Raad Barsingerhora. Uit onze omgeving. Nog eens de Mosselenbrug. li derii) Mo.l nnloj Boerg n ovt e V« n mlsa we och bouwe Neutj n. en v gero dee! v an 4 waart war* prést genat lati estle te trej dei t en Ne estaaa nten de re leutralt dui genove ae orp at L.T 1 ogenbï tuis te br« de re gn er <t I, Chc ezien gebi» ?n k» nog iie al, (296 V eide» on-vW de L ewegfc r 1875 mble ;rzorf) ur, -•perst Lezi: R i 1153 COTI (418 Conoertij Vergadering van den Raad op Woensdag 1 Juni 1932. des namiddags 3 uur. Voorzitter de heer K. Breebaart Dz. burgemeester; Secretaris de heer G. G. Loggers. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen, onder dank zegging aan den Secretaris. Ingekomen stukken. De volgende stukken waren ingekomen: Jaarverslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs te Barsingerhorn over 1931; Het onderwijs is zeer goed geweest, doch de commis sie acht het een zware taak voor het hoofd der school te Haringhuizen, om aan alle leerlingen onderwijs te ge ven. De commissie acht assistentie zeer gewenscht. Op de vraag van den heer Schenk deelt de Voorzitter mede, dat bij de laatste telling het aantal leerlingen 32 was, zoodat nog geen aanspraak op een tweede leer kracht kan worden gemaakt. b. Schrijven van B. en W. der gemeente Enkhuizen, betreffende de jaarwedden van Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers. Adressanten achten ^en tijdelijke salarisverlaging nood zakelijk. De Voorzitter wijst er op dat de raad reeds de be kende circulaire van Ged. Staten heeft behandeld. c. Schrijven van den Minister van Economische Za ken en Arbeid, houdende mededeeling, dat de door den Raad in zijne vergadering van 29 April j.1. vastgestelde Winkelsluitingsverordening is goedgekeurd; 'd. besluit van Ged. Staten no. 4 houdende goedkeuring van de 4e suppletoire begrooting 1932. B. en W. stellen voor de onder a t.m. d genoemde «tukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Vervoerkosten schoolkinderen. e. Schrijven van K. Schaafsma te Barsingerhorn en A. Wisse en J. Nouwen, beiden te Kolhorn,. houdende verzoek aan hen een tegemoetkoming uit de'gemeente kas te verleenen, als bedoeld in art. 13 der Lager Onder wijswet 1920 ten bedrage van f 102.12 per jaar per kind, t.w.: voor 4 kinderen van K. Schaafsma, 4 x f 102.12 is f 408.48 voor 1 kind van A. Wisse, f 102.12 voor 1 kind van J. Nouwen f 102.12 In totaal f 612.72. B. en W. stellen voor: a. aan K. Schaafsma een tegemoetkoming te verleenen groot f 50.33 's jaars, zijnde een bedrag, gelijk aan de kosten van abonnement op de tram Westfriesche dijk— Schagen; b. aan A. Wisse en J. Nouwen elk een tege moetkoming te verleenen. groot f 33.12, zijnde een be drag, gelijk aan de kosten vanabonnement van de tram Wierir.gerwaardSchagen. Adressanten deelen in hun adres mede dat hun kin deren de christelijke school bezoeken, dat het vervoer per extra autobus plaats vindt en dat de kosten per leerling per week f 2.22 bedragen. De tegemoetkoming wordt gevraagd met ingang van 2 Mei 1932, doch op- gemerkt wordt dat het adres gedateerd is 6 Mei, zoodat de tegemoetkoming op dien datum (6 Mei) zou ingaan. De Voorzitter zegt dat bij de tram naar de kosten van een abonnement is geinformeerd en B. en W. stel len voor de tegemoetkoming te bepalen naar die kosten. Schaafsma woont 10 minuten van de train af. do ande ren wonen achter in den Waardpolder, maar de gang naar Wieringerwaard is niet verder dan naar Kolhorn. Alleen zullen de kinderen iets vroeger van huls moe ten en wat later thuis komen. De gemeentefinantlën en het bezoeken van een christelijke school. In finantieel op zicht een onchristelijke daad. De heer Smit wil voorop stellen dat hij ieders begin sel huldigt en het te respecteeren is dat men voor zijn beginsel op de bres staat. Maar men kan de zaak overdrijven. Er zijn menschen, die den boer, opgaan om de ouders te bewegen hun kinderen naar de Christelijke sóhool te zenden. En dat in een tijd waarin de gemeente zich in alle mogelijke bochten wringt om het hoofd bo ven water te houden. Spr. gelooft dat de menschen die de ouders trachten te bewegen hun kinderen naar de christelijke school te zenden een gemakkelijke taak heb ben om de ouders zoover te krijgen. Den ouders wordt medegedeeld dat de kinderen van huis gehaald en thuis gebracht worden, en voorts wordt gewezen op het voor deel dat de kinderen minder slijtage hebben aan schoe nen, klompen en kleeding. En als de ouders zich dan niet veel aantrekken van de gemeentefinantiën dan is de zaak beklonken. Die ouders dienen er echter aan te denken, dat deze gemeente steeds nogal vrijgevig is. wat het verleenen van steun betreft, het onderwijs is hier over 't algemeen te roemen. Spr. zou daarom die bur gers willen toeroepen, bedenkt welk gevaar aan het be zoeken van een dergelijke onderwijsinrichting verbonden is, wat de gemeentefinantiën betreft. Dat kan de hee- ren, die rondgaan niet schelen en spr. acht dan ook die menschen, wat de finantieele zaak der gemeente betreft, een gevaar langs den weg. De heer Schenk is het voor een groot gedeelte eens met het betoog van den heer Smit en spr. snapt de hou ding van de regeering niet. De regeering weet welke moeite de gemeenten hebben t.a.v. steun aan werkloo- zen enz., op 't. oogenblik houdt men zich bezig met een ■wet op de godslastering, daar wordt nu zooveel tijd aan besteed, dooh het was nuttiger zioh met andere zaken te bemoeien en den scholenbouw te beperken. Spr. vraagt of de gemeenten nu geen drang op de regeering kunnen uitoefenen, er op kunnen wijzen, dat ze deze kosten niet kunnen betalen. Spr. zou daarvoor een ge zamenlijke actie willen van Zype, Wieringerwaard, Bar singerhorn enz. De gemeentefinantiën worden op deze *iize in de war gegooid. En spr. begrijpt ook de men schen niet. die rondgaan om de ouders te bewegen hun kinderen naar de christelijke school te zenden. Onder die menschen zijn er die zelf in nood verkeeren, die tuinbouwer zijn en om steun roepen. Wat zijn dat voor menschen? Is dat christelijk? Op die manier zal er toch geen geld voor steun zijn. Spr. noemt als voorbeeld Tet huisgezin Schaafsma, een gezin dat op alle mogelijke nanieren door de genyente is geholpen en wat spr. ook foed vindt, omdat het noodig was. De gemeente is dus *oo christelijk geweest op alle manieren te helpen, maar «Pr. begrijpt dan niet wat die man uithaalt. Die man nandelt dan feitelijk onohristelijk. Spr. wil dan ook met band en tand trachten deze zaak tegen te houden. De Voorzitter is het met verschillende dingen, die de beer Schenk naar voren brengt, eens. maar het geven van een tegemoetkoming is nu eenmaal wettig. Het *aat echter te ver om maar een autobus expres te laten lijden; als de kinderen per gewone bus gaan, zijn de Kosten heel wat goedkooper^ De heer Burger vraagt of de bus volgens den school- 'Od rijdt De Voorzitter antwoordt bevestigend en merkt verder <>P. dat het adres binnen een maand behandeld moet vorden. De heer Kistemaker zegt dat we hier wonen in een ijzinnige gemeente en er dus weinig andersdenkenden onen, zoodat we hier geen christelijke school hebben. s nu blijkt dat voor dez8 kinderen een tegemoetkoming wordt gevraagd van f 612.72 en de aanvragers hebben v r re°bt op, dan is in de toekomst deze zaak niet or de gemeente te doen. Spr. zou willen dat via het meentebestuur de werkgevers hierop werd gewezen, er ^e.yraa8d werd met het aannemen van werkkrachten rekening mee te houden welke richting de werkne- me« zijn toegedaan. De Voorzitter meent dat het moeilijk gaat dat de ge meente daarop invloed uitoefent. Iets anders is dat de werkgevers er zelf aandacht aan schenken. De heer Kistemaker wil dan geen invloed door de gemeente laten uitoefenen, maar via het raadhuis den werkgevers er op wijzen. Behalve deze tegemoetkoming komen ook nog de oprichtingskosten der school en de exploitatiekosten. De Voorzitter zegt dat al met al de kosten voor de gemeente niet ver van de f 2000 af zullen zijn en dat voor 6 kinderen. De heer Schenk noemt het een onmogelijken toestand Kunnen de gemeenten nu niet gezamenlijk actie gaan voeren De heer Engel zegt dat wie een beetje verstand heeft van de politieke verhouding In ons land, wel begrijpt, dat een dergelijke actie geen succes zal hebben. Het is hier het samengaan van Rome en Dordt, hoewel de par tijen ten opzichte van het geloof water en vuur zijn. Spr. heeft zelf ook op een gereformeerde school onder wijs genoten, hij heeft de boekjes nog bewaard, de boek jes die dateeren uit den geuzentijd en gericht tegen Rome. Nu evenwel gaan ze t.a.v. het verkrijgen van bij zondere scholen samen. En bij den Inspecteur in dit dis trict behoeven we ook niet aan te kloppen, die is ook voor christelijk onderwijs. De heer Schenk beaamt dit, maar spr. heeft de alge meens vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bijgewoond en wie waren 't die 't meest te keer gingen? de christelyken. De heer Engel zegt dat dit ook het geval is in de vergaderingen voor steun aan de visscherij, doch ze blaffen wel. maar bijten niet De heer Schenk: Je ergert je er aan. De heer Engel noemt het van de arbeiders ook een groote stommiteit, want ze verergeren de splijtzwam in de arbeidende klasse, ze werken het pauperisme in de hand. Spr. stond persoonlijk op het standpunt van niets geven, maar het is eenmaal wet en we zullen maar niet revolutionair wezen. Het doet de Voorzitter genoegen dat er over deze zaak zooveel wordt gesproken, laat. het maar eens open baar worden. Doch kan de raad accoord gaan met het voorstel van B. en W.? De heer Kater vraagt of de kinderen niet per fiets naar school kunnen gaan. De Voorzitter zegt dat voor en aleer de christelijke school te Schagen er was, de kinderen die de katholieke school bezochten, wel met de gewone bus gingen. Nu kan dat zeker niet. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Het maximum aantal verloven. B. en W. stellen voor tot Intrekking van het raads besluit van 29 April 1932 tot vaststelling van het maxi mum-aantal verloven op 4. B. en W. hadden, ^lvorens het daartoe strekkend voor stel bij den raad werd ingediend een onderzoek ingesteld naar de uitlegging, welke aan het desbetreffende wets artikel moest worden gegeven. Verlaging van het maximum aantal vergunningen kan alleen geschieden om de 5 jaren, te beginnen in 191. Artikel 40, 2e lid, der Drankwet bepaalt nu, dat de Kroon op de wyze als ten aanzien van de vergun ningen is bepaald een verlaging van het maximum aan tal verloven kan vaststellen. Naar de meening van B. en W. wil dat zeggen, dat van verloven ook slechts om de 5 jaren, te beginnen in 1935 kan plaas vinden. Kennisneming van een door het 2e Kamerlid Van den Bergh uitgebracht rapport bracht B. en W. er echter toe toch het voorstel tot verlaging van het aantal verloven bij den Raad in te dienen. Genoemd Kamerlid, dat ook lid was van de Com missie van voorbereiding irtt de 2e Kamer voor de Drankwet, heeft in dat rapport als zijn meening uit gesproken, dat voortdurend» een voorstel tot wgziging van hetamaximum aantal verloven kan worden gedaan. Want zegt hij, art. 6 le lid, omvat 2 bepalingen be treffende de vergunningen, n.1. le de wyze, waarop de Kroon een verlaging kan toepassen (n.1. op voorstel van den Gemeenteraad, Ged. Staten gehoord) erf 2e omtrent het t ij d s t i p, n.U te beginnen in 1935 om de 5 jaren. Art 40, 2e lid, nu zegt alleen, dat de Kroon op de w ij z e als ten aanzien van de vergun ningen is bepaald een verlaging van het maximum aantal verloven kan vaststellen. Van het t ij d s t i p wordt hier niet gesprokesn. In verschillende uitgaveen van de Nieuwe Drankwet en in sommige tijdschriften bleek echter art. 40, 2e lid, toch zoo te worden geïnterpreteerd, dat wijziging van het aantal verloven slechts eens in de 5 jaren kan ge schieden. B. en W. meenden daarom goed te doen aan het Raadsbesluit geen uitvoering te geven alvorem omtrent deze zaak alle onzekerheid zou zijn weggenomen. Zij hebben zich daartoe gewend tot den Minister van Bin- nenladsche Zaken. Bij schrijven van 1 Mei j.1., No. 839, deelt deze mede, dat artikel 40, 2e lid, der Drankwet voor het eerst in 1935 kan worden toegepast. In verband hiermede stellen B. en W. voor, over te gaan tot intrekking van het raadsbesluit van 29 April 192. Te zijner tyd zal dan opnieuw een voorstel bij den Raad aanhanging worden gemaaKt, strekkende tot verlaging van het maximum aantal verloven. Aldus wordt besloten. Vastgesteld wordt de vijfde suppletoire begrooting, dienst 1932. Do rondvraag. De heer Schenk heeft gisteravond in de Schager Courant gelezen het vttslag van de vergadering van de Commissie uit den Vleeschkeuringsdlenst Is dat allemaal definitief, wat in dat verslag wordt vermeld? De Voorzitter zegt dat de raadsleden nog een ver slag krijgen, maar wat in het courantenverslag staat, is vrij definitief. Wij hopen dat de nieuwe regeling 1 Januari a.s. kan ingaan. De heer Schenk vindt het een beetje eigenaardig, dat een commissie is benoemd voor het ontwerp-ge- meen6chappelijke regeling, terwijl er zooveel burge meesters in de commissie zitting hebben. De Voorzitter zegt "dat als je niet in die dingen zit, je er niet gemakkelijk over kunt oordeelen. Elke bur gemeester is niet precies op de hoogte van al het wet tige, al geeft spr. toe, dat elke burgemeester dat wel behoorde te wezen. Als spr. het zelf moest_doen, zou hij het zelf ook niet kunnen. De heer Schenk neemt dat aan en de leden die in die commissie zijn benoemd, zijn hem goed genoeg, maar waar elke gemeente reeds een vertegenwoordiger in de Vleeschkeuringscommissie heeft, doet het be noemen van een andere commissie eigenaardig aan. Men geeft zich zelf op die manier een brevet van on bekwaamheid. De Voorzitter zegt dat het in ieder geval gedaan Is om 't goede te krijgen. De heer Engel merkt lachend op: Het kan ook we zen, dat zij de schuld er niet van willen hebben. Hierna volgt sluiting. H 0 0 0 WOUD Oriïe oud-plaatsgenoot, de heer D. Breebaart, thans 2e amti.naar ter secretarie te Oostzaan, is bevorderd tjt 1ste ambtenaar ter secretarie aldaar. Burgerlijke Stand. Ingeschreven van 1 tot en met 31 Mei 1932. Geboren: Afra Maria, dochter van Gerrit Wever en Aafje Groot. Margaretha, dochter van Hillebrand Stam en Catharina Wever. Catharina Divera, doch ter van Pieter Portegies en Maartje Langedijk. Ca tharina, dochter van Jacobus Dol en Margaretha Afra Boots. Overleden: Cornclia Broerscn, oud 30 jaren, vrouw van Adrianus Bakker. Roelof van Agteren, oud 3 ja ren, zoon van Harm van Agteren en Annigje Scho- newillo. Maarten Koorn, oud 87 jaren, weduwnaar van Antje Hartog. Ondertrouwd en Getrouwd: Cornelis Kuin, oud 23 jaren, te Andijk, met Marie van Diepen, oud 21 ja ren, te Hoogwoud. Vertrokken en ingekomen personen. Van 1 tot en met 31 Mei 1932. Jan Rooker en gezin, N.H., van Pade B 23 naar Sijbekarspel. Albert Oost. N.H.. van Aartswoud F 23 naar Almelo. Cornelis Bos, R.K., van Weere 9 naar Wognum. Sietze de Leeuw en gezin, N.H., van Ker kelaan C "3 naar Aengwirden. Anne Jonker en gezin, N.H.. van Aartswoud G 34 naar Nieuwe Xiedorp. Geert Koster en gezin, N.H., van Gouwe H 32 naar Sijbe karspel. Catharina Koster, N.H., van Gouwe H 47 naar Blokker. Matthijs Theodorus Beemsterboer, R.K., van Aartswoud naar Berkhout. Johannes Ilendrikus Harberts, R.K., van Noordcind D 65 naar Abbekerk. Jacob van der Zijpp en gezin, D.G., van Lambert- schaag L 1 naar Abbekerk. Tjibbele de Jong en ge zin, N.H., van Lambertschaag L 14 naar Abbekerk Thijs Zwiep en gezin, G.K., van Spanbroek naar Gou we II 76. Pietaer Vet en vrouw, N.H., van Wognum naar Kerkclaan C 24. Jan Vijzelaar en gezin, D.G., van Sint Maarten naar Gouwe II 35. Klaas Postma, N.H., van Sint Maarten naar Gouwe H 35. Trijntje Potgiesser, N.H., van Oterleek naar Pade B 19. Harm Mekkering en gezin. N.H., van Sijbekarspel naar Gouwe H 32. Geertje Geertruida Verlaat, R.K., van Abbekerk naar eKrkelaan C 3. Pieter Koeman en ge zin, N.H., van Abbekerk naar Gouwe H 43. Johannes Meester, R.K.. van Nieuwe Niedorp naar Gouwe H 50. Wytze van der Zijpp en gezin, D.G., van Abbekerk naar Lambertschaag L 1. Bapke Bruinsma, geen, van Rauwerderhem naar Kerkelaan C 34. Fekke van dei- Sluis en gezin, N.H., van Heerhugowaard naar Lan- gereis A 45, Johannes Rood. R.K. van Heemskerk naar Weere K 42. Petrus Hooyboer, R.K., van Opmeer naar Weere K 60. Jan Gelijk en Remmelt Budden, N.H., van Emmen naar Gouwe H 38. Cornelia Stam, R.K., van Venhuizen paar Pade B 9. Geertje Plan- tinga, N.H., van Hennaarderadeel naar Kerkelaan C 34. Jan Vader en gezin, N.H., van Barsingerhorn naar Aartswoud G 1. Z IJ PE Loop der bevolkingsver de maand Mei 1932. Ingekomen: Gerardus B. Delis en gezin van Warmen- huizen naar Burgervlotbrug B 14; Jacob Groot, van Hensbroek naar Schagerbrug E 173; Wieger Hoekstra, van Berkhout naar Burgervlotbrug B 82; Folkert de Haan. van Berkhout naar St. Maartensvlotbrug D 125; Gerrit Witsen en echtgenoote, van Schellinkhout naar Burgerviotbrug B 32; Jacobus van Diepen en gezin, van N. Niedorp naar Burgervlotbrug B 80; Dirk Wit en ge zin, van Schoorl naar St. Maartensbrug C 50; Dirk de Graaf, van St. Maarten naar Schagerbrug E 17; Rein- dert Aarnoud Hoogland, van Bergen (N.H.) naar Oude- sluis G31; Bieuwke van Dijk, van Steenwijkerwold naar Schagerbrug E 146; Sophia Wilhelmina Gilles, van Hil versum naar Hazepolder L 7; Therese Szaj. van Dort mund (Duitschland) naar St. Maartensbrug C 115; Si mon Breed en gezin, van Callantsoog naar Petten M 106; Jan de Boer en gezin, van Schagen naar Keinsmer- brug G 61: Abraham Kossen en eezin, van Den Helder naar Oudesluis H 103; Jelle Fa.ber en echtgenoote, van Hoogwoud naar Oudesluis; Roelof van der Veer, van Wonseradeel naar Schagerbrug E 177; Trijntje Kooiker, van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde naar Scha gerbrug E 177; Cornelis Johannes Vertegaal van Alk maar naar 't Zand I 109; Hendrik Stip en gezin van Oldenzaal naar Schagerbrug E 27; Cornelis Boon, van Grootebroek naar Oudesluis H 33; Willem Pasfoor en gezin, van Schagen naar Schagerbrug E 131; Guurtje Kruisveld (weduwe Zipp) en gezin, van Schagen naar Schagerbrug E 135; Pieter Hooij en echtgenoote, van Winkel naar Schagerbrug E 82; Elisabeth Rens, van St Maarten naar Burgerbrug A 68; Johanna van der Vorst, van Winkel naar Keinsmerbrug Gy 2; Klaas van der Oord en gezin, Van Den Helder naar St Maartensvlot brug D 112Hendrik van Dam, van Opsterlami naar 't Zand K 73; Elfsabeth Bijpost, van Sohagen naè.r Scha gerbrug E 80; Sjoerdje Otter, van Schoterland naar Scha gerbrug E 33; Maria Wilhelmina van Drie en kind, van Vorden naar 't Zand K 29; Erich Brauckmann, van Obh sterkrade (Duitschland) naar Oudesluis H 51; Ariën Broens en echfigenoote, van Broek op Langendijk naar Schagerbrug E 8L Vertrokken: Heertje Delver en gezin naar Schagen, Molenweg: Hendrik Smit en gezin naar Schoorl, Aagt dorp D 61a; Cornelis Raven en echtgenoote naar Schagen, Zanrivenne; Jan Mekken naar Schoorl, pa. wed. C. Roozendaal; Jan Hoekstra en gezin tnaar Heer hugowaard CZuid) G 152; Luurtske Griepsma naar Alkmaar, Wilhelminalaan 11; Jacob Zander naar Winkel, A 76; Cornelis Doll en echtgenoote naar Onstwedde, Musselkanaal; Willemina Corsöna Hoog- schagen naar Schagen, Molenweg; "Martinux van Woe- sik naar Bergen (N.H.), Kanaaldijk 85; Jan Vos en gezin naar Alkmaar, Westdijk 14a; Hendrlcus Petrus Fellinga naar Schagen, hotel Igesz; Jacob Prins en echtgenoote naar Opmeer; Jacob Slikker naar Wierin gerwaard. Nieuwesluis; Johanna Cornelit Lanser. wed. van Johannes van der Knaap, naar Alkroaar, Laat 12a; Cornelis van Oorschot en gezin naar Beverwijk; Grensstraafc 18; Willem Klaver en gezin naar Winkel, E 3; Thijs van der Hoek, naar Medemblik, Wieringer- meer, Slootdorp; Grietje Elisabeth van der Hoek naar Amsterdam, Binnengasthuis; Hendrik Jïager naar Meeden, Bovenveensloot 22; Jan Peijs naar Oudkarspel Spoorstraat 19;* Adrianus Theodorus Smit naar Am sterdam, Osdorp 636; Maria Adriana Boos naar Noord en Zuid-Schermer, no. 11; Aagje Margaretha Volder naar Den Helder, Langevllet, Koegras; Freejrk van der Heide naar Callantsoog, Groote Keeten: Gejrardus Bis schop naar Putten, Stationsweg 229; Wilhelmina de Haan naar Obdam, Noordeinde; Jan Klomp naar Bar singerhorn." LANGENDIJK De uitslag van den tweedaagschen 15ëslagen-wed- strijd van den Noordhollandschen Kolfbopd, waarvan door een groot aantal kolvers werd deelgenomen is de volgende: Eere-afdeeling: le prijs A. Berkhout te Zuidschar- woude 161 punten, 2e prijs P. Molenaar te Zuidschar- woude, 150 p. Eerste klasse: le prijs J. Knel te Venhuizen en J. Hagenaar te Alkmaar, 152 p.; 2e prijs C. Goet te N. Niedorp 147 p., Serleprijs J. Leguit, Krorrxmenie 107 p. Tweede Klasse: le prijs K. Dekker, Vanhuizen, 154 p.; W. Gorter, Kronimenie, 153 p.; 3e prijs P. Quant, Warmenhuizen, 149 p. OUDKARSPEL. No^-dhollsndsche Brandwa&rborgmaatij. In de op Maandag 30 Mei 1.1. te Alkmaar gehouden vergadering van Directie, Commissarissen, Hoogste Deelhebbers en agenten der Noordholl. Brandwaarb. Maaiii. gevestigd te Oudkarspel van 1816, werd het verslag uitgebracht over het 114e boekjaar, waaruit bleek, ('.at, niettegenstaande de slechtere tijdsomstan digheden, de bedrijfsresultaten zeer gunstig genoemd kunnen worden. Door de fusie met de N.V. Holl. Brandwaarb. Maatij., bedroeg het verzekerd kapitaal op 1 Januari 1932 f 199.886.604. Het bedrag der reserve werd gebracht o^ f 231.935.06V2- De aftredende Commissaris, de heer P. Pijper IJz., werd herkozen. Het College van Commissarissen bestaat uit de hee- ron: II. C. Oud (pres Commissaiis). A. Wonder Pz., P. Pijper IJzn., Mr. P. J. Oud en J. W. Alberdingk Thiiui Een vraagstuk, dat aan den Lan gendijk en ook daarbuiten met be langstelling la gevolgd. LANGENDLJK. Het is al eenige jaren geleden, dat de verbetering van den Twuyverweg in htt brand punt der belangstelling stond en in het bijzonder gold die belangstelling de vraag, wie de verbetering even tueel zou bekostigen. De afloop ervan is bekend^ de gemeentebesturen van Langendijk hebben ten slotte, op aandringen van hoogerhand, het hoofd in den schoot gelegd, waardoor St. Pancras de onderhouds plichtige werd en de 4 Langendijker gemeenten jaar lijks een bepaalde som in dit onderhoud bijdroegen. Nauwelijks was deze kwestie, al was het dan tegen den zin van verreweg de grootste meerderheid der in gezetenen, opgelost, of een nieuwe deed zich voor en wel die ten aanzien van de bekende Mosselenbrug. Deze brug, gelegen midden in de gemeente Noordschar- woude, is van groote beteekenis voor het verkeer te land en te water. Over de brug heeft e|h zeer druk verkeer plaats en er onder passeeren tal van vaar tuigen van en naar de veiling van de bekende veillngs- vereeniging Dè Noordermarktbond. Werd het verkeer over de brug gevaarlijk, ook dat er onder ondervond moeilijkheden. Van deskundige zijde werd vastgesteld, dat de brug in velerlei opzichten behoorde verbeterd te worden en men sprak er een jaar of 5 geleden zelfs over het verkeer over de Mosselenbrug stop te zetten. Zoover is het intuschen niet gekomen en nog altijd heeft het verkeer er plaats, alsof er geen kwestie was: alleen wijst een bord aan, dat er een maximum draagvermogen ia. Dat de brug verbeterd behoorde te worden, was zelfs voor een leek duidelijk; hoeveel te meer zou het dat niet moeten zyn voor den Provincialen Waterstaat en andere deskundigen op dat gebied. De vraag was echter ook hier, evenals bij de verbetering van den. Twuyverweg, wie deze behoorde te betalen. Het Be stuur van den Polder Geestmer-Ambacht, het Bestuur van de banne Noordscharwoude en het gemeentebe stuur van Noordscharwoude kwamen er bij te pas. En per slot van rekening kwam het dan hier op neer, dat zich langzamerhand bij sommigen een meening vestigde, dat.de Polder Geestmer-Ambacht het'aan gewezen lichaam zou zijn, dat voor verbetering van den onderbouw had te zorgen. Immers, ten gevolge van het stichten van een stoomgemaal met groote capa citeit, waardoor het water, wanneer er gemalen werd, met sterke kracht onder de bruggen door werd gezo gen, kreeg de benedenbouw het hevig te verantwoor den, zoodat het billijk werd geacht, dat het Geestmer- Ambacht ,de stichter van het gemaal de kosten van verbetering zou betalen. Het Bestuur van den Polder was van de billijkheid lang niet overtuigd en bedankte er feestelijk voor. Ged. Staten bemoeiden zich met het geval en ook dit college wilde het Geestmer-Ambacht voor de kosten doen opdraaien. Het Bestuur van dezen Polder vond dit een buitengewoon groote onbillijk heid, gaf begrijpelijkerwijze niet. toe, doch daarmee was opgelost noch de schuldvraag, noch de miserabele toestand, waarin de Mosselenbrug verkeerde. Het gevolg van deze situatie was, dat Ged. Staten bij de Provinciale Staten een voorstel indienden, om het Bijzonder Reglement op den Polder Geestmer-Ambacht te wijzigen in dezen zin, dat de Polder In de verbete- rijig van de Mosselenbrug een bedrag van in maxi mum f 5000 zou bedragen. Met bijzondere belangstel ling volgden de Langendykers en ongetwijfeld velen daarbuiten, de debatten over dit voorstel in de verga dering van Provinciale Staten, dat ten slotte met 22 stemmen tegen werd aangenomen. Van de 2 vertegen woordigers uit deze streek, stemde het Statenlid Kos telijk tegen en Zeeman voor. Het Bestuur van Geest- mer-Ambaclrt legde zich niet neer bij het Statenbesluit en ging in hooger beroep bij dè Kroon. Zooals gemeld Is de beslissing gevallen. Het Statenbesluit is vernietigd en aizoo het Bestuur van den Polder Geest mer-Ambacht in het gelijk gesteld. Wij hadden geen andere uitspraak verwacht en wij drukken on? niet te sterk uit als we zeggen, dat het rechtsgevoel van verre weg het grootste aantal van hen, die deze kwestie volgden, is bevredigd. Men mag aannemen, dat nu weldra tot verbetering der beruchte brug zal worden overgegaan, daar nu de banne en de gemeente Noordscharwoude weten, waar aan ze zich hebben te houden. ANNA P AULOW N A Loop der bevolkinq. Ingekomen: D. Roodbeen van Dode waard: H. Meen- derinrr van Vlagtwedde: mej. T. Moolonneck van Alk maar; J. Doef van Andijk: K-^Schenk en echlg. van Wieringerwaard: mej. B. Cornelissc van Den Helder; W. Dupon en gez. van Tietjer steradeel; T. van der Wal van Wieringen: M. Dijkstra van Berk^l en Ro denrijs; mej. M. C. Vries van Callantsoog. Vertrokken: G. v. d. Molen naar Alkmaar, mej. A. Stammes naar Oudesluis. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannigje Maria, dochter van J. W. Noppen en P. Dekke.. Ondertrouwd: G. Bakker en G. van Zandwijk. Getrouwd: J. Roelofs en E. de Vries. BREEZAND. Opbrengst Bazar. Men deelt ons mede. dat. de Bazar gehouden ten bate van de Vereen 1. 'ng Bewaarscboolonderwijs, ruim honderd gulden heeft opgebracht. CALLANTSOOG De heer A. Loggers, ambtenaar ter Secretarie dezer gemeente, is benoemd tot klerk ter Secretarie der ge meente Huiz"n (N.-H.). Voetbal. WIERINGEN Zeemacht I—Succes I. 112. Dinsdagavond speelde Succes een nedcrlaagwed- strijd tegen Zeemacht, ten bate van het Marine Sa natoriumfonds en Herwonnen Levenskracht, op het terrein van H.F.C. te Helder. Het weer was koud en guur, afgewisseld met regenbuien, zoodat de belang stelling niet groot was, zoodat het financicele gedeelte er belangrijk schade door leed. Ora half acht liet J. Augustcin, welke goed vol deed, beginnen. S. won de toss en Z. trapte af. Direct nam S. den bal over en werd de Z. keeper op de proef gesteld, doch sloeg den aanval af. een tweede aanval direct daarna werd hem al noodlottig, de S. mid- voor schoot hem in de handen, doch liet den bal vallen, Schmit liep toe en gaf S. de leiding, na twee minuten. Hierna viel Z. goed aan, doch de kansen die zij kreeg, werden niet benut, haar schoten gingen over of naast. S. wist dan ook voor de rust reeds een 0—3 voorsprong te behalen. Na de rust was Z. blijkbaar uitgespeeld. S. bleef ge regeld op de Z. helft spelen en ieder goed opgezette aanval had succes, er werd n.1. na de rust nog negen maal gescoord. Tegen het einde beging de S. rechts back in het beruchte gebied een overtreding door den bal met den hand weg te sl .an. een penalty was liet gevolg, waardoor Zeemacht aan haar eenige doel punt kwam. Daar de stand begon niet 1—1, heeft Succes aan Zeemacht een nederlaag toegebracht van 213, voorwaar een verpletterenden nederlaag, en voor de overige tegensta iders een ontmoediging. A.s. Zon lag speelt S. I en II nederlaag wedstrijden tegen Helder 3 en 4 te Den Helder om half drie en half een.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7