De Godsdienstsrijd ontbrandt. Hulp aan West=Friesland. WIERINGERMEER Predikbeurten. Marktberichten. De steun aan de varkenshouder ij. Een eigen zender voor dfe A.V.R.0 in zicht. HET LOT, DAT ONGELUK BRACHT. ?UtM nu Éren* itteHJk dt tef luch! nen t te l d< n omia uden om S >lkt s iet oef lijks >gen( ige ui hij, 6 In de Wlerlngermeerbode lazen wij het volgende: SLOOTDOBP. De Hervormde Kerk in de Wieringermeer Maandag 13 Juni 1.1. Is door het Classicaal Bestuur van Hoorn, doende wat des Kerkeraads is, Ds. J. C. Flecher te Jukwerd in de Wieringermeerpolder als hulp prediker benoemd en wel voor den tijd van één jaar. Zooals het daar staat een sober bericht, maar met een achtergrond van groote teleurstelling voor vele be woners. Wat toch wil het geval? Zooals men weet. heeft de Vereen. „Land in Zicht" en met name de heer K. O. Fimkensieper. Cand. t.d. H. Dienst, in dit nieuwe gebied gewerkt vanaf November 1930. Eerst onder de tijdelijke arbeiders die in de barakken gehuisvest waren, daarna, zonder aanzien des persoons (de bewoners van de Wieringermeer kunnen dit getui gen!) ook voor de binnenkomende vaste bewoners. Men weet hoe zwaar deze eerste tijd is geweest; men weet hoe én hoorders én predikant zich hebben moeten i behelpen. Wat zou natuurlijker, wat ook beter geweest zijn voor de Hervormde Kerk. dan dat Classicaal Bestuur de ar beid gedaan onder de bewoners had voortgezet!? Zoo dachten 55 Hervormde bewoners, allen doopleden en lidmaten; zoo dachten 44 andere bewoners van verschillende re- i ligieuse en maatschappelijke levens- en wereldbeschou wing; zoo dachten 129 tijdelijke arbeiders. Al deze groepen wendden zich tot Classicaal Bestuur met een verzoekschrift om den heer FInkensieper als i hulpprediker te benoemen. Alleen een kleine 30 bewoners spraken zich uit voor een vrijzinnig predikant. Men herleze deze cijfers en oordeele en leze dan nog eens het benoemingsbericht uit de oouranten. Classicaal Bestuur van Hoorn heeft tegen een meer derheid van Hervormde bewoners is voor de Hervorm den in de Wieringermeer een vrijzinnig predikant als hulpprediker benoemd. Het zij zoo maar late men het. wanneer men eer lijk is, straks niemand verwijten, dat er een Evan- gelisatie wordt opgericht; late men, althans voor de Wieringermeer niet zeggen, dat de strijd, die ons kerkelijk leven zoo bitter maakt, uitgegaan is van het rechtzinnige deel der bevolking. In het Vrijz. Godsdienstige Weekblad te Hoorn wordt de kwestie op de volgende wijze belicht: Het wil mü voorkomen, dat het hoog tijd wordt eens Iets meer wereldkundig te maken over de nieuw ge lokte Ned. Herv. Gemeente in de Wieringermeer, op dat het belangstellende publiek eerlijk en naar waar heid zij ingelicht. Reeds lang toch worden naar buiten voorstellingen gewekt, die met de werkelijkheid ln strijd zijn. Wat hier volgt is het resultaat van een onderzoek, dat berust op informatiën zoowel ter plaatse als bij der zake kundige personen en colleges Ingewonnen. Bijna een jaar geleden heeft het Classicaal Bestuur van Hoorn, op verzoek en aandrang van hoogere bestu ren, een nieuwe Ned. Hervormde Gemeente gesticht in den pas drooggelegden polder. Deze stichting is geschied nadat het Class. Bestuur de zekerheid had gekregen, 1 dat de Synode en de Directie (Waterstaat) financieel de benoeming van een eventueelen hulpprediker mogelijk zouden maken, die dan zou worden aangesteld, zoodra er van het begin van een zich vormende gemeente sprake zou zijn. Wel hebben toen spoedig een klein aan- tid, bijna uitsluitend tot de orthodoxe richting béhoo- rende Ned. Hervormde personen, die tüdeiyk in den polder vertoefden, zich per request gerloht tot het Class. Bestuur met het verzoek om den heer FInkensieper, Cand. t.d. H. Dienst, als hulpprediker te benoemen, doch genoemd Bestuur heeft dit verzoek ter zijde gelegd, om dat er zelfs nog niet een begin van een gemeente aan wezig was. Onderwijl was het bekende Zuiderzeefonds, waarvan Dr. Slotemaker de Bruine voorzitter is en dat de zorg voor de gebouwen op zich heeft genomen, zonder zich met benoemingen of richtingen te bemoeien, begonnen met het bouwen van een kerk op Sluis I, thans Sloot- dorp. Men zal weten, dat de kerk hare voltooiing na dert en dat er, door bemiddeling van de Directie, een behoorlijke predikantswoning beschikbaar is. BU den aanvang van 1932 kon ook nog niet van een zich vormende gemeente gesproken worden. In de maand Maart hadden slechts drie personen hunne attestatie ingediend bij het Class. Bestuur van Hoorn, dat voorloo- pig optreedt als Kerkeraad van deze nieuwe gemeente, die gedurende de eerste maanden van haar officieel be- »taan niets anders dan een gemeente op papier is ge feest; zoodat ook de consulent, hoewel aangewezen, als zoodanig geen arbeid te verrichten had. Nu zal men misschien vragen: „Maar er waren toch reeds lang een groot aantal werklieden, opzichters enz. in den Wieringermeerpolder, personen van verschillen de gezindte en uit verschillende oorden des lands? En wij hebben toch ook wel eens gelezen »'.at onder en voor die personen op godsdienstig gebied gewerkt is, b.v. door de Candidaten tot den H. Dienst Lofvers en Finkensieper, van wie de laatste er nóg werkzaam is?" Het antwoord op deze vragen luidt: „Zeker, bij afwisse ling zijn er veel polderwerkers geweest, en natuurlijk ook opzichters en eenige ambtenaren, b.v. op de werk tuigen, benoodigd voor de inpoldering, en verder ook bij de Ned. Heide-Maatschappij. Doch deze personen waren of zijin er bijna allen slechts tydeiyk en hebben, voor zoover zij tot de Herv. Kerk behooren, mei de in wording zijnde gemeente weinig of niets uit te staam. Daarom is het wel jammer, dat sommige van deze tij delijke aanwezigen toch invloed trachten uit te oefenen op den huidigen gang der kerkelijke dingen. Voor die vlottende, tijdelijke bevolking, waarvan slechts een zeer, zeer klein deel zal achterblijven, is door meerdere personen gearbeid namens hun kerkge nootschap of namens een comité, dat de voorziening tn de geestelijke behoeften der geloofsgenooten ter hand nam, wat zonder twijfel groote waardeering ver dient. Zoo werkte de heer Finkensieper ei tot heden namens het met spoed opgerichte comité „Land in 't Zicht", in welk comité geen enkele vrijz. Hervormde zitting heeft. Maar nogmaals: Met de nieuwe gemeente had die arbeid niets uit te staan. Die gemeente bestond In werkelijkheid nog niet, en al die tijdelijke personen zijn reeds weg of gaan heel spoedig weg, op enkele uitzonderingen na. Het gaat n u om de nieuwe gemeente, die er komen en die zich vormen moet. Het begin is er eigenlijk eerst sedert eenige weken, want vooral na laatst Mei begin Juni zijn verscheidene gezinnen en personen in den Polder aangekomen om zich er blijvend te ves tigen .Volgens de laatste opgave van den Burgerlijken Stand zijn er thans bijna 60 gezinshoofden en onge huwde volwassen personen ingeschreven, behoorende tot de Ned. Hervormde Kerk, gezamenlijk uitmakende pl.m. 175 zielen. Dit is een aantal, dat met den dag kan stijgen, omdat, naar men mij heeft verzekerd, de stroom nog wel eenigen tijd zal aanhouden. Het begin der gemeente-vorming is er dus. Thans moeten ongeveer 20 lidmaten zijn Ingeschreven, nogw el een klein getal, maar 't is een begin. En daar om heeft dezer dagen het Class. Bestuur een hulppre diker benoemd, n.1. Ds. J. C. Flscher van Jukwerd (Gr.) die met den heer Finkensieper op het tweetal stond. De benoemde ls bijna 7 jaar predikant in de Ned. Her vormde Kerk en rechtsch-vrijzinnig, en heeft een gezin, van verschillende zijden heeft men getracht druk uit te oefenen op het Class. Bestuur om den heer Finken sieper te benoemen. Eenige lijsten, voorzien van ver sohelden handteekeningen, waren vanuit den Polder ingediend. Op een dier lijsten hadden verscheidene Roomsch-Kath olieken en Gereformeerden geteekend! Sinds wanneer bemoeien Rome en Dordt zich met de benoeming van Ned. Hervormde predikanten? Een an dere lijst moet het resultaat zijn van een vergadering, door den orthodoxen consulent na een door hem geleid godsdienstig samenzijn met Ned. Hervormde burgers gehouden, teneinde uit te maken, welke richting de meeste aanhangers telde. Zeker een gewaagd stukje van den consulent, die deze steekproef heeft geno men op eigen hand. buiten weten van het Class. Be stuur, dat fungeert als Kerkeraad, waarvan bij n.b. prae ses-scrlba ls. Op het oogenblik is op geen stukken na te zeggen, in welke richting de groeiende gemeente zich ontwikke len zal. Misschien zal ze in meerderheid orthodox mis schien vrijzinnig worden. De tijd zal het moeten leeren. Thans kam en mag men nog niet spreken van een or thodoxe of vrijzinnige meerderheid, want wekelijks of anders maandelijks kan het beeld veranderen. Na ver loop van 1 a 2 jaar zal de dan geconstitueerde gemeente zelve moeten beslissen. In het algemeen zeggen lijsten al niet veel, en in dit bijzondere geval zeggen ze op dit moment niets, want het teekenen op een lijst ls soms een persoonlijke vriendelijkheid of welwillendheid, die geen geld kost, soms een handeling onder bepaalden invloed, soms ook het gevolg van verkeerde of een zijdige voorlichting. Tot besluit moet mij nog een ernstige opmerking van het hart, en wel deze. Wie de voorloopige, maar doel bewuste inrichting der in wording zijnde nieuwe samen leving in den Wieringermeerpolder nauwkeurig gade slaat, zal helaas, niet kunnen ontkennen, dat men aan de meer vrijzinnige elementen vrijwel den pas tracht af te snijden om zich straks vrijuit in eigen richting te ontwikkelen. In strijd met den geest en misschien ook wel met de letter der wet is daar van overheids wege 'n Bijzondere Openbare Lagere School gesticht. Voor de gezinsverpleging heeft n.b. de Federatie van Diaconieën er een orthodoxe pleegzuster (diacones) aangesteld,die volgens eigen getuigenis ook meisjesclubs en dergelijke zal leiden. Het gebouw voor de wijkver pleging zou voor dat doel ter harer beschikking staan. Met de zuiver Kerkelijke Diaconale Gezinsverpleging in de Classis Hoorn is door de Federatie van Diaconieën over deze aangelegenheid in het minst geen contact ge zocht. Eveneens valt thans niet meer te betwijfelen, dat de opzet is geweest, dat het comité „Land in 't Zicht", dat zonder twijfel prijzenswaardig werk heeft gedaan voor vele tijdelijk verblijvenden, begeerd en ver wacht heeft, om maar niet te zeggen er aanspraak op heeft gemaakt, dat ook de vorming der nieuwe ge meente aan zijn leiding zou worden overgelaten. Door de benoeming van Ds. Fischer krijgen de meer vrijzinnig-godsdlenstigen, voorloopig althans, ook een gelegenheid om de bevrediging hunner geestelijke be hoeften daar te zoeken, waar zij die meenen te kunnen vinden. Naar ik verneem, blijft de heer Finkensieper er werkzaam voor de Orthodoxen, die tot nu toe ge meenschappelijk met de Gereformeerden hunne gods dienstoefeningen hielden, en dit wellicht zullen blijven doen, totdat de Gereformeerde gemeente ls geconsi- nueerd en haar eigen weg gaat. DIXI. Wij gelooven uit deze beide meeningsuitingen wel de ze conclusie te mogen trekken, dat de jonge Wieringer meer al heel spoedig het terrein voor een feilen gods dienststrijd zal worden, wat zeer te bejammeren zou zijn. daar alleen uit een algemeens en vriendschappe lijke samenleving goede dingen geboren kunnen worden. Het wetsontwerp inzake de verleening van een tweede regeeringscrediet van zeven ton bij de Tweede Hamer ingediend. In aansluiting met bet korte bericht in ons num mer van gister kunnen we thans melden, dat bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1932 betreffende rentelooze voorschotten ten behoeve van den gVoven tuinbouw in West-Friesland, nl de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat bij de wet van 11 Februari jl. ten behoeve der nodolijdende tuinders in West-Fries land uit 's rijks kas een bedrag van f 700.000 in ren teloos voorschot ter beschikking werd gesteld van een 50-tal gemeenten onder voorwaarde, dat deze 30 ten honderd van elk aan tuinders te verleenen cre- diet zouden bijpassen. Aan de uitkeering van die gel den is een enquete voorafgegaan naar den econo- mischen en financieelen toestand van de bedrijven dergenen die zich om steun hadden aangemeld. In gediend werden drieduizend credietaanvragen uit 49 gemeenten. De algemeene indruk uit de aldus verkregen ge gevens is dat de bedrijven van alle aanvragers zwaar belast zijn en hun inkomen over de laatste twee jaren gemiddeld vrijwel nihil is geweest, Terwijl in totaal f 1 millioen 'ter beschikking stond, werd rond 3.23 millioen aangevraagd. De betrokken gemeentebesturen hebben ongeveer 200 aanvragen af gewezen en gead\ iseerd tot ee; credietverleening van 2.2 millioen over een oppervlakte van plus minus 8500 H.A., dit is ge. -Iddeld f258 per H.A. Ook de tor uitvoering van deze steunrr \atresrel door den toen- maligen met de zaken vai den landbouw belasten minister ingestelde centrale commissie van advies kwam volgens hare berekening tot een beno .ligd be drag van f2 millioen, li L<?een .en gemiddelde is van f235 per H.A. Gezien het besc" "ibare bedrag kon hiervan slechts 50 d.i. gemiddeld f 117.30 per H.A. wc. i toegekend. De regeering heeft thans gemeend een nadere hulpverleening en behoeve van den groven tuin bouw in West-Friesland te mo 'en beramen ter voor koming van .i al-ele ir"-'—4'"-* van bedrijfs leven van de genoemde streek, 'iertoe wordt thans voygesteld wederom f700.000 uit 's rijks kas beschik baar te stellen onder fc; 'ing dat de betreffende ge meenten bij elk do 1 -.ar te verleenen crediet 30 per cent zullen bijpassen. ZONDAG 26 JÜNI 1932. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, geen dienst Barsïngerhorn, geen dienst. Eenigenburg, voorm. 10% uur, Ds. Eikema. Huisduinen, voorm. 9 uur, Ds. Vermeer, v. Amsterdam. Julianadorp, voorm. 10% uur, Ds. Vermeer. Burgerbrug, zie St. Maartensbrug. St Maartensbrug, vooTm. 10% uur, Ds. Tinholt. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Sohagerbrug, zie Oudesluis. Callantsoog, geen dienst. Petten, geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Oosterland, nam. 2% uur, Ds. Van Beek. Wieringerwaard, voorin. 10% uur, Ds. Vorstman. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer J. Korten- hoeven van Heemstede. Oude Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Van Dijk. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Van Dijk. Hoogwoud, geen dienst. Warmenhuizen, geen dienst. Slootdorp, nam. 3% uur, Ds. Seulijn. H. Doop. Dirkshorn, geen samenkomst. Noordscharwoude, geen samenkomst. Zuidscharwoude, voorm. 10% uur, Ds. De Leeuw. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Jellema. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst vacature. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10% uur, Ds. Kool van Amsterdam. Nam. 5% uur, de heer Van Voorst, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Langereis, (Gebouw „de Vrede"), nam. 2 uur (o. t.) de heer R. Pos van Zaandam. THE STAB OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 8 uur, de heer Akse, v. Beverwijk. SCHAGEN, 23 Juni 1932. 2 Paarden f 100—200, 40 geldekoelen vette f 180—270, 12 kalfkoeien f 190240, 4 pinken f 70, 38 nuchtere kalveren f 614, 56 schapen (vette) f 1417.50, 41 lammeren f 7—9, 4 bokken en geiten f 47, 10 varkens magere f 811, 38 idem vette per Kg. 3235 ct., 124 biggen f 58, 9 konijnen, 42 kippen f 0.65. EIERVEILING SCHAGEN. 23 Juni. Aangevoerd zijn: 122 partijen 125000 stuks kipeleren, 5 partijen 2200 stuks eendeieren. De prijs liep van: kip eieren f 2.80—3.10, bruine f 3.10, eendeeiren f 2—2.20. De veiling duurt voort ALKMAAR, 22 Juni. Aardappelen f 3.806.90, per 100 Kg., aardbeien per slof f 0.50—0.76, andijvie f 0.70—3.60. bloemkool I f 8 —12. II f 47, kropsla f 1.202.40, 2e soort f 0.400.70. komkommers f 68 per 100 stuks, doperwten f 13. peu len t 1821, snijboonen f 2432, dubbele spercieboonen f 2930, tuinboonen f 56 per 100 pond, postelein f 0.10 —0.26, spinazie f 0.700.96 per bak, rabarber f 25, selderie f 1.502, wortelen f 49 per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK. 22 Juni. Aangevoerd: 210000 Kg. aardappelen: schotsche mui zen f 3.90—5.50, drielingen f 2.20—4.30. kleine f 0.50— 0.70. 900 Kg. boswortelen f 7.10, 9500 Kg. tomaten: A f 35.40—35.70, B f 32.60—32.90, C f 35.50, CC f 28.40; 240 stuks bloemkool f 7.909.20. WINKEL, 22 JunL Kruisbessen f 1.50—2, aardbeziën t 1720, aardappe len f 23 per 100 pond, bloemkool f 1016 per 100 st., wortelen f 1011, rabarber f 12 per 100 bos. WARMENHUIZEN, 22 Juni. Aangevoerd: 3800 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 4.80—5.90, drielingen f 4.20—4.50, kleine f 1.50, grove f 2.70. MEDEMBLIK, 22 Juni. Sohotsohe muizen f 2.152.25, kleine f 1.201.25. NOORDSCHARWOUDE. 22 Juni. Aangevoerd: 43000 Kg. aardappelen: groote schotten f 4. schotsche muizen f 3.805.40, drielingen f 0.703, kleine f 0.60. DEN HELDER. 22 Juni. Afgeslagen gem. visohhal: Tongen f 0.200.10, kleine tongen f 0.040.02 per stuk, schol I f 5.704.40, II f 2.90 0.70, scharren f 2.602 per kist; versche haring f 4.50 —3.30, geep f 31.20 per tal, ansjovis 5 cent per Kg. AMSTERDAM, 22 Juni 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 11.25, blauwen f 11.25 per H.L.; Andijker Muizen f 6-7, kleine muizen f 45, Langendijker muizen f 67, Rijper mui- zzen f 67 per 100 K.G., Anna Paulowna Roodstar f 1.251.50, Texelsche roode f 1.25—1.50 per H.L. Westl. muizen f 78, kleine muizen f 56, Zomer Malta 12.50 14, per 100 Kg., Friesche Roodstar f 1.50— per H.L. AMSTERDAM, 22 Juni 1932. Ter. veemarkt waren heden aangevoerd: 397 vette kalveren, le kw. 4050 ct., 2e kw. 3039 ct, 3e kw. 29—29 ct., per Kg. levend gewicht; 78 nuchtere kalveren f 37, 513 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. 3638 ct., zware varkens 3335 ct., vette varkens 3032 ct„ per Kg. slachtgewicht. Aan het abattoir werden aangevoerd 7 wagens ge slachte runderen uit Denemarken. BOERDER IJ.. Gister heeft het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Veehandelaren tc Utrecht vergaderd ter bespreking van de voorgestelde steun aan de var kenshouderij. Besloten werd aan den Minister van Economische Zaken en aan den voorzitter van de Tweede Kamer, aan dezen laats' n ter bekendmaking aan de leden dier Kamer, een telegram te zenden, waarin het volgende wordt te kennen gegeven: 1. Door de eventueele toepassing der voorgestelde wet zullen de bij den handel betrokkenen worden ge dupeerd. 2. Een algeheele ontwrichting van het marktwezen in ons land zal ontstaan, indien het wetsontwerp wordt aanvaard. 3. Verschillende plaatsen, die met groote financi- eele offers, varkensmarkten hebben zien bloeien, zul len deze geheel en al weer zien verloren gaan, tenge volge waarvan de bij den handel betrokkenen het le ger der werkloozen zullen doen toenemen. 4. Door het steunen van de roggeteelt, zou de steun aan de varkenshouderij beter tot zijn recht komen, dan door het thans ingediende wetsontwerp, daar het steunen der roggeteelt de bewerkers van den grond in casu de groote en kleine zandboeren eerder ten goede zal komen. 5. Indien het ontwerp wordt aangenomen, zullen de gelegenheidsmesterse die op heden de varkens- mesterij als een nevenbedrijf beschouwen, den mes ter van professie en tevens bewerker van den grond, nog meer concurrentie aandoen dan tot he den het geval is. 6. Zij het niet direct, dan zal toch indirect een be voorrechte positie worden geschapen voor de coöpe ratieve idéé, ten koste van den handel en tevens zal een verplaatsing van de werkzaamheden van de handelaren geschieden naar een corps van ambte naren, dat met de finesses van den handel abso luut niet op de hoogte kan zijn. Den Minister wordt met den meesten aandrang verzocht het wetsontwerp alsuog op te schorten en de belanghebbende requestranien alsnog te doen hooren. Het Landelijke Comité Belangen Luisteraars heeft hei volgende adres gezonden aan den minister van Water staat: Het Landelijk Comité Belangen Luisteraars heeft met belangstelling kennis genomen van den brief, dien da A.V.R.O. aan u gezonden heeft betreffende den vcor- waardelüken afstand door deze vereeniging van de 1875 meter golf. Het comité begrijpt en eerbiedigt de motieven, die da A.V.R.O. hebben geleid, om dit foorstel aan uwe excel lentie te doen. Hiermede toch heeft de A.V.R.O. u in staat gesteld in het reeds zoo lang slepende aendervraag- stuk een beslissing te nemen. Deze beslissing is wanneer zij in den geest van het geen In den brief van de A.V.R.O. gevraagd wordt, door uwe excellentie wordt genomen reeds bij voorbaat verzekerd van de instemming van de groepen, die op Huizen uitzenden. Onder deze omstandigheden vindt het landelijk co mité belangen luisteraars vrijheid er bij uwe excellen tie met klem op aan te dringen hare beslissing te willen nemen in den geest, zooals de A.V.R.O. u thans heeft mogelijk gemaakt Het comité wil eohter niet verhelen, dat het maar al te zeer heeft gevoeld, hoe de AVRO hier ten bate van een snelle oplossing van het zendervraagstuk een op offering brengt, die zij niet in het werkelijk belang van de luisteraars kan vinden. De A.V.R.O. heeft uwe excellentie deze oplossing aan de hand gedaan, omdat zij terecht vreest, dat bij hand having van haar rechtvaardige rechten op uitsluitend gebruik van de 1875 meter golf, zij de politieke omroep- groepen van den Huizer zender onverzoenlijk tegen over zich zou houden. Om politieke redenen wordt hierdoor dus door een verdienstelijke omroepvereeniging afstand gedaan van de beste Nederlandsche omroepgolf, waarbij deze om roepvereeniging het gebruik van die golf overlaat aan vereenigingen, die nu eenige jaren getoond hebben op enkele loffelijke uitzonderingen na sleohts om roepprogramma's te kunnen geven van onbelangrijken inhoud. Het Landelijk Comité Belangen Luisteraars kan niet voorbijzien, dat, wanneer uitsluitend de grootste ge schiktheid voor het verzorgen van een algemeengn om roep maatstaf geweest zou zijn voor de verdeeling van de golven van 1875 en 298 meter, de A.V.R.O. stellig aanspraak gemaakt zóu hebben op het uitsluitend recht van de eerste golf. Om politieke en dus niet om om- roeptechnische redenen wordt de beste golf aan de on belangrijkste vereenigingen afgestaan. Dat het luis- teraarsbelang hiermede niet uiteindelijk gediend wordt, lijkt het comité niet voor tegenspraak vatbaar. Mocht echter de politieke pasificatie in den omroep gekocht kunnen worden tegen dit technisch offer van de A.V. R.O., dan kooit het het comité voor, dat zulk een op lossing moet worden verkozen boven een toekomst, waarin geen enkele maatregel genomen wordt, omdat een onverzoenlijken naijver van de bijzondere omroepen op den algemeenen omroep iederen technischen voor uitgang in den omroep remt. Op grond van deze over weging heeft het landelijk comité belangen luisteraars tenslotte vrijheid gevonden het verzoek van de A.V. R.O. te ondersteunen. Zijn vrouw, zijn vriend en zijn geld verloren. AMSTERDAM: Een lot uit de loterij kan geluk brengen, kan geld, vrijheid en genot betcekcnen. Maar het kan ook anders loopen. De volgende ge schiedenis om het te bewijzen. Een werkloos arbeider had zijn laatste spaarpennin gen besteed om een half lot in de Unie-loterij te koo- pen. En inderdaad, vrouwe Fortuna, schonk een van haar liefste glimlachjes aan den man, wien het. ove rigens niet was meegeloopen in de wereld. Öp 12 Februari 1931 werd hij verblijd met de heu gelijke tijding, dat op zijn nummer de f50.000 was ge vallen. Ruim f20.000 kon hij incasseeren Maar met het. geld komt de hebzucht en dit zou bijna 'smans val zijn. Hij was van zijn vrouw van tafel en bed gescheiden, een alimentatie werd niet door hem gegeven en de vrouw werd gesteund door den Armenraad. Listig overlegde de gelukkige winnaar, dat de ge rechtigheid in den vorm van bet burgerlijk armbe stuur hem wel eens zou kunnen dwingen 'n gedeelte van zijn schat aan zijn gescheiden vrouw te geven. Dat nooit Een slim plan werd fluks ontworpen. Zijn kost baas, die braaf had geassisteerd bij het ophalen van de buit en die de feeststemming dien avond danig had helpen verhoogen, schreef een quitantie, waaruit moest blijken, dat hij, de kostbaas, het lot van zijn kostganger had gekocht vóór de trekking plaats had. Tot zoover ging alles goed. Voor het, geld kocht de kostbaas die nu als bezitter van het geld op trad een boerderij met 35 stuks vee. De eigenlijke „winnaar" zou óók in de boerderij in komen wonen, hij zou zakgeld krijgen, een aan deel in de winstkortom de „financieele verhou ding" was tot in de finesses geregeld. Edoch, de vriend was een 'trouwelooze vriend, zooals dat meer voorkomt. Toen de „winnaar" om zijn „zakgeld" kwam, ontpopte de kostbaas, die de rollen zoo han dig had omgekeerd, zich als een „verrader". De man van het lot, gezegend met het lonkje van Fortuna, kreegniets. Hij werd zelfs de deur van de gemeenschappelijke boerderij uitgezet. Het Leger des Heils ontfermd» zich over hem en onthaalde hem opzuurkool, wat hem zoo slecht smaakte dat hij fluks naar een advocaat hier ter stede ging, nadat, hij zonder re sultaat de politie in den arm had genomen. Een civiele actie, waarbij de f20.000 werd terugge- vorder, werd door Mr. L. van Gigh ingesteld. Mr. van Gigh bood getuigenbewijs aan. terwijl de trouwelooze kostganger met de quitantie zwaaide. Een getuigenverhoor volgde en de rechtbank trok hieruit de conclusie, dat de eigenlijke winnaar de kostganger was. Als alles meeloopt, zal hij dus nog een deel van zijn twintig mille terugkrijgen, maar laat hij dan oppassen voor het burgerlijk Armbestuur! LIJKJE OPGEHAALD. Gister is te Den Bosch in de rivier de Aa het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat in verren staat van ontbinding was. De politie heeft een onder zoek ingesteld. MET ZIJN MOTOR TEGEN EEN BOOM GEBOTST. De toestand van het slachtoffer hopeloos. Een 20-jarige landbouwer te Hijkens (gemeente Beilen) is bij het inrijden van een nieuw motorrijwiel tegen een boom gereden. De motorrijder bleef met een zware hersenschudding, inwendige kneuzingen en een gebroken dijbeen liggen. Zijn toestand is "ho peloos. Het motorriiwiel werd gebeel vernield.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7