Katholieke plechtigheid in Slootdorp. Woensdag 13 Juli 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9105 Wijding van de eerste R.-K. Kerk. Uit onze Omgeving. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Ingezonden Stukken. De nood der Tuinbouwers Gistermorgen heeft te Slootdorp in het nieuw ge wonnen land van de Wieringermeer, de plechtige wij ding plaats gehad van het eerste Katholieke kerkje, door Z.H. Exc. mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Voor deze plechtigheid bestond groote belangstel ling van den kant der parochiën uit den omtrek en aan de uitnoodiging van den Zeereervv. Heer Pastoor Braak, hadden velen gevolg gegeven om bij de wij ding tegenwoordig te zijn en den Bisschop te aan schouwen. Van het kerkgebouw woei de Hollandsche driekleur en de pauselijke wimpel. I begroeting van bisschop Aengenent bil diens aankomst. Te 9 uur arriveerde de Bisschop per auto in gezel schap van zijn secretaris, den weleerw. heer P. W. Agterof, waarna de wijdingsplechtigheden onmiddel lijk een aanvang namen. ïn het klein, maar vrien delijk kerkje merkten we o.a. op de leden van do R.K. Zuiderzeestichting, deken A. Guilonard van Schagcn, rector J. Kok van Bloemendaal, deken J. Huybers van Hoorn, Pastoor N. Bakker uit Modem- blik en pastoor H. Koppert van Wioringen. Verder den hoogeerw. heer W. Wijtenburg, regent van het seminairie Hageveld, deken J. M. Lucassén van Bever wijk, pastoor F. Cornet van Haarlemmermeer, pastoor J. N. Omtzigt van Tholen en den vloot-aalmoe- zenier majoor J. Alink. Voorts zagen we ir. A. Roe broek van de directie van de Wieringermeer, mr. H. v. Haastert en G. W. Kampschöer. burgemeester van Monster, voor den L.T.B., B. en W. van Medemblik, den heer A. J. Loerakker, de pastoors van het de kenaat Schagen, waaronder de Wieringermeer voor loopig ressorteert, den architect Van Santen uit Zaandam en den aannemer J. J. Baron uit Drachten. Verder was het kerkje geheel gevuld met geloovigen. Na de consecratie droeg de Bisschop een stille H. Mis op met assistentie van deken J. Lucassen en pastoor P. Braak. Na afloop van de H. Mis sprak de Bisschop de geloovigen toe naar aanleiding van de woorden van den Psalmist: „God heeft de zee in droogte veran derd. daarover zullen wij ons verheugen in den Heer". Diezelfde woorden, aldus Mgr., mogen ook hier vol 'dankbaarheid worden gesproken, want het is God, die door Zijn Voorzienigheid gemaakt heeft dat dit gedeelte van de zee zou worden drooggelegd en dat op deze plaats een kerkje kon verrijzen. Dit kerkge bouw is de pnort nanrhet hemelsrh vaderland zooals Cen moment tijdens de eenmaal ook de Joden geleid werden door de droog gemaakte zee naar het beloofde land. Mgr. wenschte de eerste katholieken van de Wieringermeer van har te geluk met djfe goedheid Gods, die groote dingen aan hen gedaan heeft en waardoor zij reeds nu hun eigen kerkgebouw kunnen bezitten. Tenslotte wekte Mgr. de geloovigen op tot stipte onderhouding van Gods geboden en tot een veel vuldig bezoek aan deze kerk. De plechtigheid werd daarna met het verleenen van den pauselijken zegen besloten. EEN GROOTE LüCHTVAARTMEETING TE BERGEN (N.HOLLAND). Met medewerking van het gemeentebestuur en de V.V.V. te Bergen (N.-H.) organiseert „die Sudwest- deutsche Sportfliegervereinigung" Zaterdag 23 Juli a.s. des middags 3 uur op een terrein nabij het Sluisje, te bereiken door de Studler van Surcklaan en de Mosse- lenbuurt. een groote luchtvaartmeeting. Het terrein is vanwege den Minister van Waterstaat goedgekeurd, zoodat diens toestemming voor de luchtvaartdag is verkegen. De Sudwestdeutsche Sportvliegervereeniging werd in het voorjaar van 1931 door leden van de Deutsche Luftfart-Verband opgericht. Het streven van de ver- eeniging is, door het organiseeren van vliegdagen de betrouwbaarheid van het luchtvaartverkeer te demon- streeren. In 1931 werden 40 van die vliegdagen gehouden, waarvan 4 in ons land; 9 Juli j.1. had een dergelijke vliegdag te Eindhoven plaats. Aan de start zullen verschijnen de Duitsche kunst vliegers: L. Maier, H. Moog, A. DIetrlchs, Heueck en Erbprinz Otto zu HohensolmsLich. Het programma vermeldt: vliegtuigparade, forma- tievliegen, kunstvlucht (met stilstaaande motor), bal lonwedstrijd. lappen-landingwedstrijd. kunstvliegen, (looping, rolling, vrilles, turns, rugvliegen, enz.) lucht- muzlek, spiegelgevechten, gezamenlijke kunstvucht, demonstratie met een parachute (uitwerpen van 1000 M. hoogte, sleep-zweefvlucht, verloting van vrije lucht ten, vliegtuigbezichtiging. 40.000 menschen woonden het vorige jaar in Gilze Rijen bij Tilburg dezen vliegdag bij en waren verrukt over het gepresteerde, zoodat daar dit jaap wederom een dergelijke vliegdag wordt gehouden. Het getuigt zeker van activiteit van het gemeente bestuur en de V.V.V. te Bergen om een dergelijken grootschen vliegdag aldaar in dit prachtige vacantie- oord te verkrijgen. H WIERINGEN Visscherijreglement. Daar den laatsten tijd een aantal wijzigingen zijn aangebracht in de voorschriften voor de uitoefening der visscherij, volgt hieronder een overzicht van de nieuwe-bepalingen. I. Het Koninklijk besluit van 23 Juni 1932 no. 314 betreft de registers voor de ï$e- ep kustvisschers- vaartuigen. Volgens dit besluit moeten letterteeken en num mer van het vaartuig op den boeg worden geschil derd in witte olieverf op een zwarten grond en de na volgende afmetingen hebben: voor vaartuigen met een bruto-inhoud van 42.45 M3. of meer hoogte 45, dikte 6 c.M.; bij een inhoud van 16 tot 42.45 M3. hoog te 20, dikte 4 c.M.; bij kleineren inhoud hoogte 10, dikte 2 c.M. Op de zeilen moeten de teekens in zwart of wit worden aangebracht met een hoog te van resp. 60, 40 en 25. een dnkte van 8, 6 en 4 c.M. bij de bovengenoemde inhouden. Laat de ruimte op de boog het toe. dan moeten de teekens grooter worden genomen. Een roeiboot, die bij een kustvisschersvaartuig behoort, moet teeken en nummer van dat vaartuig voeren. Een en ander is ook van toepassing op de zcevis- schersvaartuigen, die uitsluitend visschen m de territoriale wateren. II. Bij besluit van 23 Juni 1932 St. bl. 315 is o.m. vastgesteld een bijzonder visscherijreglement voor de afgesloten Zuiderzee. Hierbij zijn verschillende af wijkingen geregeld van het Algemeen Visscherij reglement. III. Bij besluit van 23 Juni 1932 Stbl. 316 is vast gesteld een nieuw reglement voor de visscherij in de Waddenzee. Hieraan is ontleend: De maat voor aaJ of paling wordt gesteld op 25 c.M.; bot 18. zalm 40. zeeforel 40, steur 150. gerookte aal of paling 22K c.M. Het is verboden voorhanden te hebben: a. zeekreef ten, welke met eieren bezet zijn. of welke, gemeten van de punt van de voorhoofdhoorn tot den boven- achtcrrand van 't borststuk, en lengte hebben klei ner dan 11 c.M.; b. oesters, waarvan de schelp over de smalste zijde gemeten, een breedte heeft kleiner plechtige consecratie. dan 6 c.M.; c. alikruiken, waarvan de grootste dwarsdoorsnede van de schelp kleiner is dan 9 m.M. Een en ander geldt niet voor oesters, afkomstig van de in uitsluitend gebruik gegeven plaatsen; oester- broed. en zaaioesters; zeekreeften van elders voor do teelt aangevoerd. Het is verboden te visschen: a. van 1 Juli tot 30 September met het staand ansjovisnet, de ansjovisfuik. het ansjovissleepnet, en de wonderkuil; b. van 1 April tot 30 September met oestervisch- tuigen en van 1 Mei tot 30 September met wulken- vischtuigen anders dan op een in uitsluitend gebruik gegeven plaats. Oesters of wulken, welke in die tijd vakken worden gevangen, moeten onmiddellijk weer te" water worden geworpen. Het is verboden te visschen o.m. met harpioen, cl- ger,' aalschaar of eenig ander vischtuig, dat ge- eigend is de visch te verwonden, met uitzondering van hoekwant; cvenzoo met een vischnet, waarvan het netwerk van metaalgaas is vervaardigd, met uitzondering van de kreeftenkorf. Het is verboden botnetten (schutnetten) te zetten binnen een afstand van 500 meter of bot of andere visch te rapen binnen een afstand van 550 meter van door een ander geplaatste botnetten. De schipper van een visschersvaartuig is verplicht bij te draaien, zoodra hij daartoe door een ambtenaar belast, met het opsporen der bij of krachtens de vis scherij wet strafbaar gestelde feiten, wordt aange maand. Als zoodanige aanmaning geldt het aanroe pen, het hijschen of zwaaien van een witte vlag of het toonen van een stakellicht. Overtredingen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoog ste honderd vijftig gulden. IV. Bij beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid van 29 Juni 1932 zijn nieuwe voorschriften vastgesteld voor het aanvra gen en verleenen der consenten voor de kustvis- scherij. De voornaamste hierin gekomen wijziging is dat de consenten voortaan voor één kalenderjaar gelden. Wordt de kustvisscherij uitgeoefend door een schipper in gezelschap van personeel dat bij hern in dienst is. dan behoeft alleen de schipper een con sent te hebben. Bij ziekte van den houder van een consent kan deze worden vervangen door een ander persoon. Uit schriftelijk bewijs moet dan blijken, dat van de ver vanging is kennis gegeven aan de autoriteit, die het consent heeft uitgereikt, terwijl de vervanger het consent bij zich moet hebben. Daar de visscherij in de territoriale wateren vol gens de Visscherijwet zeevisscherij is geworden, is daarvoor niet langer een consent noodig. Het tweede millioen. En wie er van zullen krijgen. De steun aan den Westfrlesohen tuinbouw is een onderwerp, da.t. zooals te begrijpen is. in het middelpunt der algemeene belangstelling staat, in het bijzonder in die van onze tuindersbevolking. Deze belangstelling geldt niet zoo zeer den steun in algemeenen zin. hoe overtuigd ledereen ook is van de noodzakelijkheid vgji invoering eener algemeene steunregeling, daar de nood bijzonder hoog geklommen is. doch gaat meer uit naar de steunverleening in den vorm van het zoogenaamde tweede millioen. Bij Wet van den llden Februari 1932, Stbl. no. 46 is door de regeering ten behoeve van den graven tuin bouw in West Friesland een crediet beschikbaar ge steld van f 700.000. onder voorwaarde, dat de betrokken gemeenten er uit eigen middelen nog 30 pet. of f 300.000 bijpassen, zoodat een millioen beschikbaar komt. Voor de tweede maal is nu door de regeering een wetsont werp aanhangig gemaakt, inmiddels door de Tweede Kamer aangenomen, en dat weldra de goedkeuring van de Eerste Kamer zal verkrijgen. Zooals bekend mag worden verondersteld, was er. nadat het eerste millioen was gevoteerd, door de noodlijdende bouwers ruim 4 millioen aangevraagd. De zoogenaamde Commissie van Advies en de verschillende gemeentebesturen hebben op de aanvragen ook al in verband met den slechten toestand der gemeentefinantiën, zoodanig besnoeid, dat ze tot 50 pet. of ongeveer 2 millioen werden terugge bracht. De besnoeiing op de aanvragen geschiedde in verreweg de meeste gevallen niet uit overweging, dat de betrokken tuinders de aangevraagde gelden wel kon den missen, doch op grond van het motief, dat, waar nu eenmaal geschift moest worden, de allerarmsten in aanmerking kwamen voor een renteloos voorschot. Tal rijk zijn ook de afwijzingen, gegrond op de overweging, dat de betrokkenen op het oogenblik. waarop de aan vragen werden behandeld, nog een voorraad stapelgroen ten in voorraad hadden, van welker opbrengst nog ln het levensonderhoud kon worden voorzien. Hoe het met die finantieele opbrengst is geloopen, weet ieder, die den gang van zaken op de groenteveilingen in den af- geloopen winter heeft gevolgd. Het bovenstaande overwegende, zou men mogen aan nemen, dat, nu er opnieuw een millioen beschikbaar kan worden gesteld, allen, die het noodig hebben, in aan merking zullen komen, er een evenredig deel van zul len krijgen. Tot groote verwondering en ontstemming van velen, allicht wel van allen, wordt nu de meening gelanceerd, en nog wel van gezaghebbende zijde op tuin bouwgebied, dat alleen die tuinbouwers voor een uit- keering uit het tweede millioen in aanmerking komen, die hebben genoten van het eerste millioen. En de re deneering, die tot deze meening leidt is dan hierop ge grond, dat, daar het eerste millioen niet voldoende was, om aan alle toegewezen aanvragen te voldoen, het twee de millioen moest worden gevoteerd, om dit doel te be reiken. Daaruit zou dus volgen, dat geen enkele bouwer, die bij de eerste steunverleening is uitgesloten, maar döor de slechte uitkomsten van de wintercampagne in even moeilijke of misschien nog moeilijker positie is ge komen. dan velen van hen, die in eerste instantie steun kregen, voor een steun uit het tweede millioen in aanmerking komt. Wij geven desalniettemin de hoop nog niet op, dat er voor die gedupeerden nog wel een kansje is. En wij vinden daarbij steun bij het volgende. Het wetsontwerp stelt het rentelooze crediet beschik baar voor den groven tuinbouw in West-Friesland, en spreekt dus niet van een beschikbaarstelling aan die tuinders, welke reeds eerder een renteloos voorschot kre gen. Verder is het ter beschikking gesteld van de ge meentebesturen, mits 30 pet. uit eigen middelen wordt bijgepast. De verdere voorwaarden, die zijn gesteld ten aanzien van de punten: tuinbouw het hoofdbedrijf, het niet kunnen krijgen van andere hulp. de berekening van het benoodigde bedrag voor levensonderhoud, de werk zaamheden. waarmee de Centrale Commissie van Ad vies wordt belast, dit alles wijst er toch op, dat de aan vragen weer kunnen geschieden als bij de eerste crediet- verleening. Ket is haast niet aan te nemen, dat voor het invullen van een aanvraagbiljet, dat ook bij deze steun regeling dient te geschieden, alleen die bouwers in aanmerking zouden komen, die vroeger een renteloos «oorschot kregen. Het lijkt ons niet buitengesloten, dat bij verschillende gemeentebesturen, mocht de eerste zienswijze juist zijn, stemmen zullen opgaan, om do regeering op het on recht vaardige daarvan te wijzen. Een krachtige actie is in deze alleszins op zyn plaats. Of „De Regeering zal het platteland niet vergeten." Dit Koninklijk woord, door Hare Majesteit de Ko ningin uitgesproken tijdens haar bezoek aan de noodlijdende boeren, land- en tuinbouwstreken, in Nederland, het bracht weer hoop en moed in de ge-, moederen der vooral de laatste jaren onder zware fi-. nancieele zorgen gebukt gaande tuinbouwers. Want immers deze koninklijke belofte, wat kon ze anders betoekenen dan alléén dit: dc Regeering zal u boe ren, land- en tuinbouwers gij die in de eerste plaat3 zorgt voor de voedselvoorziening van alle andere burgers, en die daardoor een eerste plaats inneemt en onmisbaar zijt voor onze maatschappelijke samen leving, de Regeering zal u in deze moeilijke dagen met daadwerkelijken financieelen steun of op welke andere wijze ook, dc noodige hulp verleenen, waar door uwe bedrijven in stand kunnen blijven en wor den voortgezet, dc financieele zorgen van u zullen worden afgenomen en u een betere bestaanszekerheid zal worden gewaarborgd. En nu mag de één meer enthousiast tegenover deza koninklijke belofte hebben gestaan dan de ander, de één het meer hebben beschouwd als een beau geste om de menschen zoet tc houden en de ander als een bewijs van medelijden en medeleven van Ilooger- hand met de nooden Harer produceerende burgers, een waarheid is het, dat de meesten in dit koninklijk woord vertrouwen meenden te moeten stellen, op deze koninklijke belofte, hun hoop hadden gevestigd. Immers tot nog toe had in de geschiedenis van Ne derland tegenover Zijn of Haar volk, een Oranje Zijn of Haar woord nog nooit gebroken, noch was immer in een belofte aan Zijn of Haar volk gedaan te kort geschoten. En inderdaad scheen het dan ook, dat deze belofte spoedig in vervulling zou gaan. Den graan- en landbouwers werd een minimum prijs voor hunne tarwe en suikerbieten gegaran deerd. de boeren zullen een toeslag krijgen op hunne melk en boter, voor de pluimveehouders zou of zal een gedeelte kipeieren uit de markt worden genomen, om daardoor de prijzen zoo mogelijk op foonend peil te houden. Of dit alles af- en voldoende is. wil ik niet beoordeelen en voor de tuinbouwers, uit den treure is het op vergaderingen door hunne besturen en lei ders verzekerd, zouden voor het komende seizoen voor hunne producten eveneens loonende minimum prijzen worden vastgesteld, waardoor hun bestaans zekerheid zou zijn gewaarborgd. Bijna te mooi om waar te wezen, maar wie er aan durfde twijfelen was een dwarskijker of erger. Echter het nieuwe seizoen is begonnen, reeds eeni- gen tijd aan den gang met voor de grove tuinbouw producten steeds lagere en inzinkende prijzen, wel ke bij stukken na niet loonend zijn en een steeds grootere verarming onder de tuinbouwers ten gevol ge hebben, voor zoover althans deze grootere verar ming bij een groot deel hunner nog mogelijk is, want velen hunner zitten reeds zoo diep in de schulden, dat ze er waarschijnlijk nooit meer uitkomen. Van de in uitzicht gestelde garantie- of minimum prijzen is tot heden toe niets gekomen. Men heeft de tuinbouwers zeker vergeten, die waren alleen goed en in tel in de mobilisatiejaren, toen de Regeering door het vaststellen van maixmumprijzen etcreenige tientallen millioenen van hun wist te plukken. Of de garantie- of minimumprijzen nog eenmaal zullen komen? Men is er bij de Regeering waar schijnlijk nog altijd mee bezig, en 't maakt zeker wel een punt van ernstig onderzoek uit. Voorloopig echter, zal er wel niet veel van komen, want de Kamers zijn op reces en Regeering en Ka merleden gaan eenige weken met vacantie, met be houd van salaris, om uit te rusten van den zwaren legislatieven arbeid van 't afgeloopen seizoen, mis schien wel om nieuwe werkkrac'.L op te doen, voor de komende verkiezingscampagne. Ook de tuinbouwers, bij dezen voortgang, gaan straks met vacantie, als hun geld op is, om hunne bedrijven voort te zetten, maar zij gaan niet naar Zwitserland of de Riviera. zelfs niet naar Schevenin- gen of Zandvoort maar, naar 't armbestuur of *t crisiscomité. De Regeering zal het platteland niet vergeten! Jam mer is liet te moeten constateeren. dat deze konink lijke belofte, dit koninklijk woord, dat eens zoo mooi en hoopvol klonk, tot op 't oogenblik althans voor den Noordhollandschen bouwer van grove tuinbouw producten niet in vervulling is gegaan, niet is nage komen, niet is ingelost, maar voor dezen slechts een ijdelen klank blijkt te zijn. Jammer, want beloften van hoogerliand, door ko ninklijken mond uitgesproken, welke niet worden na gekomen, zij kunnen niet anders u- n in de tegenwoor dige omstandigheden op den algemeenen volksgeest een zeer ongunstigen invloed uitoefenden. In dank voor de plaatsing. J. VLUG. Noordscharwoude, Juli 1932. ANNA PAULOWNA BREEZAND. Verkooping. Ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorl- dam had in de zaal van den heer Jb. Borst de verkoo ping plaats van: Een huis en erf, groot 5 A. 50 c.A., ge legen aan den Kleiweg, eigendom van den heer S. Sesse- veld. en drie perceel-en bloembollenland, tezamen groot 9.82.81 H.A. De combinatie, ingezet op f 28050, werd niet afgemijnd. Kooper de heer D. Lubbert. Een huis met schuur en erf, aan den Kleiweg, ver huurd aan den heer J. de Boer, eigendom van de Fa. Wilden en Esseveld Bros te Sassenheim en twee percee len bloembollenland, tezamen groot 5.02.00 H.A. De com binatie was ingezet op f 4560. Het bod werd tot f 7221 verhoogd en daarna op f 1700 gemijnd. De N.V. Lefeber en Van Ruiten te Lisse werd dus eigenaar voor f 8921. Een burgerwoonhuis met schuur (verhuurd aan den heer J. Kalter) en bloembollen- en bouwland, tezamen groot 4.86.10 H-A., gelegen aan den Meerweg en eigen dom van den heer G. P. Bronkhorst te Heemstede. In combinatie ingezet voor f 12.500. Niet gemijnd. Kooper de heer D. Lubbert Een woonhuis met erf. aan den Zwarteweg. eigen dom van den heer G. N. Gouwenberg. groot 8.75 A. In gezet op f 3800, gemijnd op f 440. Kooper Ph. F. J. de Wilde voor f 4240. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer M. Wissekerke. slaagde bij het te Den Haag gehouden Machinistenexamen voor het theoretische gedeelte, diploma C. De heer J. L. sleepte Maandagavond een defecte auto. De achterste auto voerde geen licht, de voorste alleen aan den rechterkant. Op den Zwarteweg, ter hoogte van de R.K. school, kwam de motorrijder P. Smit in botsing met den achtersten wagen. S. dacht n.1. dcor het ééne licht met een tegenkomenden motor te doen te hebben. Daar hij daarvoor voldoende uithaalde, ging hij nog rakelings langs de eerste auto. maar kon de tweede niet irieer misrijden. S. bekwam een bloeduitstorting in de knie: z'n duopassagier een gekneusde arm. De motor werd vrijwel vernield.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5