weest, toen ze er van hadden gehoord. Dc doki de beide zondaars duchtig onderhanden genomen op het gevaar gewezen: waaraan de oude man blootstelde: dc geestelijke had hem gedreigd, dit! hij niet ophield met zijn misbruik, de beker nawj veiliger bewaarplaats dan het hol van er- opii ver zou worden overgebracht. Beiden ha<Vn ze schap beloofd;Richard zou den ouden man ,nn meer geven en Tollhurst er niet meer om vra: er was van die belofte natuurlijk bitter weinig W gekomen; nu de grijsaard eenmaal de gevaarlijk*vr' vende werking van het giftige „zwarte goedje" hij het noemde, had leeren kennen. En Richard hw met het oog op de vurig-begeerde spaarpenningen de kans om op die manier met Rose te kunnentrou» te veel belang bij de vriendsohap en dankbaarhein den ouden man te verliezen, dan dat hij dien° dring' voer2oeken om steeds nieuwe lafenis zou hebben dut weigeren. De oude Tollhurst gaf den jonker een feilen, digen blik, toen Richard weer naar binnen was ge{. „Ik geef den beker toch niet uit handen", klonkj norsch. „hij is al tweehonderd vijftig jaar in mijn ff" geweest." „Als je doorgaat met dat opiumschuiven. niet langer meer blijven", antwoordde Lionel op toon. „Zelfs al ben je bij je volle verstand, c!an is W niet bijzonder veilig in dit oude krot, laat staan, in een opiumroes verkeert. Denk er dus goed hurst, als je er niet mee ophoudt, wordt dc beKe- Thomas in bewaring gegeven." Met deze woorden ging de jonker heen; hij laan uit, terwijl de oude door luide verwenschlngen gaf aan zijn gemoedsstemming. Wordt vervdf

Schager Courant | 1932 | | pagina 18