I MIJNHARDT's KINDERZALF De Jeugdherbergen in Duitschland. Ingezonden Stukken. Uit onze omgeving. UIT DE WIERINGERMEER Staatsloterij. >n bi uur. de ig.WJ ■ra ik' stuki an X ndei voa e lx en, dan Evenals in Holland, maakten de schoolkinderen in Duitschland hun jaarlijksche schoolreisjes onder leiding'van hun onderwijzers, en bij deze schoolreis jes was het plan om meerdaagsche tochten te maken reeds dikwijls afgestuit op de bezwaren die de even tueels overnachtingen met zich meebrachten. Totdat in 1900 een onderwijzer te Westfalen, Richard Schirrmann, op de gedachte kwam om de in de vacantie toch ongebruikte schoollokalen te gebrui ken als slaapplaatsen. De klassen werden dan ont ruimd en op den grond legde men stroozakken en kussens en vormde zoö zeer eenvoudige, maar naar mijn eigen ervaring heel goede slaapplaatsen. Dit was het allereerste begin en reeds het jaar daarop ont stond een klein gebouwtje in Altena in Westfalen, speciaal voor dit doel ingericht, de eerste Jeugdher berg. Dit werd mogelijk gemaakt door 'n subsidie die de de stad Altena gaf, groot 600 Mark. Nog datzelfde jaar volgden de jeugdherbergen te Radervormwald en te Herschib, beiden schenkingen van resp. fabrikant Schürenberg en Krupp von Bolen. Daarna groeide dit werk zeer snel en breidde zich over geheel Duitschland en later zelfs over de omrin gende landen uit. Het oorspronkelijke doel als over- 'nachtingsgelegenheid voor de lagere scholen werd reeds tamelijk vlug losgelaten, en zoo werden de jeugdherbergen ook opengesteld voor de scholieren der middelbare scholen en voor de jeugdbeweging (Wandervögel). Daar de Duitsche jeugd in 't alge- 'roeen meer voor trekken voelt dan de Hollandsche, maakte zij dan ook gaarne gebruik van de nieuwe inrichtingen „de Jeugdherbergen", zoodat het aantal overnachtingen zeer snel steeg. Vanzelfsprekend is 'het, dat de jeugdherbergen, die dus oorspronkelijk gebruikt zouden worden door de lagere scholen, al cohol- en nicotine vrij waren. En deze practische maatregelen werden later bijna automatisch een prin- cipieelo uitspraak van de jeugdherbergenbeweging. Dat we niet zonder critiek behoeven te staan tegen over wat Duitschland bouwde, is logisch en dus mo gen we ook wel wijzen op het feit, dat soms een ty pisch chauvinistische tendenz in het jeugdherbergen- werk werd gevonden, wat o.a. blijkt uit het volgende citaatje: „Wer zur Gesunderhaltung und Unterstüzing des gesunden Stammes der Nation durch Förderung des mehrtötigen Wandern beitragt, der erfüllt nicht nur eine rein menschliche, sondern auch eine recht vater- léndische Pflicht." (Vert. Wie tot steun en instandhouding van onze volksgezondheid het meerdaagsche trekken bevordert, vervult niet llcen een zuiver menschelijke, maar in 't bijzonder een nationale plicht.) Maar dat. het jeugdherbergenwerk snel groeide, mag uit onderstaande staatje blijken: Jaar Jeugdherbergen e l tscb ien! sehfl opdi een 1911 töó 1920 1925 1926 1927 11 200 700 2150 '2283 2318 Overnachtingsaantal 3.000 10.000 186.000 1.423.181 2.159.204 2.655.292 Terwijl in de jaren, die daarop volgden het aantal jeugdherbergen niet belangrijk meer steeg, kwam het overnachtingsaantal boven de 3 millioen. Van deze 3 millioen zijn dan ongeveer 30 van de lagere scho len, 30 van de middelbare scholen en het overig aantal vrije trekkers. Terwijl het totaal aantal meis jes pl.m. 30 bedroeg. We kunnen dus zonder over drijving concludeeren, dat het jeugdherbergenwerk enorm snel gegroeid is. en dat het een zeer belang rijke factor is geworden in de volksontwikkeling. Niet in de laatste plaats was dit mogelijk door dc goede organisatie „Verband für Deutsche Jugendherberge". die dit werk practisch en idieel leidde, het land ver deelde in 29 Ganen (gewesten) en ruim 900 Orts- gruppe (plaatselijke organisaties). En bovendien werd dit werk door de overheid met ruime hand ge steund. Tallooze andere organisaties van de meest uiteen loopende richting verleenden bovendien hun mede werking en om eenig inzicht te verkrijgen hierover noem ik daarom: Bund der Gef&ngnis und Strafanstalt beambten und beambtinnen. Katholischer Junglehrerbund. Verein Marine Jugend. Verband der Sozialistische Arbeiterjugend Deutsch- lands. Hitier Jugend Vereinigungen. Reichsausschusz der Jüdische Jugend Verbande, enz. enz. Hieruit mag blijken dat dit werk inderdaad on dogmatisch is gebleven en het zal den Hollander, die tochten maakt, dan ook niet moeten verwonderen wanneer hij een R.K geestelijke met een groep jon gens of meisjes in een jeugdherberg ontmoet naast een troep socialistische jongeren. Natuurlijk kan cok in Duitschirnd maar niet ieder een de jeugdherbergen bezoeken en men zal daarom een kaart (Ausweis) moeten bezitten van het Duit sche Verband (D.J.H.). Ditzelfde Verband zorgt bo vendien voor een uitstekende propaganda, geeft vlugschriften en brochures uit, heeft haar eigen tijd schrift, „die Jugendherberge", haar eigen films, o.a. „die Fahrt um die Welt". Een ieder zal begrijpen, dat ook fouten gemaakt zijn en dat zich nog moeilijkheden voordoen, maar dit aantal is inderdaad zeer gering. Hoe is thans dan de toestand van de Duitsche jeugdherbergen? Men zou daarop natuurlijk kunnen antwoorden met een theoretische beschouwing, maar liever geef ik een antwoord uit mijn eigen ervaring, die ik op deed op tochten via die jeugdherbergen. We treffen er dan prachtige, goed ingerichte jeugd herbergen aan, b.v. te Keulen met liefst 600 bedden met badgelegenheid, douches, enz. en wanneer we dan weten, dat dergelijke jeugdherbergen vaak vol zijn, dat zegt dit voldoende. We noemen bovendien de J. H. te Bacharack. een prachtig gerestaureerde ruine, van het slot Stahleck, de J.H. te Heidelberg, de nieuwe J.H. te Altenau i. Harz. Deze allen zijn keurig ingericht en liggen op prachtige plaatsen. Minder goed^ zijn er ook, maar niet alles kan ge lijktijdig en overal is geld voor noodig. Dat dit werk langzamerhand van internationale beteekenis is geworden, mag o.a. blijken uit het feit, dat we met vier Hollanders op een nacht in een kleine jeugdherberg aan den Rijn aantroffen: Fran- schen, Duitachers, Engelschen en Tsjechen. En tot slot dan nog dat de J.H. Frensburg geworden is tot een middelpunt voor de jeugdbeweging van bij na heel Europa. Kan het anders, dat dit mooie en nuttige werk ook in ons land wortel moest schieten? WIM WIESE. Waarde Redakteur, Naar aanleiding van het ingezonden artikeltje in uw blad van verleden^ Zaterdag, betreffende de ver gadering te Nieuwe Niedorp, waar een dienstweige raar is verwelkomd, verzoeken we opname van on derstaande regelen. Bij voorbaat dank voor de plaat sing. De schrijver van het ingezonden stukje in het blad van Zaterdag j.1., moet wel zeer slecht op de hoogte i wezen met de mentaliteit van de antimilitaristen, als navi hij meent, dat de dienstweigeraars op een voetstuk geplaatst worden. Herhaaldelijk blijkt dat de meeste dienstweigeraars niet als halve heiligen beschouwd worden, doch veelal nog een behoorlik portie kritiek f hebben te verwerken, ook van de antirailtaristen zelf. Bovendien is me persoonlik van alle antimilitaristen ,fue ik ken bekend dat allen min of meer een tegenzin nebben, om zelfs maar de indruk te wekken dat we dienstweigeraars als heiligen zien. Bovendien zijn doorgaans de dienstweigeraars zelf op eenige verheer- hking niet gesteld. Al te goed weten ze dat ze ge wone mensen zijn, evenals wij allen. Ook met alle mensch ke gebreken. Maar wel stemt het tot verheu- gems als in deze wereld van verdwazing en waan- innige bewapening, waar menselike persoonlikheid dij de machthebbers en ook helaas bij nog al te veel revolutionairen weinig betekenis heeft, en niet ge- nA waardeer4. wordt als een kostbaar goed, er jonge .mensen zijn, die aan hun idiëele inzichten en beste -overtuiging trouw blijven, en het meest reaksionaire geweld en onderdrukking het hoofd durven bieden, wel is het een reden tot vreugde dat de nieuwe geest om oude slavernij en vermilitariesering te overwin nen in sommi;jon leeft, en zich in de daad manifes- 1 teert. Als zodanig ook is dienstweigering een revolutio naire faktor. Omdat het ook mede dc innerlike, ver ouderde, dogmatiese levenswaarden stuk breekt en kiemen legt voor de ideëele en daadwerkelike revol tering van mens en maatschappij. Elke baanbreken de revolutionaire gedachte begint bij enkelingen, En waar de dienstweigeraar in beginsel en morele en geestrijke normen van deze wereld overwint en daar door in verzet komt tegen staat en militaire africh ting en onderdrukking, is hij revolutionair, ook al is •pe daad voorlopig passief ontkennend. „Niet geweldadige revolutie is salon-revolutie, on- «n, „dwaasheid" zegt C. v. A. n Onder de invloeden van het russiese bolsjiwisme, uaiiaans fascisme, duits nationaal-socialisme, en de mtaardingsverschijnselen van de kapitalistiese kui tuur bloeit er een geweldskultus op die voor de we- enlike geest van de revolutie zelf een groot gevaar forat. De oorspronkelike inhoud van allerlei revolu- «onaire teorieën, die toch in de eerste plaats beoog- ien deze bestaande wereld langs de weg van revolu tie naar een hoger niveau on te stuwen, en recht vaardiger en menseliker samenleving te formeren, be- Pnt te tanen. Uit zogenaamd praktiese en taktiese redenen, begint met zich alvast in te stellen op een v£ waaraan dc wezenlike betekenis van een re- 0 &r0IKle Paat. Zegt men geweld, dan volgen diktatuur, terreur, slavernij. jen,in f,e russiese- en beierse-revolutie ge- hoKK krachten die men eer9t nodig dacht te vna„n om een andere maatschappelike orde in te ,n"m" ,c'e Pewapende strijd tegen de bezitters, ontketend, niet meer kon beheersen en al A'tif Jl hfu geest en fle Praktijk van de revolutie begon d«& bbv» nSen' In e,ke rev°lutie is het geweld de meest VaohI faktor voor de revolutie zelf gebleken, dan ,imen een maatschappelike orde door geweld,. vpÜ fi uoen hem ook door geweld moeten handha- k n,\^ affing na de vestiging van het sosialisme voiï«?imo5 1 De russiese revolutie bewijst ons i lniM« j eenmaal die weg betreden men nood- ttiniL ®r moet en men eindigt bij de totale ver- maato v!sen"R en vermilitarisering van mens en ontwlnïappiJ' A1 W0ten we wel dat het dwaas is te Chn^=nen er 'n Rusland ten opzichte van het is hof1ï06 niet veel verbeterd is, maar even dwaas menen dat er in Rusland een soort van so cialisme bestaat. Staatskapitalisme is er, en niet meer. Het is noodlottig gebleken en zal weer noodlottig blijken als in de toekomst de revolutionairen zich door de machthebbers tot gewelddaden laten provo ceren en daardoor hun strijd verplaatsen op een ter rein waar de tegenstanders het sterkste zijn. Ge welddadige aksie heeft door de grote vooruitgang van de militair-techniese middelen zeer weinig betekenis meer. Inplaats van de oude, maar juiste leus van „d e wapens neer", geestelik voor te bereiden, en toi vernietiging van de munitieproduksie over te gaan, beginnen allerlei revolutionairen te roepen van „de wapens hier". Daarmee de oude traditie van Tromp en de Ruijter doorzetten, en bewijzen dat Gahndi ge lijk heeft dat do westerse volken een krijgslustige geest hebbon. Wij hebben ook vooral in ons denken en voelen de 3CÖ-jarige imperialistiese opvoeding kwijt te raken. Bovendien aan de beste elementaire bestanddelen van de sosialistiese en anarchistiese ideën trouw te blijven, de revoltering van de mense like geest zoveel mogelik te bevorderen, wil een re volutie veel betekenen en kans van slagen hebben. Inplaats van revolvers en wat springstoffen te ko pen, doet men beter de bezetting van de bedrijven en de vernietiging van alle militaire voorraden voor te bereiden. Niet op de straat met een revolvertje in de hand, ligt de macht van d.-* revolutionair, maar in de hartader van het bedrijfsleven. Volledige boycot van militairen en machthebbers, laat men dat eens meer overwegen. Voorzover C. v. A. nog weinig kennis heeft geno men van de geweldloze strijdmetode, raden we hem ter lezing aan „Dc praktijk van de geweldloosheid", door Prof. Vira met inleiding van H. Rolland Holst, of „Vrede als daad" van B. de Ligt. Uit deze werken zal duidelik de betekenis van de geweldloze strijd- metoden blijken. Blijft C. v. A. door gaan de gewelddadige revolutie te propageren en voor te bereiden, dan zullen de mili tairen en kapitalisten zeggen, C. v. A. is toch voor deliger, daar hij met z'n metodes het apperaat (de staat) en de middelen intakt houdt waarvan wij ons in een kontra-rcvolutie uitstekend kunnen bedienen. PIET DEKKER. i) Vereenvoudigde spelling ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: P. Gerrita van Wieringen; Mej. A. Kulk van Gasselte; W. Heuvelman van Emmen; J. Busch Witvoet en gez. van Dubbeldam; Mej. M. C. Boter van Leiden; J. Kuik van Gasselte; F. Petter van Giet hoorn. Vertrokken: G. v. d. Heer—Veenstra en gez. naar Bergen; M. C. v. Oudenaarde en echtgen. naar Hoog woud; Mej. C. C. Jansen naar Alkmaar; E. Roeloefs- de Vries naar Voorburg; Th. J. van Diepen naar Am sterdam; P. K. Pala naar Rotterdam. Burgerlijke Stand. Geboren: Albertje, dochter van R. Janssen en B. Bult; Evertje, dochter van dezelfde; Hendrik Marlnus, zoon van W. M. Schouwenaar en J. Lobezoo; Jan Cor- nelis, zoon van D. A. Groenleer en G. Kooij. Getrouwd: G. Bakker en G. van Zandwijk. Overleden: P. H. F. Roosen, oud 1 jaar en 11 m.; E. Janssen, oud 2 dagen. SC E O PUL GEMEENTE SCHOORL. Burgerlijke Stand over de maand Mei 1932. Geboren: Joihannes Hendrlkus, zoon van H. G. Ka- ger en van G. M. Veldman. Ada. dochter van B. Leen en N. van der Aarde. Meta, dochter van A. Nieuwland en R. Swaan, te Bergen. Huwelijken: H. R. J. Groothoff en M C. G. Legro. geneest het huidje van Uw kindje. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Uw Drogist. SLOOTDORP (SLUIS I). Hooibouw. De hooibouw is in de Wieringermeer in vollen gang. Veel hooi wordt geoogst. De bedrijven waar het vee Is ingeschaard staan veel hoolrooken en met binnen halen is Inmiddels ook een begin gemaakt. 't Is in de veebedrijven in de Wieringermeer al preeies hetzelfde beeld als in het oude land: 't is hooitijd. Schurenbouw. De schuren verrijzen gestadig. AJs men vanaf Sloot- dorp (Sluis I) in het rond ziet, dan zal het een iedeT opvallen, dat niet alleen veel schuren zijn afgewerkt, maar ook zjjn er vele in aanbouw en kan men er wel 10 ln een kleinen omtrek tellen, nog in aanbouw. Gewassen. De lengte der rogge is van dien aard, dat men er niet over heen kan zien. 't Is een pracht gezicht die enorme velden, die thans in bloei staan. Jammer dat er de laatsté dagen zooveel wind is, zoodat de bloei er direct afgaat. Als men tusschen de roggevelden is, dan lijkt het of men in een bloementuin komt. Een bezoek aan de Wieringermeer is thans de moeite waard. Ve©. Kon men voor eenige weken terug melden van hoorn vee in koppels op bepaalde bedrijven, als men gaat van Slootdorp (Sluis I) naar de Haukes, ziet men links over het kanaal in koppels duizend en meer schapen loopen, een echt landelijk gezicht tusschen de koeien. Ook ziet mén daar 10 paarden in de wei voorzoover ze niet aan den arbeid zijn, wat het aspect nog meer verhoogt. De snelheid waarmee de zaak voltrokken wordt, kent geen grenzen, denk eens 2 enkele jaren terug. Middenmeer. Naar men ons mededeelde, zal de hou ten hulpbrug over het kanaal alhier worden verwijderd om de scheepvaartbelemmering op1 te heffen. In de plaats der brug zal dan een pontveer worden ingelegd. WIERINdÊRWAARD Het was Woensdag voor onze schooljeugd wederom en dag vol jool ei* genot. Om 9 uur stonden 27 auto's voor de school, om de 103 kinderen voorzien van snoep, met hunne geleiders van hun jaarlijksche autotocht te laten genieten. Via de Zijpe, Kamperduin, Hargen, Groet, Schoorl was de eerste aanleg de speeltuin te Bergen. Een broodje met een glas melk of ranja deed zich goed smaken. Zandgat en speeltuin, eer. geliefd vermaak, waaraan de geleiders en chauffeurs natuurlijk mee deden. Van Bergon naar Bergen aan Zee. Onder weg werden de kousen reeds uitgedaan, om des te eerder te kunen pootje-baden. Wel waren we eenigszins bevreesd dat het te koud was, doch dat viel heel erg mee. Vandaar heeft onze voorrijder ons langs prachtige beton- en geasphalteerde wegen via Egmond a.d. Hoef, Egmond-Binnen naar Heiloo laten rijden, om vandaar aan de laatste halte te Alkmaar stil te houden. Een rondwandeling om den Hertenkamp, een bezoek bij de aapjes, alwaar de jongens hebben geschaterd oin 't doen en laten van die beesten; den inwendigen mensch nog even versterkt en daarna langs 't van ouds beken de pad naar ons mooie dorp, alwaar we even over achten behouden en wel arriveerden, zonder ook maar één maal een leken ban te hebben gehad. Het was voor oud en jong weer een prachtdag. De kinderen zijn de eigenaars der auto's zeer dankbaar en hopen hen een volgend jaar in gezondheid weer te zien. KOE 0nAS JUILANADORP. Dinsdag maakten do leerlingen van de hoogste klas sen van de O. L. school no. 1 alhier, hun jaarlijksch uitstapje. Onder leiding van het onderwijzend per soneel en het Bestuur van de Ver. tot Bev. van Ge trouw Schoolbezoek, werd des morgens om 9 uur de reis in 24 luxe auto's en een autobus aanvaard. De luxe auto's waren, zooals gewoonlijk, welwillend door de eigenaars voor dit doel beschikbaar gesteld. De tocht ging als no. 1 naar Bergen, waar een paar uren aangenaam werden doorgebracht. Vervolgens was Egmond aan Zee aan de beurt, en het behoeft geen nader betoog, dat ook daar naar hartelust werd geno ten. De versterking van den inwendigen mensch werd onderwijl niet vergeten. Vandaar werd de reis voortgezet en als plaats van ontspanning gekozen Schoorl. Wij zullen ook hier niet veel over uitwijden bekend als het is dat men daar in speeltuin en zand gat naar hartelust kan stoeien en ravotten. Maar aan alles komt ten slotte een einde en werd het tijd om huiswaarts te keeren. Nadat men zich overtuigd had, dat alle kinderen present waren en hun plaatsen ln de auto's hadden ingenomen, kwam men tot de ont dekking dat twee chauffeurs ontbraken. Niemand wist waar zij gebleven waren. Goede raad was duur, alle auto's zetten hoorn of claxon in beweging en weldra klonk een geloei door Schoorl's dreven, als ware het de groote brulboei uit de Haaksgronden. Maar nog kwamen de verwachten niet opdagen. En toen kreeg iemand een inval. Er stond nl. een zoon van een oud inwoner van Koegras bij de file auto's te kijken. Deze te vragen of de vermisten soms bij zijn ouders zaten, was het werk van een oogen- blik. En dat «>vas inderdaad het geval. Pratende, roo- kende, en onder het genot van koffie, hadden zij daar hun tijd gesleten en toen zij op hun gemak daar vandaan kwamen, vertelden zij laconiek; „we hebben jelui wel gehoord!" Na dit intermezzo zette de stoet zich in beweging en kwamen allen goed en wel weer thuis, opgewacht door ouders en andere belangstel lenden. Niettegenstaande het frissche weer, hadden allen zich uitstekend geamuseerd. De volgende week Dinsdag gaan de jongste leer lingen naar Huisduinen, na eerst een bezoek aan de Donkere Duinen te hebben gebracht. Na hun terug keer zullen des middags de gewone spelletjes plaats hebben op het dorp. Een modern ingerichte kippenfokkerij. Wanneer bovenstaande aankondiging gelezen wordt, zullen er wellicht zijn die de schouders ophalen en zeggen, wat voor moderns kan daar nu aan te zien zijn. En toch is dat het geval, want als men de di verse, hier in den omtrek bestaande kippenfokkerijen eens nauwkeurig opneemt, dan komt men heel spoe dig tot de ontdekking, dat de eene of andere inrich ting van zulk een bedrijf nogal wat uiteenloopt. Het wil natuurlijk niet zeggen, dat andere toegepaste methodes niet goed zouden zijn. Ieder kippenfokker moet dat voor zich zelf uitmaken. Het bedrijf, dat wij thans op het oog hebben en waaraan wij een bezoek brachten, is dat van den heer K. Minnes aan de Langevliet alhier. Over den uitwendigen bouw van de inrichting behoeven wij niets te zeggen, het inwendige is verdeeld in een aantal afdeelingen. En in 5 van deze afdeelingen zijn in speciaal daarvoor gemaakte binnenhokken de kunstmoeders geplaatst. Deze nu zijn van een bijzondere constructie en voor zoover be kend, in ons land nergens in gebruik. Wanneer men deze installaties ziet staan, doen zij onwillekeurig denken aan een hondenbox, maar dat is alleen maar zoo geconstrueerd, dat de jonge kuikens niet boven op de daar geplaatste verwarmingsplaat kunnen ko men. Deze plaat nu die hol is, is van boven gedekt met kurkplaten, waardoor warmteverlies geheel wordt tegengegaan. Deze platen die naar gelang de kuikens grooter worden, ook hooger gesteld kun nen worden, worden verwarmd door de centrale ver warming, die trouwens door de geheele inrichting is aangebracht. Onder elk van deze verwarmingsappa raten, die een oppervlakte van eenige M2. hebben, kunnen 5 a 600 jonge, kuikens een verwarmd onder komen vinden, hetwelk zelfs bij een vorstperiode van 10 gr. nog volkomen gegarandeerd wordt. En omdat de kuikens door deze installatie overal een gelijke warmte aantreffen, is het opeen scholen, waardoor soms vele dooden vallen, geheel uitgesloten. De ketel van deze centrale verwarming, die zich zelf automatisch van brandstof, water, luchttoevoer, enz. voorziet, lijkt ons een zeer practische inrichting toe. Een schoorsteen van pl.m. 11 Meter lengte zorgt voor een goede trekking in den vuurhaard. Deze in richting die nu reeds eenige weken heeft gefunction- neerd, heeft de aan haar gestelde verwachtingen niet beschaamd, en heeft met succes gewerkt, tot aller vol doening. De installateur van de centrale verwarming, en het construeeren van de kunstmoeders is de heer' M. van Zorge, smederij en motorenhandel te Broek op Langendijk. Naar wij vernemen is genoemde heer voornemens op deze vinding octrooi aan te vragen. De overige bouw geschiedde door den aannemer J. de Graaf al hier. LAN GEN DIJ K ZUIDSCHARWOUDE. Bij het te Alkmaar gehouden examen voor onder wijzer slaagde o.m. onze plaatsgenoot de heer J. van Eeten. Ook behaalde de acte onze vroegere plaats genoot, .de heer D. Stam. VEN HELDER Hoe de Jutterstad de Jugo-Slaven ontving. Zooals wij reeds gemeld hebben arriveerde Zaterdag avond de reeds eenigen tijd verwachte Jugo-Slavische torpedojager „Duvrovnik". Dien Zaterdag hadden de op varenden nog geen permissie om aan land te gaan. maar moesten daarmede wachten tot Zondagmorgen. En nu zijn er alweer ettelijke dagen voorbijgegaan, gedurende men aan het stadsbeeld de vreemde unifor men van de „Duvrovnikkers' bijvoegen moet. Amerikaansche, Engelsche, Duitsche, Argentijnsche en nog vele andere naties zijn hier de laatste jaren verte genwoordigd geweest, maar tot nu toe waren wij ver stoken geweest van de jongste maritieme mogendheid, Jugo-Slavië. Het fijn aardige jongens, die matrozen, en tusschen de Heldersche zwakke sexe eenerzijds, en de bemanning van de onderhavige jager anderzijds zal het, ons Inziens, wel tot diverse vriendschapsbanden gekomen zijn. Het Is natuurlijk ook niet te versmaden om vrien dinnen de oogen uit te steken met een officier aan je arm. die fonkelt van goud en zilver, en die veel weg heeft van een filmheld! Over de uniformen gesproken. Deze zijn inderdaad buitengewoon elegant. De heeren dragen witte petten, terwijl de officieren dwars over het uniform een breed® witte band hebben loopen. Wat natuurlijk zeer aan trekkelijk staat. Of het practisch is al deze versierselen (en laat ons vooral niet vergeten de buitengewoon wijde pantalons van de Jantjes!) is weer een andere vraag. In leder geval valt het bij het zwake geslacht in de smaak, wat een zeer groote factor vormt... Dinsdagavond vond onder overgroote belangstelling een voetbalwedstrijd plaats tusschen een elftal van de Marine en een dito van de Jugo-Slavische jager. Drie kwart den Helder was uitgeloopen om dit sportevene ment bij te wonen. En het moet alleraardigst geweest zijn. Bij het einde stonden de Hollanders met een aantal punten voor, hoeveel precies is ons onbekend. Misschien waren hun beenen nog niet los genoeg na de lange oceaanreis, misschien ook hebben ze uit beleefdheid de ontvangende club ontzien... wij weten het niet! Maar de sympathie van het publiek hadden ze in die twee uur weten te winnen, wat uit de herhaalde aan- moedlgingskreten van dit bleek. De jongens blijven hier ongeveer een week of vier. Voor de Heledrsche zaken geen nadeel! Want het lijkt wel of ze daar op die jager met salarissen gooien, die enorm zijn. Voor nagenoeg iedere winkel ziet men ze staan, en na eenige beraadslagingen onderling gaan ze dan in de ganzenmarsch naar binnen, al dan niet ver maak van de aanwezige klanten, en het winkelperso neel; vooral voor het laatste valt die grap om den drommel niet mee! Want wie spreek er nu Jugo-Sla- visch? Aan boord heerscht er een stemming van opgewekt heid en vertrouwelijkheid. Officieren kan men heel ge moedelijk met minderen zien boomen, en ook op de wal treft men ze bij tijden gezamenlijk aan. Dit Is Iets wat men hier niet gewend is en wat dus direct in het oog loopt. Voor het schip kan men steeds een heele rij van kijklustigen aantreffen, die er maar niet over uitgepraat komen, wat het toch voor een prachtige boot is. Inderdaad, hij is mooi! Schitterend onderhouden, keurig grijs geschilderd, en tenslotte prachtig van vorm moet men voor dit product van En gelsche scheepsbouwkunde wel bewondering krijgen. Maar met dat laatste willen wij niet de roem van onze nationale bodems verkleinen, die er eveneens best mogen zijn en misschien op technisch gebied nog wel de meerderen zullen zijn van de jongste oorlogsschcpen- bezittende-natie. Alles bij elkaar heeft Den Helder als Marinestad de matrozen een hartelijke ontvangst be reid, en zal die, naar wij hopen, wel zoo blijven. Wat voor de heden ten dage zoo vaak besproken „verbroedering der naties" vast geen kwaad kan! Trekking van Woensdag 8 Juni. 5e klasse 15e lijst No. 6469 met f 10.000. No. 2572 2851 3610 5431 9425 11282 19774 ieder met f 1000. No. 672 13501 15985 18457 18812 ieder met f 400. No. 3161 10016 19414 20221 ieder met f 200. No. 982 2789 4743 7604 8168 8337 8825 10803 16539 19874 ieder met f 100. Prijzen van f 70. 35 69 168 188 461 462 642 1076 1129 1143 1196 1280 1312 1357 1391 14S3 1455 1528 1948 1949 2105 2191 2249 2312 2337 2548 2648 2669 2713 2804 2810 3099 3113 3147 3324 3361 3391 3628 3880 4152 4162 4252 4323 4493 4503 4543 4618 4650 4666 4690 4732 4739 4842 4886 4887 4908 49S8 5061 5101 5265 5311 5319 5526 5539 5588 5605 5647 5674 5678 5818 5833 5841 5871 5914 5935 6183 6202 6255 6341 6404 6549 6620 6637 6638 6737 6883 6901 6925 6999 7232 7303 7323 7466 7633 7783 7856 8068 8149 8156 8300 8316 8340 8350 8363 8373 8382 8464 8563 8626 8633 8715 8902 8908 9082 9193 9199 9220 8325 9436 9533 9630 9643 9662 9796 9810 9838 9899 9932 1 10123 10326 10363 10372 10456 10530 10630 10663 10693 10698 10731 10737 10789 10887 10943 11012 11125 11133 11154 11396 11515 11547 11555 11591 11618 11696 11964 12001 12068 12111 12461 12474 12556 12645 12658 12673 12765 12774 12818 12903 13109 13126 13218 13232 13321 13347 13449 13820 13861 13965 14052 14185 14260 14329 14494 14599 14600 14636 14692 14842 14868 14875 14957 15035 15145 15151 15198 15238 15330 15375 15527 15683 15693 15698 15961 16173 16226 16256 16292 16297 16317 16388 16394 16615 16633 16911 16931 17087 17150 17280 17287 17329 17409 17440 17534 17609 17684 17916 18227 18416 18566 18620 18835 18922 18963 19041 19111 19143 19164 19199 19360 19461 19488 19493 19576 19630 19631 19784 19875 19901 20403 20480 20580 20654 20692 20885 20948 20959

Schager Courant | 1932 | | pagina 7