VERSCH GEKARND ^5 c£spek <pMta£-pcJzjz Brieven over Engeland. - Plaatselijk Nieuws. Nagekomen Berichten. IANGENDIJK Fa. Gebr. ROTGANS H000WOUD SCHOORL Marktberichten. Hei gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. 25 Juni 1932. Ieder burger is verplicht de vet te kennen. We mogen vel aannemen, dat dit een van de vele verplichtingen is. waaraan de meeste burgers zich met een ongerust ge veten onttrekken. Pe wet. Het klinkt zoo eenvoudig. Alsof het een les was. die we voor morgen moeten leeren. en die dan overhoord zal worden. Maar als ik me alleen al de onder wijswet herinner, die ik eenmaal, vele jaren geleden, grootendeels uit het hoofd gekend heb. gaan me de koude rillingen over het lijf bij de gedachte, dat ik eeni- ge tientallen, neen, honderden van dergelijke dorre naar geestigheden aan mijn arme geplaagde hersenen zou moeten opdringen. U weet misschien niet, dat in die onderwijswet staat, of stond, hoe groot de afstand minstens moet zijn tus- schen de bankleuning van de achterste banken in een lokaal en den achtermuur, en tusschen de banken en de zijmuren, en de rijen banken onderling. Dat is zoo ongeveer het eenige, wat ik er van onthouden heb, en dan nog wel zonder de aantallen centimeters, gelukkig. Nee, we zullen het met dat kennen van de wet maar niet al te ernstig nemen. Enkele dingen op dit gebied brengen ons al een heel eind. Je mag de aardappelen van je buurman niet gaan rooien, tenzij hij je dat vraagt, en dan is de aardigheid er meestal af. Je mag niet in donkere nachten langs 's heeren straten rijden op een fiets zonder lantaren, tenzij je de politie bent. Je mag, als je bakker bent, geen brood bakken op alle tijden van den dag en nacht, maar als je geen bakker bent, mag je 't wel. Tenminste, dat geloof ik, maar het kan ook anders zijn, want het is bij mij treurig gesteld met het opvolgen van de burgerlijke verplichting om de wet te kennen. En zijn plaatselijke verordeningen ook geen wetten? Dan zouden alle ai-me Nederlandsche burgers dus ook genoodzaakt zijn de verordeningen te bestudeeren van, als ik me goed herinner, elf honderd gemeenten. En wee de burger, die het niet doet. In de eene gemeente moet je een stilstaande tram aan den eenen kant pas- seeren. in een andere gemeente aan den anderen kant. en in de derde gemeente heelemaal niet. In A. mag een kind wel achterop je fiets zitten, en in B. niet, tenzij er een soort van omrastering om het wurm is heen- gemaakt. Een goede wet voor den doorsneeburger is deze, maar hij staat niet in het wetboek, dat al deze dingen geoorloofd zijn in straten, waar geen politie agent te zien is, zooals een schooljongen het spieken strikt wettig oordeelt, zoolang de leeraar een anderen kant opkijkt. Maar laten we eens ophouden met Nederlandsche wet ten. Hoogstwaarschijnlijk zijn negentig percent er van een bron van ergernis voor U (denk maar aan artikel 461 wetboek van strafrecht) en ik schrijf dit niet om U te ergeren. Laten we het liever eens hebben over enkele Engeische wetten. Niemand van U, die zich daar aan ergert Welnu, ik moet U zeggen, dat ze er aan den overkant van het Noordzeetje nog een heel raar stelletje oude wetten op na houden. Ze hebben ook een heeleboel nieuwe kersversche, van: dit mag je niet invoeren, en dat mag je niet invoeren, maar we zouden nu niet spre ken over ergerlijke dingen. Over de Zondagswetten heb lk vrpeger al eens ge schreven. Sinds dien tijd hebben de Hollanders zelf hun Zondagswet gekregen, waardoor ik genoodzaakt ben mijn Zondagsgebakjes in den beperkten tijd van vier uren te koopen, wat me zóó moeilijk afgaat, dat ik mijn Zondagen zonder gebakjes heb moeten doorbrengen. Wat een voordeel was voor mijn, en een schade voor des bakkers portemonnaie. Hoogstwaarschijnlijk, zoo bedenk ik me nu, is de wet daarom juist gemaakt. Misschien staat daarmede dan ook weer in verband de verhooging van mijn personeele belasting. Maar pas op, nu zou ik waarachtig beginnen mezelf te ergeren. U heeft zeker wel eens gehoord, dat er zoo af en toe in Engeland wel eens gevoetbald wordt. Gelooft U het maar niet! In elk geval moet het aantal voetballers in Engeland wel erg beperkt zijn. Volgens de wet van Hendrik VIII, die nooit is ingetrokken (de wet, bedoel ik), is het spelen van voetbal en tennis ten strengste verboden aan alle handswerkslieden en landbouwers, en aan hunne leerjongens en knechten. Nu weet U, waar om in Engeland elke slagersjongen rilt, als hij een voetbal ziet, of een voorwerp, dat daarop lijkt, en liever een straatje omloopt, dan het ding met zijn voet te beroeren. Nee, in Engeland wordt het voetbalspel alleen beoefend door professoren, doktoren, domineè's# en no tarissen. Daarom kunnen ze op de dorpen nooit een elftal 'bij elkaar krijgen. Zielig voor die handswerklieden en landbouwers, niet waar? Bevoorrechting van de deftige standen. Maar er is ook een wet om die deftige standen eens een beetje dwars te zitten. Het is namelijk bij de wet verboden een diner te hebben met meer dan vijf ge rechten. Soep en een toetje, dat zijn er al twee, dus dan hou je er nog maar drie over. Ik heb zoo'n vaag idéé, dat ik zoo af en toe aan een Engelsoh diner wel eens een paar meer schotels hebg ezien, maar dat moet dus op een vergissing berusten. Evenals het dus ge zichtsbedrog geweest is, dat de twee zoons van den schoenmaker, die vroeger in onze straat woonde, eiken Zaterdagmiddag gingen tennissen. De tennisschoenen, die ze bij zich hadden, waren natuurlijk schoenen van klanten, en de witte broeken trokken ze aan om niet af te steken bij de tennisschoenen. Of zou een Engelschman soms brutaalweg zijn wet ten overtreden? Zou hij ze, als hij handswerkman- voetballer is, met voeten trappen? Helaas, ik begin het te vreezen. Want lees ^fk daar niet, dat het hcvden van vuistgevechten bij de wet verboden is, en dat niet al leen de vechters, maar ook de scheidsrechters de zaal verhuurders, en zelfs al degenen, die een plaatskaartje gekocht hebben, strafbaar zijn. Alleen de straatjongen, die onder het zeil van de tent is doorgekropen, -gaat vrij uit. Maar de straatjongen gaat nu eenmaal altijd vrij uit. Dan is er nog een heel mooie wet van 1381 Het is waar, dat hij vrij oud is, maar dat maakt haar in de oogen van een Engelschman slechtï eerwaardiger. Bij deze wet van 1381 is bepaald, dat nienfand het recht heeft zijn eigen huis met geweld binnen te dringen. Goed, dat wij die wet niet hebben, of ik had al ver scheidene keeren op straat moeten overnachten. Maar doordat onze wijze vroedschappen in 1381 gelukkig be zig waren met Hoeksche en Kabeljouwsche twisten, en dat soort van dingen, en zoodoende geen tijd hadden aan mij te denken, en aan het vergeten van mijn huis sleutel, heb ik het recht mijn zoon, wanneer we van een fietstocht thuis komen, langs de goot naar boven te laten klimmen en door het raam van de slaapkamer te laten inbreken. Dan is er nog een wet, of liever, er was er een, want omstreeks 1840 zijn zélfs de Engelschen genoodzaakt geweest iets ouds en dus eerwaardigs af te schaffen. Volgens deze wet werd het levenlooze voorwerp, waar door iemand werd gedood, een uit de derde verdieping vallende piano laten we zeggen, eigendom van de kroon. Maar omstreeks het zooeven door mij genoemde jaar begon een Engeische trein de onvoorzichtigheid over iemand heen te rijden, en toen werd vastgesteld, dat deze wet onredelijk en ongeriefelijk was. Hetzelfde hebben ze in 1887 moeten doen in Schotland, toen men er tot de ontstellende ontdekking kwam, dat op het stelen van een schaap de doodstraf stond. Dit is toen maar ingetrokken, tegelijk met de doodstraf op enkele andere dingen: overspel bijvoorbeeld, en het slaan van of vloeken tegen je ouders. Het schijnt me toe, dat studenten in de rechten in Engeland voor heel vreemde verrassingen zullen komen te staan. En dat een Engelsch staatsburger maar niet moet beginnen met te probeeren de wet te kennen. VERBOUWING. Het kantoor van de Rotterdamsche Bankvereeniging alhier (v.h. Westfrieche Bank) zal verbouwd worden. Kantoorlokalen en safe-inrichting worden aanmerke lijk uitgebreid en gemoderniseerd. GESLAAGD. Voor het eindexamen Gymnasium te Alkmaar slaag de C. W. Wester, alhier. ZUIDSCHARWOUDE. De gemeenteraad is in openbare vergadering bij een geroepen tegen Donderdagavond 8 uur. OUDKARSPEL. De gemeenteraad komt Donderdagavond 8 uur in openbare raadsvergadering bijeen. NOORDSCHARWOUDE. Schoolfeestvergadering. De schoolfeestvergadering werd Maandagavond in „Concordia" gehouden. Aanwezig 12 personen. De voorzitter de heer Mallekote opent de vergadering met een woord van welkom. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. In plaats van de aftredende commissieleden de hee ren W. Tuin, J. Bleek en K. Wagenaar, worden bij eer ste stemming gekozen dé heeren J. Heidsana, P. Swa- ger en A. Boot, die hun benoeming aannemen Hierna werden de lijsten uitgereikt en daarbij de hoop uitgesproken, dat weer voldoende geteekend zal worden om het feest op de gewone wijze te kunnen vieren. Het reisplan werd in 't algemeen besproken. De groo teren zullen naar Den Haag gaan, waar o.a. de Indi sch tentoonstelling zal worden bezichtigd, d kleineren naar Bergen, Schoorl, Egmond en Alkmaar. De verdere regeling zal op de e.v. vergadering aan de commissie worden opgedragen. Een der aanwezigen drong er op aan, maatregelen te treffen om het bestormen der bussen (door niet schoolkinderen) te voorkomen. Dit is Inderdaad zeer hinderlijk. De commissie zal hieraan aandacht schenken. De e.v. vrgadering wrd bepaald op Dinsdag 8 Juli. Hierna volgde sluiting met dank voor de aangename besprekingen. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 762 m.M, Vooruitzichten: Waarschijnlijk goed weer. Temperatuur: 60 gr. F. is 11 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agfa-. Gevaert-, Lumière-, Seliofilms, 6 X 9. 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdraklnrichting. HOOGZ1JDE E 103. SCHAGE Onze oud-plaatsgenoot, de heer D. Breebaart, le ambtenaar ter secretarie te Oostzaan, slaagde gister voor het examen gemeente-administratie. Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium te Alk maar, mej. Ingeborg Heringa alhier. INBRAAK IN EEN KERK TE HOBOKEN. Daarna de kerk in brand gestoken, Zondagnacht omstreeks halftwee ontdekten eeni ge personen, die in de buurt van de Heilige Hartkerk te Hoboken bij Antwerpen wonen, dat een ruit van de sacristie verbrijzeld was en dat daaruit rook omhoog steeg. Men drong de kerk binnen en ontdekte dat de kerkgewaden, registers der parochie en het H. Mis boek in brand stonden. Ook bleken de offerblokken te zijn opengebroken en leeggehaald. Vermoedelijk hebben de inbrekers uit woede, dat zij weinig van hun gading vonden in de offerblokken, de verschil lende kerkeigendommen in brand gestoken, alvorens zij vertrokken. Een onderzoek wordt ingesteld. E BAND PURM EREND, 28 Juni 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas: 20 stapels Boerenkaas f 25. en 2 stapels Goudsche kaas f 23, per 50 K.G. In totaal 22 stapels, wegende 6100 K.G. Handel goed. 1970 K.G. boter f 1—1.30 per K.G. Vee: 496 runderen, w.o. 275 vette f 0.700.78 per Kg. 179 melk- en geldetkoeien f 110260, 42 stieren handel runderen matig; 29 paarden f 80150, handel matig; 106 vette kalveren f 0.700.90, handel vlug; 324 nuchtere kalveren, slacht f 416, fok f 814, handel matig; 493 vette varkens, voor de zouterij 3031 cent en voor de slacht 2832 cent per K.G., handel vlug; 81 magere varkens f 718, handel stug; 166 biggen f 610 handel stug 164 schapen f 1419, handel stug; 283 lammeren f 69, handel stug; 25 bokken, kipeieren f 2.753.25, Eendeieren f 2, piepkuikens f 0.700.80. Eierveiling: 229S0 kipeieren a f 2.603.10, 650 stuks kipeieren b f 2.402.60, 12455 eendeieren a f 2. AMSTERDAM, 28 Juni 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 0.50-1, id. blauwen f 0.501 per H.L.; Andijker muizen f 5—6, id. kleine muizen f 34, Langendijker muizen f 56, Rijper mui zen f 56 per 100 K.G., Anna Paulowna roodstar f 1 1.25, Texelsche roode f 11.25 per H.L.; Westl. muizen f 6.606.80, id. kleinem uizen f 6 6.40, Zomer Malta f 1415 per 100 K.G., Friesche roodstar f 1.501.75 per H.L. DEN HELDER. 28 Juni. Afgeslagen gem. vischhal: tongen 2010 ct., kl. ton gen 42 cent; tarbot f 65 per stuk schol I f 6.70— 4.90. II f 2.501.50, scharren f 32.25 per kist; versche haring f 53-50, geep f 4.850.50 per tal, ansjovis 5 ct. per K.G. MEDEMBLIK, 28 Juni. Schotsche muizen f 1.751.85, kleine f 0.901.10. NOORDSCHARWOUDE. 28 Juni. Aangevoerd: 128600 Kg. aardappelen: groote schotsche muizen f 44.40. schotsche muizen f 45.80, drielingen f 2.203.60, 2 Kg. spercieboonen f 39, per 100 Kg., 410 stuks bloemkool, per 100 f 2.90. WARMENHUIZEN. 28 Juni. Aangevoerd: 57200 Kg. aardappelen: schotsche' muizen f 3.104.70, kleine f 1.602, drielingen f 24.10, grove f 3.40—3.80. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Juni. Aangevoerd: 500000 Kg. aardappelen: schotsche mui zen f 3.90—5.90. drielingen f 1.80—6. 14200 boswortelen f 3.106.50, 600 stuks bloemkool f 4.705.40, 200 Kg. roode kool f 19.10, 20500 Kg. tomaten: A f 28.10—23.60. B f 27.80, C f 27.50—28.70, CC f 20.60. COOP. VER. CENTR. EIERVEILING G. A., PURMEREND. 28 Juni. Aangevoerd: 88375 stuks eendeieren f 2—2.30. 115648 stuks kipeieren: 70—80 Kg. f 3.60—4.60, 65—66 Kg. ff 3.10 —3.50, 63—64 Kg. f 3—3.40, 60—62 Kg. f 2.60—3.20. 58 —59 Kg. f 2.50—2.90. 56—57 Kg. f 2.50—2.70, 53—55 Kg. t 2.202.60, 50-52 Kg. 1 2-2.30. Of De kellner zag hem drijgend komen, En ging er nu als Wim vandoor, Riep, u lijkt wel een woeste tijger, Ik moet er niets van hebben hoor. En hij liep, zoo hard hij kon loopen, Achter hem. de woeste vent. De jongen, die pret voor drie had, keek Om het hoekje van een tent. 370. Met moeite over de bergrug gekomen, Kwamen zij eindelijk in een dal, Waar ze vele breede vijvers zagen, Met een ruischende waterval. Waarom die vijver vroeg Pim weder. Waarom aangelegd in het zand. Wel, was het antwoord, om te besproeien, En het maken tot vruchtbaar land. Vier jaar tuchthuis voor Leo en Willy Sklarek. Onmiddellijke strafingang. Wolff meldt uit Berlijn: In het Sklarek-proces is gisteren het vonnis uitge sproken. Leo en Willy Sklarek werden wegens oplich terij, ernstige valschheid in geschrifte en omkooperij veroordeeld tot vier jaar tuchthuisstraf en vijf jaar verlies der burgerrechten. Zes maanden voorloopige hechtenis worden in mindering gebracht. De beide veroordeelden werden terstond in hechtenis genomen. De boekhouder Lehmann werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Hooger beroep aangeteekend. Nader uit Berlijn: De verdedigers van alle verdachten in het Sklarek- proces zijn in beroep gegaan tegen het door de recht bank gewezen vonnis. NA HET FEESTEN Tegen een boom gereden. Op denkweg van Appingedam naar Siddeburen is een huurauto, waarin een vijftal jonge menschen, die van een feest kwamen en in luidruchtige stemming verkeerden, tegen een boom gereden. De inzittenden kwamen er zonder ernstige blessuren af. De auto werd totaal vernield. OLIFANTEN-INVASIE. V. D. verneemt uit Kaapstad: Een kudde van tweeduizend olifanten heeft in Ke- nya zoodanige verwoestingen aangericht, dat de be volking genoodzaakt, was de dorpen te verlaten. De te hoop geloopen jagers slaagden erin slechts 52 olifanten te dooden, waarna de overige in andere richting vluchtten. In aller ijl werd rond het bosch een vijf mijl lange breede sloot gegraven, waarbinnen de olifanten ge ïnterneerd werden. De vluchtende kudde olifanten veroorzaakte een groote paniek onder de bevolking. GROOTE BRAND TE SKAGEN. V. D. verneemt uit Kopenhagen: In een groote vischconservenfabriek aan de haven te Skagen is brand uitgebroken. Alle voorraadlood- sen zijn reeds afgebrand en ook de fabriek is niet meer te redden. Aangezien er een krachtige wind staat, loopen de geheele havenwijk en verscheidene villa's langs de haven gevaar. Nader uit Kopenhagen: De gróote brand, die de havenbuurt van Skagen hedenmorgen heeft geteisterd, is na drie uur door de brandweer tot staan gebracht

Schager Courant | 1932 | | pagina 3