Raad Anna Paulowna. Vreest geen Examen De Bezuinigingspartij roert zich. De begroeting voor 1932 wordt gewijzigd. Vergadering van den Raad op Woensdag 15 Juni 1932, des middags 3 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink. burgemeester; secre taris de heer C. Keijzer. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen merkt dc heer Kuiken oü, dat voor het electrisch net jaarlijks af schrijving plaats vindt, maar bovendien vindt toch ook jaarlijks onderhoud aan palen enz. plaats. De Voorzitter zegt dat het gewone onderhoud uit de gewone middelen wordt betaald en voorts ieder jaar 3 wordt afgeschreven. Dc heer Kuiken zegt, dat dan toch ook nooit de toestand kan ontstaan dat het heele net af is. De heer Stammes zegt dat het zoover ook niet mag komen. M ededeelingen. Door den Voorzitter wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: a. van H. Crum is een dankbetuiging ontvangen voor de hem toegekende salarisverhooging en gratificatie. b. van Z.E. den Minister van Binnenlandsche Zaken jj. bericht ontvangen dat een verzoek tot vaststelling van het maximum aantal verloven A eerst in 1935 tot de Kroon kan worden gericht De Voorzitter herinnert er aan. dat het in de vo rige vergadering ook al twijfelachtig werd gevonden dat dc vaststelling nu reeds kon gebeuren. c. bij beschikking van Z. E. den Minister van Financiën is aan deze gemeente een voorschot verleend van f 6125. ter uitbetaling aan twee landarbeiders ter bekoming van een plaatsje. d. Verslag van de Gezondheidscommissie gezeteld te Schagen over 1931. c. Proces-verbaal van gehouden kasverificatie bij den Gemeente-Ontvanger. In kas was f 6149.31^2» de Boerenleenbank was 11 sooo gedeponeerd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een geldleening. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot het sluiten van een geldleening groot f 20.000, met de Mij. voor Gcmeente-Crediet tegen een rente van 5M pet., koers 95^ pet. en tot het wijzigen van het eerder ge nomen besluit dienaangaande. Wanneer vóór 31 December 1912 extra wordt afge lost, is daarvoor een ^rgoeding van 1 verschul digd. In het ontwerp-raadsbesluit staat vermeld dat ieder jaar f 1000 moet worden afgelost of zooveel meer als door de bloembollenkweekers van hun voorschot meer wordt afgelost. De heer Smit vindt bYz rente nogal hoog en vraagt of de gemeente niet goedkooper klaar kan komen. De Voorzitter zegt dat B. en W. niet stil hebben ge zeten, we zijn gelukkig dat wc nog kunnen leenen. De heer Smit gaat van de gedachte uit dat de bloembollenkweekers weinig of niets terug zullen be talen en daarom zou spr. liever tegen een lagere rente leenen. Dc Voorzitter beaamt dit, dc Raad wilde daarom de leening in 20 jaar aflossen, doch Ged. Staten zeg gen van minstens f 1000 per jaar. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Aankoop terrein. B. en W. stellen voor te besluiten tot aankoop van het terrein liggende, tusschen het looppad langs de Molen vaart en het ijzeren hek vóór de Ned. Herv. kerk en pastorie, thans eigendom van den Anna Paulownapolder, tegen den prijs van f 1. De heer Kuiken heeft geen bezwaar tegen den prijs van f 1.maar aan het in orde maken van het terrein worden weer heel wat kosten besteed. De Voorzitter: Natuurlijk, maar vorige maal is dat ook besloten. Er komt een lichte verharding en de steun van het Rijk is toegezegd. De lieer Kuiken zegt, dat de uitgaven er zoo lang zamerhand aardig inloopen. De Voorzitter zegt dat als de gemeente niet voor werkverschaffing had moeten zorgen, er niet aan be gonnen was. Waren we er niet aan begonnen, dan zou het toch geld gekost hebben. De heer Kuiken merkt op, dat het meeste geld aan materiaal besteed wordt, voor werkverschaffing heel weinig. Waar is dit werk nu goed voor, het was toch knap in orde voor het. raadhuis. De Voorzitter: Ja, dat zal wel. De heer Kuiken: Er lag een knap laagje grint op, voor werkverschaffing beteekent het niets. De Voorzitter zegt. dat de heer Kuiken terug komt op wat een half jaar geleden besloten is. Den heer Kuiken staat er niets van voor en spr merkt verder op, dat ook met het woonwagenkamp eenvoudig volstaan had kunnen worden met vooraan het opbrengen van sintels. Het lijkt nu wel een dans zaal. Dc Voorzitter antwoordt, dat het terrein zoodanig in orde dient te ziin, dat de woonwagens er op en er af kunnen. Is dat niet het geval, dan is de schade voor de gemeente. Maar laten we niet terugkomen op reeds genomen besluiten. Dc heer Koorn is er ook lang niet mee content dat zulke bedragen uit de gemeentekas vloeien, zonder dat de raad er iets van weet. Er worden steenen 2—3 hoop opgebracht, grond aangebracht van Wieringen. steenen uit Den Helder, allemaal groote onkosten en dat in dezen tijd, men staat er paf van. Ook spr. oor deelt dat voor het woonwagenkamp wel volstaan had kunnen worden met opbrengen van sintels, Als die in gewalst worden, kunnen de woonwagens in- en uitko men. Spr. merkt vorder op, dat B. en W. kunnen gaan tot een uitgaaf van f150 zonder den raad erin te kennen, maar dit beloopt duizenden. De Voorzitter zegt, dat de heeren Kuiken en Koorn een slecht geheugen blijken te hebben, want zij moe ten dan maar eens aan hun buurman links (den heer Smit) vragen. Want spr. moet hier den heer Smit een complimentje maken, dat deze het wel heeft be grepen, want hij merkte op, toen deze zaak in den raad kwam, dat de bedragen hoog waren, doch dat dit kwam onidat er zooveel materiaal in zat. Dat heeft de heer Smit gezegd en toen heeft spr. gezegd, dat de gemeente geen ander werk heeft. De heer Smit wil er straks, bij de wijziging der be grooting, wel iets over zeggen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Verlaging van pacht. B. en W. stellen voor tot het verlagen met 25 pet. van de pacht voor de aan C. Wijdenes Spaans en D. Koorn verhuurde perceelen weiland en tuingrond. Zonder discussie wordt aldus besloten. Ingekomen zijn diverse verzoeken om ontheffing en vermindering van aanslagen in het schoolgeld. De verzoeken worden toegestaan, behoudens een verzoek waarover later een beslissing zal vallen, wan neer adressant verlaging van zijn belastingaanslag heeft verkregen. De gemeente als hypotheekhoudster. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om aan J. Blaauboer en N. Keppel, die een voorschot hebben ont vangen ingevolge de Landarbeiderswet, toestemming te verleenen, in afwijking van de bepalingen van de hypo theekakte, om een gedeelte van hunne perceelen te ver- koopen. Deze verkoop geschiedt doordat het spoor door de perceelen van adressanten zal komen. Aan den heer Keppel komt dan een koopsom van f895 ten goede aan den heer Blaauboer f 1222.50. Tegen den verkoop heeft de Minister van finantièn geen bezwaar, doch Z.Exc. vraagt welke bedragen zuilen worden afgelost De heeren Blaauboer en Keppel willen van de koop som een gedeelte behouden, aldus deelt de Voorzitter mede. en Keppel wil dan berekend naar den koop prijs van den grond, zijnde 30 cent, f313 aflossen, de neer Keppel, oveneens naar den kostprijs, zijnde 45 cent, 1265.50. B. en W. kunnen zich hiermee ver eenigen. De heer Kuiken zegt, dat gewoonlijk de hypotheek houder een aflossing krijgt van 60 en dan 40 voor den betrokkene overblijft. Dc Voorzitter zou dat een billijke regeling vinden, want gewoonlijk verlangen de hypotheekbanken de volle 100 Dc heer Dekker merkt op, dat de voorschotnemers de risico dragen en als er nu baten zijn, zou spr. wil len dat zij ook die baten krijgen. Spr. deelt mede, hoe b.v. Blaauboer een kraam bollen had waarvan voor f 1000 is bevroren en door dezen verkoop van grond is dat verlies misschien te dekken. De heer Stammes oordeelt, dat als er sprake van een strop is, de hypotheekhouder die krijgt en daar om dienen de baten ook voor den hypotheekhouder, m dit geval de gemeente te zijn. De heer Komen wijst er bovendien op, dat er waar devermindering van het perceel plaats vindt en deze vermindering ligt dan ook in het bedrag. De heer Keuris meent, dat als men zich op het standpunt van de menschen zelf: plaatst, getracht dient te worden de goedkeuring te verkrijgen op een aflossing, zooals zij die wenschen en waardoor een gunstig contract gehandhaafd wordt. De heer Stammes zegt, dat uiteindelijk de gemeente hypotheekhoudster is. De heer Van den Berg meent, dat als de menschen meer aflossen, zij het voordeel er van hebben. De Voorzitter oordeelt het ook beter, dal de men schen aflossen, opdat ze zooveel mogelijk de zaak ge heel vrij krijgen. Als de minister moet beslissen, is het zeer waarschijnlijk dat de menschen het geheele bedrag moesten aflossen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan den Minister mede te deelen dat het gewenscht is dat 60 wordt afgelost en 40 van de koopsom aan de voorschotnemers te laten. Benoeming. Volgt de benoeming van een lid der plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs wegens pe riodieke aftreding van den heer C. Keijzer. Aanbevolen worden: 1. G. H. Geerligs, 2. G. C. van Balen Blanken). De Voorzitter licht toe, dat de heer Keijzer niet her kiesbaar is. Spr. brengt den heer Keijzer dank voor de vele goede diensten aan het onderwijs bewezen. Tot stemming overgaande, wordt de heer G H. Geerligs met 9 stemmen benoemd, 2 stemmen werden uitgebracht op den heer G. C. van Balen Blanken. Een gewijzigde begxooting. Een ge raamd tekort van 122887.66. Ruim acht tien duizend gulden uit het batig slot van dienst 1931, Aan de orde wordt gesteld de wijziging van de bc- grooting voor 1932. In een uitvoerig prae-advies deelen B. en W. mede, dat verschillende belangrijke uitgaven plaats moes ten vinden, door de in groote mate aan den dag ge treden slechte economische toestanden. Zoo o.a. worden voor de werkverschaffing (op de begrooting promemorie geraamd) de totale kosten be groot op f 17500. Aan rijk en provincie is een bijdrage verzocht, berekend op f7500. Voor het geval onver hoopt dit gedeelte niet geheel van rijk en provincie gezamenlijk wordt terug ontvangen, wordt niet dit geheele bedrag doch slechts 80 daarvan geraamd op f6000, waardoor de kosten van werkverschaffing dus op f11500 teruggebracht kunnen worden. Voorts noemen wij als voornaamste posten: toeslag uitkeering uit de werkloozenkas aan landarbeiders f 1411.70, kosten steunregeling werklooze arbeiders f400; kosten vervoer arbeiders naar den Wieringer- meerpolder f600: subsidie aan werkloozenkassen (uit getrokken op f3000, uitgegeven f6500) f3500; meerdere subsidie Burgerlijk Armbestuur f750. (Met tekort wordt geraamd op f 1463 8b, doch het ligt in het voor nemen van het B A., de bedeelingsbedragen met in gang van 1 Juli a.s. aan te passen aan de prijsda ling, zoodat volstaan zal kunnen worden met een hoogerc raming van f750); kwade posten gemeente lijke inkomstenbelasting f 1597.71. Op de begrooting staat geraamd een ontvangst van f1350 wegens door de-blocmbollenveilingsvereeniging „Breezand" W.A. verschuldigde rente voor een haar verstrekte geldleening van f30.000. Deze rentever plichting zal de veiling in 1932 niet kunnen nako men. waardoor het budget der gemeente nadeelig wordt beïnvloed met f 1350. In totaal zal er op den ge wonen dienst ongedekt blijven f22887.66. Van dit tekort kan een bedrag van f 4800 bestreden worden uit de opbrengst van opcenten op de dividend en tantièmebelasting (pro memorie geraamd op de begrooting, terwijl B. en W. voorstellen voor het restant of f 18087.66 te beschikken over een gedeelte van het vermoedelijk batig slot van den gewonen dienst 1931. Dit vermoedelijk batig slot bedraagt pl.m. f26000. De kosten van wegverbetering bij per ceel A. Dekker zullen naar raming in totaal bedragen f 21C0. B. en W. stellen voor deze kosten te bestrij den uit de opbrengst van geldleening. De discussiën. De heer Dekker vindt de raming van de kosten steunregeling werklooze arbeiders laag, want hij voor ziet dat die regeling den geheelen zomer zal door- loopen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. al hooger ramen dan de Minister gaat, want de steunregeling is j.1. Zaterdag opgehouden. B. en W. hebben opnieuw verlenging gevraagd. De heer Dekker zegt, dat de menschen toch niet aan hun lot overes.aten kunnen worden. De heer Kuiken vindt dat het gauw klaar is, dat de Veilingsvereeniging de rente niet kan betalen. Heb ben B. en W. alle moeite gedaan en hadden de men schen de rente niet uit de steunverleening kunnen be talen? De Voorzitter vraagt of de heer Kuiken het anders venvacht had. Betalen uit de steunverleening kon niet. De heer Kuiken vraagt of wel grondig onderzocht is of de menschen al dan niet konden betalen, want een ieder is verplicht rente te betalen. De gemeente heeft zich in de schulden gestoken en dient nu op rentebetaling aan te houden. Als de rente niet wordt ontvangen, wordt de grap bedenkelijk. De Voorzitter: Het was geen grap, het was nood zaak. B. en \V. hebben alles gedaan wat mogelijk was. De heer Kuiken zegt dat er toch een borgstelling is. Spr. komt er ook zoo maar niet af. De Voorzitter erkent dat dc ^emeente hypotheek heeft, en de veiling als veiling is zeker wel goed voor f 30.000.en de rente. Maar we kunnen de zaak toch maar niet aanpakken. De heer Kuiken: Daar zijn wc direct niet aan toe. De Voorzitter zegt dat dit toch het eenigstc middel zou zijn. B. en W. gaan er niet laksch over heen. De heer Kuiken: Dat bedoel ik juist, gaat U er niet te gemakkelijk over heen. De heer Rezelman had ook willen vragen, waardoor de Veilingsvcreeniginde rente niet kan betalen. Komt dat door geringen omzet of door lage prijzen? Want de exploitatierekening moet toch zoodanig zijn, dat rente betaald kan worden. En, vraagt sj>r., wordt deze rente hun kwijt gescholden of op volgend jaar gebracht. De Voorzitter zegt dat de Veilingsvereeniging deze rente schuldig blijft. Het niet kunnen betalen is het gevolg van de mindere opbrengst. Vorig jaar is er een misgewas geweest en daarbij komen de lagere prij zen. Het is een klein kunstje om beslag op dc zaak te leggen, maar dan sturen we de heele boel in de war. Dc heer Keuris: Het blijft een vordering. De heer Kuiken: Voor geen kwartje wil ik haar hebben. De heer Stammes tot den heer Kuiken: Maar wat wil je dan, wil je ze afslachten De heer Kuiken: Hoe kan je het vragen, we zitten te spelen met de belastinggelden. De heer Stammes: Zeg dan recht uit dat het Dag. Bestuur niet voldoende aan zijn verplichtingen vol doet. De heer Kuiken kan op 't oogenblik niet zeggen hoe het moet, maar daarom vraagt hij inlichtingen. De heer Stammes beschouwt het als een grief tegen B. en W. De heer Keuris: Bijna een motie van wantrouwen. De heer Koorn heeft gehoord, dat de polderlasten wel uit het steunfonds zijn betaald; lag het nu niet op den weg dat deze rente ook van dc f 100.000.— werd betaald? De Voorzitter antwoordt den heer Kuiken dat B. en W. alles hebben gedaan om het geld binnen te krijgen, maar noch de bloembollenkweekers, noch de akkerbouwers zijn bij machte iets te betalen. Slechts één akkerbouwer heeft f200 terugbetaald. B. en W. hebben geen maatregelen kunnen nemen. De gemeen te heeft het geld gegeven om te helpen, niet om na een jaar naar den deurwaarder te gaan. Spr. antwoordt den heer Koorn, dat polderlasten en hypotheekrente die de hypotheekbanken van 53/4 of öA op 3 hebben gebracht, uit het fonds betaald zijn geworden, maar om nu de gemeente er nog bij te doen komen, dat ging niet. We moeten trachten deze menschen aan den gang te houden; als ze maar kunnen blijven tot er een nieuwe tijd komt. De polder wil de lasten hebben, anders moeten de hypotheek banken helpen. De heer Kuiken noemt het jammer, het staat er heel slecht voor, de menschen zijn zoo diep In de schulden, dat er geen redden aan is. De heer Rezelman vraagt of het lenedtal van dc veilingsvereeniging constant blijft. De Voorzitter antwoordt bevestigend, er bij voegen de, dat de mencchen ook niet gemakkelijk weg kun- neen. De heer Lubbert zegt dat er hoogstens een 4-tal le den weg zijn. De heer Smit wil bij het begin beginnen en zegt dan dat spr. als de linker buurman van de heeren Kuiken en Koorn zich niet heeft uitgelaten in den geest als Voorzitter straks zeide. Spr. meent ook dat B. en W. ver zijn gegaan en meent dat voor de werken te Breezand f5200 was geraamd, terwijl spr. hier ziet een uitgaaf van f 10429.66. De Voorzitter wijst er op, dat de kosten der riolee- ring door de menschen terugbetaald worden en ver der wordt opgemerkt dat bij dat werk niet was be grepen het dempen van slooten langs Zwarteweg en Verl. Meerweg en waarvoor uitgetrokken is 'n bedrag van f 6764.83. De heer Smit kan al die uitgaven goed vinden als de gemeente tot haar ellebogen in de cijten zit, maar ook spr. wil, waar B. en \V. niet hooger mogen gaan dan f 150 uitgeven, zonder den Raad er in te kennen, voortaan als raadslid gekend worden. De Voorzitter zegt dat f 150 niet genoemd behoeft te worden, want iedere uitgaaf moet door den Raad gevoteerd worden. Dc heer Smit noemt dan de kosten van het woon wagenkamp f600, groot 1534 M2., is 40 cent per M2. Er wordt verschrikkelijk over gepraat, dat de men schen er de luilak uithangen en hoewel spr. niet ver langt dat de menschen er zich een bochel werken, het wordt je van alle kanten in je gezicht geslin gerd. Spr. vraagt of er dan niet wat op toegezien kan worden. De Voorzitter zegt, dat het. werkverschaffing is en of de menschen nu niet voldoende werken? Over 't algemeen is de idéé dat er wel gewerkt wordt, do Heidemaatschappij, die toch niet zoo gemakkelijk is, was tevreden; de heer Dekker was ook tevreden, het ging wel niet zoo hard, maar op 't. laatst hou je de minst goeden over en toen is de zaak stop gezet. Nu is Swiers er bij en nu is 't in orde. De heer Smit merkt voorts op. dat sintels en grint zich niet vereenigen, doch de Voorzitter wil dat nu maar aan den opzichter overlaten. Nadat de heer Smit nog heeft opgemerkt dat dus nog geen zekerheid bestaat over het percentage dat rijk en provincie zullen bijdragen, komt spr. aan de uitgaven voor het terrein voor het raadhuis. Ook spr vind het verschrikkelij kduur en er staat hem niets van voor, dat er een woord over gesproken is om een bedrag van f2243.18 er voor te voteeren. Spr. meent dat B. en W. wat te ver gaan in dezen tijd. En spr. komt dan verder aan het voornemen van het Bur gerlijk Armbestuur om do bedeelingsbedragen aan te passen aan de prijsdaling. Spr. hoopt niet dat het nu gezocht zal worden op de arme menschen. De Voorzitter zegt, dat het gerust aan het B. A. overgelaten kan worden. De heer Smit zou het niet goed vinden als het van beneden af gezocht werd. en de vermindering betee kent toch een 15 De Voorzitter kan wel zeggen, dat hier in 't alge-, meen is bedoeld. Het kan gerust aan het B. A. over gelaten worden, dit college verdient eerder een pluimpje dan een opmerking. Nogmaals d© rente van de veilingsvereeni ging. De heer Smit bespreekt dan de rente van de bloem- bollenveilingsvereeniging. Spr. herinnert er aan, dat hij niet voor die geldverstrekking is geweest en dat hij oordeelde, hoe jammer het ook is, dat als de bedrij ven zich niet kunnen redden, zij dan maar over den kop moesten gaan. Nu krijgen we geen hoofdsom en geen rente. Het eene wordt omhoog gejaagd, doch het andere omlaag geduwd. (De belastingbetalers). Spr. weet wel dat het moeilijk is, maar de gemeenteraad had het geld niet moeten geven. «Moet de gemeente net zoo lang geven tot zij op de flesch is? De Voorzitter vraagt of de heer Smit dam de men schen had willen aanpakken. We wisten bijv. vooruit, dat de akkerbouwers niet in staat zouden zijn, vóór Mei 1932 af te lossen. Nu kun je alle bloembollen kwee kers en akkerbouwers wel weg jagen! De heer Smit heeft Zaterdag met een bloembollen- kweeker gesproken en toen werd spr. één vraag ge steld Een man vam gezag? De Voorzitter valt den heer Smit heftig in de rede en dringt er op aan, dat de heer Smit namen moet noemen, want aan praatjes van de straat heeft spreker niet. Als de heer Smit namen noemt, kan spr. beoor- deelen of zijn zegsman een man van gezag is. De heer Smit acht het niet noodig den naam te zeg gen en waar de Voorzitter heftig betoogt, dal de heer Smit dan niet verder behoeft te gaan, zegt de heer Smit, niet minder heftig, dat hij hier niet zit voor kwajongen, maar voor het algemeen belang en dat die persoon hem gevraagd heeft, dat als hij alleen geld had om op te eten, waarvoor hij het dan moest gebrui ken, om op te eten of om belasting te betalen. Spr. heeft toen geantwoord van op te eten. De Voorzitter zegt nu tot den heer Smit, dat spr. heeft 11 raadsleden en die moeten zelf hun overtuiging uitspreken. Spr. dankt er voor om 110 raadsleden te hebben. De ,heer Smit wil dan wel den naam noemen, het was Mart. Mulder, die thans doodarm is en in 't uiter- want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnfaardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. W de Ko f ZOT I be< gel I las I cri koi I din kcw koi I spr Ba be< een I trli S 6. toe ges ziel froi E che ste geval eerst brood wil koopen, En die is toch een aardig kluitje geld begonnen. De gemeente g maar helpen, maar zij kan de rente nog toegeven, Wj belanden we, vraagt spr. We hadden het geld moeten geven. De stapel wordt steeds hooger. Het spr.'s bedoeling niet om niet te willen heljcn, maar winter staat er weer heel wat voor de deur. Het een zeer moeilijk geval. De Voorzitter zegt dat de heele raad daarvan ov® tuigd is. Maar als het rijk geen f 50.000 en de gemeoi geen f 20.000 had gegeven, dan zou het armbesta eenige 20 duizenden hebben moeten betalen. Er zijn tenpiinste nog 120 menschen aan 't werk gehouden; menschen verdienen het volle loon, wij betalen f 16 week, 55 jonge menschen verdienen f 10 per week. wij6t op de zware taak van B. en W. De f 1350 koe veiling niet betalen en als de gemeente op beti-ling gestaan, dan zouden de leveranciers die f 1350 mini hebben ontvangen en die konden het ook niet. mlas De heer Smit betoogt verder, dat het er inderda slecht uitziet, de Voorziter leeft op hoop, spr. ech niet. Spr. oordeelt dat als het land uit de vrije bi verkocht werd voor f 1000. Breezand weer gouw uit brand zou zijn. De Voorzitter zegt dat het land lang geen f 1000 brengt en in welke handen zou het dan komen? in handen van menschen en maatschappijen, die menschen zouden helpen. De heer Smit gelooft dat de arbeiders dan 't gam weer op de been zouden zijn, want nu kan er geen beidsloon betaald worden. Krijgt de kapitalist land voor f 1000 per bunder in handen, dan kan hj| wel arbeiders op te werk stellen. De Voorzitter zegt dat ze het land niet zouden k pen voor f 1000, maar voor f 500 en ze zouden het laten bewerken, doch laten liggen. Als wij het keerden, zou het nog veel erger zijn geworden. Ak maar eens een weekje in het College van B. en W. ting had. Geen evenredige vertegenwoordig! De heer Koorn valt heftig uit, op tafel slaand, dat fractie waarop het grootste aantal stemmen was j gebracht juist niet in de gelegenheid is om zitting het comité te nemen en niet in de gelegenheid is a op de hoogte te stellen. De Voorzitter vraagt welk comité wordt bedoeld de heer Smit zegt dan. dat in de commissie van ta zicht op de verstrekking der voorschotten aan bloa bollenkweekers de heeren Stammes en Keuris zitfl hebben, terwijl spr.'s fractie het grootst aantal sta men verwierf. Wij zouden graag de lijst eens wffi zien van personen, die gesteund worden. De Voorzitter zegt, dat alö de heeren by spr. kon ze alle inlichtingen kunnen krijgen en als de htr Koorn dus op tafel slaat en opmerkt, dat hij nieti weten komt, dan zegt spr. dat dit zijn eigen schuld De heer Lubbert zegt dat er niet een is die om sla gevraagd heeft en die afgewezen is. zelfs voor d« laatsten is het nog mogelijk gemaakt hun aanvragi doen. De heer Smit zegt dat dit ook de bedoeling niet De Voorzitter zegt dat de commissie de zaken wel regelen, onder goedkeuring van den Minister. Men a wat meer vertrouwen in de commissie, waarin 2 lil van den raad zitting hebben, zooals de Minister ri De heer Smit merkt echter op, waarom of die leden de heeren Stammes en Keuris moesten zijn. 1 ken bijv. is goed bekend in Breezand en spr. gek niet dat de heer Stammes er bezwaar tegen had De heer Stammes: Ik had het op hoogen prijs geal De Voorzitter meent dat de heer Stammes terts l slee competent is èn als landbouwer èn als bloembollenh ker en de commissie heeft dan ook in den heer St% wor mes groot vertrouwen. De heer Kuiken wil enkele malen iets zeggen, de Voorzitter zegt dat de heer Smit het woord 1» De heer Smit zegt dat het niet tegen de hes Stammes en Keuris gaat, maar de benoeming vu leden Is zoo maar gegaan, straks is er wel gestemd w een lid van de commissie tot wering van schoolverol De Voorzitter zegt dat dit een heel andere zaak Spr. gelooft niet dat de keuze van het rijk, wat commissieleden betreft, zoo slecht is geweest. De heer Smit wil nu eens pauzeeren en zegt dat heer Kuiken nu het woord wel kan verkrijgen. De Voorzitter zegt dat spr. het woord dan wel i den heer Kuiken zal geven. ^es, De heer Kuiken merkt op dat de heer Stammes i A lid van de veiling Is, en spr. vraagt waarom geen: partijdig persoon genomen is. Waarom altijd 't zet clubje? Spr. brengt hier ook pastoor Verhoef in 1 ding en merkt op dat pastoor en dominé zich m«t kerken moeten bemoeien. Den Voorzitter spijt het dat de naam van ptó Verhoef wordt genoemd, want spr. Is den pastoor hoef zeer dankbaar voor den steun. Dus U meent spr. tot den heer Kuiken, dat U meer geschikt wat De heer Kuiken zegt dit niet gezegd te hebben, er zijn wel onpartijdige menschen. Ik zelf zit ook in de bloembollen. Spr. heeft nog iemand gesproken: uit Amerika terug was en deze noemde den toestaat heel slecht. De Voorzitter: Dat is dus het laatste bericht 8 er een vacature in de commissie, dan zullen we aan heer Kuiken denken. Het spijt me heel erg dat de van pastoor Verhoef is genoemd. Door de veiling steun gevraagd en behalve de veiling zijn 2 menl uit den raad benoemd, dit waren de heeren Keurt Stammes, die spr. zeer competent acht. De heer Kuiken: Maar u heeft zelf de beide per» naar voren gebracht. De Voorzitter: Ja, ik ben er tevreden over. De heer Kuiken zegt verder dat de steun aan bouw en bloembollenteelt niet vergeleken kunnen den. de landbouwsteun kneppelt er niet zoo in. Den heer Dekker heeft één passage in de begnx V.A Tijd Is. Voo; ■Voo: Omi scho Kov door Ork< 6.15 Ork< onaangenaam getroffen en wel over de bedeeling dragen van het B. A. Spr. hoopt niet dat het de t Ung is dat een algemeene verlaging plaats vindt, mede door de regeeringsmaatregelen zullen de k« ;10.05 10.45 dat aar ach ze tal I D ket< ven hou D BlO0 D gen loop vers trax D e.M D A ter, woc geb. uur ivan ,wer ,cert; Jtuss< van het levensonderhoud dra verhoogd worden. De Voorzitter zegt dat de heer Dekker gerust wezen. De heer Raven merkt op dat de regeerin£ op wijze wel niet zal kunnen doorgaan en dan zal lel bouw er even diep in zitten als de bloembollenteelt De heer Kuiken noemt als voorbeeld de varkei» pel. Nu de varkensmesterij niet rendabel is, houdt f ^et met mesten op. de varkensstapel wordt daardoor" ner en op die wijze wordt de varkenshouderij weer dabei. De heer Keuris zegt dat al is er geen motie van trouwen ln het beleid van B. en W. gesteld, er heel wat woorden zijn vuil gemaakt. Evenwel een anderen weg aan te geven. Als dat was ge* zouden er vruchtbare besprekingen gevoerd kunnen- De heer Smit merkt op dat de heer Keuris maar een opmerking heeft gemaakt over het ai* loon, maar voorts heeft de heer Keuris trouw u* daan de centen uit te geven. De Voorzitter oordeelt, dat dit ter eere is f* fractie van den heer Keuris, want spr. herhaalt de gemeenten geen f 20.000 gegeven zou hebben veel méér menschen bij het B. A. tereoht waren men. Woorden van De heer Komen wil eens een ander geluld lat*; ren en zegt dat in de becijferingen die den r»1 deze gewijzigde begrooting worden voorgelegd. tend veel werk zit. Er is door B. en W. hard en spr. brengt het college daar een woord van voor. De heer Smit: O, God, daar hebben we dat ooit nf muzi K.R. 11.30 Ams 5.20 Lust pely] Kun: vraa tje; Wou voeri brke 5.20 Cone 12.20 het Thea T.30 slni; 1.35 10.40

Schager Courant | 1932 | | pagina 6