Plaatselijk Nieuws. Het protectionisme gelaakt, Dinsdag 21 Juni 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9092 De opstand in Chili. BELGIë EN NEDERLAND NEMEN HET INITIATIEF. De oude geest nog niet dood. L ANDBOUWHTISH OUDSCHOOI. Wij wekken belanghebbenden op tot deelname aan den nieuwen cursus voor Landbouwhuishoudonderwijs te Schagen, waarvoor eene oproeping voor aangifte in I deze courant is geplaatst. De cursus omvat alle vakken die voor alle meisjes van belang en goed zijn en die" worden gegeven naar den leeftijd van de meisjes. Door j de doelmatige regeling van de lessen, de eerste drie jaar I twee dagen per week en de laatste twee jaar een dag I per week, is het mogelijk dat velen kunnen deelnemen en tevens thuis hare medewerking kunnen blijven ver- leenen. wat zeer goed js. Bovendien blijven de leerlingen J dan langen tijd onder de goede invloed van de school. De plaatsing geschiedt al naar de aangiften inkomen, I spoedige aangifte is gewenscht omdat verschillende Ileerlingen zich reeds aangaven. I DE DON KOZAKKEN. In den Muziektuin. Het was zeer zeker een eer dat de Concert-Directie Irnst Krauss ook Schagen heeft uitverkoren voor een concert van het beroemde Kozakkenkoor „Plutoff". dat lomcnteel op een tournee door Nederland, een reeka uitvoeringen geeft in de voornaamste steden van ons land. Op zijn doorreis naar Den Helder werd ook Schagen aangedaan en het was een goed besluit van het Dage- jijksch Bestuur der Muziektuincommissie deze gelegen heid om op kunstgebied iets extra-extra's aan te kunnen bieden, met beide handen aan te grijpen. Er ging een groote roep uit van de prestaties van dat koor van Russische zangers, en wij willen dadelijk con- Btateeren, dat de verwachtingen, die men er van gekoes terd mag hebben, voor de volle 100 procent bevredigd Jttfn. rtlJ Een rijk programma van uitsluitend Russische cooipo- lJj eities en in de Russische taal. Kozakkenhymnes, gees- rugtnJ lelÜke ,iederen- volkswijzen, alle van een eigenaardig pq IS sentiment, de volksliederen over 't algemeen droefgees- tig, maar altijd treffend, doordat men er de volksziel In voelt, of wel hartstochtelijk en fel (als 't de krügs- IR (liederen betreft.) en dan weer diep ontroerend als het koor godsdienstige liederen uitvoerde, f m Het was alles mooi en treffend van inhoud en niet I 41,1 minder schoon van vertolking en klank Heerlijke als wegstervende pianissimo's. de orgelende bassen als diepe ondergrond (wat een diepte!), prachtige lichte jtenoren. inderdaad superieur. r De dirigent Nicolat Kostrukoff leidde dit prachtige Dagaji ftemmateriaal met sobere, voor ons ongewone arm- en hand-bewegingen, maar zeer muzikaal en met rijk en tfl|succe3. Nog verdient een speciale vermelding de prachtige >io-zang van een der bassen; van voordracht en toon was het steeds verrukkelijk. - Het was dus Zondagmiddag een heel mooi concert. A dat de pl.m. 250 aanwezigen een groot kunstgenot heeft L 1X1 verschaft. Jammer ,dat niet veel meer menschen van D j ótze echt mooie zangkunst hebben genoten; een «rgelijke kans komt maar zelden terug, voor Bl« IN" de centraal bioscoop. Zondagavond gaf de' in onze omgeving welbekende .Centraal Bioscoop", die standplaats heeft op het Oude- racnH Slot-plein. haar eerste voorstelling en zij kwam met de film „Witte Schaduwen". Een heel mooie film van In- houd en strekking, beschaafd en opbouwend, goed van spel en regie en vol schitterende natuurtafereelen. Het Jlltll was voor de Centraal Bioscoop een goed begin dat zooals het spreekwoord luidt, het halve werk is; en wij twijfelen niet, of de volgende films, die gedurende flp kermis gegeven worden, zooals Goudkoorts. Om het opt# Kind (met Greta Garbo) en Patsy zullen van even goed fehalte zijn en dus voor de Directie een succes blijken Heen fraK randi t te zijn. nSY EEN jubileum. j Onder buitengewoon groote belangstelling heeft de heer iddagsjK. Roggeveen het 60-jarig bestaan van zijn bekende p in Ibanketbakkerij gevierd. De winkel was door de vele SchiJ bloemstukken in een bloementuin herschapen, een zeer groot aantal felicitaties kwamen binnen en gedurende den geheelen dag en avond kwam de cliëntèle om ;dankbaar te profiteeren van de attractie die de fam'lie foor dezen dag had, n.1. om bij aankoop tot ec bedrag |van f 1, een jubileumgebak beschikbaar te stellen. Zoo als elders vermeld, werd de jubileerende firma des sjes avonds door Schagen's Harmonie een serenade gebracht. Het was voor de familie Roggeveen een dag die nog lang in blijde herinnering zal blijven. /ITTE SERENADES. Onze populaire „Harmonie" heeft Zaterdagavond op- 'MERnieuw bewezen hoe zij meeleeft met alles wat er in fcónze gemeente gebeurt. Allereerst werd de drukte, die des Zaterdagavonds op de „Gracht" heerscht, verhoogd 'docr de serenade die Schagen's Harmonie bracht aan de familie K. Roggeveen aan de Hoogzijde, die dezen' 15.011 dag het zestig-jarig bestaan van de zaak vierde. LNTES Bij monde van den Voorzitter, den heer Starreveld, KRA**erd de heer Roggeveen gecomplimenteerd. speL_ En daarna ging het corps, gevolgd door een groote menigte belangstellenden via de Gracht en de Laagzijde jJiaa rde kraam van den heer Pisart, welke familie het [feit herdacht, dat zij met hare bekende speelgoed- en [galanteriekraam „Het Paradijs der jeugd" een halve Heuw de verschillende kermissen had bezocht. Ook lier was het weer de heer Starreveld, die den heer isart zijn gelukwenschen aanbood, terwijl de heer Pi- trt op zijn beurt zijn erkentelijkheid uitsprak voor de buitengewoon vriendelijke attentie. In de salon van den heer Roggeveen werden de leden in het corps vervolgens onthaald. HET CIRCUS VAN BEVER. jf K. We hebben Zondagavond de eerste voorstelling van 1 H! °nZe Omoeving nog onbekende circus bijgewoond er ien «n laten we maar direct vertellen, dat deze kennis- jmaking een zeer aangename is geweest. Reeds dadelijk ïreft ons de netheid van deze inrichting en den ge- i £?eeIen avond blijkt de groote zorg die de directie aan plafl Üen dag legt. zoowel wat de verzorging van haar paar- J. 1 r0.8*8 de samenstelling van het programma betreft. Dit programma biedt een groote verscheidenheid en «Ik nummer op zich zelf verdient en heeft ook de volle «langstelling van de bezoekers. Uitmuntende paarden- EST. b'essuur wordt ons geboden, met genoegen denken we weg, l enig aan het verschijnen van den Italiaanschen hengst Jiassan", aan de raspaarden die door den heer Van —-—-Bever worden voorgebracht, aan Voltige, gereden door 01, H. |ÜPJeJ- M- v- Bever, aan de Roedy-Jocky. aan dat lieve enp Warte paard, waarmede de heer Van Bever Hooge- cnrts 1 en aan de moderne dressuur die we van Mevrouw Van Bever te zien kregen. En naast de paardenafdeeling het optreden van in- en daad eerste-rangs artisten en clowns. De clowns zijn N. Mf8®11 P^ar echte komieken, die bovendien een groote -^Vlugheid en handigheid demonstreeren. Voorts noemen |we het optreden van een koorddanseres, de „looping- Jie-loop" van master Harry, de geweldige ladder-oefe- j» ngen van Jozef en Frieda, en verbazingwekkende uc ït-acrobatiek van Harry en Zulma. En zoo zouden door kunnen gaan met het noemen van de ver- Er. illende nummers, die allen op zeer lofwaardige wijze leerden uitgevoerd en die telkens een hartelijk applaus I!i ^rven' of als het clowns betrof, een daverend If ach opwekten. En aJs slot kwam dan de leeuwen- TE£eP "in den ring" die ook goed gedresseerd bleek te Deet »„?°0als gezegd- al met al was het een voorstelling die ten. g vo,(Ioet en wij twijfelen dan ook niet of het Dirksk in «1* ,n,Bever mag z,ch gedurende onze kermisweek volle bezoek verheugen. Het verdient het ten OPENSTELLING POSTKANTOOR. De directeur van het P.T.T.-kantoor te Schagen brengt ter kennis van het publiek dat met ingang van 22 dezer het, hoofdkantoor te Schagen op werkdagen uitsluitend zal zijn opengesteld voor den Post- en Te legraafdienst van 9—12.30 14—16 18—19.30 De openstelling voor den telefoondienst blijft voor wat betreft de abonné's onveranderd. Geldzaken, den Postcheque- en Girodienst, den post- wisseldienst, de Ongevallen-wetten, Ziektewet en Ouder- doms- en Invalidlteitsuitkeeringen betreffende, tot 15 u. Busreohthouders kunnen in sluitingstijd tegen betaling van verhoogd busrecht hun correspondentie afhalen. De geboden gelegenheid om van 1214 kosteloos correspon dentie af te halen, wordt beperkt tot 1212.30 uur. BEEN GEBROKEN. De heer J. K. aan de Hoogzijde was Zaterdagmorgen op een golfplatenafdak geklommen om daar boven eenige bezigheden te verrichten, toen deze bedekking het begaf met het ongelukkige gevolg dat de heer K. dermate' op een kist viel. dat hij zijn been brak. Dr. Nanninga was spoedig ter plaatse om de eerste medi sche hulp te verleenen. KERM3S-TOONEELA VONDEN. Behalve de reeds door ons aangekondigde toon eet stukken zal Donderdagavond in het Noordhollandsch Koffiehuis door het Gezelschap Verkade worden opge voerd; „De Dienstknecht in het Huis". De „N. Arnhemsche Courant" zegt over een voorstel ling aldaar onder meer: Zonder ons te behoeven te be zinnen, kunnen wij getuigen, dat de voorstelling van gisteravond ons de emotie bracht van een blije ver rassing. Verscheidene rollen zijn naar den maatstaf van geijkte redelijkheid ongeloofwaardig en toch In het kader van dit stuk konden zij voldoen en zelfs aldoor boeiend zijn. Verkade's gezelschap heeft daaren boven het In dit geval meer dan ooit volstrekt onont beerlijke toegevoegd: een over 't algemeen genomen waarlijk sublieme vertolking. De „N. Rotterdamsche Crt." zegt: Gisteravond was er jong bloed ten tooneele en in het oude stuk bloeide een zuivere ontroering. Uit alles blijkt, dat a.s. Donderdagavond het een tooneelvoorstelling wordt van bijzondere aantrekkelijk heid. VACANTIE O. L. SCHOOL. De zomervacautie aan onze Openbare Lagere School zal beginnen 22 Juli a.s. Wij wijzen er op. dat Donderdag van Kermis geen vrije dag wordt gegeven. V AKTEEKENS CHOOL. Zooals reeds Is meegedeeld, had onze Middenstands- vereenlglng besloten, om de hier bestaande Vakteeken- school onder haar hoede te nemen en verder voort te zetten. De betrokken minister, wiens goedkeuring daarvoor noodig was had evenwel bezwaren en meende dat de Middenstandsvereeniging wel het aangewezen lichaam was voor het handelsonderwijs, maar niet van het vak onderwijs. Zijne Excellentie vond het beter dat een daartoe in het leven te roepen vereeniging de Vak- teekenschool onder haar vleugelen nam. Na een daartoe gehouden vergadering, welke onder leiding des heeren Schmalz. voorzitter onzer Midden standsvereeniging, stond, terwijl in beginsel besloten een vereeniging op te richten, die dan zal zijn aange sloten bij de reeds bestaande Vereeniging voor Vak onderwijs in West-Friesland, EEN KERMIS ONGEVAL. Maandagavond om ongeveer 7 uur geraakte een van het personeel van de Auto Skooter radio met zijn voet onder een rijdend auto'tje. De getroffene, die hevig pijn leed. werd in een der salonwagens bin nen gedragen, terwijl men medische hulp ontbood. Dr. v. d. Sluis was spoedig aanwezig. Het bleek, dat een der teenen danig was gekwetst; de nagel moest worden verwijderd Is het reeds erg genoeg, nog mag van geluk worden gesproken, dat de voet niet brak. GEMEENTE SCHAGEN. POLITIE. Gevonden: een portemonaie met eenlg geld; een rijwiel plaat je; een autoped; een vliegende Hollander. Verloren: een portemonnaie met eenig geld; een vulpenhouder. Gasbedwelming. Noodlottig ongeluk In het Belgische grens- plaatsje Poppel. Drie menschen door gas bedwelming van een toren gestort en dood opgenomen. Uit Tilburg: In het Belgische grensplaatsje Poppel heeft gister morgen omstreeks half aoht een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee arbeiders, de 23-jarige Charles en de 25-jarige Frans Remeijs, twee broers, waren In den oplegtoren van den Belgischen Boerenbond, waar de wintervoorraden wórden opgeslagen, aan het werk. Bij het openen van den toren steeg daaruit gas op, dat zich in het. gebouw had ontwikkeld. Een der broers viel voorover, doordat hij bedwelmd raakte. De ander wilde hem grijpen, docih raakte eveneens bedwelmd, en bel den stortten in den toren. De directeur van het bedrijf, de heer Kolpert, die het ongeluk zag gebeuren, wilde te hulp snellen. Ook hij raakte bedwelmd tengevolge waarvan hij achterover van den toren sloeg. Zijn hoofd werd verbrijzeld en hij was op slag dood. De beide broers, die eveneens dood werden opgenomen, waren ongehuwd. De heer K. laat een vróuw en twee kinderen achter. Japansche stad door brand verwoest. 70 Hulzen in de asch gelegd. V.D. verneemt uit Tokio: De stad Kobe werd Maandag door een groote brand geteisterd. lm de zakenwijk der stad werden 70 gebou wen, waaronder groote handelszaken, kantoorgebouwen en clubhuizen volkomen in de asch gelegd. De politie meent dat brandstichters de hand In het spel hebben. Bloedige botsingen in Santiago. 15 doo- den, 28 gewonden. V.D. verneemt uit New York: Ondanks de strenge censuur in Chili is het bericht doorgesijpeld, dat Maandagmorgen de communisten in Santiago de Chile een demonstratie op touw hebben ge zet. De politie dreef de menigte uiteen en maakte daar bij gebruik van vuur- en houwwapens. 15 Communis ten werden gedood, 28 gewond. ELF MILLIOEN WERKLOOZEN IN AMERIKA. Uit Washington: In het maandoverzicht van het arbeidsbureau wordt vermeld dat in de maand Juni in de Vereenigde Staten naar schatting bijna 11 millioen personen werkloos waren. Een persoonlijk schrijven van ko ning Albert aan zijn premier, waarin hij het protectionisme laakt. Be economische poltiek der staten veroordeeld. Reuter meldt uit BRUSSEL: Koning Albert heeft aan minister-president Renkin, die als hoofd van de Belgische delegatie te Lausanne vertoeft, een schrijven gezonden, waarin hij zijn denkbeelden uiteenzet nopens.den huidigen economi- schen toestand. De koning herinnert er allereerst aan, dat sedert het einde van den oorlog alle deskundigen, die dooi de verschillende regeeringen zijn geraadpleegd, on veranderlijk als hun meening hebben te kennen gege ven, dat de welvaart der volkeren en hun onderlinge vreedzame betrekkingen afhankelijk zijn van groote vrijheid van uitwisseling van goederen, kapitaal en arbeidskrachten. Ongelukkiger wijze zijn deze raadgevingen in den wind geslagen. Ieder land handelde afzonderlijk en trachtte door het in werking stellen van alle beschik bare middelen, de nationale economie te onttrekken aan de gevolgen van de crisis. Door onophoudelijke verhooging der douane-rech ten, door over-belasting. invoerverboden, contingentee ringen, door het instellen van controle op den wis selhandel, schijnt men overal den invoer te hebben willen beperken, hetgeen echter een vermindering van den uitvoer tengevolge heeft gehad. De gevolgen van deze beperkingspolitiek waren noodlottig. Sedert drie jaar is het totaal bedrag van den internationalen handel tot de helft teruggebracht en dit is slechts ten deele toe te schrijven aan de lager prijzen. De landen, die hun buitenlandsche afzetgebieden za gen verminderen, vonden op de binnenlandsche markt geen grooter afzetgebied, daar de verbruiksca paciteit der eigen bevolking eveneens kleiner gewor den was. In deze periode is het aantal werkloozen verdubbeld. Hierdoor is onomstootelijk het bewijs geleverd, dat geen enkel land met eigen middelen in staat is, de economische evolutie te zijnen gunste te wijzigen. Slechts een gemeenschappelijke actie van alle landen in den geest van internationale solidariteit, zou het heilmiddel kunnen brengen voor de ernstige kwalen waaraan de wereld lijdt. Het is hoog tijd, dat deze solidariteit op andere wijze tot uiting worde gebracht, dan door redevoerin gen alleen. Het schijnt, mij toe, dat daarom België niet zou moe ten aarzelen, het initiatief te nemen, dat door de omstandigheden zou worden voorgeschreven en zich te dien einde de medewerking moet verzekeren van landen, die als ons land, diep doordrongen zijn van de noodzakelijkheid de economische politiek te wijzi gen. Hoe het schrijven van koning Al- bert in conferentiekringen ont vangen is. Uit LAUSANNE: Het schrijven van koning Albert heeft in conferentiekringen de grootst mogelijke be langstelling gewekt. Men is van oordeel, dat de voor naamste beteekenis van dit schrijven niet gelegen is in den duidelijken wenk aan de conferentie, dat de politieke vrede niet door redevoeringen alleen wordt tot stand gebracht, doch veeleer in het feit, dat de berichten -over een NederlandschBelgische douane- aaneensluiting er door bevestigd worden. Aangezien Luxemburg toch reeds een tolunie met België heeft aangegaan, zou een politieke toenadering tusschen Nederland en België ook Luxemburg omvat ten. En daar in dit geval niet, zooals indertijd bij het Duitsch—Oostenrijksche tol unieplan polit ieke beletse len te verwachten zijn, krijgen de BelgischNeder- landsche plannen dooi de mededceling van koning Al bert een grooter mate van waarschijnlijkheid. Als tbegin voor het uit den weg ruimen der tolmu ren zou de verwezenlijking van dit Dlan voor Duitsch- land ook dan niet nadeelig zijn, wanneer het toekom stige nieuwe tolgebied tegenover Duitschland aan de meestbegunstigingsclausule vasthoudt en de gerecht vaardigde belangen van Duitschland op het gebied der handelspolitiek zou ontzien. De Nederlandsch-Belgische betrek kingen. Nieuw handelsverdrag. Nederland en België slaan een bres in de steeds hooger wordende tariefmuren. In aansluiting met het bovenstaande wordt het vol gende gemeld omtrent de Nederlandsch-Belgische be trekkingen. De onderhandelingen over de Nederlandsch-Belgi sche handelsbetrekkingen, welke eerste in Den Haag hebben plaats gevonden en daarna te Lausanne zijn voortgezet, hebben tot een resultaat geleid. Naar het heet, moet er een zeker verband bestaan tusschen den hierboven vermelden brief van koning Albert en de overeenkomst, die Zaterdag te Lausanne door minister Beelaerts en minister Hymans is gepara feerd in zake een nauwere economische samenwer king tusschen beide landen welke samenwerking naar verluidt geheel in de richting moet gaan van het oorspronkelijae plan, da^ aan de Oslo-groep is voor gelegd en dat neerkomt op een tarieventoestand ge durende één jaar, gevolgd door periodieke en pro gressieve verlagingen der tarieven voor de produc ten. die voor den handel tusschen beide landen en Luxemburg van veel belang zijn. Men constateert te Gnève, dat België en Nederland thans het initiatief hebben genomen om een bres te slaan in de steeds hooger wordende en het econo misch leven meer en meer verstikkende tariefmuren. Verder heeft het Corr. Bur te Den Haag nog een uitgebreide mededeeling van het departement van Buitenlandsche Zaken ontvangen, waarvan de in houd hierop neerkomt, dat de vertegenwoordigers van de Belgische. Nederlandsche en Luxemburgsche regeeringen na ruggespraak met de desbetreffende ministers van Buitenlandsche Zaken'een conventie hebben aangegaan inzake wederzijdsche progressieve verlaging der tolmuren. Genoemde staten constateeren, dat zij een gemeen schappelijke actie wenschen voor te bereiden, waar aan alle staten kunnen deelnemen. De verdragslui tende partijen verplichten zich wederkeerig geen nieuwe rechten in het leven te roepen en door een iaarlijksche reductie van 10 een verlaging der tarieven door te voeren tot een zeker niveau. Bo vendien verplichten zij zich geenerlei nieuwe beper kingen uit te vaardigen ten aanzien van in- en uit voer. Nog geen deelneming van de Skandinavi- sche landen. V.D. verneemt uit Kopenhagen: De geruchten inzake deleneming der Skandinavi- sche landen aan de tolunie tusschen Nederland België en Luxemburg vinden hier voorloopig geen geloof. „Berlingskc Tidende" wijst er op, dat de, tus schen Nederland, België en Luxemburg eenerzijds en de Skandinavische landen anderzijds gevoerde on derhandelingen tot dusverre geen resultaat hebben opgeleverd. Wat Amerika van de Belgisch-Neder- landsch-Luxemburgsche overeenkomst denkt. Uit Washington: De heden te Genève geparafeerde,, cqnventig schen België. Nederland en Luxemburg inzake een tolunie, waartoe mogelijk ook de Scandinavische sta ten zullen toetreden wordt te Washington gunstig ontvangen, aangezien de Amerikaansche regeering steeds op het standpunt heeft gestaan dat de tolmu ren rondom de kleine landen een der belangrijkste hinderpalen waren voor een herstel van het wereld- bedrijfsleven. De Amerikaansche regeering zou in plaats hier van de samenvatting van natuurlijke bedrijfsgroe pen in tolunies verkiezen en beschouwt deze Noor delijke tolunie op de zelfde wijze als het plan der Donautolunie. Hooge politieke kringen weigerden iedere mededeeling inzake de opdracht van senator Swanson te Lausanne, die door het voeren van direc te telefoongesprekken over den Oceaan actief aan deel neemt in de onderhandelingen. itiotus- DINSDAG 21 JUNI. V.CJK Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst. BRUTALE ROOF-OVERVAL. Oude man te Oss door drie onbekenden neergeslagen. Portefeulle met f 900. verdwenen. In den nacht van Zondag op Maandag is te Oss een brutale overval met roof gepleegd. Toen de 58-jarige landbouwer J. Kuster, die in den loop van den avond verscheidene café's bezocht had en in eenigszins be schonken toestand verkeerde, zich om 12 uur naar zijn woning begaf, werd hij in de Kromstraat nabij de R.K. kerk| aangevallen door drie onbekend gebleven personen. Dd aanvallers brachten hem met den steel van een schop eenige slagen toe, waarna zij hem zijn portefeuille met ongeveer f 900 aan klein bankpapier hebben ont rukt. De mannen namen daarna de vlucht en verdwe en in de duisternis. K. had verwondingen in nek en aangezicht opgeloopen. Hij trachtte nog zijn aanvallers te achterhalen, doch zonder resultaat. Het hem ont vreemde geld was hem eenige dagen tevoren door een brandverzekeringsmaatschppij uitbetaald. Uit angst voor diefstal droeg hij het geld zij zich. De daders wa ren daarvan waarschijnlijk op de hoogte. Een telegram van ex-kelzer Wilhelm H. Aan de Duitsche cavallerlsten. V.D. verneemt uit Hannover: Zondag werd te Hannover een Wapendag van Duit sche cavalleristen gehouden. Hierbij werd het volgende telegram ontvangen van ex-keizer Wilhelm II: „Den op den tweeden Wapendag der Duitsche cavalle- rie verzamelden ouden kameraden, zend ik mijn groet. Met groote erkentelijkheid herdenk ik de prestaties van de ruiterij in den wereldoorlog. Op alle oorlogstoonee- len waren haar lansen en karabijnen evenzeer gevreesd. Richtsnoer voor haar handelen was steeds het bevel van Frederik den Groote: „de Pruisen zullen den vijand het eerst attaqueeren." Deze frissche riddergeest slaat in oorlog en vrede eiken vijand. Met dit trotsóhe gevoel mogen de oude cavalleristen van den Wapendag naar hun burgerlijk beroep terugkeeren, bezield door den heiligen plicht rusteloos te strijden voor de wederop richting van ons vaderland op de oude onwrikbare ba sis: ..voorwaarts voor eer en weer." Het telegram was geteekend „Willem I. R.". De leiding van den Wapendag heeft het volgende ant- woord-telegram gezonden: „Vele duizenden hier verza melde oude kameraden van het oude Duitsche volksle ger, van veldmaarschalk tot gemeen soldaat, danken hun voormaligen oppersten krijgsheer voor het trouwe herdenken en de vriendelijke groeten van ganscher har te. Wij zijn en blijven ook in de toekomst hou en trouw. Ondanks grooten nood sterk in het geloof en Duitsch tot in het merg." (w.g.) Sohroeder. Ook van ex-kroonprins is een begroetingstelegram ontvangen. Tot zoover het bericht. In enkele Nederlandsche bladen is men er alles behalve gesticht over, dat de- man, die hier in Neder land zoo volop gastvrijheid geniet, het oirbaar acht, met behulp van telegrammen aan oud-strijders uit den wereldoorlog van zich te doen spreken en hooren. Het wordt de hoogste tijd, dat deze man gaat inzien, dat van hem zoolang hij hier te lande blijft vertoeven, ver langd kan worden, dat hij de kunst versta zich zelf te doen vergeten. Steun aan de Varkenshouderij. UTRECHT, 20 Juni: De besturen van den Nederlandschen Slagershond, den R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Bond van Vleeschwarenfabrikanten O.V., alsmede een groep grossiers in varkensvleesch hebben een gecombineerde vergadering gehouden ter bespreking van het aanhan gige wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij. Heftig protest van de slagers. De vergadering besloot een telegram te zenden aan den Minister van Economische Zaken, waarin er ten sterkste op wordt aangedrongen, de verdere behande ling van het wetsontwerp op te schorten, daar de toe passing dezer wet volgens adressanten een ontwrich ting hunner bedrijven ten gevolge zal hebben, alsmede een geweldig opvoeren der varkensvleeschprijzen voor binnenlandsch gebruik, teneinde een niet loonende export te steunen, zonder dat daarmede de varkens houder is gebaat. Verzocht wordt alsnog audiëntie te willen verleenen aan een deputatie der bovengenoemde organisaties die bij de voorbereiding dezer wet helaas niet zijn gehoord, teneinde hun bezwaren aan den Mi nister kenbaar te maken en te kunnen adviseeren. hoe de varkensmesterij eenvoudiger kan worden gesteund, indien zulks noodig is. Het telegram vervolgt dan: „Wij vertrouwen, dat tegen inwilliging van dit verzoek tot opschorting van de behandeling der wet geen bezwaar meer kan zijn, wijl de noodtoestand i,n de varkenshouderij reeds is opge heven, doordat de varkensprijzen in één maand tijds' met 75 a 80 pet. zijn gestegen, ook in het buitenland, doordat de beperking in de fokkerij in belangrijke mate op den marktprijs heeft ingewerkt, ook hier te lande."

Schager Courant | 1932 | | pagina 5