DE WESTFRIESCHE KANALEN. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Duitschland verwerpt voorstel der crediteursttaten Onafhankelijkheidsdag in Amerika. Ernstige vechtpartij te Eindhoven. Ex-koning Manuel. Uit de patr ij spoort gevallen. Bertram en zijn metgezel Ierend teruggevonden. Marktberichten. Lausanne. LAUSANNE. 3 Juli (V. D.): De bespreking tusschen de Duitscjie ministers en de crediteurstaten nopens het gemeenschappelijke voorstel der vijf mogendheden tot regeling van het herstel vraagstuk zijn Zondagmorgen vroeg aange vangen. Reeds ora negen uur begaf de Rijkskanselier zich met den minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, naar MacDonald. Aan het onderhoud werd ook deelgenomen door den Britschen minister van Financiën, Neville Chamberlain MacDonald heeft bij dit onderhoud de Duitsche ministers op de hoogte gesteld van de essentieelc punten van het voorstel der crediteurstaten. Bij dit onderhoud is van Duit sche zijde medegedeeld, dat het voorstel der crediteurstaten in zijn huidige redac tie niet aannemelijk is. Van Duitsche zijde is opnieuw met beslistheid ver klaard dat een verbinding van het herstelvraagstuk met de intergeallieerde schulden, het voorstel van een maximum voor de schuldenbetaling ten bedrage van 42 milliard en de voorgestelde garantiebepaling voor de uitgifte van bons der Duitsche regeering niet aannemelijk zijn. Van Duitsche zijde is geen tegenvoorstel ingediend. De Duitsche ministers hebben zich er toe bepaald hun principieel standpunt uiteen te zetten. Direct na het onderhoud met de Duitsche ministers heeft bij MacDonald een bespreking plaats gevonden van de vertegenwoordigers der vijf crediteurstaten. waarin het Duitsche standpunt besproken is. In internationale conferentiekringen bestond Zon dag algemeen den indruk dat er aan Engelsche zij de naar gestreefd wordt, het crediteurvoorstel te wij zigen in den zin van het Duitsche standpunt. MacDonald heeft te kennen gegeven, dat hij zijn oorspronkelijk op 5 Juli vastgesteld vertrek uit Lau sanne voorloopig heeft uitgesteld. In verband hierme de verwacht men niet dat de conferentie voor midden of einde dezer week zal beëindigd worden. Het Amerikaansche standpunt. Uit Washington: In officieele Amerikaansche kringen wordt de mee ning uitgesproken, dat het besluiten van de Lau- sanner conferentie op de basis van een latere over eenkomst met Amerika te Washington een ongun stige uitwerking zou hebben, aangezien hier alle pogingen de herstelbetalingen vast te koppelen aan de oorlogssschulden, hoogst onwelkom worden ge acht. President Hoover heeft zijn oude standpunt geens zins gewijzigd; na het. sluiten van een herstelver drag moet de toestand der afzonderlijke debiteursta- ten in het bizonder worden nagegaan. Een gemeenschappelijk front der crediteurstaten worden door Amerika evenwel van de hand ge wezen. De toestand zeldzaam verward. Volgens de laatste berichten uit. Lausanne was de .Bestand ter conferentie gisteravond zeldzaam ver- «rard. De Engelschen die oorspronkelijk de „coup •iéponge' 'hebben voorgesteld, zijn buiten zichzelf ran woede en Grandi is weer erg boos vanwege de boosheid der Engelschen. In Fransche kringen daar entegen hoort men in alle kalmte overwegen, of, zoo als de dingen nu liggen, het voorstel van de Italianen niet het verstandigste is, wat men kan doen. De Duit- schers houden zich erg stil. De oppositioneele Duit sche journalisten hier juichen echter over de scheeve positie waarin von Papen geraakt is. Zoo ziet men, dat gisteravond alle oorspronkelijke standpunten op hun "kop zijn gezet. Niemand echter begrijpt, waar onder deze omstandigheden de conferentie heengaat. In totaal 135 dooden. V.D. verneemt uit New York: Independance Day (onafhankelijkheidsdag) heeft '35 personen het leven gekost. Bij auto- en bootonge lukken, zoomede bij het afsteken van vuurwerk en prijsschieten, kwamen hiervan 125 personen om het leven, terwijl in de bergen van Kentucky eenige vee ten werden uitgevochten, waarbij tien personen wer den gedood en acht gewond. De dader 's nachts van zijn bed gelicht. Zondagavond heeft in de buurt, van een paar café's fe Stratum— Eindhoven een bloedige steekpartij plaats gehad. Zekere H. werd zoodanig met een mes gestoken, dat zijn heele hals opengereten werd. Ver der bekwam hij een gapende wonde boven zijn rech ter long en een steek in den rug. Het slachtoffer werd van de H.H. Sacramenten der Stervenden voor zien en naar het St. Josephziekenhuis vervoerd. De dafler, woonachtig in de Hortensiastraat, werd 's nachts van zijn bed gelicht en per celwagen naar het politiebureau overgebracht. HAAR KIND LEVEND BEGRAVEN. De kleine ongedeerd. Een 21-jarig meisje, werkzaam op een boerderij te Allested, in Denemarken, heeft des nachts het kind, waarvan zij even te voren bevallen was, In den tuin der boerderij begraven. De zaak kwam aan het licht aldus lezen we in het „Hsbl." en in tegenwoordigheid der moeder werd het kind opgegraven. Hoewel er se dert zeven uur verloopen waren en het kind al dien tijd onder graszoden, aarde en takken bedolven had gelegen, bleek het springlevend en gezond te zijn. De moeder had verklaard dat het levenloos ter wereld was gekomem Moeder en kind werden in een ziekenhuis op genomen en maken het volgens de berichten beiden goed. EEN UITSTAPJE MET TRAGISCHEN AFLOOP. 9 personen op een boottochtje omgekomen. V. D. verneemt uit New York: In den golf van Tillamook (Staat Oregon) is een visschersboot, waarmede vacantiegangers een uit stapje maakten, vergaan. Negen personen zijn om het leven gekomen. En het waterschap Drechterland. Nieuw voorstel van dijkgraaf en heemraden door een buitenge wone vergadering van hoofdinge landen wederom verworpen. In de dezer dagen te Hoorn gehouden buitenge wone vergadering van hoofdingelanden, in het Drech- terlandsche Huis aldaar is met 14 tegen 11 stemmen verworpen een voorstel van dijkgraaf en heemraden een vrijwillige jaarlijksche bijdrage van f2300 ge durende 40 jaren aan de Provincie Noordholland te verleenen voor den aanleg van het te maken ge deelte Hoornhuis-Zwaagdijk van het Kanaal Hoorn- huis-Medemblik, onder voorwaarde, dat de Staten bereid zouden zijn de voorgestelde invoeging van ar tikel 3a in het te wijzigen bijzonder reglement van bestuur voor Drechterland (waarbij een jaarlijksche bijdrage van f 3000 wordt opgelegd) achterwege te laten. Zooals reeds in ons nummer van 15 Juni meege deeld, hadden Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land voorgesteld het hierboven genoemde art. 3a in het te wijzigen Bijzonder Reglement van bestuur voor „Drechterland" te doen opnemen, teneinde dit water schap langs dezen weg alsnog te dwingen de jaar lijksche bijdrage van f 3000 voor de Westfriesche kanalen toe te zeggen. PLOTSELING TE LONDEN OVERLEDEN. KONINGSCHAP VAN KORTEN DUUR. Ex-koning Manuel van Portugal is Zaterdagmiddag plotseling te Londen overleden. Vrijdag was hij tegen woordig bij de tenniswedstrijden te Wimbledon. In een officieel communiqué wordt gemeld dat de ex-koning Zaterdagmorgen keelpijn had en daarom zijn geneesheer opzocht, die hem den raad gaf, zich naar bed te begeven. De patiënt volgde dezen raad op en begaf zich Zaterdagmiddag ora 1 uur naar bed. Driekwartier later deden zich plotseling bij de ademhaling moeilijkheden voor, welke zeer snel ver ergerden. Spoedig daarop trad reeds de doodstrijd in. De dood is veroorzaakt door een gezwel in de stem banden. Aan het sterfbed bevond zich koningin Auguste Vic toria. Een geneesheer was bij het sterfbed niet aanwe zig. De hofarts van den Engelschen koning kwam spoedig na het overlijden, dus toen het te laat was. Zyn levensloop. De laatste koning van Portugal, Manuel II, is slechts 43 jaar oud geworden. De revolutionnaire verwikkelingen, welke zijn korten regeeringstijd inleidden en beëindigden, zullen velen zich nog wel herinneren, hoewel sindsdien reeds een kwarteeuw vervlogen is. Reeds aan het begin van deze eeuw was tengevolge van den hopeloozen toestand der Portugeesche finan ciën, de steeds toenemende afhankelijkheid van Portu gal van het buitenland en het parlementaire wanbe heer een crisis ontstaan, welke tenslotte, toen Carlos I 1908 een poging deed, om de dictatuur in te voeren, tot de vermoording van den koning en van den troon opvolger leidde. Bij dezen aanslag werd ook Manuel zelf. de tweede zoon des konings verwond. Manuel besteeg den troon op den leeftijd van nog geen negentien jaar. De revolutie, welke in October 1910 uitbrak, noodzaakte hem echter al heel spoedig het land te verlaten De verdreven koning betrok daarna met zijn moeder het kasteel Woodnorton bij Londen. Later kocht de koningin-weduwe Amalia het kasteel Bellevu* bij Ver- sailles, terwijl Manuel zich vestigde In Fulwell Park by Twickenham. De ex-koning was een groot liefhebber van boeken en had dan ook een zeer waardevolle bibliotheek, waar in vooral Portugeesche werken uit de 16e eeuw bijeen gebracht waren. In 1927 gaf hij een rijk geillustreerden catalogus van zijn boekenverzameling uit. Met Manuel II sterft het huis Coburg-Braganza uit, dat sinds 1837 Portugal besturde Manuel was sinds 1913 gehuwd met prinses Augusta Victoria von Hohenzollern Sigmaringen. (Zie voor bijzonderheden uit het leven van ex-koning Manuel ook de vóórpagina van dit nummer). ONTPLOFFING AAN BOORD VAN GRIEKSCHE TORPEDOBOOT. V.D. verneemt uit Athene; Ten gevolge van een ontploffing aan boord van een Griekschc torpedoboot werd een matroos ge dood, terwijl 4 anderen werden gekwetst. De aange richte schade is van weinig beteekenis. ONTPLOFFING OP EEN SCHIP. 13 Dooden. Uit New York: Aan boord van een Amerikaansch vrachtschip, dat een lading springstof aan boord had. heefte en ontploffing plaats gehad, waardoor dertien leden van de bemanning zijn omgekomen. Het schip bevond zich in de nabijheid van de Phi- lippijnea UIT ONZE OOST. Een negenjarig ventje vermist. Droevig ongeval aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt". Aneta seint uit Medan: Het negenjarig zoontje van de familie J. van Dru- ten, passagiers aan boord van de op weg naar Hol land zijnde „Johan van Oldenbarnevelt", is op 1 Juli tusschen Singapore en Medan uit de patrijspoort ge vallen. Het schip heeft geruimen tijd gezocht, doch het ventje .is niet gevonden. Alle schepen rijn ge waarschuwd. De vermiste Duitsche vliegers ln de binnen landen van Australië. Ontdekt ln een ln- Ianderskamp bü Kaap Bernier. Uit Sydney wordt gemeld, dat de sedert 15 Mei ver miste Duitsche vliegers Bertram en Clausmann door in boorlingen niet ver van Kaap Bernier, levend, doch ge heel uitgeput, zijn gevonden. Kaap Bernier ligt aan de Drysdale Baai aan de kust van de North West Division van Australië. De vliegers waren op 15 Mei te Koepang op Timor opgestegen voor een tooht naar Australië. Bijzonderheden over de redding. De vliegers werden ongeveer 12 mijl van de plek, waar zij hun vliegtuig achtergelaten hadden, gevonden. De inboorlingen gaven hun kangeroevleesch te eten, totdat op 22 Juni nog meer inboorlingen uit Drysdale kwamen, die een snellen looper naar de reddingexpeditie van den politiecommissaris Marshall zonden. Marshall zocht n.1. de streek nabij het vliegtuig af. Hij kwam met de inboorlingen terug en ontmoette Bertraih en Clausmann de vorige week Woensdag. Bertram kon nauwelijks nog loopen. Toen hij den Australischen ambtenaar zag, bracht hij met moeite uit: „brood, brood", meer kon hij niet zeggen. Nadat hij wat voedsel toch zich had genoemen, ver telde hij in het kort zijn wedervaringen. De vliegers waren in een hevigen storm boven den Oceaan geheel uit den koers geraakt en waren op 15 Mi op het vaste land van Australië geland. Hun geheele voorraad eet waren bestond uit eenige pakken beschuit en vruchten in blik. Nadat alles op was, leefden zij van slakken en van het water uit den motorkoeler. Gistermorgen om 7 uur is een motorboot uit Wynd- ham vertrokken om de vliegers en de reddingsexpeditie af te halen. De boot wordt Woensdag terug verwacht. Uit nadere berichten blijkt dat de vliegers voor een zwaren storm boven de zee van Timor genoodzaakt wa ren een noodlanding te doen. Deze liep glad van sta pel, maar zij bleken zich toen in een weestijn te bevin den. Zij hebben aanvankelijk van beschuit en geconser veerde groenten geleefd, daarna van slakken en sprink hanen. Het water uit den motorkoeler is bij spaarzaam gebruik juist voldoende gebleken. Bertram heeft van een der drijvers van zijn vliegtuig en roeiboot gemaakt, waarmee hij langs de kust gevaren is doch zonder een vestiging van inboorlingen of blanken te vinden. De vliegers zijn nu met een motorboot op weg naar Wyndham in N.-West Australië waar zjj Woensdag ver wacht worden. V.D. verneemt nog uit Melbourne: Omtrent de wonderbaarlijke redding der sinds 17 Mei vermiste Duitsche vliegers Bertram en Clausmann, kan nog worden gemeld, dat na een omzwerving door de wildernis gedurende zes weken bij kaap Bernier, 250 mij len ten W. van Port Darwin zij den 26 Juni door twee Australische boschnegers werden opgemerkt. Een der boschnegers alarmeerde een door de Australische regee ring uitgezonden expeditie, welke vervolgens per motor boot arriveerde met levensmiddelen, kleeding en medi camenten. De beide vliegers waren evenwel volkomen uitgeput en konden nog slechts „brood, „brood" verzoe ken. Hun kleedingstukken waren geheel vernield. Hun laatste proviand was reeds sedert weken opgebruikt Den geheelen tijd waren zij binnen een omtrek van on geveer 18 K.M. van hun vliegtuig gebleven. Naar Claus mann voorts vertelde waren beiden sinds 22 Juni niet capable zich te bewegen. Zij hadden zich neergelegd ach ter een steenmassa om daar hun dood af te wachten. De vliegers waren bij het overvliegen van de Timorzee wegens gebrek aan benzine gedwongen te landen. Drie dagen lang zochten zij eerst een menschel^jke vestiging. Toen stonden zij plotseling weer voor hun toestel. Zij verwijderden hiervan een dér drijvers. Na gedurende vijf dagen op het water te- hebben rond gezwalkt, zagen zij in hun onmiddellijk nabijheid een stoomboot Al hun geroep en alle signalen bleven onbe antwoord. Op een afstand van nauwelijks een K.M. Het onvoldoende van de steunmaat regelen voor den tuinbouw bet tweede miljoen en wie er van zul len proiiteeren buitengewoon slechte prijzen voor de aardappe len wortelen ook al lager in prijs idem bloemkool tomaten dalen ook al vrij sterk aanvoer van zilvernep lage prijzen roode kool voor het eerst aangevoerd ook al slechte prijzen peulen en tuinboonen aan de veiling. Het begint nu langzamerhand toch meer en meer door te dringen, dat de tuinbouw bij de door de ge troffen maatregelen tot steun aan noodlijdende bedrij ven toch bijzonder stiefmoederlijk is bedeeld. Verge leken bij de verbouwers van tarwe, suikerbieten en vlas; lettende op den steu'n, dien de zuivelbereiders hebben gekregen, komt men toch tot de conclusie, dat de ren- telooze voorschotten van in totaal 2 miljoen, waarvan dan nog f 600.000 als bloedgeld van de arme gemeen ten is afgedwongen, al een buitengewoon slecht figuur maken. Als de christelijke en R.K. bladen ook al felle artikelen beginnen te schrijven over de schrielheid van de regeering inzake steunmaatregelen aan den tuinbouw, dan mag aangenomen worden, dat 't een com munis opinio is geworden. Een zoo bevriende regeering als de tegenwoordige van de rechtsche partijen is, valt men niet van dien kant aan, als het onbillijke van een of anderen maatregel er niet duimendlk op ligt. Deze week zal de Eerste Kamer ongetwijfeld de nota van wijzigingen aannemen, waarbij nog eens f 700.000 zal worden gevoteerd als steun aan den tuinbouw in den vorm van rentelooze voorschotten. De betrokken gemeenten zullen er weer f 300.000 uit eigen middelen bij moeten passen, zoodat, wordt f 1000 verleend, dit alleen kan geschieden, als de gemeente er f 300 bijvoegt. De meeste gemeenten zullen dat wel niet meer uit eigen middelen kunnen doen, zoodat zij zelf gelden zullen moeten opnemen, om het aan anderen te kun nen leenen. Het is wel een benauwde toestand in deze anders welvarende tuinbouwstreek. Er schijnt nu verschil van meening te bestaan over de vraag, of deze rentelooze voorschotten zonder meer aan dezelfde tuinbouwers zullen worden gegeven als die, welke ln eerste instantie tot de „gelukkigen" heb ben behoord of wel, of ook anderen er voor in aan merking zullen komen. In de eerste plaats zij opge merkt, dat er onder de voorschottrekkenden zijn, die het bijltje er bij hebben neergelegd of naar een andere gemeente zijn verhuisd. Dat de eerste gemeente hem, niet-meer-inwoner, nu nog een voorschot zal geven, is vanzelf uitgesloten. Dit zijn echter uitzonderingen. Maar uit de belichting tot het wetsontwerp is duide lijk gebleken, dat, eer de gelden worden verstrekt, aan verschillende voorwaarden moet zijn voldaan. Er moet een schuldbekentenis worden geteekend. De raad en in eerste instantie B. en W„ zullen iedere aanvraag nie ten toestaan of afwijzen; er moet dus gelegeijfeëid tot aanvraag zijn en eerst als dit is geschied. J^unnen de verschillende instanties beslissen. Uit alles volgt, dat ieder in de gelegenheid tot aanvragen rnoet worden gesteld. Bovendien zou een groote onbillii Kheid worden begaan tegenover hen, die na verleening van het eer voer -de-boot voorbij. Het bootje der vliegers werd ten slotte aan land gedreven en de vliegers gingen opnieuw op weg. Na dagen van ontbering, ondervonder de bei-* de Duitsche piloten een nieuwe teleurstelling. Een helle vuurgloed deed in hun nabijheid een menschelijke ves tiging vermoeden, het was evenwel een boschbrand. Niettemin zetten de piloten hun omzwerving voort. Zij voelden en zagen ten slotte niets meer. zelfs weigerden de reukorganen hun dienst. Ze hadden reeds alle hoop opgegeven, toen zij door de boschnegers werden gered. WARMENHUIZEN, 2 Juli. Aangevoerd: 65100 Kg. aardapplen: schotsche muizen f 2.505.90, drielingen f 2.503.70, grove f 2.502.80, kleine i 1.50—1.60. ALKMAAR. 2 Juli. Op de heden gehouden veemarkt waren de prijzen als volgt: 6 paarden f 100160, 16 melkkoeien f 150230; 25 nuchtere kalveren (slacht) f 412. 32 vette schapen f 1416.50. 26 lammeren f 49. 29 schrammen f 1116, 73 biggen (10 weken) f 5—8, 2 bokken of geiten, prijs niet genoteerd. Handel stug. ALKMAAR. 2 Juli. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor fabrieksboter le soort 5060 cent, 2e soort 4550 cent, per pond; eieren (groothandel) f 2.503. Eendeieren f 2. NOORDSCHARWOUDE. 4 Juli. Aangevoerd: 142600 Kg. aardappelen: groote sohot- sche muizen f 2.50—2.70. schotsche muizen f 1.804.40, drielingen f 1.70-2.90. 60 Kg. tuinboonen f 3.10, 5 Kg. peulen f 20. 125 stuks bloemkool f 55.30. MEDEMBLIK. 4 Juli. Schotsche muizen f 1.251.50. kleine f 0.90L Warmenhuizen, 4 Juli. Aangevoerd: 35200 Kg. aardappelen: schotsche muizen f 2.60—5.30, grove f 2.50—2.70, drielingen f 2.40—3.70. kleine f 1.60—1.80. DEN HELDER. 4 Juli. Tongen f 0.25, kl. tongen f 0.05 per stuk, schol I f 8.50, n f 2.15, soharren f 1.85 per kist. versche haring f 5.50 4.50, geep f 5.751.25 per tal, ansjovis 9 ct. per Kg. BROEK OP LANGENDLJK. 4 Juli. Aangevoerd: 350000 aardappelen: schotsche muizen f 2.206.30, bl. eigenh. f 5.10—5.40, drielingen f 1.90— 3.50, 13500 Kg. roode kool f 4.90—7.40. 2200 stuks bloem kool f 3.404.60. 8000 Kg. peen f 4.20—4.90. 8500 Kg. to maten A f 23.80—24.20, B f 21.20, C f 23.20, CC f 18.40. ALKMAAR, 4 Juli. Aardappelen f 1.104.10, per 100 Kg., aardbeien per slof 3183 cent, andijvie f 0.502.60, bloemkool I f 4 6.50, II f 22.50, kropsla f 0.502.60, komkommers f 2.50 —7.50 meloenen f 3652 per 100 stuks, doperwten f 5 10 per 100 Kg., druiven f 3943, peulen f 7—14, snij- boonen f 23, dubbele spercieboonen f 2328 per 100 pond, postelein 1068 ct„ spinazie 3286 ct. per bakje, rabar ber f 4—6, selderie f 1.10—3.80, wortelen f 3.50—6.50, per 100 bos, tuinboonen 6085 ct. per zak. AMSTERDAM. 4 Juli 1932. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 0.350.50, blauwen f 0.350.50, per H.L., IJpolder Blauwe Eigenheimers f 7, Muizen f 5, Andijker muizen f 45, Kleine muizen, f 34, Langendijker muizen f 4—5. Noord-Holl. eigen heimers f 7, Rijper muizen f 45, per 100 K.G. Anna Paulowna roodstar f 50, Texelsche Roode f 0.50 per H.L., Westl. muizen f 5.20—5.60, Kleine muien f 4.80— 5.20, Zomer Malta f 13.50—14, per 100 K.G.. Friesche Roodstar f 1.251.50 per HL». ALKMAAR, 4 Juli 1932. Op de heden gehouden veemarkt waren aan%-oer en prijzen als volgt: 67 vette koeien f 170300, 17 vette kalveren f 30120, vette kalveren per Kg. 60—61 cent, 29 nuchtere kalveren (slacht) f 412, 553 vette varkens per Kg. 2835 cent, zouters 3032 cen.t Handel matig. AMSTERDAM. 4 Juli 1932. Binnenl. Granen. (Boerennoteering)Rogge, haver en chevaliergerst f 6.256.75, duiveboonen f 910, alles per 100 Kg. Karwijzaad f 910 en blauwmaanzaad f 15—16. WINKEL, 4 JCuH '1S32. Aardbeien f 8—15, slaboonen f 18—19. snijboonen f 20 22, spinazie f 23, aardappelen f 22.70, peulen f 10— 12, per 100 pond. Bloemkool f 5—9, kropsla f 1—2, kom kommers f 68, rabarber f 79, per 100 stuks. ste miljoen het bijzonder slecht hebben gehad (met den voorraad winterproducten werd rekening gehouden bij het bepalen van de hoegroothoid) en nu nogmaals Werden uitgesloten. Te midden van al deze overwegingen en verwachtin gen liep het aan de veilingen weer buitengewoon slecht. In het btfzonder was dit het geval met de aardappelen, waarvan het rooien in vollen gang is. zoodat aan beide veilingen ongeveer 330 spoorwagens van 10000 K.G. wer den aangevoerd. Met die groote aanvoeren is ook de groote prijsdaling gekomen. Werd in het begin der week nog f 4.606.90 besteed., al spoedig zakten dc prijzen met f 1 per 100 Kg. in en op het laatst der week kon men voor een enkel partijtje van de meest gewenschte grootte en qualiteit, nog ongeveer f 6 bedingen, doch werd zeer veel verkocht voor f 23 of iets hooger. Voor groote Schotsche muizen, voor export bestemd, werd van f 2.403.10. betaald en als ze er wat „pokkig" uit zagen werd soms nog minder besteed. Voor drielingen noteerden ze aan de Broeker veiling van f 1.603.20, Alle voorspellingen, dat er in het buitenland gebrek aan aardappelen was; dat de concurrentie vanuit sommige landen, niet van dien aard was. dat de Hollandsche aardappelen daaronder zouden lijden, kwamen dus fa- likant uit. Midden in de campagne was voor den aan voer geen afzet te vinden en bij name was het Duitsch land, dat bijna niet aan de markt verscheen. De beta lingsmoeilijkheden zijn van dien aard. dat de handel daardoor als het ware stilligt. Nog wordt gehoopt, op betere prijzen, doch de omstandigheden zijn zoo weinig .opwekkend en hoopvol, dat gevreesd moet worden, dat de tuinbouwers van Langendijk en oroctreken een even slechten aardappeloogst zullen hebben te boeken als verleden jaar, toen de gevreesde ziekte zulke groote verwoestingen aanrichtte. Ook met de wo'.-telen liep het slecht. Kon aanvanke lijk nog tot f 6.50 worden gemaakt, bij een minimum-prijs van f 3.10, later kon slechts een maximum-prijs van f 5 worden bedongen. Vergeleken met het vorige jaar bracht ook dit artikel gemiddeld 50 pet. minder op dan toen. De aanvoer beliep ongeveer 60000 bos. Bloemkool deed het al niet veel beter en de vrij lage prijzen, die in het begin der week werden besteed, n.1. f 5.907.20, konden zich helaas niet handhaven. Mooie bloemkool werd later voor f 3.606.40 verkocht. In to taal werden er ongeveer 5000 stuks geveild. Hadden de tomaten tot nu toe blijkbaar niet al te erg van de tijdsomstandigheden te lijden gehad, deze week was de stemming op de tomatenveiling ook al gedrukt. Voor A-kwaliteit werd aanvankelijk nog de prijs der vo rige week bedongen, f 3031, doch eiken dag zakte deze wat in, zoodat Zaterdag f 2122 werd besteed. B- kwaliteit bracht in doorsnee een paar gulden minder op, terwijl voor C Iets minder werd betaald dan voor A. Sterk daalde de prijs voor CC, n.1. van ruim f 26 tot f 16 per 100 Kg. De aanvoer beliep ongeveer 120.000 Kg. Vergeleken met het vorige jaar zijn de prijzen 75 pet. lager, terwijl de aanvoer ongeveer gelijk bleef. Voor het eerst kregen we deze week aanvoer van roode kool en alweer was de prijs verre beneden dien van het vorige jaar: f 10 tegen f 15. Bij verderen aan voer liep deze zelfs terug tot gemiddeld f 5! Zilvernep, was het tweede nieuwe product, dat deze week a,an de veiling verscheen. Werd aanvankelijk f 15 gemaakt, op het eind der week bracht ze f 8 a f 9 op. Tvinboonen, die ook voor het eerst werden aange roerd, brachten in het begin f 10.20 per 100 Kg. op, doch sakten later in tot f 5.50. Voor peulen werd f 24 betaald. Rabarber bleef weer onverkoopbaar, zoodat ze niet ter veiling werd gebracht. Vermelden we ten slotte nog dat als nieuwe aardappel- soort de blauwe eigenheimers werden aangevoerd, die f 4.50^-4.80 golden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2