Raad Zuidscharwoude. Uit onze omgeving. Het zwakke punt. Ingezonden Stukken. EEN SCHITTEREND VUURWERK. SC H 0 0 RL p j. Kdrver alhier is geslaagd voor het dl- ploma ^^te-administratle. derd8gmiddag heeft de opening plaats gehad van t badpaviljoen „Camperduin", gebouwd op het strand Camperduin. ZooaJs onlangs werd vermeld zal foor den heer IJ. Minkema op den dijk een nieuw café- i^taurant worden gebouwd, onmiddellijk na afloop van j,et badseizoen. Aan deze inrichting is door het gemeen tebestuur toegezegd, een gedeelte van het Noordzee strand, onmiddellijk nabij de trap. Op dit strand nu, is in een minimum van tijd een paviljoen verrezen, dat er zijn mag. De heer H. Selhorst, architect te Schoorl, heeft het Ontwerp gemaakt, en de uitvoering werd opgedragen aan de timmerlieden Wildeboer en Damiaans, aan de ververs Oud en Koeten, en aan den loodgieter J. Meijer. Deze heeren hebben er met elkaar iets gemaakt, dat aan de strengste eischen voldoet. In het raidden een luch tig, hoog en ruim opgetrokken paviljoen met daarachter gebouwde keuken, terwijl aan beide zijden van dit ge bouw een twintigtal kleedkamers zijn gebouwd, ten dienste van de badende mensohen. Dit alles is flink hoog opgetrokken met aan de voorzijde een looppad met balustrade. Vooral deze kleedkamers zijn goed ingericht; ruim en frisch, met alle benoodigdheden, welke een badgast nu eenmaal niet Kan ontberen. Daarenboven is elk kamertje voorzien van een douche met afvoer. Men ziet, dit alles voldoet aan de hoogste eisdhen. Bn nu dit alles kant en klaar was, keurig in de verf, vboral de witte, verf aan de buitenzijde geeft een helder aanzien, nu meende de heer Minkema de gelegenheid om dit alles een officieel tintje te geven, niet voorbij te mogen laten gaan. Verschillende ultnoodigingen waren rondge zonden en elkeen had dankbaar gehoor gegeven aan deze vriendelijke attentie, zoodat 't paviljoen al spoe dig gevuld was met mensohen. Op verzoek van den heer Minkema, sprak burge meester van Fridagh 't eerste woord, en feliciteerde het ondernemende echtpaar Minkema hartelijk met hun nieuwe zaak, den wensch uitsprekende, dat spoedig de zaak boven op den dijk ook een zelfde goed beeld zou geven. Hierna werd de heer Minkema gecomplimenteerd door den heer P. Kos, namens V.V.V. GroetCamperduin, door den heer Fl. Schermer, namens de V.V.V. Noord- Kennemerland te Sohoorl, door den heer Jongerling na mens de Schoorlsche pensionhoudersvereeniging en door den heer Zuurbier, namens het Schoorlsche Fanfarecorps en den heer Sj. Minkema, namens het personeel. Al deze heeren spraken op verschillende manier hunne te vredenheid uit over 't nieuwe gebouw, en wenschten den heer Minkema en gezin toe, dat 't hun zou gelukken hunne onderneming met winst te drijven. Nadat de heer Minkema, allen, welke 't hunne tot 't daarstellen van het paviljoen hadden gedaan, had be dankt, en zijn personeel had aanbevolen, om vooral be leefd en goed de klanten te behandelen, verzocht hij Mevrouw HeringaSchuiling de eerste douche in wer king te stellen, waaraan deze gaarne voldeed. Een vertegenwoordiger van het Ned. Persfotograaf- bureau deed verschillende opnamen, o.a. 't gezin Minke ma temidden van 24 prachtige bloemstukken. Hierna begaf men zich naar boven, waar eenige leden van het Fanfarekorsp „De Vriendschap" tal van num mers ten beste gaf. 't Bleef daar nog zeer lang recht gezellig. Merken we nog op dat gedurende de openings toespraken en daarna, het badleven zijn gang ging, en een zeer druk gebruik van de kleedkamers werd gemaakt Het lijkt ons daar in het algemeen belang, een flinke verbetering. Camperduin, dat zich reeds in een druk bezoek van schoolfeesten mag verheugen, gaat uitstekend snede niet zijn tyd. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Autotocht ouden van dagen. Donderdagavond vergaderden ten lokale van Mevr. de Wed. J. Broer alhier eenige dames en heeren ter bespreking van het plan om, evenals verleden jaar, een autorit te organiseeren voor de ouden van dagen. Besloten werd, wanneer de geldmiddelen dit zullen toelaten, weer een zoodanig uitstapje te laten maken. Verschillende dames waren zoo bereidwillig zich beschikbaar te stellen om met lijsten bij de inwoners van Schagerbrug en omgeving rond te gaan ter ver krijging van de noodige contanten. Deze lijsten zullen in den loop van de volgende week worden aan geboden. Tevens zal dan een beroep worden gedaan op de onmisbare medewerking van de autobezitters, om hun wagens beschikbaar te stellen. Hopen we ten 6lotte, dat crisis en malaise niet zullen verhinderen, dat ook dit jaar de ouden van dagen hun autotocht zullen hebben. Wanneer we ons nog even herinneren het welslagen van den autotocht ln het vorige jaar en we denken er daarbij tevens aan, hoe "prettig het ook voor deze men- schen moet zijn eens een uitstapje te hebben voor velen wel het eenigste in een jaar dan gelooven we, dat voor dit mooie doel de benoodigde gelden wel bij een zullen komen. BARSINGERHORN Burgerlijke Stand over de maand Juni 193. Geboren: Guurtje, dochter van Leendert Wardenaar en van Jenneke Fijnheer; Annie, dochter van Klaas Keuris en van Maartje van Zoonen; Maartje, dochter van Arie Bakker en van Maria Brommer; Petrus Ni- colaas. zoon van Josephus Antonius van den Berghe en van Trijntje Portegijs; Pleter, zoon van Wiebe Dijk stra en van Trijntje Jagersma. Ondertrouwd: Gerrit van der Vecht, oud 23 jaren, landarbeider en Jakobje van der Veen, oud 22 jaren, ■onder beroep, beiden won. te Barsingerhorn. Getrouwd: Jacob Bruin en Maria Herman. Overleden: Petrus Nicolaas van den Berghe. oud 10 dagen, zoon van Jsephus Antonius van den Berghe en van Trijntje Portegijs. Loop der bevolking over de maand Juni 1932. Ingekomen: Mej. G. Dekker van Heerhugowaard naar Hoogebieren A 113; J. Klomp van Zijpe naar A 16; R. Wijnjeterp en gezin van Spanbroek naar B 12: G. de Jong van Lemsterdam en Mej. M. Kroes (echtg. G. de Jong) van Kuinre naar Poolland C 34; Mej. H. Bos van Wildervank naar Kolhorn, aan boord; K. Booij uit Montreal, Canada, naar Kolhorn, aan boord; C. Singer van Wieringen naar A 95; Mej. J. Mannes (eohtg. B. Hlndriks) van Reeuwijk naar Kolhorn F 50a; G. van Alteren en gezin van Zuidbroek naar Kolhorn E 37; J. H. Temmen van Schoonebeek naar Kolhorn. aan boord: S. T. Groot van Schellinkhout naar A 50; D. van Twuijver van Wieringerwaard naar A 47. Vertrokken: S. P. Groet naar Sijbekarspel; H. W. Jimmink naar Den Helder. Koegras; Mej. J. G. Kiste- maker (echtg. D. Kramer Glijnis) naar Oterleek, Stom- petoren D 48; S. C. J. Middelkoop naar Winkel. Lutje- winkel; R. Poede naar Odoorn C 205; J. Snippe naar Winkel, Strook D 62; H. Tammes naar Winkel. Strook D 96b; Jb. Swierenga naar Texel. Oudeschild 232; H. Klasens naar Schagen, H 65; G. Kroon naar Zuid- wolde D 202; J. van der Bij en gezin naar Schagen, Molenstraat C 17; Mej. C. M. Sohut naar Amsterdam, Lijnbaansgracht 70II; Mej. L. Hage naar Wieringen, Zandburen 22; Mej. C. G. Koomen (echtg. J. Poot) naar Medemblik, Wieringermeerpolder. Slootdorp; A. Klos naar Anna Paulowna, Lotweg 14; P. van der Meer naar Harenkarspel. Schagerwaard; C. Pool naar Texel, Waal; Mej. G. M. Venverloo naar Amsterdam. Da Costakade 41; B. Unij naar Emraen, Nieuw Weerdlnge Door B. en W. is aan W. Zwiers vergunning ver leend tot het doen bouwen van een woonhuis met garage aan de Kreil, door A. Droog Kz. te Kolhorn. In de gehouden vergadering van het Bestuur van de afdeeling Barsingerhorn van den Bond voor Staats- penslonneering is besloten de autotocht voor de ouden van dagen te houden op 13 Juli a.s. Het ligt ln de be doeling om over Bergen, Egmond-Binnen, Castricum naar IJmuiden te gaan en vandaar naar Bloemendaal en omgeving. De terugreis zal vermoedelijk weer over Bergen gaan. De reis wordt ondernomen met enkele particuliere auto's en naar alle waarschijnlijkheid 2 autobussen. Er wacht den ouderen ongetwijfeld weer een genoegelijken dag. In een bijeenkomst van het Bestuur van de afd. Barsingerhorn voor Ziekenhulsverpleging met de auto verhuurders is overeen gekomen, dat het vervoer van zieken, welke worden opgenomen in een ziekenhuis voor rekening van de afdeeling, zal geschieden door de heeren S. Kuiper Jr. te Kolhorn en D. Gorter te Bar singerhorn. Ten aanzien van de kosten voor het ver voer en vergoeding voor wachturen, kwam het Bestuur met deze heeren tot algeheele overeenstemming. Woensdagavond speelden de adspiranten van D.E.S. een wedstrijd tegen de dito's van Kolhorn. Als scheidsrecher fungeerde de heer A. Vonk, die zich te vens heeft belast met de training van de Jeugdige voetballers. Het is een aardige strijd geworden met de D.E.S.-adspiranten ln de meerderheid. Met de rust was reeds een 31-voorsprong verkregen, welke na rust werd opgevoerd tot 6—1. Onder de verschillende spe lers schuilen goede krachten, vooral de middenvoor blijkt meer en meer een speler met aanleg te zullen worden. Laten wij hopen, dat D.E.S. van de jeugd nog plelzer zal beleven. WARMENHUIZEN SCHOORLDAM. Heden had bij de brug een droevig ongeluk plaats Schipper A. Boer uit Rotterdam, welke met zijn schip moest wachten voor de gesloten brug. en dientengevolge aan de remming willende meren, geraakte met zijn voet tusschen staaldraad en bolder bekneld, waardoor deze voet bijna werd afgesneden. Na door Dr. Van Hesteren voorlooplg behandeld te zijn is de man naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd. WINKEL De Woensdag j.1. in ons blad aangekondigde alhier te houden kindersamenkomst onder leiding van Zr. G. Meijer te Alkmaar, in de achterzaal van hotel de Bruijn, is uitstekend geslaagd. Een groot getal kinderen was aanwezig. Deze samen komst tot vertellen en zang voor kinderen van 614 jaar. zal wekelijks Woensdagsmiddags te 3.45 worden gehouden in dezelfde zaai Men verzocht ons er de aandacht op te vestigen, dat deze en andere te houden samenkomsten geheel buiten de z.g. Orthodoxe Hen'. Partij staan. Dit ter voorkoming van misverstand! Partijstrijd wordt niet gevoerd! Vergadering van den raad dezer gemeente op Don derdag 30 Juni 1932, des avonds acht uur. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester; secretaris de heer J. Th. Kunnen. Allen zijn aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen, welke ter inzage heb ben gelegen, onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld, onder dankzegging aan den samensteller. Ln gekomen stukke*! en mededeel ln gen. Van Ged. Staten is de goedgekeurde suppl. begroo ting ingekomen, waarbij aan het Plaatselijk Crisis- comité een bedrag van f 1000 werd beschikbaar gesteld. Er is kasopname gedaan bij den gemeente-ontvanger, waarbij bleek, dat de totale ontvangsten hebben be dragen f 140.556.06%, de uitgaven f 139.388.06%, batig saldo f 1167.99. Onder de uitgaven is een bedrag inbe grepen van f 11.000, wat is geplaatst op de Boerenleen bank. Van de Gemeente Noordscharwoude is een schrijven Ingekomen met de rekening van de U.L.O.-school, welke sloot met een nadeelig saldo van f 2988.56. waarvan het aandeel dezer gemeente f 996.18 bedraagt. Voorzitter deelde mede, dat dit hooge bedrag komt, doordat een boventallig onderwijzer voor rekening der gemeente is geweest. Vanaf 1 Januari j.1. is deze echter weer voor rekening van het Rijk. De heer Groen informeerde, wie de boventallige on derwijzer heeft aangesteld. Voorzitter antwoordde, dat volgens de gemeenschap pelijke regeling Noordscharwoude het personeel be noemt, op voorstel der B. en W.'s der andere gemeen ten. De heer Groen vindt dit een leemte in de regeling, daar de gemeenteraden er niets in hebben te zeggen. Men kan er zoo nog wel drie aanstellen zonder onze meening te hooren. De Voorzitter merkte op, dat er één gemeente Is die de besluiten neemt, doch spr. verwacht, dat de B. en W.'b toch het vertrouwen hunner raden zullen hebben. De heer Groen antwoordt, dat hij wel vertrouwen stelt in B. en W., doch vindt het aanstellen van een boventallig onderwijzer een nogal belangrijke kwestie. De gemeentegelden zijn er toch mee gemoeid. S-pr. pro testeert er dan ook tegen. De Voorzitter merkte op, dat het besluit is genomen volgens de regeling. De heer Groen vond het dan wenschelijk dat deze regeling werd veranderd. De heer Krbmer had het ook beter gevonden dat de meening der raden eerst was gevraagd. Na eenige discussie werd aldus besloten. Hierna werden eenige pensioensgrondslagen vastge steld. Het Centrale Ziekenhuis. Door B. en W. is den raad correspondentie aangebo- dens tusschen het gemeentebestuur van Alkmaar en onze gemeente. In een schrijven van 10 December j.1. werd door de gemeente Alkmaar medegedeeld, dat de bijdrage in het tekort van het Centrale Ziekenhuis voor deze gemeente f 254.70 bedraagt. Naar aanleiding daarvan heeft het gemeentebestuur gevraagd hoe groot het tekort was, daar dit niet ln het schrijven was vermeld. Als het tekort n.1. grooter is dan f 65.000.wordt het maximum van f 254 ver leend Naderhand werd door Alkmaar medegedeeld, dat het tekort f 60.351.71 bedroeg, doch dat het verschil zoo miniem was, dat de maximum-subsidie maar was gevraagd. B. en W. stelden voor, Alkmaar te berichten, dat we bereid zijn te betalen wat we verschuldigd zijn. Er zal een klein bedrag in mindering moeten worden gebracht. De heer Kramer sprak er zijn bevreemding over uit, dat Alkmaar het heele bedrag heeft gevraagd. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Buitengewoon onderwijs. Van den heer J. Pluister was een verzoek ingekomen om In de gelegenheid te worden gesteld om zijn klein dochtertje de school voor buitengewoon Lager Onder wijs te Alkmaar te laten bezoeken. Dit zal nader onderzocht worden en later op terug gekomen. Van den Minister van Economische Zaken en Arbeid is een schrijven ingekomen dat men niet met, de be paling accoord kan gaan, dat de winkels op Zondagen Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vor men de lendenen, welke zoo licht worden aange daan door overspanning en zorgen, door kouvatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urincstoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijdelijk verlichting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen Dit speciale raiddel behaal de reeds jaren lang een ongeëvenaard succes tegen rheumatiek. spit, ischias, waterzucht, urinestoor- nissen, lendenpijn en blaasstoornissen. Bij alle drogisten, enz. a f 1.75 per flacon. van 25 November tot 5 December geopend mogen zijn. Tevens kan men niet accoord gaan met een verlaat sluitingsuur van 1 April tot 1 October, doch wel als dit geldt gedurende den zomertijd. B en W. stellen voor de eerste bepaling te schrappen en de tweede aldus te wijzigen. Aldus besloten. Suppletoire begrootlng 1931. „De Schutte vaer" maaltijd en ontvangst. B. en W. stellen voor. een suppletoire begrooting vast te stellen tot een bedrag van f 9356.80, voor den gewo nen dienst en f 1108.22 ln den kapitaaldienst. Dé heer Groen wil even van de gelegenheid gébruik maken om uiting te geven aan zijn gevoelens voor de uitgaaf van f 600 voor de feestelijkheden tijdens de al- gemeene vergadering van „Schuttevaer", welk besluit niet door de raadsleden is genomen. In geen geval is besloten het raadhuis te verlichten. Een noenmaal, zoo als toen is aangeboden, zal niet meer mogen gebeuren. De behandeling der zaak heeft spr. ten zeerste gegriefd- Spr. wilde, als er weer eens zooiets kwam, niet meer zoo' nuitgaaf doen. De Voorzitter zeide, dat de gemeente het eigenlijk op hoogen prijs heeft gesteld, dat de „Schuttevaer" ons dorpje met zijn algemeene vergadering heeft vereerd. Tegenover de lusten staan echter ook de lasten. En daar er zeer veel autoriteiten aanwezig zouden zijn in verband met de huldiging van den heer Smeenge, heeft men gedacht iets bijzonders te moeten aanbieden. Men had de keus tuuschen een vuurwerk en de verlichting van het raadhuis en heeft het laatste gekozen. En als het weer eens mocht voorkomen, dat een dergelijke groo- te vereeniging hare algem. vergadering hier wenschte te houden zou spr. het met beide handen aangrijpen om een en ander te doen om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Zuidscharwoude heeft getoond te kunnen ontvangen. Daarvoor hebben wij een' moreele ontvangst gehad. De heer Groen antwoordde, dit antwoord niet te heb ben verwacht. Als voorzitter had gezegd, dat de reke ning B. en W. ook was tegengevallen, was het iets an ders geweest. En als er weer eens zoo iets staat te ge beuren zal spr. zeggen, dat Zuidscharwoude niet tot een dergelijke ontvangst in staat is. Als men het op dezelfde wijze had gedaan als b.v. ln Alkmaar toen de R.K. Ned. Boeren- en Tulnderstoond een algemeene vergadering had te Alkmaar, had het heel wat minder gekost. De bur gerij stond er dan ook verbaasd van. Men begreep er niets van. Ook van wethouderszijde is spr. medegedeeld, dat zulks niet meer zal gebeuren. Voorzitter antwoordde, dat dit net is als met een feest onder elkaar. Als de rekennig komt is de vroolijk- heid weg. De heer Du Burck zegt, dat de Voorzitter voor zich zelf spreekt, want de meerderheid van B. en W. de gelegenheid niet met beide handen zou aanpakken. Het zou ongeveer f 200 kosten ên als wij hadden geweten, dat het zoo veel zou zijn. hadden wij het niet gedaan. Ook op sobere wijze kan men zijn gasten ontvangen. De overvloed is nog niet een maatstaf van de hartelijkheid. Voorzitter zeide, dat de verlichting van het raadhuis door hem in B. en W. was voorgesteld en met algemeene stemmen aangenomen. Als het diner de gasten zoo zwaar op de maag ligt, spijt het voorz. voor Schuttevaer. De heer Groen merkte op, dat de voorz. heelemaai geen spijt behoefde te hebben om Schuttevaer, daar daarover niet is gepraat De heer Dijkhuizen maakte bezwaar tegen den post van f 850, voor de herstelling der straten. B. en W. wis ten dat de kabileering zou komen dus is het eigenlijk weggegooid geld geweest. De Voorzitter antwoordde, dat de straat noodzakelijk moest worden opgeknapt, daar men anders met de ka- bil ee ring een modderpoel zou hebben gehad en de Lichtbedrijven geen vergoeding voor de straat zouden hebben gegeven. Thans is door de Lichtbedrijven f 5000 vergoeding gegeven voor de straat. De suppletoire begrooting wordt aldus vastgesteld. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld met een bedrag van f 178.50. Bij de rondvraag merkte de heer Groen op, dat het wel wenschelijk was dat de dichtgemaakte sloot naast het Kerkepad eens werd afgemaaid. Zal rekening mede gehouden worden. Hierna sluiting. Aan de Redactie van de Schager Courant. Nog eenmaal verzoek Ik U vriendelijk om een weinig plaatsruimte voor het slot-antwoord aan Piet Dekker. Ik ben P. D. ontzettend dankbaar voor het debat, dat tusschen ons beiden is gevoerd. Veel is me nu duide lijker geworden. Ten eerste dit: de geweldlooze men- schen zullen de bestaande maatschappij-orde geen stroo- breed in den weg leggen. Zij zullen desnoods nog eeuwen doorgaan met dienst-welgeren en desnoods nog eeuwen wachten, totdat alle mensohen hoogstaande Individuen zijn geworden. Ten tweede verkeert P. D. in de meening, dat in Rusland niets of bijna niets is veranderd. Met opzet heb ik Rusland in onze polemiek niet genoemd. Nu P. D. dat wel doet, wil ik hem toch even bijlichten. Tot goed begrip diene echter dit: ik ben geen com munist, noch een fanatieke aanhanger van de tegen woordige klasse die Rusland regeert. Maar wat ln Rusland geschiedt, is van zoo'n geweldige en wereld omvattende beteekenis, dat men wel steke-bllnd mag zijn, als men dit niet opmerkt. Het privaat-bezit, de Kerk, het Vorstenhuis, ziedaar dat alles is weggevaagd. Ja, 't is voor velen wel moeilijk om te bekennen, maar bij die vlegels in Rusland is het precies andersom als bij ons. Bij ons lijden de werkers armoede bij hun lijden de nietsdoeners honger. Bij ons is in alles afbraak te zien bij hun is over de geheele linie, een spontane opbouw te bespeuren. De werklooze ingenieurs en tech nici uit Amerika en Duitschland, vinden daar emplooi. Bij ons gaan 80 pet. van alle boeren en tuinders op de flesch bij die bliksemsehe Bolsjewieken gaat de landbouw een goede toekomst tegemoet. 't Is alles andersom als hier hier zit de groote massa in zorg en mi9ére, daar werkt en leeft de groote massa, in omstandigheden, die zeer hoopvool voor de toekomst is. Wij heb ben geen toekomst. Hoe dat alles gebeurt en gebeurd is, de Schager Courant ls de plaats niet om hierover te zwammen; Door wien dat ls gebeurd kan mij niet schelen, 'k Zal alleen even dit zeggen: 't ls niet bewerkt door geweldloo- zen en door dienstweigeraars. Veel dank aan de Redactie. C. v. A. En nu sluiten wij het debat; de heeren hebben nu zeker wel de volle maat toegemeten gekregen. Nabootsing van een uitbarsting van den Vesuvius. Zeven ton vuurwerk bij zijn hellingen opgesleept. Een geheimzinnig en Imposant schouwspel. Een medewerker van de N.Crt. schrijft uit Napels d.d. 26 Juni: Panen et circenses. brood en spelen, was een van de gevleugelde woorden in het oude Romeinsche Rijk. Het is een spreuk, die ook heden ten dage op geld zou kunnen doen in een eeuw, waarin sport, en alles wtit daaraan verwant is, zoozeer op den voor grond treedt in de publieke belangstelling en dat niet alleen in Italië. Onwillekeurig werd ik aan deze spreuk herinnerd bij de uitbarsting van den Vesuvius, welke door een vuurwerk van reusachtige afmetingen zou worden nagebootst. Niet jninder dan 7 ton vuurwerk was te gen zijn hellingen opgesleept. Prof. Maladdra, de be roemde Italiaansche vulcanoloog, had in hoogst eigen persoon aanwijzingen gegeven, de bekendste des kundigen op vuurwerkgebied hadden zich dagen, neen, weken lang bezig gehouden met de vraag, hoe zoo natuurgetrouw mogelijk dit schouwspel na te bootsen. Proeven waren genomen, die gunstig uitvielen. Als nu maar het weer meewerkte, want het klimaat schijnt dit jaar in Napels, zooals wij verleden jaar in Nederland beleefden, geheel in de war. Het hoor de nu warüü te zijn en maar steeds door weifelt het of het warm zal worden of koud zal blijven. Maar gelukkig heeft het weer meegewerkt. Een heerlijk mooie avond luidde het feest in. Op Santa Lucia stonden do tribunes in feilen gloed van de duizenden witte, roode en groene lampen. Op de baai wemelde het van roeibootjes, terwijl enkele stoombooten feestgangers van het water af in de gelegenheid stelden van het zeldzame schouwspel te genieten. Ondertusschen hulde de Vesuviusc zelf in serene rust zich in nachtelijk duister. Klokslag half 10 doofden de lichten van de funi- colare, die anders een rechte lijn naar den top trek ken; een lichtende kogel werd afgeschoten; de uit barsting nam een aanvang. Kort na elkaar schoten gloeiende roodgekleurde bommen en lapilli om hoog. Do kraterrand gloeide aan in roode dreiging. Nu vloeit de lava langs de helling, een rood uitroep- teeken gelijk, dat zijn weg diep vreet in de helling, aan zijn uiterste spits fel brandt. Met korter en lan ger tusschenpoozen braakt de krater nieuw vuur uit. Ondertusschen heeft zich de lavastroom in beneden- waartsche richting gesplitst en lekken twee vurige tongen begecrig naar nieuw voedsel. Geheimzinnig en imposant is het schouwspel, laaiend en sinister lijkt het vuur. Weer sproeit de vulkaan vuur, dat hel de eehte rookpluim verlicht. De lavastroom verzandt, stolt aan zijn einde, gloeit nog lang na, tot er donkere draden in trekken en de gloed dooft. De uitbarsting heeft 'precies een half uur ge duurd. Nu vangt het tweede deel van het programma aan, het vuurwerk op de Golf, vlak bij. Geschiedde de uitbarsting van den Vesuvius vrij wel geruischloos, met slechts dof gerommel nu en dan heel ver weg, des te meer lawaai en geknetter vergezelt het vuurwerk. Pijlen en veelkleurige ballen worden omhoog ge schoten, vliegen knetterend uiteen, zoodat het een gigantisch spel met lichtkogels gelijkt. Dan weer vormt het firmament een lichtenden koepel van verschietend gouden licht. Bloemen tee- kenen zich af tegen den hemel en dooven terwijl lichtschilfers neerdruipen als bij een Kerstboom. Nu sproeit een waterval van licht zijn groen en zilver vuur als een schier oneindige kaskade en daaruit schieten pijlen omhoog die hun lichtende voren tegen den hemel trekken. Als deze hun baan aardwaarts keeren, ontmoeten zij andere, die, hun loop beginnend, den hemel gaan bestormen. Dit is eerst recht fantastisch mooi. Twee schepen voeren een spiegelgevecht uit, dat eindigt met het in de lucht vliegen van een van beide. Nog grootscher wordt hèt tafereel, want nu beschie ten vier schepen een fort met tinnen en kanteelen. Over en weer donderen de schoten, tot ook 't kasteel met donderend geraas vergaat. Dan komt het einde. Van verschillende punten braakt de zee vuur. Kogels en pijlen schieten aan den hemel dooreen onder oorverscheurend geraas. Steeds feller knalt het en licht de hemel in vele kleuren op. Het knalt en sist en dondert zonder ophouden. Opeens is het stil; maar dan verkonden de loeiende sirenes der booten dat het spel uit is. De lente is uitgeluid; de zomer kan beginnen. NOODWEER BOVEN DEN HUNSRUCK. Het water een halven meter hoog in do dorpsstraten. Boven den Hunsruck, een bergplateau in de Rijnpro vincie, is Donderdag een hevig onweer losgebarsten, dat ruim 2 uur duurde en dat begeleid werd door wolk- breukadhtige regens en hagelslag. Vooral Braunshom werd zwaar geteisterd. De dorpstraten stonden geheel blank, op sommige plaatsen stond het water 50 c.M. hoog. Allee wat het water óp zijn weg ontmoette werd hier meegesleurd. De straten zijn diep opgewoeld. Het te velde staande gewas heeft buitengewoon geleden, zoodat men nog nauwelijks een oogst kan verwachten. Te Roe- dern werd een hofstede door het hemelvuur vernietigd. De eigenaar en zijn personeel slaagden er in het vee te redden, al het overige kwam in de vlammen om. VADER DOOR VIERJARIG ZOONTJE GEDOOD. Wol ff meldt uit Maandenburg: De arbeider Nuthmann te Velitz was in het bezit van een oud model revolver, die hij mee naar het veld had genomen om te probeeren of het wapen nog goed werkte. Hij loste drie vier Bchoten en stak de revolver weer in zijn achterzak. Vervolgens ging hij naar het huis van zijn vader, waar zloh ook zijn vierjarig zoontje bevond, Terwijl de beide mannen met elkaar aan het praten wa ren, stak het kind spelenderwijs zijn hand in den zak van zijn vader. Plotseling knalde een schot en zakte Nuthmann ineen. Hij was door een kogel getroffen, die in het b'ekken was blijven steken. Korten tijd na aan komst in het ziekenhuis overleed hij. OVERSTROOMING IN CHINA Talrijke slachtoffers. Uit Sjanghai: Opnieuw wordt een gedeelte van China geteisterd door een overstrooming. In de provincie Sjoenen is het water meer dan vier meters gestegen. De oogst is geheel vernield, duizenden zijn zonder voedsel, terwijl hun woningen werden ver nield. Het aantal slachtoffers wordt op ruim honderd geschat^ AUTOBUS IN BF.LGIë AANGEREDEN. Vijftien kinderen gewond. Te Zeveneecken ln Oost-Vlaanderen is een autobus met kinderen, die van een uitstapje terugkeerden, door een vrachtauto aangereden. Een wand van de bus werd in gedrukt. waardoor vier kinderen zwaar en elf minder ernstig gewond werden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 11