Ingezonden Stukken. Uit onze omgeving. De steun aan den Landbouw. Gevaarlijke vondst. Auto bij Hem door een trein versplinterd. Ontrouw penningmeester. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek om plaatsing in Uw blad van het volgende. Bij voorbaat mijn dank. In het raadsverslag van Oudkarspel, waarin over het te verwachten tweede renteloos voorschot wordt ge sproken, werd door den burgemeester gezegd, dat die gene, die de eerste keer gehad hebben, ook nu weer zullen krijgen, zoodat de anderen, die nu ook wilden aanvragen weer voor het hoofd zullen worden gestoo- ten. Nu vraag ik mij af, begrijpen de heeren, die daar over te beslissen hebben, wel goed wat dit zeggen wil? De positie van de menschen die den eersten keer afge wezen werden, is nadien toch ook zoo verslechterd. Ten eerste had men toen nog kool in voorraad, waar van gehoopt werd dat zij nog geld zou opbrengen. Die hoop is den bodem ingeslagen, zooals genoegzaam be kend mag worden geacht, zoodat de afgewezenen twee maal niets hadden: geen geld en geen voorschot. Daar zijn er ook onder, die geen landhuur konden beta len, en geen kunstmest meer kunnen betalen. En waar moeten die menschen het nu vandaan halen, als zij maar weer weggestuurd worden? Die de eerste maal gehad hebben, konden er pacht en kunstmest van betalen en hebben dat ook gedaan. Die zitten dus zonder schuld en krijgen nu weer hulp, terwijl het andere gedeelte met schuld en zonder hu lp blijft zitten. Gaat dat goed? en is dat de bedoeling van den minister geweest? De heer Eecen zegt in het raadsverslag, niet te ge- looven, dat het crediet ooit terug betaald zal worden, en toch zal het er weer moeten komen, en zal dus door den middenstand en de andere burgers opgebracht moeten worden. Maar dan mag men met het geven van crediet wel voorzichtig zijn. en bedenken, dat die gene die niets heeft, ook niets terug kan geven, en de gemeente daardoor diep in de put komt. En nu zit men op de aardappelen te wachten, waar van èn de opbrengst èn de prijs zóó is, dat men zich afvraagt, waar moet het heen? Moeten die menschen nu maar weer niet geholpen worden? Mogen zij, wan neer de toestand eenmaal weer normaal wordt, alleen mee betalen aan den wederopbouw der eemeente? Maar is het niet treurig, dat het ééne deel der burge rij tweemaal geholpen wordt en het andere deel niet één keer? Is dat niet een bevoorrechting van den een boven den ander? Er wordt gezegd, die eigen land heeft, .edt zich wel. Op welke manier wordt dat bedoeld? Die eigen land heeft, behoeft geen pacht te betalen, maar wel 1 a s- ten, die lang niet voor de poes zijn. En uitstel van betaling der lasten wordt niet of voor heel kort gegeven, terwijl op de pacht uitstel van betaling en in de meeste gevallen nog reductie op de pachtsom wordt gegeven. Zijn diegene, die pachten dan zooveel meer op hulp aangewezen? Van eigen land hebben de produc ten evenmin geld opgebracht als van gepacht land. Dus als nu deze keer ook die menschen die de vorige keer afgewezen werden, nu ook geholpen werden.waren beide partijen gebaat, daar het voor die menschen nu ook be- begint te knijpen. Nogmaals dank voor de plaatsing, EEN BURGER VAN OUDKARSPEL. B A R S I N G E RH 0 R Zondagmorgen brachten de leerlingen van de o. 1. school alhier, onder leiding van de. heeren Van der Kuyl en Span een bezoek aan de Zuivelfabriek „West- friesland" te Lutjewinkel. Per fiets werd de tocht er heen ondernomen. Gezien het schitterende weer, was dit reeds alleen zeer prettig. Bij de fabriek stond de heer Jensma, directeur, reeds klaar. Onder zijn des kundige leiding werd alles, wat bezienswaardig was bekeken en nader toegelicht. Natuurlijk vroegen dc boter- en kaasbereiding den meesten tijd, doch ook bij de pap- en chocolade-melkbereiding toonden de leerlingen groote belangstelling. Toen er chocolademelk gepresenteerd werd (als pro duct van deze fabriek), vergaten alle kinderen na tuurlijk 'n oogenblik het eigenlijke doel van Jiun tocht Nadat alles bekeken was. werd de thuisreis aan vaard. Een leerzame, maar ook aangename morgen was achter den rug. Een woord van dank past hier aan den heer Di recteur, die dit tochtje mogelijk maakte. OPMEER Door W. Delissen is van C. Wortel onderhands ge kocht het woonhuis en de tuin aan de overzijde van den weg. Het plan is om hierop een drietal wonin gen en een schuur voor opslag van bouwmaterialen te bouwen, alles aan een stuk. LAN GEND1JK We vernemen dat de omzet aan beide veilingen in het eerste halfjaar van 1932 al weer vrij wat lager is dan die in hetzelfde tijdvak van 193L Als gevolg van het aanleggen van ondergrondsohe ka bels voor de electriciteitsvoorzlening heeft de straat in de Langendijker gemeenten en te St. Pancras heel wat te lijden gehad. We vernemen, dat door de Lichtbedrij- ven aan de verschillende gemeenten is uitbetaald een bedrag van f 1.75 per strekkende meter om de straat weer in orde te maken. ZUIDSOHARWOUDE. Het dagelyksch bestuur van het Crisis-Comité placht zoo dikwijls als dit noodig is, het geheele comité te doen vergaderen. Verslag van de werkzaamheden van het D. B. wordt dan uitgebracht, de toestand herzien en per geheele comité de verschillende aanvragen be handeld en naar beste weten worden de beschikbare middelen onder de daarvoor in aanmerking komende menschen gedistribueerd. Zoo geschiedde dit ook Maan dagavond. De voorzitter, de heer S. de Boer Ks.. gaf ook nu weer een resumé van het comité-werk der laatste dagen en bracht een woord van dank aan het gemeentebestuur en aan allen, die hebben bijgedragen om het werk van het comité zoo goed mogelijk te doen slagen. Komende tot den tegenwoordigen toestand, meent de voorzitter dat deze n-u een iets gunstiger beeld draagt. Hoewel verre van rooskleurig, kan toch geconstateerd worden, dat de menschen in „de vangst" zijn. Ook de werkloozen zijn nagenoeg allen weer aan den arbeid. Het wil het bestuur voorkomen, dat het Comité wel in contact blijft, doch overigens z.g. op non-activiteit gaat. Uit de besprekingen bleek evenwel, dat niet bedoeld was, dat het Comité werkloos zou blijven, want immers het is te verwachten, dat in den nazomer de toestand zich waarschijnlijk in ongunstigen zin zal wijzigen; men weet niet waarvoor men nog komt te staan. De meening van het comité is dus, kort samengevat, dat de moge lijkheid van sterke bezuiniging nu aanwezig is en dat eventueel het comité weer wat ruimer zal kunnen functionneeren. Ook de in uitzicht gestelde volgende credietverleening was niet zonder invloed op dit besluit. Wat de momenteele distribueering betreft, werd beslo ten om nog eenmaal boonen en spek, enz. te verstrek ken, wijl van hen die brood ontvangen, hiervan nog een week zullen profiteeren. Hierna constateerde de voorzitter met genoegen, dat men over de distribueering tevreden kan zijn, deze heeft zich in een algemeen goedvinden mogen verheugen. Onze moeite, zeide hij, achtten wij hiermede ruim schoots betaald en dankte in hartelijke woorden het comité. Voor het vele werk, dat door het bestuur verricht is, zeide de heer G. Bekker hartelijk dank, waarna de voorzitter de aamenkomst sloot. Het aantal werkloozen, dat nog stempelt, is hier tot 3 gedaald. GEMEENTE OUDKARSPEL. Burgerlijke stand gedurende de maand Juni 1932. Geboren: Alida, dochter van Johannes Brammer en Alida van der Gragt; Nicolaas Johannes, zoon van Nico- laas Petrus van der Fluit en Alida Wilhelmina Corne- lia Hink; Adriana, dochter van Arie Bakker en Adriana de Groot. Overleden: Antonia Hoekma, 63 jaar, wed van Volkert Rentenaar, wonende te Haren karspelReijer Schrieken, 63 jaar, tuinbouwer, echtgenoot van Grietje Nol. Loop der bevolking over de maand Juni 1932. Ingekomen personen: D. Stam van Alkmaar naar Laan weg D 16; A. J. de Wit van Warmenhuizen naar Diepsmeer C 15; M. Barten, wed. A. Swager naar A 340. Vertrokken personen: S. de Rijke naar Noord-Schar- woude A 58; J. Stam naar Amsterdam, Hoofdweg 335; W. Derksema naar Groningen, Oliemuldersweg 92; M. Kos naar Enkhuizen, Westerstraat 117. WARMENHUIZEN Aan de veiling alhier is verhandeld in Juni 1932 Juni 1931 Aardappelen 239.350 K.G. 256.225 K.G. De omzet bedroeg in Juni 1932 f 9.716.89 tegen f 19723.44 in Juni 1931. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Burgerlijke stand gedurende de maand Juni 1932. Geboren: Klaas, zoon van Gerrit Jan Jonker en van Jannetje Dieuwertje van Dijk: Adrianus Antonius. zoon van Adrianus de Groot en Geertruida Maria Pronk; Ce- cilia Alida Maria, dochter van Cornelis Bakker en van Agatha Jansen; Anna. dochter van Nicolaas Nannes en Anna Molenaar: Maria, dochter van Willem Molenaar en Tecla Maria Schipper; Jacobus Hendricus, zoon van Johannes Dekker en Hendrica van Diepen. Ondertrouwd: Reindert Schekkerman. oud 22 jaar, landbouwer, wonende te Hoogwoud en Jannetje de Ruiter, oud 21 jaar. zonder beroep wonende alhier; Pe trus Martinus Pronk, oud 26 jaar, tuinbouwer en Lucia Anna de Groot,, oud 24 jaar, zonder beroep, beiden al hier. Getrouwd: Abram Glas en Eelkje v. d. Wal; Rein dert Schekkerman en Jannetje de Ruiter. Overleden: Truitje Filmer, oud 53 jaar, echtgenoote van Klaas Kossen; Pleter Commandeur, oud 62 jaar, echtgenoot van Agatha Glas. SC E 0 0 RL GEMEENTE SCHOORL Burgerlijke stand gedurende de maand Juni 1932. Geboren: Grietje Antje, dochter van J. C. Kooij en van G. M. Kleljer; Alida Afina, doohter van J. van der Oort en van Ca. Duin; Johanna, dochter van J. Timmer en van M. Jonker; Pieter Hendrik, zoon van J. Manne- veld en van E. Bakker; Maria Catharina Theresia, doch ter van S. M. Dapper en van E. B. Krimp. Ondertrouwd en getrouwd: P. Leijen te Egmond Bin nen en E. C. Schavemakei: D. de Graaf te Koedijk en G. Knoef; M. E. Leijden en E. F. J. E. Kluth; P. Bon- tes te Den Helder en A. Koopman; J. Bankras te Wog- num en A. Timmer; W. C. de Klerk en W. H. P. M. Jonker; P. Krom en S. Schoo te Wijk aan Zee en Duin. Overleden: A. E. Rouffaer, 54 jaar, echtgenoot van J. C. Henrard. HOOGWOUD AARTSWOUD. Wegens bedanken van Joh. Visser is heden tot dia ken gekozen de heer J. Zwaag. GEMEENTE HOOGWOUD: Burgerlijke stand gedurende de maand Juni 1932. Geboren: Everardus. zoon van Francis Maas en van Aafje de Lange; Geertje Hinkje. dochter van Jantinus Baron en Hendrikje Baron; Gerrit. zoon van Tjeerd de Bruin en Willemina ter Weeme; Jan, zoon van Jannes Bos en Anna Meurs. Overleden: Jacobus Laurentius Klaver, ongehuwd, oud 17 jaar: Johannes Scheer, oud 82 jaar, weduwnaar van Renoutje Sweers. Ondertrouwd en Getrouwd: Reindert Sohekkerman, oud 22 jaren te Hoogwoud met Jannetje de Ruiter, oud 21 jaren te Warmenhuizen; Hendrik Keulen, oud 23 ja ren te Hoogwoud, met Grietje Guurtje Root. oud 21 ja ren, te Akersloot; Jacob de Boer, oud 20 jaren te Nieu we Niedorp met Grietje Louw, oud 19 jaren te Hoog woud. Ondertrouwd: Marinus Cornelis van Oudenaarde, oud 23 jaren, te Hoogwoud, en Maartje Koeten, oud 19 jaar te Hoogwoud. Vertrokken en ingekomen personen gedurende de maand Juni 1932. Nicolaas Groot, R.K., van Noordeind D 79 naar Nieuwe Niedorp; Cornelia Maria de Jong, R.K., van Boekeiweg- buurt I 9a naar Hoorn; Maartje Kooij. weduwe Jan Zwaag, N.H., van Aartswoud F 28 naar Zwaag; Grietje Louw. N.H.. van Aartswoud F 12 naar Winkel; Anna Raa, NU., van Sijbekarspel naar Aartswoud F 13; Geer tje Pruim, weduwe R. Baron en gezin, geen, van Nieu we Niedorp naar Aartswoud E 20. Cornelis Spruit en gezin, R.K., van Spanbroek naar Boekelwegbuurt I 24; Maartje Koeten, N.H., van Anna Paulowna naar Aarts woud G 11; Marinus Cornelis van Oudenaarde, geen, van Anna Paulowna naar Aartswoud G 11; Jurjen Jon ker, geen, v. Spanbroek naar Aartswoud F 21; Johanna Baltus, R.K., van Heiloo naar Weere K 4a; Hendrikje Baron, geen, ambtshalve ingeschreven; Reitse Uitterdyk en gezin, N.H., van Dantumadeel naar Weere K 45. WINKEL Burgerlijke Stand over de maand Juni, Geboren: Cornelis Gerrit, zoon van Cornelis Hollen- berg en van Marianne Singer. Gehuwd: Pieter Blaauboer, oud 24 jaar en Catha rina Nelly Butter, 20 jaar. Overleden: Geertje Rezelman, weduwe van Gerrit Spaans, oud 84 jaar. Jacobus Laurentius Klaver, oud 17 jaar. Johannes Gerardus Albertus Bosch, oud 42 jaar. Loop der bevolking. Ingekomen personen: Sijtze Zwaga van Baardera- deel; Antje Boekei, wed. G. J. K. Kesteloo van Naar- den; Vink, Magchelina Jantje van Nieuwe Niedorp; Floor, Maartje van Nieuwe Niedorp; Snippe Johannes van Barsingerhorn; Anema Jouke Seerp, en gezin van Leeuwarden; Aris, Jacob en gezin van Heerhugo- waard; Blaauboer Arie en gezin van Alkmaar; Pool, Jantje en gezin van Emmen; Zelle, Antje van Leeuwarden; Middelkoop, Simon C. J. van Barsinger horn; Tammes. Hendrik van Barsingerhorn; Boo- gaardt Gertrude van Rotterdam; Groot, Johanna Hil- legonda van Heiloo; Kwak, Grietje van Wieringer- waard; Betzema, IJtje van Vlagtwedde. Vertrokken persohen: Wilmink, Johan Frederik naar Nieuwe Niedorp; Koeten, Margaretha naar Den Helder; Kon er, Jan naar Abbekerk: Vink, Lute en gezin naar Medemblik; Wal, van der Peter naar Wognum; Langereis, Abraham en gezin naar Medem blik; Slot, Grietje naar Medemblik. W I E R I N G E R W A A R D Het woonhuis aan de Groote Buurt, eigendom van wijlen mej. Wed. K. van Zoonen. is uit de hand verkocht aan den heer C van Zandwijk alhier. Dezer dagen is in den boezem een nieuwe boot te water gelaten. Op zich zelf niet zoo bijzonder, doch wel verdient vermelding dat dit bootje, botter- model, gemaakt is door den heer P. Rol, opzichter bij het Waterleidingbedrijf. Genoemde heer heeft dit in zijn vrijen tijd geheel alleen weten klaar te spelen. Het is geheel compleet. Alles wat er bij behoort is keurig afgewerkt en het geheel ziet er schitterend uit. Thans is het nog een zeilboot, doch er komt ook nog een motor aan. WIERINGEN DEN OEVER. Het onlangs afgebrande perceel winkelhuis aan de Hofstraat, hoek C. N. Tijsenstraat, eigendom van den heer C. Tijsen te Den Helder, is naar men ons mededeelt, in eigendom overgegaan aan den heer N. Metselaar te Den Oever,, welke het weer zal laten herbouwen tot winkelhuis. HIPPOLYTUSHOEF. De jongeheer S. Lont Az. alhier slaagde voor het toelatingsexamen hoogere handelsschool te Den Helder. Zonnestraalcollecte. De speldjesverkoop bracht alhier op f 163.50. NIEUWE NIEDORP Van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is be richt ingekomen, dat de steunregeling voor werklooze arbeiders, welke door den Raad is vastgesteld, de goedkeuring van den Minister heeft verkregen. Over den te geven huurtoeslag zal nader een beslis sing worden genomen. DEN HEIDER Het vertrek der O 13, met Professor Dr. Venlng Meinesz. Dinsdagmorgen aan de haven van Wilelmsoord. Als een kom gesmolten lood ligt de zee voor ons en boven verbrandt een gloeiend-heete zon de laatste spaar zaam aangebrachte grashalmen op den „buitenkant". Als een oven is het daar en wij benijden alleszins de bemanning van de O 13. die over een half uur het zee gat uit zal gaan en een in dit jaargetijde wel aangenaam reisje voor den boeg zal hebben. Op de ree liggen eenige oorlogsschepen, die den vertrekkenden duikboot het laatste saluut zullen bren gen. Het zijn onderzeeërs en kannonneerbooten, die met halve kracht klaar liggen, om bij het eerste teeken full-speed de vertrekkende O 13 achterna te gaan. De O 13 zelf ligt nog kalmpjes voor de Onderzee kazerne .Aan niets is het te bemerken, dat over dertig minuten het sein tot vertrek zal gegeven worden. Binnen in het schip is alles volmaakt stil. Geen ge raas van motoren, geen gepuf van machines, zelfs geen schamel wolkje verlaat de bulk van dit groot model zeemonster. Aan den wal bemerken wij al dadelijk de figuur van Professor Vening Meinesz. Het is een sympathieke ver schijning, deze dertigjarige clean-shaven prof., die zicht baar geïnteresseerd over het groote aantal aanwezigen, een en ander gadeslaat. Op het vlot voor den onderzeeër staat de bemanning aangetreden, wachtend op de komst van eenige auto riteiten, die bij dergelijk gelegenheden meestal nog wel iets te zeggen hebben. Van diverse weekbladen en tijdschriften zien wij fotografen, die opnamen aan het maken zijn. Om even over half elf arriveert de auto van den Commandant der Marine, Brutel de la RIvlère jnet zijn adjudant, Luitenant-ter-zee le kl. Molenburgh. De Schout-bij-Nacht verzoekt den professor of deze nog eenige toestellen wil demonstreeren, wat natuurlijk gaarne gedaan wordt Hierna nemen de aanwezige Jantjes afscheid van vrienden en bekenden, en staan daarna weer stram in het gelid. Als de Commandant vanuit het schip boven komt, wenscht hij de bemanning en den Etat-Major een goede reis en een behouden thuiskomst. Hierna houdt de Commandant van den Onderzee- dienst Kolonei Coster de afscheidsrede. Hij zegt hier in onder meer dat deze tocht wel een zeer bijzonder karakter draagt. Het is evenwel bekend met welk een belangstelling de Nederlandsche Marine de proeven van den beroemden Professor volgt en z\j dezen gaarne van dienst wil zijn. De stemming aan boord van de O. 13 is goed en spr. hoopt dat deze goede verstandhouding door dezen tocht zoo mogelijk nog mag toenemen, als hulde voor de Nederlandsche Marine en voor de Ko ningin. Hij stelt dan voor een driewerf hoeTa uit te brengen op de Koningin. Met enthousiasme wordt hieraan voldaan, en dan is het uur van vertrek inderdaad aangebroken. Driemaal klinkt de semaphoor als teeken dat het tijd is en dadelijk hierna worden de trossen losgegooid en de loopplank binnenboord gesleept Precies 11 uur verschijnt Professor Vening Meinesz aan boord. Vanaf den wal wordt geroepen en ge schreeuwd en de Prof lacht vroolijk terug. Als hem door eenige fotografen verzocht wordt te willen wuiven, aangezien de pose zoo „filmisch" Is, schiet hij in den lach en wij hooren hem roepen: .wel, dat is al heel Amerikaansch!" Maar langzamerhand drijft de O. 13 vanen kant af, en binnen tien minuten beeft zij de haven van Willems oord reeds achter den rug. Het gaat nu met kleine onderbrekingen recht op de Azoren aan, waar, wij hebben er reeds de aandacht op gevestigd, proeven op bet gebied der zwaartekracht en slingerproeven genomen zullen worden. Het is een mooie geste van onze Marine om een der gelijk particulier initiatief zoo te helpen bevorderen, en wij kunnen besluiten met de hoop uit te spreken, dat deze tocht een groot succes zal worden ter eere van de Nederlandsche Marine en tevens van die der wetenschap. Concurreeren de Helderscbe Autobusbezlt- ters elkaar dood? Wij beleven tegenwoordig wonderlijke tijden. Dat ls een feit dat iedereen wel met ons eens zal zijn. Maar zoo wonderlijk als het hier ter stede gaat met de exploi tanten der autobusondernemers, nee. dat is „noch nie dagewesen". Verleden jaar was de toestand nog vrij normaal te noemen, ofschoon toen reeds aan verschil lende omstandigheden was te bemerken dat er iets te gebeuren stond. Verscheidene eigenaars van garages lieten voor aanmerkelijk minder geld dan voorheen hun wagens rijden. Zelfs werd toen reeds de vaste dienst op Amsterdam door een van hen ingesteld, welke direct een groot suc ces bleek te zijn. Nu echter is het al heel wonderlijk. Voor één gulden (zeggen en schrijve één Hollandsche gulden!) kan men nu heen en terug van Den Helder naar Amsterdam. Hiervóór was het ook al laag, toen was het f 1.50, wat toch gereedelijk een schimmetje genoemd mag worden. En nu zijn het weer de exploitanten die de diensten o*)> Huisduinen onderhouden. Voor 10 cent wordt ge er heen gebracht. een traject waar men eenige jaren geleden gelaten 30 a 40 cent voor moest betalen. Met de stads-taxies is het al niet veel anders. Ook al lerlaagste tarieven zooals men ze nergens aantreft. Wat de oorzaken van dit alles zijn? Wisten wij het maar. Natuurlijk zal er wel sprake zijn van concurren tie tegen de Nederlandsche Spoorwegen, die absoluut schade moeten ondervinden van deze compagne. Want wie betaalt nu nog f 5. waar hij het met één doen kan! En dan zal er natuurlijk ook wel de particuliere con currentie achter zitten. Hoe het ook zij. het Is in ieder geval een zeer interessant verschijnsel, waarover men in Den Helder veel spreekt, en dat velen Jutters, die niet goed bij kas zitten, in de gelegenheid stelt om voor een schijntje een reis naar Amsterdam, of Huisduinen te maken. Maar dat de exploitanten winst behalen, ja, sterker nog, hun bedrijfsonkosten eruit halen, dat wil er bij ons niet in. En dat ls tenslotte hun zaak! Bijna verdronken. Dinsdagavond, omstreeks tien uur, waren op het strand te Huisduinen een drietal jongens aan het zwemmen. Ofschoon het nu overbekend is dat het zwemmen bui ten de pieren van het allergrootste gevaar is, trokken deze heeren zich hier niets van aan en dachten blijkbaar dat zij de zwemkunst zoo goed machtig waren dat hun geen ongeluk kon gebeuren. Maar op zeker oogenblik bemerkte een van hen plot seling, dat hy onda'nks het krachtige uitslaan van armen en beenen niet meer vooruit kwam. Toen pas be sefte hij, dat de stroom hem te pakken had gekregen. Op zijn hulpgeroep kwamen de anderen ylings naderbij en poogden bem gezamenlijk naar het strand te voeren. Tot hun groot geluk wisten zij zoodoende het veilige strand te bereiken, alwaar zich intusschen heel wat menschen verzameld hadden diee en en ander met angst gevolgd nadden. Hoeveel malen zal er nog de aandacht op gevestigd moeten worden dat het zwemmen buiten de pieren zoo buitengewoon gevaarlijk is! RECHTSWEZEN. HET DRAMA TE PUTBROEK. De behandeling van de zaak in hooger beroep. Naar vernomen wordt, zal de behandelfng in hoo ger beroep inzake den moord te Putbroek op Maan dag 22 en Dinsdag 23 Augustus voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch plaats vinden. LANDBOUW. En de landarbeidersloonen. De besturen van den modernen, van den christelij- ken en van den r.-k. landarbeidersbond hebben aan den minister van oeconomische zaken en arbeid een brief gezonden, waarin zij wijzen op de houding van de landbouwers in zeer vele streken van het land, die ondanks den belangrijken regeeringssteun voor hun bedrijven, niet slechts de loonen verlagen, maar ook elk overleg met de arbeidersorganisaties weige ren. Bovendien gaan de landbouwers door met de tewerkstelling van uitheemsche (Belgische) arbeiders. In den brief wordt er op gewezen, dat die toestand vooral in Zeeland, maar ook in andere provinciën voorkomt. Genoemd worden Zuid- en Noord-Holland en Friesland. De landarbeidersbonden vragen van den minister maatregelen tegen die groepen landbou wers, die inzake de loonen overleg met de arbeiders organisaties weigeren en onnoodig uitheemsche ar beiders te werk stellen. Granaat in een sloot. Bij het uitdiepen ontdekt. Te St. Willibrord in Noord-Brabant, is in een sloot een geladen granaat gevonden, lang 64 c.M., met een middellijn van 15 c.M. Bij het uitdiepen van de sloot is het gevaarlijke projectiel te voorschijn gekomen. Nog niet kon worden uitgemaakt of het van Neder landsche, Duitsche of andere herkomst is. Gebleken is echter, dat het een zeer gevaarlijke houwitsergra naat is. Naar dc „Msb." verneemt, is door den commandant der artillerie te Breda vergunning aan den minister gevraagd om het projectiel ter plaatse tot explosie te brengen. Op een onbewaakten overweg. Wonder boven wonder zijn de inzittenden er goed afgekomen. Maandagavond is op den onbewaakten overweg te Hem bij Enkhuizen een met aardappelen beladen vrachtauto van de gebroeders Koolhaas aldaar, door den trein Hoorn—Enkhuizen aangereden en versplin terd. De beide inzittenden kwamen er boven verwach ting met lichte verwondingen af. Den machinist van den trein treft geen schuld. Werklooze penningmeester van den Stu- kadoorsbond verduisterd f 900.—. Dezer dagen heeft zich bij de politie te Rotterdam aangemeld het bestuurslid van den Algemeenen Ne- derlandschen Stukadoorsbond, afdeeling Rotterdam, die mededeelde zijn bond voor een bedrag van onge veer f 900 te hebben benadeeld. M. was belast met liet doen van uitkeeringen aan werklooze leden van zijn bond. Hij ontving hiervoor wekelijks een bedrag, dat de bedragen, die hij moest uitkeeren, te boven ging. Dat werd dan later weer verrekend. De man. die tot voor een tijd een inkomen had van f 10.per week, beheerde de bedragen, die hem door de handen gingen zeer punctueel. Toen hij evenwel zelf werkloos ge worden was en met zijn gezin van een steunbedrag van f 16.— per week moest, leven, heeft hij van de bondsgelden geregeld zooveel afgenomen, dat hij zoo ongeveer zijn oude inkomen behield. Begrijpende, dat dit tenslotte moest uitkomen, heeft hij zich tot de politie gewend, die proces-verbaal tegen hem heeft op gemaakt. Werkloozen werden door M. niet gedupeerd. Zijn bond is een bedrag van f 900 kwijtgeraakt, dal door eenige menschen zal worden bijgepast. GEVAARLIJK SPEL. Zesjarig meisje door een vrachtauto overreden. Maandnamiddag had een 6-jarig meisje te Nuth plaats genomen op het linker spatbord van een vrachtauto. Nadat de auto een dertig meter had ge reden. viel het meisje er af en kwam onder de ach terwielen terecht. Het kmd was op slag dood. De chauffeur had van het geval niots bemerkt. DE STAKING BORN. Het lijk van den verdronken arbeider gevonden. Te Stevensweert is gisteren het lijk gevonden van den Belgischen 18-jarïgen arbeider, die de vo rige week, nadat een groep stakers van het Juliana- kanaal hem hadden mishandeld, in de Maas ge sprongen is en is verdronken, vermoedelijk omdat een nageworpen steen hem getroffen heeft. Het stoffelijk overschot van den jongeman zal te Roosteren wor den begraven. TOEN B. EN W. RUZIE MAAKTEN.... Ernstige vechtpartij. Reeds sedert geruimen tijd bestoad n familieveete tusschen de gezinnen B. en W. te St Willibrord. Zondagavond ontstond naar aanleiding daarvan een ernstige vechtpartij tusschen den 21 jarigen A. B. en den 23-jarigen J. W. waarbij eerstgenoemde een aantal messteken werd toegebracht, die zoo ern stig bleken, dat B. in het ziekenhuis te Etten moest worden opgenomen. De Rijksvcldwacht. heeft het on derzoek in handen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2