DE LANGENDIJKER GROENTENVEÏLINGEN. Radioprogramm HET MISDEELDE KIND minderheid van het college. Spr. kan zich niet met het voorstel vereenigen en spr. zal dit nader motiveeren. Het ligt daarbij niet in zijn bedoeling een heel betoog te houden over openbaar en bijzonder onderwijs, doch spr. zal zich bepalen tot dit speciale geval. Spr. kan en wil niet de verantwoordelijkheid dragen dat dergelijke posten door de gemeente worden betaald. Wel kan aan de hand van art. 13 der onderwijswet de gemeente de verplichting worden opgelegd, maar toen wil spr. niet in het verzoek toestemmen. Spr. vindt dit geval toch zoo iets buitengewoons en oordeelt dat het nooit de bedoeling van de wetgeving kan zijn geweest, toen men bezig was met de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Toevallig is deze school nu in Schagen, maar waarom niet te 't Zand, St.-Maartens- brug of elders. Op slot kan men de kinderen wel naar alle windstreken zenden en daar speciale ochtend- autobusdiensten voor in 't leven roepen. Niet alleen dat het beteekent een grovelijke verkwisting in dezen tijd van verschrikkelijke inzinking, doch het is ook een groote versnippering op onderwijsgebied. De aanvrager beroept zich op art. 13, eerste lid der onderwijswet, maar op deze wijze zou er een ondoenlijke uitbuiting plaats vinden. Z.i. is de gezichtskring niet verder ge gaan dan de steden, provincieplaatsen enz., en heeft de wetgeving niet voorzien dat dit er uit zou voortsprui ten. Spr. wil dan ook den raad adviseeren, accepteex dit voorstel van B. en W. niet, het gaat den verkeer den kant uit, het is gewoon een schandaal. Dit is een begin, maar de consequentie is niet te overzien. Verle den jaar is besloten een bijdrage te verleenen In de vervoerkosten van een kind naar Heerhugowaard en daar heeft ook spr. in toegestemd, denkende dat dit een enkel geval zou beteekenen. Maar nu deze aan vrage komt, meent spr. dat het beter is ten halve te keeren dan ten volle te dwalen. De heer Dekker zegt dat in de vergadering van 24 December door den raad besloten is bij te dragen in de vervoerkosten naar de R.K. school te Heerhugowaa ra- Noord. Spr. heeft daaraan zijn stem gegeven maar reeds kort daarna had hij er spijt van en heeft zich toen voorgenomen dat als het weer zou voorkomen, spr. zijn standpunt zou wijzigen. Dezo aanvrage is nu het tweede geval en het zal opgevolgd worden door meerderen. Het is een moeilijke tijd, met veel moeite worden door velen de belastinggelden opgebracht en heeft de raad dan de plicht deze uitgaven te doen? Neen, duizendmaal neen, zegt spr. Als men nagaat wat de gemeente voor het openbaar onderwijs doet, zoowel te Winkel als te Lutjewinkel, en voor de kin deren aan de Strook de gelegenheid bestaat om te Kol- horn naar de school te gaan, waar ook het onderwijs goed is, dan oordeelt spr. dat' dit onderwijs goed is voor elk kind. Bij het openbaar onderwijs is plaats voor iedereen. Wat nu de aanvrage betreft: gevraagd wordt een bijdrage van f 204.24, B. en W. stellen voor f 102.12, welnu spr. wil ook iets doen en wil de biidrage dan gelijkstellen aan de kosten die het onderwijs voor elk kind meebrengt, n.1. f 20 per kind, zoodat de totale bijdrage is dit geval f 40 zou worden. Zijn er dan men- schen die voor hun kinderen willen het onderwijs dat begint met het gebed en waar ligt het boek der boe ken, de Bijbel, welnu, dan moeten ze ook maar betalen de kosten die aan dat begeerde onderwijs zijn verbon den. De heer De Pree herinnert eraan dat hij het was, die in de vergadering van 24 December op korte wijze het voostel voorstel van B. en W. bestreed en alleen rtegen het voorstel van B. en W. stemde. Het doet spr. genoegen, dat hij nu hoogstwaarschijnlijk niet meer alleen zal staan. Door wethouder Brugman is de zaak heel duidelijk naar voren gebracht. Deze christelijke menschen hebben een puist aan het openbaar onder wijs, doch zij zien er geen bezwaar in, de openbare kassen te plunderen. Laten ze dan ook maar naar de christelijke kassen gaan om die te plunderen. De heer Van Wijk zegt, dat hij er een voorstander van is, dat een ieder de vrijheid heeft van eigen begin sel, maar terecht heeft de heer Brugman er op gewe zen, dat we ons op gevaarlijk terrein hegeven Het bij zonder onderwijs ls een geschikte aanleiding tot schel ding en spr. noemt als voorbeeld een geval te Lem- sterland. Het onderwijs is zeer geschikt orr kwesties in het leven te roepen, de een betreurt dat het een spre kende slang is, de ander dat het èen niet-sprekende slang is. Spr. wil dus maar liever geen bijdrage ver leenen, want een besluit als door Enkhuizen genomen, om 1 cent per maand te geven, vindt spr. wat al te schriel en dan wil spr. liever niets doen. Het vervoer zou ook per tram of per autodienst Keetman kunnen. De heer Kamp heeft met verbazing dit verzoek ge zien, maar waar de gemeente dezen winter al besloot tot het geven van een bijdrage voor het bezoek van een bijzondere school te Heerhugowaard, is het nu een beetje lastig geval. En waar de raad vóór 9 Juni een besluit moet nemen, zal spr. tegen dit verzoek stemmen. Misschien is er dan gelegenheid om verder over het geval te praten. Want ook spr. vreest dat er meer dere verzoeken zullen komen, en dan zal het een be langrijke post worden. Spr. zal dus tegen het voorstel van B. en W. stemmen, maar verwacht dat de ge meente niet van het geven van een bijdrage af zal kunnen. De heer Van Zoonen wil nu ook de beweegredenen medédeelen die voor hem bü het doen van dit voorstel hebben gegolden. Door de gelijkstelling van het open baar en bijzonder onderwijs heeft het bijzonder on derwijs dezelfde rechten gekregen als het openbaar on derwijs en spr. heeft zich nu de vraag gesteld, hoe zouden de voorstanders van het openbaar onderwijs het vinden, wanneer hier nu eens een raad bestond, waarvan de leden voorstanders van het christelijk na tionaal onderwijs waren en die afwijzend zouden be- schiken op een verzoek als het onderhavige doch van menschen die openbaar onderwijs voor hun kinderen verlangden. Spr. erkent dat „naburige" gemeente rekbaar is, doch Schagen is in dit geval de dichtst bijzijnde gemeente. En spr. wijst er verder op. dat als de raad niet aan het verzoek voldeed, iemand die christelijk onderwijs voor zijn kind wenscht en die finantieel in het vermogen is. de daaraan verbonden kosten zou kunnen betalen, doch de arbeider die de kosten niet kan betalen, de dupe zou worden van de weigering van den raad en die arbeider dan dus niet zijn kind het onderwijs zou kunnen geven dat hij noodig acht." De heer Brugman wijst er den heer Dekker op dat de gewone kosten voor het onderwijs buiten beschouwing kunnen blijven, want behalve de vervoerkosten zal de gemeente toch nog krijgen te betalen de bijdrage voor de instandhouding enz., dezer christelijke school. Die ver- Tekening komt evengoed. Spr. meent verder dat de ver gelijking die de heer Van Zoonen maakt met het bij zonder en openbaar onderwijs, niet opgaat, want de openbare school is een neutrale, door het rijk bekostigde school, toegankelijk voor iedereen. De heer Van Zoonen zegt dat de gelijkstelling van het bijzonder en openbaar onderwiis voor hem een be wijs is dat de regeering beide scholen op één lijn stelt. Spr. is zelf geen voorstander van bijzonder onderwijs, 6pr. acht het niet goed dat de kinderen volgepompt worden met christelijke dogma's, dat komt later wel en daar kan de dominee bij de catechisatie wel voor zor gen. Maar spr. heeft te doen met de wet, en dan met de gelijkstelling, waar alle politieke partijen aan mee gewerkt hebben. De Voorzitter zegt dat hij als burgemeester verplicht is zich aan de wet te houden en spr. leest dan artikel 13 van de onderwijswet voor. De wet gebiedt de hulp, laat de hoegrootheid van het bedrag over aan de ge meente, omdat deze verband houdt met den belasting aanslag. Spr. acht de redeneering van den heer Van Zoonen volkomen juist. De heer Kamp vraagt op welke wijze de door B. en W. voorgestelde bijdrage wordt vastgesteld. De Voorzitter zegt dat dit in verband staat met de aan B. en "W. bekend zijnde inkomsten. Vervoer per tram kan niet, omdat de tram meer dan 4 K.M. van de strook af is. De heer Van Wyk zegt, van Kuiper af 3 K.M. Spr. staat echter voor den geest dat de bijdrage niet behoeft te worden verleend, als de kinderen reeds een openbare school hebben bezocht De Voorzitter zegt dat die bepaling alleen geldt wan neer er gelegenheid bestond een ohristelijke school te bezoeken. En in dit gevaJ bestond die gelegenheid niet De heer Brugman oordeelt dat die gelegenheid wel bestond, n.1. aan de Stroet, en spr. zal dan nog maar niet spreken van Breezand, waar de school een paar jaren is. Met den afstand wordt thans- toch geen reke ning meer gehouden. Schagen of Sint Maarten dat maakt niet uit. Op dien grond is dus het verzoek wel af te wijzen. De Voorzitter zegt dat de Stroet toch nog een K.M. of 13 verder is. De heer Brugman: Daar kijkt men blijkbaar toch niet naar. Met 5 tegen 2 stemmen besloten geen vergoeding te verleenen aan ouders, die hun kinderen naar de Christelijke School te Schagen willen zenden. Hot voorstel van B. en W. wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stemden de heeren Van Zoonen en De Veer, De heer Dekker handhaaft zijn voorstel om een bij drage van f 40 te verleenen. De heer Van Zoonen zegt dat het in den lijn ligt dat hij voor het voorstel-Dekker stemt, maar de raad heeft in principe uitgesproken niet te willen bijdragen. Laat men zich dan aan die uitspraak houden en dan de prin- cipieele uitspraak van Ged. Staten afwachten. Het voorstel-Dekker wordt echter aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Dekker, Van Zoonen en Van Wijk en De Veer. Om het hoofd boven water te houden. Door de zwemvereenlging „De Rijd" te Nieuwe Nie- dorp wordt een subsidie gevraagd voor 1932 van f 50. ten einde in de gelegenheid te zijn daarvoor een bezoldigd zwemonderwijzer te kunnen benoemen. Aangezien door verschillende personen gebruik wordt gemaakt van deze zweminrichting en deze gemeente in een zoodanige inrichting zelf niet kan voorzien, achten B. en W. het gewenscht een zoodanige instelling in een naburige gemeente, waar onder deskundig toezicht kan worden gezwommen en ook door b.v. schoolkinderen onder deskundige leiding het zwemmen kan worden ge leerd tegen een betaling van f 1 per leerling, te steunen en stellen voor het gevraagde subsidie voor 1932 te verleenen. De Voorzitter deelt mede, dat reeds ruim 40 kinderen uit onze gemeente zioh voor zwemonderwijs hebben op gegeven en ook nog groote menschen. De heer Van Wijk is niet tegen het voorstel van B. en W., maar een heeleboel menschen hebben reeds moei te om in dezen tijd hun hoofd boven water te houden en dat maakt spr. huiverig om voor dezen uitgaafpost te stemmen. De Voorzitter zegt dat de gemeente nooit goedkooper 50 menschen het hoofd boven water zal kunnen houden dan met deze f 50. De heer Kamp juicht het voorstel van B. en W. toe, en wijst op het belang van zwemonderrlcht. - Ook de heer Dekker vindt het voortreffelijk van B. en W. dat ze met dit voorstel komen, de ouders kunnen nu hun kinderen aan dit zwemonderwijs toevertrou wen en de gemeente kan goedkoop van deze schitterende inrichting gebruik maken. De heer De Veer vindt het van B. en W. een heel royaal standpunt, als men nagaat dat -Nieuwe Niedorp zelf ook maar f 50 geeft. De Voorzitter zegt dat niet meer werd gevraagd en dat is ook de zaak van Nieuwe Niedorp zelf. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Machtiging wordt verleend tot het doen van af- en overschrijvingen, begrooting 1931. Door B. en W. wordt aangeboden het kohier honden belasting voor 1932 met 76 aanslagen tot een bedrag van f 152. De overeenkomst met het Hoogheemraad schap, inzake de overdracht van wegen. Aan de orde is de vaststelling van de overeenkomst met het Hoogheemraadschap, inzake de overdracht van wegen. De Voorzitter zegt dat de ontwerp-overeenkomst ge heel in overeenstemming is met de afspraken die wa ren geschied. De heer Van Wijk weet niet precies wat er in de vergadering van 24 December is besproken, hij was toen niet aanwezig. Maar spr. merkt op dat ook de gronden die de ge meente In erfpacht afstond, in deze overeenkomst zijn begrepen. Daarvoor krijgt de gemeente z.i. een zeer poovere koopsom, want aan erfpacht ontving de ge meente per jaar f 50, terwijl het Hoogheemraadschap f 910 betaalt, een aardige geldbelegging dus. Verder worden in de overeenkomst 2 bruggen genoemd, doch spr. meent dat de gemeente er 3Vs heeft, n.1. ook de Weerebrug en de helft van de Leekerbrug. Spr. acht het verder gewenscht dat nu de wegwerker geheel of gedeeltelijk bij het Hoogheemraadschap overgaat. Over het bedrag, jaarlijks f 6675, zal spr. niet spreken, want dat is in de vergadering van 24 December vastgelegd. De Voorzitter antwoordt, dat Ged. Staten hebben voorgeschreven, dat alle gronden, dus ook de erf- pachtsgronden in de overeenkomst vervat dienen te worden. En bovendien vervallen nu de lasten die de gemeente aan het Hoogheemraadschap had te betalen. Wat die bijdrage van f 900 betreft, dit is een uitgave voor den aankoop van gronden. De gemeente heeft 2 bruggen, in de Weere en bij het raadhuis, de Leeker brug is buiten deze werken en daarover wordt nog overleg gepleegd met den burgemeester van Barsin- gerhorn. De brug te Lutjewinkel is eigendom van de Niedorper Koggen en het is spr. bekend dat ook t.a.v. deze brug wel overeenstemming zal worden bereikt. De brug die doorgang geeft tusschen Lutjewinkel en Winkel behoort aan den Oosterpolder. Wat de kwestie van den wegwerker betreft, dit is een vraagstuk dat nader bekeken moet worden. B. en W. hebben het reeds lichtelijk besproken. De heer Kamp zegt dat de overeenkomst wordt aan gegaan aan den eenen kant door het Dag. Bestuur van het Hoogheemraadschap, aan den anderen kant door den burgemeester. Is het niet beter dat in het laatste geval gesproken wordt van B. en W.; de bur gemeester kan ziek worden. De Voorzitter zegt dat dit een voorschrift is, vast gelegd in de nieuwe wet. Als spr. ziek is, treedt de heer Brugman of de heer Van Zoonen in zijn plaats. De heer Kamp vraagt hoe het moet als iemand rio- leering door den weg wil doen aanleggen. De Voorzitter zegt dat de aanvrage dan tot het Hoogheemraadschap gericht dient te worden. De heer Kamp merkt verder op, dal het Hoogheem raadschap bij deze overeenkomst zeer sterke bepalingen vastlegt, doch dat t.a.v. het onderhoud de gemeente geheel wordt uitgeschakeld. En waar de gemeente jaarlijks een belangrijke bijdrage moet betalen, zag spr. daar tegenover wel eenige medezeggingschap. De Voorzitter zegt dat de overeenkomst is een be sluit van een vorige vergadering. De gemeeDte zal prima wegen krijgen en ondanks dat zal de gemeente GEVOLGEN VAN FAMILIE-HUWELIJKEN. Huwen in de familie, de zoogenaamde inteelt, heeft dikwijls voor de nakomelingen slechte gevolgen, licha melijk zoowel als geestelijk. In gesloten gemeenschap pen, onder de bewoners van een eiland bijv., komen familie-huwelijken uit den aard der zask meer voor dan elders, doch met de toename van het verkeer ook in afgelegen gebieden wordt het verschijnsel zeldzamer. De commissie van voorbereiding voor de behartiging der belangen van zenuw- en zielszieken heeft een spe ciaal -nderzoek ingesteld op de eilanden Marken, Urk en Texel. Dit onderzoek leerde een opvallend groot aan tal lijders aan tuberculose en geestelijk abnormalen ken nen. Wat de t.b.c. betreft, vonden wij dit staatje: Per 10.000 inwoners: Algemeene Sterfte aan Sterfte aan sterfte: long-t.b.c. alle vor men t.b.c. Nederland 98.05 7.04 9.57 Noord-Holland 93.23 6.94 9.32 Amsterdam 89.06 6.95 9.03 Marken 135.40 12.96 18.72 Texel 107.47 3.56 5.48 Urk 92.75 7.08 11.59 Opvallend is het groote verschil tusschen Marken en Texel. Vergelijkt men het aantal krankzinnigen op beide eilanden, dan blijkt, dat er te dien opzichte tusschen beide eveneens een sprekend verschil is. doch nu ten nadeele van Texel. Op rekening van dit eiland komen 62 krankzinnigen op een bevolking van 7486. terwijl Marken met 1401 be woners geen enkele krankzinnige telt. De Commissie zegt hiervan: Het is zeker gevaarlijk uit deze cijfers conclusies te trekken, want wanneer men aanneemt, dat de frequen tie der inteelt op beide eilanden het aantal malen dat ze voorkomt wel niet veel zal verschillen, ls men geneigd aan te nemen, dat deze zich op i in hoofdzaak in geestelijke stoornissen en op M® overwegend in een vatbaarheid voor tuberculeus wijkingen uitspreekt. Deze opvatting zou niet gen vaardlgd zijn. omdat betreffende de heriditaire, de erfelijkheidsinvloeden bij de tuberculose in te stelling met die bij geestelijke stoornissen niets zekerheid bekend is. Wat Urk betreft, hier is geen merkbaar verschil te wijzen tusschen de voorbeschiktheid voor geeste! en lichamelijke afwijkingen. Zij komen beide in intensieve sterke mate onder de bewoners van eiland voor. Uit de opgemaakte staten putten wij deze gegevent Achterlijke Krankzinnigen kinderen in gestichten binnej geme« 3 28 10 Marken Texel Urk Tot besluit zegt de Commissie, dat er voor de telijk minderwaardigen consultatie-bureaux moeten den worden ingesteld, in den trant van die voet t.b.c.-'bestrijding. Zij zou de taak aldus willen omad ven: ..Plet Consultatie-Bureau moet het centrum zijn, in alles, wat de geestelijke abnormaliteit betreft, geconcentreerd, waar alle draden samenkomen en toe men zich wendt voor alles, wat men voor den telijk abnormalen en hulpbehoevende noodig heeft, taak kan men in het kort aldus samenvatten: Het consultatiebureau moet den geesteszieke en normale opsporen en hem gedurende het verdere loop zijner ziekte, zijn gezin zelfs langer, blijven volf het moet hem zoo mogelijk een vroegtijdige en zoo gelijk afdoende behandeling verschaffen of anders doende verpleging; het moet hem leeren zijn maatsc pelyke geschiktheid zoo hoog mogelijk op te voeren; moet in het Delang van den geestelijk gestoorde zelf in dat van zijn gezin meehelpen om de sociale oai len, welke uit zijn geestelijke minderwaardigheid vo vloeien, te verbeteren." niet meer betalen dan het gemiddelde over vorige ja ren. Het Hoogheemraadschap zal wel zoo verstandig wezen, goed voor het onderhoud te zorgen, want an ders geraakt het in de Impasse. Bevendien. het hoog ste beroep zou dan Ged. Staten zijn. De provincie maakt deze transactie mogelijk door haar bijdrage en" als nu het onderhoud te wenschen over liet zou de provincie haar bijdrage wel niet verleenen. De heer Dekker heeft alle vertrouwen, dat de wegen in goede conditie komen en zullen blijven. De heer Kamp heeft dat vertrouwen ook wel, maar spr. wil naast het vertrouwen ook wel eenig recht. De heer Van Wijk zou graag willen dat het Dag. Bestuur eenige toezegging kreeg, wat de beschikking over de bermen der wegen betreft, b.v. voor wc*-!- wagens of voor neerstorten van puin. De heer De Veer zou willen dat het onderhoud var. het hek van Boekei door het Hoogheemraadschap werd overgenomen. De Voorzitter zal er het Hoogheemraadschap op wij zen. Nadat spr. gezegd heeft dat B. en W. nota zullen ne men van de opmerkingen wordt de ontwerp-overeen komst zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De rondvraag. De heer Dekker verzoekt nog in dezen zomer de brug over de Kromme Gouw en enkele looppostjes te teren. De Voorzitter zegt dit toe. De heer Van Wijk komt terug op de quaestie weg werker De Voorzitter zegt dat B. en W. e^rst moeten overwe gen wat kunnen we missen en wat moeten we behou den. De heer Van Wijk merkt verder op dat de puinlos- sing te Lutjewinkel ln de bebouwde kom gebeurde. Veel mensohen hebben last van stof, afgescheiden van do mogelijkheid of er nog meer in was, want het was af braak uit Amsterdam afkomstig. Spr. vraagt waarom niet op de losplaats werd gelost. De Voorzitter deelt mede dat aanvankelijk voor de slagerij werd gelost en op spr.'s verzoek toen verder is gelost Spr. wil wel probeeren het lossen nog verder te doen geschieden. De heer Van Zoonen vraagt zich af. of niet de ver- pliohting kan worden opgelegd aan de losplaatsen te lossen. Een hek en goot zijn bij Keizer al kapot gereden en waar het Hoogheem raadschap zich ook aan de be palingen houdt, kan de gemeente dat ook doen. Hierna volgt sluiting. Als een bijzonderheid kan wel worden genoemd het feit, dat in de afgeloopen week aan beide vellingen nog winterkool werd aangevoerd en wel Deensche witte. Bij het zomersche weer der laatste dagen ligt het bijna voor de hand, dat de prijs ervan laag moet zijn. Dat was ook werkelijk het geval en men dteldc ons mee, dat sommige partijen onverkoopbaar waren, om ze dan een volgenden dag nog eens te presenteeren. Het meeste werd dan ook voor 60 cent verkocht; soms kon 70 cent worden gemaakt. We verwachten, dat het nu wel met den aanvoer gedaan zal zijn: het wordt dan ook tijd, want de versche groenten zijn er reeds te kust en te keur. Buitengewoon slecht is het afgeloopen boekjaar voor de Langendijker tuinbouwers geweest. En men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat er nog zoo weinig slachtoffers gevallen zijn in den vorm van executie, faillissement als anderzins. Het lijkt re wel naar, of er nog credlet wordt gekregen op den nog te verwachten steun der regeering. Deze is daarmee echter zeer voorzichtig. Het eerste millioen kwam op een tijd, toen de meeste tuinders zich al heel wat ontberingen hadden moeten getroosten, het tweede millioen laat ook maar steeds op zich wachten. Of het komt? Men verzekerde ons, dat werkelijk voorstellen te wachten zijn in die richting, doch de politiek der regeering is een zoo danige, dat steun gegeven wordt zoo laat mogelijk. Men haalt de buikriem dan vanzelf wel wat nauwer toe. Wat den toestand betreft, zou men mogen verwachten, dat deze steunmaatregel wel niet meer met terugwerkende kracht zal gelden, als die wordt ingevoerd. Het wordt wel een wijze van steunen voor de toekomst, die onge twijfeld tot gagarandeerde prijzen zal lelden. In elk geval kan wel worden vastgesteld, dat men goed zal doen, zijn verwachtingen op steun niet al te hoog te spannen, te meer, daar het bedrijfsleven al een steeds grootere inzinking vertoont en de moeilijkheden zich voor de regeering al meer op stapelen. Voegt men hier nog bij, dat de vooruitzichten op een gezonden uitvoer naar Duitschland al ongunstiger worden, dan is het nog meer geraden, rekening te houden met de mogelijkheid van nog moeilijker tijden. De prijzen, weike in dc afgeloopen week vóór toma ten en nieuwe aardappels werden besteed, wijzen he laas ook in die richting. De tomatenprijzen liepen sterk achteruit. Van gemiddeld f 48 de vorige week, daalde Maandag de prijs voor A-kwaliteit tot f 39. De vol gende dagen zette die daling zich nog voort, zoodat in het midden der week slechts ruim f 28 werd besteed. Zaterdag trad weer een lichte verbetering in, toen de prijs tot f 32 steeg. De daling der prijzen va.n de B- en C.-kwaliteit hield met die der A-soort ongeveer gelijken tred; van die der C.C. was de verlaging nog groe Bracht deze n.1 de vorige week gemiddeld f 28 op, week werd dooreen genomen ongeveer f 14 gem» Deze prijzen maken een scherpe tegenstelling met van het vorige jaar in de overeenkomstige week, i de prijzen van A, B, C en CC gemiddeld respectlevi f 60, f 58, f 60 en f 44 waren, dus ongeveer het dub van thans. De aanvoer beliep ongeveer 44.000 K.G, De prijzen der nieuwe aardappelen waren ook wei Teschikt om de hoop der tuinders wat op te mont« eerst aangevoerde brachten voor groote Schoti Muizen slechts f 12.40, drielingen f 12.50 en kleine op. Bij den aanvoer op volgende dagen kwam daarini -enige verbetering, doch de prijzen bleven beneden I bevredigende: ruim f 16 voor groote, ongeveer f 16 '.rielingen en ruim f 7.40 voor kleine. Verleden brachten de eerste Schotsche Muizen f 31.30 op. S; lig echter kwam er ook verlaging, doch in de c "■enkomstige week werden toen niet de lage prj besteed, welke de vroege aardappels nu opbras Ook waren de aanvoeren toen al grooter. De rabarber wordt door verschillende tuinders geplukt, doch wordt niet aan de veiling aangevoerd prijzen blijven laag. DONDERDAG 9 JUNI. HILVERSUM (2» A.VJt.0.: 8.00 Tijdsein en gramofconmuziek; 10.00 genwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Vioolr door Boris Lensky; 11.00 Knipcursus Kinderkl< door Mevr. Ida de Leeuwvan Rees; 11.30 Gram* muziek; 12.00 Klein-orkest o.l.v. Nico Treep. Int zo: Accordeonmuziek door Van Dijk's Volendami 2.15 Rustpoos voor het verzorgen van den zender: Lezing; 3.00 Gramofoonmuziek; 4.00 Ziekenuur; Kamerorkest; 6.30 Sportpraatje door H. Holl 7.00 Kamer-orkest; 7.30 Vacantiegangers. „Atl door H. J. Peppink: Vaoantietochten per auto; land Ardennen Sauerland Rijnstreek; 8.00 Causerie door Paul F. Sanders: „Het werk van Internationale Genootschap voor moderne muziei het a.s. muziekfeest te Weenen; 8.15 Aansluiting het Concertgebouw te Amsterdam: Concertgeb! orkest o.l.v. Oscar Strauss; In de pauze causerie W. Vogt; 10.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN (1871 K.R.O: 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V.: 10.00 Tijd gramofoonmuziek; 10.15 Korte Ziekendionst; 10.45 mofoonmuziek. K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. N.C.R.V.: Cursus fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenuurtje; Verzorging zender; 4.00 Ziekenuurtje; 5.00 Cursus: denarbeid voor de jeugd; 5.45 Cellorecital; 6.45 Cs in knippen en stofversieren; 7.00 Declamatie: 7.30 litieberichten; 7.45 Persberichten van het Ned. Persbureau; 8.00 Tijdsein en Protestantsch Chrisii Reclaseeringsvereeniging; 9.00 A Capella-uitvoerlcj de St. Pieterskerk te Utrecht. In de pauze: richten van Vaz Dias; aan het einde van het prof ma gramofoonmuziek. BRUSSEL (506 5.20 Concert door het Radio-orkest; 6.50 Gramfll muziek; 7.35 Idem; 8.20 Concert; 9.20 Russische W 10.30 Gramofoonplatenconcert. KALUNDBORG (1151 320 Concert; 820 Italiaansche opera-muziek; 10.IS ziek van Deensche componisten. BERLIJN (41 4.50 Cello-recital; 7.35 Populair concert; 9.30 Conc HAMBURG (371 1.35 Gramofoonmuziek; 2.35 Idem; 10.40 Dansntf KONIGSWUSTERHAUSEN <!6S 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert. LANGENBERG (412 1.20 Concert; 2,50 Gramofoonmuziek; 5.20 VespcK" eert uit Frankfort. DAVENTRY (15M 12.20 Concert; 1.20 Concert; 10.00 Debussy-concert; Dansmuziek. PARIJS-EIFFEL (14# 8.50 Concert. PARIJS-RADIO ("SS 8,05 Gramofoonmuziek; 12.50 Idem; 8.20 „La To* opera van Puccini. MILAAN (331 ROME («1 9.05 Concert. WEENEN (511 7.55 „Missa solemnis" van Beethoven; 10.55 Conow1 WARSCHAU (1411 5.20 Kamermuziek; 6.40 Populair concert; 8.20 10.20 Dansmuziek. BEROMTJNSTEB f®, 8.20 Concert; 10.05 Concert door het Omroepw* M echi als gad< ven. D< een h« men ren moe; tarie elect om. D< de c gade dran hier deell elect keur vast eene dere, enor. is ei Voor heid oefei dien< te bi bescl eisch tis li Na verki waar wel, zindl Na niet Om i te g< van Dit te ri stem: teekt Zo de h volki word Dit .J> dat 1 elect] atroo ongel weer Hei bruik allee! varpl! Werir ciaal In de pi Vei vastr Vai lang Vri lager Vei gaan< Nle Hie verga gema; Syn secret te Ne St.-Ma menh Na gram, aioten Hie bijeen dingei Doo: van si G. Bij 74 en wijk Doorn De gemee 23 JUT Op I Jaarlij] Bergei Nu alles i genaai derd. dagen merkt onderg van h bouwd zelf b< er me zomer verand veloozc de klei zijn er gasten van h< Al n de gas deeling 7.50 Populaire muziek. geen bestaal jaren Gebo en He: en Jar Gehi Anna ren, zo landarl beroep, bloemi: ver, oi Over 84 jaai Verti J- Con Zljpe; mande Heerh; naar A Geve de Cro

Schager Courant | 1932 | | pagina 6