Herman Kypels' Kledingmagazijnen, Den Helder. Plaatselijk Nieuws. 12'k Jaar Waterleiding. Geweldige Prijsverlaging EEN BRUG OVER DE LOET Z Ome ZBMtB-UITÏERKOflP vml aai ZITERM 2IUU. lts mi. drie irnr. Zaterdag 2 Juli 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9099 Het P.W.N. van Noord-Holland jubiPeert. „Clean shaven". llw reis en Uw moeite worden dubbel vergoed, wanneer U bii ens Uwe inkoopen doet. Kanaal Schagen—Ko 1 horn. Theater Royal. '«wÏh-BWU Bekendmakingen. Voorkoming van brand door hooibroei. Igesz Bioscoop. Steeds meer is gebleken, dat het leiding water in een groote plattelands- behoefte voorziet. Hadden w ij water n o o d i g Het lijkt misschien eenigszins zonderling om in een waterrijke streek als Hollands Noorderkwartier is, dat zoozeer door het water wordt omsloten en door waterloopen wordt doorkruist, waar ze nog kanalen bij gaan graven en dat vroeger zelfs uit meer water dan uit land bestond ik zeg, is het niet zonderling in allen ernst de vraag te stellen of wc wel water noodig hadden. Het schijnt wellicht alsof men met het stellen van deze vraag een poging doet om den beroemden baron van Münchhausen te overtreffen, die bij een vrecselijken watersnood, toen de men- schen zich aan de takken van de boomen moesten vastklampen om niet te verdrinken, nuchter consta teerde: „Water hadden wij genoeg!" We hebben ook in deze noordpunt van Noord-Hol land water genoeg; een enkele maal hebben wij zelfs wel eens water te veel. maar alle water is nog geen drinkwater, en drinkwater hebben we het meest noo dig, ook al is het een feit, dat het kostelijke, heldere drinkwater, dat ons nu door het Provinciale Water leidingbedrijf van Noord-Holland wordt geleverd, slechts voor een heel gering percentage inderdaad wordt gedronken en dat het voor een overgroot deel voor heel andere doeleinden wordt benut. Want waterdrinken is iets. wat weliswaar de meeste men- schen doen, maar dan ook niet een matigheid, die iederon regel matigen verbruiker van een meer geest rijken drank sieren zou. Iedereen drinkt wel eens 'n glas water, en iedereen drinkt wel eens thee en koffie, bier en melk, allemaal dranken, waarvan het hoofdbestanddeel ook water, is van melk iets ge ringer dan het in vroeger jaren wel eens placht te zijn maar al het water dan. dat (leze dranken be vatten, is nog slechts een klein deel an het koste lijke nat, dat ieder uur uit duizenden kranen wordt getapt. Water is hoe langer hoe meer de voornaamste be hoefte voor den mensch geworden. Als iemand des morgens pas is opgestaan, is het eerste, dat hij ge bruikt, water tenminste, zoo behoort het te wezen. Hij wascht zich met water. Sommigen nemen een bad, natuurlijk in water. Hij scheert zich, onder meer met water. Er bestaan weliswaar scheermethodes, waarbij men geen water van noode heeft, maar als we ons niet vergissen dan worden deze methodes van scheren-zonder-water net zooveel, of liever net zoo min gevolgd als een tijdens den oorlog uitgevonden en sindsdien berucht geworden recept om visch te bakken met water, en zonder vet of olie natuurlijk. Een ontbijt zonder water is een onmogelijkheid, want hoe zouden de huisvrouwen, thee en koffie kun nen zetten zonder water? Nauwelijks is het ontbijt geëindigd, of er is alweer water noodig, ditmaal om de borden en messen af te wasschen. En zoo gaat het den lieclen dag door. Ieder een doet, totdat hij 's avonds zijn legerstede opzoe bij herhaling een bercep op de gulheid der waterlei ding en niemand denkt er meer aan om te vragen tenminste nu niet meer of we dat water wel noo dig hadden en nog minder vraagt hij zich af, waar al dat water vandaan komt, al weten we natuurlijk wel, dat ons kristal-heldere drinkwater ergens in de duinen wordt gewonnen en vandaar door groote bui zen naar alle dorpen ovet1 het gansche platteland wordt geperst, waar iedereen maar een kraantje be hoeft open te draaien om zooveel van het kostelijke vocht af te tappen als hij maar wil en misschien, dat niemand zich nog ooit afgevraagd heeft of er wel eens een dag zou kunnen aanbreken, waarop we de duinen finaal leeggedronken zullen hebben en we in den meest letterlijken zin van het woord op 'n droogje zullen zitten. De vlag van het waterleidinggeboaw te Schagen. Waarom we het bovenstaande hebben neergeschre ven?, zal de lezer zich afvragen. Welnu, dat zit zoo. Toen we gistermorgen de vla»? van het waterleiding gebouw zagen wapperen, was onze eerste gedachte, dat een der leden van ons koninklijk huis verjaarde, doch een blik op de kalender, bracht ons al heel spoedig van die gedachte af. Er moest dus iets an ders aan de hand zijn en zooals liet een goed kranten man betaamt, probeer je daar dan achter te komen. In dit geval was het geen moeilijke opdracht en wisten wc al gauw dat dezen dag het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland l'Zy2 jaar be stond. Waar alleen deze wapperende driekleur dit feit scheen te herdenken (van andere feestelijkheden heb ben we niet vernomen) meenden we goed te doen in onze kolpnunen in korte trekken het een en ander over dit Provinciaal Bedrijf mee te deelen, te meer, waar toch gebleken is, dat de waterleiding in steeds stijgende mate in een groote plattelands-behoefte voorziet. Met gemengde gevoelens werd het leidingwater voor eenigc jaren terug begroet, toen het zijn intrede deed op het platteland. Laten we er direct aan toe voegen, dat het door de meesten door het over- grootste deel met gejuich werd ontvangen, doch curiositeitshalve is het misschien niet onaardig te vermeiden, dat er ook menschen waren, die zich met. hand en tand tegen deze „nieuwigheid" verzetten. Laten .we ze niet te hard veroordeelen. Zij waren het anders gewend, en nietwaar, wanneer Hollanders, en in het hijzonder de West-Friezen het zoo gewend zijn, dan kost het voor sommigen altijd eenige moeite om van die vaste gewoonten af te stappen. Bovendien, het was als het. ware een deel van hun leven gewor den die regenbak, die regenton, ja zelfs het zoet water (?)sloot je. Doch thans genoeg daarover: van de aanvankelijke weigeraars is een deel overtuigd geworden van het groote nut van leidingwater en aan de rest moest door middel van een sterkeren arm deze overtuiging worden bijgebracht. En thans is het zoo, dat ook zij, die om technische of financieele redenen van de groote voordeelen dei- waterleiding verstoken mochten blijven, alle moeite doen om aangesloten te worden. Wij weten, dat het Bedrijf alles in het werk stelt om aan deze verzoeken te voldoen. Het jaarverslag over 1930 dat vóór ons ligt, getuigt ervan dat zooveel mogelijk naar uitbrei ding gestreefd wordt. Meer en meer komt het bedrijf tot. volle ontplooiing en 1930 was het jaar, dat een mijlpaal bereikt werd, door de aansluiting van de laatste gemeente, Warder, waar de opening der wa terleiding op 17 April met eenige plechtighoid plaats vond, Op dat oogenblik had het verzorgingsgebied van het P.W.N. behoudens hetgeen daaraan nog door landaanwinning uit de Zuiderzee kon worden toege voegd, waaraan inmiddels reeds met kracht uitvoe ring is gegeven zijn vollen omvang verkregen en strekt het zich Uit over 10G gemeenten. In hetzelfde jaarverslag lezen we, dat te Schagen met den bouw werd aangevangen van een bijkantoor met twee dienstwoningen, fitterij en magazijn. Het vorige jaar is dit gebouw geopend en nadien is het voor ons geworden „het" waterleidingbedrijf voor het platteland in de gansche omgeving. Min of meer onafscheidelijk aan dit gebouw is ook den naam van den heer W. .1. Bel, verbonden, den Technisch-ambtenaar in algemeenen dienst en hoofd van het Bijkantoor Schagen, aan wiens vlotte, en te vens energieke wijze van optreden de watervoorzie ning hier in de omgeving zeer zeker veel te danken heeft. En als we dan tenslotte aan liet einde van dit korte overzicht zijn gekomen, dan kunnen wij niet anders dan de Provincie in het algemeen en het Waterlei dingbedrijf met zijn eminenten directeur, den heer J. van Oldenborgli in het bijzonder, dankbaar zijn, dat zij ons, het platteland, de waterleiding met al de voordcelen daaraan verbonden, heeft gebracht. K-o. WORDT DE LOET NIET GEDEMPT Een brug onnoodig en duur. Naar wij vernamen hebben B. en W. onzer gemeente j.1. Dinsdag een conferentie gehad met een paar vertegenwoordigers van onzen Prov. Waterstaat, n.1. de heeren Thomese en Schildstra. In die bijeenkomst'zijn de wenschen besproken die ons gemeentebestuur heeft ten opzichte van het te maken Kanaal en primairen Prov. weg. Behalve het maken van een verbinding van de nieuwe haven met het binnenwater aan de Halen en het maken van een toegangsweg vanaf het Noord naar het emplacement bij de haven, wenschen die voortspruiten uit de j.1. gehouden raadsbesprekingen, is ook nog door B. en W. de wensch naar voren ge bracht om te maken een brug over de Loet, daar waar de nieuwe Prov. weg de Loet kruist. Dit is weer een heel nieuw experiment en valt ge heel buiten de tot dusver gevolgde plannen. Wij wisten niet beter of de Loet zou tot waar Je nieuwe weg haar kruist en dat is dan thans bepaald bij het perceel van den heer Van Erp, geheel wor den gedempt en zou op deze wijze een gewens^hte en ruime toegang naar het hart onzer gemeente, de markt, worden verkregen. En de Provincie zou bij deze demping haar medewerking verleenen. Als B. en W. nu met het plan komen om een brug over de Loet te maken, een brug die notabene heel veel geld zal kosten, concludeeren wij daaruit dat B. en W. wenschen dat een deel van de Loet water blijft en zou op die wijze van een doeltreffenden toe gang naar onze markt geen sprake kunnen zijn. De Loet zou dan voor een vlug en ruim verkeer een hin derlijk cbstakel blijven. En onwillekeurig komt dan de vraag naar voren: maar waarom hebben B. en W. dan toch een deel van de Loet gedempt, als zij die demping niet willen doorvoeren tot het eind. Dan had deze voorloopige demping, die nog wel met het opofferen van onnoodig veel geld is verkregen, heelemaal geen zin. De gehecle Loet moet gedempt, wil men een afdoen de oplossing krijgen, en de schipperij daar, moet, wil zij haar ligplaats tan de Loet behouden, deze vinden voor de wegkruising en het zou toch al heel erg mal zijn, als men ten geri e van een paar scheepjes dui zenden ging uitgeven. Logischer lijkt het ons dat deze schipperij daarheen verhuist, waar in de naaste toekomst haar plaats is. n.1. naar de nieuw te maken haven, handelskade of hoe men het noemen wil. Dat alles wordt voor de schipperij in 't. algemeen gemaakt en ook de Schager schippers zullen daar hun emplooi.moeten en kunnen vinden. Als het niet tot demping komt, heeft de Prov. Waterstaat liet plan een dam met duiker te leggen en daarover de primaire weg. Een ieder zal het met ons eens zijn dat het al zeer miserabel zou zijn om midden in de gemeente een stilliggend water te heb ben met zeer groote kans op onvoldoende afvloeiing en verversching. Dat zou heelemaal uit den booze zijn. De eenige goede oplossing is, wij herhalen het met allen nadruk: de Loet. geheel dempen, en wij hopen dat B. en W. zullen terug keeren van de dwalingen huns weegs en alle middelen zullen aanwenden om tot geheele demping te komen. En wij zijn er zeker van dat de Prov. daaraan zal willen meehelpen. Een dure brug maken, die boven dien nog zoo geconstrueerd moet worden dat er sche pen onder door kunnen en het zware verkeer over den primairen weg zal kunnen dragen, daartoe zal onze Prov. Waterstaat beslist nooit zijn medewerking verleenen en het lijkt ons ook nog niet erg tactisch om tegenover ons Prov. Bestuur steeds maar weer met nieuwe eischen en nieuwe plannen te komen. Behalve groote stagnatie die dit alles meebrengt in de uit te voeren werken (want voor al dit nieuwe alle instanties van voorbereiding en onderzoek heeft doorloopen kost maanden) zal hét dunkt ons ook geen vlotte samenwerking bevorderen en dit laatste ach ten wij voor alles hoog noodig. Wil Schagen die reve- nuën genieten die voor haar zoo wenschelijk zijn, dan moet ons gemeentebestuur niet chicaneeren, daar groeit nooit iets goeds uit. Wie zich zelf scheert met de Gilette, weet bij er varing, dat na het gebruik van eenige malen het mesje niet meer aan de eischen voldoet, die er aan gesteld moeten worden, niet alleen om zonder pijn deze dagelijks terugkeerende bezigheid te verrichten, maar bovendien om zich met een behoorlijk glad ge schoren gezicht in het publiek te vortoonen. Welnu, de ijzerhandel van den heer P. Dekker op de Laan heeft een apparaatje in den handel ge bracht, dat eiken keer, wanneer uw mesje bot dreigt te worden, door een eenvoudige behandeling u het genot verschaft van een geheel nieuw mesje! Onder het motto: „Niet goed, geld terug!" kunt u zich heel gemakkelijk van de degelijkheid van het slijpmachinetje overtuigen. Wij hebben persoonlijk ervaren dat dif apparaat: goed is en zijn geld dubbel en dwars waard. Colbert Costumes Regenjassen Demi Saisons Jongens Pakjes Gestreepte en ilanel Broeken vanaf vanaf vanaf vanaf f7.80 f3.60 f 6.70 f 1.35 vanaf f 1.26 Kleeding naar maat extra korting. Overhemden f 1.17, 1.38,1.72, 1.88, 2.18 Dassen 17, 32, 44 ct. Pyama's f 1.98 Hoeden en Petten vanal 39 ct. Ondergoederen vanaf 98 ct. (Borstrok of Pantalon). Het eerste werk aanbesteed. Aanbesteding van Bestek No. I voor den Provin cialen Waterstaat te Haarlem, van het maken van een schutsluis, met vaste brug, tocleidingskanalen en aansluitende dijkvakken nabij Kolhorn, voor het kanaal Schagcm-Kolhorn. 1. P. de Bakker, Haarlem 2. N.V. Obreoti, Amsterdam 3. Bijker, Haarlem 4. N.V. Waterwerken. Amsterdam 5. N.V. Uitslagers betonbedrijf, Haarlem 6. Christiaan Nielsen, den Haag 7. Holl. Betonmij. 8 C. de Vries, Purmerend 9. J. de Vries, Heemstede 10. J. Ooms, Avcnhorn 11. A. Droog, Kolhorn 12. N.V. Ballastmij.. Amsterdam 13. Strijland, Haarlem 14. W. Brand, Beemster 15. Bouw Mij., Amsterdam 16. N.V. Beton Cie., Amsterdam 17. Gebr. de Graaf. Halfweg 18. J. Veuger, St. Maartensbrug 19. P. Doorn, St. Maartensbrug 20. N.V. Nederland, Amsterdam 21. Last en Zn., Enkhuizen 22. W. Aafjes, Assendelft 23. Linsel en Oldenkamp, Soest 24. Linsel, Oegstgeest f 126.000 f 125.000 f 110.000 f 110.000 f 105.400 f 102.700 f102.000 f 101.800 f 98.900 f 98.400 f 98.000 f 96.500 f 96.000 f 95.800 f 95.800 f 95.460 f 94.850 f 93.800 f 93.420 f 91.570 f 91.350 f 85.550 f 82.860 f 78.500 „NACHTMERRIES". Met Stan Laurel en Oliver Hardy in de hoofdrollen", geeft het theater Royal deze week een film, die in.staat zal blijken de crisis-narigheid voor een paar uur volko men weg te vagen. Tranen zult U lachen om deze twee oer-komleken op het witte doek. De dikke Oliver en de magere Stan, aldus de korte inhoud, genieten van hun vaoantie. die zij wel verdiend hebben na jarenlang werk gezocht te hebben. Hun vrijen tijd brengen zij zoek met visschen. Oliver houdt een middagslaapje, met zijn hoofd tegen een ducdalf ge leund, Stan is bezig, het avondmaal bij elkaar te vis schen. Oliver ontwaakt, en ontdekt in een krant, dat een zekere meneer Ebeneezer Laurel overleden is en dat men op zoek naar de erfgenamen is,> die op een bepaal den tyd by de opening van het testament aanwezig moeten zijn. Nadat Oliver Stan onweerlegbaar voorge rekend heeft, dat hij een der erfgenamen, zoo niet de universeele is, en recht heeft op minstens drie millioen dollar, begeven zij zich naar het slot van den overledene. Nadat zij daar gearriveerd zijn, vernemen zij, tot hun sohrik. dat Ebeneezer vermoord werd en dat alle erf genamen aan een verhoor onderworpen zullen worden, totdat men den moordenaar gevonden heeft. Een lugu ber uitziende bediende wijst hun een kamer het ver trek. waar de oude man vermoord werd... Stan en Oliver zijn doodsbang. Een vliegende vleermuis, rond sluipende katten, en geluiden van de meest zonderlinge soort, berooven hen van hun welverdiende nachtrust. De lugebere bediende roept de erfgenamen een voor een aan de telefoon, bij welke gelegenheid de een na den ander spoorloos verdwijnt. Oliver houdt het niet langer uit en besluit de zaken grondig te onderzoeken. Tenslotte, als Stan aan de telefoon geroepen wordt, dringt Oliver hem op zij en betreedt de bibliotheek, neemt in de leuning stoel by het apparaat plaats, en is op het punt. den hoorn in de hand te nemen, als Stan hem wegduwt, om ook zijn stem te laten klinken. Terwijl hii de telefoon oppakt, verdwijnen Oliver en zijn leunstoel in een valluik, Stan legt den hoorn weer op den haak. waarna Oliver weer te voorschijn komt. Een reusachtige oude vrouw, de huishoudster, treedt binnen met de bedoeling Oliver neer te steken. Stan stoot haar opzij en laat Oliver in een wanhopigen strijd om het wapen. Zijn schreeuwen van ontzetting roepen Oliver tot de werkelijkheid terug, die nu plotseling inziet, dat hij in zijn slaap zijn besten vriend Stan vastgegrepen heeft en op het punt is. dién te worgen. De vischjes van den vorigen avond schijnen Oliver niet al te best bekomen te zijn... MARKTOVERZICHT. Er waren weer meer Amsterdammers en ook de Haarlemsche slagers waren weer aanwezig; men zou zoo denken dat kan wel wat worden vandaag, maar dat viel wel wat tegen, dus die handel was kalm, prijzen van 3034 cent, enkeling 35 cent. Men kon best merken dat de hooibouw er was. weinig menschen waren er ook voor gelde- en kalf koeien, handel stug. De handel in pinken was matig, de eerste graskalveren van dit jaar waren aange voerd, geldende 2032 gld., nog geen handel hierin. Vette kalveren handel kalm, 2230 gld. De handel in nuchtere kalveren kalm, was stil. Oude slachtschapen iets heter; lammeren stug. Vette schapen een heel luien handel, de duursten konden maar 18 gld. opbrengen. De handel in bigiren en schrammen iets beter, ten minste prijzen iets hooger. Do handel in vette varkens was vlug; 17 ct. de hoogste prijs, dat komt weer. Van de kippen enz. is niets te melden. ARBEIDSBEMIDDELING. Bij den Correspondent van de Gemeentelijke Ar beidsbemiddeling staan thans ingeschreven 52 wer- keloozen, waarvan 35 gehuwden en kostwinners ar beiden in werkverschaffing bij de gemeente. Deze werkverschaffing zal met ingang van 4 Juli a.s. wor den stopgezet. Nooit te voren is het aantal werke- loozen in onze gemeente om dezen tijd zoo buiten gewoon groot geweest. DIENST TEXEL—DEN HELDER—HARLINGEN. Wij vernemen, dat de directie van de Stoombootdiensti ..Esona" besloten heeft den dienst Den HelderTexel— Harlingen, welke de laatste jaren des zomers werd ge varen door de T.E.S.O., In de a.s. vacantiemaanden in exploitatie te nemen. De dienst, welke evenals vorige ja ren zal worden gevaren op Maandag, Woensdag en Za terdag, vangt aan Zaterdag 9 Juli en eindigt Zaterdag 3 September. Het s.s. „Amsterdam" wordt speciaal voor deze reizen uitgerust en in orde gemaakt. Voor de dienstregeling en de tarieven, welke in ver band met de tijdsomstandigheden zijn verlaagd, verwij zen wij naar de in dit bind geplaatste annonce. Wij willen even de aandacht vestigen op het volgende. Mede ingevolge van de havenwerken te Oudeschild, ver trekt de boot van Den Helder rechtstreeks naar Harlin gen en terug over Texel naar Den Helder. Het vertrek van Den Helder kon daardoor gesteld worden op 9 uur, een tijdstip, waarop ook bewoners uit Alkmaar en onza omgeving per trein en bus in Den Helder kunnen zijn en van den dienst gebruik kunnen maken. Voors wijzen wij op de uitgifte van goedkoope dagre tours, waardoor men een prachtige Zuiderzeetrip kan maken, met een verblijf te Harlingen van een paar uur, 20-50 ct Pe' onS Burgemeester en Wethouders van Schagen vestigen de aandacht der ingezetenen op artikel 158 der Al- gemeene Politieverordening voor die gemeente, lui dende: Houders van hooi, stroo en andere lichtontvlambare» stoffen zijn verplicht van ieder ontdekt gevaar van brand, door broeiing of eenige andere oorzaak ont staan. onverwijld kennis te geven aan den Burge meester en tevens aan de daartoe vanwege de ge meente aangestelde hooistekers, die steeds tot onder zoek daarvan moeten worden toegelaten. Zij zijn verplicht op laste van den Burgemeester of van de hooistekers de bedreigde voorwerpen terstond van de plaats te verwijderen en verder al datgene aan te wenden, wat hun door of vanwege den Burge meester of de hooistekers wordt bevolen. Schagen, 1 Juli 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. WERKVERRUIMING. Aan den heer M. C. Tuinman, timmerfabrikant al hier, is opgedragen dc timmerwerkzaainlieden voois den bouw van 35 woonhuizen te Den Helder. SPELDJESDAG. De opbrengst van de alhier gehouden speldjpsdag* voor het Mgr. Mutsaertsoord (bestrijding Ier T.B.C..), heeft opgebracht f90.72. Een hel op aarde. Een film met veel sensatie, spannende ooeenblik- ken doch tenslotte een „happy end", staat deze week naast de film „Justitia" op het programma van do Igesz Bioscoop. „Een hel op aarde", is- een spoorwegsensatie, waar in het verhaal aanvangt met de gevangenneming van Brand slade, den commensaal van de spoorweg weduwe. Helen Martin. Slade bleek nl. een gevaar lijk misdadiger te zijn. Voor Helen en haar zoontje Buddie breekt nu een betere tijd aan, opgevroolijkt. door de bezoeken van een oud vriend. Op een dag loopt Buddie weg en rijdt op een motorlorrie den lijn op. In doods angst volgt Helen hem op een motorfiets en weet hem bijtijds in volle vaart van de lorrie tc grijpen. Een moment later wordt de lorrie verbrijzeld dooi» de zware locomotief van een goederentrein. De ma chinist van dezen trein blijkt te zijn George Blake, een vriend van Helen uit vroegere dagen. Blake wordt alras een welkom bezoeker in het huis van Helen. Maar op een avond keert Slade weer terug en was het uit met het geluk en vroolijkheid. Blake komt op bezoek en geeft de kleine Buddie een pijl en boog cadeau. Zoodra Slade hem ziet. zoekt hij ruzie en jaagt Blake onder allerlei bedreigingen de deur uit. Er komt dan een aardige scène waar de kleine Buddie op jacht naar Indianen een scher pe pijl in een gevoelig lichaamsdeel van Slade schiet. Lang duurt gelukkig het verblijf van Slade niet, want weer komt de detective hem op het spoor en dezen keer wordt hij bij zijn verzet tegen arrestatie doodelijk gewond. Sidderend is Helen getuige van dit gevecht, maar ook hier komt na regen zonneschijn en al spoedig zien we Helen en haar zoontje gelukkig in de M- de en bescherming van George Blake.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5