Landelijke Ruitersport in het Noorden. Radioprogramma Bont Allerlei. Brieven over Engeland. - AI|e correspondentie betrekking hebbende op deze rubriek, te zenden aan J. C. Vethman, Waardpolder, Kolhorn, TeL 25. Officieele meldingen. Nadruk verboden WEDSTRIJDEN. Sterrit naar Midden-Beemster 3 Augustus a.s. In schrijvingen sluiten uiterlijk 15 Juli bij J. P. .Veening, arts te Midden-Beemster. TeL no. 2. Concours te Heiloo Augustus. DEMONSTRATIES. Anna Paulowna 26 Juli; Midden-Beemster 3 Aug.: Nieuwe Niedorp 6 September; Schoorl 8 Augustus; Broek op Langendijk 31 Augustus. L.R. Broek op Langendijk U Juli, 8.— uur L.R. Texel 16 Juli, 8.- uur L.R. Anna Paulowna 17 Juli, 10.30 uur L.R. West-Friesland 17 Juli, 1.30 uur L.R. de Noorderruiters 19 Juli, 8.- uur L.R. West-Friesland 20 Juli, 8.— uur N.B. Tijden zomertijd. Langs den hoefslag. Uit Midden>Beemster. De tijd gaat snel en de datum 3 Augustus, waarop de jaarlijksche sterrit naar Midden-Bemster zal plaats vinden, nadert met rappe schreden. Dat het succes evenredig zal zijn aan beide voorgaande ja ren wenschen wij van harte De sterrit naar Mid den-Beemster is zeker wel de mooiste wedstrijd van het seizoen. Daar bij dezen rit 't aan de ruiters zelf ligt of ze a.1 dan niet in aanmerking komen voor een goede plaatsing. In verschil met beide voor gaande jaren is het uur, of liever zijn de uren van aankomst gewijzigd, in dit geval vervroegd. Het tijd stip van aankomst ligt tusschen 10 en 13 uur. Hier mede heeft het Bestuur van Beiaart" zijn redenen gehad. Beiaart zal nl. in den namiddag van denzelf den dag een demonstratie geven te Midden-Beemster. Deze demonstratie is voor deze vereeniging zeer ge- wenscht en v wenschen dat ze bezocht zal worden door een gro<> schare van toeschouwers Dit zal het financieele gedeelte van de Sterrit naar wij hopen weer in evenwicht brengen. De onkosten voor de Sterrit toch zijn zeer hoog te noemen, terwijl de ba ten zeer gering zijn. Als wij het voorloopig pro gramma inzien, dan zal het aan belangstelling o.i. niet ontbreken. Van de verschillende nummers noe men wij: Lintenroof, carousselrijden, stoelenraces, Als extra nummertjes: Een voltige nummer van den heer Petrie (L.R. Kapt. v. d. Wal) en mej. Annie Veening (L.R. Beiaart), op het daarvoor afgerichte paard „Erna" van den eerste. Dit is voor het Noor den geheel nieuw en staat onder leiding van den her H. Lijssen, instructeur „Kapt. v. d. Wal". Bo vendien zal de heer Lijssen het bekende school- paard „Byou" van den heer J. P. Veening voorrij den; dit alleen is reeds een bijzondere attractie, daal de heer Lijssen een zeer bekende dresseur en school- ruiter is. Zijn kennis en africhten van rijpaarden in de meer hoogere rijkunst is spreekwoordelijk ge worden. Tot slot een Spring-Demonstratie, waar ook deelnemers van de sterrit aan kunnen deelnemen. Wij twijfelen niet, bij gunstig weer wordt 3 Augus tus weer een zeer geslaagden dag. VAN TWAALF FLINKE RUITERS. Er waren eejis twaalf ruiters, De manége was heel mooi, Elf ruiters zag men er toch maar, Die één was moe van 't hooi. Er waren eens elf ruiters. Was er ergens feest misschien, Er was alweer een leege plaats: Toen bleven er nog tien. Tien landelijke ruiters. Door één klein buitje regen, Bleef er een thuis, Toen waren er nog negen. Negen koene ruiters, Oefenden met volle kracht. Een jonge boy met zeer veel praats bleef thuis, Nu waren er nog acht. Acht stoere paardenvrienden. Die voor de rijsport leven. Eén zwom er gaarne in de zee, Daarom kwamen er maar zeven. Zeven groote ruiters Kwamen heel graag op de les. Een kreeg er van een motorfiets, Toen bleven er nog zes. Zes ruiterpaardenvrienden, Goede ruiters buiten kijf. De jongste kreeg eens een zware les, Daarna kwamen er nog vijf. Die vijf landelijke ruiters Rijden op paarden met veel zwier. Een ging er van naar St, Maartenszee, Toen bleven er nog vier. Deze vier koene ruiters. Studeerden hard, maar zie, Eén ervan kreeg toen logée's, Toen waren er nog drie. Dit laatste drietal ruiters. Zooals het meestal gaat. De goeden lijden altijd meer Onder dat der anderen kwaad. Weer was de opkomst slecht. Toen gebeurde 't. naar ik meen Werd het vacantie. En ging de instructeur ook heen De rijm der zeven kikkertjes Die, uit de boerensloot, Is haast 't zelfde. Met een klein verschil. Want deze waren dood. Vergadering L.R. „West-Friesland". Zaterdag jl. hield deze L.R. in café Broer te Scha- gerbrug haar zomervergadering. Voorzitter, de heer Schoorl. opent de vergadering, waarna de heer F. Rens, secretaris, de notulen voor leest, die zonder op- of aanmerking worden goedge keurd. In behandeling komt dan de agenda der a.s. Prov. vergadering te Alkmaar, waarvan punt 7 het be langrijkste blijkt, e. a. wordt echter in comité behan deld. Volgt bespreking der a.s. demonstraties en wedstrijden. Den instructeur wordt verzocht hier van verslag uit te brengen. Het blijkt dat nog ver schillende demonstraties moeten worden afgewerkt. Nadat door het Bestuur en leden de a.s. datums zijn goedgekeurd, en aangenomen, krijgt de leider vrij heid van handelen inzake deze demonstraties. Nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard houden de leden nog eenigen tijd bijeen, waar na door den voorzitter de vergadering wordt gesloten. L.R. Broek op Langendijk en Omstrekn. Algemeene ledenvergadering op Maandag 11 Juli 1.1. Nadat geruimen tijd tevergeefs gewacht is op den voorzitter, den heer Mr. C. P. Eecen, opent de pen ningmeester, de heer P Kostelijk, met een woord van welkom, in 't bijzonder aan den instructeur, den heer Vethman, de vergadering Aan de orde komt dan het geven van een demonstratie voor de L.R. te Broek op Langendijk. Dit om meer bekendheid te geven aan de jonge vereeniging, het zoo mogelijk daaraan verbonden financieele voordeel en het aanwerven van donateurs en begunstigers Door den heer Kostelijk wordt gevraagd of het reeds mogelijk is dat een zoo jonge L.R. reeds een demonstratie geeft in het einde Augustus. De instructeur bewijst het dat dit inder daad het geval kan zijn. mits de vereeniging wordt bijgestaan door een meer gevorderde afdeeling. Dit is reeds meerdere malen voorgekomen en bleek ook toen succes te hebben. De heer V. beveelt dan de L.R. Heiloo en Omstr. aan. De heer Blaauw meent, dat ook en demonstratie moet worden gegeven te Oudkarspel, daar toch de vereeniging hier haar oefenterrein heeft en men daarom verplichtingen heeft aan de burgerij. Ook dit zal worden overwogen, misschien dat de moge lijkheid bestaat met de a.s. kermis. Door den heer Verburg. secretaris, wordt, gevraagd of reeds nu hindernissen moeten worden besteld, daar deze voor de a.s. demonstratie aanwezig moeten zijn en deze anders gehuurd dienen te worden Algemeen is men van oordeel dat zelf aanschaffen het beste is, en zal prijsopgave worden gevraagd. Nog eenige be sprekingen worden gevoerd, uit e.a. blijkt wel dat een vaste wil om vooruit te komen, het idéé is van de aanwezigen; inderdaad is dit ook het geval. De L.R. heeft zeer veel leden, tamelijk goed paardenmateriaal en een enthousiast bestuur Allen belangrijke facto ren om vooruit te komen. Het is reeds laat als de heer Kostelijk, die de besprekingen op eminente wijze leidde, met een hartelijk woord deze recht pret tige vergadering sluit. L.R. „De Noorderruiters", te Den Helder. In een Heldersche courant lazen wij van een ova tie aan Z.E. Burgemeester van Den Helder. Vermeld wordt hierin dat een viertal ruiters den stoet luister bijzetten, gecommandeerd door den her Okke Visser, hoofd der „Noorderruiters". Dit is een abuis. Wel is de heer Visser 'n zeer bekende figuur te dier plaatse op paardensportgebied. algemeen leider, doch niet van de L.R. „de Noorderruiters", maar van de Rijv. „Den Helder". Het viertal waren allen dan ook rui ters van laatstgenoemde vereeniging. Vm. VOOR DONDERDAG 14 JULL HILVERSUM (1875 M.) A.V.R.O. 8.00 Tijdsein en Gramofoonmuziek9.00 Het Avro-kamerorkest10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramo- foonmuziek; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Mevr. R. Lot geringHillebrand: „Bowls en ijs"; 11.30 Voortz. solis tenconcert; 12.00 Tijdsein en Avro-kleinorkest o.l.v. Nico Treep; 1.00 Gram of oonmuziek; 1.30 Avro-kleinorkest; 2.30 Causerie door Ton Koot: „Het nationaal padvinders kamp"; 3.00 Verzorging zender; 3.15 Cello-recital; 4.00 Ziekenuur; 5.00 Radio-kinder-koorzang o.l.v. Jacob Ha mel; 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla; 6.30 Sport- praatje door H. Hollander; 7.00 Gramofoonmuziek; 8.00 Tijdsein en gramof oonmuziek; 8.15 Concertgebouw te Amsterdam. Avro-concert; 10.30 Vaz Dias; 10.45 Gramo- foonmuziek; 11.00 Grand Hotel Britania te Vlissingen, Dansmuziek; 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN (296 M.) K.R.O. 8.00 Morgenconcert; N.C.R.V. 10.00 Gramof oon muziek; 10.15 Korte ziekendienst; 10.45 Gramof oonmu ziek; K.R.O. 11.00 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein en poltiieberichten; 12.15 K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Ger ritsen; N.C.R.V. 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenuurtje; 3.30 Verzorging zender; 4.00 Zieken- uurtje; 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Steinvoort; 5.45 Gramof oonmuziek; 6.00 Alfred Tennyson: „Enoch Arden"; 6.45 Knipcursus; 7.00 Gra- mofoonmuziek; 7.30 Politieberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Concert door de Chr. gemengde zang- vereeniging Soli deo Gloria, te Amsterdam; 9.00 Decla matie door mevr. H. Arntz—de Jong; 10.00 Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; ff.20 Concert; 8.20 Idem; 11.00 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 12.20 Strijdorkest; 3.50 Omroeporkest; 8.40 Idem; 11.05 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 4.50 Concert; 7.30 Populair concert; 10.40 Vocaal con cert en dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 7.30 Concert; 11.50 Populair concert; 2.30 Gramofoon muziek; 10.30 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 1.20 Concert; 5.20 Vespercon cert. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert; 1.20 Concert; 2.20 Sonate-recital; 4.50 Concert; 9.55 Solistenconcert; 11.05 B.B.C.-dansor- kesL 8.50 Gramofoonmuziek. PARIJS-EIFFEL (1446 M.) PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; '2.50 Idem; 9.30 Dansmuziek; MILAAN (331 M.) 7.50 Gramofoonmuziek. ROME (441 M.) 9.05 Concert; 9.50 „Ur Capriccio" blijspel in 1 bedrijf; 10.50 Dansmuziek. WEENEN (517 M.) 8.50 Concert; 10.40 Zigeunermuziek. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Concert; 6.40 Dansmuziek; 10.20 Idem. BEROMUNSTER (460 M.) 8.20 Concert; 9.40 Idem; 10.05 Concert- MEN is in Engeland vrijgeviger met titels dan in Holland, maar dat iemand op 26-jarigen leeftijd wegens zijn verdiensten voor den staat tot ridder, of, zooals de Engelsche ti tel luidt, tot „knight" wordt gemaakt, is ook voor Engeland een uitzondering. Zulk een uitzondering was Charles Tilston Bright. Bright, eerst eenvoudig Mr. Bright geheeten, maar na zijn verheffing tot den ridderstand natuurlijk Sir Charles Bright (waarbij, let wel, de voor naam nooit vergeten mag worden), werd geboren op den 8 Juni 1832 tt Wanstead bij Londen, waar zijn vader apotheker was. N; een zeer bekende Londen sche school bezocht te hebben, waar verscheidene be roemde mannen hun opvoeding hebben genoten, werd Charles op zijn vijftiende jaar beambte bij Wheatstone's Electric Telegraph Companv, om vijf jaar later daarvan over te gaan naar de nieuwe Magnetic Telegraph Company, waarvan zijn oudste broer bedrijfsleider was. Van dien tijd begint voor den jeugdigen electricien een periode van steeds vermeerderende activiteit, ge paard gaande met een groeiend verlangen zich te on derscheiden. Nadat hij duizenden kilometers telegraaf draden over geheel Engeland had helpen aanleggen, kwam bij Bright het plan op Schotland met Ierland te verbinden door middel van een onderzeekabel. Dover was toen reeds verbonden met Boulogne en eveneens met Oostende, zoodat Bright's kabel van Portpatriek naar Donaghadee, want het plan werd ten uitvoer gebracht, en slaagde geheel naar wensch, de derde was, die gelegd werd. Hoewel het slagen van Jjn arbeid voor Bright een groote voldoening was, maakte het bgge,. van den kabel, juist omdat er al twee andere onderzeekabels gelegd waren, op de buitenwereld geen grooten in druk. De Iersche Zee was natuurlijk heel wat breeder dan het Kanaal, en, wat erger was, zeven maal zoo diep, maar dat waren ten slotte maar kleinigheden. Als het nu eens de heele Atlantische Oceaan was ge weest En zonder dat iemand he*. toen wist, was dit pre cies het plan, dat Bright bezig hield, en dat hem niet meer los zou laten. Als er een kabel gelegd kon worden door dé Iersche Zee van Schotland naar Ier land, waarom zou er dan niet evengoed een kabel gelegd kunnen worden door den Atlantische Oceaan van Ierland naar Amerika? Langzamerhand namen Bright's plannen vasteren vorm aan, en wist hij er invloedrijke personen voor te interesseeren. De Atlantic Telegraph Company werd opgericht in 1856, er werd 377.000 voor bijeenge bracht, waarvan 350000 in Engeland, en slechts 27000 in Amerika, en Bright werd benoemd tot Hoofd-Ingenieur. Nu was het allereerste werk, dat. gedaan moest worden, .het maken van den kabel. Daarmee gingen zes maanden heen, en toen was de heele benoodigde lengte om van Ierland uit Amerika te bereiken, ge reed, tegen den niet geringen prijs van ruim duizend gulden per mijl. Al deze mijlen aan kabel werden op het Britsche slagschip Agamemmon en het Ameri- kaansche stoomfregat Niagara geladen, en daarop werd de arbeid begonnen. Maar eerst werden afscheidsfeesten gegeven. Een zoo groot feit als de verbinding van twee vastlanden, mocht niet nuchter voorbijgegaan worden. Alleen was de tijd van het feestvieren wel eenigszins vroeg ge kozen. Maar ook aan het feestvieren kwam tenslotte een einde, en op den vijfden Augustus 1857 verlieten de beide schepen de haven van Valentia. De Niagara zou beginnen met het laten vallen van den kabel en gedurende de eerste dagen liet het zich aanzien, alsof Amerika en Europa zonder bijzonder veel moeite aan elkaar geknoopt zouden worden. Al leen vorderde het werk tergend langzaam. Tergend, omdat de Atlantische Oceaan zich nooit zoo heel lang achtereen koest weet te houden. Op den elfden begon het er dreigend uit te zien, en de zee werd woelig. Bright zette de remmen van de kabelmachine ste viger aan, óm te verhinderen, dat er te vlug zou af gewonden worden en stond zelf uren achtereen op post, om een oog in het zeil te houden. Toen ging hij even heen om een bezoek aan de machinekamer te brengen. Hij had nauwelijks enkele stappen gedaan, of hij hoorde een heel anderen klank dan hem uren lang bij het afwinden in de ooren had geklonken. Hij snelde terug, en kon alleen nog maar constatee- ren, dat er 255 mijl kabel op den bodem van den oceaan lag. Afgeknapt! Er zat natuurlijk niets anders op dan terug te kee- ren met wat er over was van den kabel. Bright liet zich niet ontmoedigen en het kabelmaken begon op nieuw. Het volgende jaar waren weer 700 mijlen ge reed om neergelaten te worden. Opnieuw vertrok ken beide schepen. Ditmaal werd besloten een andere wijze van wer ken te volgen. De Agammemnon en de Niagara stoom den naar het midden van den Atlantischen Oceaan, elk met.de helft van den kabel aan boord. Toen ze op de gewenschte plaats aangekomen waren, werden de beide kabels aan elkaar verbonden en stoomden de twee schepen van elkaar vandaan in tegenoverge stelde richtingen. Deze eerste verbinding van de twee helften had plaats op den 26 Juni 1858, maar na het vertrek van de schepen brak de kabel bijna oogenblikkelijk. Op nieuw werd een verbinding gemaakt en weer werd afscheid genomen. Nu ging het beter, in het begin al thans. Maar toen de Agamemnon 40 mijden kabel had laten afloopen, kwam er opnieuw een breuk, en op- nieuw keerden de beide schepen naar de plaats van vertrek terug. Voor de derde maal werd de verbinding gemaakt. Voor de derde maal stoomde de Agamemnon naar Ierland, de Niagara naar Amerika, En voor de derde maal brak op de Agamemnon de kabel, maar nu, nadat er 146 mijl was neergelaten en. "t was vóór den tijd van de draadlooze, de Niagara niet meer te be reiken was. Wel keerde de Agamemnon naar de ver trekplaats in het midden van den Atlantischen Oceaan terug, maar zonder veel hoop daar de Nia gara te zullen vinden. Toen bleek, dat de vrees ge grond was geweest, vervolgde de Agamemnon even eens de reis naar Amerika en kwam een week na de Niagara in Queenstown aan met de treurige tijding, dat het andere einde van den kabel niet in Ierland vast zat, maar ergens op den bodem van de zee lag. En weer gaf Bright den moed niet op. Ditmaal ver trokken de schepen uit Queenstown, en feesten wer den in 't geheel niet gevierd. Weer werden de beide einden in het midden van den oceaan aan elkaar be vestigd, weer stoomden de twee schepen van ,lkaar, weer neen. niet weer. Ditmaal bleef de kabel heel, en op precies denzelfden dag, dat de Niagara haar eind aan Newfoundland vastmaakte, bevestigde de Agamemnon het Engelsche stuk aan Ierland. De oude en de nieuwe wereld waren verbonden. Bright, hij was toen, zooals ik reeds zei, 26 jaar, werd ter stond door Koningin Victoria tot ridder gemaakt. Hij had het door zijn taaie volharding wel ver diend. Dat het met zijn kabel slecht zou gaan was niet de schuld van Bright. Degenen, die met de ver zending van de eerste transatlantische telegrammen belast waren, verkeerden in de meening, nogal een heel natuurlijke zouden wij zeggen, dat er sterke stroomen door gezonden moesten worden. Een week lang werden vergeefsche pogingen aangewend van Europeesche zijde om iets van zich aan Amerika te laten hooren, en van Amerikaansche zijde om met Europa te spreken. En toen kwam men op het idéé om zwakken stroom te gebruiken, met succes. Helaas een succes van korten duur. Want de ster ke stroomen, die een week lang door den draad wa ren gezonden, hadden de isolatie aangetast, en na twee maanden kwam er geen taal of teeken meer door. Er zat niets anders op dan opnieuw te begin nen en zoo begon in 1865 een nieuwe lijdensgeschie denis. Weer gingen honderden mijlen kabel naar den bodem van den oceaan, voor er eindelijk 1 ding tot stand kwam. Doch aan Sir Charles Tilston Bright komt de eer toe, de eerste geweest te zijn, die haar wist te maken. Moeilijkheden met Siameensche tweelingen. De rechtsgeleerden zijn het niet eens. Een wijs man heeft eens gezegd: „Je kunt iedereen ontvluchten, behalve jezelf." Hij hield bij die uit spraak echter geen rekening met Siameesche twee lingen. Deze toch zijn gedurende haar geheele leven in elkanders nabijheid en waar de één gaat, gaat ook de ander. Zooals men weet worden tweelingen, die ge deeltelijk vergroeid zijn en wel zoodanig, dat een ope ratie onmogelijk is, met den naam „Siameesche twee lingen" aangeduid. Deze uitdrukking ontstond, door dat een paar zoodanige tweelingen, die uit Siam af komstig waren, van den nood een deugd maakten en zich in variété-thaters en op kermissen lieten bekij ken. Hieraan hebben zij het te danken, dat zij wereld beroemd werden, schoon de roem een beetje moeilijk werd verworven. Te Chicago kwamen dezer dagen de tweelingen weer ter sprake, omdat een paar van deze onbenij denswaardige schepsels een aanklacht hadden inge diend tegen een spoorwegmaatschappij. Zij wenschten als onverbrekelijke eenheid niet meer dan één reisbiljet te koopen en de spoorwegdirectie dwong hen steeds zich twee kaartjes aan te schaffen. De advocaat der tweelingen beweert o.a. dit: „De tweelingen zijn niet voor hun plezier altijd in elkan ders nabijheid. Zij zijn tezamen als 't ware één enkel individu." „Maar ze nemen dan toch twee plaatsen in", brengt de tegenpartij hier tegen in. „We kunnen een paartje dat stijf gearmd het perron binnenstappend toch ook niet op één biljet laten reizen". De advocaat der tweelingen was echter niet mis: „Hier is geen sprake van gearmd wandelen", zei hij. „Dit is treurige noodzaak." „Daar kunnen wij niets aan doen. Twee plaatsen zijn twee plaatsen". „Zoo, en een dik persoon, die meer ruimte beslaat dan de tweelingen samen, moet die- soms ook twee kaartjes koopen?! Eén individu is één individu!" Het moet wel eenigszins de verbazing opwekken, dat de ongelukkige tweelingen zoo met zich laten sollen. Misschien zitten zij er niet goed bij en dan is men tot veel in staat. De tegenpartij riep de wetenschap te hulp en be riep zich op de uitspraak van doktoren, die hadden vastgesteld, dat de tweelingen niet altijd dezelfde ge dachten en overtuigingen hadden. Wie er gelijk krijgt?! Het valt niet van tevo ren te zeggen. Merkwaardig is het echter, dat het pu bliek de spoorwegdirectie in het ongelijk stelt, hoe wel deze op zuiver zakelijke gronden haar goed recht verdedigt. Honderd jaar getrouwd. Feest bij het echtpaar Filipovics. Uit Belgrado wordt gemld, dat de heer en mevrouw Filipovics dezer dagen hun honderdjarige bruiloft vierden. Hiermee hebben ze waarschijnlijk een we reldrecord gevestigd, want zelfs de Turksche Methu- salem Zaro Aga, die gedurende bijna anderhalve eeuw op aarde rondwandelde en een beste gezond heid genoot, heeft nooit en vrouw gehad, die den Bijbelschen leeftijd van 115 jaar bereikte. Mevrouw Filipovics echter bevindt zich in den doderdom van 1,3/20 eeuw Overigens verheugt zij zich in het bezit van een honderd-en-zeventien- jarigen echtgenoot, die voor'geen kleintje vervaard is. Het eerste hoofdstuk der idylle eindigde in het jaar 1832, nu juist een eeuw geleden. De blonde en krachtig gebouwde Dimitri Filipovics voerde de schoone Zivain naar het altaar. In vele gedeelten van Joego-Slavie was het van oudsher de gewoonte geweest zeer jong te trouwen. Dimitri en Zivain wil den op deze traditie geen inbreuk maken en traden dus in het huwelijk toen zij resp. 17 en 15 lentes had den meegemaakt. Zoo lang het jonge paar nog gene eigen grond be zat, werkte Dimitri op het land van zijn vader. Het schoondochtertje was niemand tot last, want zij kon de handen uit de mouwen steken en was dus een wel kome arbeidskracht. Na een paar jaar kocht Dimitri een boerderijtje en weldra behoorde hij tot de tame lijk welgestelde landlieden. Tegenwoordig zijn het natuurlijk de achterkleinkinderen, die huis en hof schoon houden, maar de oude lui interesseeren zich nog voor ieder détail. Ter gelegenheid van het groote feest verschenen uit alle deelen des lands afgevaardigden met gelukwen- schen en geschenken. De nakomelingen van het ju- bileerende echtpaar waren eveneens bijna allen aan wezig. Het zijn er ongeveer honderd. De jongsten overhandigden den ouden Dimitri groote bloemen- ruikers, waarna er indrukwekkende toespraken wer den gehouden en versjes werden opgezegd. Dimitri hoorde alles aan met een geduldig gezicht en stond toen op om zelf te spreken. Hij maakte allerminst den indruk van een af- tandsch schepsel, dat met moeite in het leven wordt gehouden, integendeel, hij praatte op den toon van en levenswijs mensch en zei o.m. het volgende: „Vijf-en-twintig jaar geleden had ik het genoegen mijn diamanten bruiloft te vieren en iedereen ver klaarde toen, dat ik er wel uit zag, alsof ik het vijL- en-twintig jaar zou volhouden. In dat opzicht heb ik dus niemand teleurgesteld. De wereld is er sedert dien niet beter op geworden, maar ik hoop toch niets dan vroolijke menschen te zien tegen den tijd, dat ik mijn honderd-vijf-en-twintig jarige bruiloft vier." Victor Emanuel III als muntenverzamelaar. Koning Victor Emanuel III van Italië, is één der beroemdste muntenverzamelaars. Hoe hij tot dit ver zamelen is gekomen, heeft hij zelf verteld. „Het toeval speelde me, toen »k nog een jongen was, een soldo van Paus Pius IX in de hand. Ten slotte had ik 15 van deze munten bij elkaar. Nu gaf mijn vader mij 60 verschillende munten, die, met die welke ik had, de kern van mijn verzameling vorm den." Wat voor den jongen een tijdverdrijf was, werd voor den man een bron van ernstig werk en bezig heid. Koning Victor Emanuel is een bekende auto riteit op het gebied van muntenkunde, eere-president van de vereeniging voor numimatiek in Italië en be zitter van één der beroemdste verzamelingen der we reld. De verzameling bestaat uit niei minder dan 50.000 munten, waaronder vele van onschatbare waarde.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2