rondom de groene tafel. Dinsdag 5 Juli 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9100 Huwelijksdrama te Haarlem. Kano omgeslagen. Het ontslag van den stationchef te Hoorn, Pachtwet-Ebels in werking getreden. Een eigenaardig geval. Om het presidentschap van Amerika. Plaatselijk Nieuws. Ro7iiini*en doen we l i Schagen op 't oogenblik verwoed, dat bleek Vrijdagavond bij de laatste ver- ®derjng' van Schagen's vroedschap. Twee sigaren in een papieren kruisband geplakt voor eiken verslaggever en op de raadstafel ook geen rookertje meer ad-libitum, maar netjes gerangschikt en eveneens geteld. .Als dat nu geen bezuiniging is, dan weten wij 't niet meer. En zooiets zal aanstonds zijn geduchten invloed op de begrootingscijfers uitoefenen en B. en W. en de Raad zullen straks met 't groote batige saldo dat hieruit voortvloeit, geen weg weten. En als tegenhanger: een schutting van een f200 f300. om onzen gasdirecteur te beschermen tegen wat onvriendelijke buren, waaronder nota-bene nóg tot hem in nauwe relatie staan. Centen sparen en met guldens smijten, ziedaar het systeem dat uit deze twee feiten spreekt. En waarom? Wij allen moeten toch zooveel 't kan in vrede en vriendschap met onze buren leven en ook wel eens water in onzen wijn doen, als 't niet heelemaal botert. En wij zien er dan ook 't nut niet van in dat er een apart en bovendien duur beschermings middel moet worden gemaakt voor een onzer ge meenteambtenaren. En wij begrijpen evenmin hoe B. en W. maar klakkeloos zulke maatregelen nemen, terwijl het hen toch niet kan zijn ontgaan dat de oorzaak tot dit alls heel wat dieper is te zoeken. Het gelukt een mensch niet steeds om een hooge schutting om zijn leven en doen en laten te zetten en daarachter alles voor het oog der publieke be langstelling verborgen te houden. En als dan het uitzicht op ons levenstuintje niet altijd rozen te zien geeft, maar ook vooral wat minder moois en minder verheffends, ja, dan wordt het respect er niet grooter op, het prestige lijdt er onder en de gevolgen heeft cjf betrokkene te dragen, liefst in gemoede. Im mers eigen schuld plaagt een tr.ensch 't meest. Maar om nu op onzen gasdirecteur en zijn schut ting terug te komen: deze schutting is een waar sieraad en het dure huis onzes gasdirecteurs. dat al weer met opoffering van duizenden is gebouwd, ver dwijnt geheel achter dit houten ontsiersel. En in Schagen spreekt men spottend van den kloostertuin van onzen gasdirecteur en men vertelt er ondeugend bij, dat hij nu meteen van alle ge neugten des levens afscheid heeft genomen. Maar hoe 't zij, wij hopen ..at de delinquent zich nu veilig en goed opgeborgen zal gevoelen en Scha gen heeft dan nu dè „schutting der liefde", de be^ kende mantel, waar al zooveel moe is bedekt, heeft thans voor onze gasfabriek tenminste afgedaan. 't Was een raadsvergadering van klussies, allerlei klein goed, waaruit het moeilij': i. iets op te diepen wat zich tot een nadere bespreking leent. De verhoogde vermakelijkheidsbelasting is aange nomen. De heer Van Nuland was vorig maal absent en daar diens standpunt tegenover alles wat pu blieke vermakelijkheid betreft, voldoende bekend was, twijfelde niemand aan den afloop. Scheef echter blijft deze belasting en 't zal nog te bezien staan of hier het verwachte batig saldo wel uit zal worden ver kregen. Wij hebben in den Baad twee juristen, constateer de burgemeester Cornelissen, toen Mr. Buiskool zeer ter zake het raadsbesluit over het afstaan der 3 lo kalen der oude school voor het Christelijk Onderwijs onder de loupe nam. En 't viel den heer Van Nuland blijkbaar te zwaar om in eens af te stappen van zijn igeliefhebber in wetsinterpretaties. Maar er zit nu een vakman in den Raad en het liikt ons wel zoo voor zichtig van „ons Hein", zich in zulke kwesties wat minder op den voorgrond te plaatsen. Een volgend maal mocht de afstraffing eens wat minder vriend schappelijk uitvallen. Dat wij bij deze kwestie hoorden dat de oude openbare school nog zoo slecht niet is en dat zonder gevaar en hinder het ondervijs daarr gegeven kan worden, was voor ons niet verrassend. Het voorstel len dat de toestand der ov.de school zoo desolaat was, dat ingrijpen plicht wos, is wel eens te veel aange dikt om het beoogde doel: een nieuwe school te be reiken. Dat B. en W. zich hebben verzet tegen steun voor het buitengewoon onderwijs voor het kind des hee- ren Van Wurkura, vinden wij niet juist gezien: Al mag het inkomen va.i adressant behoorlijk heeten en van hem een bijdrage ir de kosten verlangd wor den, hem elke hulp te weigeren, is toch niet goed ge weest. Het verzoek van adressant was behoorlijk en B. en W. hadden moeter begrijpen dat het de taak der gemeente in deze is, helpend en steunend op te treden. Zulk onderwijs te ste men dat nog een mo gelijkheid opent om van het kind een goed lid der maatschappij te maken, is menschenplicht. De gasdirecteur gaf e-a verweer op een aanval op zijn beleid. Volkomen iin recht. Maar deze aanval had in comitézitting plaats gehad, niets ervan was publiek geworden. Alles was binnen de raadsmuren gebleven. De directeur kreeg kennis van wat er tegen hem was tc berde gebracht en hij kon zich verdedi gen. Verdedigen tegenover zijn superieuren, niet tegen over 't publiek, dat in geen enkel opzicht kennis had 'kunnen nemen van wat er tegen hem was ingebracht. Dit verweer dat nu publiek is gemaakt en de zaak dus geheel van één kant belicht, heeft o.i. niet de minste waarde. Wil men over 't voor en tegen oor- Ideelen, dan moet men beide partijen hooren en waar «dit onmogelijk was, lijkt ons deze heele comedie om I den gasdirecteur hoog te paard te zetten, van nul en l'gecner waarde. En dat B. cn W. hier met voorbijzien van elke goede parlementaire gewoonte de gasdirec teur helpen, pleit niet voor hun respect voor het 'raadscollege. En temeer bevreemdt ons deze houding ,van B. en W., omdat zij zich steeds zoo verontwaar digd toonen ais er uit comitézittingen wat naar buiten uitlekt. Waar zij zelf nu zoo'n slecht voorbeeld ge ven, is hun recht van spreken voor de toekomst niet zeer sterk. De prijs der electriciteit is met 1 cent verhoogd. En zooals wij in ons vorig overzicht reeds neerschre ven, is dit wel te dragen en te betalen. Enkele leden was dit voorstel niet sympathiek. Welnu, dat is het eigenlijk niemand. Wij leven echter niet in een tijd waarin wij onze sympathie tegenover zulke voorstel len op een goudschaaltje kunnen afwegen. Er is geld noodig en zoolang als de heeren die er tegen zijn geen Andere middelen kunnen aangeven om de gaten te stoppen, zal men zulke voorstellen ook zonder sympa thie moeten accepteeren. Dat tegenstemmen zonder meer kan ons niet uit het moeras hel pon. Dank je, dat touw lijkt me niet sterk, niet sympathiek genoeg, daaraan trek ik niet en je kunt dus als gevolg in den modder stikken. Wij krijgen een autobeurs. Wij hopen er 't beste van. 't Is te probeeren, maai erg optimistisch zijn wij niet gestemd. De werkverschaffing kwam ook nog ter tafel. Na tuurlijk, waar spreekt men niet over werkverschaf fing. En de Raad was het er vrijwel over eens, dat al hadden B. en W. de werkverschaffing met ingang van 4 Juli stopgezet, de hulp aan de werkeloozen toch niet achterwege kan blijven. De menschen kun nen met den besten wil geen werk krijgen, dus hulp moet er zijn. Deze plicht is niet af te. wijzen. En dat dé gemeente als zij op zichzelf aangewezen blijft er mee naar den kelder gaat, is zeker. En daarom, maak een steunregeling met 's Rijks hulp. Dat zal veel geld kosten, maar 't is toch de eenige wijze om de menschen zoo lang mogelijk te helpen Afdoende is die steun lang niet, wij weten dat wel, maar men behoeft 't zoeken naar wcrkobjecten toch niet stop te zetten, 't Wordt steeds moeilijker om werk te vindon en wij zien het aan de Loet-demping hoe kort zulk een kost bare hulp maar duurt. En om zichzelf nu maar in slaap te wiegen en alle hoop te bouwen op de a.s. kanaalwerken, is verkeerd. Geeft dat steun en uit komst, prachtig, zoo niet, men zorge op andere wijze gereed te zijn. Dit lijkt ons de eenige aangewezen weg. En bij de rondvraag tal van geheimen die geen geheimen waren. En het stemt ons steeds tot vroo- lijkheid de heeren zoo gewichtig en geheimzinni" te zien doen. terwijl de zaakjes al zoo ongeveer publiek domein zijn. Van die comité-besprekingen van tegenwoordig wor den wij beu en 't was te wenschen dat zich op het raadhuis wat scherper de meening vestigde, dat Schagen's burgerij recht heeft op behoorlijk inzicht in zaken, het betreft haar belangen. En wat nu bijv. dié radio-kwestie betr ft, waar over weer zoo hee! erg lang wordt gedaan en zoo geheimzinnig wordt smoesd. Wel. laat de gemeente dat bedrijf koopen. maak den heer Willemse direc teur van het gemeentelijk radio-net (kent men een deftiger titelatuur, ons ook best) en deze hoogst in gewikkelde en ons gemeentebestuur blijkl ar zooveel zorgen barende kwestie is voor beide zijden op de meest eenvoudige wijze opgelost. Misschien als alles straks in kruiken en kannen is, dat de burgerij er iets van mag weten. Vooral niet te vlug in niet te veel meegedeeld, want wij burgers in Schagen hebben blijkbaar in 't oog onzer vroed schap geen ander recht dan van: Sijmen Betaal. Dat ziet men aan de vergoeding die onze gemeente-archi tect heeft gekregen voor zijn schoolbouw. Nog steeds wacht onze burgerij met belangstelling om te verne men hoe hoog die belooning was. Was het soms een cadeautje van den Raad of waren het onze belas tingcenten??? Man schiet zyn vrouw neer en slaat dan de hand aan zich zelf. Zy wilde een ander trouwen. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half een heeft zich op de Garenkokerskade te Haarlem een' vreeselijk drama afgespeeld. De 36-jarige S.. geboortig uit Hamburg, geraakte In twist met zijn 35-jarige echtgenoote. met wie hij mo menteel een echtscheidingsprocedure voert. Eensklaps trok hij een revolver van klein kaliber en loste een schot, dat de vrouw in de linkerborst trof. De ongelukkige sleepte zich nog voort, tot bij haar woning in de Prévinairestraat, waar zij echter ineen zakte. Op hetzelfde oogenblik pleegde de man zelfmoord door zich op de Garenkokerkade een kogel door den linker slaap te jagen. De vtoïjw is per ziekenauto naar het St. Ellsabeth- gasthuis vervoerd. Haar toestand is zeer zorgwekkend zoodat zij nog niet kon worden verhoord. Ook het lijk van den man. dat geruimen tijd op de Garenkokerkade was blijven liggen, is naar het St. Elisabeth-gasthuis vervoerd. Bij het echtelijk drama was een zoontje van acht jaar tegenwoordig. Als oorzaak van deze tragische gebeurtenis wordt door de politie opgegeven het feit, dat de vrouw van haar man wilde scheiden om met een ander in het huwelijk te treden. Nader wordt vernomen, dat S. eerst Zaterdag uit Hamburg naar Haarlem was gekomen om zijn vrouw, die daar sinds eenigen tijd woonde, te bezoeken. Hij was met zijn vrouw en zoontje naar Amsterdam ge weest en by hun terugkeer in Haarlem schynt de man zijn vrouw te hebben gevraagd met hem naar Hamburg te gaan. De vrouw weigerde dit en daarop trok S. den revolver, waarmede hij de noodlottige schoten loste. Vader en zijn zoontje verdronken. Nood lottige gebeurtenis te Frnnekcr. De ongeveer 35-jarige J. Steekstra was Zaterdag middag met zijn 7 -jarig zoontje en zijn 18-jarigen half broer in een kano, die eigenlijk voor twee personen bestemd was, in den vrij breede en diepe Nieuwe Ka naal bij Franeker aan het varen. Het bootje is omge slagen en de drie inzittenden geraakten te water. De vader, die kon zwemmen, trachtte zijn zoontje te red den. wat echter niet gelukte, ook doordat er geen hulp in de nabijheid was. Belden zijn verdronken. De 18-jarige K. Jaarsma, die zioh aan de kano had vastgegrepen, werd door een toesnellenden visscher een hengelstok toegestoken,welken hij bijna bewusteloos nog kon grijpen. B. laat een vrouw en vier kinderen achter De politie werd terstond gewaarschuwd, die spoedig met een vijftal dreggen aanwezig was. Na ongeveer een half uur bezig te zijn geweest, werd eerst de vader en even later zijn zoontje opgehaald. De aanwezige doctoren konden slechts van beide dren kelingen. zooals wel te vermoeden was, den dood con- stateeren. OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Dertig personen verdronken. Reuter seint uit Toliio: Tengevolge van het doorbreken van de dijken van een waterreservoir te Mikimatsji, in de prefectuur I-Iyogo, zijn, naar men vermoedt, dertig personen, die vermist worden, verdronken. De waterstroom sleurde een groot aantal huizen mede De ramp werd veroor zaakt door zware regens. Hevige regenstormen. die met zware overstroomingen gepaard gaan, worden uit verschillende deelen des land gemeld. Hierboven de schutting waarachter de gasdirecteur van Schagen zich met behulp van B. en W. dier gemeente, als gevolg van een burenruzietje in veilig heid heeft gesteld. Even boven de schutting uit de punt van de kost bare directeurswoning. Op den voorgrond een der burenwoningen. Aan»woord op de vragen van het Tweede Kamerlid Duys. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duys: Is het juist, dat aan den stationschef te Hoorn, na dat hij 49 jaar en 11 maanden bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienst was geweest, slechts één maand dus vóór hjj zijn gouden jubileum in dienst der Spoor wegen zou vieren, ontslag werd verleend en afwijzend beschikt werd op daartoe gedane verzoeken, om al thans het ontslag niet te doen plaatsvinden vóór de be trokkene alsnog dit gouden jubileum had kunnen vie ren? Indien bovenstaande vraag bevestigend moet worden beantwoord, keurt dan de minister een op dergelijke wijze gegeven ontslag af, en wil hij van dit oordeel aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen doen blijken? Is de minister bereid maatregelen te nemen, dat her haling van zulk soort ontslag-verleening in de toekomst niet meer kan voorkomen? heeft de minister van waterstaat geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. De be doelde ambtenaar kwam volgens dienstouderdom in aan merking om te worden vervangen door een elders op 1 Juni j.1 beschikbaar gekomen stationschef. Aan de be doelde verzoeken van eenige ingezetenen van Hoorn heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen ge meend niet te mogen voldoen, zoowel wegens de con sequenties tegenover anderen, als omdat zij het langer in dienst houden van personen, die gemist kunnen wor den met het uitsluitend doel hen een niet officieel er kend jubileum te kunnen laten vieren, niet vereenigbaar acht met de thans bij het spoorwegverkeer geboden uiterste soberheid. 2 en 3. Deze beide vragen worden ontkennend beant woord. en alle spijsverterings stoornissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste N, en zekerste laxeermiddel. Alom oorktijgbaat f 0.65 per flacon. De korte be teekenis er vaai. Vrijdag is de crisis-pachtwet Ebels in werking ge treden. Het gevolg daarvan is, aldus geeft het „Rsbl." er de volgende korte beteekenis van, dat de huurboe- ren thans den kantonrechter kunnen verzoeken, alle pachtcontracten te herzien, die vóór 1 Januari j.1. zijn afgesloten en waarvan de betalingstermijnen na 12 Fe bruari j.1. vervallen. Echter moeten de verzoekschriften ten aanzien der betalingstermijnen, die vervallen zijn tusschen 12 Februari en Vrijdag 1 Juli, ingediend worden bij den kantonrechter vóór 1 August u's. De overige (dus handelende over betalingstermijnen, die n a Vrijdag j.1. zijn of zullen vervallen, moeten worden ingediend bin nen 14 dagen na den vervaldag. Aan den kantonrechter moet worden opgegeven naam en adres van pachter en pachtheer, datum van begin en einde der pachtovereenkomst, de pachtsom (in let ters) en de betalingstermijn, dit alles vergezeld gaande van het „verzoek om gedeeltelijke ontheffing van pacht- bètaling". Kindermoord te Zandvoort? Een eigenaardig geval heeft zich voorgedaan in een woning op de Zandvoortschelaan te Zandvoort. Daar woont een familie waarvan de man 61. de vrouw 26 is. benevens een kindje van een half jaar. Zaterdag vond de moeder het kind dood. Zij belde dr. F. op, die een onderzoek instelde en vermoeden kreeg, dat hier niet alleen een ongeluk was gebeurd, daar het kind wonden aan het hoofdje bleek te hebben. Bij nader onderzoek bleek, dat de man door de kamer gewandeld zou heb ben met het kind. Hij zou gevallen zijn', waarbij hy op het kind was terecht gekomen. Aan die gevolgen moet het kind overleden zijn. De dokter veronderstelde dat er misdryf in het spel was en heeft de politie gewaarschuwd. Zaterdagavond Is de man gearresteerd en aan de justitie te Haarlem overgeleverd. Franklin D. Roosevelt tot democratisch candidaat gekozen. Naar Reuter uit Chicago meldt, heeft de conventie van de democratische partij toch Franklin D. Roose velt tot democratisch candidaat voor het president schap benoemd. Nadat, zooals reeds gemeld is, dc drie stemmingen geen resultaat hadden opgeleverd, wer den bij de vierde en laatste stemming 945 van de 1148 stemmen uitgebracht op Roosevelt. Al Smith, de de mocratische candidaat van 1928 kreeg 190 stemmen, hoofdzakelijk van vertegenwoordigers uit de Ooste lijke staten. Als democratisch candidaat voor het vice- presidentschap zal de conventie vandaag waarschijn lijk Garner, den Speaker van het. Huis van Afgevaar digden, benoemen, daar de groep Roosevelt dien tot haar candidaat heeft gekozen. Geestdriftige tooneelen. De stemmingen in de conventie droegen een uiterst rumoerig karakter en de overwinning van Roosevelt werd besloten met een triomfantelijken ommetocht door de vergaderzaal. Vervolgens werd de vergade ring verdaagd in afwachting van de officieele afkon diging van Roosevelts candidatuur. ONTSLAG AANGEVRAAGD. Naar wij vernomen hoeft het echtpaar v. d. Sijde ontslag gevraagd als Vader en Moeder van het Ned. Herv. Weeshuis. ALS EXAMINATOR. De heer J. Visser, hoofd der U.L.O. school alhier, is aangewezen als examinator voor de examens voor het Mulo-diploma te 's Gravenhage. BOND VAN SMEDENPATROONS. In de Zaterdagavond gehouden jaarvergadering van de afdeeling Schagen van den Bond van Smeden patroons in Nederland, welke vergadering werd ge houden in „Cérès", werden de aftredende bestuursle den de heeren S. de Reus, J. Slot en M. Rijswijk her kozen. Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering te Haarlem, werd gekozen dc heer J. Bakker te Wierin- gerwaard, tot plaatsvervanger dc heer D. Gorter te Barsingerhorn. Verder werd het jaarverslag uitgebracht, rekening en verantwoording gedaan en meer interne aangele genheden behandeld. BAL-C AMPêTRE. De serie concerten die tijdens den zomer in onzen muziektuin worden gegeven, werd Zondagavond eens afgewisseld door het houden van een bal-champêtre. Het weer was verrukkelijk, de feestverlichting in Schagen's mooiste plekje aangebraoht, „deed" het weer perfect, en van de dansgelegenheid werd weer een dankbaar ge bruik gemaakt. De concertophoon van den heer Joh. Willemse zorgde voor de baimuziek en de leiding van het bal was by den heer Gorter weer in goede handen. Deze leider weet steeds weer een opgewekte stemming te scheppen en dat was ook nu weer het geval. En toch was er niet de stemming, die er anders by een bal- champêtre in den muziektuin placht te zijn. Er waren er die dit toeschreven aan het feit dat het ditmaal was een cider-bal. GEMEENTE SCHAGEN. Ingekomen personen gedurende de maand Juni 1932. Hugo Faber, H 6 van Hoogwoud; Gjalt Paulusma, D 42 van Barsingerhoern; Georg Beenker. A 60, van Uit geest; Ana A. Verkroost E 103 van Amsterdam; Eli- sabeth Konyn D 102 v. ormerveer; Wyke Harmenzon C 191, van Leeuwarderadeel; Hendrik Domper en gezin. E 121, van HarenkarspelHendricus P.. Fellinga en ge zin E 121 van Zype; Jan Neegkes en gezin. D 110. van Amsterdam; Hendrik Klaser.s, H 65, van Barsingerhorn; Jetske Hoving, H 65, van Wieringen; Anna Comelia van der Fluit, Keinse, van Zijpe; Willem Johannes van de Veen en gezin, G 1. van Zwollerkerspel; Ida Igelbrink C 207. van Mentrup. Duitschland; Aaltje Andringa, B 29. van WieringerwaardEgbert van der Wal, B 142, van Uithuizen; Nelly Blaauboer. E 107, van Bergen N.H.; Engeltje Leusink, A 20, van Alkmaar; Pieter Smit, B 169, van Sohoorl; Willem Watertor, D 121, van Leiden; Johanna Hekkema, C 2. van Nijmegen; Echtgenoote Th. Breeuwer en gezin, F 62e, van Amsterdam; Petrus Ros kam en gezin J 25 van Zype; Jan Blokdijk en gezin J 9, van Den Helder; Maartje Roos. E 101. van Haren karspel; Francina van der Graaf, C 95a. van Hasselt. Vertrokken: Helene Stachowski naar Alkmaar Noor derkade 38; Geertje Bruin naar Zype, Schagerbrug E 45; Marijtje Buis naar Nieuwe Niedorp, bij K. Buis, Moerbeek; Franziska Perras naar Regensburg. Duitsch land; Johannes de Vries naar Wonseradeel, Pingjum; Abraham van der Walle naar Wieringen, Den Oever; Gerrit Mooy naar Zijpe, Sint Maartensbrug C 54; Neel- tje Veenstra en kinderen naar Hoorn; Jacob Renooij naar Den Helder, Nieuwstraat 68; Willem Fijnheer en gezin naar Alkmaar, Sint Annastraat 23; Theodorus Nicolaas Bleeker naar Voorhout, Leidschevoort 2; Piet je Woelinga naar Dantumadeel, bij ouders. Wouters- woude; Johan Walstra naar Egmond aan Zee, Noor derstraat 30; Geertje Dekker naar Wieringen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5