iliiiiii Bitlis- ilmttilit- LnlIniM Hoover s ontwapeningsvoorstel. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Afschaffing van diverse wapens. De schat te Zaandam gevonden? Fa. Gebr. ROTGANS Tweede Kamer. Cholera in Tsjifoe. »n. streej bestaa de ui; e kna de Donderdag 23 Juni 1932. SCIAEER 75ste Jaargang No. 9094 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- - itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. VERMINDERING DER LANDLEGERS MET EEN DERDE. Ook vermindering van tonnage van pantser schepen, onderzeebooten en kruisers. Milliardenbesparing voor de volken. arnai valt| t de GENEVE, 22 Juni (V.D.): De hoofdcommissie van de ontwapeningsconferentie te Genève is hedenmiddag bijeen gekomen in een openbare zitting, die op initiatief van de Amerikaan- che delegatie belegd is en waaraan bijna alle 54 van pp de ontwapeningsconferentie vertegenwoordigde aogendheden deelnemen. Nog nooit was er zooveel publiek en waren er zoo- jtecl persvertegenwoordigers in de zaal van de ontwa- eningsconferentie als bij deze vergadering. Engeland was vertegenwoordigd door Sir John Si- oor), Frankrijk door Paul Boncour, Duitschland door \on Neurath, Italië door Grandi. De president van de ontwapeningsconferentie, Hen- lerson, opende de vergadering en gaf dadelijk den tlder van do Amerikaansche delegatie, Gibson, het woord. Gibson begon met te zeggen, dat hem door presi dent Hoover opgedragen was aan de hoofdcommissie ter ontwapeningsconferentie een verklaring af te leg gen, die over de gcheele wereld gepubliceerd zou wor- iden. De president van de Vereenigd^ Staten koesterde |de hoop, dat dc publicatie van zijn voorstel opgevat 'U worden als een oproep aan alle volken en dat het Jeou leiden tot een algemeene en grondige studie van oneawjet ontwapeningsvraagstuk. :1 aartj Vervolgens las Gibson de verklaring van Hoover creiByoor, die ongeveer van den volgenden inhoud is: dn Thans heeft het uur geslagen om eindelijk alle af- niddet zonderlijke besprekingen te beëindigen en een grootsch opgezette procedure te gaan volgen voor de bes vermindering van de bewapeningslasten, welke thans zoo zwaar drukken op alle volken. Dit program zou voor de geheele wereld een economische verlichting meebrengen en de mogelijkheid geven de vrees en alle wantrouwen te overwinnen, welke het gevolg zijn van de bewapening en welke het vertrouwen der volken- verstikken. en m issche: China rmen. c he£ kiek in 1 hals: il stic iie in rdt. Besparing van 10 h 15 milliard dollar. Dit program zou voor een tijdvak van tien jaren een bezuiniging geven van ten minste tien k vijftien mil liard dollar. f De Amerikaansche regeering stelt de volgende vijf jpunten voor, welke beslissend moeten zijn voor de Eerdere behandeling van het ontwapeningsvraagstuk: 1. De waarde van het Briand-Kellog-pact bestaat In het feit, dat de staten zijn overeengekomen hun wapenen slechts te gebruiken voor hun verdediging; 2. Er moet gestreefd worden naar verlaging der bewapening niet alleen door vermindering van den stand der bewapening, maar ook door de vergrooting <der krachten voor de verdediging; 3. De bewapeningen staan in verhouding tot elkan der. Daarom moet de bewapeningsvermindering ook in verhouding geschieden; 4. De vermindering der bewapening moet voorzich- lig en daadwerkelijk geschieden en moet leiden tot leen waarachtig economische verlichting; f 5. De bewapeningen te land, ter zee en in de lucht zijn de drie grootste quaesties welke behan- l 'deld moeten worden. Zij hangen ten nauwste met f elkander samen en kunnen niet afzonderlijk worden f behandeld. Daarom moet dit Amerikaansche voorstel Oook als een geheel worden behandeld. /Il Uitgaande van deze principes stelt de Amerikaan- jf||| fcchc regeering een vermindering voor van alle be- jpk wapeningen met een derde. Op het gebied van de /ff |^ewaPenin8 te lan(* stelt de Amerikaansche regee- /J1 f ring voor het reeds bij de conferentie ingediende ■UJ I voorstel aan te nemen, waarbij afschaffing van de K tanks, zwaar mobiel geschut en den chemischen 73Ü .00r'°® wort!t geëischt, voorts een verlaging met een 731 derde van alle landlegers welke niet het karakter van politietroepen hebben. I Dc bepalingen van het Verdrag van Versailles en de overige vredesverdragen hebben reeds de bewa peningen van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije teruggebracht tot een stand welke in over eenstemming is met de eischen voor de handhaving van de binnenlandsche orde in deze landen. Op deze wijze is Duitschland, dat een bevolking heeft van ?nnmill5oen menschen, een leger toegestaan van 100.G00 man. De Amerikaansche regeering stelt der halve voor dat alle staten als strijdkracht aannemen een leger dat in verhoudig staat tot Duitschland en de overige genoemde staten toegestane strijdkrach- lOUtf nelle- an« gaf rille-' HOOVER. ten. Evenwel zullen voor de koloniale mogendheden zekere wijzigingen worden aangebracht, .waarbij re kening zal worden gehouden met de bijzondere be langen dezer staten. Op het gebied van de militaire luchtvaart stelt de Amerikaansche regeering de volkomen afschaffing van de bombardementsvliegtuigen voor. Op het gebied der vlootbewapening stelt de Ame rikaansche regeering de verlaging voor van de to tale tonnenmaat van de pantserschepen met een der de van de totale tonnage van vliegtuigmoedersche pen, kruisers en torpedojagers met een vierde en van de totale tonnage van de onderzeebooten met een derde. De Amerikaansche regeering eischt voorts dat geen staat meer dan 40 onderzeebooten zal hebben, met, een maximum van 1200 ton en in totaal van niet meer dan 35.000 ton. Voor de vijf belangrijkste maritieme mogendhe den heeft het Verdrag van Washington reeds de grenzen vastgesteld voor de linieschepen en de vlieg tuigmoederschepen. Wat de kruisers en torpedoja gers van Frankrijk en Italië betreft, zullen deze wor den behandeld, alsof deze staten zijn toegetreden tot het verdrag van Washington. De toepassing van dit program zou leiden tot een buitengewone beperking der uitgaven voor den aanbouw van oorlogsschepen. De voorstellen der Amerikaansche regeering zijn eenvoudig en direct. Zij eischen de medewerking van iedere afzonderlijke natie Niets zou zoo zeer de hoop der menschheid doen herleven dan de goedkeu ring van dit program. Het is een waanzin der we reld, zich nog verder uit te putten door ontzaglijke militaire uitgaven. De Amerikaansche regeering dient deze voorstellen, welke een groote verlichting zouden kunnen beteekenen voor alle mogendheden in het volle gevoel van haar eigen verantwoorde lijkheid in. Gibson gaf vervolgens een technische toelichting op het nieuwe groote ontwapeningsprogram zijner regeering. De Amerikaansche gedelegeerde verklaarde voorts, dat de regeering te Washington op grond van dit Hoover-plan bereid is onverwijld af te zien van 50.000 ton nieuwe vlootruimte en 1000 stukken zwaar geschut, 900 tanks en 300 bombardementsvliegtuigen te vernietigen. De Amerikaansche delegatie stelt zich ter beschik king van alle overige delegaties ter fine van nadere toelichting. De Vereonigde Staten, aldus Gibson, zijn besloten ver gaande materieele offers te brengen in de be langrijkste bewapeningssoorten binnen het kader van een wereldontwapeningsprogram en zijn er van overtuigd, dat ook alle overige mogendheden dezelfde grootsche offers zullen willen brengen. Hoe het voorstel door de landen ontvan- gen werd. Verschillend oordeel in Amerika. Het voorstel voor ontwapening van Hoover is te Washington gepubliceerd op denzelfden tijd dat Gib son te Genève er voorlezing van deed. Het plan wordt sterk toegejuicht door senator Borah, door se nator Reed. den voorzitter van de legercommissie van den senaat, door Byrns, den voorzitter van de financieele commissie van het Huis van Afgevaar digden, en door Winson, den voorzitter van de com missie voor de marine van het Huis van Afgevaar digden. Daarentegen heeft Collins, de voorzitter van de legercommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat hij gelooft dat Hoover geen verstand heeft van den modernen oorlog; anders zou hij niet van meening zijn dat hij vanuit Washington heele- maal alleen op dergelijke quaesties als ontwapening invloed kon uitoefenen. Ook senator MacKellar heeft critiek uitgeoefend op de voorstellen van Hoover, die hij onverstandig noemde en die volgens hem er toe zullen leiden dat het Amerikaansche volk af stand moet doen van de oorlogsschulden. Ook sena tor King was niet erg over Hoovers voorstel te spreken. Britsche regeering weigert commentaar. Instemming bij tal van Lagerhuis leden. De leden van het Britsche kabinet weigeren, com mentaar te leveren op de Amerikaansche ontwape ningsvoorstellen. Deze voorstellen vinden echter de instemming van tal van Lagerhuisleden. Deze in stemming is intusschen in conservatieve kringen niet zoo algemeen als onder de Labour-leden. De Russische delegatie stemde geheel met de Amerikaansche voorstellen in, te meer daar deze op verscheidene punten met de Russische voorstellen overeenstemmen. De leider der D u i t s c h e delegatie verklaarde met de grootste belangstelling en met bijzondere be vrediging kennis te hebben genomen van de voor stellen van president Hoover. De houding van Frankrijk was afwijzend en de verklaring van Paul Boncour, den leider der Fransche delegatie, was alles behalve bemoedigend, noch voor het nieuwe Amerikaansche initiatief ter ontwapeningsconferentie, noch ook voor de confe rentie van Lausanne, »fiie natuurlijk van Frankrijks weigering een ongunstigen terugslag zal ondervin den. Paul Boncour verklaarde te vreezen, dat de voorstellen van president Hoover te eenvoudig zijn. Onvoorwaardelijke aanvaarding door Italië. Geheel in tegenstelling tot de koude douche van Paul Boncour, stond de korte, kernachtige rede van Grandi, die in naam van Mussolini het Amerikaan sche plan in al zijn onderdeelen en onvoorwaarde lijk aanvaardde. Grandi had eeh geest driftige ovatie in ont vangst te nemen na de ze verklaring, die zoo geheel naar het hart der meesten gesproken was, wien het onver schillig is, of nu op het een of andere onder deel alles precies is, zooals men wel zou wcnschen, mits einde lijk eens niet langer duizend en een voorbe houden of amendemen ten overwogen en bestu deerd worden, doch ein delijk een moedig be sluit genomen wordt. Grandi heeft opnieuw getoond den psychi der volkeren t6 begrijpen. GRANDI. Bakjes zand met stofgoud en stofzilver. De Zaandamsche correspondent van het „Handels blad" schrijft: 't Is nu ongeveer een maand geleden, dat de Duit- sche schatgravers met hun werk zijin begonnen. Dag in dag uit hebben zij met bewonderenswaardigen ernst en toewijding de bodem van de oude begraaf plaats onderzocht, om de juiste plek te vinden, waar de vermaarde generaal Wybenon zijn schatten zou hebben verborgen. Steeds echter zonder eenig resultaat. Tot nu dezer dagen plotseling de barometer met een sprong naar „mooi weer" oversloeg. Maandag kwam n.1. op het gemeentehuis een mede- deeling van madame Sylvia, dat het goud gevonden was en het verzoek of „hernn Burgemeister" zich per soonlijk wilde komen overtuigen. Toen Burgemeester Ter Laan in gezelschap van den commissaris van politie op de oude begraafplaats kwam, hebben gebroeders Henning verheugd over de vondst eenige bakjes zand getoond, waarin het aan wezig stofgoud en in een ander bakje het aanwezige stofzilver heel duidelijk met een vergrootglas te zien was. Naar majoor Henning veronderstelde, zou men bij het boren door den schat heen geboord zijn en zou op deze wijze de aanwezigheid van gouddeeltjes ln het zand, wat met het boren naar boven was gekomen, verklaard worden. De schatgravers verwachten, dat nu met een paar weken deb uit wel binnen zal zijn. Zij hebben, naar ons verzekerd werd, een communiqué opgemaakt voor de Duitsche kranten, waarin zij hetgeen door hun bereikt zou zijn, wereldkundig maken. Het klinkt misschien wel wat vreemd, maar door dit „succes" gelooft men in Zaandam nog minder van de zaak. dan men te voren deed. Ook burgemeester Ter Laan sohijnt door de aange voerde bewijzen nog niet overtuigd te zijn. DE TREINBOTSING TE ALPHEN A. D. RIJN. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van de treinbotsing te Alphen a. d. Rijn meldt men dat deze moet worden gezocht in het feit. dat de wisselwachter wel het sein voor den binnenkomenden trein uit Leiden op veilig heeft ge steld. doch verzuimd heeft tegelijkertijd den wissel over te zetten, waardoor de personentrein reed op het spoor van den goederentrein. Den geheelen dag is men bezig geweest de lijn vrij to maken. Om 7 uur was men zoo ver, dat weer over beide sporen kon worden gereden. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 769 m.M.y Vooruitzichten: Waarschijnlijk goed weer. Temperatuur: 59 gr. F. is 14 gr. C. ,a SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agia-, Gevaert-. Lumière-, Seiiofilms, 6 X 9. 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrnkinrichting. p HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN De verschillende moties Kupers omtrent de verdee ling van de crisis-uitgaven tusschen Rijk en Gemeen ten en betreffende de toepassing van de crisisrege ling voor de werkloosheidsverzekering op de werkloo- zenkassen voor het bouwbedrijf, zijn beide verworpen. De motie-Kortenhorst betreffende de voorwaarden der regeering voor het verleenen van bouwcredieten en het brengen van de bouwarbeiders onder de crisis- regeling wordt aangenomen. Aan de orde is de interpellatie-Wijnkoop over de loonen van bet spoorwegpersoneel en de voorgenomen kortingen daarop. De heer Wijnkoop (comm.) beschrijft de verslech teringen van de positie van het spoorwegpersoneel in de laatste jaren. Spr. noemt den personeelraad een werktuig in handen van directie en kapitalisten. Hij stelt den minister eenige vragen. Spr. wil geen bezuiniging op loonen beneden f5000, en vestigt er de aandacht op, dat het nieuwe luxe materiaal eerste en tweede klasse wordt aangeschaft ten koste van loonsverlagingen van het personeel. Voorts vraagt hij of de veiligheid der spoorwegen nog voldoende gewaarborgd is. Minister Reijmer betoogt, dat de personeelraad be vredigend werkt. Er is overeenstemming verkregen tusschen directie en nersoneel, waaraan spr. Maan dag j.1. zijn goedkeuring heeft gehecht. Er zijn slechts 200 ambtenaren met meer dan f5000 inkomen. En hiermee was ook deze interpellatie van de baan. Daarna werden na eenig debat twee contingentee- ringsontwerpen aangenomen, n.1. voor rijwiel-binnen- en buitenbanden en porselein, lijn aardewerk, sani tair, raam- en wandtegels. V.D. verneemt uit Sjanghai, 22 Juni: In de haven Tsjifoe is cholera uitgebroken; 67 ge vallen zijn geconstateerd, waarvan reeds 6 een doode- lijk verloop hadden. Volgens officieele Chineesche be richten is de cholera uit Zuid-China hierheen ge bracht. Ook cholera in Sjanghai en Tientsin. Uit Moskou: Volgens een Russsisch bericht uit Sjanghai is aldaar in de Chineezenwijk cholera uitge broken. Tot dusverre zijn ruim 120 personen door de ziekte aangetast, dok in Tientsin heeft de ziekte slachtoffers gemaakt. AARDVERSCHUIVING. In het Moezeldal. Reuter seint uit Muhlheim: Opnieuw hebben in het Moezeldal aardverschuivingen plaats gehad, o.a. nabij Muhlheim, waar groote aard- massa's in het dal stortten en vele aardappelvelden be dolven werden. Op een andere plek werd een uitgestrekt roggeveld bedolven. De totale schade is nog niet te bepalen. De oorzaak der aardverschuivingen is gelegen in de zware regen buien der laatste weken. BRAND TE LEENDE (N.-RR.) Twee boerderijen afgebrand, Dinsdag is brand ontstaan in de boerderij van den heer M. B. te Leende in de wijk Oostrijik. Het vuur greep snel om zich heen. Van den inboedel kon niets worden gered. Een paard en een koe kwamen in de vlammen om. Het vuur had zich intusschen meegedeeld aan het strooien dak van de tegenover gelegen hoeve van den heer H. M. Men slaagde er in den inboedel en het vee te redden, doch ook deze boerderij brandde tot den grond toe af. Dank zij de gunstige windrichting kon men de overige woningen in deze buurtschap behouden Verzekering dektslechts gedeeltelijk de schade.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1