DE KEGELWEDSTRIJDEN. ZWARE SCHEEPSBRAND TE AMSTERADAM. gggagaflMi BbiittHi «ta Spoorwegongeluk in den Kaukasus. Groote hittegolf in Amerika. schijnt er toch iets in <3e lucht te hangen Üat de schapenwereld beter wordt. Als men weet, dat de be kende veekooper de heer H. v. Hoorn te Wieringerwaard dezer dagen 100 1%-jarige schapen naar het Zuiden van ons land stuurde, wijst dat er toch op. Wij zullen ho pen dat het 'navolging vinden zal. De handel in vette varkens was hier iets beter dan voorgaande markten elders. Hier was weinig aange voerd, misschien had dat invloed op de prijzen, hier is toch nog 15% ct. besteed, wel minder dan vorige we ken, maar het zag er niet best uit De handel in biggen en schrammen was matig, groote aanvoer Bok ken en geiten niet aangevoerd. Op de kippenmarkt was zoo goed als niets te doen. Waar blijven de kippen, eenden en konijnen? De handel was over 't geheel iets gedrukt. HUIZE AVONDRl/ST. Het Tehuis voor ouden van dagen aan de Laan, dat de naam had van het Ned. Herv. Oude Mannen en Vrouwenhuls, heeft thans den naam gekregen van Huize Avondrust. De officieele opening van de Schager ke gelbanen. Groote belangstelling. De wedstrijden met groot enthousiasme be gonnen. Vrijdagavond was dan het oogenblik aangebro ken, waarop de wedstrijden, uitgeschreven door den Alkmaarschen Kegelbond, zouden beginnen. Vanaf het nieuwe kegelhuis. hotel „Vredelust" van den heer Igesz, wapperde de vlag van den Alkmaar schen Kegelbond en voor het uur waarop de offi cieele opening zou plaats vinden, heerschte er in het kegelhuis reeds een gezellige drukte. Een groot aan tal kegelaarsters en kegelaars uit Alkmaar, Den Hel der en Schagen vereenigde zich in de zaal van den heer Igesz. die door de plaatsing van planten, enkele bloemstukken, enz. een zeer feestelijk aanzien had gekregen. Op het tooneel zien we een groot aantal prijzen, die voor de wedstrijden beschikbaar gesteld ;zijn, geëtaleerd, o.a. ook een ets die door den heer M. C. Tuinman, den bouwer der kegelbanen, beschik baar was gesteld. Behalve het bestuur van den Alkmaarschen Kegel bond, -en de verschillende afgevaardigden en leden der andere bonden, is ook aanwezig de heer J. Cor- nélissen, burgemeester van Schagen. Do officieele opening. De heer Joh. Diepen, voorzitter van den Alkmaar schen Kegelbond, zegt dat waar het gewoonlijk een ^aangename taak is de kegelwedstrijden te openen, thans is het wel een buitengewoon aangename taak om deze wedstrijden, die te Schagen zullen worden gehouden, te mogen openen. En daarbij is het een groote eer. dit te mogen doen in tegenwoordigheid van den burgemeester der gemeente. Spr. hoopt dat bij de nieuwe vereeniging te Scha gen. een prettige, jovialo geest zal heerschen en wijst er dan op. dat alleen door de ijverige pogingen van den heer R. Brugman de kegelbanen hier tot stand zijn gekomen. De heer Brugman is van alles ge weest, hij was architect, aannemer en bouwer, en uit naam van de Schager kegelaars overhandigdt spr. den heer Brugman een schilderstukje, voorstellende een vaas met viooltjes, viooltje, een bescheiden bloem, evenals do heer Brugman bescheiden is. Spr. hoopt, dat de heer Brugman nog veel pleizier van ;deze kegelbanen zal mogen hebben en daarbij met genoegen op dit schilderstukje mag neerzien en het zal willen beschouwen als een bewijs van sympathie die men voor zijn ijverig pogen heeft. Applaus. En voor do opoffering die Mevrouw Brugman zich heeft moeten getroosten,, doordat zij zoo dikwijls haar man heeft moeten missen, wordt Mevr. Brug man een mand bloemen aangeboden. Spr. brengt dan hartelijk dank aan de aandeel houders, die de stichting van deze kegelbanen mo gelijk hebben gemaakt, brengt hulde aan den onder nemingsgeest van den heer Igesz en dankt hem voor de groote samenwerking. Voorts brengt spr. hulde aan den architect, den heer Chr. Dekker, aan den aannemer den heer Kreijger, aan den heer Tuinman, den legger van de banen, die allen hebben gezorgd dat hier zoo'n pracht gelegenheid tot stand is geko men. Spr. dankt verder Mevrouw en Mijnheer Kort uit Den Helder, den heer Witte uit Alkmaar, de re gelingscommissie uit Schagen, de technische com missie en de commissie voor den stedenwedstrijd. Spr, vraagt thans een oogenblik stilte, ter nage dachtenis aan een der kegelaarsters, nl. Mevrouw H. Buijs, die zoo tragisch tijdens een kegelreis kwam te overlijden. Alle aanwezigen voldoen aan dit ver zoek. Spr. is overtuigd, dat met aller medewerking deze kegelwedstrijden zullen slagen, hij wenscht de deel nemers veel succes en hoopt dal men met genoegen weldra op deze eerste wedstrijden op de Schager ke gelbanen zal terugzien. Applaus. Burgemeester Cornelissen spreekt. Daarna wordt het woord gevoerd door den heer J. Cornelissen. burgemeester van Schagen. Deze zeide: Geachte aanwezigen. Gaarne voldoe ik aan het tot mij gerichte verzoek, een enkel woord tot U allen te spreken. Het is mij nog niet dikwijls gegeven, tegenwoordig te mogen zijn, bij de inwijding van een nieuwen tak van sport, van een voor Schagen nog onbekend spel. Het ambt van burgemeester is vol afwisseling, vol wederwaardigheden, aangename en helaas ook on aangename. Een plechtigheid als die van heden avond doet mij de laatste gemakkelijk vergeten en ik dank dan ook het bondsbestuur voor zijn uitnoodi- ging, die mij in de gelegenheid stelt, eenige oogenblik- ken in Uw aller midden te vertoeven en den voorzit ter voor zijn hartelijken welkomstgroet. Het is echter niet hiervoor alleen, dat een woord van dank op zijn plaats is. Schagen is hedenavond wederom rijker' geworden, thans niet door een instel ling van openbaar nut, maar door een plaats van ontspanning, waar in gepaste vroolijkheid de zorgen, die deze treurige tijden met zich brengen, een oogen blik vergeten kunnen worden. «En om deze reden zou men uwe instelling toch ook wel degelijk onder de 'nuttige kunnen rangschikken. Eenigen tijd geleden was ik in de gelegenheid deze lokaliteit te bezichtigen en mij trof de keurige in richting en, al ben ik onbevoegd daarover te oordee- 'len, ik ben er van overtuigd, dat deze aan alle eischen voldoet. Mogen velen uwer hier aangename yren doorbrengen. Wat nu de wedstrijden betreft, die aanstonds een aanvang zullen nemen, ben ik er erkentelijk vóór, dat die in Schagen worden gehouden. Ongetwijfeld zullen deze hier welvaart en vertier brengen, iets wat waarlijk niet gemist kan worden in dezen tijd. Leden van het bondsbestuur en allen, die uit andere plaatsen naar hier zijt gekomen, ik heet u welkom in Schagen en wensch u aangename dagen in deze gemeente toe. Ik ben overtuigd, dat gij met de prachtigste herinneringen van hier naar huis zult gaan. Ik heb gezegd. (Applaus.) De lieer Woud voerde het woord namens den Hel- derschen Kegelbond „Hollands Noordpunt" en deelde mede, dat zijn bond met enthousiasme de uitnoodi- ging om aan deze wedstrijden deel te nemen, had ont vangen. Spr. hoopte dat na deze wedstrijden meer dere onderlinge wedstrijden zouden volgen en sprak den wensch uit dat de wedstrijden te Schagen goed zouden slagen. De voorzitter antwoordt dat uit de beschikbaar ge stelde prijzen wel bleek de goede samenwerking van den Helderschen Kegelbond. 1 De heer M. Jimmink, de nestor van 'de technische commissie, sprak met zeer veel lof over de banen die te Schagen waren gelegd. Deze banen konden de critiek van de beste banenleggers weerstaan. Ze kun nen onder de beste banen worden gerangschikt, zoo niet de beste banen in Nederland genoemd worden en spr. onderstreept dit nog door er op te wijzen, dat Nederland toch speciale banenleggers bezit. Spr. brengt dan ook alle hulde aan den heer Tuinman en ook aan diens personeel, dat toch niet met dit werk op de hoogte was. (Applaus.) De heer R. Brugman dankt voor het schilderstuk en voor de bloemenmand en hoopt dat de kegelsport hier beoefend zal worden zooals spr. dat graag zal zien. Op zijn beurt dankt hij den voorzitter voor alles wat deze voor de organisatie van deze wedstrijden heeft gedaan. Spr. gewaagt er met voldoening van dat reeds dadelijk 3 clubs te Schagen zijn gevormd en dat er op de oefenavonden een zeer sportieve, vriend schappelijke en amicale geest heerscht. De doctoren hebben volmondig toegegeven dat de kegelsport een gezonde sport is en spr. acht het ook zeer goed dat de zakenmenschen zich eens een avondje los maken van hun werkkring. Spr. hoopt dat straks na de wedstrijden het aantal clubs van 3 op 5 zal zijn ge bracht (Applaus.) De officieele opening heeft hiermede plaats gehad, de aanwezigen worden verzocht naar de kegelbaan te gaan, waar allereerst een foto van de aanwezigen wordt genomen en daarna zal worden begonnen met den Stedenwedsttjd Den Helder—Alkmaar. Vol enthousiasme wordt de kamp ingezet en met groote belangstelling de verrichtingen van de verte genwoordigers van de beide bonden aanschouwd. Beide bonden worden vertegenwoordigd door 10 af gevaardigden en iedere afgevaardigde gooit 10 wor pen en waar op twee planken wordt gespeeld, dus totaal 20 worpen. Het was een zeer spannende wedstrijd, waarbij Den Helder als overwinnaar uit het strijdperk trad. Den Helder maakte 1129 punten en verkreeg dus de groote zilveren lauwerkrans van het bestuur van den Alkmaarschen Kegelbond. Met 1113 punten legde Alk maar beslag op de groote zilveren medaille van het gemeentebestuur van Schagen. De heer Joh. Diepen te Alkmaar verkreeg met 131 werpers een eereprijs, een gouden kegel, en de heer J. Nelis, Den Helder, evenzoo met 130 werpers. Ook van de derde vrije, baan werd een druk ge bruik gemaakt en deze eerste wedstrijd-avond kan dan ook zeer goed geslaagd genoemd worden. Uit het groot aantal automobielen dat op het Marktplein geparqueerd was, bleek wel de zeer groote belangstelling. DE REGELS VAN DEN WEG. N. O. G. De afdeeling Schagen van het N.O.G. had Donder dag 14 Juli een vergadering helegd, waarin de heer Heeroma van Den Helder zou demonstreren zijn nieuw leermiddel voor het verkeersonderwijs. De Voorzitter de heer v. d. Laan heette den aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de her Heroma en verschil lende gasten. Bondsleden. Voor hij de her Heeroma het werd gaf kon hij het «venwel niet nalaten de aandacht te vestigen op de groote gevaren, die het onderwijs bedreigen. Het rapport Weiter, dat de klas sen wil vergrooten en leerkrachten in de laagste klas een aanstellen met mindere bevoegdheden dan de te genwoordige onderwijzeressen bezitten Dan meende hij ook goed te doen aanwezigen opmerkzaam te maken op het nog grootere gevaar voor het open baar onderwijs, dat dreigt voort te komen uit de con centratie van scholen, zooals dl voorgestaan wordt door Dr Gunning „Patteland. let op u saeck, men wil u uw scholen ontnemen," zoo riep spreker uit Hierna kreeg de heer Heeroma het woord. Langen tijd reeds, zoo ving deze zijn rede aan. had lk het denkbeeld, dat verkeersonderwijs zoo noodig was. De vraag was alleen: hoe moet dit gegeven wor den? Dit wist ik wel: het moest geen nieuw leervak worden. Het eenige doel moest zijn: de kinderen be schermen tegen het verkeer en omgekeerd het ver keer tegen de kinderen. Ook meende ik, dat het on derwijs reeds beginnen moest in de le klasse. Maar hoe? Dat was me niet geheel duidelijk. Eigenlijk moest - het op straat geschieden. Maar daartegen waren groote bezwaren. Op drukke punten is het onmogelijk 30 of meer kin deren onder het gehoor te hebben, het verkeer gaat zijn gang: Je hebt het niet in je hand. bovendien zijn verkeerde dingen gebeurd voor de kinderen het gezien hebben. We moeiten dus het onderwijs in school geven, maar zoo dat verkeersfout.en in een straatbeeld ge zien worden. Toen dan ook de maquette van den A.N.W.B. aan gekondigd werd. was ik hoopvol gestemd. Immers wat de A.N.W.B. geeft, is altijd goed. Toen lk even wel de maquette zag. beantwoordde deze niet aan mijn verwachtingen. Evenmin bevredigde mij de „Tralie" van de firma Postma uit Rottrdam. Ik zette mijzelf neer en meende de oplossing gevonden te hebben. Ik toog aan 't werk en kom nu hier u de resultaten van mijn arbeid laten zien. Ik heb ontworpen een bord met 8 platen ln kleuren druk. die geven 4 stadsbeelden, n.1. 1. een krulsount in een kleinere stad: 2. een T verbinding, eveneens in een kleine stad; 3. een kruisnunt in een greotere plaats; 4. en een splitsing van een hoofdweg in twee takken ook In een groote stad. Deze vier platen kunnen naar willekeur gestoffeerd worden met auto's, voetgangers, fletsërs enz. Hierna vertoonde de spreker zijn Diaten achtereenvol gens en wees op al .de mogelijkheden, die zijn platen bicden. Telkens weer werd het de aanwezigen duide lijk. hoe goed het verkeersonderwrs op school gegeven kan worden met behulp dezer platen. Het was dan ook onder levendig applaus, dat de heer v. d. Laan ziin dank uitbracht aan den heer Heeroma, terwiil hii zijn spijt er oVer uitdrukte, dat betrekkelijk zoo weinig aanwezig waren. Hier hadden ook meten wezen de autoriteiten. Een der leden vroeg of het niet mogelijk was dat de demonstratie eeni kon geschieden in wijder kring. Besloten werd hierover te corresoondeeren met de vereeniging van Burgemeeetes en Secretarissen in het kanton Schagen. Nadat Mevr. Krul van Schagerbruig namens de afd. van den Bond dank gebracht had voor de uitnoodiging. sloot de voorzitter de vergadering. ERNSTIGE MISHANDELING. Knecht steekt zijn baas met een hooivork. Donderdagmorgen kreeg de landbouwer P. D. de Gr. wonende aan den Schoenmakersweg oneenigheid met zijn knecht, welke bezig was het hooi op te klampen. Reeds Woensdagavond had de Gr. tegen zijn knecht gezegd, dat hij het hooi beter op de klamp moest plaat sen. Toen zulks Donderdagmorgen nog niet naar den zin van de Gr. gebeurde kreeg de knecht opnieuw een aanmerking over zijn werk. De knecht zond hierop eeni ge beleedigende woorden aan het adres van zijn baas. waarvan deze echter niet veel notitie nam, en stapte deze op zijn wagen, waarna hij wilde wegrijden. De knecht in woede ontstoken sprong van de hoolklamp, gewapend met de hooivork, en wilde hiermede zijn baas te lijf. De Gr. wist gedeeltelijk de slag te ontwijken, doch kon niet verhinderen dat een der tanden van de vork hem door het achterhoofd drong, en een snede veroor zaakte van ongeveer een decimeter lengte. De Gr. kwam nu achterover te vallen en opnieuw wierp de knecht zich op hem en stak wederom met de hooivork. Een der tanden van de vork drong nu door een der wangen langs de tong, welke niet werd getroffen, en vond zijn Op het in aanbouw zijnde Noorse he motorschip „Moldanger". HET GEHEELE VOORSCHIP IN VUUR EN VLAM. (Zie ook fotopagina in dit n u m m e r) Gistermorgen omstreeks een uur of zes werd brand ontdekt aan boord van het bij de Nederlandsche Scheepe- bouwmij. te Amsterdam in aanbouw zijnde Nooreche motorschip Mildanger, dat ongeveer twee maanden ge leden van stapel is geloopen. De brand was ontstaan in ruim m, vlak voor de machinekamer, waar men bezig was met het bekleeden van de wanden met kurk, voor het inrichten van de koelruimten. Een kurkbrand is altijd buitengewoon hardnekkig en daardoor ook zeer gevaarlijk. Om deze reden ging de brandweer er dan ook spoedig toe over om groot alarm te maken en den brand met alle kracht te lijf te gaan. De brandweer heeft den geheelen morgen gewerkt met een groot aantal motorspuiten, die aan wal le kant opge steld stonden langs het schip, dat aan den voor- en achtersteven aan de boeien gemeerd lag. Bovendien had den aan de andere zijde de drijvende stoomspuiten de Jan v. d. Heyde en de Jason ligplaats genomen. Het bleek echter onmogelijk de vuurpoel, die over de geheele uitgestrektheid in de beide ruimen woedde, met het bluschwater te bereiken, dat reoht door de luiken er in stortte, maar voor de rest aan de vlammen volkomen vrij spel liet. Steeds dikkere, zwarte en vuilgele rookwolken stegen er uit op en verspreidden zich over het geheele stadskwartier aan de Noordzijde van het IJ. Aan boord werd het verblijf door de geweldige hitte en rook hoe langer hoe moeilijker, ook voor de spuitgasten, die wan hopige pogingen deden, het vuur te bestrijden, maar ten slotte moesten wijken. Een hunner had reeds tengevolge van struikelen, doordat hij in de rook niet zien kon, een arm gebroken; enkele anderen zijn door de rook be dwelmd geraakt en moesten door den geneeskundigen dienst, die met een ziekenauto op het terrein van den brand was, bijgebracht worden. De wanden witgloeiend. Zoo gingen de eerste uren voorbij, waarin men tel kens opnieuw moest constateeren, dat de brand slechts in hevigheid toenam. Aanvankelijk was er niet anders aan liet schip te zien dan de rookwolken, die uit het ruim naar boven gestuwd werden. Het schip lag onbe wegelijk en zijn zware ijzeren wanden in de roode me- nieverf verrieden niets van de onbedaarlijke kracht, waarmede het vuur tusschen hen woedde. Langzamer hand werden de wanden ter hoogte van het brandende ruim bleeker van kleur. Het rood verdween en ging in wit over. Aan weerszijden van het ruim stonden de ste vige wanden witgloeiend en drie witte plekken breid den zich langzaam, maar zeker uit. Andere plekken kwamen er omheen, die ook weer in wit overgingen. Soms donkerde het iets af, werd de rook ook iets min der hevig, zoodat het leek alsof de brand een weinig begon af te nemen. Het volgende oogenblik walmde het weer pikzwart uit het ruim omhoog en werden de witte plekken weer grooter, totdat zij tenslotte verscheidene vierkante meters besloegen. Gevaar voor kapseizen. Reeds ongeveer bali tien waa het schip tengevolge van de groote massa's bluschwater, die er urenlang in geworpen zijn, slagzij aan stuurboord gaan maken, dus uitweg door de andere wang. Hierbij werden eenige kiezen verloren en verschillende tanden schilverden af. Op het gegil kwamen de vrouw en haar vader toesnel len. Hoe groot was hun ontzetting toen ze de Gr. ba dend in zijn bloed aantroffen. De oude heer Schr. wist den knecht de vork te ontrukken. De Gr. werd nu naar huis gedragen, terwijl de dader op de fiets stapte en zich bij de politie ging aanmelden. Dr. Schmidt te St. Maartensbrug waa spoedig ter plaatse, en, na behandeld te zijn achtte deze de wonden niet van zoo'n ernstigen aard, dat overbemging naar een ziekenhuis noodig bleek. De toestand van den patiënt is thans weer vrij goed. Wel vreemd is dat het Hoofd onzer politie na een half uur den dader weer vrij liet en dader en slachtoffer thans verplicht zijn zoo goed als op hetzelfde erf naast elkaar te wonen. Ons dunkt dat onze burgemeester in deze wel van wat meer doorzicht en voorzichtigheid had blijk kunnen geven. GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoote MeJ. C. M. Molenaar slaagde voor het examen Esperanto A. CHRISTELIJKE NATIONALE SCHOOL. Het bestuur heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering besloten om het schoolfeest dat gehouden zou worden op 1 Augustus, in verband met het over lijden van Fixanus Pater, leerling dezer school, het feest uit te stellen tot 31 Augustus. GESLAAGD. Voor het volledig U.L.O. diploma A slaagden giste ren te Alkmaar: C. Beers, V. Krapman, H. Veenstra, allen te Schagen en leerlingen dêr U.L.O. alhier. Hiermede zijn alle zes leerlingen der school, die examen moesten doen, geslaagd. SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK. Gisteravond hield de Commissie voor de Schager Leesbibliotheek haar jaarlijksche vergadering in het lokaal van de Ned. Herv. Kerk. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer D. Brouwer, er zijn vreugde over uit dat de belang stelling voor de bibliotheek onverflauwd blijft voort duren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat in het afgeloopen seizoen een druk gebruik van de bi bliotheek is gemaakt. Er werden uitgegeven 142 lezerskaar ten. 58 boek omslagen, 123 catalogi en 7152 boeken. Dit is het hoogste tot nu toe uitgegeven aantal boeken. De rekening van den penningmeester, gecontroleerd door den heer T. Wonder en Mevr. de Boer. werd na uitgebracht rapport goedgekeurd, onder dankzegging aen den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Als bestuursleden traden af de heeren D. Brouwer, voorzitter en A de Heer, penningmeester. Beiden Werden bij acclamatie herkozen en Heten zich die herbenoeming welgevallne. Door het bedanken van den heer Jac. de Vries, was een vacature ontstaan. Getracht zal worden iemand be reid te vinden deze plaats te bezetten. Verder werd nog besloten een aantal nieuwe boeken aan de bibliotheek toe te voegen. 6 DOODEN BIJ WOLKBREUK IN ZUID-SERVK. Naar de „Prawda" uit Tetovo in Zuid-Servië meldt, zijn daar bij een noodweer 6 personen gedood. Ten gevolge van een wolkbreuk wies de rivier Tena, die door het plaatsje stroomt, in enkele minuten zooda nig, dat hij buiten de oevers trad en hoornen en hui zen omversleurde. De bevolking vluchtte in de ber gen en bracht daar in regen en hagel 5 uur door. Het dal van Tetove was intusschen in een meer ver anderd. naar de zijde va» den wal. die verergerde tot fuha 30 graden. Door de diepte van het water ter plaatse was het niet waarschijnlijk, dat het verder hellen door den bodem zou worden tegengehouden, zoodat het ge- vaar kapseizen geenszins uitgesloten was. Ook hierom heeft ongeveer half twaalf de comandant der brand, j weer in overleg met de directie dr Scheepsbouwmij., ge. last dat alle spuitgasten en leden van het personeel dier maatschappij het brandende schip moesten verlaten. Intusschen waren aan bakboordzijde zes gaten met zuurstofapparaten in de platen van de scheepswand g&. brand; hierdoor zijn toen slangen in de brandende ra. men gelegd, waaruit de stralen aanvankelijk op het zich steeds uitbreidende vuur iets schenen te winnen. Tu* schen de zwarte en gele rookpluimen zag men tenmio. ste af en toe witte stoomwolken opstijgen. Veel baten deed het echter niet; evenmin een nieuwe poging om den brand van den walkant af aan te tasten met een zg-n. waterkanon, dat op een brandweerauto gemonteerd: staat. Dit werktuig heeft wel een zeer krachtiget4: straal, dien men over de luiken van de brandend^ ruimen Het spelen, maar hij bleek toch niet van vom doende oapaciteit om tegen de vuurzee, welke in d# ruimen woedde, veel uit te richten. H©t voorschip verloren. De voorsteven wan heit mooie, nog niet voltooide schip stond vanmiddag tegen 2 uur geheel gehuld in den rook en was onzichtbaar. Alle menschen hadden het verlaten en het zag er naar uit dat de brandweer niets anders kon doen dan de beide ruimen eenvoudig uit te laten branden, ln de hoop, dat het vuur midscheeps en in het achterschip geen schade zou kunnen aanrichten. Hier is geen brandbaar materiaal aanwezig. Hoe het met de machinekamer staat, was hedenmiddag nog niet bekend. De vrees be staat dat ook de machines van het bluschwater ern stig te lijden hebben gehad. Om 2 uur 's middags was het nog niet te zeggen, wat het lot van het schip zou zijn. Het voorschip, waar- van veel platen witgloeiend hebben gestaan en het dek op vele plaatsen krom getrokken was, zal wel verloren zijn tot het dekhuis. Het blusachlngswerk duurt nog onafgefcro- ken voort. Enorme hoeveelheden water ln het brandende schip gespoten. Wat dooi het vuur verwoest werd. Volgens het laatste bericht duurt het blusschingswerk nog onafgebroken voort. Nog steeds stijgen rookwolken uit de ruimen 2 en 3 op. De drijvende stoomspuit „Jason" is voorloopig naar haar standplaats aan de Ruyterkade teruggekeerd. De drij vende motorspuit „Jan van der Heyden" werkt aan stuurboordzijde met volle kracht Haar waterkanon werpt door de in den huid gebrande gaten een enorme watermassa, .terwijl andere stralen eveneens van de j „Jan" door andere gaten hun water in het schip gieten. Groote zwarte vlekken op den huid duiden aan, waart de platen gloeiend hebben gestaan. Op den wal wordt ook nog met een waterkanon gewerkt. Wanneer enkell oogenbllkken deze machtige straal wordt stopgezet, I stijgt weer dadelijk rook zwaarder uit de ruimen op.j Het water dat langs den scheepswand loopt, verdampt zichtbaar; een bewijs, dat het schip gloeiend heet is. Er is dan ook geen sprake van dat de brandweer in het schip kan doordringen. Zoover men kan nagaan branden ruim H en Hl uit, terwijl ruim I sohade heeft. Hetj; staat vast, dat het schot, dat de machinekamer van ruiml III scheidt, zwaar ontzet is. Ook heeft het vischruiin bo> ven de machinekamer gebrand, terwijl ook eenige daal gelegen hutten te lijden hebben gehad. Of de machinei zelf hebben geleden, kan nog niet worden nagegaan In het schip, dat 9500 ton groot is, zijn gister naar schatting 1200 ton water gespoten. Het schip maakt! gisteravond 21 graden slagzij. Voor omslaan bestaa De schade is in het geheel nog niet te ramen. Vijf docden. V.D. verneemt uit Moskou, via Kowno: In de omgeving van Bakoe bij het station Nawagi zijn twee goederentreinen op elkander gebotst. In een! der treinen ontstond branda Acht wagens en een loco motief stortten van den spoordijk. Vijf personen wer den gedood. Verscheidene dooden. De sedert verscheidene dagen in de Vereenigde Staten heerscbende buitengewone warmte heeft 21 dooden geëischt. Bijna evenveel personen verdron ken. Verder zijn bijzonder veel menschen door de warmte bevangen geraakt. Volgens de weerberichten van de meteorologischen dienst is een koeler weer vooreerst niet te verwachten. NOODLANDING VAN EEN SPORTVLIEGTUIG. De machine ln de boomen gevallen. Donderdagmorgen 7 uur moest de Duitsche vlieger A. Schumaeher uit «Schonenberg en wonendie te Breda met zijn sportvliegtuig D 1154 een noodlanding maken op den Reeshofdijk bij Tilburg. Hij was dien morgen kwart over zes te Turnhout opgestegen voor een rondvlucht over midden-Brabant. Boven Tilburg ge komen bemerkte hij dat er slechts weinig benzine meer in de tank was. Hij probeerde nog tot het vliegter rein te Gilze-Rijen te komen, maar bij den Reeshofdijk sloeg de motor plotseling af en schoot het vliegtuig direct naaj beneden. Gelukkig kwam de machine in de boomen terecht waardoor de val werd gebroken. Niet temin kwam de machine met den neus in den grond te zitten en werden de vleugels beschadigd. De vlieger bleef ongedeerd. Het vliegtuig behoorde vroeger aan !*«t Circus Schneider; de bestuurder was een oud-employc ervan. DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. V.D. verneemt uit Salzburg: Vrijdagmorgen heeft de instructeur van de lucht- vaartschool met een der leerlingen een oefenvlucht gemaakt in een ouden „Albatros "-machine, welke nog uit de oorlogsjaren stamt. Direct na den start wei gerde de motor, zoodat het toestel van betrekkelijk geringe hoogte omlaag stortte. De machine kwam op een boom terecht en werd geheel vernield. De beide inzittenden konden slechts als lijken worden gebor gen. EEN SCHIP VAN DE OOST-INDISCHE COMPAGNIE. De .Haarlem" gevonden? V. D. verneemt uit Kaapstad: Een bergingsmaatschappij is in de Tafelbaai bezig met een wrak, vermoedlijk van de „Haarlem", het eerste schip van de Oost-Indische oCmpagnie. dat in 1648 hier is gestrand. De maatschappij is reeds drie maanden aan het werk Thans zijn de eerste voor werpen gevonden, w.o. bloedrood hout. Het vermoeden bestaat dat een kleine hoeveelheid zilver en Chi- ü9esch aardewerk gevonden zullen worden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10