n< Nieuws uit Den Helder. Uit onze Omgeving. De nieuwe modezaak—Herschel te Den Helder. Scheepsramp in de Japansche wateren. Nog steeds aardschokken. Brand op de Indische tentoonstelling. Gentleman-dief gearresteerd. Dr. Posthuma naar Parijs. De roofmoord te Hemmen. 'Hen. op i 3 Ml; ileuft gen da: Sn niets rscha 5eest. i in van :evenj mlges binnej de eten voor omsci Ün. m ;ft. en den i ïeeft. :e en •dere n vol| i zoo aders naatsc >eren; ie zeli de eid vc (281 10.00 looli srkle ramc Intefl darm nder: jur; ■Jollu Atteti ;o; Ni k van nuzlel iting rfgebi serie C1875 Tijd 10.45 »k; en; L.V.: tje; irsus 45 Q 7J» red. hrisü ■oer P« prof SINT M A AETE V Maandagavond was een openbare vergadering uitge schreven ten huize van den heer P. Schrijver, waar als spreker optrad de heer De Weert. Doel dezer ver gadering was: actie tegen de dure electriciteitstarie- ven. De heer C. Groet Sr. opende deze vergadering met «en welkom en vond de opkomst wel wat gering, maar hij koesterde de hoop, dat zij die hier heden waren, menschen zouden zijn, welke volkomen overtuigd wa ren dat voor verlaging der electrlciteitstarieven actie moest worden gevoerd. Zooals het thans met deze tarieven staat is het averechtsche bereikt en is de electriclteit niet voor de menschen, maar juist anders om. De heer De Weert uit mede zijn teleurstelling over de opkomst en meent dat hierdoor het doel der ver gadering niet bereikt wordt, daar juist uit het volk drang voor het bedoelde moet komen en dat blijkt hier geenszins. Spr. gaat toch evengoed zijn gang en deelt o.m. mede, dat niet enkel de duurte van het «lectrisch tot ontstemming wekt, doch ook de wille keur waarmee het prov. bedrijf den prijs vaststelt en vast heeft gesteld. Het komt niet enkel voor dat de eene plaats duurder of goedkooper stookt dan de an dere, doch In dezelfde plaats Is het verschil In prijs enorm. Dit, zegt spreker is Iets, wat totaal verkeerd ia en aan dusdanigen choas moet een eind komen. Vooral in den tijd van tegenwoordig, nu door de over heid op alle mogelijke manleren pressie wordt uitge oefend op verlaging der arbeidsloonen en salarissen, diende het zijn prijzen ook in evenrdigheld hiermede te brengen. Voorts meent spr. dat een overheidsbedrijf beschermend op moet treden en stelde haar als eerste eisch dat aan hen, welke dit niet konden betalen, gra tis licht moest worden verstrekt. Na deze enkele woorden vraagt spreker of de actie ter verkrijging van lager tarieven nog door moet gaan, waarop de vergadering de meening la toegedaan van wel, daar dit weinige bezoek geen maatstaf der ge zindheid onzer bewoners uitdrukt Na eenlge bespreking wordt besloten om alhier over niet te langen duur weer een vergadering te beleggen. Om meer doel en kracht aan deze komende vergadering te geven, wordt door den heer De Weert, op voorstel van de vergadering een program van actie opgemaakt. Dit program zal na bespreking bij de verschillende op te richten comité'a worden besproken en bij overeen stemming aan de ingezetenen van Noordholland ter teekening worden aangeboden. Zoo. naar aanleiding van dit program en de vergaar de handteekeningen, blijkt, dat een groot deel der be volking deze actie wil, zal hieruit verdere actie gevoerd worden tegen en met de kopstukken van het bedrijf. Dit program van actie luidt als volgt: ,De crisistoestand op het platteland is van dien aard, dat het de menschen niet meer mogelijk is. de hooge electrlciteitstarieven te betalen. De prijs van den stroom van het licht is niet alleen hoog, maar ook zeer ongelijk. Velen betalen het maximum, anderen betalen weer minder. Het wordt als een onbillijkheid gevoeld. da« de ver bruiker meterhuur moet betalen, daar dit Instrument alleen voor het P.E.N. nuttig la Het vastrecht ls thans wrplichtend. Het komt ons voor, dat de verbruiker iferin vrij moet worden gelaten. Er wordt een provin ciaal comité gevormd dat deze actie ter hand zal nemen. In St-Maaxten werd op een vergadering het volgen de program opgesteld: Vervallen van den meteriiuur; verlaging van het vastrechttarief. Vaststelling van den te betalen stroomprijs naar ge lang van het inkomen. Vrijstelling van betaling voor degenen, wier Inkomen lager is dan f 16.per week. Verbod van afsnijding wegens schuld, zoo lang voor gaande regeling niet ln werking ia getreden. Niet verplichtend-stelling van vastrecht. Hierover worden spoedig door de geheele provincie vergaderingen belegd. De data's worden nader bekend gemaakt. Sympathiebetuigingen worden Ingewacht bij den secretaris van het prov. comité, den heer H. de Weert te Nederhorst-den-Berg, of bij de heeren C. Groet Az., St-Maarten, P. Jonker, Eenigenburg, K. Mink, War- menhuizen en P. Hoeven, Dlrkshoro. Na voorlezing door den heer De Weert van dit pro gram, kon dit aller goedkeuring verwerven en werd be sloten tot de actie over te gaan. Hierna sloot voorzitter met een gepast woord deze bijeenkomst en ging een leder ln afwachting van de dingen die komen zullen, huls-toe. CALLANTsnnn (115 10.11 (371 (1635 (411 (esperf Door B. en W. zijn de vergunningen, voor den verkoop van 6terken drank ln het klein, staande ten name van G. Bijvoet te Den Helder voor het perceel, wijk C. no. 74 en van G. Ruitenburg te Bergen, voor het perceel wijk C. no. 32. overgeschreven resp. ten name van A. Doorn te Callanteóog en A. Nuij. eveneens te Callantsoog De herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben te Schagerbrug op Donderdag 23 Juni as. van 1416 uur. Op Maandag 13 Juni a.s. zullen de schoolkinderen hun Jaarlijksch uitstapje maken. Ditmaal gaat de reis naar Bergen en Schoorl. Nu het zomerseizoen in aantocht is, wordt allerwegen alles in het werk gesteld om het den gasten zoo aan genaam mogelijk te maken. De huisjes worden geschil derd. Veranderingen worden aangebracht. Wie dezer dagen een kijkje heeft genomen te Callantsoog zal be merkt hebben dat het dorp een goede verandering heeft ondergaan. Zoo ziet men in het duin aan de zeezijde van het dorp eenige zomerhuisjes, die kortgeleden ge bouwd zjjn. Enkele er van worden door de eigenaars zelf bewoond, terwijl anderen ze verhuren. Nog wordt er met man en macht gewerkt om althans voor den zomer gereed te zijn. Ook het strand heeft men een verandering doen ondergaan. Zoo ziet men niet de ver- velooze strandtent, doch een goedgeverfde tent, al past de kleur der tent (groen) minder bij de omgeving. Voorts zijn er eenige kleedkamers aangebracht, terwijl het den gasten aangenaam gemaakt kan worden door het huren van houten tentjes. Al met al heeft Callantsoog zich gereed gemaakt om de gasten te ontvangen. Of ze komen? Blijkens mede- deelingen van het secretariaat der V.V.V. en van het geen we van diverse pensionhouders mochten hooren, bestaat er goede hoop, dat Callantsoog evenals andere jaren goed bezet zal zijn. (15511 :ert; (1448 (17J5 To« <331 (441 (517 IJonctf (14H ,20 I' Burgerlijke stand van Mei: Geboren: Jan Cornells, zoon van Pleter ten Boekei en Hendrika Vos; Gerrit, zoon van C. E. van Spelden en Jantje Verwer; Gehuwd: Albert Keppel, oud 23 jaren, veehouder te Anna Paulowna en Maria Catharina Vries, oud 23 ja ren, zonder beroep, alhier; Cornells Bakker, oud 20 jaren landarbeider, en Aaltje Kooger. oud 21 jaren, zonder beroep, belden alhier; Pleter Rienstra, oud 30 jaren, bloemistknecht te Den Helder, en Geertje van Twuij- ver, oud 21 jaren, zonder beroep, alhier. Overleden: Rensje Bras, weduwe van Jan Veeter, oud "4 jaar. Bevolking: Vertrokken: N. Schager en gezin naar Zijpe, Petten; J- Commandeur naar Utrecht, S. Breed en gezin naar zl)Pe; J, Balstra en gezin naar Westwoud; Joh. Com mandeur en gezin naar Heiloo; C. Wester en gezin naar HeerhugowaardF. van Dijk naar Baflo; M. C. Vries naar Anna Paulowna; C. Kos en gezin naar Den Helder Gevestigd: P. van der Linde, A 52 van Eikerzee; J. e Oroos en gezin, C 65 van Den Helder; G. van Twuij- Het is al enkele maanden geleden dat we melding maakten van de grootsche plannen die de firma S. Her schel, de bekende dames-modezaak in de Koningstraat te Den Helder had. n.1. den bouw van een nieuw groot winkelpand, met daaraan verbonden niet minder dan een winkelstraat oftewel een passage. En waar nu de uitvoering van deze grootsche plannen zoover gevorderd scheen te zijn dat as. Zaterdag des middags om 3 uur de heropening van deze zaak kan plaats vinden, nu hebben wij ons eens met eigen oogen willen overtuigen van de moderniseering en vergrooting van dit reeds jaren bestaande bedrijf. Het voormalige winkelpand, dat uit twee perceelen bestond, heeft door aankoop van het aangrenzende per ceel een respectabele breedte verkregen. Belde percee len zijn geheel gesloopt geworden en daarna ls men aan den arbeid getrokken om het nieuwe mode paleis te kunnen opbouwen. Met de allergrootste zorg ls met het bouwwerk begonnen; er ls voor afdoende heling gezorgd en daarna ls met 't architectonische werk van den heer S. Krünen te Den Helder, een aanvang ge maakt. Het bouwwerk werd opgedragen aan den heer Boerdljk te Den Helder, het schilderwerk aan den heer Schooneveld eveneens te Den Helder en zü allen heb ben de handen Ineengeslagen om een heel mooi geheel te stichten. De gevel ls rijk voorzien van teakhouten be timmering, bronzen pul en wit glas; aan weerszijden van de entrée groote diepe etalages en daarnaast is dan de passage. Mevrouw Herschel zelf ls zoo vriendelijk om ons het gebouw te doen bezichtigen... en te bewonderen. Aller eerst ls het dan de verkoopruimte, een reusachtig groote oppervlakte, voorzien van Slavonisch eikenbetimmering en waarin een zeer fraaie poenataek-vloer ls gelegen, welke werd geleverd door de parketvloeren- en timmer fabriek ..De Tropen" te Tilburg. Aan weerszijden van deze verkoopruimte zijn de groote stofdichte kasten, achterin treffen we de lichthal aan. waar eveneens de stofdichte vitrages de bezoeksters een zeer goed over zicht zullen geven van de allernieuwste snufjes die de firma Herschel op modegebied zal aanbieden. We vin den hier ook de verschillende paskamers, die allen naar de eischen des tljda zullen worden ingericht. Een groot aantal electrische lampen zal voor een zee van kunst licht zorgen en overdag zal het lichte plafond van cul- tltexplaten en de lichte wanden, waarbll het eikenhout zeer mooi afsteekt, ruim voldoende licht geven. De geheele verkoopruimte ls voorzien van centrale verwarming, door den heer De Vries te Alkmaar aan gelegd. Ook het 15 bjj 5 meter groote atelier ls zeer modern Ingericht en een staf van de allerbeste krachten zal hier. rekening houdende met de allerlaatste mode. alles doen om de cliëntèle der firma te bevredigen. Achter de verkoopruimte ls het kantoor en de kamer voor den etaleur. En alles is rijk voorzien van electrische ver lichting,. waarvan de uitvoering werd opgedragen aan de firma Puinbroek. „Wat een verschil met Uw eerste winkeltje Mevrouw, konden wij niet nalaten op te merken. „Ja. mijnheer, herinnert u zich dat nog? Het ls thans ons streven om door 'n veel grooteren omzet de prijzen te kunnen drukken en op deze wijze den verkoop uit te breiden. En om tot dit doel te geraken, bestond er een groote behoefte aan uitbredlng. Welnu, die uitbreiding heeft dan nu plaats gehad, de firma Herschel heeft hier een modezaak gesticht, die er zijn mag. Zij biedt speciaal ten verkoop aan ja ponnen, mantels en hoeden, doch daarnaast zullen de kooplustigen ook een zeer groote verscheidenheid in pullovers, blouses en rokjes vinden. Na deze bezichtiging was de beurt aan de passage, het troetelkind, zooals we wel merkten van den heer Winkel, die dan ook de ontwerper en uitvoerder der etalages was. De passage heeft een diepte van 28 Meter en geeft door de Stationstraat direct verbinding roet het Sta tionplein. De Spoorstraat kan dus voortaan worden vermeden, doch vanaf het Station is men, als het Stationsplein is overgestoken en de Stationstraat ge passeerd onmidellijk in deze schitterend mooie „winkel straat". Een tiental groote etalages, waaronder er zijn van een respectabele grootte, n.1. van 10 tot 12 meter lengte, vinden we hier en wat we reeds van enkele etalages zagen, waarborgt ons dat op smaakvolle wijze en met de allermooiste kleurencombinatie de meest chique en aparte modellen zuil enworden geëtaleerd. Door middel van groote schuifdeuren is het mogelijk om desgewenscht deze passage af te sluiten. Ook hier weer de bronzen pul en het witte glas. Zooals hierboven reeds medegedeeld, zal de herope ning a.s. Zaterdag plaats vinden. Aan belangstelling zal het dan zeker niet ontbreken. Wij feliclteeren de familie Herschel hartelijk en wenschen haar toe dat zij de voldoening moge smaken dat haar zaak in bloei steeds toeneemt. Zelis geen fiets meer veilig. De Heldersche politie ziet zich momenteel weer voor een moeilijk dilemma geplaatst. Sinds eenige weken zijn hier eenige personen bezig zich over fiet sen te ontfermen, welke onbeheerd voor huizen en oafé's zijn geplaatst. De rijwielen worden doodkalm meegenomen en de eigenaars hebben er tot nu toe wei nig van teruggezien. Vermoedelijk zal het wel niet één persoon zijn, die deze schandaden op zijn geweten heeft. Men wordt dus gewaarschuwd zijn fiets minstens op slot te zetten, terwijl het nog beter is ze heelemaal niet on beheerd te laten staan. Maar intusschen is het gewenscht, dat de sterke arm zich over deze individuen ontfermt! Ernstige aanrijding. Maandagmorgen te omstreeks 10 uur heeft op den hoek Keizerstraat-Spoorstraat een botsing tusschen twee motorfietsen plaatsgevonden, die nog goed af- geloopen is. De heer N.. welke nog geen twee weken zijn mo tor in de vlammen zag opgaan, werd aangereden door een persoon, die niet rechts hield, en dus de oor zaak van een en ander was. Beide motoren werden leelijk gehavend; onderling is men echter overeengekomen de schaden te regelen. Geen lang leven beschoren! Voor eenigen tijd besloot de gemeente om op den drukken verkeershoek bij de Keizersbrug een vlucht heuvel en twee lichtzuilen te plaatsen ten gerieve van de daar passeerende menschen. Maandagmiddag was evenwel aan het leven van deze beide lichtzuilen een einde gemaakt. Een chauffeur, die om onbekende reden absoluut niet op de verkeersregelen gelet moet hebben, vloog met zijn auto dwars over den vluchtheuvel heen en nam in de vaart de beide lichtzuilen mee. Natuurlijk was er oogenblikkelijk een massa pu bliek aanwezig dat zich bezig hield met de vraag, hoe nu eigenlijk een dergelijk ongeluk kon gebeuren. Hierover werd men het niet eens. en wel om reden dat de sterke arm ten terreine verscheen en den „dader" oppakte. Voor genoemden dader een allerellendigste historie, die vast een grooten staart zal hebben!! Nog een aanrijding.! Op de Westgracht had Maandagavond de laatste aanrijding van dien dag plaats. Tenminste, waar we van gehoord en die wij gezien hebben. Het blijft altijd nog mogelijk dat er nog meer overtreders zijn ge weest De slachtoffers hier waren de chauffeur van de vrachtauto van den heer V. en de bestuurder van den wagen van den heer A. Tengevolge van de botsing sloeg het paard van den vrachtwagen op hol. en rende de richting van het centrum op. Het is nog een geluk te noemen dat het na eenigen tijd tot stilstand gebracht kon worden. De auto was zwaar beschadigd en werd later door het wagentje, wat dan meestal verschijnt, getrans porteerd. Het gaat werkelijk op een epidemie lijken... ver, A 77 van Alkmaar; P. Waag en gezin, A 100 van Ana Paulowna; J. de Widpelaere en gezin, C 15 van Zijpe; S. de Graaf. C 65 van Den Helder; C. J. Ver duin en gezin, C 5, van Alkmaar; J. van der Vlies en gezin, C 60 van Den Helder; L. Oost en gezin, C 35 van Den Helder; E. ten Napel en gezin, B 35 van Ambt Vol- lenhove; F. van der Heide, B 34 van Zijpe; Ge. de Graaf, B 63 van Alkmaar. HE E RH V G OW AART) GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Burgerlijke Stand over de maand Mei 1932. Geboren: Hendrik Albert, zoon van J. de Mul en A. Raven. Maria Geertruida. dochter van N. Zuurbier en C. Kieft. Cor, zoon van P. Bas en R. Jongert Cornelia Anna, dochter van F. Huiberts en G. Loos. Dirk Jo- hannes, zoon van P. de Vries en G. v. d. Meer. Agatha, dochter van C. Bieeker en A. Bos. Arle zoon van W. IJven en B. Kooij. Simon Petrus, zoon van W. Borst en J. Schuitemaker. Maria Theodora, dochter van C. Schut en M. Wester. Arie, zoon van P. Beers en G. Hoedjes. Petrus Simon Ignatius. zoon van J. A. Beek man en T. J. M. Stumpel. Frederlk, zoon van K. Evers en F. van Leijen. Petrus, zoon van P. Schouten en M. Verkooijen. Marlnus, zoon van A. Kossen en M. N. Ruurds. Annie, dochter van J. D. van 't Riet en A. Vet haak. Antonius Jacobus, zoon van J. Oud en C. van Diepen. Ondertrouwd: L. Dekker, 24 jaar te Alkmaar en A. C. Ottenbros, 20 jaar. Gehuwd: P. A. Heijne en J. C. Oudhuls; J. van Scha- gen en C. M. de Moei; Th. Dekker en J. van Schagen; J. Meiten en A. Beers, F. Liefhebber en T. A, Kapitein; S. Schilder en A. Groot; L. Dekker en A. C. Ottenbros. Overleden: Maria Geertruida Zuurbier, 5 dagen doch ter van N. Zuurbier en C. Kieft. Catharina Anna Jong kind, 1 jaar, dochter van A. Th. Jongkind en H. Hoog land. BARSJNGERHORN KOLHORN. Het jaarlijksche schoolreisje zal dit keer op 21 Juni plaats vinden. De jongere kinderen gaan als gewoonlijk naax Bergen en Schoorl, terwijl de ouderen naar Am sterdam gaan. LANGEND IJK BROEK OP LANGENDIPK. Vergadering van het plaatselijk Crisiscomité op Maandag 6 Juni 1932, 's avonds half negen, ten ge meentehuize. Voorzitter, burgemeester Slot, opent met een wel kom en memoreert in het kort het vele goede reeds door het comité verricht, waarna de heer Scheltus verslag uitbrengt van de werkzaamheden:. Deze bestonden uit het beschikbaar stellen van broodbonnen, winkelbonnen, brandstoffenbonnon, spekhonnen. enz. De bakkers verklaarden zich be reid het brood voor 12 cent per 8 ons te leveren. Aan het Nat. Crisiscomité werd een bijdrage van f 1000 ge vraagd en 5 6 ton eierkolen. Ontvangen werd f 120 en 5 ton eierkolen, benevens 1000 K.G. zwavelzure ammoniak voor f88. Aan een 40-tal kleine tuinbou wers kon 3000 Kg. meststof worden toegewezen van f2 per 100 Kg. Verder werden nog 20 wollen en 20 kunstwollen dekens verstrekt, later werden nog f100 en diverse goederen ontvangen. De Secretaris, de heer Van Zuijlen, gaf een over zicht van de finantiën. De ontvangsten aan giften be droegen f335.50, busjes f 805.97^, filmavonden Ten Bruggencate f67.03, Groentencultuur f 100, Nat. Cri siscomité f220, tezamen f 15.28,50H. Daarvan werd verstrekt tot een bedrag f 1469.60/4, zoodat het saldo per 31 Mei 1932 f 58.90 V> was. Besloten werd ook gedurende den zomer de weke- lijksche inzameling te doen houden. Aan het Nat. Steuncomité zal gevraagd worden den op 8 üctober gestelden nationalen collectedag voor deze plaats te vervroegen. ZUIDSCHARWOUDE. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school alhier hebben zich 44 sollicitanten aange meld. Het echtpaar A. van Twuijver—Berkhout, viert he den haar 50-jarig huwelijksfeest. Beiden zijn nog bij zonder kras. Een zoontje van den heer W. raakte gisteren te water. Spoedig toegeschoten hulp wist den drenkeling op het droge te brengen, zoodat dit ongeval gelukkig afliep: alleen een nat pak en de schrik, waren er de gevolgen van. Ongerustheid over het lot van 300 vis- schers en nog 40 opvarenden van een verloren gegaan Japansch stoomschip. Uit Tokio wordt gemeld, dat men zeer in ongerust heid verkeert over het lot van 300 visschera en ook over dat van 40 man, aan boord van een Japansch stoomschip, hetwelk ter hoogte van de kust van Kamsjatka in «.en dikken mist was geraakt. Er is een radio-bericht opgevangen, dat het schip moest worden verlaten. Verder heeft men niets meer van het vaartuig vernomen. Groote schade aangericht langs de kust van Californië. V.D. vetneemt uit San Francisco: Maandag werden langs de kust van Noord-Califor- nië en Oregon eenige zeer krachtige aardschokken waargenomen, waardoor groote materieele schade werd aangericht. Te Eureka in Californië werd een vrouw gedood en werden twee mannen gewond. Over een afstand van 300 mijlen van del Norte en Humbold in Californië tot Roseburg in Oregon, wer den vier schokken waargenomen, even krachtig als die tijdens de bekende aardbeving van 1906. SPORT. WIEitiNGEil WAARD. Wleringerwaard-nieuws. Heden (Woensdag)avond speelt Wieringerwaard tegen het bekende M.U.Z.-elftal. Gezien de spanning in vorige jaren toen tegen dit elftal werd gespeeld, belooft het weer een interessante wedstrijd te worden. Wieringer waard speelt in een iets andere opstelling dan Zondag 1.1. tegen Schagen. De wedstrijd wordt te Wieringerwaard gespeeld op het nieuwe sportpark en vangt om half acht aan. De vlam in een pot lijm geslagen. Slechts gering* schade aangericht. Gistermiddag omstreeks 12 uur is een brand uit gebroken op de Indische tentoonstelling te Den Haag. Gelukkig is de schade zeer beperkt gebleven. Wanneer men van den ommuurden Bali-hof het hoofdterrein van de tentoonstelling betreedt, vindt men rechts een paar Balische tempeltjes. Bij deze tempeltjes worden nog eenige gebouwtjes opgetrok ken, o.a. het Tanagra-theater. Terwijl men daar aan het werk was, sloeg de vlam in 'n pot stearine, welke op het open terrein op het vuur stond. De vlam waaide direct zoo hoog op, dat het dak van een der tempeltjes, dat met het blad van den arenpalm gedekt is, vlam vatte. Het personeel van de tontoonstelling nam terstond maat regelen, om het vuur te blusschen. Dc aanwezige brandslang deed hierbij goede diensten en voordat de inmiddels gewaarschuwde politie-brandwcer ter plaatse was, was het vuur reeds gedoofd. Alleen het dak van het tempeltje, dat een omvang heeft van 2X2 meter, werd verwoest. Binnen enkele dagen hoopt men dc schade wer hersteld te hebben. Een berucht internationaal oplichter te Venlo in de val geloopen. Hij verkeer de veel in adellijk kringen. De in heit Int. Politieblad gesignaleerde K. II. Gross- mann, gebortig uit Denemarken, is Maandagnacht te Venlo in den val geloopen. Het mocht den inspecteur van politie, den heer G. Eissens aldaar gelukken, den bekenden juweelen- dief-oplichter en chèque-vervalscher aan het post kantoor te arresteeren, aldus de „Msb." Gr. die veel omgang had met personen uit adellijke kringen, vooral Russische, verbleef steeds in de beste hotels en maakte zich te Berlijn, Hamburg, Parijs, Brussel en in meerdere plaatsen in Amerika aan juweelen diefstallen en oplichting schuldig. In April jl. heeft hij zich te Rotterdam aan chèque-vervalsching schul dig gemaakt, waarvoor hij door de politie aldaar werd gezocht. De aangehoudene, die vloeiend Fransch, Duitsch, Engelsch, Deensch en Spaansch spreekt, is 30 jaar oud. Hij reisde meestal onder den naam graaf H. L. Fr. von Gersdorf. Vanuit Venlo werd hij gistermiddag naar Rotter dam overgebracht in verband met de daar gepleegde chèque-vervalsching. In zijn bezit werden gevonden eenige brieven, meerdere chèques en schuldbekentenissen ten laste van andere personen over groote bedragen. Om de moeilijkheden bij den uitvoer van onze zuivelproducten naar Frankrijk uit den weg te ruimen. In verband met de bij den uitvoer van zuivelproduc ten naar Frankrijk gerezen moeilijkheden, welke nogal van ernstigen aard zijn, heeft do minister van economische zaken en arbeid aan dr. F. E. Posthuma in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van Zuivel- en Melk producten, verzocht om zich ook naar Parijs te be geven, teneinde zoo mogelijk door bespreking de moeilijkheden uit den weg te ruimen. De heer Posthuma zal Woensdag a.s. vertrekken. ZWENDELPOGINGEN ONTDEKT. De advertenties betreffende het plaatsen van pleegkinderen. Het is der Groningsche recherche gelukt, den man op te sporen, die in Duitsche bladen en ook in een Nederlandsch blad advertenties plaatste betreffende het plaatsen van buitenechtelijke kinderen bij pleeg ouders. Hun, die op deze advertentie schreven, werd verzocht, f 12 te storten. Verdacht van deze oplichting is de 20-jarige stu dent C. H., wonende te Haren, aangehouden. Daar niemand nog geld had gestort is de student reeds weer in vrijheid gesteld. Het proces-verbaal is opge maakt terzake van poging tot oplichting. NOG EEN S.-D. RAADSLID TE AMSTERDAM ONTSLAG GENOMEN. Waarschijnlijk in verband met de ontslag name der drie andere partijgenooten. Het Hdbld. verneemt, dat het Amsterdamsche s.-d. raadslid dr. J. van den Tempel, tevens sedert 1915 lid van de Tweede Kamer, zijn ontslag heeft genomen als lid van den Raad. Is het blad goed ingelicht, dan houdt deze ontslag aanvrage, alhoewel dit in zijn ontslagbrief aan den burgemeester niet is vermeld, verband mot hetgeen gebeurde ten opzichte van de drie leden zijner frac tie, die hun mandaat ter beschikking moesten stellen. RECHTSWEZEN. De dader tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De rechtbank te Arnhem heeft gister uitspraak ge daan in de zaak van J. D. II., vischventor, oud 33 jaar, wonende te Opheusden, thans gedetineerd, die de vorige week terecht heeft gestaan wegens den moord op een oude vrouw te Hemmen. Het O.M. had veroordceling van verdachte tot levenslange gevan genisstraf gevraagd. Do rechtbank veroordeelde hem wegens doodslag, gevolgd door 'n strafbaar feit, ge pleegd met het oogmerk om dit feit voor te bereiden cn gemakkelijk te maken, tot 2 0 jaar gevange nisstraf.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7