Twee ongelukken te Bergen. In de Eeuwige Laan. In de Eeuwige Laan te Bergen den weg naar Ber gen aan Zee. waar door het schitterende zomerweer een geweldig druk verkeer heerschte, hebben zich Zondag middag twee ernstige ongevallen vrij kort op elkaar voor gedaan. Eerst reed een auto. waarvan een band sprong tegen een boom. Twee kinderen werden door glasscherven ernstig gewond en moesten bij omwonenden worden binnengedragen. De auto, die voor een groot deel ver nield werd, moest worden weggesleept. Ongeveer een uur later, smakte een motorrijder, met duorijdster achterop, eveneens door het springen van een band. tegen den grond. De motorrijder kwam er met enkele hoofdwonden af. De duorijdster bleek echter het bovenbeen te hebben gebroken. Zoo spoedig mogelijk was doktershulp ter plaatse en kon het slachtoffer wor den verbonden. Beide ongevallen veroorzaakten een groote verkeers opstopping, waaraan eerst een eind kwam, toen de po litie op de plaats van het ongeluk verscheen. Ernstig motorongeval te Duivendrecht. Een doode, een zwaargewonde. Zondagmorgen omstreeks 9 uur heeft te Duivendrecht sen ernstig motorongeval plaats gehad, hetwelk aan een persoon het leven heeft gekost, terwijl een tweede zwaar gewond werd. Op dat tijdstip reed ter hoogte van de boerderij Out te Duivendrecht een motorrijwiel, komende uit de rich ting Amsterdam en bestuurd door zekeren Boeman uit Amsterdam. Een broeder van den bestuurder zat op de duo. Ter plaatse wilde B. een groep A.J.C.'ers passeeren, waarbij hij hoogstwaarschijnlijk een der jongeren met het stur heeft geraakt. Tengevolge hiervan ging het motorrijwiel naar den linkerkant van den weg, juist op het moment, dat een ander motorrijwiel, komende uit de richting Utrecht aankwam. Een botsing was niet te vermijden. De bestuurder werd van het motrrijwiel geslingerd en zeer ernstig ge wond. Ook zijn broeder werd ernstig gewond. Direct was geneeskundige hulp aanwezig en Dr. Derkinderen uit Diemen achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Per auto van den G.G. en G.D. zijn beide slachtoffers naar het Burgerziekenhuis overgebracht. In den loop van den morgen is de bestuurder Bosman aan de gevolgen van de bekomen verwondingen hij had o.m. een ernstige schedelbreuk opgeloopen overleden. Het slachtoffer was in Amsterdam woonachtig. De duorijder Bosman is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ernstig, doch niet levens gevaarlijk. De bestuurder van het motorrijwiel, komende uit de richting Utrecht, werd lichtgewond, evenals zijn echt- genoote, die op de duo gezeten was. Beide motorrijwielen zijn ernstig beschadigd. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK TE P RIN CENHA GE. De bestuurder in slaap gevallen? Een der inzittenden aan zijn wonden bezweken. Zaterdagochtend omstreeks vijf uur reed een vracht auto op den weg van Princenhage naar Rosbergen met groote snelheid tegen een boom. Het voertuig werd grootendeels vernield.De chauffeur, een zekere W. uit Rotterdam, en een tweede inzittende, de heer K., eveneens uit Rotterdam, werden beiden ernstig gewond. Zij zijn in zorgwekkenden toestand naar 't Ignatius- ziekenhuis te Breda overgebracht. Vermoedelijk is het ongeluk het gevolg van het in slaap vallen van den chauffeur. Nader wordt vernomen, dat de heer W. aan de beko men verwondingen is bezweken. Het slachtoffer was gehuwd en 45 jaar oud. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE AMSTERDAM. Man overreden. Een ernstig ongeluk met doodelijken afloop heeft Za terdagmiddag plaats gehad op den hoek van de Ferdi- nan Bolstraat en de Rustenburgerstraat te Amsterdam. Een wielrijder, een man van 45 jaar, bleef bewusteloos loggen. In het Binnengasthuis, waarheen hij per auto van den G.G. en G.D. was vervoerd, is hij overleden. AANRIJDING ONDER NAARDEN. Fietsrijder ernstig gewond. Zondagmiddag omstreeks half twee wilde een auto mobilist op den rijksweg onder Naarden, bij het kruis punt Brediusweg uitwijken voor een uit tegenoverge stelde richting komende auto. Het was zeer druk op den weg. en juist op dat oogenblik wilde een wielrijder den weg oversteken. Hij werd door de uitwijkende auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Met ernstige hoofd- en beenwonden werd de man, de 21-jarige T. Smit uit Amsterdam, naar de Majellastichting over gebracht. NOG EEN WIELRIJDER AANGEREDEN. Uit Amsterdam. Bij de Hartveldsohe brug had Za terdagavond een verkeersongeluk plaats. Een wielrij der werd door een auto, komende uit de richting Am sterdam, van achteren aangereden. Ernstig gewond werd de man in zorgwekkenden toestand opgenomen en door den G.G. en G.D. naar een ziekenhuis vervoerd. De inzittenden van den auto werden door glasscherven gewond. UIT ONZE OOST. Tverstrooming van een kampong. Een negentigtal huizen vernield. De maisoogst verloren gegaan. Uit Buitenzorg: Een officieel telegram uit Koepong meldt, dat in de kampong Losina, ten Z. van Beloe, zware overstroomingen hebben plaats gevonden. Negen tig huizen, vele cocospalmen, de tweede maisoogst en vee zijn hierbij verloren gegaan. Tot nu toe werden geen persoonlijke ongelukken gerapporteerd. ERNSTIGE TREINBOTSING IN TSJECHO SLOWAKIJE. Twee personentreinen op elkaar geloo- pen. Negen dooden, 30 gewonden. Praag.3 Juli (V. D.): Op het traject Bcneschau-Unter Kralowitz zijn Za terdagavond twee personentreinen met elkander in botsing gekomen. Daarbij werden 9 personen ge dood en 30 gewond, o.w. 12 ernstig. Het ongeluk had plaats tijdens een hevigen storm, waardoor het uitzicht werd bemoeilijkt. Korten tijd na het ongeluk arriveerde een hulptrein ter plaatse. De plaats van de ramp bood een gruwelijken aanblik. De brandweercorpsen uit de omliggende plaatsen hebben de jammerende en om hulp roepende gewon den slechts met moeite uit het puin kunnen bergen. Nieuwe vulcanische uitbarsting in Chili. Aschregen over het land. Uit SANTIAGO DE CHILI, 3 Juli: De vulkaan Quizapu is opnieuw in werking. Een dichte aschregen stort zich over het land uit tot Val- paraiso. Er zijn dezen keer geen aardschokken waar genomen, terwijl evenmin noemenswaardige schade schijnt te zijn aangericht. Heldhaftige berggids. Offert zqn leven op, om touristen te redden. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph" uit Chamonix meldt, is een der beste berggidsen van Cha- monix, Albert Simon, Donderdag door vallend gesteente gedood, toen hij twee toeristen vergezelde op een ge vaarlijken tocht naar de piek Chamor van de Mont- Blanc-keten. Zijn verminkt lichaam stortte van de rotsen neer in een ravijn van 600 meter diepte. Simon en zijn twee reisgezellen hadden reeds een goed deel van den bergtocht achter den rug, toen de gids plotseling bemerkte, dat zich een geweldig rotsblok vlak boven hen scheen te bewegen. Hij waarschuwde onmiddellijk zijn twee gezellen en ried hun aan, zoo dicht mogelijk tegen een rotswand aan te gaan staan. Simon had juist het touw, dat hen samenhield, doorgesneden, toen een lawine van aarde en rotsblokken op hem neerstortte. Een scherp toeloo- pende rotssteen sneed hem het hoofd als als het mes van een guilotine. Op het laatste oogenblik van zijn leven gaf hij zijn gezellen nogmaals een teeken, dat zij zich zoo dicht mo gelijk tegen de rotsen moesten aandrukken. HET HUIDIGE AMERIKA. rNDKfKKF.N VAN EEN BEIS VAN NEC EN MAANDEN DOOK DE VEBEENIGDE STATEN. Werkloosheid, nood en ellende komt men schier bij eiken stap tegen. De scha duwzijde van de hooggeroemde Amerlkaansche vrijheid. Dr. Herbert L. Lauke geeft in Die Umschau de in drukken weer, welke hü op een reis van negen maan den door de Vereenigde Staten verzameld heeft. Het is in vele opzichten belangrijke lectuur, alhoewel niet heelemaal nieuw. In de eerste plaats werpt hij nog eens een schel licht op het feit, dat Amerika als land van immigra tie tot de geschiedenis behoort. Vroeger nam het 95 procent van de overtollige bevolking uit vrijwe* de hee- le wereld op, thans is de binnenikoming van vreemde lingen misschien het allersterkst gerantsoeneerd. In November 1.1. zijn maar 2899 personen, waarvan drie kwart vrouwen en kinderen waren, binnen gelaten. Dat is sinds 100 jaar het kleinste aantal. In dezelfde maand keerden 11.318 personen naar hun geboorteland terug. De emigratie overtrof dus immigratie met 8419 men- schen. Bovendien werden 1524 menschen uit het land gezet. Met groot wantrouwen wordt zelfs de toerist gade geslagen. Verlenging van visum wordt bijna niet toe gestaan. Zoo hang is men, dat van bezoeken blijven komt Werkloosheid, nood en ellende zijn dr. Lauke schier bij eiken stap in het land tegemoet gekomen. Nergens werd hij zoo dikwijls om een aalmoes gevraagd als in San Francisco, de rijke handelsstad, de eerste uitvoer- haven van het Westen. De nood pakt den enkeling bij zonder sterk aan, daar Staat noch gemeente steun vei^ leenen. Aan den anderen kant kan de enkeling de korte werkloosheid veel beter uithouden dan b.v. in Duitsch- land. De arbeiders toch verdienen het vierdubbele, de bedienden het dubbele van het in Duitschland bij tarief vastgestelde loon. Daarbij is het dagelijksch leven in het algemeen nauwelijks duurder. Integendeel: land bouwproducten, .vruchten, massaproducten van de indu strie, gas, electriciteit enz., zijn veel goedkooper dan in Duitschland. De belastingdruk is minder; sociale kortingen kent men niet. Daardoor heeft ook de gering ste arbeider spaarduitjes kunnen wegleggen. Bijna ieder heeft zijn eigen huisje, zijn „wagen", zijn radio en andere luxe. De schrijver maakte kennis met een zetter, die pas 6 jaar geleden Duitschland had verlaten. Na een moei lijken overgangstijd had hij nu sinds 2 jaar bevredigend werk in zijn vak gekregen. Vol trots.toonde hij zijn „villa", voorloopig nog wel gehuurd, maar het volgend jaar eigendom. Centrale verwarming, stroomend water, goed bad, prachtig meubilair, een vleugel en radio had hij zioh in den korten tijd verworven, waarbij nog kwam een tweedehandsch maar nog heel goed Fordje. Vandaar dat de werklooze vrij lang het hoofd boven water kan houden. Een keer slechts, in Toledo, heeft de schrijver een optocht van werkloozen gezien, Het leek op een op tocht van lijken. Zóó zagen de menschen er uit en zoo stil gingen ze hun weg. Bijzonder trof ons het volgende in het verhaal: Onge twijfeld kan de enkeling zich er hier nog altijd beter doorslaan dan bij ons in Duitschland. Dagelijks doen zich moeilijkheden voor en de Overheid neemt die niet weg. Ieder kan en mag werk zoeken, zooveel hij kan. Hij behoeft zich niet aan te geven bij een officieel bu reau en zijn beurt af te wachten. De werkloozen gaan hier werken in de gezinnen. Zij pakken alles aan. Aal- Boerenonlusten in Polen. Vijf dooden in Oost-Galloie. Uit Warschau: In de buurt van Lisko in Oost-Galicië is het Vrijdag tot een bloedige botsing tusschen Oekraierische boe ren en de politie gekomen. Volgens Poolsche bladen waren de boeren door communistische propaganda tegen de Poolsche landbezitters opgezet. Men zou hun verteld hebben, dat binnenkort de lijfeigenschap weer zou worden ingevoerd. De boeren bewapenden zich met stokken en allerle i landbouwgereedschappen, mishandelden de landeigenaren en plunderden hun bezittingen. Eerst een vrij sterke politie-afdeeling slaagde er in. door het gebruik van vuurwapenen de uit eenige honderden personen bestaande menigte te verstrooien. Gemeld wordt, dat tot dusver vijf dooden te betreuren zijn en meerdere gewonden, waaronder twee agenten. Verscheidene personen werden ge arresteerd. Nog steeds botsingen in Duitschland. Bloedige botsingen in Essen. In den nacht op Zondag hebben zich, volgens mede- deelingen van de politie op verschillende plaatsen der stad Essen bloedige botsingen voorgedaan. Zoo had te gen 10 uur des avonds in de Steppenbergerstrasse een botsing plaats tusschen nat. soc. en andersdenkenden, waarbij van beide zijden werd geschoten. Een nat. soc. werd gedood, twee communisten werden gewond. Tegen twee uur in den nacht had verder nog een botsing plaats, waarbij twee arbeiders zwaar werden gewond, terwijl kort na middernacht in de Unionstrasse verscheidene schoten gehoord werden; toen de politie hier aankwam, werd zij uit de huizen beschoten en met bloempotten gegooid. Het werd werd beantwoord; 19 personen werden gearresteerd. Nader uit Essen: Bij de botsingen te dezer stede tijdens het communis tische sportfeest, waarbij een ambtenaar van politie ge dood werd, zijn naar nader gemeld wordt, tal van per sonen gewond. 24 Gewonden werden in het ziekenhuis opgenomen. Slechts twee hunner konden na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Te Berlijn. Te Berlijn is de Zondag betrekkelijk rustig verloopen. Uit verschillende plaatsen in het Rijk komen echter berichten over min of meer bloedige botsingen van po litieker! aard. In Essen werden door deelnemers aan een „Rood-Sportfeest", volgens mededeelingen der politie, steenen geworpen naar de politie. Ook vielen schoten. Een wachtmeester van politie werd gedood. De dader ontkwam. Het sportfeest werd onmiddellijk verboden en het sportveld ontruimd. Ook in Eschwege kwam het tot botsingen tusschen politie en communisten. Een com munist werd gedood. Twee nat. soc. werden gewond. Verder is nog een wielrijder neergeslagen. Ook in Stutt- gart kwam het dien morgen vroeg tot vechtpartijen tus schen politieke tegenstanders, waarbij de politie moest ingrijpen. In totaal werden 80 personen gearresteerd. moezen bestaan niet Evenmin steun. De meeste aan- gestelden zijn van vandaag op morgen opzegbaar. Op de helft van hun salaris worden andere aangenomen. Zoo treedt men hier op en niemand vindt daar iets aanstoo- telijks in. Aan klachten of zelfs staken denkt onder de huidige omstandigheden niemand. Elke solidariteit is uitgeschakeld, vrijheid troef. Dat elke vrijheid ook haar schaduwzijde heeft, weet men en men praat er niet over." De finantieele nood in stad en Staat heeft ook In Amerika een reusachtige afmeting aangenomen. Even als de enkele burger tot zelfhulp overgaat, heeft de hui dige noodtoestand ook de Staten tot maatregelen ge noopt welke men nooit voor mogelijk zou hebben ge houden. Zoo maakt Illinois, dat hoofdzakelijk uit Chica- go bestaat, propaganda, om slechts in dien staat ver vaardigde producten te koopen. Andere staten voelen zich tot tegenmaatregelen verplicht en de oeconomlsche guerilla is ontketend. Toch zijn de staten door hun gemeenschappelijke ont wikkeling onderling zoo sterk aan elkaar verbonden als wellicht in geen enkele andere Unie. De productie van de noodzakelijkste dingen is over betrekkelijk weinig streken geconcentreerd. Telkens overeenkomstig het jaargetijde heeft over het geheele gebied der Unie de levering plaats van groenten, aardbeien, kersen, enz. uit zeer bepaalde landstreken. In een streek heeft men bijna uitsluitend kersenboomen. in een andere peren, in weer een andere appelen, enz. Uitwisseling van producten op de grootste schaal is het gevolg, maar daardoor is haast vanzelf ook een aanzienlijke verbetering van kwaliteit bereikt. Het blijkt ook hier, dat de specialist het beste bereikt Tegenover de voordeel en bestaan natuurlijk ook ern stige nadeelen: De afzonderlijke staat is veel gevoeliger tegenover dwangmaatregelen en een verkeersstaking zou b.v. de groote stad reddeloos aan den ondergang prijsgeven. Er zijn enkele staten, die veel onafhankelijker zijn en er gunstiger voorstaan dan de dichtstbevolkte in het Oosten en daarin ligt een gevaar, dat men in zekere kringen heelemaal over het hoofd ziet. Bij een met overleg geleide ontwikkeling zou b.v. Texas het groot ste land van het Zuidwesten en weer de beste toekomst worden. Westen en Zuiden der Vereen. Staten kunnen ook thans nog als landen met toekomst worden be schouwd. Ook nu zijn nood en werkloosheid daar veel minder dan in de Oostelijke staten. Texas is nog vol pioniers geest en ondernemingsgeest. In de stad Dallos wordt druk gebouwd en werkloozen kent men er nauwelijks. De industrie in het Westen heeft ook veel meer te doen dan die in het Oosten. De schrijver verwacht dan ook bij een herleving van de oeconomie een grooten trek naar het Westen. Sinds jaren heeft de landbouw in de heele Unie we gens overproductie nauwelijks winst gemaakt. De pro ducten zijn goedkooper dan in Duitschland. Het versche ei kost in de groote stad 3 pf. (Schrijver zal wel bedoe len een dollarcent). Daar de handel nog veel meer dan in Duitschland de winst opstrijkt, kan men zich voor stellen, wat er voor den boer en den fokker overblijft. De boeren zijn thans zichzelf gaan helpen; zij hebben verkoopshalletjes aan de landwegen opgericht. Daar deze door het autoverkeer even druk zijn als de straten van een tamelijk groote Dultsche stad, is dit een goed idee van de boeren. De stedeling maakt graag gebruik van de nieuwigheid en hij gebruikt zijn wagen om de winst van den tusschenhandel zelf op te strijken. Het prijsverschil is dan ook aanlokkelijk groot. In de stad betaalt men 21 pf. voor een appel, op den landweg kan men voor dat geld een handvol krijgen. Het gaat ook de industrie zeer slecht. Fabrieken van wereldbeteekenis liggen stil of bijna stil. Betrekkelijk nog goed gaat het alleen met de auto-industrie, te be grijpen omdat de auto in Amerika een artikel van da- gelijksche behoefte is geworden, want de afstanden, ook in de steden, zijn reusachtig groot, maar de open bare verkeersmiddelen, op New York na, langzaam en schaarsch. In Los Angeles, waar het automobilisme het sterkst is, vindt men op elke 2.3 inwoner een auto. Tram en omnibus lijden een kwijnend bestaan en een „autolooze" wordt voor een beklagenswaardig schepsel gehouden. Saucijzebroodje en bonbon. Men schrijft aan de N.R.Ct.: De plaats van handeling is een compartiment van een derde-klasse-spoorweg-coupé. Het is in den laten middag van den deg. waarop de Theologische Schooldag te Kam pen is gesloten. Waar ik totnute geheel alleen had ge reisd, klom opeens in Zwolle een heel gezelschap naar binnen: Twee dominéé's. waarvan één een vrouw en kind bij zich had, en verder een ouderling met echtge* noote; vrij zeker een Christelijk schoolhoofd, 't Gezel schap was in zeer opgewekte stemming, wat mede bleek uit Meesters gulheid, die nog gauw even de coupé ver liet en met een paar zakken saucijzenbroodjes terug keerde, waarop hij zijn mede-reisgenooten tracteerde. Toen we een eindje gereden hadden (ik voelde me. in mijn boekje gedoken, zoo'n beetje een indringer tusschen dit groepje, dat telkens onomwonden blijk gaf van zijn „christelijke" gezondheid) zou men met de tractatie van Meester beginnen, maar men dee d dat niet. alvorens een der predikanten met plechtige stem had gezegod: „Laat ons stil zijn!" De hoofden bogen zich over de gevouwen handen, en langer dan een minuut zat men zoo, zwijgend bijeen. Ik kon dat wel waardeeren, hoewel zooiets In een roezige spoorwegcoupé (in het hokje er naast zat een troepje handelsreizigers luidruchtig kaart te spelen) toch altijd wat vreemd aandoet. Laat het ruim een uur later zijn geweest, dat de predikantsvrouw uit haar taschje een zakje bonbons opdiepte, en dat deed rondgaan. Nu was mijn aandacht gespannen. In de eerste plaats was mij opgevallen, dat men voor 't saucijzenbroodje wel gebeden, maar niet gedankt had. Hoe zou het de bonbon vergaan? Deze werd smakelijk opgepeuzeld zonder eenige gebedsceremonie. Toen is bij mij de vraag gerezen, of er in de kringen, waaruit dit gezelschap blijkbaar voortkwam, vaste re gels bestonden voor het gebed ten opzichte van eenige spijze. Eerst trok In de conclusie, dat voor eer versna pering niet, maar voor noodzakelijk voedsel wèl werd gebeden. Dat saucijzebroodje werd echter ook als versna pering geaccepteerd, daar ik me duidelijk herinnerde, dat een der predikanten bjj het aanbieden daarvan, een soort verzuchting slaakte: „Ik heb pas mijn boterham op; moet dit er nu nog overheen!" Toevallig had ik juist iets gelezen over de spijs-gebeden in den Talmoed, en ik had de wijsheid opgedaan, dat bij de Joden Het heele veld van gebeuren in 's menschen leven omheind, is door zegenspreuken (zoogenaamde: „berachoth)". en dat men. al naar men b.v. boomvruchten, aardvruchten, brood of wijn gebruikt zijn hoofd bedekt en zegt: „Ge loofd zij de Eeuwige, onze God. Koning der wereld, die de boomvrucht geschapen heeft", of: „de aardvrucht ge schapen heeft", of: „die het graan uit de aarde doet ontspruiten." of: „die de wijnstok geschapen heeft". In dien men naar deze methode te werk ging, zou het mo gelijk zijn, dat de bonbon van een zoo ingewikkelde sa menstelling was. dat men er geen gebedsformule voor wist te vinden. Of (en hier kon de Talmoed ook licht verschaffen) zou men den Joodschen regel volgen, dat men voor iets. dat kleiner is dan een halve olijf, geen gebed behoeft uit te spreken? Ik heb de vraag niet willen stellen, daar in de coupé, om niet een onverkwikkelijk debat uit te lokken. Maar toen aane en klein tusscher.station het gezelschap mü weer alleen had gelaten, heb ik -toch even een gevoel gehad van opluohting. Het wekt een stemming van tegenzin, als. zoo in het publiek, met Sets heiligs als het gebed, zoo lichtvaardig wordt omgegaan. Het prikkelt tot eeh zekére spot, die dan ook in de neven-afdeeling der handelsreizigers niet uitbleef. Het vestigt bq den buitenstaander een indruk van den godsdienst, welke inderdaad een verkeerde indruk Is. En nu denik ik niet in de eerste plaats aan die handelsreizigers en dit gereformeerde ..Theologlrche Schooldag"-gezelscbap IK öactit toetr~aan ne conferentie van vrijzinnig-godsdlenstlgen, welke ik juist had ge zocht. en waar wij aan tafel hadden gezeten met zoo ongeveer 100 personen, waarvan ik de overtuiging had. dat er zeker 90 procent (of misschien wel de volle 100 procent) gebroken heeft met de gewoonte om thuis vóór het eten te bidden. Maar daar werd stilte ver zocht (wel vóór, doch niet na den maaltijd) en zoo werd daar weer ten troon geheven een vorm, dien men uit den veel intiemeren hulselqken kring had gebannen. Toen we ons van die gedachte in onze nu eenzaam geworden spoorwegcoupé bewust werden, zijn zachtere gedachten over ons gekomen ten opzichte van onze medereizigers van daareven. Denkende aan onze confe rentie en den huiselijken kring waaruit al die confe rentie-bezoekers voortkwamen hebben we ons de vraag gesteld: „Waarom op de eene plaats wèl en op de ande re plaats niet gebeden?" Eenigszins anders gesteld: .„Waarom wél voor het saucijzebroodje en niet voor de bonbon Inbraken te Haarlem. Bij één 12COO buitgemaakt. Zaterdagnacht te kwart over drie hoorde de heer Holt, die een manufacturenwinkel heeft in den Ane- gang. dat personen spraken in een kamer, die naast zijn slaapkamer gelegen was. Toen hij daar aan kwam zag hij drie personen met een wit masker voor het gelaat. Zij vroegen hem om geld. Bij het zien van deze mannen begon mevr. H. luid te gillen, waarop de indringers de vlucht namen. Twee hebben het perceel door de voordeur verlaten, terwijl de an der aan de achterzijde ontkwam. De politic werd van het geva'1 in kennis gesteld. De heer H. meende dat hij in een der daders zijn vroegcren loopjongen, den 20-jarigen O. herkend had. Deze werd daarop door de politie van huis gehaald. Hij bekende in ge zelschap van S. en N. gepoogd te hebben in te bre ken. Beide laatstgenoemden zijn nog voortvluchtig. Zondagavond bemerkte de filiaalhouder van het schoenenmagazijn der Firma Mcsa aan den Anegang No. 28 dat tijdens afwezigheid ingebroken was. Op een zijner kamers waren de kasten leeggehaald en was een doosje met geld. inhoudende ongeveer twee duizend gulden.' verdwenen. Van de daders ontbrak ieder spoor. De politie onderzoekt de zaak. Een onaangename ontdekking. Een autobus leeggeroofd. Levensmidde len en versnaperingen van schoolkinderen gestolen. In de zomervacantie komt het veelvuldig voor, dat autobussen met schoolkinderen IJmuiden bezoeken om de jeugd gelegenheid te geven zich aan het strand eenigen tijd te verpoozen. Zulks geschiedde ook Vrijdag. Toen de leiders bij terugkomst op het Sluisplein aldaar bij de bussen terugkeerden, kwa men ze tot de onaangename ontdekking, dat onge- noode gasten een der wagens geheel hadden leegge roofd. Levensmiddelen, kleine versnaperingen voor de kinderen, alsmede eenige kleine persoonlijke bezittin gen waren verdwenen, hoewel de deuren van den auto goed afgesloten waren geweest. De politie heeft de zaak in handen en is de belhamels reeds op het spoor. Het is wel een brutaal stukje om op klaar lichten dag en in de onmiddellijke nabijheid der slui zen, waar steeds verkeer is, de deuren van een auic te verbreken en met den aanwezigen inhoud er van door te gaan.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10