VERKEERSONGEVALLEN. Rolterdamsche Verzekerings- Sociëteiten (R.V.S.) Een verdwaalde briefkaart. Sarrasani in moeilijkheden. De sneeuwstormen boren Noord-Zweden. Het hoofd tegen een viaduct verbrijzeld. Spaansch schip gestrand. Rooversbenden op den Balkan. Fa. Gebr. ROTGANS Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Aan het jaarverslag van de R.V.S. (Rotterdamsche Verzekering-Societeiten) over 1931 ontleenen wij het volgende: „Zonder twijfel moet 1931 gerangschikt worden on 'der de ernstigste crisisjaren, die de wereldgeschie denis heeft, gekend". Zoo vangt het verslag^aan. Het levensverzekeringsbedrijf, zoowel door de ver- zekeringsportefeuille als door de in velerlei vorm be degde kapitalen ten nauwste met de welvaart van onze samenleving in al hare geledingen verbonden, .ondervond gelijk vanzelf spreekt den invloed der prisis. Zeer duidelijk was die invloed te zien bij de be leggingen. in het bijzonder bij de effecten: belang rijke koersdalingen zoowel van aandeelen als van obligatiën maakten allerwegen groote afschrijvingen noodzakelijk. De belangrijke, zoowel zichtbare als onzichtbare extra reserves, gedurende vele jaren in het bedrijf opgebouwd, bewijzen nu hare diensten. Bovendien is het levensverzekeringsbedrijf door de veelsoortig heid harer belangen, waartusschen veelal een com- penseerend verband aanwijsbaar is, een uitermate ,taai en veerkrachtig bedrijf. Uit de punten, die in het verslag naar voren worden gebracht en toegelicht, blijkt, dat de verzekeringspor tefeuille der R.V.S. vooruitging met netto 2G.8 mil- Hoen gulden. Dat de waarnemingen van sterfte, ren te en onkosten wederom bijzonder gunstige uitkom- eten opleverden en de hypothekenportefeuille, waar in heel weinig hypotheken op land voorkomen, door de groote overwaarde der onderpanden volledig ge dekt is. Dat het nadeelig koersverschil op effecten ruimschoots kon ivorden afgeboekt uit het bedrijfs- saldo, en de zeer veilige grondslagen, waarop de wiskundige reserve steunt, geen wijziging werd ge bracht en de bedrijfswinst, f2.292.000 bedroeg. In de gister gehouden algemeen vergadering werd de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het divi dend werd vastgesteld op 5 (v. j. 30). Bedenkelijk „lek" in de posteryen. „De Tribune" heeft gisteren een fac-simile gepubli ceerd van een briefkaart, die de heer W. H. Vliegen op 3 Juni uit Genêve aan mr. dr. G. van den Bergh te Amsterdam heeft geschreven om hem en de heeren W. Polak en Ossendorp geluk te wenschen met hun houding in de Amsterdamsche loonenquaestie; de schrijver voegt eraan toe, dat hij met kracht aan hun kant zou hebben gestaan indien hij nog te Amsterdam was ge weest. Deze uiting van den heer Vliegen verbaast ons geens zins, aldus het „Hsbl."; wij hadden niet gedacht, dat de heer .Vliegen aan de zijde van de Amèterdamsche federatie en de nog niet afgezette soc.-dem. raadsleden van Amsterdam zou staan. Maar wat ons wel verwon dert, is, dat „De Tribune" deze briefkaart kan publi- ceeren; dit blad moet er op een of andere slinksche iimanier aan gekomen zijn. Wij vernemen, dat de brief kaart gisteravond ten huize yaJJ den heer Van den Bergh ,is bezorgd; er is dus een verkeerd gebruik van gemaakt jvoor dat het stuk ten huize van den geadresseerde werd afgeleverd. De zaak is, naar wij verder booren, bij de posterijen in onderzoek en dat ia stellig ook zeer noodig. Want als er In een rijksdienst „lekken" bestaan, waarvan een communistisch orgaan profiteert, zou de toestand zeer bedenkelijk zijn. De post is een vertrou- /wensdienst, die vooral vrij van „cellen" gehouden mpet worden. AUTO-ONGELUK TE AMSTERDAM. Ben persoon levensgevaarlijk gewond. In den afgeloopen nacht tegen een uur is een parti culiere auto op den hoek van de Clercqstraat en de Nassaukade te Amsterdam met groote snelheid tegen «en Witte Band-taxi opgebotst, aan welke wagen hij den voorrang had behooren te verleenen. De inzittende van den Witte-Band-wagen is in levensgevaarlijken toe stand naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. De chauf feur van den aangereden wagen klaagde over inwen dige pijnen en is eveneens naar het gasthuis overge bracht. De bestuurder van den particulieren auto is met achterlating van den wagen, onmiddellijk gevlucht. De Witte-band-auto is totaal verwoest. Leeuwarden legt beslag op wagens we gens schuld aan de gemeente. Het circus Sarrasani had Dinsdag bij het vertrek uit Leeuwarden naar Meppel nog een geschil met de gemeente te vereffenen. De schade door het circus aan de straten toegebracht was op f741 geschat en om van de betaling daarvan verzekerd te zijn, had de burgemeester Zaterdag op vier wagens, waaron der de woonwagen van den zoon van Sarrasani, be slag laten leggen. Het geschil was echter gisteravond nog niet opgelost. Twee van de wagens zijn toen overgebracht naar een gemeentelijk terrein. De bur gemeester had een van de wagens vrij gegeven. De andere was reeds Maandagavond spoorloos ver dwenen. Nadere bijzonderheden. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Crt.: Uit nadere berichten omtrent den hevigen sneeuw storm, die in de laatste dagen der vorige week over geheel Noord-Zweden woedde, blijkt, dat het nood weer in de buurt van Riksgransen reeds Donderdag begon. Hoewel de windsnelheid ten hoogste 25 meter in de seconde geweest moet zijn, werd groote schade aangericht door krachtige rukwinden. Zondagavond sneeuwde het nog in enkele streken aan de Bothni- sche Golf. Op vele plaatsen waren de wegen Maandagmorgen, nog onbegaanbaar, het verkeer langs den belangrij ken weg van Lycksele naar Wilhelmina zou eerst Dinsdag hersteld kunnen worden. Enkele dorpen in het Zuiden van Lapland zijn nog volkomen geisoleerd en zullen dat vermoedelijk nog wel een paar dagen blijven. Zondagavond waren de voornaamste tele foonverbindingen tusschen Midden-Zweden en Noor- land hersteld, maar men rekent nog ten minste vier weken noodig te hebben voor alle gebroken telegraaf- en telefoonlijnen weer gerepareerd zijn. Door het meeryden op een volgeladen vrucht- auto. Het slachtoffer stervende opgeno men. Gistermorgen omstreeks 7 uur is te 's-Hertogenbosch een ernstig ongeval gebeurd. De 41-jarige C. Bouman uit Stolwijkerslv.is bij Gouda, was nabij Den Bosch op een vrachtauto geklommen, die geladen was met manden kippen en op weg naar de Bossche Veemarkt. De wagen was zoo hoog geladen, dat de man, die boven op de manden zat, met zijn hoofd in aanraking kwam met dwarsliggers van het viaduct der Nederlandsche Spoorwegen nabij de markt. De chauffeur, die niet wist, dat de man op den wagen zat, reed door en werd er eerst op de markt opmerk zaam opgemaakt, dat er bloed langs zijn wagen liep. Bij onderzoek bleek, dat Bouman boven op de man den met ernstig verminkt hoofd lag. Per politiebrancard is de ongelukige In stervenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. De motorrijder gedood. De heer Reus uit Enkhuizen, die gistermorgen 6 uur per motorfiets naar de Wieringermeer zou gaan, reed te Onderdijk met volle vaart tegen den auto van den heer Koning uit Medemblik. De heer Reus was op slagdood. Hem is nog door pastoor Van Santé van On derdijk het H. Olisel toegediend. BIJ EEN PROEFRIT GEDOOD. Motorrijder tegen een auto opgevlogen. Dinsdagavond heeft op den Rijksweg te Susteren een aanrijding plaats gehad tusschen een motor en luxe auto. De motor werd bestuurd door J. E. die een proefrit maakte. E. werd over den weg geslingerd en liep een zware hoofdwonde op. Hij werd naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht, waar hij gistermorgen aan de bekomen verwondingen is overleden. OP EEN STILSTAANDE AUTO GEREDEN. Hevige botsing, waardoor twee dames vry ernstig verwond werden. Gisteravond omstreeks half twaalf heeft op den Rijksweg te Soesterberg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een student uit Utrecht reed met vrij groote vaart in zijn auto met mej. Hamman uit Utrecht als pasagier op een aan den rechterkant van den weg stilstaanden auto. De botsing was hevig. Mej. Lede- boer, die juist uit den stilstaanden auto stapte, werd door dit voertuig, dat door den schok tegen een boom sloeg, tegen den grond geworpen en vrij ernstig gewond. Ook Mej. Hamman kreeg tengevolge van de botsing vrij ernstige verwondingen. De belde bestuurders ble ven ongedeerd. De gewonde dames zijn naar het zie kenhuis te Amersfoort overgebracht. WIELRIJDER GEDOOD. Door een autobus overreden. Te Klazienaveen is de arbeider A. Visser die zich per rijwiel naar de werkverschaffing in het Witteveen begaf, door een achteroprijdende autobus, die arbeiders naar de werkverschaffing vervoerde, gegrepen en ern stig verwond. Bij aankomst bleek hij reeds overleden te zijn. Met 800 passagiers aan boord. Reuter meldt uit Londen: Lloyds meldt draadloos, dat het Spaansche stoom schip „Taide" afkomstig van Barcelona, gestrand is ten Zuiden van Fernando Po. Er bevinden zich 800 passagiers aan boord. De positie van het schip is gevaarlijk. Er is hulp gezonden. Passagiers en bemanning gered. Aan een groot gevaar ontsnapt. Volgens het laatste bericht van Havas uit Barcelona, zijn alle opvarenden van het Spaansche stoomschip „Teide" gered. Zij zijn gistermiddag door het Britsche stoomschip „Lappan" uit Liverpool aan boord genomen. Aanvankelijk heerschte er omtrent het lot der pas sagiers en bemanning der „Teide" nog groote ongerust heid. Twee Britsche passagiersschepen, zoo werd gemeld, waren ful speed op weg naar de „Teide" een voormalig Duitsch schip, dat den dienst tusschen Fernando Po. Afrika en Spanje onderhoudt. De uit 90 koppen be staande bemanning, alsmede de circa 800 passagiers, van wie ruim 500 negers, hadden zich, naar draadloos werd bericht, in de reddingbooten begeven. Zij verkeerden echter in ernstig gevaar, in verband met den stroom, die daar ter plaatse buitengewoon sterk ia Spoedig kwam evenwel het Engelsche schip opdagen dat alle opvorenden veilig en wel aan boord kon nemen. Zes en tachtig moorden. V.D. verneemt uit Belgrado: Naar uit Nowi Betschej, in de Wojwodina gemeld wordt, zijn daar wandaden ontdekt, van een roovers- bende, zooals in de crimineele geschiedenis slechts weinig meer is voorgekomen Er werd vastgesteld dat de bende minstens 86 moorden heeft- gepleegd. Dc meeste slachtoffers werden doodgeschoten, acht werden doodgeslagen. Deze misdaden zijn voor het grootste gedeelte in den tijd der omwenteling ge pleegd. Op grond van getuigenverklaringen werden Maandag te Tscharug in het bijzijn van een gerechter- lijke commissie de graven der acht doodgeslagenen geopend. Doctoren stelden vast, dat do schedels der slachtoffers waren verpletterd en dat de ribben ge broken waren. Tot dusver zijn 60 personen gearres teerd, waarvan intusschen echter 57 weer op vrije voeten zijn gesteld. OOK DE VROUWEN VAN DE FASCISTISCHE PARTIJ. Stichting van vrouwen-fascio's. Uit Rome: Het officieel orgaan der fascistische partij publi ceert een besluit tot het vormen van fascistische vrouwen-organisaties. Dit besluit bepaalt dat in alle plaatsen van Italië, waar een mannen-fascio bestaat, ook een vrouwen-fascio moet worden opgericht, wel ker leden de werkzaamheid der partij op het gebiea der voorzorg en de fascistische ideeën ook in den familiekring moeten overbrengen. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE BERLIJN. Verscheidene passagiers gewond. In de Stresemannstrasse te Berlijn kwamen twee trams waarschijnlijk tengevolge van verkeerden wis selstand met elkaar in botsig. Vijftien a twintig pas sagiers liepen verwondingen op. TWEE KINDEREN UIT EEN 4 M. HOOG RAAM GEVALLEN. Slechts lichte kwetsuren bekomen. Tijdens afwezigheid der ouders zijn Dinsdagmiddag twee kinderen, resp. 10 en 12 jaar oud, in de Korte Vliestraat te Utrecht uit een 4 M. hoog lichtraam ge vallen. Het geval wekte nogal wat consternatie. Ge lukkig bleken de kinderen er goed te zijn afgekomon, daar beiden slechte lichte kwetsuren hadden beko men. DE TOCHT VAN DE ZEPPELIN. Minister Reymor zal de lucht-escursie meemaken. De minister van Waterstaat is voornemens om, be houdens onvoorziene omstandigheden, gevolg te ge ven aan de tot Z.Exc. gerichte uitnoodiging om don tocht met het luchtschip Graf Zeppelin mee te maken. ZEVEN MENSCHEN GESTIKT. Uit Bagdad: Een moeder en haar zes dochtertjes, waarvan het oudste twaalf jaar oud, kwamon door verstikking om het leven in een kelder, waarin zij de wijk hadden genomen toen hun huis, dat op instorten stond, in brand geraakte. De vader, een blinde man, ontsnapte aan het vuur, dat zich aan drie aangren zende perceelen mededeelde. Hollandsche families in Amerika. D« Bleeckers. De Bleekers zijn één van de weinige „oude families", naar wie in New York een straat is genoemd. Ook vele cafó's, restaurants, glazenwasscherijen en banketbakke rijen dragen den naam Bleecker en dit feit wordt door lederen echten Amerikaan altijd met eerbied gerele veerd. U weet. dat ..van Hollandsche afkomst zijn' in de nieuwe wereld ongeveer hetzelfde is als „van adel zijn", waarbij adel wordt gebruikt in den Amerikaan- schen zin van het woord. „De naam Bleecker aldus lezen wij bij een Ameri- kaansch schrijver, „is ontleend aan het Nederlandsch en beteekent „bleacher" van beroep of iemand, die op do een of andere wijze is geïnteresseerd bij de „bleachlng industry". Jan Jansen Bleecker was het eerste lid dezer familie, dat naar Amerika overstak. Hij werd geboren in Mep pel op den 9den Juli 1641. Op zeventienjarigen leeftijd verliet hij Holland en in 1658 vestigde hij zich te Nieuw- Amsterdam. G< Ol te h Al Zo nem verg Scha De nu t< er oi vrag richt a.s. den in oi busd 'vei c 'zake SC SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEI* Gis Kodak-, Agfa-, Gevaert-. Lumière-, Seliofilmj bijeei 6 X 9, 60 cent. schoc Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoope en toch uitstekonde CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrukinrichting. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: Vooruitzichten: Goed weer. Tmperatuur: 53 gr. F. is 12 gr. C. HOOGZIJDE E 103. SCHAC Als zooveel Hollandsche kolonisten keerde hij hattan Isle weldra den rug toe en voer den Hudsou naar Albany. Hier nam hi1 deel in verschillende hanó onderneming-en en slaagde uitstekend. Weldra was in de nederzetting één der meest vooraanstaande sonen. De kinderen en kleinkinderen van Jan Jansen E ker deden allen goede huwelijken en trouwen met lt van de families Cuyler, Coster, Lispenard (L'Espin» de Witt, de Lancey, Rhineland.er, Ver Planck. Van R selaer, Lansing, Schuyler, Wendells. Ten Eyck en Sc merhorn; zooals men ziet zijn hieronder veel Holli sche namen. De Bleeckers. die op het oogenblik nog leven in aanb: voor lijstei getee betee saldo talen aderl om h koest gen e te Alb ste ki dit j{ speelt De di dag 8 KB Op Van 8 De hebbe •welke De Alknu van 1: wezig Aan door i en De Een den b gekocl De in dei later i Ter derde De te Scl Of York city zijn afstammelingen van Rutger Bleecker, aansti dc buurt van Albany wonen de nakomelingen van J Bleecker. Belden zijn zoons van bovengenoemden Jansen Bleecker die in 1667 in den echt werd verba met Margaret van Schoendenvoert. Een der dochters van Jan en Margaret n.L C* rine. trouwde met Abraham Cuyler en zij is de t moeder van vele der thans nog in Amerika verblijj dende Cuylers. Het familiewapen van de Bleeckers wordt ook nu steeds in eere gehouden. Het ls verdeeld ln tweel ten. Aan den rechter kant staat een takje met bloemen afgebeeld en de wapenspreuk luidt: „Fil constantla." Bijna alle Bleeckers hebben in Amerika een b« rijké rol gespeeld en evenals bij ons b.v. het Czaai ter-huis in Zaandam een bezienswaardigheid is, a b.v. de woning van James Bleecker op Davenport bij New Rochelle een historisch gebouw. James Bleecker, die op 9 December 1716 werd ren, bezocht, voor hij naar Europa ging om Frana Spaansch te leeren. de nederzetting der Hugenot New Rochelel, waar hij genegenheid opvatte voor gail Lespenard, dochter van Anthory Llspenart kleindochter van Antoine L'Espinard, die in Fra werd geboren en omstreeks 1670 naai Amerika ove Het Bleecker-huls werd tijdens de Amerlkaansch heidsoorlog door de Engelschen gebruikt als hos Eüzabeth, één der dochters van James trouwde Col. William de Hart (zooals men ziet. eveneens ia mee^,^ van Nederlandsche afkomst). De Hart was adji JJ* van George Washington. Bleecker street. een straat in het oude New city werd echter genoemd naar Anthony Lisjx Bleeoker, die begon als venduhouder en bleek een i j zakenman te zijn. Het zomerhuis van dezen man i Alhie ergens in de :w 11 d e r n I s, n.1. daar, waar nu dt j-eed! straat en de 2e avenue zijn[ging oopig - T Gistei veg te: ato-on wam fa. Kor wagen, ïordrec noemde ped gj wagen i ren. sli ïeer gis lldaar i 'en sloej werd hi hierna De ai De cb !en kon lat hij lek wam loed af: loogstei oen he ip Dir nerbri Maarte irug e 853. De directeur was weer opgestaan. Volgde daarna des Jongens spoor, Maar Wim had hem weldra ln de gaten, Ging nog sneller er van door. „Je kunt me toch niet krijgen, Wim het treiterend-plagend riep, Terwijl de directeur met zijn dik buikjijtodeslu: Schreeuwend achter de jongens liep. Heder I een v; 354. Ze liepen, zonder dat zjj bepaald wisten, Waar de lange weg hen bracht, Liepen voort van 's morgens tot 'fl avonds, Rustend in den warmen nacht. Eindelijk waren zij bij Benl Hassan Aan den Nijloever aangeland, De streek was eenzaam en verlaten, Alles scheen hier zonverbrand.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2