SchagerCourant De „Zepp" boven ons land. Radioprogramma Derde Blad. Ver over de 100.000 bezoekers. AARDBEVING IN MEXICO. Ni euwe opstand in Chili. DRAMA IN DE HOOFDSTAD. EEUWENOUD BEDROG. Botsing tusschen trein en postautobus in Duitschland. BETOOGING VAN NAZI'S. Nieuwe Lappo-onrust. Oorlog tusschen Tibet en China? Noodlottige vergissing. Examen gedaan en niet geslaagd Dinsdag 21 Juni 1932. 75ste Jaargang. No. 9092 Een grootsch schouwspel. Geweldige be langstelling op het vliegveld Waal haven te Rotterdam. Een onver wacht snel vertrek. Nadat het enorme Duitsche luchtschip de „Graf zeppelin" Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur boven lons land was verschenen, werd na een landing op |T het vliegveld „Twente" de rondvlucht over Neder- Iderland begonnen met als einddoel het vliegveld ■Waalhaven te Rotterdam. Gevlogen werd over de ■Noordelijke provincies Groningen en Friesland en (vervolgens langs den afsluitdijk en de Noordzeekust [naar Rotterdam. Daar begon de groote' trek van de menschenmassa jnaar Waalhaven niet vroeg; wel waren reeds eenige ^duizenden voor den middag naar het vliegveld ge trokken, doch eerst omstreeks drie uur werd Het jöeenens, een lange file van auto's en trams bewo gen zich uit de binnenstad naar Waalhaven en alle jootmaatschappijen voeren met volle capaciteit en rolle booten. Dank zij de afzetting, die reeds bij het ïegin van den weg naar Waalhaven begon, kon de ttlitie voor een zeer geleidelijke toevoer van den jerkeersstroom zorgen. Op Waalhaven hielden de ganders, de verkeersvliegtuigen en de Hawks, het pelle cortiss toestel, dat bij Aviolanda is gebouwd it publiek bezig. Door luidsprekers werden gere ild berichten overgebracht over de positie van de ippelin. Het scheen aan boord wel gemoedelijk te Bjn: er zou zoo veel mogelijk met de verlangens Ier passagiers worden rekening gehouden. Hoog op den luchttoren was een post der verkeers politie gezet. Scherpe kijkers richtten zich op den menschcnstroom. Elke stoornis werd gemeld en di rect werden maatregelen genomen. Tegen de ver wachting in kwam de groote massa pas in den na middag, toen de Zeppelin verwacht mocht worden. Drnstreeks vier uur mocht de menschenmassa op het terrein op 60.000 worden geschat. De Zeppelin liet melden, dat zij om kwart voor iyf zou landen. Om 5 uur werd uit de richting Schiedam bet zil- Jveren gevaarte zichtbaar, tegelijk met een aantal ■vliegtuigen maakte zij een ronde bóven de stad. om ■dan recht op Waalhaven aan te koersen. Onder ge- |loci van de sirenes en fluiten van de schepen in de levens maakte de Zeppelin nogmaals een ronde bo- in Rotterdam, om met de neus in den wind op het _.ndingsterrein toe te vliegen Uiterst rustig landde |de Zeppelin te 5.35. omiddellijk opgevangen door de ndingsmanschappen. Een onverwacht vertrek onder het ge- Juich van een enthousiaste menigte. Toen hot geweldige gevaarte goed en wel stil lag, I gingen de passagiers, w.o. Prins Hendrik en ecnige ministers, van boord. De Prins en dc Ministers reden I in een tweetal auto's naar het paddock, het officieele gedeelte, dat op vrij grooten afstand van de landings- Slaats gelegen was. Zij werden hier verwelkomd door et bestuur van de Aero-club. Zeventien andere pas sagiers hadden zich intusschcn aan boord begeven. I Het plan bestond om kapitein Lehman te huldigen. Een auto begaf zich op weg naar het luchtschip om I den gezagvoerder af te halen. Plotseling echter ging rhet gevaarte de lucht weer in, zoodat van een offi- fcieele huldiging niets kwam. Geweldig was het enthousiasme van de menigte, die intusschen aali js gegroeid was tot ver over de honderdduizend men- schen. Sirenes en fluiten van de in dc haven liggende schepen riepen de „Zeppelin" en laatst vaarwel toe. Het bleek, dat liet oponthoud te Rotterdam, dat Jorspronkelijk een uur zou bedragen, aanmerkelijk was verkort in verband met de ongunstige ingekomen weerberichten, zoodat reeds te vijf minuten vóór zes weer „lucht" werd gekozen. Na nog een rondje boven Se Maasstad te hebben gevlogen, verdween de Zepp fin Zuidwestelijke richting om via Bergen op Zoom, 1 Tilburg, 's-HertogenboschEindhoven, Helmond en |Venlo haar Heimat weer op te zoeken. Zoover bekend, is geen enkel verkeersongeluk ge leurd. Toen de .geweldige menschenzee huiswaarts leerde, werd het groote autoverkeer om de stad ge legd. Te ongeveer half acht was de toestand weer lormaal. De gebouwen stonden vijf minuten lang op hun grondvesten te trillen. Volgens een bericht uit Mexico-City werd daar Zon- norgen te 11.40 M'.E.T. een aardbeving waargeno men. Gedurende het hoogtepunt van de beving trilden de (©bouwen in de stad vijf minuten lang. De seismologen terekenden, dat de haard van de aardbeving lag op I K.M. ten Zuidwesten van Mexico-City. Ook aan de universiteit Fordham werden op hetzelf de oogenblik drie zware aardschokken op een afstand ongeveer 3300 K.M. geregistreerd. Alle verbindingen verbroken. Nader uit New York: Volgens draadlooze beriohten van verschillende vis- "ihersschpen is door de aardbeving in Mexico vooral de iaven Manzanillo geteisterd. Alle verbindingen zijn ver doken. Er zijn dan ook nog geen bijzonderheden be- I kend. Santiago de Chili, 19 Juni; f Onder leiding van Chileensche vlieger-officieren is f een nieuwe militaire actie ingezet ten gunste van den 1 ^icalen kolonel Grove, die in de afgeloopèn dagen door Davila ten val is gebracht. Zeven met bommen T beladen militaire vliegtuigen hebben de v'ieghavens van Iquique en Qumtero bezet en het oorlogsschip aangehouden, dat kolonel Grove naar het eiland Juan *ernandez zou deporteeren. De „Graf Zeppelin'* bezoekt Nederland. Ook op het vliegveld Waalhaven werd een landing gemaakt, welke bijzondere gebeurtenis door tienduizenden werd bijgewoond. De Zeppelin boven Waalhaven. Een 24-jaiige werklooze op Wittenburg verwondt in een driftbui twee buren. Daarna uit het raam van de derde verdieping gesprongen en in ernstigen toestand opgenomen. In een perceel aan de Tweede Wittenburgerdwars- straat te Amsterdam heeft zich Zondagmorgen tusschen tien uur en half elf een drama afgespeeld. Dt- derde etage van dit perceel wordt bewoond door een moeder met haar twee zoons. De oudste, een jongen van 24 jaar. die reeds geruimen tijd werkloos is, is in verband hiermede voortdurend min of meer prikkelbaar ge stemd. Ook Zondagmorgen kreeg hij weer een driftbui, waarbij hij in het wilde weg om zioh heen sloeg. In haar angst riep zijn moeder luidkeels om hulp met het gevolg dat er twee mannelijke buren kwamen toeloopen. De jongen, die zeer overstuur was, greep daarop een broodmes en keerde zich tegen de twee mannen van wie er een door een steek in den hals werd verwond, terwyl de ander door den woesteling aan den rug werd verwond. Eerstgenoemde was zoo deerlijk geraakt dat hij per auto van den G.G. en G.D. naar het Binnen gasthuis moest worden vervoerd; de tweede man kon, na verbonden te zijn, zich naar huis begeven. De aanvaller zelf die blijkbaar niet meer wist wat hij deed, liep na de steekpartij naar een raam aan de achterzijde en sprong van drie hoog naar beneden ,waar hij terecht kwam op een binnenplaats waarvan de vloer uit cement bestaat. Zeer zwaar gewond is hij in zorgelijken toestand eveneens naar het Binnengasthuis vervoerd. Het gebeurde verwekte in deze volkrijke buurt uiter aard een geweldige opschudding; urenlang stonden groepjes personen met elkaar dit drama te bepraten. dat eindelijk ondekt is. De beruchte „zwarte mis" op den Broeken Geitebok die in een jongeling moest veranderen. V.D. verneemt uit Bad ITarzourg: Onder groote belangstelling van het publiek heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag op den Broe ken de beruchte „zwarte mis" van de Engelsche maatschappij voor psychisch onderzoek plaats ge vonden. Getracht zou worden op grond van een oud magisch manuscript een geitebok in een jongeling te veranderen. De volle maan. die voor het welslagen van het ex periment noodzakelijk is. was door wolken bedekt. Nadat de voorzitter van de Engelsche maatschappij, Price, een toelichting had gegeven, op het te nemen experiment, waarbij hij o.a. zeide, dat zijn maat schappij geld noch moeite spaarde om de occulte we tenschap te bestudeeren, werd door een tweeden spre ker het woord gevoerd, waarna de deelnemers om middernacht in een magischen kring gingen staan. Een laaiende houtstapel verlichtte Het merkwaar dige tooneel. Een „reine maagd" stond met den gei tebok en den heksenmeester in den kring. De voor geschreven tooverformules werden uitgesproken, de magische handelingen verricht. Vervolgens werd over den geitebok een wit laken uitgespreid. Op dit moment moest uit de richting Kassei een licht zicht baar worden, terwijl de geitebok dan in een jonge ling zou veranderen. Toen het laken echter werd opgelicht, vond men... den onvoranderden geitebok terug. De jongeling was niet ontstaan. Hiermede was het doel van het ex periment bereikt. Redevoeringen werden afgestoken. Ten slotte werden de Duitsche en Engelsche volks liederen gezongen. 4 Zwaar, 17 lichtgewonden. De rijksspoorwegdirectie Altona deelt mede, dat Zon dagmorgen om 8 uur 44 bij het station Norderstapel eèn uit Husum komende trein op den onbewaakten overweg een volle postautobus, die den dienst onderhoudt, tus schen Kiel en Toenning, heeft aangereden, 21 passagiers van de autobus zijn gewond. Vier hunner bleken ernsti ge verwondingen te hebben bekomen. 17 werden licht gekwetst. De oorzaak van het ongeluk is nog niet op gehelderd. Demonstraties van eenige duizenden natio- naal-socialisten te MUnchen. Op- marsch der stormtroepen in uni form. Door krachtig optre den der politie de betoogLug in den kiem gesmoord. 470 Nat.-soc. gearresteerd. MUNCHEN. 19 Juni (V.D.): Munchen i3 heden het tooneel geweest van groote nationaal-socialistische betoogingen. Het politierapport van hedenavond zegt hierover het volgende: In de morgenuren van heden werden de in Munchen en in verscheidene plaatsjes van Opper-Beieren wonen de leden van de S.A. en de S.S. volgens een van te voren opgesteld plan opgeroepen. Volgens gevonden bevelen moesten de mannen zich in verkapte, of door bovenkleeding bedekte uniform naar hun standplaatsen begeven en om 11 uur op de alarmplaatsen aanwezig zijn. Daar werd hun het bevel tot een betooging voor de woning van den minister-president medegedeeld. In verscheidene gevallen is het gelukt de samengeschoolde S.S.-mannen te arresteeren en zoodoende de betooging onmogelijk te maken. Een van Mossburg over Freising ter sterkte van 160 man, aanrukkende stoet, grootendeels in uniform ge-, kleede partyleden is buiten Freiman (een voorplaatsje van Munchen) door de politie tegengehouden. De deel nemers werden daar tot 3 uur des middags opgehouden en na in beslag nemen der uniformstukken onder po litiebewaking groepsgewijze vrijgelaten. Tegen 12 uur rukten concentrisch uit de geheele stad eenige duizenden nat. soc. grootendeels in uniform, voor een deel ook van een Hakenkruez voorzien, op naar dc woning van den premier in de Prftizregentenstrasse. Door krachtige afdeelingen politie werd deze betooging in den kiem gesmoord. Bij het ontbinden der groepen werden eenige officieren en agenten van politie aange vallen. In de Amalienstrasse werden nat. soc. handtas telijk tegen 3 agenten van politie, zoodat da blanke sa- belbel werd getrokken, terwijl ook met den gummistok werd opgetreden. Een door een vuistslag in het gelaat gewonde agent werd door demonstranten achtervolgd. In de Schellingstrasse werd door betoogers geschoten Ook hier moest het verzet der betoogers met geweld worden gebroken. Toen 4 nat. soc. gevankelijk werden weggeleid, drongen 90 nat. soc. het politiebureau binnen, waar zij allen werden opgeborgen. In totaal werden 470 nationaal socialisten gearres teerd. De gearresteerden tegen wien een aanklacht is ingediend, werden voor zij weer op vrije voeten werden gesteld van hun uniformen beroofd. Onder de gearres teerden bevonden zich de volgende, in uniform gekleede lieders uit 't Bruine Huis: Prins Waldeck, graaf Spret- ti, graaf Schwerin en Berkelmann. Uit Helsingfors (Finland) Semi-officieel wordt medegedeeld, dat in Maent- saelae nieuwe onlusten zijn uitgebroken. De toestand aldaar heeft zich eer toegespitst. Aan het hoofd der ons tandelingen staat de bekende Lappo-man Eerolainen. die reeds vroeger in verband met ontvoeringsaangele genheden de aandacht op zioh vestigde. Vrijdagavond is de Finsche regeering in een buiten gewone zitting bijeen gekomen waar werd besloten, nog denzelfden avond zestig politieagenten en honderdvijf- tig man infanterie in auto's naar Maentsaelae te diri- geeren. Deze troepen hebben tezamen met de politie het plaatsje Maentsaelae omsingeld en doorzoeken thans de verschillende huizen. Tot dusverre is het nog niet ge lukt een der leiders der opstandige beweging te arres teeren. Alle wegen, die naar Maentsaelae leiden, zijn door politie en infanterie afgezet. In verband met deze onlusten in Maentsaele is het ook in Noord-Finland op verschillende plaatsen tot boe- ren-onlusten gekomen. V.D. verneemt uit Nanking; Oficieel wordt medegedeeld, dat de Tibetaanschc troepen geheel onverwacht de Chineesche grens hebben overschreden en de Chineesche troepen in de provincie Sintsjan hebben aangevallen Het. is tot bloedige gevechten gekomen, waarbij dc Chineezcn verliezen hebben geleden en moesten terugtrekken. De Dalai-Lama zou de mobilisatie der Tibetaan- sche troepen hebben bevolen. Moskou (Via Kowno); Naar te Moskou verluidt hebben Tibetaansche troepen het Oostelijk deel der Chineesche provincie Sintsjan bezet. Tusschen Tibet en Engeland zou een geheim verdrag zijn gesloten, waarbij Engeland veertig stukken geschut, 2000 machinegeweren en 2 raillioen sc'nietpatronen zou leveren Hiervoor in ruil zouden de Britsche rechten in Tibet op economisch gebied worden versterkt, Politieagent door kameraden neergeschoten. B e rl ij n: In de Friedrichstrasse is Zondagmiddag in de woning van een weduwe ingebroken. Door de bewoners werd de politie gewaarschuwd, die met drie man een onderzoek instelde. Een hunner betrad door de achterdeur de wo ning, de beide anderen poogden den gesloten voordeur te openen. Toen de eerste eveneens poogde de voordeur open te maken, van binnen af, en hij bij het daarbij veroorzaakte rumoer het roepen van de beide buiten staande agenten niet hoorde, hielden de laatsten hein. voor dén inbreker, waarop zij na nogmaals sommeeren, eenige schoten door de deur losten. De agent werd door de schoten in borst en buik zoodanig gewond, dat hij moest veps gevaa woeden v vervoerd. Kennis voldoende, maar te nerveus geweest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. DINSDAG 21 JUNI. HILVERSUM (296 M.) A.V.R.O. 8.00 Gramofoonmuzïek; 10.00 Tijdsein en Morgenwijding; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Kookpraatje door Mevr. Nanny Wolf-Kaufmann; 11.30 Voorz. solis tenconcert; 12.00 Tijdsein. Lunchconcert; 1.30 Solisten concert; 2.15 Marie Holtrop leest voor; 2.45 Verzorging zender; 3.00 Knipcursus voor beginners door Mevr. Ida de Leeuw-van Rees; 4.00 Pianorecital door Betsy van. Praag; 4.30 Radiokinderzank o.l.v. Jacob Hamel; 5.00 „Hot Jazz", Duke Ellington. Causerie geillustreerd door gramofoonplaten door Max TaTk; 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, refreinzang Bob Scholte; 6.30 Radiovolks universiteit; 7.00 Cyclus moderne kamermuziek; 7.30 Prof. Dr. Cohen: ..Een reis naar Griekenland"; 8.01 Het omroeporkest o.l.v. Nico Treep m.m.v. Het „Friesch Vo caal Kwartet"; 8.50 ..Voor den Politierechter", schets door Koos Koen; 9.20 Het omroeporkest; 10.00 Vaz Dias 10.15 Het Omroeporkest; 11.00 Aansluiting met het hotel „Palermo", Scheveningen; 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN (1875 M.)' K.R.O. 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. O. ,P.; 12.00 Tijdsein, politieberichten; 12.15 K.R.O.-trio o.l.v. Piet Lustenhouwer; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 Modecursus; 4.00 Gramofoonmuziek 5.00 K.R.O.-Kunstensemble o.l.v. Piet Lustenhouwer; 5.30 Gramofoonmuziek; 5.45 K.R.O.-kunstensemble; 7.00 Gra mofoonmuziek; 7.10 Dr. H. G. Cannegieter: „Het inter nationaal Pool jaar 19321933; 7.30 Politieberichten; 7.45 Verbondskwartiertje; 8.00 K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 9.00 Vaz Dias; 9.15 „De Stem", hoorspel van Hermann Bahr. vertaald door H. van Overbeke. op t» voeren door de Vereenigde Haagsche spelers; 10.00 Het K.R.O.-orkest; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. BRUSSEL (509 M.)' 1.20 Gramofoonmuziek; 5.20 Concert; 8.20 Concert; 10.30 Gramofoonplatenconcert. KALUNDBORG (1153 M.) 12.20 Strijkorkest; 8.20 Deensche muziek; 9.45 Hon- gaarsche volksliederen; 11.20 Moderne dansmuziek. BERLIJN (418 M.>' 7.30 Dansmuziek; 9.20 Operafragmenten. HAMBURG (372 M.) 4.50 Concert; 6.15 Gevarieerd programma; 8.20 Vocaal concert; 10.50 Concert; KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 2.20 Idem; 8.45 Vocaal con cert; 9.20 Programma van Breslau. LANGENBERG (472 M.fl 7.20 Concert; 12.20 Populair concert; DAVENTRY (1554 M.)' 12.20 Orgelconcert; 4.20 Concert; 9.40 Concert; 10.40 Dansmuziek. PARIJS-EIFFEL (1446 M-), 8.50 Pianorecital; 9.25 Kwartet Fermin Touche speelt. PARIJS R.ADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.20 Idem; 9.05 Idem. MILAAN (331 M.)[ 8.20 Gramofoonmuziek; 9.20 Kamermuziekprogr. ROME (441 M.X 8.20 Gramofoonmuziek; 9.05 Concert. WEENEN (517 MA 4.20 Sohubertprogramma. WARSCHAU (1411 M.)[ 5.20 Concert; 6.40 Populaire en dansmuziek; 8.20 Or kest; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.)j 8.20 Dansmuziek;. 10.05 Russische muziek;

Schager Courant | 1932 | | pagina 9