Plaatselijk Nieuws. Igesz Bioscoop. Bekendmakingen. Werkverschaffing. Zeven maanden wachtend op den dood. Stoomschip in brand. Fa. Gebr. ROTGANS Toegang tot Ameland geblokkeerd. Boerderij door bliksem getroffen. De brand te Port of Spain. De geruischlooze dood. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. WIE RlN GE N Zaterdag 2 Juli a.s. zal alhier in café ,,'t Centrum" van den heer Veerdig de biljartkunstenaar J. v. d. Laan, ex-amateur le klas groot biljart, eene voor. stelling geven en wel om 8 uur n.m. 600 car., 450 voor. De tegenpartij die wint ontvangt een prachtige queue cadeau. Zeldzame springstooten. Vrijdag a.s. zal tusschen Helder IIISucces II een beslissingswedstrijd gespeeld worden om half acht in het Ankerpark te den Helder. ZURE Aan P. Roozing te Pettemerkluft, ingeschrevene voor den dienstplicht, lichting 1931, is door den Mi nister van Defensie voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Naar wij vernemen, bestaat het plan vanwege het Witte Kruis, afd. Zijpe Callantsoog, een moedercur sus te doen geven in Zuid-Zijpe. BURGERVLOTBRUG. Naar wij vernemen is de heer P. de Nijs voorne mens om in de zaal te Burgervlotbrug een biscoop te exploiteeren, door helder beeld en goede films ho pende de gunst van het publiek waardig te worden. Zondag 3 Juni openingsvoorstelling. Vertoond zal worden het prachtig historisch drama van Surouf de Kaper. Voor schitterende dansmuziek is zorg gedragen, zoodat het publiek een gezellige en mooie avond te wachten staat. ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: O. Sebenga van Smallingerland; mej. M. J. Vermeulen van Wieringen, mej. L. Arts van Nieuwe Niedorp. Vertrokken: S. Wiersraa naar Winkel; Th. R. Rothröckel naar Mahr-Neustadt (Duitschland). Burgerlijke Stand. Geboren: Wietze. zoon van J. v d. Wal en S. El- zinga; Helena Alida, dochter van J. Halfschepel en A. A. van Gerven; Maria Hendrika. dochter van J. P. de Goede en A. A. Timmer; Jacobus Cornelis, zoon van Th. S. F. de Koning en M. S. Zwirs. Getrouwd: P. W. Quax en M. L. Witte; J. Kindt en B. Cornelissen; K. Kossen en A. E. Cornelissen; J. Mul en C. M. Zasburg. DEN HELDER 't Kan verkeeren. Dinsdagavond zoo omstreeks 11 uur werden de be woners van den Dijkweg opgeschrikt door een hevig lawaai hetwelk bleek te komen uit een der daar aan wezige huizen. Natuurlijk was er direct een aantal nieuwsgierigen, die er het hunne van wilden weten en door de ramen loerden. Wat zü zagen was erg genoeg. Een man en vrouw, nog niet lang geleden in de echt getreden, wa- jren daar aan het vechten, dat de honden er geen brood |van konden eten. Daar werd met stoelen en ander huis- jraad gesmeten dat het lieve lust was en over de taal welke als een stroomend beekje over de lippen der echtelieden kwam. zullen we maar zwijgen. Tenslotte werd de strijd op straat verder ultgeknockt, zeer ten ongerieve van de omwonenden, die zooiets een schandaal vonden en de sterke arm wilden gaan waar- echuwen. Op een gegeven oogenblik gaf de kerel zijn betere helft zoo'n slag dat zij in elkaar zakte en be wusteloos een der woningen binnengedragen moest worden. Door eenige jonge kerels ls daarna deze held .beetgepakt en heeft volgens het recht van de sterkste levepeens zijn deel gekregen. Wat geen kwaad kan. Nog langen tijd bleef het onrustig in den omtrek van Ihet slachtveld. Motorongeluk. Dinsdagmorgen in de vroegte kwam een motorrijder vanuit de richting Alkmaar langs het Noord-Holl. ka- inaal toen hij door de een of andere reden zijn stuur (kwijt geraakt is. Tengevolge hiervan schoot het rijwiel naar den kant van den weg en vloog daarna den berm af. Op het laatste oogenblik trachtte de eigenaar, iemand uit Alk maar, nog er af te springen, wat niet lukte. Motor en berijder gingen dus kopje onder. De eerste bleef onder, terwijl de tweede na verloop van eenige seconden zich weer liet zien. Door eenige voorbijgan gers werd hij op den wal getrokken, alwaar bleek dat de man zijn enkel verstuikt had. Met dreggen gelukte het later de motor weer op het ,'droge te trekken en naar Alkmaar op den trein te zetten. Met een auto is de eigenaar later eveneens naar deze stad teruggebracht. RAAD SCHAGEN. Vergadering op morgen. Vrijdag 1 Juli 1932, des na middags ten kwart over zeven ure. Punten van behandeling: 1. Installatie raadslid Mr. J. A. E. Buiskool. 2. Stemming over het voorstel tot verhooging van de belasting op vermakelijkheden. Mededeeling van den Voorzitter. 4. Ingekomen stukken en adressen: Verslag Woningbouwvereeniging „Schagen" 1931; Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit tot verkoop van bouwterrein; Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit tot aanvaar ding legaat; Ged. Staten, goedkeuring begrooting 1932; Ged. Staten, goedkeuring wijziging begrooting 1932. Ged. Staten, godekeuring in gebruikgeving van 3 lokalen voor Christelijk Nationaal schoolonderwijs; Jaarverslag van het Landbouwhuishoudonderwijs 1931; Aanneming benoeming lid Schattingscommissie R.I.B. door J. Cornelissen; Aanneming benoeming lid commissie van Plaatselijk Toezicht op het lager onderwijs door J. van Rijswijk; Bestuur Woningbouwvereeniging „Goed Wonen", be treffende huurprijsvjerlaging; Muziektuincommissie, overzicht rekening exploitatie over 1931; Verslag Gezondheidscommissie over 1931; Verslag vergadering commissie, van uitvoering kring Barsingerhorn; Ged. Staten, opmerkingen ten aanzien van de ver ordening op de heffing van vergunningsrecht; Adres L. Wurkum, betreffende bijdrage in de kosten voor buitengewoon lager onderwijs; Adres P. Jonge jan e.a. betreffende kolenvervoer voor de gasfabriek; Minister van Economische Zaken en Arbeid; opmer kingen inzake verordening Winkelsluitingswet 1930; Brief van den directeur der Lichtbedrijven, houdende verdediging ten aanzien van de in comité-vergade ring gemaakte opmerkingen. 5. Voorstel tot verhooging van den prijs voor licht stroom G.E.B. 6 Voorstel tot oprichting van een autobeurs. 7. Vaststelling kohier van de hondenbelasting. Doordat ter gemeentesecretarie de stukken voor de iouranten abusievelijk waren blijven liggen, vinden onze ezera eerst heden deze oproeping vermeld. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote Mej. A. A. Wester, leerlinge van de R.K. Kweekschool te Bergen, slaagde 28 Juni voor onderwijzeres. „J U S T I T I A". Van het programma, dat deze week in de Igesz Bios coop draait, noemen we een der twee hoofdfilmen, „Justitia", een sterke speelfilm met Bernard Goetzke in de hoofdrol. Het is de geschiedenis van een jongeman, Karl Brau- ner, die van moord verdacht wordt, en wiens zuster Mariette door verschil van meening het ouderlijk huis heeft verlaten en een betrekking gezocht heeft in een Bar. Haar waardige houding heeft het etablissement een zeker caohet gegeven, waardoor bezoekers de zaak fre- quenteeren, die anders niet zouden komen. Daar heeft Leander. de Officier van Justitie Mariette leeren kennen en het respect, dat hij voor haar voelde is al spoedig in liefde overgegaan. Leander vermoedt niet dat Karl. wiens zaak hij in het openbaar moet behan delen, In familiebetrekking tot Mariette staat. Mariette staat in tweestrijd. Zij kent de strenge le vensopvatting van Leander en is bang. dat wanneer hij weet dat Karl haar broer is, hij met haar zal breken. Aan de andere zijde houdt zij te veel van Karl, om niet een poging te doen om zijn hoofd te redden. Leander begrijpt haar inmenging verkeerd, denkt dat zq de minnares van Karl ls en wil haar in zijn jalouzie vermoorden. Dan komt hij tot inkeer en nu eerst be grijpt hy dat de omstandigheden iemand wel eens tot moord kunnen drijven. Hü is het, die in zijn pleidooi verzachtende omstandigheden bepleit en wanneer dan ter terechtzitting blijkt dat Karl de dader niet is, is hü dankbaar dat hem deze gerechtelüke dwaling is ge spaard gebleven. 's Avonds zit hü wanhopig in zün kamer. Heeft men het recht een oordeel te vellen, wanneer men zelf büna eenmaal te ver gegaan ishet antwoord brengt hem Mariette. EEN NIEUWE ZAAK. Het perceel aen de Loet, eigendom van en bewoond door mevr. de wed. P. Stammes Dz„ zal binnenkort worden verbouwd tot winkelpand. Daartoe zal het perceel inwendig een belangrijke verandering onder gaan. Het voorste gedeelte zal tot winkel worden in gericht en de eigenares zal daarin verkoopen diverse artikelen benoodigd voor dameshandwerken, wol en aanverwante artikelen. AUTOBEURS. B. en W. dezer gemeente stellen den Raad voor over te gaan tot de stichting van een autobeurs. Deze beurs te houden eiken Donderdag van 9 tot 12 uur. STAFMUZIEK DER KONINKLIJKE MARINE. Het concert in den Muziektuin is gisteravond weer in alle opzichten uitmuntend geslaagd. Het fraaie zo merweer en de goede roep die er van het Stafmu ziekcorps der Koninklijke Marine uitgaat, hadden vele belangstellenden en muziekliefhebbers naar den Tuin doen gaan, waaronder ook zeer velen „van bui ten". Met groote bekwaamheid heeft de heer Leisti- kow ook ditmaal zijn corps weer geleid. Hoe zuiver klonken en welk een mooie vertolking kregen de ver schillende nummers. We noemen bijv. voor de pauze de ouverture „Le Domino Noir" van Auber en de Grande fantaisie sur 1'Opera „Hamlet", van A. Tho mas, die met groote kunstvaardigheid ten gehoore werden gebracht. En dan na de pauze de ouverture „Euryanthe", van Van Weber, de Rhapsodie Hongroise II van Liszt, en Donizetti's fantaisie de 1'Opera „La fille du regi ment", het was alles heerlijk mooi en het publiek gaf dan ook op ondubbelzinnige wijze blijk van zijn groote ingenomenheid over de prestaties van den ka pelmeester en corps, die ons nog op een extra num mer vergastten. Het was jammer dat vooral na de pauze achter in den tuin eenige jongelui door hun luidruchtigheid zeer hinderlijk waren voor hen die werkelijk naar de muziek komen luisteren. Laten zij die zich aan hun jool en babbelzucht willen overgeven, daarvoor niet den muziektuin uitkiezen. Oude Kaag of de Oude- dijk leenen zich daar beter voor. 4 372. Bü een boom wilden zü wat rusten. Bü een groote holle boom. Die boom gaf veel schaduw en koelte, Zü voelden zich zoo mat en loom. Maar Juist toen zü wilden gaan zitten, Sprong een jaguard voor den dag. Plm werd bleek en schreeuwde wanhopig, Toen hü het woeste dier voor zich zag. Burgemeester, en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de werkver schaffing met ingang van 4 Juli a.s. wordt beëindigd. Schagen, 29 Juni 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Het lot van een misdadiger. In Sing Sing, het bekende New-Yorksche tucht huis, zit in een doodscel, sinds meer dan 7 maan den, Benjamin Gordon. wiens executie op den electri- schen stoel alleen daarom voortdurend weer uitge steld moet worden, wijl men den moordenaar als ge tuige in talrijke processen noodig heeft. Daar al deze processen zich nog maandenlang zullen rekken, is ook niet vast te stellen, wanneer Gordon terecht ge steld zal worden. Gordon werd wegens moord op een politieman ter dood veroordeeld. Hij is' lid van een bekende misda- digersbende geweest, die talrijke misdaden op haar geweten heeft. De verklaringen van Gordon zijn, naar de meening van het gerecht, zoo waardevol, dat zijn terechtstel ling de doorvoering van het gerechtelijk onderzoek zeer benadeelen zou. Het is overigens niet uitgesloten, dat men den moordenaar als „belooning" voor zijn waardevolle verklaringen, die zijn compagnons stuk voor stuk voor langeren of korteren tijd, zelfs voor levenslang in het tuchthuis brengen, verklaringen, die door de aangeklaagden als gelogen worden bestempeld, een revisie zal toestaan en niemand gelooft er nog ern stig aan, dat het doodvonnis voltrokken zal worden. Men neemt veeleer aan, dat Gordon door de poli tie als lokvogel geëngageerd is. Men herinnert in dit verband eraan, dat in Chicago eenige bandieten uit de geldwereld, politielokvogels geworden zijn en er zijn er niet weinigen die meenen, dat alleen door de werkzaamheid van deze menschen de politie slechts in de mogelijkheid is, eenigermate werkzaam tegen de onderwereld te zijn. Voorloopig zit Gordon echter nog in zijn doodcel, waaruit hij klaarblijkelijk heelemaal niet zoo graag vandaan komt.. Zooals immers bekend, is de behan deling en de verpleging der ter dood veroordeelden in Amerika bijzonder goed. Het geheele achterschip van de „Tanger" één vlammenzee. Wolff meldt uit Hamburg, dat op het Duitsche stoomschip Tanger, van de Oldenburg-Portugeesche stoombootreederij, dat zich op reis van Marokko naar Hamburg bevindt, in de Duitsche bocht brand is uit gebroken, welke zich met groote snelheid op het ach terschip uitbreidde. De te hulp geroepen bergings vaartuigen en slcepbooten zijn er in geslaagd het schip bij Neuwerk aan den grond te zetten. Door de groote jiitte is het zeer moeilijk bij het vuur te ko men. Hét geheele achterschip is één vlammenzee. De bemanning is volgens de tot nu toe ontvangen berichten gered. Nader wordt gemeld, dat er zich vier bergingsvaar tuigen bij het in brand staande schip bevinden, die trachten het vuur te beperken. Het vuur breidt zich echter steeds verder over het schip uit. Er zijn geen menschen bij den brand omgekomen. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 765 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 64 gr. F. is 13 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agla-, Gevaert-, Lumière-, Seliofilms, 6 X 9, 60 cent- Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrnkinrichting. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN Veerdam door de politie afgezet. Burge meester, gemeente-secretaris en tientallen particulieren geverbaliseerd. Gistermorgen is de veerdam te Holwerd (Fr.) op last van den minister van Waterstaaat gesloten voor alle verkeer, dat geen gebruik maakt van den rijksveer dienst op Ameland. Bü den toegang van de land- en zeezijde van den veerdam stonden gistermorgen rijksveldwachters en marechaussees voor controle. Zij maakten proces-ver baal op tegen personen, die zich zonder kaart van den rüksveerdienst op den veerdam begaven. Met de particuliere veerdienstonderneming arriveerde een 30-tal personen van .Ameland, waaronder de loco burgemeester en de gemeente-secretaris van het eiland, de voorziters der vereenigingen voor Vreemdelingen verkeer te Nes en Hollum en verschillende vooraan staande personen van Ameland. Toen zij zich van den aanlegsteiger op den veerdam begaven werd ook tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Alles had een zeer orde- lük verloop. Op Ameland wordt krachtig gewerkt om de intrek king der genomen maatregelen te krijgen, daar men hierin een extra belasting en een beknotting van de rechten der Amelanders ziet, daar de tarieven voor personen- en vrachtvervoer van den door" de N.V. Wa- genborg's passagiersdienstën te Delfzül gepachten rijks veerdienst aanmerkelijk hooger zyn dan die der Ame lander veerdlent-onderneming motorschip „Friesland" Negen varkens en vele kippen verbrand. Tijdens het hevig onweer, dat Dinsdagavond in de omgeving woedde, sloeg de bliksem in de boerderij van G. Dijkink te Espelo, gemeente Holten (Geld.) Hoewel het geheele gezin zich in l\et vertrek be vond waar de bliksem insloeg, bekwam niemand let sel. De ontstane brand greep zóó snel om zich heen, dat van de levende have slechts één paard kon wor den gered. Een negental varkens en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. De inboedel ging geheel verloren. Het vee bevond zich in de weide. Al les was verzekerd. Een brandende stroom rum. De belasting dienst radeloos. In ons nummer van Dinsdag hebben wü melding ge maakt van de zware brand die er te Port of Spain, op het West-Indische eiland Trinidad gewoed heeft. De brand blükt te zijn uitgebroken in een opslagplaats waar zióh 7000 vaten rum bevonden. De kostelijke vloeistof stroomde brandende door de goten naar zee en zette de stad in een tooverachtigen blauwen gloed. Tot de re- geeringsgebouwen, die verbrandden, behooren ook de spaarbank en het kantoor van de belastingen. Gelukkig bleyen zoowel de brandkasten van den belastingdienst, die het reservezilver van de kolonie bevatten, als de kluizen van de spaarbank voor het vuur gespaard, De belastingdienst is evenwel radeloos, daar alle kochie- ren en alle gegevens in vlammen zün opgegaan. Het za stellig een half jaar duren, voor men er in geslaagd is, de belastingheffing weer op redelijken voet te plaatsen en men rekent vüf jaar noodig te hebben voor alles weer geheel in orde is. Doordat dadelük bekend gemaakt werd dat de kluizen van de spaarbank het vuur weer staan hadden, ontston'd er geen wedloop op de bank. JCr kwamen echter Zaterdag heel wat menschen van het platteland naar de stad om zich bü de bank te over tuigen, dat hun spaarduitje bewaard gebleven waren. De totale schade wordt op 200.000 pond sterling geschat. Een Engelsche uitvinding met ontzettende gevolgen. In Engeland is een uitvinding gedaan, die groot op zien gebaard heeft en bijzondere interesse heeft teweeg geroepen. Een officier heeft n.1. een instrument gecon strueerd, dat het geluid van een sefhot zoodanig dempt, dat men reeds op 5 meter afstand niets meer hoort. Op de uitvinding is bereids patent genomen. Men stelle zich de noodlottige gevolgen van deze uit vinding voor. Moordenaars krijgen een wapen in de hand, met hetwelk zü op veiligen afstand kunnen doo- den, zonder ervoor te behoeven vreezen, dat de explosie van hpt schot hen verraadt. Een andere mogelijkheid: een optocht marcheert door een straat. Plotseling val len de menschen in ryen gelyk ten gronde, gedood, zwaar gewond. Niemand heeft wat gehoord, geruisch- loos is de dood uit een paar vensters gezonden. Of 371. En plotseling stak Wim zün been uit, Dit was wel een gemeene streek. De kellner viel en de anderen met hem, Beide schreeuwden, van schrik heel bleek, Nu heb Ik jou, riep de dikke razend, En waar is m'n fleschje bier? Dat heeft hü zelf leeggedronken, riep Wim, En hü had het grootst pleizeir.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7