Schager Roosjes Groot TURNFEEST te KOLHORN, Raad Winkel. hebben Zaterdag 16 Juli 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9107 STEUN AAN DEN TUINBOUW iN WESTFRIESLAND. Lijk gevonden in het Bergerbosch. ERNSTIG MIJNONGELUK IN ZUID-LIMBURG. Weer een ongeluk bij het vuurwerk. Massa-ontslag bij de Limburgsche mijnen. Turnkring Hollands Noorderkwartier. op ZONDAG 17 JULI '32, Aantal deelnemers(sters) pl.m. 550. Ernstige autobotsing in Frankrijk. „W e s t e r I i c h t". Voorschotten voor den groven tuinbouw. De regeering blijft waakzaam. Op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over bet ontwerp van wet tot het verstrekken van rentelooze voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw ln West Friesland heeft de minister van Economische Za- jten de volgende Memorie van Antwoord uitgebracht: pat de met het hier aangevraagde bedrag van f 700.000 fot twee millioen gulden opgevoerde steunverleening ten behoeve van den groven tuinbouw in West Friesland zeer gering zal blijken te zijn, kan de minister niet on derschrijven. Tot genoemd bedrag, neerkomende op gemiddeld f 235 per H.A. werd ook geadviseerd door de centrale com missie van advies, ter uitvoering van het reeds ver- Strekte crediet, door den toenmaligen met de zaken van <jen Landbouw belasten minister ingesteld. Dat sindsdien de algemeene toestand, waarin de Ne- derlandsche tuinbouw verkeert, zeer veel ongunstiger is geworden, moet helaas worden toegegeven. De regeering is te dien aanzien werkzaam om te overwegen, welke maatregelen genomen dienen te worden. Donderdagmiddag Is aan de Jan Willemlaan te Bergen in het Bergerbosch het lijk gevonden van een manspersoon. Het lijk, dat onder het struikgewas verborgen lag, moet daar reeds langen tijd gelegen hebben. Het verkeerde reeds in verren staat van ontbinding. Het hoofd was geheel met ongedierte bedekt en onzicht baar. Het parket uit Alkmaar was spoedig ter plaat se. Op het lijk werden ecnige brieven gevonden, wel ke als afzender vermeldden C. Billenkamp te Bergen. Op een der enveloppen stond: „de plaats waar deze brief gevonden wordt, zal je wel herkennen." Voorts bleek uit de brieven, dat er sprake is van een teleur gestelde liefde en dat de brieven door een zwaar moedige moeten zijn geschreven Het lijk, vermoedelijk van C. B. te Oude Niedorp, Is naar het lijkenhuisje te Bergen overgebracht. Aan misdaad wordt in deze niet gedacht Een mijngang gedeeltelijk ingestort. Drie mijnwerkers bedolven. Op de Staatsmijn „Maurits" te Lutterade in Zuid- Limburg. is gistermiddag omstreeks één uur een gang gedeeltelijk ingestort. Daarbij zijn drie mijnwer kers bedolven. De reddingbrigade is in de mijn afge daald. maar heeft de menschen nog niet kunnen red den. Voor het leven van de bedolven mijnwerkers, wier namen op het oogenblik nog niet bekend zijn, wordt gevreesd. De namen der bedolvenen. Nader kan worden gemeld, dat de bedelvenen zijn 'de Nederlanders, Broos, gehuwd. 35 jaar oud en Van de Wal, 20 jaar en ongehuwd, resp. wonende te Echt en Geleen, en de 42-jarige Belg Holbeckx, gehuwd en wonende te Ulestraeten. De andere in den pang aanwezige mijnwerkers kon den zfch 'Tög'iri veiligheid stellen. Het reddingswerk is in vollen gang. De lijken geborgen. Volgens het laatste bericht, uit Heerlen zijn gister avond om half negen de lijken der drie slachtoffers van het mijnongeluk geborgen. Mortier uiteengesprongen. Twee licht gewonden. Donderdagavond werd te Scheveningen weder een vuurwerk ontstoken, dat opnieuw tot een ongeluk leidde. Tijdens het afsteken van het vuurwerk sprong een mortier uit elkaar. Een stuk kwam tusschcn het pu bliek op den Strandweg terecht. De 22-jarige J. B. uit de Tcrschellingschestraat werd aan den rechter arm getroffen en kreeg een niet ernstige kneuzing. Door dcnzelfden scherf werd de 27-jarige C. K. uit de Puttenschcstraat aan zijn voet getroffen. Beiden kon den hun weg vervolgen. Zevenhonderd man op straat met ingang van 1 Augustus. Gistermorgen zijn op de vier Oranje-Nassau-mijnen per 1 Augustus a.s. in totaal ontslagen 672 man. Voor ontslag kwamen allereerst in aanmerking de onge huwde arbeiders die in het buitenland wonen, ver volgens de gehuwde idem, daarna de hier wonende vreemdelingen en ten slotte de Nederlanders. Ook op Staatsmijn He.idrik is aan een aantal on gehuwde arbeiders ontslag aangezegd in verband met den slechten gang van zaken in het mijnbedrijf. In verband met deze ontslagen had het „Lim- burgsch Dagblad" een onderhoud met den directeur- generaal der Oranje Xassau-mijnen ir. D. Klink. Gevraagd of hij iets van regeeringsmaatregelen verwachtte, antwoordde deze als volgt: Enkele maanden geleden bracht een referendaris van het departement van Econ. Zaken een bezoek aan de mijnstreek. Het resultaat tot op heden is nihil. Tot nog toe blijft de regeering zwijgen, op 11e telegram men en brieven gaf zij geen antwoord. Men schijnt zich in Den Haag niet bewust te zijn van den nood die hier niet alleen gegroeid is, maar die nog in he riger mate dreigt. Op een vraag hoe ir. Klink d^cht over de huidige situatie der Limburgsche mijnindustrie, was het ant woord als volgt: Somber. De toestand verergert nog steeds en wat bet meest ontmoedigt, er is voorshands geen uitzicht op verbetering. Doen er zich geen gunstiger factoren ^'oor, dan zie ik de toekomst met groot pessimisme tegemoet. IJZEREN BALK OP HET BEEN. Doodelijk ongeluk te Roermond. Gistermorgen in de vroegte had aan den los- en laadwal aan de Maas te Roermond een ernstig onge luk plaats. Bij het versjouwen van eenige zware ijze ren balken, kantelde een daarvan om en zekere L. dl® met het werk bezig was, raakte mot zijn been eronder bekneld. Zeer ernstig ewond, het been was vrijwel afgekneld, is de ongelukkige, nadat de eerste Sfl r hu,P was verleend, per ziekenauto naai net St. Laurentiusziekenhuis overgebracht. den! Vaö 11011 moi'£en n°S is hij daar overle- met daaraan verbonden wedstrijden, op het terrein bij de Wed. Jonker, met medewerking v. d. Muziekvereeniging te Kolhorn. Aanvang 's morgens 10 u., 's midd. 2 u. ENTREE-PR IJ ZEN: 50 CENT, KINDEREN 10 CENT. Twee autobussen in volle vaart tegen el kander gebotst. Reeds vijf dooden en twintig zwaargewonden. V.D. verneemt uit Parijs, 15 Juli: Een ernstig auto-ongeluk, waarbij vijf personen zijn gedood en 20 ten deele zeer ernstig gewond, heeft op den grooten straatweg naar Bordeaux plaats gehad. Twee autobussen, welke uit tegengestelde richting kwamen, botsten in .olie vaart tegen elkander en sloegen bijna volkomen tot puin. Automobilisten, die toevallig passeerden, verleenden de verongelukten de eerste hulp. Vijf der inzittenden waren evenwel op slag gedood of waren bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden. Van de gewonden hebben eenigen zulke kwetsuren en beenbreuken opgeloopen, dat men iedere hoop hun te redden heeft opgegeven. De slachtoffers zijn voor het grootste deel jonge meisjes uit de omgeving, die ter gelegenheid van den nationalen feestdag een uitstapje hadden gemaakt. BLOEMKOOL. Aan de Delftsche groentenveiling waren dezer da gen 19 schuiten bloemkool onverkoopbaar. Nagekomen Berichten. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jacobus. zoon van Johannes Hcddes en van Elisabeth Verlaat. Ondertrouwd: D. J. C. de Leeuw, 41 j., technisch- ambtenaar te Schagen en K. P. Scboorl, 24 j. onder wijzeres te Hoogwoud. T. Bronder, 24 j., kaasmaker te Barsingerhorn en C. C. A. Roos, 19 j., zonder be roep. te Schagen. Overleden: Manus Pater, oud 8 jaar. POLITIE. Verloren: Een overjas; Een dongergrijs kort man teltje; een dop van ene Collings patentas. Gevonden: een broekspijp (motorkleeding); een pak met ijzerwaren. E I ND-E XAMENS. H.B.S. ie Alkmaar: Aan de Rijks H.B.S. te Alkmaar zijn o.m. geslaagd voor afd. B: W. C. de Boer. Hoogwoud; H. L. 't Hart, Burgerbrug; S. Ko3ter. W. van Slooten. beiden Heerhugowaard; E. H. J. Leurink, Noordscharwoude; P. van de Pol. Egmond aan Zee; D. C. Schering. Akersloot; P. J. Schrieken, Oudkarspel; A. van der Struys, Koedijk. WINKEL Naar wij vernemen, zal op Maandag den tweeden kermisdag in de tooneelzaal van den heer R. Laan alhier optreden het gezelschap Kees Pruis. Dit drietal waaruit dit gezelschap bestaat, is wel zoo bekend en wekt overal zooveel belangstelling, dat een volle zaal verwacht mag worden. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Winkel is benoemd Mejuffrouw A. van der Laan van Dirkshorn, tijdens de ongesteldheid van mejuffrouw A. C. Janse. LANGEND IJ K ZUTDSCHARWOUDE. Voor diploma B der Zeevaartschool te Amsterdam slaagde o.m. J. de Waard alhier. NOORDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot H. Leurink slaagde voor het eindexamen 5-jarige cursus H.B.S. Naar wij vernemen is uit „Het Witte Kruis" en „Het Wit Gele Kruis" een commissie gevormd, van iedere vereeniging 3, met een onpartijdig, voorzitter, wlke dan de T.B.C. bestrijdig, welke thans uitsluitend door het „Witte Kruis" wordt uitgevoerd, ln de toe komst hoopt uit te voeren. Als voorzitter Is aange wezen de heer K. G. Reinders, gemeentesecetarls alhier. De bedoeling is dat de R. K. door hun eigen wijk zuster bezocht zullen worde% Om dit te regelen ls bovengenoemde commissie in het leven geroepen. OUDKARSPEL. Voor het eindexamen 5-jarIge cursus H.B.S. slaagde o.m. P. Schrieken alhier. Naar wij vernemen ie tegen een paar vrouwelijke bewoners uit deze gemeente procesverbaal opgemaakt wegens het' te water werpen van huisvuil. Daar hier een ophaaldienst is van gemeentewege zal hier tegen streng worden opgetreden. In de gehouden vergadering van de Vischclub alhier werd medegedeeld dat het ledenaantal gestegen is van 14 tot 31. dus meer dan verdubbeld. Besloten werd op Zondag 24 Juli a.s. een wedstrijd te organiseeren, voor welke wedstrijd prijzen beschikbaar gesteld zijn, o.a. een verguld zilveren plaquette door een handelaar in hen- gelsjjortartikelen. OFFICEEELE OPENING. Gistermiddag om 3 Uur heeft te Alkmaar onder groote belangstelling de officieele opening plaats gehad van Huize „Westerlicht", de stichting van de Vereeniging van Diaconieën. Gelegen in de mooie Alkmaarsche Hout. zal deze stichting in de toekomst een vriendelijk en modern te huis blijken te zijn voor bejaarde lieden in ons gewest. Het gebouw, dat 90 meter breed is en een hoogte van 15 Meter bereikt, maakt met zijn aan weeskanten 8 me ter breede opritten een grootschen indruk. Het middenstuk van het gebouw is bestemd voor de kamer-bewoners, de vleugels voor de bewoners van meer dan één kamer. In het gebouw zijn niet minder dan een 60 kamertjes voorzien van centrale verwarming en stroomend water, bestemd voor menschen, die niet meer dan f 550 per jaar voor inwoning en verzorging kunnen besteden. Verder zijn er een aantal grootere zit-slaapkamers voor menschen, die f750 tot f800 voor hun verzor ging en inwoning kunnen besteden en een aantal zit- en slaapkamers voor lieden, die in de gelukkige omstandigheid verkeeren dat zij daarvoor per jaar f1000 tot f1500 en 'hooger kunnen uittrekken. Reeds thans is gebleken dat het gebouw in een lagn gevoelde behoefte voorziet, aangezien nog maar al leen op de verpleeg-afdeeling plaats is tc bekomen. Spoedeischende vergadering op Vrijdag 15 Juli 1932, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer Jb. Koster, burgemeester, secre taris de heer A. de Ridder. Alle leden zijn aanwezig. De tribune is stampvol. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen van de beide vorige vergaderingen worden vastgesteld. 'Het eenige punt van de agenda was: Vaststelling voorloopige steunregeling werkeloozen. De Voorzitter zegt dan, dat de reden waarom deze vergadering zoo snel bijeengeroepen is, is dat het spook van de werkloosheid meer op den voorgrond treedt. B. en W. meenen dan ook dat waar langza merhand meerdere werkeloozen komen, het tijd wordt om deze menschen op de een of andere wijze te steu nen. Intusschen is wel bekend geworden uit de bla den, dat er ten opzichte van de werkzaamheden in de Wieringermeer zich nieuwe perspectieven openen. Vanmiddag is bekend geworden dat een 5-tal arbei ders daar kan worden geplaatst, welk aantal zeer waarschijnlijk langzamerhand zal groeien. En dit is ook de eenige juiste weg. want de arbeiders moeten werk hebben en dan is elke steun, hoe noodig ook. uit den booze. Samengesteld is nu een ontwerp tot voorloopige steunverleening van werkeloozen, vol doende naar de meening van wat het bedrag der uit- keering betreft van de meerderheid waartoe ook spr. behoort van B. en W. Spr. heeft op een gehouden vergadering van Col lega's van andere gemeenten gevraagd hoe het in die gemeenten is. Het heeft spr. getroffen dat wat het bedrag betreft, dit afwijkt met hetgeen in andere ge meenten wordt gegeven. Langen tijd zou de gemeen te geen steun kunnen verleanen en indien de ge meente subsidie zou vragen van het Rijk, zou dit per tinent tot gevolg hebben dat het Rijk geen subsidie zou verleanen en het. is daarom niet weg te cijferen dat indien de gemeenteraad tot steunverleening be sluit, deze steun geheel door de gemeente zonder hulp van buiten zou moeten worden gedragen. Daar om lijkt het spr. bij nader inzien verstandiger de re geling zoo samen te stellen, dat het Rijk die sanc tioneert. De regeling die door de meerderheid van B. en W. wordt voorgesetld, luidt: Gezinshoofden zullen een steun genieten van hoog stens per week f 12.—. Inwonende kinderen, hiervoor zal per kind per week verleend worden f0.50. Kost winners zullen een steun genieten gelijk aan gezins hoofden. Kostgangers zullen een steun genieten van per week f 7.50. Ongeorganiseeren genieten 5/6 van de zen steun. tam friëschè HEERENBAAI 20-50ct.peroni zachte en geurige rooktabak,? Zij, die na 1 Januari 1932 in deze gemeente kwa men wonen, vallen buiten deze regeling. Elke steunverleening wordt nader geregeld aan de hand van de in gezin of ten opzichte van kostwinners heerschendc toestand. Gezinssteun kan slechts aan één persoon van eeit gezin worden verleend. Dit wordt beoordeeld door een commissie bestaande uit het College van Burge meester en Wethouders, aangevuld met den Voor zitter van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en den Agent dor Arbeidsbemiddeling. Ouderen dan 65 jaar worden uitgeschakeld en za! hiervoor een nadere regeling plaats vinden. De re- geiing geldt voorloopig tot 1 September 1932. Aanvragen om steun te richten aan den Agent der Arbeidsbemiddeling. Eventueele uitkering zal van af Maandag worden toegestaan. De heer Brugman zegt. de minderhedi van liet Col lege te hebben uitgemaakt en meent dat de uitkee- ring moet worden vergeleken met gemeenten in da omgeving en vooral moet voor oogen worden ge houden. dat de geldmiddelen binnenkort op een zeer twijfelachtig punt zullen komen en daarom moeien wij niet dadelijk al ons kruit verschieten. Wij zijn. aldus spr.. nu midzomer, maar wat moe ten wij dan beginnen in den winter als ook nog voor verwarming moet worden gezorgd. Laten wij f 10, of indien in sommige gezinnen waar absoluut noodig f 12 geven. Ifct geven van 5/6 aan ongeorganiseerden keurt spr»; niet goed. Wij leven in een noodtijd en bovendien! hebben sommigen bezwaar om zich ie organiseeren om welke reden dan ook. en als een ongeorganiseerd, de werkeloos is. kan hij niet met minder toe dan een georganiseerde, want arm is arm De heer Dekker had gaarne gezien dat het voorstel van B. en W. den raadsleden eerder had bereikt, dan' hadden zij er kalm over kunnen nadenken. Spr. vraagt dan. kostgangers, wat zijn dat voor menschen?) Een inwonende zoon is dat een kostganger? En kun-»' nen wij voor Rijkssteun niet in aanmerking komen "?i De heer Van Wijk betreurt ook dat het voorstel zoo kort voor de vergadering is gekomen, maar om daar nu over te spreken, is mosterd na den maaltijd, doch1 het kan misschien een wenk zijn voor een volgenden keer. Dat in Winkel meer zou worden uitgekeerd dan in andere gemeenten vindt spr. niet érg. Laat Winkel maar een voorbeeld zijn voor andere gemeenten of voor het geheele land en dat het maar tot 1 Septem ber loopt keurt spr. goed. daar wij anders last krij gen met vriend Ruijs de Beercnbrouck en dan we ten we hoe laat het is en dan wil men volgens he< rapport-Wel tors nog 15 van den schamelen werko< loozensteun aftappen. Tiet is een schande. Wat dd heer Brugman zei over de georganiseerden. deze heb ben week in week uit en jaar in jaar uit de contri butie betaald aan den vakbond en de werkeloozenkas om straks niet gesteund te worden door de gemeen schap. Zij doen hun plicht tegenover de gemeen schap en ontlasten de gemeenschap. Spr kan dan ook met het voorstel van B. en W accoord gaan. Wel zou spr. gaarne zien dat in de commissie zitting zouden hebben 1 of 2 leden van den Winkeler Bestuurders- bond; daar deze-de mensehen kennen en waarde volle adviezen ktyinen geven. De heer Kamp zegt, dat 'de liifkeering van de om georganiseerden lager is dan de georganiseerden, maar zou waar de regeling is tot 1 September, ieder, even veel willen geven, want het is, zoo de hee*1 Brugman gezegd heeft, arm is arm. Toen de tuinder* hebben gevraagd om steun voor de bemesting heeft de Baad een royaal standpunt ingenomen, laten wil voor de werknemers dit nu ook doen. De heer de Pree zegt een beroep te doen op de werkgevers om volk te betrekken via den correspondent der arbeidsbemiddeling. Spr. is een geval bekend dat een arbeider werd ontslagen en een arbeider uit een anders plaats werd aangenomen. Wat de ongeorganiseerden b^. treft, deze kunnen morgen en op elk tijdstip lid worden, en dan krijgen zij de volle 100 pet. De Voorzitter zegt dat het spr. genoegen doet dat d« heer Brugman bereid is indien noodig f 12 te geven. Sympathiek is spr. voorts het idee-Kamp om tot 1 Sep tember alle werkloozen over één kam te scheren en na 1/9 een andere regeling vast te stellen. Doordat de ge organiseerden meezorgen, hebben dezen het onderhouden van hen. door de gemeente, zeer verlicht en wij kunnen daarvoor niet anders dan sympathie hebben en spr. hoopt dat alle werkloozen aan zullen sluiten bij de or ganisatie. Wat betreft het late ontvangen van het voorstel van B. en W., spr. gelooft dat waar de heeren Dekker en. Van Wijk zoo goed de kranten lezen, dit voor hen geen bezwaar zal zijn. Spr. meent ook, evenals de heer De Pree. dat werk moet worden gezocht indien mogelijk, dit is veel beter dan steun. B. en W. hebben dan ook groote plannen voor produc tief werk, maar de moeilijkheid is wel kapitaal te krij gen voor een dusdanig groot werk, wat zeer speciaal handenarbeid zgl zijn. De heer Brugman meent dat als men ongeorganlseet^ den minder geeft dit een soort pressie is en spr. keurt het niet goed gedwongen te worden zich te organiseeren. De heer Dekker vraagt of geen aanspraak kan worden gemaakt op 's Rijks kas. De voorzitter zegt dat de rijkssubsidie gegeven wordt als f 8.50 maximum verhoogd soms met f 1.50 huur wordt uitgekeerd. De subsidie bedraagt dan 50 pet. of meer al naar gelang de algemeene toestand van de gemeente, doch dan wordt de gemeente vrij stevig aan banden gelegd en daarom is het beter zich voor loopig tot deze regeling te bepalen. De heer Dekker zou ook gaarne zien dat 1 of 2 afgevaardigden van de vak vereeniging in de Com missie zitting nemen. B. en W. nemen dit ln hun voorstel over. De heer van Wijk zegt dat de heeren Brugman en Kamp hebben gezegd arm is arm maar de georga niseerde betaalt van zijn armoede toch nog 75 cent. Instemming op de publieke tribune. De voorzitter tot de daar aanwezigen: Wij hebben vergadering van den raad van Winkel en niet van u. De voorzitter brengt nu ln stemming om f 12 te geven per week. Aangenomen met 5 tegen 2 stem men, die van de heeren Brugman en de Veër. Als de heer de Veer tegen stemt roept iemand van de tribune: wat een rotvent. De voorzitter: de besprekingen worden hier serieus gevoerd en zulke woorden kan ik niet toelaten. Het voorstel van den heer Kamp om alle werkeloo zen gelijk te behandenlen tot 1 September, dus ieder evenveel uit te betalen. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren van Zoonen, de Pree en van Wijk. De datum 1 Januari 1932 wordt -met algemeene stemmen veranderd in 1 Juni 1932. In de Commissie zullen ook 2 afgevaardigden van den Winkeler Bestuurdersbond zitting hebben. De verdere voorstellen van B en W -vyorden allen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Do voorzitter sluit hierna de vergadering, J

Schager Courant | 1932 | | pagina 5