Raad Oudkarspel. Raad Oude Niedorp. hrt wel handig la. doch «»rt«A wil 5pr. van dergelijk. Zaïfn VnorzU.ter "zegtdat B. en W. de urgentie van De Voorzigevoeld, apr. had het verslag van de deze zaak middenstandevereeniging gelezen en vergadering der ven de m toen denbehandeld kon worden. deze vergao dat de middenstandsvereeniglng dan niet spoedig heeft ingezonden. Z der hoofdelijke stemming wordt het voorstel van tv. aangenomen. eD De rondvraag. jjeer Boersen hrengt klakten over dat de jeugd joo ravot in het gras van Huibert* en hier en daar de hoeJ vernielt. De Voorzitter zegt dat de moeilijkheid Is om het te constateeren. De heer Bosker zegt dat als maar eens een enkele keer wordt ingegrepen; de jeugd ia nogal los. De heer M. Kooij: Dat ia een goed teeken. De heer P. Kooij: De jeugd moet zwemmen. De heer Doves heeft er over hooren klagen, dat verleden jaar met kermis de autobussen vanaf hotel Lont naar de kermis standplaats hadden genomen, wat zeer hinderlijk was en ook lastig voor het verkeer De heer Oden geeft in overweging, ze allemaal de Klleftstraat als standplaats aan te wijzen. De heer Kaan raadt aan, de bussen van Oosterend bij 8. Asjes, die van Westerend in de Kliefstraat. B. en W. zullen het bespreken. Hot verkeer In de Pompsteeg. De heer Lub zegt dat bij den ingang van de Pomp- steeg een bord is geplaatst,w aarop staat dat het ver boden Is met rijwielen en motorrijwielen de Pomp- steeg in te rijden. Aan dat verbod kan de hand niet worden gehouden, want In de Pompsteeg zijn 2 auto- garages, terwijl men voor het bezorgen van boodschap pen enz. met vrachtauto's de Pompsteeg Inrijdt. Maar 't ergste is, dat een wielrijder een boete van f 5 heeft gekregen. Dat is geen billijke verhouding, 't Beste is dat het waarschuwingsbord maar verdwijnt. De heer M. Kooij: En die persoon zijn 5 gulden terug geven. De heer Lub: Dat zou billijk zijn, maar zoover wil ik niet gaan. De heer P. Koolj: Het bord achter in den Pompsteeg plaatsen. De heer Lub zegt er geen lolletje van te maken, want het Is voor de betrokken mensohen van belang. De heer P. Kooij zegt ernstig te zijn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het zullen bespre ken en misschien met een gewijzigde verordening zul len komen. De heer Oden brengt dezelfde kwestie nog eens ter sprake wat den Mekkenstulnweg betreft B. en W. zou den een onderzoek Instellen, wat de verbetering van den hoek betreft, maar spr. wil den menschen vrijen toegang geven. De Voorziter herinnert eraan, dat naar aanleiding van een plaats gehad hebbend ongeluk, het verbod ls ontstaan. De heer P. Kootf wijst op het feit, dat Dr. Beeker ontheffing van het verbod heeft en er geen ongeluk ken gebeuren. De Voorzitter wijst er op dat wel meer verbodsbepa lingen ontstaan als een enkel ongeluk heeft plaats ge had. B. en W. zullen het bespreken. De heer Oden zegt dat dit 5 weken geleden ook be loofd is. Het is bekend dat er weinig met Boersen ls te beginnen. Met een enkel woord wordt er ook nog op gewezen dat de maximum snelheid door velen niet wordt gehand haafd en de Voorzitter antwoordt, dat er ook „bosjes" bekeurd zijn. De heer M' Kooij aarzelt om weer zijn oude paardje te rijden, maar spr. vraagt opnieuw hoe het nu staat met de waterleiding. Straks hebben we gehoord, hoe het adres van J. Baijs ia afgewezen en spr. heeft vorig maal gezegd dat er onwil in 't spel was. maar spr. Is in 'die meenina: gesterkt. Spr. noemt weer de Lage Haukes, vorig maal sprak hij over 13 koeien, nu heeft hij er 13 geteld, die van een putje water moeten drinken. Kan er nu geen kraan geplaatst worden. Het ia een onhoud- baren toestand. De Voorzitter zegt dat als het P.W.B. geen kraan en meter wil plaatsen, B. en W. er weinig aan kunnen doen. En er zou ook toezioht moeten zijn. Het rapport over de overige aansluitingen ls nog niet ontvangen. De heer Bakker vraagt of er spoed betracht wordt met de benoeming van een hoofd der school. De Voorz itter zegt dat er al 8 nieuwe sollicitanten rijn maar de administratieve weg moet gevolgd worden. De heer Bakker zegt dat er toezicht noodlg ls. Hierna volgt sluiting. Donderdagavond 8 uur kwam de gemeenteraad In openbare vergadering bijeea. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent met een woord van welkom aan leden en pers en hoopt dat de besprekingen in het be lang der gemeente zullen zijn. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen zegt de heer Bak ker, dat In de vorige vergadering bij de besprekingen inzake steun aan de tuinders door den heer Zaagman Is gezegd dat door sprekers stem eredieten zijn afge wezen. De bedoeling van den heer Zaagman la waar schijnlijk geweest, den geheelen raad hiervoor aan sprakelijk te stellen. Spr. zag dit gaarne bevestigd, daar het in het publiek den schijn geeft alsof spr. hiervan de schuld is. De heer Zaagman zegt geen woord terug te nemen van hetgeen hij in de vorige vergadering den heer Bakker heeft verweten, Spr. ondervindt geen last van het publiek. Mededelingen. De Voorzitter deelt mede: dat a. van den Minister van Binnenlandsche Zaken is Ingekomen de mededeeling, dat geen vrijheid door hem kan gevonden worden alsnog op de aanvrage om sub sidie in de kosten van werkverschaffing gunstig te be schikken. b. van denzelfden Minister bericht ls ingekomen, dat de rijksbijdrage in de jaarwedde over 1931 van den correspondent der arbeidsbemiddeling is vastge steld op f 10. c. van Ged. Staten dezer provincie goedgekeurd terug is ontvangen de verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloos heidsverzekering: d. van hetzelfde college goedgekeurd terug ls ont vangen de gemeentebegrooting voor 1932; e. van den Commissaris der Koningin in deze pro vincie mededeeling, dat aan den burgemeester verlof is verleend van 1 t.m. 21 Juni om zich buiten de ge meente op te houden. Gedurende dezen tijd zijn de werkzamheden ter secre tarie verricht door den heer A. G. Groen, in verband waarmede machtiging wordt gevraagd tot betaling uit den post „schrijfloonen" van een vergoeding, berekend naar f 20 per week, van f 60. Zonder hoofdelijke stemming wordt machtiging tot uitbetaling verleend. f. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ver lenging is gevraagd van de steunregeling voor de trans portarbeiders, welke sinds 2 Januari 1932 buiten wer king is geweest, zoo noodig ingaande 4 Juli a.s.; g. dankbetuiging van H. C. Bakhuys voor de tege moetkoming in het tekort van de opbrengst der sluis- gelden in 1931; h. dankbetuiging van Mej. B. Zaagman—Schuitma ker voor het huldeblijk ter gelegenheid van haar 25- jarig jubileum als gemeente-vroedvrouw; Wethouder Bakker zegt het jammer te vinden dat geen subsidie voor werkverschaffing meer wordt ver leend. Het wordt zoodoende voor kleine gemeenten moeilijk om productief werk te versohaffen. De heer De Boer vraag naar de deren waarom geen subsidie wordt gegeven. De Voorzitter antwoordt dat de subsidie niet op tijd aangevraagd is voor dat het werk begonnen is. De aanvrage is later ingediend, doch de Minister blijft bij zijn afwijzend standpunt. De heer Bijper juicht het toe, dat verlenging Is go- .raagd van de steunregeling voor de Transportarbei ders. Spr. denkt niet dat bij de tegenwoordige onvol doende aanvoer aan de veiling de loonen voldoende zullen zijn. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen over 1931; b. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger; c. Verslag van de vereenIging ter bevordering van het vakonderwijs in Westfriesland over 1931. De Voorzitter zegt dat het Hoofdbestuur mededee ling doet, dat gemeenten waar leerlingen woonachtig zijn contractueel verplicht zijn 30 pet. bij te dragen in de kosten volgens art. 39 3de lid der Nijverheids- onderwijswet. Verder dat het aantal leerlingen 100 is, waarvan de kosten f 1744.50 zijn. Uit deze gemeente komen 5 leerlingen wat f 87.23 voor deze gemeente be draagt. Zoolang de rekening 1932 niet is goedgekeurd, mag geen subsidie verstrekt worden, waarom adressan ten vooraf een voorschot vragen. Aldus wordt besloten. d. Bekening van de U.L.O.-school voor de gemeenten Noord- en Zuidscharwoude en Oudkarspel over 1931; De Voorzitter zegt dat deze rekening een heel ander beeld geeft De ontvangsten zijn f 1434.42. De uitgaven f 4422.98. Alzoo een tekort van f 2988.56. Wat voor deze gemeente 1/3 gedeelte of f 996.18 bedraagt. Door de boventallige leerkracht is dit bedrag zoo hoog. Na 1 Jan. 1932 is dit weer anders geworden door invoering van het leervak Fransch. e. adres van het Plaatselijk Crisis-Comité, houdende dankbetuiging voor verleende subsidie van f1000 met verzoek om nogmaals een bedrag uit de gemeentekas beschikbaar te stellen, ten behoeve van het comité. De Voorzitter merkt op, dat het subsidie van f 1000 in de raadsvergadering van 13 Mei j.1. toegestaan, vol gens mededeeling van het bestuur van het crlsls-coml- té, momenteel geheel is verbruikt. De vrijwillige bijdra gen vloeien niet zoodanig toe, dat het comité zijn uit gaven uit de inkomsten kan bestrijden, zoodat het zich opnieuw tot den Baad moet wender. om een bijdrage uit de gemeentekas. Dit adres heeft in de vergadering van B. en W. een onderwerp van uitvoerige bespreking uitgemaakt en heeft het college zich de vraag gesteld of het met het oog op den toestand van de gemeentekas verantwoord ls opnieuw een bijdrage te verleenen en of het geen aanbeveling verdiende gedurende de zomermaanden de steun aan crisl»«!achtoffers zooveel mogelijk tf beper ken. Overwogen ls, dat tijdens den zomer geen uitga ven behoeven te worden gedaan voor brandstof en ook de verlichting minder kost. De aardappelencampagne neemt oen aanvang, zoo dat er geld wordt ontvangen. Voorts ia overwogen, wat de winter ons ral brengen. Komt er geen verande ring ten goede, dan zullen nieuwe financieels offers van de gemeente worden gevraagd. De toestand der gemeentekas ls nu al zoo, dat de uitbetaling van de 30 pet. op het tweede millioen aan de tuinbouwers niet uit eigen middelen kan worden be streden, daar het bedrag der reserve niet toereikend is; en zal daarvoor moeten worden geleend. In deze vergadering wordt U ter vaststelling aange boden een wijziging van de gemeentebegrooting 1931, waarbij het niet mogelijk was de uitgaven te dekken uit den post voor onvoorziene uitgaven, daar deze niet toereikend was. Welke offers de crisis reeds van de gemeente heeft gevraagd, moge blijken uit het volgende overzicht. In 1931 is betaald aan reductie op de landhuur 193C f 209.92; hierin is niet begrepen de reductie op de land huur, die na Maart 1931 betaald is en waarin dus de reductie verrekend was. Het subsidie aan het Burger lijk Armbestuur is in 1931 verhoogd met f 1500 voor den steun aan noodlijdende tuinders. De werkverschaf fing kostte in 1931 een bedrag van f 182, in 1932 niet minder dan 2770. De subsidie ingevolge het Werkloos heidsbesluit T917 bedroeg fn 1931 f 446, terwijl ln 1930 ten laste van de gemeente kwam f 108; dus ls dit een meerdere uitgaaf van f 338. Steunregeling transportarbeiders 1931 bedroeg f 100; tuinbouwarbeiders tot heden f 300. De regeering draagt 25 pet. bij. dus komt f 300 ten laste van de gemeente. Vanaf 1 Maart tot 13 Mei 1932 werd door de com missie-Kostelijk aan noodlijdende tuinders uitbetaald f 2089, terwijl het crisis-comité een'subsidie van f 1500 ontving. Tenslotte vroegen de rentelooze voorschotten aan de gemeentekas een bedrag van f 12.322.50, zijnde 30 pet van het geheel toegestane bedrag van f 41.075. Over eeni- gen tijd zal voor de laatste ultkeering een gelijk bedrag noodig zijn. Allemaal factoren, welke een voorzichtig financieel be leid elsohen. B. en W. vonden hierin aanleiding de vraag te stellen of het niet gewensoht was voorloopig geen subsidie meer te verleenen, doch vreezen dan het comité te dupeeren, omdat er nog altijd gezinnen zijn. welke steun behoeven en volgens de mededeeling van het bestuur niet voldoende gelden aanwezig zijn. B. en W. stellen daarom voor het verzoek ln te willi gen en een subsidie te verleenen van f 500 met de be perkende bepaling, dat dit bedrag uitsluitend bestemd moet worden voor steun In natura en ln dringende ge vallen. De heer Bijper zegt ook te begrijpen de financieele moeilijkheden waar de gemeente komt voor te staan. Het is voor de gemeente onuitvoerbaar om maande lijks' f 1000 te geven aan het crisiscomité. Voorloopig kan spr. zijn stem er nog niet aan geven. De heer Bommer zegt dat het met den toestand van de kas van het crisiscomité treurig gesteld ls. Er ls een tekort van f 350. zoodat men met f 500 niet geholpen ls. De heer de Boer zegt ook volkomen te begrijpen de financieele moeilijkheden voor de gemeente. Spr. zegt dat de menschen van de aardappelcampagne weinig zul len profiteeren. Spr. vraagt zich af hoe de menschen dan geholpen moeten worden, stelen mag men niet, hoe wel het reeds gedaan wordt. Hoe moet het met de 80 pet. uitkeering voor de tulnderscredieten, vraagt spr. Spr. vindt het verschrikkelijk dat de Staat er ons zoo tegen op laat loopen. In tegenstelling met de veeteelt welke wel steun ontvangen van de regeering. Spr. vindt f 500 subsidie te weinig. De Voorzitter zegt dat het crisiscomité zijn werk bo ven alle lof uitvoert. Deze week ls besloten de uitkee- ringen te verlagen waardoor hét bedrag belangrijk ls teruggebracht. Daarom is er bedongen om met deze f 500 alleen ln natura te steunen. Door B. en W. is nog over wogen of het niet beter was te stoppen met subsidie en de menschen naar het Burgerlijk Armbestuur te verwij zen. Doch dan kan t crisiscomité wel op lauweren gaan rusten. Overal wordt de noodkreet geslaakt. Is er niet meer dan zijn we op de regeering aangewezen. We moe ten echter rekenen voor den komenden winter. De heer Zaagman zegt na; de inleiding van den Voorzitter, den indruk te hebben opgedaan dat B. en W. er van overtuigd zijn op deze manier niet voor te kunnen gaan. We moeten ook rekening houden met de zieken en de ouden van dagen. Spr. kan er in mee gaan om nog een keer f 500 subsidie te verstrekken. De heer Eecen zegt dat evenals bij iedere huishou ding ook in de gemeentehuishouding ontvangsten en uitgaven elkaar moeten dekken. De vele steunregelin gen van de regeering aan veeteelt en andere komen ten laste van het geheele publiek. Hier wordt crediet gege ven. Spr. gelooft niet dat dit ooit terug betaald zal worden. De Middenstand en andere burgers zullen hier door zwaarder belast worden. Spr. is er voor om voor de laatste maal nog met f 500 te steunen. Spr. gelooft dat de komende winter voor den tuibnouw nog veel slech ter aal worden, gezien den toestand in Duitachland. Waarom wij zoo zuinig mogelijk met de middelen moeten omgaan. Wethouder Bakker zegt dat de subsidieaanvrage ln den breede besproken is. Door deze subsidie kunnen de noodlijdenden nog geholpen worden Van het tekort van f 350 was echter niets bekend. Misschien had dit nog een punt van overweging geweest om een verstrekken der voorstel te doen. Uit de rede van den heer De Boer hebben wij gehoord dat de nood zeer hoog is. Dit is niet onze schuld. Wij hebben hier een heel goed figuur ge slagen. In geen enkele andere gemeente gelijk de onze is geschiedt, wat we hier hebben gedaan. Tenslotte zal de Staat in moeten grijpen. De regee- rtng laat ons echter ln den steek en steunt wel de zui velindustrie. Getracht is nog een gulden toeslag op de kool te krijgen, doch het resultaat is dat de regeering daar niets aan doet. Met de eredieten hebben we a ge zegd en zullen we ook b moeten zeggen. Weth. Kostelijk betreurt het dat er een schuld van f 350 is. Spr. had liever gezien dat men wat zuiniger was geweest. De heer De Boer zegt door menschen te zijn aangespro ken die nu ook vragen om crediet. Deze worden nu voor hun hoofd gestooten. Weth. Kostelijk gelooft dat het verkeerd ls geweest om deze menschen af te wijzen. We kunnen de menschen beter crediet geven dan steun, anders wordt er een groot onderscheid gemaakt. De Voorzitter zegt dat van de tweede uitkeering der eredieten nog niets bekend is, alleen de basis van het weekloon is van f 16 op f 12 teruggebracht. Als het af komt krijgen degenen die de eerste keer een gedeelte crediet verstrekt is voor de tweede maal. Weth. Bakker acht het ook onbillijk dat er menschen uitgesloten worden. Spr. zou met de andere gemeenten overleg willen pleger* om ook eredieten te verstrekken. De heer De Boer stelt voor de f 350 tekort voor reke ning van de gemeente te nemen en tevens nog f 500 subsidie te verleenen. De heer Bommer ondersteunt dit voorstel. De heer Eecen wil de bepaling zien opgenomen dat dezen zomer voor het laatst subsidie wordt gegeven. Het voorstel van den heer de Boer wordt verworpen. Voor stemden de heeren Bakker, de Boer en Bommer. Tegen de heeren Eecen, Kostelijk, Bijper en Zaagman. Het voorstel om f 500 subsidie te geven wordt aange nomen met de bepaling van dezen zomer voor het laatst met 43 stemmen, n.1. van de heeren Bakker, de Boer en Bommer. Voorstellen van B. en TV. L Onbewoonbaarverklaring van het perceel wijk a no. 91, eigenaar S. Ever». Aldus wordt besloten. 2. Wijziging van de verordening op de winkelsluitings wet De Voorzitter deelt mede, dat de Minister van Econo mische Zaken en Arbeid bezwaar maakt tegen het tijd vak 1 April1 October, waarin een later sluitingsuur van 9 uur aal worden toegestaan. Dit latere sluitingsuur kan alleen toegestaan worden gedurende den wettelij- ken zomertijd of gedurende hoogstens vier maanden. B. en W. hebben hierin aanleiding gevonden een nieu we verordening te ontwerpen, waarbij tevens rekening is gehouden met de kermissen, zoodat zij voorstellen de verordening van 6 April j.1. in te trekken. Naar aanlei ding van een onderhoud, indertijd gehouden met voor zitter en secretaris van het bestuur der Winkeliers- vereenlging stellen B. en W. voor gebruik te maken van de bevoegdheid, neergelegd ln art. 9.. punt 3 der Winket sluitlngswet om buiten de verordening nog twaalf dagen aan te wijzen, waarop het sluitingsuur van 9 uur niet zal gelden, t.w. 15 tot en met 19 Augustus en 19 tot en met 23 September 1932. nam. 11 uur en op 20 Augustus en 24 September 1932, nam. 12 uur, zijnde de weken, on middellijk voorafgaand aan de kermissen. Aldus wordt besloten. 3. Wijziging van de verordening regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. Aldus wordt besloten. 4. De gemeentebegrooting dienstjaar 1931 wordt ge wijzigd ln ontvangsten en uitgaven ten bedrage van i 4S74. Bond vraag. De heer de Boer zegt vernomen te hebben dat de post bestelling bij de nieuwgebouwde huizen ln de Laanweg geschiedt vanaf Heerhugowaard. Spr. zag gaarne dat dit onder Oudkarspel werd oupgenomen. De Voorzitter zegt dit te zullen onderzoeken en zoo mogelijk hulp te verleenen. De menschen kunnen echter zelf hiervoor een adres aan den directeur van het post kantoor richten. De heer Eecen vraagt of er al iets bekend ls van de kanaal plannen. De Voorzitter zegt van nog niets. De heer Bommer vraagt of het niet mogelijk ls ten bate van het crisiscomité een soort vermakelijkheids belasting te heffen. De Voorzitter zegt dat dit niet onder de bestaande verordening kan worden opgenomen. Men kan zich met de vereeniging in verbinding stellen. Verder zegt spr. me dewerking toe van B. en W. Tenslotte zegt spr. dat waarschuwingsborden aan den dijk zijn geplaatst, wat wel ln een bestaande behoefte voorziet. Hierna sluiting der vergadering. Vergadering van den Raad op Donderdag 30 Juni 1932, des avonds te 8 ure. Voorzitter: B J. F. Meijer, burgemeester. Aanwezig zijn de leden: J. Bakker Jzn., C. de Boer, W. Kolkman, D. Kriller, W. Slijkerman en J. Wai- boer. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat van den heer Van Zoonen bericht is ontvangen dat hij door plotseling opgetreden omstandigheden in zijn bedrijf verhinderd is deze vergadering bij te wonen. De notulen van de vergadering van 25 Mei j.1. wor den daarna onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. a. Jaarverslag over 1931 van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. b. Brief d.d. 17 Juni j.1. van P. Blokker te Oude Niedorp, houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot niet-ambtelijk lid der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting aanneemt. c. Missive d.d. 2 Juni j.1., no. 11918 afd. H. en N. van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, houdende bericht dat de ter openbare raadsvergade ring van 21 April j.1. vastgestelde verordening-Win kelsluitingswet is goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit van 27 Mei 1932, no. 47. d. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten van Noordholland d.d. 22 Juni j.1., no. 68, ten geleide van de voor zooveel noodig goedgekeurde verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering. e. Alsvoren d.d. 22 Juni j.1. no. 144 ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 25 Mei j.1. tot onderhandsche verpachting van een tweetal perccc len bouwland aan N. Stam te de Leijcn. f. Alsvoren d.d. 22 Juni j.1., no. 143, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 25 Mei j.1. tot onderhandsche verhuring der voormalige veldwach terswoning, annex kapperswinkel. g. Alsvoren d.d. 8 Juni j 1., no. 38 ten geleide van een afschrift van uittreksels uit het Koninklijk Be sluit van 26 Mei 1932, no. 78, houdende goedkeuring van: 1. De verordening tot classificatie voor de ge- roelhtefondsbelasting (3e klasse). 2. Idem tot heffing van 100 opcenten, op de Per- soneele belasting. 3. Idem van 80 opcenten op de gemeentefonds belasting. 4. Idem van 50 opcenten op de Vermogensbe lasting. Het onder a. genoemde jaarverslag zal vanaf he den tot 15 Juli voor de raadsleden ter visie liggen, de onder b. tot en met g. genoemde stukken wor den voor notificatie aangenomen. h. Een adres van J. Blankendaal Wz., Schager- waard. waarin deze te koop vraagt een perceel grond te Waarland ter verkrijging van een plaatsje inge volge de landarbeiderswet. Dit adres wordt in handen gesteld van B. en W om prac-advies. Personeele belasting op de biljarten in café's, 2. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders op het adres dor afd. Zijdewind van de R.K. Mid- denstandsvereeniging d.d. 17 Mei j.1., houdende ver zoek om de heffing voor de personeele belasting op de biljarten in cafés te doen vervallen. In dit schriftelijk aan de leden toegezonden prae- advies deelen B. en W. mede, dat wijziging der tarie ven eerst vam kracht wordt met ingang van het be lastingjaar. dat aanvangt nadat sedert de vaststel ling der verordening (casu quo tot wijziging der thans geldende tarieven) vier maanden zijn vcrloo- pen. Voor het belastingjaar 1932 kan dus geen wij ziging meer worden aangebracht. Erkennende den zwaren druk die thans op het caféhoudersbedrijf rust, door de vigeerende bepaling dat voor elk biljart in café's in hoofdsom f28 ver schuldigd is. hetgeen stijgt tot f56 voor elk biljart, nu op de Personeele belasting 100 opcenten worden geheven, vinden B. en W. aanleiding de vergadering te adviseeren om het terzake geldend tarief te her zien en wel in dier voege dat ingaande het belas tingjaar 1933 verschuldigd zal zijn f 15 in hoofdsom. Medegerekend de heffing van 100 opcenten, zal dan voor elk biljart in café's verschuldigd zijn f30, zoo dat dit voor de belanghebbenden een voordeel be- teekent van f26 voor elk biljart. B. en W. zien geene reden, de heffing geheel te doen vervallen, eensdeels uit overweging dat ook voor heen belasting voor bedoelden grondslag werd be taald. anderdeels omdat, het motief in het schrijven van het bestuur der afd. Zijdewind der R.K. Midden- standsvereeniging genoemd, n.1. dat het caféhou dersbedrijf gebukt gaat onder zwaren druk als ge volg van de tijdsomstandigheden, ook geldt voor an dere bedrijven in de gemeente, op wie toch ook de heffing der Personeele belasting, zij het naar andere grondslagen, drukt. Voorts zou het vervallen der hef fing voor biljarten in café's een vrij aanzienlijke min dere inkomst voor de gemeente beteekenen. Zonder bespreking wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 3. Concept-besluiten tot wijziging en aanvulling van den gewonen dienst der begrooting voor het dienstjaar 1931. In de eerste plaats wordt voorgesteld tot wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1931, waarbij de meerdere uitgaven f 1882.39 bedragen, de mindere uit gaven f772.16. de meerdere inkomsten f 1110.23. De tweede wijziging omvat nieuw toegevoegde uitgaaf posten tot een bedrag van f1592. waarbij het den Voorzitter niet gelukt is om tot dekking hiervan een grooter bedrag dan f778.50 tegenover te stellen. Zoo dat deze wijzigingsbegrooting sluit met een nadee- lig saldo van f813.50. Met het oog op de tijdsomstan digheden verwacht de Voorzitter dat Ged. Staten hun goedkeuring niet aan deze gewijzigde begroo ting zullen onthouden. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 4. Conceptbesluit tot wijziging en aanvulling van den kapitaaldienst der begrooting over het dienst jaar 1931. tot een bedrag van f 15723.96. Aldus wordt besloten. De geldleening en het ri]k. 5. Voorstel tot wijziging der begrooting voor het dienstjaar 1932 in verhand met eene van Gedeputeer de Staten van Noordholland ontvangen „Nota van Opmerkingen" ten aanzien dier begrooting. De Voorzitter deelt mede, dat. B. en W. dit voorstel terugnemen, omdat van den Minister de voorwaar den voor de verlenging van den geldleeningstermijn zijn ontvangen en indien aan die voorwaarden werd voldaan, het beeld der begrooting voor het dienstjaar 1932 een geheel ander aanzien zou krijgen. B. en W. zullen omtrent deze aangelegenheid met den Minister en Ged. Staten in overleg treden en daarna ligt het in de bedoeling om den Baad wederom spoedig hijeen te roepen ter beraadslaging van dit onderwerp. Aldus wordt besloten. 6. Voorstel tot wijziging van eenige raadsbesluiten tot het aangaan van één of meer kasgeldieeningen. De Voorzitter herinnert, er aan, dat in de vergade ring van 11 April 1932 door den Raad besluiten zijn genomen tot het aangaan van één of meer kasgeld- leeningen en dat daarbij werd bepaald dat de rente zou bedragen l1/2 boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. Inmiddels is het promesse- disconto zeer verlaagd en zou daardoor de rente der geldleeningen 4 bedragen, tegen welk rente-per centage de gemeente niet kan leénen. B. en W. stel len daarom voor de raadsbesluiten zoodanig te wijzi gen. dat de rentevoet ten hoogste bV2 zal bedragen en tevens om het bedrag van f5000.-— te wijzigen in f 10.000.—. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt door den Raad besloten. Bestuurslid Prot. ArmvoogdiJ. 7. Benoeming bestuurslid van de Protestantsche Armvoogdij, wegens overlijden van den heer P. Agenant. De door de Prot. Armvoogdij ingezonden aanbeve ling luidt: 1. A. Mijts, 2. A. van Zoonen. De he.er Kolkman vraagt of de gemeente nog eenige zeggingschap heeft over de Prot. Armvoogdij. De Voorzitter licht toe, dat de gemeente alleen haar bemiddeling verleent voor de benoeming van bestuursleden, omdat het bestuur niet zichzelf kan benoemen en aanvullen. In de interne aangelegen heden der Protestantsche Armvoogdij heeft de ge meente geen zeggingschap. Met nlgemeene stemmen wordt de heer A. Mijts benoemd. Effecten in onderpand? 8. Voorstel tot het verleenen van onderpand aan effecten ter verhooging van kasgeld. De Voorzitter deelt mede, dat dit. voorstel niet. af komstig is van B. en W. Spr. deelt mede, dat door de bijzondere omstandigheden en doordat de aanslag biljetten der personeele belasting nog niet zijn rond gezonden, het noodzakelijk is dat de gemeente ten spoedigste kasgeld kan bekomen. Dat zal echter al leen mogelijk zijn tegen afgifte van onderpand aan effecten. De gemeente heeft een effectenbezit van f 10.000.— en tegen beleening daarvan zullen gelden opgenomen kunnen worden. Daarvoor is echter een raadsbesluit en de goedkeuring van Ged. Staten noodig. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. De rondvraag. 9. Rondvraag. Do heer Bakker vraagt of wanneer straks het tweede millioen ten behoeve van den groven tuin bouw van de regeering zal afkomen, de gemeente de 30 die door de gemeenten bijgedragen zullen die nen te worden, bij de provincie zal kunnen leenen. De Voorzitter kan hieromtrent geen zekerheid ver schaffen, doch pogingen zullen daartoe worden aan gewend. Spr. heeft gehoord dat Ged. Stateen niet af wijzend staan tegenover een dergelijke hulpverlee ning aan gemeentebesturen, die hulp behoeven. Hierna niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15