Hoe trekt men een horoscoop? Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Het uur der onbedachtzaamheid. Voor den Politierechter. Fa. Gebr. ROTGANS Lucullus Inmaakglazen S. DE VRIES - Molenstraat - Schagen. Komkommertijd ANNA PAULOWNA. De Rijksontvanger te Anna Paulowna zal zitting houden te zijnen kantore Molenvaart no. *22 voor het behandelen van aanvragen van kostelooze rijwielbe- lastingmerken op: Donderdag 21 Juli, 28 Juli en 4 Augustus 1932, 's na middags van 5 tot 7 uur. Zaterdag '23 Juli, 30 Juli en 6 Augustus 1932, 's na middags van 214 tot 4Yt uur. DEN HELDER Ernstig motorongeval op den Zeedijk. Maandagmiddag te omstreeks half twee heeft op den Zeedijk alhier een ernstig motorongeluk plaats gevonden, dat den bestuurder van het rijwiel bijna het leven gekost heeft. In zeer snellen vaart kwam deze aangereden en vlak bij den afrit naar de Oude Helder slipte hij. Het gevolg hiervan was dat de motor vooruit schoot en den bestuurder een groot stuk meegesleept werd. Vrij ernstig gewond werd hij opgenomen. Het slacht offer bloedde uit verscheidene wonden en was op diverse plaatsen gekneusd. Naar wij later van ooggetuigen vernamen, heeft de man een en ander aan zijn eigen roekeloosheid te ■wijten, aangezien deze met een zeer groote snelheid gereden moet hebben. De K. 14 in Nieuwediep verwacht. Zooals men reeds uit de bladen zal hebben verno men, is de bouw van den nieuwen onderzeeër der Nedeiiandsche Marine op de werven der Rotterdam- sche Droogdokmaatschappij van deze week klaar ge komen. De K. 14 welke bestemd is om naar Ned. O.-Indië te worden uitgezonden, wordt in den loop van deze week alhier verwacht. Alsdan zullen er de proeftochten mee gehouden worden. Warmte-slachtoffer. Het was verwonderlijk dat door de warmte hier ter stede nog geen slachtoffers waren gevallen, terwijl men overal elders in den lande hier van hoort. Maandagmiddag kreeg een arbeider, die in den om trek van den Middenweg op zijn land aan het hooien was, het plotseling benauwd. Even later zakte hij in elkaar en moest door de toegeschoten menschen weg gedragen worden. Later bleek, dat de man een zonnesteek gekregen had. Van zijn toestand is ons tot nu toe niets naders be kend. Angstige oogenblikken. Zoo lang het ons heugt kunnen wij ons niet herin neren aan deze kusten van ongelukken in het be kende „drijfzand'' te hebben gehoord. Sinds gistern zijn wij er evenwel aan herinnerd dat dergelijke verraderlijke plekken nog wel degelijk bestaan en dat zij al buitengewoon gevaarlijk zijn. Te omstreeks 2 uur in den middag wandelden een drietal jongelui van ongeveer 16-jarigen leeftijd over het strand in de buurt van paal 55. Een van hen liep vlak naast het door de eb droog geworden gedeelte. Plotseling hoorden de beide anderen een geschreeuw achter zich en zagen toen 'n wonderlijk schouwspel. Hun makker was tot aan zijn middel in het zand ge zakt en werd nog steeds langzamerhand dieper ge trokken. Zij begrepen direct dat dit in verband met het zoo vaak beschreven en zoo zeer gevaarlijke drijfzand moest staan. Zonder zich verder te bedenken zijn zij op hun buik naar de plaats des onheils gekropen en konden zoodoende hun vriend, die natuurlijk doodelijk be angst was. de hand toesteken. Vanzelfsprekend ging alles zeer langzaam in zijn werk en moest er steeds terdege uitgekeken worden waar ze zich waagden. Gelukkig was het slachoffer juist op de grens van het drijfzand terecht gekomen, zoodat het nog al ge makkelijk viel hem er met vereende krachten uit te trekken. Voor de jongelui een paar angstige oogen blikken. Naar aanleiding hiervan willen wij nog even op merken dat het hier genoemde drijfzand langs onze geheele Nederlandsche kust voorkomt. Het is buiten gewoon gevaarlijk en indien men zoo onfortuinlijk is er diep in te geraken is het meestal niet meer mogelijk te redden. Het ontstaan van drijfzand wordt als volgt ver klaard. Door de onderstroom die tusschen eb en vloed langs het strand schuurt, wordt het strand op een daartoe aanleiding gevende plaats uitgehold. Het wa ter dringt naar boven en vermengt zich met het zand, dat in verband hiermede tot een soort pap wordt vervormd. Van boven gezien is het zand gelijk aan den ove rigen grond. Niets wijst erop dat men zich in de buurt van het gevaarlijke drijfzand bevindt. Bevindt men zich in een dergelijken gevaarlijken toestand, dan is het beste, dat het slachtoffer zich voorover laat vallen en aldus het lichaamsgewicht over een grootere plek uitstrekt. Het inzakken zal hierdoor veel langzamer geschieden en aan helpers wordt de gelegenheid verschaft hulp te bieden. OUDE NIE DORP In den nacht van Maandag op Dinsdag is afgebrand de behuizing van den heer J. Witte te Zijdewind. Het woonhuis is nog blijven staan. Het belendende woonhuis van den heer B. Lampe werd eveneens een prooi der vlammen. Verzekering dekt voor beide perceelen de schade. Oorzaak is vermoedelijk hooibroei. Tot notabel bij de Ned. Herv. Gemeente is in de va cature ontstaan door het overlijden van den heer J. Ste kelbosch gekozen de heer P. Kooij. In het onderling veefonds te Zijdewind waren ge durende de maanden Mei en Juni 1.1. resp. verzekerd 294 runderen voor f 43575.50 en 290 runderen voor f 40427. De omslag werd bepaald op 50 ct. en 20 ct. per verze kerde f 100. Naar wij vernemen is door 't Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. alhier aan den voorzitter der Ontwapenings conferentie te Genève een telegraim verzonden, het verzoek aan de Conferentie inhoudende, om de voorstel len van President Hoover aan te nemen. BARSINQERHORN Politie. Gevonden: een autoband. Inlichtingen ter Secretarie. Aan den dienstplichtige der lichting 1932 uit deze gemeente, G. J. Jannes, is met ingang van 4 Juli 1932 voor een jaar vrijstelling van dienstplicht ver leend. HARENKARSPEL De Raad dezer gemeente is tot een vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 18 Juli des avonds 8 uur. O.m. zullen worden aangeboden de diverse reke ningen over 1931, en zal worden behandeld een ver zoekschrift van den Modenen Arbeidersbond, van den R. K. Landabeidersbond en van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond om productieyen arbeid te verstrekken, zulks in verband met het ontslag van de arbeiders in de Wieringermeer. SINT MAARTEN In een gehouden bestuursvergadering van de afd. St. Maarten van den Bond voor Staatspensioen is be sloten om ook dit jaar weer een reisje voor de ouden van dagen te organiseeren. De hiervoor benoodigae gelden zullen wederom door inteekenlijsten, zoo mo gelijk, vergaard worden. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 12 Juli. PRESIDENT MR. KRABBE. Aangehouden uitspraak van 28 Juni. Adrianus Gr., Egmond aan Zee. Kinderzaak. Op nieuw aangehouden tot volgende week. De in de slechtste conditie medewerkende acteur in de dramatische een-acter, officieel aangeduid door den weinig erebied wekkenden naam „verdachte"' welke ten 11 uur was uitgenoodigd op 'n convocatie ter afmeting van een half vel folio, loonde het aspect van een jeugdige gunstig en gesoigneerd uitziende heer, den indruk wekkende, dat hij misschien met de meervoudige strafkamer iets had te verrekenen be treffende de wedrennen, b.v. de Sweep stake van Kal- verdijk of daaromtrent. Hij bleek echter bij nader op gave te zijn de 32-jarige heer Pieter Willem Edwood van L., werkzaam in het filiaal van „Tante Pos" te Schagen. Het is natuurlijk begrijpelijk dat hij hier niet kwam om over de wenschelijkheid van het be houd eener derde bestelling te spreken, doch^ hij stond terecht ter zake verduistering van f 133.15 uit de zegelkas. Gedurende de behandeling bleek overtui gend, dat de financiën van dezen zegeldienaar tame lijk hopeloos in de knoop waren geraakt en de jonge man, gehuwd en vader van 2 kinderen, zich op deze hoogst roekelooze wijze uit de impasse had willen red den. Het was niet de eerste maal dat het met zijn zegeltjes-negotie niet in den haak was, maar de ad ministratie had hem tot dusver met bewonderens waardige edelmoedigheid de hand beschermend boven het hoofd gehouden en hem tot oprechte verbazing van den heer Officier als zegelverkooper gehand haafd. Deze magistraat liet zich trouwens kennen niet zoo'n goedhartigen vriend te zijn van verdachte en qualificeerde diens frauduleuze handelingen zelfs zoo ernstig, dat gevorderd werd zes maanden onvoor waardelijk, met last tot onmiddellijke gevangenne ming! De doodelijke verschrikte delinquent had het na tuurlijk onder de beraadslaging van Raadkamer lang niet lekker, doch president Mr. Krabbe deelde hem na de schorsing mede, dat de gevangenneming was geweigerd en de Rechter-Commissaris alsnog een verder onderzoek zou instellen, zoodat het gevaar van een directe gevangenneming bezworen was. IN 'T GEZICHT VAN DE HAVEN GESTRAND. Omstreeks Mei van het jaar O. H. 1930 werd door deze rechtbank voorwaardelijk veroordeled tot 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar, collega Gerrit Hartogh W., 'n Amsterdamsche sportverslaggever, die onder den voornamen titel van Jonkheer Bosch van Drakensteijn, verschillende goedgeloovige café houders had bewogen een annonce op te geven voor een armzalig sportblaadje. Tot loon voor dezen steun werd hen dan toegezegd de gunst van een sportver- eeniging, die dan hun café met een bezoek zou ver eeren. Verschillende caféhouders in de provincie, o.m. te Heiloo, Berkhout, Ursem en Heemskerk, lieten zich lijmen door de mooie praatjes van den imitatie jonk heer Bosch van Drakensteijn en offerden hun gaaf geldje voor de advertentie, doch hebben tot den hui- digen dag de excursian nooit zien verschijnen. Het was natuurlijk je reinste oplichting en de listige journalist werd op de boven omschreven wijze tot de orde geroepen. Jammer genoeg echter scheen zijn uithoudingsvermogen tegen en driejarige proef niet bestand en kwam hij om een of andere reden op nieuw in conflict met den strafrechter, althans had heden met gesloten deuren, zooals de wet gewoonlijk voorschrijft, de beraadslaging plaats omtrent de ten uitvoerlegging der ruim 2 jaar geleden opgelegde voorwaardelijke straf. De volgende week zal dan blij ken of de eventueele vordering tot omzetting zal worden toegewezen. *N PAAR SJOVELE KLANTJES VOOR ARTIKEL 247 STRAFRECHT. In deze zitting werden twee zedenmisdrijven met ge sloten deuren behandeld. In de eerste plaats contra den arbeider Fokke Tjietse PI. uit den Helder, thans in voorarrest, ver dediger Mr. G. A. de Lange en in de middagzitting te gen den 63-.jarigen arbeider Willem L.. wonende te Enkhuizen, eveneens in voorarrest, verdediger Mr. v. d. Loos. In beide zaken Dinsdag 19 Juli uitspraak. Strafzitting van Dinsdag 12 Juli. 4 BIERGLAZEN. EERST IN DE KRAAG EN DAARNA STUKGESLAGEN. In aansluiting met de leus „Variatio delectut' ver scheidenheid behaagt werd op dezen vacantiezittings- dag bij wijze van entré acte om kwart over 2 uur eerst nog een politiezaak behandeld. Onze president der meervoudige strafkamer, die te vens met onverminderd animo per jaar de hem toebe deelde schraal gemeten 500 politiezaken behandelt, moest heden, alvorens zich met hart en ziel te wijden aan het ontrafelen van een „question brulante" uit Uitgeest, waarin de rooie Haan koning kraaide, ook nog zijn in- 1 teresse bepalen op een verzetzaak uit Den Helder, be treffende zekere heer Jan de Gr., door hem op 18 April in contumaciam, welk weeklinkend ingeleerd woord be- teekent: bij afwezigheid van den verdachte, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, ter zake van een door j laatstgenoemde heer gepleegde vernieling van 4 biergla zen, op Zaterdagavond van 5 Maart in een café te Helder. De veroordeelde heer de Gr. koesterde vermoedelijk niet de minste belangstelling voor het menu van het Staatshotel-restaurant, in den volksmond gewoonlijk poëtisch aangeduid als „den sukkelamolen" en was al- I zoo tegen het hem ongevallige vonnis in verzet geko- men. Geen wonder, één maa-nd van kloosterlijke sepa ratie en versterving van alle aardsche geneugten voor 4 gebroken bierpotjes van ten hoogste 3 stuivers per j stuk, wie zou een dergelijk vonnis als een geschenk des Hemels lijdzaam en dankbaar aanvaarden. Jammer genoeg liet hij echter ook heden den vogel weer over het touw vliegen en werd het verzet, door zijn hernieuwde absentie onherroepelijk vervallen verklaard. Barometerstand op Woensdagmorgen 9 uur: 760 m.M. Vooruitzichten: Veranderlijk. Temperatuur: 21 gr. C. is 70 gr. F. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE TOTOHANDEL. Kodak-, Agfa-. Gevaert-. Lumière-, Seliofllms, 6 X 9. 60 cent. Hoogglans aidrukken, 6 X 9, 8 cent. Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrnkinrichting. HOOGZUDE E 103. SCHAGEN in alle maten steeds verkrijgbaar bij Steriliseerketels compleet S 2.50. Komkommertijd mijn hemel, hoe wij hem al len kennen! Komkommertijd do thermometer stijgt en de mensch zoekt verkoeling in de schaduw. En hoe hoo- ger het kwik stijgt, des te dieper begraven wij onze warme wintergoederen in de kasten en wij verloo- j chenen er immer meer Komkommertijd de schoolklassen liggen in die pen slaap. Monotoon klinkt de stem van den on derwijzer of de onderwijzeres, werktuigelijk bewegen zich de pennen over het witte papier. De oogen val len nu en dan toe, de blikken zweven in het leege, 1 de gedachten gaan naar verwijderde, verlokkende dingen, naar een douche, naar een bad na school tijd, naar een fietstocht in den koelen avond, naar een wandeling, een weekend, naar de zomervacantie. Komkommertijd terwijl de lucht boven de daken der stad trilt, zitten vele menschen-kinderen afwezig I in hun bureaux, schrijfmachines voelen zich, potloo- den glijden speelsgewijze van den eenen vinger in den andere. Waarom men hier eigenlijk zit? Er komt toch geen enkele klant. Voor de afwikkeling rler dringend ste zaken zelfs is het te warm. Welke zelfmoordenaar voelt thans zelfs lust trappen te beklimmen. Wie heeft er zin om in zwarte jas en keurig gesteven boord te gaan onderhandelen? De bedienden zitten den tijd af te wachten, dat hun „uur" is gekomen. Als men eens Röntgenfoto's van gedachten kon maken welke din gen zouden dan wel in deze uren in Juli aan den dag komen? Maar gedachten zijn tolvrij. Dat zegt ten minste 'n oud,, eerwaardig dichter, die het wel weten moet Komkommertijd er gebeurt niet veel in deze wereld en als er iets gebeurt, wordt het als een sto ring gevoeld. Zelfs op de plaatsen, waar de draden der wereld samenkomen, op de redacties vau zoo me nig dagblad zit zoo au en dan de een of ander met de handen in het haar lieve hemel, nog eens J toe! Wat moet men den zomerschen menschenkinde- ren bij hun ontbijt en 's avonds voor nieuws vertel- i len? Maar waarom deze overal bekende tijd genoemd is naar den verfrisschenden komkommer? Mijne hee- ren zoo weinig als er op di„ oogenblik ook in de wereld gebeurt, zoo weinig als men tegen de gebeur tenissen is gewapend wij begroeten in deze we ken de geboorte van den komkommer van dit jaar. Wij wenschen hem en ons toe, dat hij ons ook voortaan vreugde en genot moge brengen in droeve stonden. Komkommers in deze warme zomerdagen, nu de zon ons roostert en stooft, nu ons verhemelte en onze maag naar iets koels, iets verfrisschends verlangen komkommer, frissche komkommer, ontvang onzen eerbiedigen grueU door F. MELLINGER. Iets over de geschiedenis der astrologie. De astrologie, de kunst om lot en toekomst der men schen te voorspellen uit den stand der sterren en andere hemellichamen, werd reeds in ontwikkelden vorm door de Babyloniërs beoefend. In Babylonië en Assyrle was de astrologie een der belangrijkste middelen voor de priesters, om den wil en de plannen der godheden te leeren kennen. De astrologie was daar gebaseerd op een wereld onder goddelijk bestuur. Uitgaande van het feit. dat leven en geluk der menschen af hankelijk zijn van hemelverschijnselen, dat de vruchtbaarheid der velden afhangt van de zon, die aan den hemel schijnt en den regen, die van den hemel komt,, kwamen de Babyloniërs tot de conclusie dat alle groote go den in den hemel zetelden. Zon en maan waren goddelijke machten, evenals vijf planeten, n.1. Jup piter. Venus. Saturnus. Mercu- rius en Mars. De beweging de zer hemellichamen, werd be schouwd als de activiteit der goden. De Babylonische pries ters bedachten toen een stelsel voor de interpretatie der he melverschijnselen en van zon, maan en vijf planeten werd dit stelsel spoedig uitgebreid tot de vaste sterren. Gelet werd niet al leen op de beweging van de hemel lichamen, maar ook op hun onder linge verhouding en op alle bijzonder heden. Aan alle verschijnselen werd een of andere beteekenis gehecht. Men ging daarbij na -wat vroeger onder de zelfde verschijnselen was voorgevallen. Wan neer dus eens bij nieuwe maan in een be wolkte lucht een overwinning op den vijand had plaats gehad of een overvloedige regen was gevallen, dan werd zoo'n maan als een gunstig voor teeken beschouwd. In de vierde eeuw vóór Christus gingen de Grieken belang stellen in de astrologie. Zij knoopten haar aan bij ongeveer alle bekends wetenschappen, zooals botanie, chemie, zoölogie mineralogie, inatomie en geneeskunde. Zij voerden ook de dierenriem in het stelsel in. Vanuit Griekenland vond de beoefening der astrologie haar weg naar Rome. Van de 7de tot de 13de eeuw brachten de Arabieren de kunst op hooger peil. In het Europa van de 14e en de 15e eeuw maakte de as trologie grooten opgang. Het stelsel van Copernicus, dat de aarde tot een ondergeschikt hemellichaam maakt, deed echter grooten afbreuk aan de sterrenwichelarij. De techniek van het horoscoop trekken. De wereld staat op zijn kop. „Gezond verstand" is niet meer in staat antwoord te geven op de groote vragen, die ontspringen aan de nooden dezer tijden. En daarom bezint men zich nu weder op de wijsheden, die reeds ten tijde van de Babyloniërs en Egyptenaren door priesters en ingewijden werden bewaard. Zoo bre ken voor de waarzeggers, de mediums en de helderzien den goede dagen aan, terwijl de tegenstanders liefst weer brandstapels voor toovenaars en heksen zouden oprichten. Want wie heeft in onze wereld, die wordt heen- en weergeworpen tusschen ongeloof en bijgeloof, genoeg onderscheidingsvermogen, om niet mysterie en humbug, geheime wetenschap en geheimzinnige zwen- delarij te verwarren? Wat valt er nu in dit verband te zeggen over de kunst der astrologie? In de eerste plaats zij er de na druk op gelegd, dat de steeds weer aan de astrologie gestelde vraag hoe het mogelijk is, dat de sterren invloed hebben op karakter en levenslot geheel on wetenschappelijk is. Want zooals Oscar Schmitz in zijn lijvig werk over den „Geest der Astrologie" zegt „de taak der exacte wetenschap bestaat niet in een beschouwing over de vraag, hoe het mogelijk is, dat iets geschiedt, maar in de waarneming, wat en of er iets geschiedt en onder welke voorwaarden. Wat is dan eigenlijk een horoscoop? Het is een schetsteekening van den sterrenhemel met de plaats van de planeten op een zeker oogenblik en gezien van uit een bepaald deel van de aardbol. De astroloog moet zoo nauwkeurig mogelijk het tijd stip en de plaats van de geboorte kennen van dengene. wiens horoscoop hij wil trekken. De geboortedag alleen stelt hem slechts in staat de plaats van de zon in de dierenriem te bepalen. Weliswaar is de invloed van y> Ram 0 Kreeft S0* Weegschaal Steenbok Stier «A Leeuw Schorpioen jratermar Tweelingen W Maagd Schutter Vlsschec Zon Mercurlus 9 Venus i Aarde c'Maan t Mars 1 Juplter »Saturnus5QranusNeptunus GOETHES HOROSCOOP. deze zonnepositie groot zoo groot zelfs, dat een ge oefend astroloog uit de physiomie van een hem volko men onbekend persoon met tamelijke zekerheid de ge boortemaand van dien persoon, dat wil dus zeggen het typische beeld van één der twaalf teekens (Ram. Stier, Tweelingen, Kreeft, Leeuw, Maagd, Weegschaal, Schor pioen, Schutter, Steenbok, Waterman, Vissch) kan afle zen. Maar het is begrijpelijk, dat de kennis van de plaats van een der planeten (Zon. Maan, Mars. Mercu- rius, Venus, Juppiter, Saturnus, Uranus, Neptunus) niet voldoende is, om iets positiefs over het karakter te kun nen zeggen en dus zeker niet om een levenslot te kun nen voorspellen. Voor hét stellen van den horoscoop, in het bijzonder voor de indeeling van den hemelsaquator in twaalf gelijke deelen, heeft men den plaatselijken tijd noodig, voor het nauwkeurige berekenen van de plaats der pla neten den Greenwlch-tijd. Met behulp van de Epheme- riden astronomische jaarboeken, waarin de sterren stand te Greenwich 't middags te 12 uur is aangegeven verkrijgt de astroloog de positie van Zon, Maan en planeten op het oogenblik van de geboorte en berekent dan logarithmisch het culmiSatiepunt van de dieren riem. Daarna bepaalt hij de twaalf „krachtvelden" (d.z. de deelen van den hemelaepuator), welke bereke ning steunt op den sterrentijd (geen tijdmoment. maar een tijdgrootte) en op de geographische breedte van de geboorteplaats. Zoover over de techniek van de astrologie. Uit deze zeer beknopte aanduidingen kan de leek in ieder geval zien, dat horoscoop trekken nog niet zoo gemakkelijk is. Maar nog veel moeilijker en verantwoordelijker ia het, het zoo verkregen hemelsbeeld uit te leggen. Daar toe is een uitgebreide kennis der overgeleverde symbo len niet voldoende, maar is ook noodig een zekere gave die maar zeer zelden voorkomt om uit de gegevens door intuitie en combinatie te komen tot het levende portret van een mensch en tot een voorspelling van zijn levenslot»

Schager Courant | 1932 | | pagina 6