SPORT. Kleine burgeroorlogen in Duitsche steden. Door den trein gegrepen. Een nachtelijk congres. De ex-kroonprins naar Londen? Een millioenen-bezit. Schagen I—Hollandia 1. 3—4. Plaatselijk Nieuws. W. KLOEKE. h: Theater Royal. Bloedige botsingen. Ploertendooders, messen en knuppels als wapens. Dinsdagavond en den daarop volgenden nacht is het in verschillende Duitsche steden weer tot bloe dige botsingen gekomen. Te Berlijn ontstond Dinsdagavond laat in ver schillende wijken van de stad communistische sa menscholingen en ernstige politieke botsingen. In Moabit werden in de Rostocker-, de Turm- en Hut tenstrasse groote communistische optochten gevormd, die door de politie met den gummistok uiteenge jaagd werden. In de Schliemannstrasse en op den Helmholtzplatz hebben de demonstraten alle straatlantaarns uitge draaid. In de Rostockerstrasse poogden de commu nisten, nadat zij eerst de lantarenlampen hadden stukgeslagen, barricaden op te werpen. Bij het ver schijnen van de politie vluchtten zij echter. In het Zuid-Westen, in de Schleiermacherstrasse werd de 23-jarige nationaal-socialist Koester door communisten overvallen. Hij kreeg een schot in de slaap en overleed korten tijd, nadat hij naar het zie kenhuis was overgebracht. In het -Noorden en Noord-Oosten van Berlijn heb ben sterke groepen communisten, bewapend met ploertendooders, messen, ijzeren staven cn knup- tpels, verscheidene groepen nationaal-socialisten over vallen. Twee nazis werden zwaar gewond. Kloppartijen in Oldenburg. De gemeenteraad van Varel in Oldenburg had "Maandag besloten naar aanleiding van het overne men van de regeering door de N.S.DA.P. de swasti ka-vlag voor 14 dagen te hijschen. Verscheidene hon derden communisten en sociaal-democraten waren reeds lang voor het hijschen van de vlag samenge schoold. Toen tegen G uur des middags een afdee- ling S. A. en S. S. van ongeveer 50 man opmarcheer- derverhinderde het publiek hen zich op te stellen. De politie, die de menigte wilde terugdringen, werd aan gevallen, waarop zij met de gummislok de straten ontruimde. Eenige S.A.-liedcn werden door naar hen toegeworpen flesschen gewond. Een S.A -man kreeg een messteek. Na het hijschen van den vlag kwam het op verscheidene plaatsen van de stad tot over vallen op S.A.-liedcn. Hierbij werden er 10 gewond, waarvan 4 zwaar. Op den Frohnhauser Markt in Essen-West is Don derdagavond een 19-jarige, Heinrich Mertens ge naamd. door onbekende daders door verscheidene messteken zoo zwaar gewond, dat hij onderweg naar het ziekenhuis stierl. Op den doode werd een lid maatschapsboekje van den strijdhond tegen het fas cisme gevonden. Men vermoedt met een politieken moord te doen te hebben. In Kiel zijn talrijke personen gewond door steen worpen en messteken tijdens een botsing tusschen communisten en in uniform door de straten trek kende nationaal-socialisten. Tien personen werden gearresteerd. Te Andernach is een politieke samenkomst, waar aan meer dan 1000 personen deelnamen, in een ern stig handgemeen ontaard. Een vroegere antï-fascis- tenleider, Rathman, sprak over de toestanden in Rusland, waar hij vier jaar heeft vertoefd. Nat.-so- cialisten trachtten ordeverstoorders met geweld uit de zaal te verwijderen, waarbij verscheidene perso nen zwaar gewond zijn. Waarschuwing van de „Völkische Beo* bachter". Onder het opschrift: „Een laatste waarschuwing" schrijft de Völkische Beobachter: „De afgeloopen Zondag is het bloedige begin ge weest van den op bevel van Moskou voorgeschreven burgeroorlog. De rijksminister van binnenlandsche zaken zwijgt en ziet de marxistische mobilisatie wer keloos aan". Het artikel eindigt: „Mijnheer Von Gayl, de tee kenen wijzen op storm. Zie het uur, of de ontwikke ling zal onbarmhartig haar loop nemen". Doofstomme man op een onbewaakten overweg overreden en gedood. Dinsdagavond is de 68-jarige A. Kleyn, gewoond hebbende aan den Singel te Schiedam, bij den onbe waakten overweg aan den Laanslootschenweg tus- schenschen Rotterdam en Schiedam in gedachten te gen een uit Schiedam komenden trein geloopen. De man die doofstom was, had de gewoonte iederen avond een wandeling te maken. Hij was op slag dood. Het lijk is naar de algemcone begraafplaats te Schie dam vervoerd. De trein ondervond 20 minuten vertra ging. INTERMEZZO: Onder het gelach en de bijvalsbetuigingen van zijn pollega's ging Sohelmuffsky zitten. Alleen Gulliver schreeuwde verstoord: ..Ik begrijp niet, wat die Schel- muffsky zich inbeeldt! De Grootmogol. het zou wat als er hofgeschiedenissen verteld moeten worden, laat mij dan verhalen van het hof van Brobdingnag, in het land der Reuzen. Daar viel tenminste nog wat te bele ven!" Old Shatterhand wilde wat tegen die woorden Inbrengen, maar Munchhausen riep luid: „Stilte! Het woord is aan Guuliver met nieuwe geschiedenissen uit iBrobdingnag!" De Engelschman boog, nam een snuifje en begon dan: HL GULLIVEItS NIEUWE AVONTUREN ONDER DE REUZEN. Ik heb U vroeger al verteld, hoe ik, na aan den dwergen ontsnapt te zijn, in het land der Reuzen kwam en door Glumdactitch. de dochter van mijn eersten meester, aan het hof van den koning van Brobdingnag werd gebracht. Luistert nu dan naar eenige nieuwe avonturen, die ik daar beleefde vergeet daarbij ech ter niet, dat de menschen in dat land in doorsnee de grootte van een kerktoren hebben, en dat alle andere afmetingen naar verhouding zijn. Ik zou in Brobding nag zeer gelukkig geleefd hebben, als mijn nietigheid ©iet oorzaak geweest was van meerdere belachelijke en verdrietelijke voorvallen. Een paar van die voorvallen ral ik hier verhalen. Glumdactich droeg mij vaak in de kleine doos, die mij tot woning strekte, naar den tuin, waar zij mij dan in «ie hand nam of mij op den grond zette, zoodat ik kon gaan wandelen. Op een zekeren dag volgde de hof dwerg, die altijd nog een paar maal zoo groot was als ik. ons in den tuin. Mijn „kleine" verzorgster had mij op den grond neergezet en ik ont moette hem naast een dwergappelboom. Toen kon ik mijn spotlust niet bedwin gen en maakte een toespeling op de ge lijkenis tusschen hem en den boom. On middellijk nam de boosaardige schelm wraak, door, juist toen ik onder de bla deren liep. den boom zóó te sohudden. dat een dozijn appels, elk zoo groot als een vat, naar beneden vielen. Ik bukte :mij haastig, maar een appel trof mij op den rug en wierp mij tegen den grond. Ik bezeerde mij echter niet en op mijn irerzoek vergaf men den dwerg zijn boosaardige streek. Op een anderen keer liet Glumdactitch mij op een grasperk achter, terwijl zij met haar gouvernante op penigen afstand ging wandelen. Intusschen kwam er een hagelbui opzetten, zóó geweldig, dat ik tegen den grond geslagen werd. De hagelkorrels vielen als ijzeren Ikogels op mij. Gelukkig kon ik op handen en voeten paar een plant kruipen, onder welker breede bladen ik beschutting vond. Ik was echter over het geheele li- phaam met groote builen bedekt, zoodat ik tien dagen piet kon uitgaan. Dat zal U niet verwonderen, mijne jheeren, als U hoort, dat een hagelkorrel in Brobdingnag tien maal zoo groot is als een Europeescche. In dienzelfden tuin heb ik trouwens, zeer veel beleefd. Een reiger, die in de lucht zweefde, schoot eens op mij Heer en als ik niet vastbesloten mijn degen had ge trokken en mij verdekt had opgesteld onder een lat werk, dan zou hij mij zeker in zijn klauwen weggevoerd hebben. Een andere keer klom ik boven op een mols hoop en zakte toen tot aan den hals in het gat, waaruit het dier was te voorschijn gekomen. Eens ook brak ik mijn rechterbeen, doordat ik struikelde over een slak ken-huis, terwijl ik alleen aan het wandelen was en dacht aan oud Engeland... De vorige spreker. Sohelmuffsky, heeft van een scheepsreis gesproken. Nu, daarover kan ik meepraten. De koningin van Brobdingnag, die gewoon was te luis teren naar de verhalen over mijn zeereizen en die iedere gelegenheid aangreep om mij op te vroolijken, vroeg mij eens, of ik met zeil en roeiriemen kon omgaan, en of die lichaamsbeweging niét bevorderlijk zou zijn voor mijn gezondheid. Ik antwoordde haar. dat ik met dat werk vertrouwd was, want hoewel ik eigenlijk het be roep van scheepsdokter uitoefende, had ik zeer vaak in geval van nood als een gewoon matroos moeten werken. Ik kon echter niet begrijpen, hoe ik dat in Brobdingnag zou moeten klaarspelen, want het kleinste bootje is daar zoo groot als een Europeesch oorlogsschip van de eer ste klasse. En bovendien zou ik met een bootje, zooals ik er een noodig had, onmogelijk op de Brobdingnagsche rivieren kunnen varen. Hare Majesteit wist echter raad: als ik het plan voor een boot wilde maken, zou haar eigen schrijnwerker het vaartuig vervaardigen en ik zou ook een prachtig zeilterrein krijgen. De schrijnwerker -as een handig vakman en maakte in den tijd van elf dagen een keurige boot met zeilen en takelage. Toen het werk voltooid was, was de ko ningin zoo verrukt, dat ze de boot opnam en er mee naar den koning liep, die het vaartuig bij wijze van proeftocht in een met water gevulden gootsteen liet zetten, terwijl ik er in zat Maa.r ik kon daar mijn roeiriemen niet ge bruiken, doordat er te weinig water stond. De koningin had echter een ander plan ontworpen. Zij liet door den zelfden schrijnwerker een houten bak maken van drie honderd voet lang, vijftig voet breed, en een en tachtig voet diep. De naden waren zorgvuldig met pek bestre ken, om lekken te voorkomen, en de bak werd neerge zet in een der kamers van het paleis. Er zat een kraan aan, waardoor men het water kon laten wegloopen, als het vuil geworden was. Twee dienaren konden dan den bak in een paar mi nuten weer vullen. Een vallende appel wierp my tagw-i u.j grond. Op dit water pleegde ik nu te varen voor mijn eigen genoegen en voor dat van de koningin en haar hofdames Sosm heesch ik de zeilen en dan had ik maar te stu ren, terwijl de dames met haar waaiers wind, ja ook wel eens heftigen storm maakten. Wanneer zij vermoeid waren, bliezen eenige dienaressen in mijn zeil. terwijl ik door overal heen te sturen, mijn behendigheid toonde. Als de tocht afgeloopen was, droeg Glumdactitsch steeds mijn boot naar haar kamer, waar ze hem, om te drogen, aan een spijker ophing. Ook bij dat zeilen beleefde ik anders genoeg avonturen Eens was een der bedienden die den bak met frisch wa ter moest vullen, zoo zorgeloos, een grooten kikvorsob uit den emmer in den bak te laten glijden. De kikker bleef verborgen, tot ik in mijn boot gezet was. Nauwelijks echter zat ik daarin, of hij klom op den rand en bracht het vaartuig daardoor zoo erg op één zijde, dat ik met mijn geheele gewicht op de andere zijde moest gaan hangen om niet om te slaan. Door zijn grooten kop leek de kikker het afschuwelijkste dier, dat ik ooit gezien heb. Toch verzocht ik Glumdaclitch. mij niet te helpen- ik wilde dat zaakje zelf opknappen. Ik sloeg hem met mijn riem op den kop, maar hij verweerde zich en viel mij aan. Tenslotte dwong ik het monster echter de boot te verlaten: daarbij sloeg mijn boot nog haast om door de geweldige beweging, die de sprong van den kikker in het water veroorzaakte. Op een andere keer. toen een page mijn boot in den bak gezet had, wilde de gouvernante van Gludaclisch mij uit vriendelijkheid in het vaartuig zetten. Ik gleed haar echter door de vingers en zou ongetwijfeld van een hoogte van veertig voet op den grond gevallen en ver pletterd zijn, als ik niet was blijven hangen aan een speld, die de dame in haar blouse had. Zoo bleef ik tusschen hemel en aarde zweven, tot Glumdaclitch mij redde uit mijn benarde posftie. Welnu, mijne heeren wat denkt u van avonturen van deze soort? Nieawe geruchten over een herstel der Hohenzollern. Reuter seint uit Londen: De diplomatieke medewerker van de „Daily Tele- graph" bespreekt een bericht, volgens hetwelk de Duitsche ex-kroonprins van plan zou zijn binnen kort een bezoek te brengen aan Londen, en schrijft, dat het heelemaal niet zeker is, dat de autoriteiten zulk een bezoek zouden toestaan, want, ook al zou de ex-kroonprins verklaren, dat het bezoek van zuiver particulieren aard zal zijn, rou toch in Engeland en elders de meening ingang kunnen vinden, dat hier bij politieke doeleinden worden nagestreefd. Feit is, zoo schrijft het blad, dat er in den laatsten tijd opnieuw geruchten gaan over een herstel van de dynastie der Hohenzollerns en dat officieus in verschillende hoofdsteden gepolst wordt, hoe men eventueel een dergelijke gebeurtenis zou opnemen. Tenslotte zou een herstel der Hohenzollerndynastie wellicht geen groote beroering teweegbrengen in de veronderstelling dat dit herstel langs streng consti- tutioneelen weg en niet tegen den wil van het volk geschiedt. Het vermogen van ex-koning Alfonso. Thans eigendom van den Spaanschen Staat. Naar de Spaansche bladen melden, deelde de ad ministrateur der staatseigendommen mede, dat men, toen de verschillende eigendommen, welke ex-koning Alfonso bezat, verzegeld werden, 150.000 peseta's in baar geld heeft gevonden en 6.800.000 peseta's in ver schillende waarden. De waarde van de kunstvoorwerpen en meubelen, welke zich bevinden in de vroegere paleizen van den ex-koning, bedraagt 11.715.000 peseta's en die der on roerende goederen, welke zijn persoonlijk eigendom waren, zeven en een half millioen peseta's. Het slot Magdalena, dat Aifcnso te Santander bezat, wordt geschat op 855.000 peseta's. Deze bezittingen, welke thans eigendom zijn van den Spaanschen staat, zijn ge. taats', onder toezicht van den administrateur der staatseigendommen. De kapitalen, waarvan de opbrengsten door den ex- koning gebruikt werden voor schenkingen en diverse prijzen, vormen tezamen een bedrag van een en twin tig millioen. Beide partijen veel invallers. Een aar dige oefenwedstrijd, die geen nieuwe ge zichtspunten opende. Gisteravond vond op ht Schagen-terrein de ontmoe ting Schagen—Hollandia plaats. Deze ontmoeting die was vastgesteld op 7 uur, kon pas aanvangen om tien minuten over achten, daar Hollandia „pech" had onder weg. Scheidsrechter Lutjeharms laat tossen. Hollandia wint den toss en verkiest tegen wind te spelen. De elf tallen stellen zich als volgt op: SCHAGEN Bijlsma. K. Rempt. V. Vlottes. P. Molenaar. A. Plakman. J. Watertor. W Rus. A. Watertor. G. J. Boontjes. B Bulskool. Loggers. v. d. Zeil. Veréll. Keijzer. Dekker. Koojj. Tonneman. Veenboer. v. d. Rol. de Groot. Tros. HOLLANDIA. Zooals-men dus ziet is Schagen I gecompleteerd door Bljlsma, Boontjes, Koseen en P. Molenaar, welke voor Prins, Lutjeharms, Kakebeeke en R. Rus invallen. Hollandia had slechts 10 man aanwezig en wel 5 spelers van Hollandia I, éen van het 4de. éen van het 3de en drie spelers van het tweede elftal. Dient nog vermeld, dat de Hollandia middenvoor heelemaal uit Den Haag kwam om hier te spelen. De wedstrijd. Onmiddellijk ontwikkelt zich een vlotte strijd, die het beste voor den avond deed verwachten De Spar tanen schijnen vastbesloten, revanche te nemen op de 61-nederlaag van de vorige maal en starten in een alleszins bevredigend tempo. De Hollandlanen schijnen wat onthutst en concentreeren zich hoofdzakelijk op het defensieve; de achterhoede blijkt echter van kwaliteit en Vlottes, de stoere rechtsback, houdt een soort zomer- opruimlng onder de kansen die de Hollandianen zich scheppen en ls een vrijwel onoverkomelijk struikelblok voor de rood-witte stormtroepen, die slechts vier man In hun aanvalsllnie hadden. Na negen minuten lijkt het een zekerheid, dat Schagen scoort. Boontjes loopt ln en schiet zuiver over Trost heen, slechts het pech- duiveltje is oorzaak dat Boontjes dit knappe staaltje niet met een doelpunt beloond ziet. Even later gaat door treuzelen weer een prachtkans verloren, de Hol- landia-backs blijven staan voor vermeend buitenspel, doch men loopt niet door en men ziet geen kans hier van te profiteeren. De midden!Inie der gastheeren speelt minder dan ge woonlijk het geval was. Aanvoerder Rus op de spil plaats was best te voelen, hierdoor ontstaan er nogal eens gevaarlijke momenten voor het Schagendoel. mede door dat KI. Rempt gisteravond lang niet in vorm was. De rood-witte verdediging was in pulken vorm. Na 23 mi nuten opent Veenboer van Hollandia met een ver. doch houdbaar schot de score voor Hollandia, 01. De weg schünt thans gebaand te zijn, want eenige minutsn later stopt Bijlsma een hard schot van Keijzer. Geen 4 minuten later passeert Buiskool den Hollandia-half. Bonni de Groot twijfelt ln te loopen. waarvan Bulskool dankbaar gebruik maakt en hard via keeper Tros' z'n handen de partijen op gelijken voet brengt. 11. De tweede helft verwacht men algemeen, dat de Hol landianen thans hun overwinning gaan consolideeren. De Sohagenaren krijgen thans den wind tegen. Het is wel heel anders geloopen! In een speelhelft, die rijk was aan adembenemende missers van Rempt. die tal van malen finaal over den bal heenmaaide en maakte Hol landia spoedig, 1—2. Even daarna maakt Watertor op goede wijze gelijk. Hallandia valt goed aan. v. d. Zei geeft een pracht voorzet, waarna Rempt den bal in het strafschopgebied wegslaat. De toegestane penalty wordt door de Keijzer ingesohoten. O. 1. een houdbaren bal 23. Dus weer heeft Hollandia de leiding. Het gelukt Hollandia zelfs door middel van de Keijzer er 24 van te maken. Dan gooit Schagen er nog een schepje op en smaakt het genoegen den achterstand te verkleinen, 34. De laatste minuten zijn buitengewoon emotionee rend. dooh Vlottes c.s. staan pal. Eenige seconden voor het einde onderneemt Schagen een mooie aanval, waaruit bijna de gelijkmaker geboren was. Er werd nog gescoord, doch scheidsrechter Lutjeharms had reeds het einde aangekondgid. zoodat Hollandia met 43 won. Overzicht. Keeper Bijlsma was niet bijzonder in z'n opstellen en op den juisten tijd ultloopen. Hierin dient no g eenige verandering te komen, alvorens hij de plaats onder de lat in Schagen I waardig is. KI. Rempt speelt soms te n b>L enthousiast, waardoor hij over makkelijke ballen trapt. Overigens een speler waar Schagen nog van kan hebben. Molenaar is nog steeds de robusti lende halfspeler. Deze speler is beslist te gebrul] mits hij zich er op toelegt de ballen goed te plaaj Boontjes speelt absoluut een goede party en ij plaats in S. I waardig. Loggers was de gast van gen hedenavond. Verleerd heeft hij het nog niet, we zien hem liever middenvoor dan linksbuiten, overige spelers: Vlottes. Plakman. J. Watertor. W, A. Watertor en B. Buiskool zijn nog oude bekeni Al met al was deze ontmoeting een aardige oefenp® En was KI. Rempt even fortuinlijker geweest, dan Schagen de overwinning behaald. HEDENAVOND SCHAGEN VETERANEN— ALCMARIA VETERANEN, 7.45 uur. Het elftal der Schagen veteranen is als volgt: De Jong Keijzer Lingeman Kaper S. Breebaaxt P. Keet K. Leguit Jb. Rus Holtz Speur C. Besten Süfl» Deze naam heeft voor vele Schagers en mensch uit de omgeving een nog bekenden klank, en zeer go zullen zy zich nog herinneren hoe de heer Kloeke ren lang hoofd onzer openbare school is geweest hU zioh aan het openbare leven onzer gemeente en i daarbuiten met hart en ziel heeft gewijd, en het daarom nog velen onzer lezers interesseeren dat heer W. Kloeke a.s. Vrijdag 24 Juni 80 jaar hoopt worden. De Oprechte Haarlemmer Crt. (de heer Kloeke woe thans te Haarlem) wijdt aan den heer W. Kloeke volgende artikel: Van 19 Januari 1871 (eigenlijk reeds langer, oaé hy op 16-jarigen leeftyd reeds bezoldigd kweekeling r een openbare school te Zwolle, zyn geboorteplaats *i tot 1 Februari 1921 is hij als onderwijzer en hoofd school by het openbaar onderwijs werkzaam ge*n en dat met eere, omdat menige oud-leerling nog ima met waardeering gewaagt van de wijze, waarop de te Kloeke de uitnemende paedagoog zich by voort ring van zijn taak kweet. Met de grootste nauwgezetheid vervulde hy zijn venstaak. met volle liefde wijdde hy zich daaraan, u daar, dat hy zich immer heeft mogen verheugen ini sympathie van ouders en leerlingen, in de erkenai zijner verdiensten door autoriteiten, al waren er pet den in het leven van dezen onderwijzer in merg en bi die hem niet aangenaam stemden, vooral toen indnt (in Augustus 1919) besloten werd de school voor X! L.O. waarvan hy het hoofd was. te sluiten en daare in de plaats te stellen een school voor U.L.O. lett« Niet minder moet hem hebben gehinderd, dat de b Kloeke een aantal Jaren aan het hoofd stond van school van 15 tot 20 klassen, verdeeld over vent lende gebouwen, zooals misschien nooit en ergenii geval is geweest, namelijk „Weten en Werken", Luuff sp sche Weeshuis, hulpgebouw aan de Papentorenveat lokalen in de Stoofsteeg, school in de Wilhelminaiti en school aan de Prins H .idrikstraat. De verplaalj van de burgeravondschool naar de bovenlokalen H.B.S. met 3-jarigen cursus op de Zyivest, maakte dien ongehoorden toestand een einde. Zooals we hierboven reeds aanstipten, begon de Kloeke zyn loopbaan in 1868 op 16-jarigen leeftijd bezoldigd kweekeling; hij gaf daar toen geregeld 2« per week les. Hy verwierf in Oct. 1870 de acte van onderwijzer; van 19 Januari 1871 was hy onderwij» h' Hattem. daarna te Zeist, te Arnhem, te Dokkurcd was van 1 Juni 1880 tot Juli 1882 hoofd eener schol Vreeewyk, van 1 Juli 1882 tot 15 Juni 1893 h< Schagen, vandaar kwam hij in Haarlem. Daar in Schagen was hy met het grootste werkzaam, ook buiten het onderwijsgebied. De Kloeke vervaardigde ln zyn vrije tyd kaarten en i sen. Voorgelioht door prof. Van Bemmelen o.a geologische kaart van Noord-Holland, grootendeek grond van eigen onderzoe'- en waarneming. Late studeerde hij de waterstaatsbelangen van West Fï land en hield daarover voordrachten in steden en oen van dat deel der provincie. Met mr. C. H. Bi f den toenmaligen burgemeester van Schagen en gr steund door andere belangstellenden, bewerkte hï 1890 de oprichting van de West Frische Kanalenvei* ging, welke zich ten doel stelde de vaarten blnneet West Frieschen omringdijk in beteren staat en in vort ding met het Groot Noord Hollandsch Kanaal te te gen. In April 1921 had hy door toevallige omstandigbs -gelegenheid eenige scholen te bezoeken te Le Cfk in Frankrijk en het jaar daarop te Charleroi en I C cinelle en vertelde daar aan de leerlingen een en is ui over ons land. Dit had tengevolge, dat hij met v werking van de vereeniging „Nederland in den vr«af 3 in 1925 wederom scholen in België en in 1926 en2 in Frankrijk bezooht en daar beslist succes veroverde 2 Men ziet het. zijn geheele leven heeft de heer K!ï 4 aan het onderwijs gewijd, en nog immer stelt hij in het grootste belang, vandaar dan ook. dat met r* kan worden verondersteld, dat de heer Kloeke op 80sten verjaardag tal van blijken van belangstellini waardeering zal ontvangen. „SALTO MORTAl Voor Vrydag en Zaterdag brengt het Theater P< alweer een geheel nieuw programma en wel ,3 Mortale" (De Doodensprong) de grootste sensatie van dit seizoen en het laatste meesterwerk van bekenden regisseur E. A. Dupont. Circus Manege! Tooverwoorden voor jong en Maar hoeveel jaloezie, afgunst en hartstocht verb zich achter het klatergoud en de bonte kleedij en ook weer hoeveel menschelijkheid,ware vriendsc trouw en warme liefde. In deze film is het de rivaliteit tusschen twee op sera, Jim en Robby, die om het meest trachten aandacht van de schoone Marina, de Russische px rijdster, op zich te vestigen, doch deze neemt niet minste notitie van hen. Maar hierin komt op zekeren dag verandering het volgende. Het sensatienummer is gevonden. Grimby. een knutselaar van het Circus heeft het gevonden, wanneer het in de manege opgesteld staat en G de werking van het apparaat, waarin twee art* een „Salto Mortale" moeten maken verklaard ia niemand die zich aanmeldt om zijn leven te «V Mariana treedt dan plotseling naar voren. Met de spot hoont zy haar collega's voor hun lafheid. neer er een is die mee wil doen, dan stelt hi beschikbaar. Jim ziet zijn kans gekomen. Hij bied!1 aan, zonder nog precies te weten, waar het om I doch alleen om haar hoonende woorden te l®00 straffen. Jim en Marina maken samen het nummer. WeW stroomt het publiek het circus binnen. Robby ls achtergrond gebleven, blijft in de schaduw, is een klein onderdeel van het groote raderwerk v*2 circusleven. En door het feit, dat Jim en MariM*| lyks samenwerken, dat zij dagelijks gemeenschsjlL den dood trotseeren, komen zij elkaar niet nade^ trots weerhoudt hun ook maar iets van hun g< voor elkaar naar buiten te laten doorschemeren. Jim's ster is rijzende. Van eenvoudig leeuweno# is hy een beroemd artist geworden en hy troitfj slotte met Marina. Maar dan slaat het leg

Schager Courant | 1932 | | pagina 2