Doorzitten jij lp PUK©L Y Noodlottige sprong. Toestand des lands. BRUTALE INBRAAK TE MEDEMBLIK. Scheepsbotsing nabij de Iersche kust. De heer Mr. Buiskool zegt dat het voorstel van B. en W. gemotiveerd wordt door de verwachting, dat de meerdere ontvangst van de verhooging de vermakelijk heidsbelasting wel eenigen tijd op zich zal laten wachten Spr. zat nauwelijks op zijn stoel of hij had over die kwestie zijn sten} uit te brengen, hoewel- spr. dacht dat hij als nieuw raadslid er het woord nog wel over mocht voeren. Spr. had die kwestie liever bij de eerstvolgende begrooting willen behandelen. De Voorzitter zegt zich aan het reglement van orde te hebben gehouden, hoewel de heer Van Nuland wijst op de gemeentewet. De heer Van Nuland zegt dat het hier betreft art. 58 van de nieuwe gemeentewet. De Voorzitter zegt dat dit straks in comité wel zal worden ultgevischt. Spr. merkt voorts den heer Buiskool op, dat de ge meente aan alle kanten geld noodig heeft. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Stam, Bakker en Orsel. Het stichten van een autobenrs. Naar aanleiding van het gesprokene in de verga ring van 27 Mei j.1., betreffende bovenvermeld onder werp, hebben Burgemeester en Wethouders de eer den Raad voor te stellen, tot zoodanige stichting te be sluiten, behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Het ligt in de bedoeling de autobeurs te houden op het Torenplein, eiken Donderdag, des voormiddags tusschen 9 en 12 uur en voorloopig geen marktgeld te heffen. De Voorzitter deelt mede, dat advies is gevraagd aan de beide middenstandsvereenigingen, de besturen waren er wel voor, het eene bestuur in zijn geheel, het andere bij meerderheid, maar algemeene ledenvergade ringen waren er niet gehouden. De heer Van Erp spreekt zijn genoegen er over uit, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen, maar vraagt op welke wijze de noodige bekendheid zal worden gegeven aan deze autobeurs. Spr. wijst op wat reeds in Alkmaar gebeurt, terwijl ook Den Helder wel kan volgen. De Voorzitter zegt dat er inderdaad eenige bekendheid aan gegeven moet worden, evenals dit is gedaan met de Zaterdagavondmarkt. De heer Stam vraagt zich af of het wel verstandig is, geen marktgeld te heffen en of de beurs dan niet ge bruikt zal worden voor standplaats van de auto's. De heer Schoorl vreest dat laatste ook en zou daar om het marktgeld gelijk willen stellen aan het bedrag dat voor de auto's verschuldigd is voor staanplaats, dat is 50 cent. De heer Blaauboer bewondert de vindingrijkheid der heeren, maar meent dat toch voldoende bekend is, wie er anders des Donderdags zijn auto stalt. Het is toch de bedoeling een serieuse autobeurs te stichten en aan den aanvoer zijn kosten en desillusies verbonden. Spr. wil het aan het beleid van den marktmeester overlaten, die merkt wel of iemand de staanplaatsregeling ont duikt. De heer Mr. Buiskool zou deze redeneering onder schrijven als de beurs niet juist op Donderdagmorgen werd gehouden. De Voorzitter: Laten we vertrouwen stellen in de eerlijkheid van de menschen. De heer De Vries: En als dat vertrouwen mocht worden beschaamd, dan kunnen we nog onze houding veranderen. Nadat met algemeene stemmen was besloten, een autobeurs te stichten, wordt het voorstel van den Schoorl, om als marktgeld 50 cent per auto te vor deren, aangenomen met 7 tegen 4 stemmen voor stem den de heeren De Veer, Schoorl, Van Nuland, Klaver, Stam, Orsel en Buiskool. De rondvraag. De werkverschaffing en de stennregeling. De heer Van Erp brengt ter sprake het voornemen van B. en W. om niet ingang van 4 Juli a.s. de werk verschaffing stop te zetten en spr. vraagt of de toe stand van de werkeloozen zoodanig is, dat tot den door B. en W. gedachten maatregel kan worden over gegaan. De Voorzitter zegt van helaas niet, maar de ge meente heeft geen geld en geen werk, behalve dan het verleggen van een dam, waarvoor 3 man nog en kele dagen werk hebben. De rekening van 1931 zal met een groot deficit sluiten en B. en W. weten wer kelijk niet waar het geld en het werk vandaan moe ten komen. Daarom hebben B. en W. gemeend de werkverschaffing 4 Juli te moeten stopzetten, mede omdat het nu de tijd is van aardappelrooien en bol len rooien en weet spr. verder. B. en W. hopen dus dat verschillende werkloozen werk op het land zullen kunnen vinden. De heer Van Erp deelt die meening niet en meent dat de gemeente er niet aan kan ontkomen bij het Rijk om een steunregeling te vragen. Ook al omdat menschen van ouderen leeftijd niet bij particulieren te werk gesteld zullen worden. Spr. wijst er op dat over eenige maanden het aantal werkloozen nog groo- ter zal zijn en we dan noodgedwongen een stewirege- ling van het. Rijk zullen moeten aanvaarden. De Voorzitter deelt mede, dat van het bestuur van de afdeeling Schagen van den Ned. R.K. Volksbond een adres is ingekomen, waarin op werkgelegenheid wordt aangedrongen of dat een steunregeling in het leven wordt geroepen. Dit verzoek is vanmorgen in gekomen en spr. acht het niet gewenscht, zonder prae- advies en begrooting adressen in den Raad te bren gen en daarom had spr. beloofd, dat als de werk verschaffing niet ter sprake zou komen, spr. het ver zoek in comité-vergadering ter tafel zou brengen. Nu er wel over de werkverschaffing wordt gesproken, doet spr. nu mededeeling van dit verzoek. Spr. vindt liet verzoek zeer sympathiek en als een steunrege ling in het leven werd geroepen en bijv. een mini mum uitkeering van f 10 werd gesteld, dan zou dat voor 30 werkloozen gedurende 8 weken een bedrag vorderen van f2400.—. Daarvoor zouden w.- naar mid delen voor dekking moeten zoeken. We hebben reeds een tekort en als uit den Raad aan B. en W. een weg wordt aangewezen, dan zal dat het College aan genaam zijn. De heer Van Nuland brengt in herinnering, hoe hii in de vergadering van April reeds aangedrongen heeft om overleg te plegen met het polderbestuur tot het in orde maken van de wegen en daarvoor de hulp van Rijk en Provincie in te roepen. Als dat was ge beurd, zou deze quaestie, die groote beroering heeft verwekt, misschien niet zijn ontstaan. Juist de zo mermaanden moeten voor een dergelijke regeling ge bruikt worden en spr. wijst er dan verder op dat alle Schagers, die nog in de Wieringermeer werken, werkloos zullen zijn en dat hij bij ondervinding weet hoe moeilijk het is voor de werkloozen om emplooi te krijgen. Spr. vraagt dus of B. en W. bereids stappen bij Rijk of Provincie hebben gedaan. De fondsen van de armbesturen zijn ook uitgeput. De Voorzitter zegt dat de Loet is gedempt. De heer Van Nuland: Met steun van de Provincie? De heer De Vries: Zeker, maar bovendien er is meer gebeurd, B. en W. hebben zich tot den Polder gewend over de verbetering van de Snevert en hoe wel de Provincie zich in principe bereid heeft ver klaard daarvoor een bijdrage te verleenen, de kosten van het werk zijn nog niet bekend. Het is nu een maal zoo, dat de verschillende regelingen vreeselijk lang duren. Een verblijdende mededeeling is ook dat voor de sluiswerken te Kolhorn, ten behoeve van het kanaal en voor de te maken duikers 50 Schager arbeiders te werk gesteld zullen worden en 50 Barsingerhornder arbeiders. Dit is in het bestek op genomen. De heer Mr. Buiskool noemt dat een gelukkig feit, want te Barsingerhorn zijn 80 werkloozen uit de Wie ringermeer gekomen. De heer De Vries wijst er verder op dat het een zeer moeilijke materie is, doch dat de gemeente al het mogelijke, ja zelfs meer dan het mogelijke heeft gedaan voor de werkloozen. De Voorzitter beaamt dit en wijst er op dat spr. vreest dat daardoor andere gezinnen naar onze ge meente komen. De heer Blaauboer merkt op dat de kostenbegroo- ting van de verbetering van de Snevert van het Hoog heemraadschap moet komen en die begrooting is nog niet bekend. De heer Van Nuland vraagt naar den Nieuweweg, waarop de heer De Vries antwoordt, dat B. en W. zich bepaald hebben tot de Snevert. De h er Bakker herinnert er ook aan dat hij in de voorlaatste vergadering heeft gezegd, dat het op een steunregeling zou uitloopen en dat het aantal werkloozen eer toe dan af zou nemen. De illusie dat werkloozen werk zullen kunnen vinden, kan spr. het college wel ontnemen. In verband met den finan- cieelen toestand van de gemeente kan spr. zich het standpunt van B. en W. indenken en spr. constateert dat B. en W. alles met de meeste liefde hebben ge daan om een zoo goed mogelijke regeling voor de werkloozen te treffen. Maar spr. wijst ook op de verhooging van gas- en electrische stroomprijs, op de stijging van de prijzen van diverse artikelen en be pleit dan opnieuw het in het leven roepen van een steunregeling. In alle opzichten heerscht er gebrek. Spr. heeft iemand gesproken die mededeelde dat voor de kanaahverken maar 10 der arbeiders uit Schagen betrokken zouden worden. Een steunrege ling is noodig, wat een zaak wordt voor het Rijk, want het zal voor de gemeente ondoenlijk zijn aan stonds voor 70 a 80 werkloozen te zorgen. Spr. ver zoekt daarom B. en W. een steunregeling te ontwer pen en daarna een SDoedeischende vergadering uit te schrijven. De Voorzitter is het volkomen eens met den heer Bakker en wil straks in comité bespreken hoe de menschen in de volgende week geholpen moeten wor den. De heer De Vries verklaart dat de hoofdingenieur heeft medegedeeld, uat aan de sluis en duikers 50 Schager ai'beiders te werk gesteld zullen worden. Geheimen die reeds algemeen bekend zijn. De heer Van Erp vraagt of het juist is dat deze week een onderhoud l.eeft plaats gehad tusschen B. en W. en heeren van den Prov. Waterstaat en daar bij het plan is besproken van het maken van een brug over de-Loet, waar de primaire deg de Loet zal snij den. De Voorzitter zegt, op di vraag niet te zullen ant woorden, omdat dit betreft onderhandelingen die wor den gevoerd en de hoofdingenieur het spr. zeker erg kwalijk zou nemen, als spr. daarover mededeelingen deed. De heer Mr. Buiskool wil de vraag dan anders stel len, misschien dat de Voorzitter dan geen bezwaar Heeft om te antwoorden. Spr. stelt dan de volgende vraag: Is het college van B. en W. bereid te verkla ren, dat het iedere stap zal nalaten, die de spoedige uitvoering van de kanaal- en wegenplannen zou ver hinderen? De Voorzitter kan wel de verzekering geven dat B. en W. al hun best doen om de zaak te bespoedigen. De heer De Vries meent dat de door den heer Buis kool gevraagde toezegging moeilijk is te geven, want de provincie kan wel met voorstellen komèn die door ons niet geaccepteerd kunnen worden. Wel doen wij alle moeite om de zaak te bespoedigen. De heer Mr. Buiskool zegt, dan te willen spreken over: geen enkele wijziging van de bestaande plan nen te zullen voorstaan, omdat dit vertraging zal veroorzaken. De Voorzitter zegt. dat zoowel door de provincie als door B. en W. alle mogelijke spoed wordt be tracht. De heer Van Erp zal er dan niet verder op aan£ dringen in openbare .vergadering mededeeling 'o doen, maar spr. is bekend met de besprekingen dier Dinsdag j.1. plaats vonden. De heer Van Nuland: O, kanalen. De heer Van Erp: Ja. maar dat is geen bravour- stukje, ik heb de juiste gegevens en ik. wil wel zeg gen. geen bewonderaar van dat idéé te zijn. Maar ik vind goed dat er in comité mededeeling over wordt gedaan. De Voorzitter zegt ook in comité geen mededeeling te zullen doen. Spr. vindt het geen schitterend beeld van de wijze waarop de geheime besprekingen be kend gemaakt worden. De heer Mr. Buiskool zegL het te weten van den kant van de provincie. De Voorzitter zegt, dat als de provincie zelf mede- deelingen wil doen, het spr. niet kan schelen. De heer Schoorl oordeelt, dat in den huidigen toe stand in de steunregeling een groot gevaar schuilt. n.1. dat de trek van werkloozen naar hier grooter zal worden. Vooral met het ontslag in de Wierin germeer mag men zich. hoe wreed het ook moge klin ken, wel tweemaal bedenken voor men een steun regeling in het leven roept. Spr. wil evenals B. en W. dat dóen, liever zoeken in de richting van tewerk stelling bij de kanalen en wegen en spr. heeft de volle overtuiging dat de provincie spoedig andere werken zal laten volgen. De Voorzitter zegt, dat waar onze gemeente zich zulke groote offers getroost voor het kanaal de ge meente er feitelijk ook recht op heeft dat de werk loozen te werk worden gesteld. De heer Bakker merkt op. dat de gemeente Zijpe ook een steunregeling heeft en de werkloozefi daar toch ook niet heentrekken. En als Schagen, wat de tewerkstelling bij de kanalen betreft, een bevoorrech te positie krijgt, dan iullen ook daarvoor de men schen naar hier komen. Maar spr. is overtuigd dat niet alle werkloozen bij de kanaahverken geplaatst zullen worden en daarom zal er ingegrepen moeten worden. Het uitbreidingsplan. De heer Van Erp wijst er dan verder op, dat er nog geen nieuw uitbreidingsplan is en waar in de ge meente op het oogenblik geen huis leeg staat, vreest spr. dat de particulieren aanstonds niet kunnen bou wen, wat niet bevorderlijk is voor de werkverrui ming. De Voorzitter brengt in herinnering dat B. en W. bouwvergunning hadden verleend aan den heer Tuinman, maar B. en W. daarover een verschrikke lijk standje hebben gehad en medegedeeld is gewor den, dat eerst een uitbreidingsplan moest worden gebouwd. Spr. deelt uitvoerig mede, hoe de gemeente-archi tect een potloodschets had gemaakt, die de goedkeu ring niet mocht venverven, hoe nu een keurige schets is gemaakt, die naar de Commissie voor de Uitbreidingsplannen en naar den Inspecteur der Volksgezondheid moet worden gezonden en na goed keuring dan 6 weken ter visie moet liggen. De heer De Vries zegt, dat uitdrukkelijk is gezegd dat B. en W. moesten wachten totdat de kanaalplan nen hun beslag hadden. De radio-distribatie. De heer Van Erp vraagt, of B. en W. al mededee ling kunnen doen over de radiodistributie. De Voorzitter zegt, dat de onderhandelingen die worden gevoerd, nog niet in het stadium verkeeren dat mededeeling er over gedaan kan worden. Wat betreft de illusie van den heer Van Erp dat de heer Willemse een bedrag in de gemeentekas zou willen storten, mijnheer Willemse is daartoe niet bereid. De heer Van Erp zal de kwestie in' comité ter sprake brengen. Nog meer publieke geheimen. De heer Van Erp zegt, voor eenigen tijd door den gemeente-architect te zijn aangehouden, die het min der aangenaam vond dat spr in comitévergadering zich verzet had tegen het bedrag dat de gemeente architect zou ontvangen als vergoeding voor het werk aan de nieuwe openbare lagere school. Spr. heeft hem toen opnieuw zijn bezwaren kenbaar gemaakt en spr. behoudt zich het recht voor om als de rekening van deze school wordt overgelegd, op deze zaak terug te komen, maar spr. vraagt toch aan B. en W. te willen onderzoeken door wie aan den opzichter mededeeling is gedaan van het gesprokene door spr. Spr. wijst er op dat men, wat spr. betreft, een operette heeft gemaakt, hoewel spr. in het eerste geval het recht had mededeeling uit die vergadering te doen en in het tweede geval spr. het niet had gedaan. De Voorzitter zegt dat het de vraag is of de architect zal zeggen wie hein die mededeeling heeft gedaan. De heer Mr. Buiskool tot den heer Van Erp: Troost je met de gedachte dat je ook wel eens ge heime dingen weet. De heer Van Erp vraagt of 3. en Wa al en circu laire hebben ontvangen over het tweede tuinderscre- diet. De Voorzitter zegt dat dit nog wet moet worden. De directeur der lichtbedryven achter de schutting. Burenruzie. De heer Orsel zegt dat het hem heeft gefrappeerd dat in dezen tijd van bezuiniging aa.n den zijkant van de gasfabriek een groote houten schutting, is gemaakt, die een uitgaaf heeft gevorderd van bijna f 300. Spr. acht deze uitgaaf door B. en W. niet verantwoord en meent dat wel met een goedkoopere scheiding volstaan had kunnen worden. Den Voorzitter is het niet bekend dat de kosten f 300 hebben bedragen, dat B. en W. is gezegd van een paar honderd gulden. De heer Orsel zegt niet een juist cijfer te hebben ge noemd, spr. heeft dat cijfer geraamd en men gaat in dergelijke gevallen wel eens op onderzoek uit. Spr. acht een dergelijke uitgave in dezen tijd uit den booze. De Voorzitter deelt mede, dat tusschen den tuin en het erf van de gasfabriek en de omliggende erven geen afscheiding was, dat de directeur veel last h%d van zijn buren en dat de directeur daarover bij B. en W. zoo'n somberen toestand schilderde, dat B. en W. alle drie van oordeel waren dat een schutting moest worden ge maakt. Spr. deelt verder mede dat omwonenden ge klaagd hadden dat een sohutting van 1.80 meter hoog licht en lucht afsloot en spr. heeft toen een onderzoek ingesteld en geoordeeld dat voor een gedeelte de schut ting ter halve hoogte en verder met gaas zou worden gemaakt. Later had de directeur daar bezwaar tegen en spr. heeft de kwestie toen in de vergadering van B. en W. besproken en is toen besloten als door spr. was voorgesteld. De heer Bakker spreekt ook zijn verwondering uit over het doen maken van deze schutting, merkt op dat voor den directeur een prachtig huis met tegeltrottoir is gemaakt, met paal en hek een fatsoenlijke afschei ding was gemaakt, en nu om burenruzie is een derge lijke schutting gemaakt. Spr. vraagt zich ook af of het bedrijf hier wel voor de afscheiding moest zorgen en niet de woningbouwvereeniging en oordeelt verder dat de afscheiding wel van palen en prikkeldraad gemaakt had kunnen worden. Van de gasfabriek is nooit iets gemist en dat er nu een dergelijke schutting is gemaakt, heeft de omwo nenden geprikkeld. Dat een hoofd van een bedrijf een dergelijke afscheiding wenscht, om niet gezien te wor den. vindt spr. nogal wat. De Voorzitter meent dat als een ambtenaar die daar moet wonen, lastig gevallen wordt door de buren, dat de gemeente dan voor een afscheiding moet zorgen. De heer Mr. Bulskool zegt dat inderdaad de schutting rechtmatig geëischt is geworden. De heer Bakker verwondert er zich over, dat ook voor de straat geen schutting werd verlangd En spr. vraagt of alleen de directeur is gehoord en niet de bu ren. Spr. heeft zelf de buren niet gesproken, hij gaat niet op kletspraatjes in, maar een dergelijke schutting vindt spr. absurd. De heer Van Erp zegt dat er misschien op geschil derd kan worden: Gebruik meer gas. De heer Orsel zal het niet over de schuldvraag heb ben, maar spr. vindt het alleen maar zonde van het geld. De heer Bakker wijst ook op de onderhoudskosten. De heer Van Nuland brengt nog eens in herinnering het verzoek van Mej. van Scheijen om eenige vergoe- dig voor het vele werk dat zij voor het schoonhouden der school en het aanmaken der kachels heeft gedaan. De heer De Vries zegt dat de indruk van B. en W. nog is, dat het werk fatsoenlijk door één man kan worden verricht en dat Van Scheijen een behoorlijke salarieering geniet. Dat zijn vrouw hem helpt, daar wist het gemeentebestuur officieel niets van. Maar het onderzoek is nog niet ten einde. De heer Mr. Buiskool dankt den Voorzitter voor diens welkomswoord en geeft de verzekering, dat hij gaarne alle krachten, waarover hij beschikt, in dienst zal stellen van de gemeente. Hierna sluiting. Door de politie gezochte Griek uit een derde verdieping gesprongen. Uit Rotterdam: In opdracht van den Vreemdelingendienst gingen gisterochtend twee rechexxheurs er op uit om een Griek, zekeren A. Antoules. die reeds herhaaldelijk over de grens is gezet maar telkens weer terug kwam, aan te houden en naar het hoofdbureau van politie over te brengen. De man woont in pand 151 aan den Breede Hilledijk. Waarschijnlijk heeft hij de politiemannen zien aankomen, want toen deze op het punt stonden het pand binnen te gaan, stortte hij zich plotseling uit een raam op de 3e verdieping naar beneden. In bewusteloozen toestand werd hij op genomen en naar het ziekenhuis .an dei Coolsingel gebracht, waar men een ernstige schedelbreuk con stateerde. De ongelukkige is stervende. ZWERVERSRUZIE. Been door midden getrapt. Donderdagmorgen kregen te Raalte de heide zwervers D. en N. ruzie, die zoo hoog liep, dat N. zijn collega D. een been finaal door midden trap te. Nadat het been voorloopig door dokter De Boer uit Raalte was gespalkt, werd D. per auto naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Door de poli tie wordt nu naar den dader N. gezocht. SMOKKELEN VAN WAPENEN. Autobanden met revolvers opgevuld. Ondanks het nauwlettend toezicht van grensbe ambten wordt er toch nog gepoogd bij Vaals wa pens Duitschland binnen te smokkelen. Dit bleek Donderdagmiddag weer toen een auto werd aange houden, waarin men smokkelwaar vermoedde. In den auto werd niets gevonden, maar bij nader onderzoek vond men in de drie reserve banden een partij revolvers. Auto en revolvei's werden in beslag genomen. NOODWEER IN SILEZISCH DISTRICT. Uit Breslau: In het district Nimptsch in Silezië is Donderdag als gevolg van een ontzettend onweer in korten tijd de geheele oogst vex*nield. Op sommige plaatsen vie len hagelsteenen van de grootte van eieren neei\ Tal- looze ruiten werden verbrijzeld en vele telefoondra den losgex-ukt. De geheele streek biedt een trooste- loozen aanblik. Nog des avonds lagen de hagelstee nen tot 15 c.M. hoog. Zonnebrand en Stukloopen verzacht en geneest Doo» 30-60 90 cl. Tube 80 cl Bij Apoih. en Drogisten Minister Ruys spreekt voor de radio. Naar gemeld wordt, zal de minister van Staat, jhr. mr. Ruys de Beerenbi-ouck, voorzitter van den Raad van ministers, op Dinsdag 19 Juli a.s. te 19.30 uur, gedurende twintig minuten over de zen ders te Hilversum en te Huizen spreken over den huidigen toestand des land. In de pastorie der R.-K. Kerk. De sieraden van de parochie, be nevens een bedrag aan geld ge stolen. Gistei*nacht is ingebroken in de pastoi'ie van de R.K. kerk te Medemblik. Eenige gouden kelken en kruisen zijn gestolen, alsmede een bedrag in geld. Nadere bijzonderheden. Nader meldt men uit Medemblik aan het „Han delsblad": De inbraak in de pastoi-ic van de R.-K. kerk werd gistermorgen door den koster ontdekt. De dieven ^ijn waax-schijnlijk door het openschuiven van een raam van de vooi'kamer <J& pastox-ie binnen gekomen. Al lereerst hebben zij het benedengedeelte van het huis aan een nauwkeurig ondex*zock onderworpen. Kasten werden opengebroken en iaden leeggehaald, doch het zilverwerk, dat dagelijks gebruikt, wordt, hebben de dieven hier onaangei-oerd laten liggen; waarschijn lijk omdat het de initialen droeg van den pastoor der pai'ochie. De dieven, die buitengewoon brutaal te werk zijn gegaan, hebben, na de inspectie der bcnedenvexdie- ping, hun tocht door de pastorie vooi'tgezet. Zij zijn vervolgens naar de bovenverdieping gegaan, waar de slaapkamers gelegen zijn. In een der vertrekken, dat van kapelaan Van Nobelen, die door ziekte op het oogenblik niet de pastorie verblijft, hebben zij hun slag geslagen. Een schx'ijfburcau werd hier openge broken en de inhoud ondersteboven gekeerd. Een be drag van ruim honderd gulden, de kas van verschil lende R.K. vereenigingen vormende, .werd gestolen en uit offerkisten 3000 centen. 4 Hun grooten slag sloegen de dieven, toen zij met een valsehen sleutel de sacristie openden. Uit de ker- kekamer werden gestolen een gouden monstrans met een krans van juweelen bezet en drie gouden kelken, welke vooral door haar kostelijke bewerking een gi-oote waarde vertegenwooi'digen. Van een anderen monstrans hebben de dï«v«« af gebroken en meegenomen. Voorts is nog ontvreemd een gouden deksel van een ciboi'ie. Voorts behoort tot den buit der inbrekex*s een gou den kelk, persoonlijk eigendom van den pastoor, hem bij zijn 25-jarig priesterfeest vereerd. De inbrekers zijn, zooals reeds gezegd, zeer bru taal te werk gegaan; immers in de naastgelegen ka mers sliepen de pastoor en de pater, die den kape laan op het oogenblik vervangt. Men heeft kunnen vaststellen, dat de dieven van schoenen met rubber zolen gebruik hebben gemaakt. Door de tuindeur hebben de dieven waarschijnlijk de pastorie weer verlaten. Finsche schoener gezonken. Elf personen verdronken. Reuter meldt uit Londen. 1 Juli: In de nabijheid van Fastnet aan de Zuidkust van Ierland is vrijdag de Finsche viex-mastschoener „Mel- bourne" in botsing gekomen met de Britsche tankboot „Seminole", tengevolge waarvan de schoener is ge zonken. Van de uit 26 koppen bestaande bemanning konden er slechts 15 worden gered, terwijl 11 opvaren den den dood in de golven vonden. De „Melbourne" maakte deel uit van de vloot van zeilschepen, die ieder jaar den tocht van Australië naar Falmouth of Queenstown met een lading graan volbrengen, hetgeen tot een soort van jaarlijkschen wedloop tusschen een twintigtal dezer schepen is ge worden. Onder de om het leven gekomenen bevinden zich de kapitein, de eerste-officier en de derde-officier van de „Melbourne". De „Seminole" liep vrijwel geen averij op. JAPANSCHE MUNITIE-DEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een communistische aanslag. V. D. vei*neemt uit Tokio: Te Nagsja is een munitie-xnagazijn 'v\ de lucht gevlogen. Er moet een aantal dooden zijn. 'at echter tot dusver door de Japanscho autoriteiten geheim woi-dt gehouden. De politie verklaart, dat de ontploffing te wijten is aan een communistischen aanslag. MACHANAUD's PARACHUTESPRONG. Wetenschappelijk experiment. In de nabijheid van Parijs is een Fransch geleerde René Machanaud, zooals een telegram x*eeds meldde, met een parachute uit een vliegtuig gesprongen, toen het toestel zich op niet. minder dan 7500 meter bo ven den beganen grond bevond, waarmee hij een w®- reldhoogtex-ecord parachutespringen boekte. Om het behalen van zulk een recoi-d was het hem echter geenszins te doen. De sprong uit het lucht ruim werd uitsluitend verricht in dienst van de wetenschap. Aan Machanaud's kleeding waren dan ook tal van wetenschappelijke instrumenten beves tigd, waarop tijdens den val automatisch de bloed druk, de werking van het hart en andere biologische reacties werden geregistreei'd. Ten einde zelf gedurende de eerste paar duizend meter van zijn val in de ijle lucht te kunnexx adem halen, droeg Machanaud tevens een speciaal adem halingstoestel. Als gevolg van den krachtigen wind werd hij ongeveer 20 K.M. ver meegevoei'd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10