SC1ACE1 AliintirNlun- ClüRAÏT. Mmtiilit- Laillntllil Fransch-Engelsche samenwerking. Nieuws uit Den Helder. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. „Accoord van Vertrouwen" gesloten. Wederom zware aardbeving in Mexico. Tarieven der Veeartsen. HET BELGISCHE MIJNCONFLICT. ONTZETTENDE BRAND OP C ONEY ISLAND. Donderdag 14 Juli 1932. 75ste Jaargang No. 9106 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtcntiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Loése nummers 6 cent. ADVERTENJ TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* iftbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1; VERKLARING VAN SIR JOH JL-MON IN HET LAGERHUIS. Uitnoodiging om openhartige en openlijke betrekkin gen en besprekingen te aanvaarden voor het economisch ïerstel en de oplossing van het ontwapeningsvxaagstuk. In het Engelsche Lagerhuis heeft S i r John 6 i m o n, de minister van buitenlandsche zaken, aan het einde van het debat over Lau ;anne uitbundigen lof gebracht aan het persoonlijk werk van MacDonald aldaar. SIR JOHN snaoN. Daarna heeft hij mededeelinr gedaan van het tot stand komen van een „Accoord van Vertrouwen" tus- 6chen Engeland en Frankrijk, waarbij hij de volgende verklaring aflegde: In de laatste dagen hebben wij gepoogd vorm te ge ven aan de uitingen van den nieuwen politieken geest, die zich te Lausanne heeft gedemonstreerd en die van zooveel waarde zou zijn als hij voor de toe komst zou kunnen worden behouden. Wat ons voor den geest staat maakt geen deel uit van het accoord van Lausanne of van de conferentie van Lausanne en mag geenszins met deze beide verward worden. Het is geen aanvullend accoord, het is in het geheel geen op zichzelf staand accoord, maar een uitnoodiging om openhartige en openlijke betrekkingen en bespre kingen te aanvaarden, waarop naar te hopen is alle groote Europeesche naties zullen ingaan. De Fransche en de Britsche regeering hebben te deze: zake het initiatief genomen en wat zij trachten te bevorderen is de Europeesche geest wat betreft de wijze waarop ■de moeilijkheden in de toekomst dienen besproken ,fe worden. In de verklaring, die deel uitmaakt van de slót- acte van de conferentie van Lausanne, hebben de (onderteekenende mogendheden de hoop uitgesproken, :dat de daar verrichte taak gevolgd zou worden door iiieuwe werkzaamheden. De onderteekenende mogend [heden verklaarden dat 'n succes in de toekomst ge- [makkelijker verzekerd zal zijn als de naties zich aan eensluiten tot een nieuwe poging voor de zaak van (den vrede, die slechts volledig kan zijn wanneer zij ,zich zoowel uitstre! t tot het économische als tot het (politieke gebied. In hetzelfde document verklaren de londerteekenende mogendheden voornemens te zijn al les in het. werk te stellen om de thans bestaande pro blemen of die welke later kunnen rijzen op te lossen in den geest welke de conferentie van Lausanne be zielde. In dezen geest hebben de Fransche en de Britsche regeeringen besloten zelf het initiatief te nemen door onmiddellijk wederzijds bij te dragen tot dit doel langs de volgende lijnen: lo. In overeenstemming met den geest van het Convenant van den Volkenbond zijn zij voornemens met volledige openhartigheid onderling van gedach ten te wisselen en elkaar wederzijds op de hoogte te houden van iedere quaestie die zich aan haar voor doet, analoog in oorsprong aan die welke zoo geluk kig te Lausanne geregeld werd en het Europeesche regime kunnende raken. Men hoopt evenwél dat an dere regeeringen zich bij haar zullen aansluiten door deze procedure te aanvaarden. 2o. Zij zijn voornemens samen en met andere de legaties te Genève te arbeiden om een oplossing van de ontwapeningsquaestie te vinden die gunstig en billijk is voor alle betrokken mogendheden. 3o. Zij zullen onderling en met elk der andere be trokken regeeringen confereeren bij de nauwkeurige en practische voorbereiding der internationale eco nomische conferentie. 4o. Hangende de onderhandelingen voor een han delsverdrag tusschen deze beide landen zullen zij iedere daad van in ongunstigen zin onderscheid ma ken vermijden van het eene land tegen de belangen van het andere. Wat betreft de mededeeling aan andere landen heb ik, aldus Sir John Simorn gelegenheid gehad de ven tegenwoordigers alhier van Duitschland, Italië en België te ontmoeten. Ik heb hen een afschrift van deze verklaring ter hand gesteld en aan hun regeerin gen doen verzoeken zich bij de verklaring aan te slui ten. Nadere toelichting. Geen betrekking op de oorlogsschulden aan Amerika. Officieel wordt er op gewezen, dat de door minis ter Simon in het Lagerhuis afgelegde verklaring no pens een Europeesche samenwerking over toekom stige problemen, analoog aan die. wélke te Lausanne zijn geregeld, niet rechtstreeks betrekking heeft op de aan de Vereenigde Staten te betalen oorlogsschul den. Voor zoover de Britsche regeering aangaat, kan de verklaring in geenerlei opzicht worden geïnter preteerd als een „Europeesch eenheidsfront" ten aan zien van Amerika. Een voorbeeld voor het soort problemen welke om een oplossing zouden kunnen vragen wordt gevormd door een eventueele herziening van het Verdrag van Versaiiles. Zulk een kwestie zou zeer wel volgens de door minister Simon uiteengezette lijnen behandeld kunnen worden. Voor het geval derhalve Duitschland Groot-Brittannië zou willen polsen met betrekking tot de schrapping der clausule nopens de schuld aan den oorlog uit het Verdrag van Versaiiles, zou de Britsche regeering gehouden zijn, in deze aangelegen heid met Frankrijk van gedachten te wisselen. De verklaring van sir John Simon is uitsluitend een uitnoodiging en in geen enkel opzicht een „plan" of een „pact". Deze uitnoodiging heeft voorts slechts betrekking op de Europeesche staten, zoodat Japan er buiten valt. De mededeeling te Parijs door Herriot. In Fransche regeeringskringen heeft het accoord groote voldoening verwekt. Herirot verklaarde, dat het document, waarvan hij op het ministerie van buitenlandsche zaken plech tige voorlezing deed, uitsluitend geïnspireerd is door een diepgaand streven naar den vrede. Slechts wil ik met kracht verzekeren dat het blijk geeft zoowel van de oprechte vriendschap die tusschen Engeland en Frankrijk bestaat als van den vurigen wensch dier beide landen hun krachten en hun ervaring te ver eenigen om mede te werken aan de goede verstand houding tusschen de volken in Europa en in de ge heel wereld en aan de organisatie van den vrede." Beduchtheid iu Amerika, V.D. verneemt uit Washington: Het bericht over de Engelsch-Fransche overeen komst heeft in Washington groot opzien gebaard, of schoon de officieele instanties zoolang nog geen of- ficieele berichten zijn ontvangen, hun meening nog reserveeren. Er bestaat hier deonverheeldevrees.dat Europa in de oorlogsschuldenkwestie een eenheids front tot stand heeft gebracht. Behalve de oorlogsschuldenkwestie, vreest men hier voor de gevolgen van dit pact voor economische kwesties, douanepolitiek en over het algemeen voor den internationalen handel. De reeds eerder geteisterde stad Autlan thans ..komen met den grond gelijk gemaakt. V.D. verneemt uit Me ico City: In den Mexicaanschen sta: Jalisco is gister op nieuw een zware aardbeving voorgekomen. De reeds door de aardbeving van 18 Juni geteisterde stad Autlan is thans volkomen met den grond gelijk ge maakt. Onderhandelingen in N.-Holland. Een uit het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Land bouw gevormde commissie, bestaande uit de heeren Kuiper (Oostwoud), Govcrs (Alkmaar) en De Vries (rijksveeteeltconsulent) is in onderhandeling getreden met vertegenwoordigers der afdeeling N.-Holland der Mij. v. Diergeneeskundige inzake de tarieven der vee artsen. De besprekingen zullen worden voortgezet. Wat het Rapport „Welter* voor den Hel der beteekent. Het reeds lang verwachte rapport-Welter is dan eindelijk verschenen en zelfs de meest pessimisti- schen zullen een dergelijk drastisch bezuinigingsvoor stel niet verwacht hebben. Edoch, het staat zwart op wit, en wij behoeven ons, gezien de omstandigheden, geen illusies te maken dat de regeering een groot deel van de voorstellen zal af keuren. Als er één stad in den lande is die direct met deze ingrijpende maatregelen te maken heeft, dan is het wel Den Helder. Den Helder mot zijn bevolking die voor verreweg het grootste deel op de Marine is aan gewezen, heeft hier veel te verliezen. En wordt er slechts een klein deel van de voorstellen aangenomen (wat ons inziens niet gebeuren zal) dan nog zal onze gemeente er ten zeerste door getroffen worden. Allereerst nemen wij maar de opheffing van niet minder dan beide Vliegkampen „De Mok" en „de Koo:n. Men heeft geadviseerd deze beide op te rui men, aangezien de heeren hierin een besparing van 1.000.000 zien, wat inderdaad een niet onaanzienlijk bedrag is. Het gerucht gaat hier ter stede, dat men de bezet tingen van voornoemde kampen naar Soesterberg zal overplaatsen. Het lijkt ons evenwel niet waar schijnlijk, daar dan van een millioen-besparing wel niet veel zal komen: Vervolgens wordt de Rijkswerf te Hellevoetsluis opgeheven. Zal het er dan tenslotte toch van komen? Dit voorstel is nu toch zeker reeds een tiental jaren in beraad en nog steeds bleef de werf waar zij was. Waarschijnlijk zal het grootste deel van de arbeiders te werk gesteld op deze werf,-naar den Helder over geplaatst worden, wat, men zou het zoo op het eerste gezicht zeggen, een goede zijde voor deze gemeente moet hebben. Maar wij lezen verder. „Reorganisatie van de Werf te Willemsoord". „Doelmatiger organisatie van de Werf te W." Wij zien hierin het ontslag van de meeste op leef tijd zijnde werklieden en wachtgelders. Dit zijn er niet weinig en wij kunnen dan ook gevoegelijk aan nemen, dat een groot gedeelte hun congé zal krijgen. Het aantal hier gestationneerde onderzeeërs zal eveneens beperkt worden, hoogstens een 7-tal zal in reserve gehouden worden. Wat de opleidingsinrich tingen betreft, deze zullen geconcentreerd worden. Zooals men ziet staat er heel wat op het programma dat minder mooi is voor den Helder. Men kan dan ook zeer goed merken aan de stem ming van de bevolking dat er iets is wat drukt. En geen wonder. Natuurlijk staat er momenteel nog niets definitiefs vast, maar dienaangaande durven wij toch niet de hoop uit te spreken, dat deze crisis maatregelen ons ongemerkt zuilen voorbijgaan. En zoo zien wij hier de ontwikkeling van do plan nen tegemoet in de hoop dat het nog wat mee zal vallen. Laat ons in ieder geval niet wanhopen alvorens men iets definitiefs weet, want dat is al heelemaal de verkeerde methode. Ernstige aanrijding. Dinsdagavond kwam de vrachtauto van den heer Blokker, in de van Galenstraat aangereden. Bij den hoek van de Herzogstraat wilde dezen den hoek ne men, maar botste tegen een 18-jarigen A.J.C.'er: aan. De botsing was zoo hevig dat het geheele rijwiel in elkaar gedrukt werd, terwijl het slachtoffer zelf ge wond werd. In een der nabijgelegen huizen is hij ver bonden. Wie de schuld van dit noodlottige ongeval draagt is ons niet bekend. Het noodweer in den Helder. Wel ig waar had het reeds den geheelen dag ge dreigd dat het wel op slecht weer en tenminste op regen zou uitdraaien, maar toch had een groot deel van de inwoners besloten om het einde van den bui tengewoon warmen dag op de nabijgelegen Huisdui- ner §tranden door te brengen. Voor velen is dit besluit een debacle geworden die hen nog lang heugen zal. Te omstreeks half negen stak plotseling een vrij hevigen wind op, die bijna di rect daarna weer ging liggen. Het was de meest juiste waarschuwing dat er een zwaar onweer boven het hoofd hing. Toen kwamen ze in drommen terug, de strand- gangers. In een snel tempo werd de heimat opgezocht om nog juist voor de bui binnen te kunnen zijn. De eerste druppels vielen om half tien, en binnen eenigen tijd begon het lieve leventje. In het Noordelijk ge deelte van de stad viel er een complete wolkbreuk, en zijn vele huizen overstroomd. Daarbij kwam toen het onweer. De bliksem was geen oogenblik van de lucht af, en voor afdrijving was voor het eerst ook geen sprake, aangezien de bui langs het N.H. kanaal aangedreven kwam en zich aldus geheel ontlastte boven de Jutterstad. Bij tientallen kwamen de vluchtenden binnen. Drijf nat en natuurlijk niet gekleed op een dergelijk water festijn. tHet weer hield tot omstreeks 11 uur aan, steeds gepaard gaande met een buitengewoon zwa- ren regenval. Het electrische licht is op vele plaat sen onklaar geraakt, maar heeft door het late avond uur geen aanleiding gegeven tot complicaties. Ons zijn geen ongelukken hekend door bliksem inslag. Wel hebben vele door het overvloedige water last ondervonden. Auto geslipt. Dinsdagavond vertrok de heer de G. nog laat met zijn auto naar Amsterdam. Tenminste dat was aan vankelijk het plan. In verband met de spiegelgladde wegen is hiervan niet veel gekomen. Nog geen kilo meter buiten den Helder slipte de Hudson en de auto plus inzittende bestuurder vlogen naar den kant van den weg. De heer De G. verloor door een en ander niet zijn tegenwoordigheid van geest, maar zette oogenblik- kelijk alle remmen op de wielen wat tengevolge had dat de botsing niet met alle kracht plaatsvond. Toch was deze ernstig genoeg om te zorgen dat van het voorstel weinig anders dan wat verbogen platen en ingedrukte lantaarns overbleef, terwijl de motor eveneens beschadigd werd. De inzittende heer kwam met den schrik vrij, be houdens een kleine blessure aan zijn arm en kon hulp in Den Helder gaan halen. Door een assitentieploeg werd het voertuig later weggehaald en zal de onfortuinlijke automobilist wel een hotel zijn gaan opzoeken. DE STAKING WORDT OPGEHEVEN. Overeenstemming tusschen arbeiders en mijneigenaars. Reuter seint uit Brussel: De nationale gemengde commissie voor de mijnen, samengesteld uit vertegenwoordigers der arbeiders en werkgevers, is tot overeenstemming gekomen omtrent een regeling, waarvan de voornaamste basis is de sta bilisatie der loonen tot 1 Nov. 1932 en tewerkstelling der mijnwerkers in de Borinage volgens een stelsel van rouleering. De details en de toepassing v^n het accoord zal da commissie nader regeleq. De regeering is eveneens voornemens een algemeens commissie in te stellen, welke zal worden belast met het onderzoeken van alle door de kolenquaestie opgewor pen problemen. De verklaring van den minister dat een volledige over eenstemming was bereikt tusschen de afgevaardigden der mijnbesturen en de afgevaardigden der mijnwerkers, werd door de Kamer met hartelijk bravo-geroep ontvan gen. De socialistische afgevaardigde Delattre deelde me de, dat het mijnwerkers-congres waarschijnlijk morgen de bereikte overeenkomst zal bekrachtigen en dat de staking dan nog dienzelfden namiddag zal worden be ëindigd. Motie van vertrouwen in de regeering. Aan het slot van het debat over de staking In de Borinage nam de Kamer een motie aan. waarin vertrou wen wordt uitgesproken in de regeering en de eisch. wordt gesteld, dat pogingen worden gedaan om aan de verlangens der mijnwerkers tegemoet te komen. De stakingsbeweging In het Luiksche uitgebreid. nog Over het algemeen nemen de zaken in het minge bied thans een kalm verloop, hoewel in het kolenbekken van Luik de staking gister nog uitgebreid is. In 24 mij nen van de 43 ligt het werk thans stil, terwijl 31.500 ar beiders staken tegen 19.500 die nog werken. Te Brussel is het gistermiddag tot bloedige botsingen gekomen tus schen betoogende communisten en de politie. Ter hoogte van den Ouden Mankt raapten de communisten daar liggend oud ijzer en steenen op, waarmede zij de politie bekogelden. Noodgedwongen maakte de politie van haar vuurwapenen gebruik, tot de stakers uiteengedreven wa ren. Hierbij vielen drie gekwetsten, terwijl drie rad draaiers werden gearresteerd. Te Antwerpen is de communistische beweging, waar van reeds werd gewag gemaakt, vrijwel in den kiem. gesmoord. Toen gistermorgen dokwerkers in de verschil lende stations aankwamen traohtten communistische voormannen hen te overreden het werk neer te leggen. De politie greep echter onmiddellijk in en arresteerde drie der agiatoren, terwijl vier andere uit hunne wo ningen werden gehaald en in verzekerde bewaring wer den gesteld. Onder hen bevonden zich twee Duitschers, n.1. Willy H., oud 23 jaar en Bruno T., oud 25 jaar. Er hadden verder geen incidenten plaats, alle arbeiders gingen aan het werk. De uitgestrekte petroleum- en naphta opslagplaatsen worden door de politie en troe pen bewaakt In de kamer is een motie ingediend door de heeren Poullet, Pevèze en Hallet, waarin den wensch tot uiting werd gebracht, dat het geschil snel en billijk tot op lossing zal worden gebracht. Verder zegt de motie, dat, acte nemende van de verklaringen der regeering een beroep gedaan wordt op de regeering om den nationalen eendracht en den openbaren vrede te herstellen. Deze motie is aangenomen met 131 stemmen voor, 1 stem tegen en 22 stemmen blanco. De minister van Arbeid, Heyman, deelde mede, dat gistermiddag een, volledige overeenstemming was be reikt tusschen de afgevaardigden der mijnbesturen en de afgevaardigden der mijnwerkers. Het beroemde amusementscentrum van New York. Een geheel stadsdeel bedreigd. Tien huizenblokken door de vlammen aangetast. Honderden brandweer lieden trachten het vuur te stuiten. NEW YORK. 13 Juli (V.D.). Te Coney Island. het beroemde New Yorksche amusementscentrum is Woens dagmiddag een brand uitgebroken, welke binnen zeer korten tijd enorme afmetingen aannam en het geheele stadsdeel bedreigt. Zeer spoedig na het uitbreken van den brand hadden de vlammen zich reeds aan tien hui zenblokken medegedeeld. Op het alarm rukten direct alle beschikbare brand- wachts met veel materiaal uit Brooklyn aan om te trachten den brand te localiseeren. De zeewind wakkerde de vlammen evenwel met kracht aan. Honderd duizenden nieuwsgierigen bemoeilijkten de blusschingswerkzaam- heden. Uit vijf politievliegtuigen werden de blusschings- werkzaamheden geleid. Ondanks alle pogingen verdere uitbreiding van het vuur te verijdelen, sloegen de vlam men toch over naar de belangrijkste winkelstraten in het stadsdeel. Talrijke kantoorgebouwen en magazijnen werden een prooi der vlammen. Intusschen waren nog 1700 brandweerlieden uit andere stadsdeelen van New York gerequireerd. De algemeene verwarring werd nog vergroot door de groote menigte nieuwsgierigen. Duizende auto's met nieuwsgierigen blokkeerden de straten, welke toegang gaven naar het tooneel van den brand. Er zijn tot nu toe nog geen per soonlijke ongelukken gemeld. De materleele schade be draagt eenige millioenen dollars. Den brand meester. Nader uit New York: De brandweer is er in geslaagd den geweldigen brand te Coney Island te beperken tot zes huizenblokken, welke geheel uitbrandden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1