Is de Zuiderzeesteunwet niet toereikend? DE INKRIMPING DER POSTBESTELLINGEN. verbi de eis ootlnj ien een g«t wort riastbt het zou 4 pe voor Juli m verhott rm firn f i« f 1# flW f 51fl verlag ijk ba 1650. kosten f 11-43 perh oofd der bevolking; In Nijmegen 34 pet. van het budget, en nog een andere stad zelfs 77 pet Dat was in Ï931; hoe zullen die cijfers er in 1932 uitzien? Mlllioenen meer. Als de Gemeenten dat niet langer kunnen betalen, moet het Rijk bijspringen, het kan niet alles drukken op de schouders van het Ge- meentepersoneel. Voorzitter zegt dat wat de leening voor de Christ. School betreft, en de stichting daarvan, nog allemaal in de lucht hangt. AI gaat de bouw niet door, zijn wij eerstï daarmee niet. geholpen. Want van die leening moet voor 't eerst in 1933 afgelost en rente betaald. En nu en si»: praten wij over 1932. Dus wat dc heer Orsel wil, geeft ons geen geld, evenmin als de millioenen die dc re geering volgens hem voor dc hulp aan de gemeenten moest besteden. Wij moeten geld hebben en ons zelf pogen te helpen. De heer Bel acht het gevaarlijk, nu Ged. Staten in ia ze nog niets beslist hebben, om reeds een korting van Sy* toe te passen voor do pensioenen. Als Ged. Staten "lager gaan in hun korting, dan zouden de hoo- gere ambtenaren een lagere korting hebben als dc werklieden en lagere ambtenaren. Voorzitter zegt. dat B. en W. dan beslist met voor stellen zullen komen om van de lager gesalarieerde ambtenaren ook een lagere korting toe te passen. De heer Bakker noemt dit verhaal van 814 een gevaarlijk experiment. Ged. Staten hebben nog geen beslissing genomen en ook in een tijd als thans is het voor B. en W zoo gemakkelijk to houden wat ze heb ben. Spr. spreekt zijn ontevredenheid uit dat eerst met het georganiseerd overleg is vergaderd, toen het punt in kwestie al reeds op het raadsconvocatiebiljct stond. Een dergelijkewijze van overleg plegen is geen goede. Spr. vindt het voor een democratisch bestuur zeer vreemd. Spr. wil dit voorstel behandelen als de uit slag omtrent de salarisregeling voor B., S. en O. be kend is. De heer Van Erp meent dat het uit billijkheids overwegingen goed is dat alle ambtenaren worden ge troffen en dat geen enkele S.D.A.P.er pensioen korting of salarisverlaging wil, zooals de heer Orsel heeft ge zegd, is niet. waar. En spr. wijst op Arasterdam en hij juicht het toe. dat S.D A P.'ers daar de verant woordelijkheid hebben gevoeld Het heeft spr. goedge- daan dat de heer Orsel is gekomen met voorstellen het tekort aan te vullen. Maar hij was hiermee niet erg gelukkig. Zijn voorstellen gaven geen baat. Spr. meent verder dat uit dc circulaire van Ged. Staten is aan te nemen dat zij voor pensioenverhaal zijn, zij zullen daartoe de mogelijkheid openen. Spr. bevreemdt de houding van den heer Bakker, die de gemeentewerklieden wil beschermen ten koste van hun kameraden, die geheel zonder eenig inko men zijn. Dat is verre van democratisch. Men kan deze voorstellen afkeuren, maar zoolang als do liee- ren geen ander perspcct'ef kunnen openen dat hulp brengt, zal spr. er voo- stemmen. nsvcrJ De heer Bakker meent dat het geld gehaald moet worden waar het is. wat den heer aVn Erp doet op merken dat hij ook dat principe huldigt, maar dat hij geen kans ziet om het ergens anders vandaan te ha- gehoi len, omdat er niet meer is bij vele burgers. Voorzitter: Zoo is het idsdi^ Spr. herhaalt de belofte dat B. en W. zoodra Ged. Staten geen S!/2 pensioenverhaal op B., S. en O. toestaan, ook dc andere werklieden over denzelfden kam zullen worden geschoren. Wij weten dat Den Haag niet geeft en nu kunnen wij de belastingschroef nog wel weer aandraaien, maar tal van burgers zijn er die niet meer te missen hebben. Spr. meent dat de levensstandaard met meer dan S1/» is gedaald. De heer Dc Vries zegt dat B. en VV. niet met vreug de hun voorstellen doen. liet heeft hen moeite ge kost. Maar er moet geld zijn en als er andere voor stellen komen die beter zijn, 13. en W. zullen die met galopen armen ontvangen. Spr. is 111 principe voor pre- mieyrii. pensioen, maar de tijdsomstandigheden drin gen tot ingrijpen, e.n een korting van S'/ó in dezen [tijdas verdedigbaar. Wij staan aanstonds voor nog grootcr uitgaven en ls wij niet oppassen, dan zal do regeering toezicht (ouden en dan zal het voor velen heel wat erger Irorden. Schagen heeft in veler oog de blaam dat te is uitgegeven voor de werkeloozen. Iladden wij x hu 10 dan ongeholpen moeten wegzenden? Spr. meent nind« !tt cen tijdelijke maatregel van 834 korting op de loonen, die de toets der vergelijking met die in het vrije bedrijf kunnen doorstaan, alleszins billijk is. De heer Schoorl is voor bezuiniging en zoo min mo gelijk hooger belasting. Het kost een Vrijz.-Dem. moei te om zijn stem voor zulke voorstellen als dit Ie leven.- Maar er is alle reden om het te doen. Spr. irengt het collego van 13. en W. hulde, dat het tijdig v«nii''00r dekking zorgt nu het jaar nog niet geheel ver- loopen IS. De levensstandaard acht spr. met meer dan verlaagd 011 spr. noemt verschillende prijzen van artikelen, die deze meening staven. Spr. noemt pen- aioensverhaal beter dan loonsverlaging. Het eerste last ook den pensioengrondslag aan Spr. meent ook, dat de brief van Ged. Staten omtrent hun mee ning in deze alle zekerheid geeft. Mocht het anders uitkomen, dan kennen wij de mecning van B. en W. en de raad in deze. Spr. wijst er op, hoe het vele burgers In de ge meente slecht gaal, ook de winkelstand voelt scherp de malaise en nu is het toch tc billijken dat men- jSchen die cen behoorlijke positie hebben, in een tijd als deze een korting van 834 krijgen. De heer Bel zal dan met B cn W. meegaan, mits toegepast het idee des heeren Blaauboer 6 van ilarissen tot f 1650. De heer Stam verklaart zich voor het voorstel van en W. Dc heeren De Veer en Klaver eveneens. Voorzitter wijst er op, dat als 6 korting wordt •egepast op salarissen tot f 1650, een ambtenaar als jae heer De Boer. die niet in vollo dienst is en toch igoed gesitueerd is 6 betaald cn een ambtc- |»ara, als bijv. gem.-architect 8>t» Dat is onbillijk I De heer Bel wil dat ondervangen door den heer De Boer dan nog een kleine salarisverlaging tc geven. De heer Blaauboer motiveert zijn stem, dat bij de trtliedcn een groot deel van hun salaris dienstig irdt gemaakt voor eerste levensonderhoud, een min eer gedeelte om hun stand te bekostigen en een heel jein deel voor luxe. En spr. noemt het onbillijk dat T bij do hooger gesalarieerde ambtenaren een Her deel aan luxe kan worden besteed, deze men- hen allemaal even zwaar te belasten. Spr. meent 't met het oog daarop de gemeente het offer van 40 wel kan brengen. Ie here Van Erp vraagt naar de dekking daarvan. heer Blaauboer meent, dat er nog wel meer aan t de 0^ "Voorstellen van B. en W. zal worden getornd en te het (over dit bedrag wel is heen te komen." De heer De Veer oordeelt, dat de salarissen der «Deiders in de gemeente Schagen aan den hoogen «ant zijn. Niet alleen kunnen doorstaan de verge ving met de loonen in het vrije bedrijf, maar ook ■®et die van groote en kleinere gemeenten. Spr. is er ;hkh\ dat de gemeente haar personeel goed betaalt, ®aar na 834 korting blijven de salarissen nog zeer behoorlijk. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. ["{Hat nu aangenomen met tegen de heeren: Bel, ""••v -t Orsel en Bakker. derlu het e naren n Wid 340\ ndeö.8 ert i, roai* ze heW >1 en- enlng aan. buist® verlM .DA-P- ild idiote voor hai de )ondon' zich voor C ïeme« verklog noo<Ö 1 1$ De belasting op vermakelijkheden. Daarna komt aan de or£e het tweede voorstel, n.1. de belasting op vermakelijkheden ingaande 1 Juli 2- van 15 op 20 te brengen; meerdere inkomsten Beraamd op f 1100. De heer Van Erp herinnert eraan dat een derge- V voorstel in de vergadering van 20 November door meerderheid van den raad is verworpen en men s de argumenten niet meer heeft te noemen, hoe- spr. erkent dat hij omtrent deze zaak wel eens andere meening heeft gehad dan thans. m °or en W. is gezocht naar een bron van inko- c -I doch spr. wijst er op dat deze belasting in de v jf maanden vn 1932 f 400 minder heeft opge lat dan de eerste 4 maanden van 193.* Wel een bewijs, dat ook ln die bedrijven de tijdsomstandighe den zich doen gelden en bij de handhaving van de 15 pet. wellicht de geraamde f 6200 lang niet zullen bin nenkomen. Het is dan ook om die reden geweest dat men ln gTootere plaatsen terug is gekomen op de verhooging van die belasting. Spr. wijst er verder op. dat juist door de groote tegemoetkoming van het hoofd der politie het tot nu steeds is gelukt deze be langrijke bron van inkomsten te verkrijgen, doch spr. waarschuwt tegen de voorgestelde verhooging en zou het voorzichtiger achten eerst bij de begrooting te zien hoe de ontvangsten dier belasting zijn geweest Spr. herinnert eraan hoe hij reeds eerder middelen aan de hand heeft gedaan waardoor de gemeente gel den zou kunnen ontvangen en het spijt spr. dat B. en W. daar niet op ingegaan zijn. Aan den heer Willemse is op 3 December 1926 tot wederopzegging vergunning gegeven tot radipdistribu- tie en spr. acht ook dit, gezien den strijd die er op dit gebied heerscht, een vermakelijkheid. En waar het nu hier zoo'n rendeerend bedrijf betreft, zou spr. wil len, dat over 1932 een bedrag van f 1100 van dat ra- diobedrijf werd ontvangen. Spr. zou willen dat B. en W. een onderhoud met den heer Willemse hadden en als bijdrage de f 1100 dan door den heer Willemse werd verstrekt Als tweede middel noemt spr. de verhooging van de heffing op benzinepompen, welke heffing bij van f 20 op f 50 zou willen bepalen. Er zijn nu -eeds 9 pompen en wellicht zal dan aantal met de a.s. havenwerken enz. toenemen. Wat de vermakelijkheidsbelasting be treft, wijst spr. erop dat die bedrijven steeds meer en meer worden belast, er is geen minister van flnan- tiëën die de verschillende artikelen van deze bedrijven niet belast. Verder wil spr. de heeren bij punt 4 dezer voorstellen, presentiegelden raadsleden, nog wel aan f 400 helpen. De Voorzitter zegt dat de heer Van Erp reeds eer der over radiobelasting heeft gesproken en dit ver band houdt met de z.g. precario-belasting. Dat is niet door B. en W. van de baan geschoven, maar daarvoor is noodig een belasting-verordening; ze moet worden goedgekeurd en men zou dus niet weten hoe lang het duurt. En dat terwijl we nu geld moeten hebben. Er zou den heer Willemse een vrijwillige bijdrage ge vraagd kunnen worden, maar spr. weet niet of die zal worden gegeven. Het idéé van den heer Van Erp is niet te verwerpen, maar we moeten thans spijkers met koppen slaan. Wat de belasting op vermakelijkheden betreft, er is al zoo dikwijls gezegd dat deze belasting lachende wordt opgebracht en spr. is overtuigd dat een verhoo ging op 20 pet. het bezoek aan de betrokken inrich tingen niet zal schaden. Als spr. ervan overtuigd was, dat dit wel het geval zou zijn, dan zou spr. zich niet met het voorstel kunnen vereenigen. Niemand ver heugt zich meer dan spr. dat hier dikwijls bals, uit voeringen en tooneelvoorstellingen worden gegeven en het spijt spr. dat er den laatsten tijd niet meer too neelvoorstellingen worden gegeven. De heer Van Erp vindt het heelemaal niet overdre ven als de bijdrage aan den heer Willemse wordt ge vraagd en spr. wijst daarbij op de mogelijkheid, dat de gemeente zelf de radiodistributie ter hand kan ne men, waarbij de menschen wellicht tegen goedkooper tarief zouden kunnen aansluiten. Maar spr. is niet zoo'n voorstander van overheidsbedrijven, doch spr. zou dan ook bijna zeggen, dat 't op den weg van den heer Willemse ligt om met B. en W. te conferee- ren. Gezien zijn plan om het net uit te breiden is het voor hem van belang dat er een goede regeling tot stand komt. T.a.v. de belasting op vermakelijkheden zegt spr. dat een leder tegenwoordig roept om verlaging van prijzen en het teekent den toestand dat ondanks de verlaging van den entreeprijs van f 2.50 op f 1.50 -van het Kenne- mersportpark te Alkmaar er duizenden tekort kwamen Zooals gezegd, spr. wil liever de begrooting afwachten voordat tot verhooging dezer belasting wordt overge gaan. De heer Orsel kan zich wat de vermakelijkheidsbelai- ting betreft bij het betoog van den heer Van Erp aan sluiten. Dat een onderhoud met den heer Willemse plaats vindt, daar is spr. niet tegen, maar spr. vreest dat de arbeider een eventueele belasting zou moeten betalen in den vorm van een hooger tarief. De heer Van Erp zegt dat dit niet mag, het maximum wordt geheven. De heer Orsel wist dit niet, tegen een onderhoud heeft spr. geen bezwaar. De heer Bakker is het wat de radiobelasting betreft met den heer Van Erp eens, en betoogt ook dat de tijds omstandigheden zulk 'n Invloed hebben op het verzoek aan de bedoelde zaken, dat niet tot verhooging van be lasting overgegaan dient te worden. We gaan steeds prat op het bezoek aan die inrichtingen, maar spr. waar- sohuwt er dan tegen het de jongelui niet moeilijker te maken. De heer Schoorl waarschuwt ook ernstig tegen da verhooging en raadt aan het bezoek aan Schagen niet in gevaar te brengen. Willen de exploitanten den toe loop behouden, dan zullen ze tot verlaging van entree prijzen moeten overgaan; een verhooging van belasting zullen zij in geen geval op den entreeprijs kunnen leg gen. Schagen heeft niet alleen bioscopen ook Kolhorn en andere centra en daarom moeten we trachten den toeloop naar Schagen te behouden. De heer De Vries zegt, dat als het college veronder stelde dat de toeloop door deze kleine verhooging zou worden geschaad, dan zou het college van BM. en W. niet aan denken om dit voorstel te doen. Maar zij heb ben de overtuiging dat dit niet het geval zal zijn. Het is waar, de ontvangsten dier belasting zijn lager dan vorig jaar, doch dat is veroorzaakt door de tijdsom standigheden. Als die tijdsomstandigheden nog langer voortduren, ja, dan zal ook de toeloop minder worden. En bij B. en W. heeft ook de overweging gegolden dat niet de Schager burgerij die toch al zoo zwaar is belast, door deze belasting wordt getrofen. De heer Schoorl zegt dat reeds een paar maal gespro ken is over precario. Spr, heeft precario altijd een on sympathieke rechtheffing gevonden. Dc heffing voor ben zinepompen is ook precario en zoo zijn er wel meer din gen waarvoor precariobelasting zou kunnen worden ge heven, en spr. deelt mede dat als B. en W. daartoe voor stellen zullen doen, spr. zioh daar niet tegen zal verzet ten, en spr. raadt aan daarmee dan spoed te betrachten. De heer De Vries: Dan treft u alweer de neringdoen den. De heer Schoorl zegt terug te schrikken voor de ver hooging der heffing op benzinepompen, zooals de heer Van Erp die noemde, maar de tegenwoordige heffing is niet hoog. De Voorzitter vindt de precariobelasting ook niet sym pathiek. een beetje kinderaohtig, die belasting op recla meborden of op het uitstallen van waren op Donderdag, enz. En op die wijze worden ook weer de neringdoenden getroffen, doe toch al minder inkomsten hebben. Spr. verheugt er zich over dat er tenminste nog een categorie menschen is, n.1. da caféhouders, die hun cliëntèle heb ben. De heer Van Erp zegt het woord precario nooit te hebben genoemd. Spr. heeft het gehad over het gebruik van openbare gronden, evenals de beer De Veer ge- gesproken heeft over belasting op bouwgronden. En de Voorzitter mag die precariobelasting niet mooi vinden, spif heeft ook niet met genoegen zijn stem aan belas- tingverhooging enz. gegeven. Spr. bepleit nogmaals de radiobelasting. De heer De Veer is het voor een groot deel met den heer Van Erp eens, doch wijst er op dat de voorstellen bedoelen dekking voor wat reeds is uitgegeven. Ook spr. is geen bewonderaar van belasting op vermakelijkheden doch het is de vraag of er aa.n 13 te ontkomen. De heer Schoorl zegt wel wat hij de voorstellen betreffen de precario-belasting aan B. en W. wil overlaten, maar spr. wil eerst meer zekerheid hebben voor en aleer de verhooging der vermakelijkheidsbelasting door spr. wordt verworpen. Voor alles is toch noodig, dat. met het oog op de toekomst, een sluitende begrooting wordt verkre gen. De heer Blaauboer merkt op dat het allemaal veron derstellingen zqn die naar voren worden gebracht en spr. raadt daarom aan als tijdelijke maatregel de ver makelijkheidsbelasting met 5 pet. te verhoogen. De heer De Vries verwacht dat èn verhooging verma kelijkheidsbelasting èn precariobelasting wel zullen ko men, waarop de heer De Veer zegt, dat alle twee wel noodzakelijk zullen zijn. De heer Schoorl zegt geen deel uit te maken van het college van B. en W. en het is dan ook niet zijn taak om met een uitgewerkte verordening op precario te ko men. Een billijke verhooging van heffing op de benzine pompen acht spr. wenschelijk en zoo zou spr. meer din gen kunnen noemen. Maar dat ligt niet op spr.'s weg. hü vraagt dat aan B. en W. Als spr. aan den anderen kant van de tafel zat zou men het van spr. mogen ver wachten. De heer De Vries vindt het standpunt van den heer Schoorl volkomen juist De heer De Veer noemt het volkomen onjuist. Het voorste] van B. en W. wordt in stemming gebracht vijf stemmen worden er voor uitgebracht, vijf er tegen, zoodat de stemmen staken en dus zal in de volgende vergadering opnieuw over het voorstel worden gestemd. Tegen stemden de heeren Bel, Van Erp, Schoorl, Orsel en Bakker. De heer Schoorl zegt nog tot /ien heer De Veer. dat hij er niet voor betaald wordt om voorstellen t.a.v. de precariobelasting te doen. De heer De Veer: U zit hier voor 't algemeen belang. De heer Bel: Misschien is er reden om van plaats te verwisselen, waarbij spr. dan wijst op de zetels van de wethouders en op dien van den heer Schoorl. Do wethouderssalarissen. Voorstel tot verlaging van de jaarwedden der wet houders van f 500 tot f 400, ingaande 1 Juli 1932, be sparing f 100. De heer Van Erp kan zijn stem niet aan dit voor stel geven. Juist in verband met de tijdsomstandig heden zijn de werkzaamheden zeer omvangrijk en als de t'inantiën het toelieten, zou spr. de salarissen eerder willen verhoogen. De heer Schoorl vindt het voorstel van de wethou ders bijzonder sympathiek en zal zijn stem er wel aan geven. Spr. is op de hoogte van de vele werkzaam heden en van het feit dat het salaris slechts een lage vergoeding is voor een massa arbeid. Maar juist om dat men zoo dikwijls hoort dat altijd van onderaf met de bezuiniging wordt begonnen, juicht spr. het voor stel toe, Als de tijdsomstandigheden beter mochten worden, zal spr. er aan meewerken om als een der eerste dingen dit salaris te herstellen. De heer Blaauboer merkt 0$ dat ook hier van on deraf wordt begonnen, wat de heer Schoorl toegeeft. De heer Orsel vindt de daad wel sympathiek, maar met het oog op de vele werkzaamheden, meent spr. dat den wethouders het geld toekomt. De Voorzitter is het hiermee eens. maar als nu t. a.v. alle punten gezegd wordt: ik ben. er niet voor, dan komen we er nooit. De heer De Veer kan de woorden van den heer Schoorl geheel onderschrijven. Spr. is overtuigd dat aan het ambt veel meer werk is verbonden dan we bij benadering weten, maar waar B. en 'N. steeds weer met voorstellen moeten komen die beteekenen dan een offer van deze, en dan weer van die, kan spr. met het voorstel meegaan. De heer Bakker vindt het ook wel een sympathieke daad, maar met het oog op de vele werkzaamheden, kan spr, er zijn stem niet aan geven. Spr bepleit de belasting op het bouwterrein in de omgeving van het Heerenbosch, een z.g. baatbelasting en noemt o.m. ook het terrein voor Krimp. De Voorzitter vindt het prachtig al die ideëen te hooren, de millioenen voelen we al in onze zak vloei en, maar spr. herhaalt dat voor een dergelij .e belas ting eerst een verordening moet worden opgemaakt, daarna móet ze pasklaar gemadkt worden vöor 'onze "gemeente, daarna door den raad vastgesteld en ver volgens goedgekeurd worden. We moeten echter nu geld op tafel hebben. De heer De Vries zegt dat de wethouders zouden willen dat juist met het oog op de tijdsomstandighe den het salaris niet *zoo werd afgemeten naar de werkzaamheden en zij doen een beroep op den raad om het voorstel aan te nemen. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Van Erp, Orsel en. Bakker. De presentiegelden van de raadsleden. Ook versobering wat vertering betreft. Een pruim inplaats van een sigaar. IV. Voorstel van B. en W. tot verlaging van pre sentiegelden van de raadsleden van f 4 tot f 3, ingaan de 1 Juli 1932; verlaging var uitgaaf ad pl.m. f 66. De Voorzitter zegt dat nu niet op die f 66 moet worden gekeken en spr. gelooft dat niet één lid tegen dit voorstel is. De bezoldigde commissieleden zullen voortaan zelf de vertering betalen en t.a.v. vertering zullen B. en W. en raad beperkingen worden opgelegd De heer Bel: In plaats van een sigaar eer pruim (algemeen gelach.) De Voorzitter wil de beperking niet nader om schrijven. terwijl de heer De Veer opmerkt dat de ontvangst toch al zeer sober is. De heer Van Erp zegt dat nu de ambtenaren al te pakken zijn genomen, er is groot vuurwerk en daar om wil spr. nu maar liever afdoende maatregelen en stelt voor de presentiegelden voor de raadsleden vanaf 1 Januari 1932 te schrappen. De hee.r Blaauboer. Dat is schitterend vuurwerk. De heer Van Erp: Dan houdt de gemneente in leder geval t 500 in kas. De Voorzitter noemt het voorstel in ieder geval heel royaal. De heer Bakker hoopt dat de heer Van Erp het niet zal beschouwen als opbieden, want dat is spr.'s bedoe ling niet, doch spr. stelt voor vanaf 1 Juli 1932 geen presentiegelden toe te kennen. De heer Orsel acht het niet juist dat geen presentie geld wordt uitbetaald. Ieder raadslid heeft kósten voor onderzoek e.d., we zitten hier voor het algemeen belang en als nu het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, dan toonen we reeds iets te willen geven. De Voorzitter is het met den heer Orsel eens. De heer Van Erp wijst er op dat de gemeente om geld verlegen is, en waar de heer Bakker als arbeider ver diensten derft, verheugt het spr. het voorstel van den heer Bakker te hooren. Spr. wijst op het gedrang bij de verkiezingen om op deze stoelen te komen, heeft van het maken van onkosten niet veel gemaakt,en wijst op het feit dat steeds naar middelen wordt gezocht om de particuliere bedrijven te belasten. De heer Blaauboer zegt straks het voorstel-van Erp te hebben genoemd schitterend vuurwerk, maar nu de heer Van Erp zijn voorstel met zulk een ernst verde digt, nu wil spr. er wel een enkel woord over zeggen. Spr. zegt dat de raad de zaken der gemeente zoo goed mogelijk dient te behartigen en nu moet het niemand onmogelijk worden gemaakt, als lid van het college zit ting te nemen. In de tegenwoordige samenstelling mo gen wy ons de weelde kunnen permitteeren het raads lidmaatschap gratis te vervullen, maar het zou ook kun nen zijn, dat weldra een ander lid door derving van loon het raadslidmaatschap dan niet zou kunnen aan vaarden. De heer Bel onderschrijft het betoog van den heer Blaauboer. De heer Van Erp zegt geen groote vriend van den heer Bakker te zijn, maar hij heeft nooit een voor stel van den heer Bakker zoo sympathiek gevonden als hot onderhavige. We kunnen er nu wel prin cipes op na gaan houden, maar daar komen we niet verder mee in de wereld. Hier zijn f500 te halen en spr. zegt. vat ze dan met beide handen. De heer Bakker zegt. dat door de welwillendheid van het "collége meestal 's avonds wordt vergaderd cn spr. kent den toestand in en om de gemeente. Voor den a.s. winter zullen wel weer offers gevraagd wor den en spr. zal zelf zijn diensten bij de gemeente moe ten aanbieden. Door de verkregen besparing zouden een week of anderhalf eenige menschen te werk ge steld kunnen worden. De heer Orsel doet het tusschenvoorstel, om het presentiegeld op f2.— te stellen. De heer Van Erp voorziet meerdere bezuinigings voorstellen en wil daarom nu direct maar goed in grijpen. Het voorstelVan Erp met ingang van 1 Januari 1932 geen presentiegeld, wordt met 8 tegen 2 stem men verworpen, voor stemden de heeren Van Erp en Bakker. De heer Orsel trekt zijn voorstel in, evenals de heer Bakker. Het voorstel van B. en W. wordt geacht te zijn aan genomen, tegen stemde de heer Van Erp. Het keuren van marktvee. V. Voorstel tot verlaging van de vergoeding per uur voor het keuren van marktvee van f 5 tot f 4., in gaande 1 Juli 1932; verlaging flOO.— Zonder bespreking goedgekeurd. De gasprijsverhooging. VI. Voorstel tot verhooging van den gasprijs, in gaande 1 Juli 1932, voor gemengd gas van 11 op 12 cent, voor verwarmingsgas van 6 op 7 cent, voor muntgas van 12 op 13 cent; meerdere ontvangst ten goede dei gemeente f 1800.—. De lieer Bakker verklaart zich tegen het voorstel, daarbij er op wijzende, dat we hebben een gezond gasbedrijf, dat de kolenprijs laag is en dat de inko mens dei gasverbruikers zakken. Spr. voorziet een meerder verbruik van petroleum enz. en vreest dat de f 1800 op papier zal worden verkregen, maar niet in de kas. De heer Schoorl gaat met het voorstel mee, de gas prijs is hier lager dan in vele andere gemeenten en zal na de verhooging nog op een zeer billijk niveau zijn. Over mindere alname maakt spr. zich niet onge rust. Met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Orsel en Bakker, wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. Verkoop bouwterrein Heerenbosch. Goedgevonden wordt in te gaan op dc aanvrage van den heer J. J. de Vries, om te mogen koopen van de gemeente een perceel bouwterrein aan het Torenplein, groot 153 M2., voor den prijs van f6— per M2, Het te bouwen perceel zal verrijzen tussclien het perccel- Willemse cn het schoolplein. De rondvraag. Dc heer Van Erp vraagt of B. en W. inlichtingen kunnen verstrekken over de uitgekeerde tuinderscre- dieten. De Voorzitter zal hierover in comité mededeeling doen. De heer Van Erp vindt dat goed, maar stelde de vraag omdat hij er enkele dingen over had gehoord en bespreking misschien voor enkelen nog een perspectief zou openen. Spr. vraagt verder een onderzoek te willen instellen naar de uitkomsten der exploitatierekeningen en re- serve's van de woningbouwvereniging „Schagen" om na te gaan of huurprijsverlaging mogelijk is. De ver- eeniging „Goed Wonen" zal daarvoor nóg niet in de termen vallen. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Van Erp vraagt voorts of B. en W. voor een der volgende vergaderingen willen overwegen met een voorstel te komen tot het stichten van een autobeurs. Andere gemeenten doen dat ook en als de gemeente als centrum-gemeente hieitoe niet be sluit,, konden andere gemeente dat wel eens doen. De Voorziteru Alweer precario. De heer Van Erp ontkent dit De Voorzitter zegt overwoging toe. Den heer Orsel is opgevallen, dat de menschen in de Veldstraat hun asch aan den weg moeten bren gen, omdat de aschman meent, dat hij zijn voertuig niet in die straat kan draaien. Dat is echter niet juist. De Voorzitter erkent, dat dit te lastig is voor de menschen en zal er den vuilnisman op wijzen. De heer Bakker informeert naar een adres van werklieden van den transporteur Bras. Zij klagen er over dat hét kolenvervoer is opgedragen aan Smit, hoewel de heer Bras voor 5 cent minder had ingeschreven, doch het vervoer in verband met een kleine informaliteit niet kreeg. Spr. merkt op, dat daardoor de werklieden van Bras zijn uitgeschakeld, terwijl Smit geen werkvolk uit de gemeénto bezigt, doch alleen het rij loon in dc gemeente overblijft. De inschrijving van den heer Bras gaf de gemeente een voordeel van ongeveer f 60. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. niet ver plicht zijn zich te verantwoorden over hun handelin gen t.a.v. aanbestedingen. Het ging niet alleen over een informaliteit. Er was meer, doch spr. wil het in comité wel in extenso mededeelen. Het adres komt naderhand in den raad. want de wethouders zijn er nog niet eens mee in kennis gesteld. Het blijkt dat de wethouders een afschrift van het adres hebben gekregen, ook de heer Van Erp. Hierna volgt sluiting der openbare vergadering. Vragen van het Kamerlid Visser. Het Tweede Kamerlid De Visser heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend, dat na de afslui ting van de Zuiderzee voor een aantal belanghebben den bij de Zuiderzeevisscherij, de Zuiderzee-Steunwet geen voldoende uitkomst zal brengen en dat zij dien tengevolge in groote moeilijkheden zullen komen te verkeeren? 2. Heeft de regeering reeds maatregelen getroffen om deze pereonen door extra bijstand schadeloos te stellen? 3. Zoo ja, welke maatregelen zijn daartoe dan ge nomen? 4. Zoo neen, is de regeering dan bereid daartoe ten spoedigste te besluiten? Vragen van mevrouw Bakker—Nort. Mevrouw Bakker—Nort, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat de directeur P.T.T. in dezen tijd en te ruim gebruik maakt van zijn bevoegdheid om het aantal postbestellingen te verminderen en de uren voor het openstellen van verschillende post- en hulppostkantoren te beperken? Is het juist dat overwogen wordt tal van hulppost kantoren in stations en postkantoren in hulppostkan toren om te zetten, en de automatiseering van den telefoondienst door tc voeren, waardoor tal van amb tenaren overbodig zullen worden en het aantal werk lozen zeer vergroot zal worden? Is de minister niet van meening dat bovengenoem de belemmeringen van cen vlug postverkeer hot her stel van het economisch leven in den weg staan? En is de' minister bereid een gedetailleerd overzicht te publiceeren- van de reeds genomen en in voorbe reiding zijnde maatregelen op dit gebied?.

Schager Courant | 1932 | | pagina 3