NOOD DER TUINDERS. UIT DE WIERINGERMEER. Moeder en Kind Mijnhardt's Kinderzalf. D e U.L.0.-S c h o o 1 aan den Langend ij k. Predikbeurten. SLOOTDORP. De hooioogst in de Wicringermeer is nog niet ge heel ten einde, al is het maar een kwestie van enkele dagen en het behoort tot het verleden. Geweldige groote schelven worden opgetast. Het is een schitte rend gezicht hoe mooi het hooi per elevator, gedreven door een motor, naar boven wordt gebracht. Veel schelven zijn op deze manier klaar gemaakt. De hooi oogst is overvloedig geweest. Door verkoop is vorige week per vrachtauto veel hooi in groote kwantums de Meer uitgegaan. De vele regen Vrijdag vorige week gevallen, heeft veel goed gedaan aan gras zoowel als aan de ge wassen, vooral haver zal hier nog veel van profitee- ren. Do koolzaadoogst is Maandag ingeleid, een achttal bunders hiervoor in gereedheid gebracht op het veld, stond het sein van beginnen rustig af te wachten, een imposant gezicht in werking te zien, allen ge trokken door een ceterpillar. Vereenigingsleven. Een comité heeft zich gevormd te Slootdorp en om geving, zicli ten doel stellende oprichting van een Boerenleenbank voor de Wieringermeer. Inlichtingen genomen bij de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht gaven zulke bemoedigende gegevens, zoodat oprich ting vrijwel vaststaande is. Zaterdagavond jl. zijn de verdere stappen gedaan door het comité, zoodat Dins dagavond de notarieele acte zal passeeren en binnen enkele weken zullen de oprichters hunne functiën ter beschikking stellen van de Algemeene Vergade ring die zal worden gehouden en zal een definitief 'bestuur en Raad van Toezicht worden gekozen. We zullen hopen van menschen van verschillende rich tingen, waarmee de algemeene belangen het meeste zijri gediend. De Bank is dus opgericht en zal over enkele weken worden geinstalleerd in bijzijn van de Centrale, alwaar aansluiting is verzocht. En zoo zal de Wieringermeer straks weer een zeer nuttige instelling rijker zijn, ten nutte van 't alge meen. Het vereenigingsleven wordt hier wel ernstig ter hand genomen. WIER1NGEN HTPPOLYTUSHOEF. GYMN AS EEK VEREEN. „WIERINGEN." Door bovengenoemde vereeniging werd Zondagmiddag een groote openluchtuitvoering gegeven op het voetbal terrein van de vereen. Succes. Deze uitvoering trok mede door het fraaie zomerweer tamelijk ve§l publiek. De gymn.-vereen. had voor dezen middag de medewerking van de muziekvereeniging „Harmonie". Om twee uur werd door de deelnemers voorafgegaan door de Harmo nie, een rondgang door Hippolytushoef gemaakt, na de 'rondgang werd een aanvang gemaakt met het afwer ken van het programma. Het turnen van de meisjes- groep viel dezen middag bijzonder op, vooral de vrije oefeningen, die op schitterende wijze werden uitgevoerd. Het laatste gedeelte van het programma bestaande uit dans en algemeene vrije oefeningen, behoorden ongetwij feld tot het beste wat dezen middag door de gymna- stiekvereeniging werd uitgevoerd. Behalve het turnen werd dezen middag ook nog on derlinge wedstrijden gehouden, waarvan de uitslagen als volgt zijn Hoogspringen dames: 1. Mej. G. Kuut 1.22 M., 2. Mej. G. Snooy 1.13 M., 3. Mej. M. Kuut 1.0 5 M. Tremplin hoogspringen dames: 1. Mej. G. Grin 1.60 M., 2. Mej. M. Heynen 1.53 M., 3. Mej. G. Doves 1.53 M. Hoogspringen meisjes 1315 jaar: 1. Mej. M. de Vries 1.17 M., 2. Mej. A. Klaassens 1.17 M., 3. Mej. T. de Wit 1.13 M. Verspringen Meisjes 1113 jaar: 1. T. Lont 3.23 M., 2. M. Bartels 3.13 M., 3. R. Dijkshoorn 3.09 M. Hoogspringen Jongens 1315 jaar: 1. J. de Jong 1.37 M.. 2. S. Lont Az. 1.32 M., 3. A. Hoekstra 1.22 M. Verspringen Jongens 611 jaar: 1. D. Nicola 3.41 M., 2. Tj. Hoekstra 3.20 M., 3. G. de Wit 2.63 M. Blókjesrapen Meisjes 610 jaar: 1. T. Kaan, 2. J. Lont, 3. H. Drent, 4. T. Lont, 5. A. de Vries, 6. N. Lont. Deze midadg is voor de vereeniging „Wieringen" een igroot succes geworden, ook voor den leider, den heer H. Pennekamp, die door het slagen van dezen middag 'op schitterende wijze zijn werk beloond zag. Na afloop vond in de zaal van Concordia de uitrei king plaats van de prijzen van de onderlinge wedstrij den die bestonden uit luxe voorwerpen. De heer S. de Vries dankt allen die hadden medege werkt tot het doen slagen van de uitvoering, in het bij zonder de voetbalvereeniging „Succes" voor het bereid willig afstaan van het terrein en de muziekvereeniging „Harmonie" voor het muzikale gedeelte van het pro gramma. De uitvoering werd met een gezellig bal in Concordia besloten. WIERINGEN. Hooibroei. Bij den veehouder C. Lont alhier moest j.1. Vrijdag handelend worden opgetreden om brand te voorkomen wegens hooibroei. Doordat bijtijds werd ingegrepen, ,behoefde de brandweer niet te hulp te komen. De jongeheer Joh. Takes Tz. heeft met goed ge volg het eindexamen 3-jarige KB.S. te Zutfen afgelegd. Rijswerkerszate. Til verband met de omstandigheid dat zinkstukken van groote afmetingen de schutsluis te Den Oever niet kunnen passeeren, zal thans een rijswerkerszate worden aangelegd op de bij laag water droog vallen de gronden benoorden Wieringen en wel tusschen Oosterland en Den Oever, achter den dijk. De met laag water gereed te maken zinkstukken worden met hoog water naar de plaats van bestemming gesleept. Een interessant bedrijf verplaatst zich derhalve thans oneer naar de bebouwde kom van Den Oever. Bezoek aan de Zuiderzeewerken. Dank zij het prachtige zomerweer, is het bezoek aan do Zuiderzeewerken Zopdag j.1. geweldig groot ge weest. Tientallen autocars brachten den geheelen dag door groote gezelschappen naar den afsluitdijk. Dat de buitenlandsche belangstelling voor de groot- pche werken onverflauwd blijft bestaan, bleek ook uit de vele Fransche en Belgische wagens welke wij sig naleerden. Goed afgeloopen. Bij hét zeilen op de Waddenzee benoorden Den Oever, had de heer G. J. v. W. j.1. Zaterdag het onge luk nabij den wal overboord te slaan. Door zich aan de boot vast te klampen, kon de onfortuinlijke zeiler zich het veege lijf bergen, zoodat hij met een nat pak •en den schrik vrij kwam. Jubileumwedstrijden V.V.M.P. Naar wij vernemen zal V.V.M.P. haren 5en jubileum- wedstrijd spelen op 13 Juli e.k. tegen „Sparta" te Schagen, op het terrein van laatstgenoemde vereeni ging. V.V.M.P. komt volledig uit en indien dit met Sparta eveneens het geval zal zijn, belooft deze wed strijd een zeer spannende te worden. Uitvoering Mandolinevereeniging. De Mandolinevereeniging „Oost-Wieringen" geeft onder leiding van haren eminenten directeur den heer S. Bruul, Zaterdag 9 Juli e.k., in de zaal van den heer Jurrien Lont te Den Oever ecne openbare uitvoering, waarbij de heer Daan Pool zijne medewerking zal verleenen. Gezien het herhaal delijk succesvol optreden van Daan Pool te Wierin gen, twijfelen wij niet of de zaal zal ook thans weer tot in alle hoeken bezet zijn. Aanbesteding. Op 3 Augustus a.s. zal door den directeur-generaal der Zuiderzeewerken worden aanbesteed het aanleg gen van klinkerwegen, te zamen lang 7400 M., in sectie B, van de Wieringermeer. Raming f40000. bestek no. 168 ZW. J.V.O.-berichten, Donderdag bijeenkomst meisjes-adsp. te Westerland. Vrijdag half acht voor leden en adsp. gymnastiek. Zondagmiddag drie uur voor allen bijeenkomst in de Vonk; programma nader af te spreken. De leden worden reeds nu herinnerd aan de fiets tocht op 17 Juli naar Huisduinen. Deelnemers aan de reis naar Texel en de jeugdherberg eind Juli moeten zich zoo spoedig mogelijk bij het bestuur opgeven. Examens. De heer N. H. Klomp, tijdelijk ambtenaar ter secre tarie alhier, is dezer dagen geslaagd voor het diplo ma A, uitgaande van de Ver. voor Gemeentebelangen. Tijdelijk onderwijzeres. Als tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Hippolytushoef, treedt, met ingang van 5 Juli in func tie mej. Blad, zulks in verband met herhalingsoefe ningen van den heer J. H. Eden. J.1. Vrijdag maakten pl.m. 100 kinderen der hoog ste klasse van de O. L. School te Hippolytushoef hun jarlijksch scholoreisje. 't Weer werkte al zeer tegen een groot deel van den dag viel er regen, en dat is al het allerminste wat men kan gebruiken. Niettemin was de stemming goed. 's Morgens half zeven vertrok de stoet per autobus naar Van Ewijcksluis, om verder per tram en trein naar Den Haag te gaan, waar als hoofdzaak een bezoek aan de Koloniale tentoonstel ling werd gebracht. Te ruim 10 uur in Dep Haag aan gekomen, werden de kinderen eerst getrakteerd, waar na een wandeling werd gemaakt om verschillende be zienswaardigheden te bezichtigen, als: gevangenpoort, binnen- en buitenhof. Daarna het reeds vermelde be zoek aan de tentoonstelling. Hierna zou het strand te Scheveningen worden be zocht, doch de regen was spelbreker, dus werd be sloten de Bioscoop te bezoeken; op het tentoonstel lingsterrein kon men hiervoor terecht. Daarvan is flink genoten. Aan het slot werd de gelegenheid toch nog wat beter om Scheveningen te bezoeken, zoodat daartoe alsnog werd besloten, al was het een kort be zoek. Er is nog veel genoten en veel gezien, zoodat het toch nog een leerzame en aangename dag was. Te negen uur des avonds kwam de auto weer bin nenrollen en zeer voldaan ging ieder zijns weegs. DEN HELDEN Heden vertrek van de O. 13 met Prof. dr. Vening Melnesz aan boord. Eenigen tijd geleden meldden wij reeds dat bin nenkort de O. 13 met dezen beroemden Nederland- schen Prof. naar den Atlantischen Oceaan zou ver trekken. teneinde met verscheidene nieuwe vindin gen. door Prof. Vening-M. gedaan, proeven te nemen Hedenmiddag te ongeveer 11 uur zal de onder zeeër vertrekken voor een reis van een dag of veer tig. aangezien men haar weer terug verwacht om streeks den Hden van de volgende maand. Het zal aan de Buitenhaven wel een hcele drukte geven als de boot vertrekt, want dan blijven de Jut ters meestal niet thuis, maar komen in grooten ge tale opzetten om het hunne van een en ander te we ten. Het zullen voornamelijk proeven zijn op het ge bied der slingeringen. Herdenking van den ondergang der Hr. M. „Adder". Heden, den 5den Juli is het 50 jaar geleden dat op oen ruwen stormdag de ram-monitor Hr. M. „Ad der" voor de vaderlandsche kust met man en muis in de golven is verdwenen. Het is een ramp geweest zooals de Nederlandsche Marine daarna niet meer gekend heeft en wij hopen dan ook. dat een dergelijke catastrophe nimmer meer zal voorkomen. Over de oorzaken van de ramp is destijds veel. ontzaglijk veel geschreven, maar ondanks dat is men het er nooit over eens weten te worden wat nu eigenlijk de iuiste reden is geweest van het omslaan der „Adder". 's Morgens vroeg voer zij uit. met een equipage van ongeveer 60 man aan boord. Hierna is zij herhaalde lijk door verscheidene schepen gesignaleerd, waar van er eenige bij waren die reeds gemerkt hadden dat er aan boord van het zwaargewapende oorlogs schip iets niet in den haak .moest zijn. Van de 60 opvarenden heeft er nimmer een meer den vasten wal weten te bereiken. Allen, zonder een enkele uitzondering zijn een prooi voor de ruwe Noordzee geworden en ontzettend is de droefheid ge weest, welke hier te lande heerschte. Geheel omgeslagen heeft, men eenigen tijd later het schip op den bodem der zee gevonden. Zooals we reeds opmerkten, hierna heeft de Ned. Marine een dergelijke ramp niet meer gekend. Woensdag, den 6den Juli nu zal er een plechtige herdenking op de Alg. Begraafplaats te Huisduinen plaatsvinden, alwaar het gedenkteeken aan de ramp staat. Namens de Kon. Marine zal door den Com mandant der Stelling Brutel de la Rivière, een krans neergelegd worden. Eveneens zullen er kransen gelegd worden door andere deputaties en vereenigingen. De kapel van de Marine, onder leiding van den heer Leistikow zal voor toepasselijke gewijde mu ziek zorgen. Ontstemming onder de manschappen van de Hr. M. „Gelderland". Vrijdag bereikte ons het gerucht, dat er aan boord van de Hr. M. „Gelderland", gepantserd oefenschip voor de Marine, iets niet in den haak zou zijn. Te dien einde hebben we ons in verbinding ge steld met iemand die over deze zaak wel het een en ander zou weten en vernamen het volgende. Om de een of andere reden is door de bemanning van het vaartuig een verzoekschrift ingediend dat door de superieuren als „ongepast" werd gekwalificeerd. De stemming aan boord zal toen vermoedelijk wel niet fleurig geweest zijn, te meer daar er een order bin nenkwam dat de „Gelderland" voor een volle week buitengaats moest blijven. Dat is begrijpelijkerwijze niet zeer prettig en on der de Jantjes zal wel behoorlijk gekankerd zijn. Het juiste van de toedracht is ons echter nog niet geheel bekend. HOOGWOUD In een dezer dagen gehouden vergadering van Kerk voogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier werd het feit herdacht, dat de heer S. Glas 25 jaar president kerkvoogd is geweest. Door den Voorzitter van Notabelen, Dr. Joh. Pool Rz. werd den jubilaris namens het College hartelijk met dit zilveren jubileum gefeliciteerd. Spreker wierp een terugblik op de afgeloopen jaren, memoreerde de pret tige leiding der vergaderingen door den President en overhandigde den jubilaris een stoffelijk blijk van aan denken. Nadat de heer Glas, spreker had bedankt voor het cadeau en vooral voor de hartelijke woorden hem toegesproken, bleef men nog een poosje gezellig bijeen. De raad dezer gemeente is door den Burgemeester tot een vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag 7 Juli a.s., des avonds 8 uur. Aan de orde wordt o.m. gesteld de beslissing om trent den bouw van een openbare lagere school te Aartswoud en het verleenen van eervol ontslag aan Mej. K. P. Schoorl als onderwijzeres aan de Openbare Lagere school in de Kerkelaan. lachen beiden van tevredenheid, wanneer de roode, ontstoken of gesmette plekken van baby's huidje zijn ingewreven met Doos '25, tube 40 ct. Bij Uw Drogist. Uitslag sloopen bestaande schoolgebouw met woning aan den Dorpsweg te Aartswoud. volgens bestek van den heer D. Saai Cz.. architect te Alkmaar en van het sloo pen van een stal en bouwen van een garage bij den heer Joh. Visser aldaar. Ingeleverd waren 14 inschrijvingsbil jetten, te weten van: H. Zwagerman te Hauwert. A f 70. J. Kistemaker te Sijbekarspel, A f 200. K. Silver te Hoogwoud A f 206. F. Schouten te Blokker A f 409, J. Ruyter en A. Groot. Lamberschaag, A f 575. J. Rempt en A. de Vries te Twisk A. K. Pik te Barsingerhorn H. Haitema te Alkmaar Koorn en de Jong te Medemblik P. Wester, te Heerhugowaard B. Gilling en Zoon te Berkhout J. Habbé te Alkmaar P. Klaver Jz. te Spierdijk N. Loos en N. Hoek te Wognum Gunning aangehouden. JULIANADORP. A f 100, A f 308. A f 337. A f 109. A f 200. A f 600. A f 416. A f 196, A f 361, B f 1779 B f B f 731 B f 941 B f 1620 B f 1298 B f 888 B f B f 1162 B f 1031 B f 1384 B f B f 1315 B f KOE 0RA S Excursie vaa de afd. Den Helder van de ver een. tot bevordering der Bijenteelt in Nederl. Zondag 3 Juli j.1. was op de laatstgehouden vergade ring als datum voor de te houden excursie vastgesteld. Door den afdeelingvoorzitter was een autobus gechar terd, en precies om 9 uur starte Zondagmorgen onze reiswagen. Geen plaatsje bleef onbezet en dat moet vooral vermeld worden, een drietal dames-imkers stap ten zoowaar ook in, en wilden ook wel eens nader ken nis maken met het ressort van de afdeeling. Allereerst naar den bijenstand vand enheer P. de Beurs waar de excursie nu echt een aanvang nam. Nadat de bijenstand was geinspecteerd werd de tocht langs de Doggersvaart en Strooweg voortgezet naar de Donkere Duinen. Hier werd uitgestapt en na een korte wandeling door de dennen, de stand van den heer P. van Dijk opgezocht, die tusschen de opgaande dennen verscholen ligt. Ook hier werd weer veel aandacht aan het nijvere bijenvolk besteed, want het mag misschien den lezer wonderlijk toeschijnen, maar bij elke bijendessa is steeds iets anders waar te nemen. Vlug werd de autobus weer opgezocht. Een prachtige pauwhaan, die op een zitstok zat, moest toch nog even bekeken worden. Bij den In gang ontmoetten wij alweer andere Heldersche vrienden, even een groet en toen naar de Hoeve „Mariendal*. waar eenige kasten van den heer J. Kiljan staan. Ook hier inspectie, en daar was nog een Oostenrijker bij ook, die voor niet lekker doorgaan. Maar het viel nogal mee Naar de bus, ingestapt en voort ging het langs den Zanddijk naar de Groote Keeten. Bij de leden van deze afdeeling, Weij en Hollander, werd halt gehouden, de geheele zaak aan een onder zoek onderworpen en kwam men tot de conclusie, dat hier onnoemelijk veel bijen waren maar dat een en ander niet geheel tot zijn recht kon komen, omdat op nog te primitieve wijze met een en ander werd ge werkt. Maar ook hier zal verandering komen en zal men gaarne het nieuwe in toepassing brengen. Voor het bezoek was men ten hoogste dankbaar. Nog even dit, bij Hollander vloog juist een zwerm weg, die na eenig omscharrelen tusschen de bessenstriuken in den tuin, toch maar weer naar het oude huis terugkeerde en bij stroomen vlug naar binnen kroop. En het was ook hier, dat „Kees", die naast de kast zat, een bijenklomp geleek en juffrouw Hollander gewaarschuwd werd. dat hij ze mee zou nemen naar huls, .dat gebeurde niet Toen langs den Duinweg naar Callantsoog. Uitgestapt bij het café „Duinzicht" waar eerst voor den inwen- cligen mensch gezorgd werd. Achtereenvolgens werden dan standen bezocht te Callantsoog Groote Keeten, die van den Voorzitter, den heer Speur, verschillende bezienswaardigheden bezich tigd en tenslotte de thuisreis aanvaard. Over het geziene en gehoorde over de verschillende bijenstands zullen we hier niet verder uitwijden, maar een feit is het, dat er ook op dit terrein nog oneindig veel te leeren en te verbeteren valt. Een excursie als deze zal zeer zeker daaraan ten goede medewerken, want voor een goeden raad of voorlichting is toch niemand doof. Ook kunnen de leden elkander onderling veel diensten bewijzen, zoodat niet alerhande kleinig heden geld behoeven te kosten. Deze excursie heeft zekr ook haar waarde gehad als propaganda-tocht en het zou ons tegenvallen als dat op de eerstvolgende vergadering van de afdeeling niet tot uiting zou komen. Het is een mooie en leerzame dag geweest. HARENKARSPEL Bij de op 1 dezer gehouden rekening van het Onder linge Paardenfonds bleek dat over het 2e kwartaal 1932 verzekerd waren 300 stuks. Het fonds had een groot verlies te boeken. Niet minder dan 19 stuks paarden waren gestorven of afgekeurd. De omslag werd dan ook vastgesteld op f 3.50 per f100 verzekerde waarde. LAN GEND1JK BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagmorgen kwam de bouwer Klaver te Heerhugo waard uit de veiling met zijn vletje aardappelen voor de uite en andere richting komende motorschuit van den vrachtvaarder Kuiper te Omval, met gevolg, dat het vaartuig van Klaver kantelde, en 1500 K.G. aardappelen verloren ging. Voor den betrokkene een leelijke scha depost. ZUIDSCHARW OUDE. Op het concours te IJmuiden behaalde onze Zang- vereeniging den eersten prijs met 396 punten. St. Caecilia, de R.K. Zangvereeniging te Noordschar- woude behaalde ook een eersten prijs met 395 pt. Uit de verslagen van de gemeenteraadsvergaderingen te Oudkarspel, Noordsoharwoude en Zuidscharwoude, is gebleken, dat de U.L.O.-school te Noordsoharwoude. die gemeenschappelijk door genoemde gemeenten wordt in stand gehouden, in het afgeloopen jaar een tekort te boeken had van ongeveer f 3000, voor een belangrijk deel ontstaan tengevolge van het aan de school ver bonden houden van een boventallige leerkracht. Voor ieder der 3 gemeenten moet alzoo ongeveer f 1000 worden bijgepast, een bedrag dat in deze tijden van crisis, in het bijzonder aan Langendijk, met smart zal worden gevoteerd. Zonder ons te verdiepen in de vraag, of, gezien het aantal leerlingen, dat uiteindelijk het diploma haalt, dit offer niet wat duur betaald is, doet het ongetwijfeld voor velen vreemd aan, dat deze school slechts door 3 ge meenten gemeenschappelijk wordt in stand gehouden. Mogen er dan nog motieven aanwezig zijn, die tegen een vereeniging der 4 Langendijker gemeenten tot één plei ten (er zijn er immers van historischen aard en ook van natuurlijken, het gescheiden zijn n.1. door een sloot, lig gende tusschen Zuidscharwoude en Broek op Langen dijk, over welke sloot een brug is gelegd!) men zou toch mogen aannemen, dat het gemeenschappelijk in- De Provinciale Oommissie uit de veilingen In Noord- Holland zond den volgenden brief aan Zijne Excellentie den Minister van Economische Zaken en Arbeid: De noodtoestand van een zeer belangrijk gedeelte van den tuinbouw in Noordholland en de verscherping van dezen noodtoestand in de laatste dagen is oorzaak, dat wij ons genoodzaakt zien dezen precairen toestand ter kennis van Uwe Excellentie te brengen. Wij betuigen Uwe Excellentie onze erkentelijkheid voor de verhooging van de aan een gedeelte der Noord- hollandsche tuinders verleende rentelooze voorschotten met een bedrag van f 700.000. doch wij kunnen tevens niet nalaten de aandacht van Uwe Excellentie er op te vestigen, dat deze voorschotten, welke onder zeer bezwa rende bepalingen voor de betrokken gemeenten, aan slechts een gedeelte van onze Noordhollandsche tuin bouwers worden verstrekt, totaal ontoereikend zijn zelfs voor de soberste levens- en bestaansvoorwaarden. In ons achrjjven van 7 Maart j.1. aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsohe Zaken en Landbouw hadden wij reeds gelegenheid den deplorabelen toestand, waarin de Noordhollandsche tuinbouwers reeds gedu rende drie jaren verkeeren uitvoerig uiteen te zetten en daarbij tevens aan te toonen. welke groote economi sche belangen bij onzen tuinbouw zijn betrokken. Wij meenen goed te doen Uwe Excellentie van bedoeld schrij ven ingesloten een afschrift te doen toekomen. Uwe Excellentie zal daaruit kunnen zien dat de gezamen lijke omzetcijfers van de veilingen in Noordholland op ontstellende wijze achteruitgeloopen. In het normale 'aar 1928 bedroegen deze f 25.066.693. in 1929 f 22.074.606. n 1930 f 15.527.580. en in 1931 f 13.088.581.65. Indien gee- ne verbetering intreedt, zullen de omzetcijfers voor 1932 vederom een belangrijke daling te zien geven. Bovenstaande cijfers toonen aan. dat reeds een nood toestand bestaat. In de laatste dagen wordt deze echter nog verscherpt door de catastrophale prijsdaling van de vroege aardappelen. De vroege aardappelen toch behoo- ren tot de hoofdproducten van Noordholland. In nor male jaren worden daarvan meer dan honderd millioen kilogram aam onze Noordhollandsche veilingen aange voerd. Het zal Uwe Excellentie duidelijk zijn dat eene nrijsdaling van dit product tot ongeveer de helft van de Productiekostende laatste dagen daalde de prijs tot f 2 per 100 Kg.) voor den Noordhollandschen tuinbouw een nieuwe ramp beteekent, met verstrekkende economi sche gevolgen. Indien dan ook niet ten spoedigste door Uwe Excel lentie wordt ingegrepen is te voorzien dat een belang rijk gedeelte van onze tuinbouwers vervalt tot paupe risme met al de ernstige gevolgen hiervan. Het feit, dat thans verschillende takken van land bouw en veeteelt door de regeering met tientallen milll- oenen guldens worden gesteund, terwijl onze tuinbou wers. die reeds gedurende drie jaren met steeds toe nemende verliezen werken, slechts een renteloos voor schot ontvangen van f 1.400.000, veroorzaakt een gevoel van achteruitzetting en ontevredenheid. De omstandigheid dat het in verschillende gedeelten van ons land met de tuinbouwbedrijven tot heden nog niet onbevredigend verliep, vestigt blijkbaar bij de re geering de meening, dat zulks algemeen het geval is en dat een algemeene steunregeling dus nog niet nood zakelijk is. Wij meenen echter in het bovenstaande te hebben aangetoond, dat in elk geval de nood van den tuinbouw in Noordholland hoog gestegen is en dat slechts een algemeene steunregeling van de regeering, welke reeds dezen zomer In werking treedt den nood zal kunnen lenigen en den tuinbouw in Noordholland voor totale inzinking zal kunnen behoeden. Wij richten ons daarom tot Uwe Excellentie met het eerbiedig en dringend verzoek ten spoedigste een re- geeringssteuncentrale voor den tuinbouw in het leven te willen roepen. Bovendien zouden wij het ten zeerste op prijs stel len, indien Uwe Excellentie ons Bestuur in audiëntie zou willen ontvangen, teneinde ons verzoeknader toe te lichten. Uwe Excellentie verzoekend onze betuiging van hoog- tchaing wel te willen aanvaarden. Namens den Provincialen Veilings- bond in Noordholland (get.) P. SLOT. Voorzitter, (get.) P. KLANT, Secretaris. stand houden van een school voor uitgebreid lager on derwijs een zaak was, die voor een samenwerking van alle 4 gemeenten in aanmerking zou komen. Wie dit als de eenvoudigste en meest natuurlijke zaak ter wereld zou beschouwen, rekende buiten de mentaliteit van het Broeker gemeentebestuur.. Er is n.1. door de 3 gemeen tebesturen al eens een verzoek gericht tot het Dag. Be stuur der gemeente Broek op Langendijk, doch er kwam een afwijzende beschikking op grond van de overweging, dat Broek een christelijke gemeente is en alzoo er niet kan aan meewerken tot de gemeenschappelijke exploita tie van een openbare inrichting voor onderwijs. Dat Broek op Langendijk een ohristelijke gemeente is, zal wel niemand tegen willen spreken. Van welke gemeente zou men durven beweren, dat ze onchristelijk is! De be doeling ervan zal wel zijn, dat ze op politiek gebied, rechts is georiënteerd, doch daarop een afwijzende hou ding op te baseeren inzake de behartiging van de be langen van het openbaar onderwijs, gaat toch wel wat al te ver. Trouwens, het aantal stemmen van linksche kiezers, bij de laatste stemming voor den gemeenteraad was grooter dan dat der chr. historischen. die er ook aan meewerken, een groote re groep dan zij zelf zijn, eenvoudig buiten de zedelijke gemeenschap te sluiten. Maar afgescheiden van het feit, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs een groote minderheid vormen, Is de houding van het Dagelijksch Bestuur van Broek niet bijzonder goed te rijmen met de van hun kringen uitgaanden roep om de vrije school. De wet op het L. O. 1920 heeft hun wenschen in vervulling doen gaan, en nu er gelegenheid is, om met de andere gemeentebesturen de minderheid in Broek in de gelegenheid te stellen, ook hun school te krijgen, werkt het gemeentebestuur niet mee. In algemeenen zin genomen doet 't alzoo vreemd aan dat het Broeker gemeentebestuur tot nu toe samenwer king heeft geweigerd. Maar nog vreemder moet het lederen onbevooroordeelde aandoen, als men weet, dat van de 50 leerlingen er niet minder dan 16 uit Broek op Langendijk komen, het grootste aantal, dat uit eenige gemeente de school bezoekt. De Broeker ingezetenen hebben er dus het grootste belang bij, dat de school er is want was zij er niet, dan zouden de kinderen, dia UX.O. wenschten naar Alkmaar moeten, wat voor da betrokken ouders kosten, en voor de kinderen moeite en tijdsverlies meebracht, terwijl het gemeentebestuur dan toch de kosten zou hebben te betalen» die uit een ge meenschappelijke regeling met Alkmaar noodzakelijk zouden voortvloeien. Men deelde ons mee, dat deze zaak eerlang opnieuw aan de orde zal worden gestéld en dat nogmaals aan het gemeentebestuur van Broek op Langendijk om toetre ding tot de gemeenschappelijke regeling zal worden ver zocht. We kunnen ons moeilijk voorstellen, dat, bezien ln het licht der bovenstaande beschouwingen, de raad van Broek zal weigeren op dit verzoek in te gaan. De consequenties van een eventueele weigering lijken ons zoo ernstig, dat de samenwerking niet zal uitblijven. We weten niet wat ten slotte uit een weigering zou vol gen, doch het zou ons niet onbillijk voorkomen, als men dan eenvoudig de deuren voor de Broeker leerlingen sloot. DINSDAG 5 JULI 1932. V. C. J. B. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8