Plaatselijk Nieuws. A11 e r h a n de. Zaterdag 16 Juli 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9107 WIERINGERMEER. Ingezonden Stukken. Turnkring Hollands Noorderkwartier. De eerste waarschuwing. Theater Royal. Iets bizonders. De heer P. C. Peters benoemd tot secretaris van de afd> algemeen bestuur van de directie. BURGEMEESTER PETERS. Met ingang van 1 Augustus is als secretaris aan ide afdeeling algemeen bestuur van de directie van den Wieringermeerpolder verbonden de heer P. C. Peters, burgemeester van Medemblik. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U voor dezen eenen keer een klein plaatsje verzoeken in uw veelgelezen blad? Ik heb me al vele malen geërgerd aan foto's in de courant van sommige mil. ceremoniea's. maar wat ik deze week zag op de fotopagina van de Schager Courant van 13 Juli, gaat alle perken te bulten. Ik zag daar n.m. de foto van een „Vrouw"?? ge nomen. na het moment, dat zij een nieuwe duikboot te water gelaten had. Toen Ik dat zag heb ik mijzelf afgevraagd: hoe is het in Godsnaam mogelijk, dat een Vrouw zooiets kan doen? Hoe kan zij ook maar een vinger uitsteken, om een dergelijk moordwerk tuig In werking te stellen, waarmeë misschien straks een van haar eigen zonen naar de diepte zal gaan, om mogelijk nooit meer boven te komen. Dn is het monster in de perfectie in orde, dan wordt het los gelaten op zonen van andere moeders, om die op een verraderlijke manier een gruwelijke dood te laten ster ven. Ik heb de dame, zooals ze daar loopt, met een lach op 't gelaat en een tuil bloemen in de hand, als fcwam ze van een feest eens goed bekeken, en ge dacht: ..Wat ben Jij voor een soort vrouw, die zich toot zulk smerig werk leent, en dan nog zoo opge wekt kunt lachen?" En tevens dacht ik, als ik jou aanzie, en bedenk dat jij in koelen bloede een dergelijk moordtuig op de menschbeid los kunt laten, schaam ik me dat ik een vrouw ben. Vrouwen en Moeders van Nederland, zoolang er nog r u 1 k e vrouwen bestaan is de vrede nog verre te 'zoeken. 1 Mijnheer de Redacteur, lk dank U, dat U gelegen heid gegeven hebt, om m'n gloeiende verontwaardiging te uiten. Ik hoop en ben er vast van overtuigd, dat het meerendeel der vrouwen en moeders het met mij eens zullen zijn. T. Dekker-Pijper. N. Niedorp, 14 Juli 1932. Bovenvermelde Turnkring zal op Zondag 17 Juli '32 te Kolhorn houden een openlucht-demonstratie op het Sportterrein aldaar. Onder zeer veel voorbereiding is de T.C. dezer kring er in geslaagd in samenwerking met de besturen der Gymnastiekver. U.D.I. te Kol horn een zeer grootsch opgezette Turndemonstratie te organleeeren, mede in verhand dat de plaatselijke Gymnastiekvereeniging het feit herdacht voor 10 jaren aldaar te zijn opgericht. Veel medewerking werd In dezen ondervonden, o.m. door B. en W. van Barsingehorn en de Muziekvër- eeniging te Kolhorn en vele inwoners van Kolhorn, tot het weislagen van dezen dag, door bereidwillig medailles beschikbaar te stellen. Door den Kring zal niet minder dan door 13 vereen!- dingen worden gedemonstreerd wat het turnen in zijn uitgebreid en vorm vermag en zullen bereids een 600- tal turnsters en turners dien dag optreden op het daartoe in gereedheid gebracht sportterrein, waaraan tevens zullen zijn verbonden atletiekwedstrijden, zoo wel voor adsp. nieuwelingen en oudleden van het K.N.G.V. Een uitvoerige beschrijving van het program ma zou te ver voeren, doch reeds om 10 uur des mor gens vangen demonstraties en wedstrijden der adspiran- ten, aan, terwijl des middags door B. en W. een ont vangst der afgevaardigden van den Kring zal wor den bereid bij den heer S. Kuiper, Hotel te Kolhorn, waarna een optocht wordt gehouden, waaraan deel nemen alle medewerkenden en de plaatselijke Muziek- vereeniging en daarna vangen weder de demonstraties en wedstrijden aan. Voor liefhebbers van turnen, zal dezen dag dus aldaar zeer veel te aanschouwen zijn, en wordt dan ook een druk bezoek verwacht. Moge dien dag het demonstreeren der Gymnastiek, de noodige propaganda brengen voor de plaatselijke vereeniging, zoowel die der omliggende gemeenten, en bijdragen tot hun- bloei en groei. Wordt niet van kwaad tot erger! Die pijn in de len denen die rheumatische pijnen duizeligheid, hoofdpijn en die nare urinestoornissen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtree- ren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urniezuur en andere onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te wor den verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiek, ischias, spit, blaaszwakte, waterzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare mefi- schen bewijst, dat de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in hot gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoedig uw gezondheid en kracht her stellen. Bii alle drogisten enz. f 1.75 per flacon. SMOKKELAARS IN LEVENSGEVAAR, Door..... douanebeambten gered. Een tweetal smokkelaars, te Bellingwolde, die een hoeveelheid tabak en koffie vervoerden, sloeg op do komst van twee douanebeambten, op de vlucht met achterlating van hun smokkelwaar. Om aan een ar restatie te ontkomen, sprongen de smokkelaars in de Eems, doch verkeerden door den sterken stroom spoe dig in levensgevaar. Door kranig optreden van de be ambten werden ze echter bijtijds uit hun netelige po sitie gered. „Der Draufganger". In het Theater Royal draait deze week een der beste filmwerken van dezen tijd, nl. „Der Draufgan ger" Het is weer eens een van die knap in elkaar gezette niet minder knap verfilmde criminalistisehe of zoo men wil detectiveromans, waarin de noodige spanning is gebracht en waarbij men de kunst heeft verstaan, die spanning tot het einde toe te handha ven door de intrigue tot op het laatste oogenblik te verbergen. Door haar meeslepende vaart, door de voortreffelijke regie van Richard Eichberg. door haar fotografische kwaliteiten, door de rake humor, waar mede deze moordgeschiedenis doorspekt is en mede nog door dat juist nog prettige tikje romantiek, dat aan dit alles werd toegevoegd, mag deze film zoo niet de beste, dan toch oen van de beste detec tive-films heeten, die in den laatsten tijd in de Duit- sche studio's werden vervaardigd. Hals Albers, de Duitsche Douglas Fairbanks, zoo- Ja, het kan verkeeren, zei Bredero al. Het boven staande toont ons dit. want wat eenige jaren terug meermalen voorkwam, is in dezen tijd van polkahaar een bijzonderheid. Deze haardosch van mevrouw W. Zee manten Boekei te Callantsoog is 150 c.M. lang en reikt tot bijna aan den grond. als hij genoemd wordt, is „der Draufganger. de 100 man, of wel de kerel uit één stuk. Als tegenspeelster heeft hij Martha Eggerth, dia het onbedorven, argelooze en bekoorlijke meisje is dat door een geslepen internationalen misdadigers* troep als instrument wordt gebruikt. De geschiedenis speelt zich af in de groote haven* stad. Hamburg en draait om een persoonlijke wraak* neming van den bandiet Brown. op den millionair Patterson, die bewerkte dat hij vier jaren in Sing< Sing op te knappen kreeg. Met de hulp van Gloria, die hem liefheeft, en die tevens de vriendin van Pat« terson is, gelukt hem dat na een fijn cn geduldig voorbereid plan, dat de film laat zien. 't Geval wordl gecompliceerder doordat een handlanger van Brown tijdens een gemaskerd bal aan boord van het luxe- jacht van Patterson, de gelegenheid waarneemt om een kostbaar paarlencolier te stelen door welken diefstal de toeschouwers aanvankelijk handig van het hoofdmotief afgeleid worden, hetgeen een ver- hooging van de spanning bwerkstelligt. 't Is alles lo gisch in elkaar gezet cn men valt niet over onwaar schijnlijkheden, die zoo dikwijls afbreuk doen aan de waardcering van een detectivefilm. Hans Albers is de politieman, die in zijn eentje optornt tegen dat georganiseerde misdadigersver- nu ft. het geboefte uiteindelijk ontmaskert, maar terwille van de spanning der film niet heeft kun* nen verhinderen, dat er twee moorden gepleegd wor den, hetgeen men hem niet zoo heel ernstig zal aan rekenen. omdat daardoor twee bandieten twee lij-< ken werden. De film begint al zeer pakkend, d r zit dadelijk sfeer in. We zien de Ilamburgsche haven bij nacht. Het intense leven van de groote" havenstad is oppers vlakkig een weinig verstild. We zien de rustige gol ving van het Elbewater. waar uit zijn nu welhaast strooperig-zwart. aandoende geslotenheid witte dam pen trekken. Vaag doemt de omtrek van een motor* bootje in het schemerduister op. Twee leden van dff havenpolitie zijn op patrouille, luid klinken hun stemmen door de stille, wijde ruimte. De oudebe laat behaaglijk de rust van zijn omgeving over zich ko< men cle jongere. Hans Roeder, de Draufganger, ver veelt zich stierlijk. Op stroom ligt een groot Ameri* kaansch luxe-jacht. Aan boord is gemaskerd bal. De beide mannen kijken langszij toe. houden hun be schouwingen, maar gaan verder, want de ronde moet gedaan worden. De politieboot verdwijnt in het nevelduister. Slechts het puffen van den motor wordt» gehoord. Dan plots daartusschen een krakend ge luid en een hulpkreet. Een motorboot, die geen licht voer is door een sleper geramd. Het licht van de schijnwerper der politieboot tracht de nevelen te doorboren. Hans ziet een meisje in 't water drijven, springt haar te hulp en redt haar. Een donkere fi* guur duikt achter de boot op als beide mannen do levensgeesten van de drenkeling probeeren op te wekken, 't Is een man die ongemerkt aan boorc klimt, die beide agenten over boord werpt en met do boot èn het meisje verdwijnt. Vloekend en tierend hebben de agenten t nazwem- raen, dat zich naar den wal richt. Dat zoo suggestief gefilmd gebeuren is dan het begin van de aaneen schakeling van avonturen die de „Draufganger gaat beleven en die door het publiek met geboeide aan dacht gevolgd worden. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette lcoeien was Donderdag j.1. tamelijk goed. Veel vraag was er niet. de warmte speelde hier wel een rol in, dus wel te denken dat ds handel stug was. Heel weinig handel was er in kalf- en geldekoeien, die handel staat voor 't moment wel wat stil, er is ook nogal wat geld af bij een weel of 6 a 1 Maar dat wordt aanstonds wel weer beter beweerde men. In stieren weinig te doen Pinken niet aangevoerd De handel in nuchtere kalveren was zeer kalm en verder slechte prijzen besteed voor die beesten Vcor 7 a 8 gulden kocht men al heeie bees ten Ze zijn er ook verkocht vanaf 3 gld, de noteering was tot 10 gulden, maar de handel was lan gen tijd niet zoo droevig geweest. De handel in paarden was kalm. Oude slachtschapen haast on verkoopbaar 812 gld. Lammeren stug. Vette scha pen kalm, de beste werden verkocht voor 15 gld. per stuk per koppel; ongekende prijzen. Inderdaad MAANDEN OUDEB. Heel onverwacht is er een Koninklijk Besluit uit de lucht komen vallen, waarbij wordt bepaald, dat van 1 Juli af, de toelatingsleeftijd tot de lagere school met drie maanden wordt verhoogd en dat er na een jaar nogmaals drie maanden bovenop zullen komen. Totnogtoe moesten de kinderen ten minste 5 en een half jaar zijn, als ze op school kwamen. Nu is de grens dus verhoogd tot 5 jaar en 9 maanden en van 1 Juli 1933 ■f tot volle zes jaar. Voor zoover wij konden nagaan rijzen tegen dit nieu we bedenksel van Minister Terpstra geen bezwaren van paedagogischen aard. Integendeel, de opvoedkundigen ©ordeelen eenstemmig, dat het voor de kinderen goed ,te, om hen niet al te jong tot het lager onderwijs toe te !Iaten. Misschien is 7 jaar nog wel beter dan 6 jaar, ten minste... als ze voor dien tijd niet op straat hoeven te 'twerven, doch thuis behoorlijk verzorgd worden of deel nemen aan goed voorbereidend onderwijs. Zoo gelukkig lijn echter lang niet alle peuters en voor deze stak kerds bewerkt Minister Terpstra dus, dat de straat drie «n straks zes maanden langer aan hun opvoeding mede- helpt. Zou hieraan niet zijn gedacht? Waarschijnlijk niet. De maatregel schijnt niet geno men ter wille van de kinderen, doch alleen om te bezuinigen. Het is echter de groote vraag, of dit doel wordt bereikt. Scholen die nu of bijv. in Augustus nieuwe leerlingen toelaten, zullen minder candidaten zien verschijnenongeveer één vierde minder dan anders. Op elke 4 scholen in een groote stad zal er dus één zijn, geen nieuwe eerste klas komt. Een onderwijzeres *ordt overbodig en dat i3 dus idem zooveel uitgespaard? Pardon, zij krijgt wachtgeld en eerst als zij een vacature faat vervullen, is er winst te boeken. Ten minste voor het Rijk, doch als de gemeenten haar |>lioht vervult, houdt zij de 5 en een halfjarige kinderen hu 3 maanden en na 1 Juli 1933 zes maanden langer op de voorbereidende school. Dat kost het Rijk niets, doch het kost wel en daar draait de gemeente voor op. Alzoo: verplaatsing van uitgaven, doch geen besparing. Bij kleine scholen gaat het nog anders. Daar zijn nu een paar nieuwe leerlingen minder dan gewoonlijk, doch een klas wordt er niet uitgespaard. Als Zijne Excel- I lentie geluk heeft, daalt het aantal kinderen misschien beneden een grensgetal. zoodat er een leerkracht over- compleet wordt. Dat is dan een meevallertje, doch over enkele jaren ais de opschuiving van den toelatlngsleef- tijd heeft doorgewerkt, wordt alles weer als nu. Eén ding wint Minister Terpstra on getwijfeld: zes jaar lang is er onrust in de school en min of meer desorganisatie. Wat hij bespaart, is daar mee al te duur gekocht. DE STORMBAL GEIIESCHEN. Dat meende de Commissie-Weiter te moeten doen en van de ongeveer 400 millioen der Staatsbegrooting. waarop te bezuinigen valt. knijpt zij er 100 af. Zij acht dat zelf niet voldoende en kondigt als het ware aan. dat eene nieuwe commissie binnenkort nog 100 millioen zal moeten bezuinigen. Met een huiselijke uitdrukking kan men zeggen: het is bij de beesten af; vooral omdat God Mars met zooveel ontzag wordt be handeld. Gelukkig mogen wij constateeren. dat ook regeerings- gezinde kranten de gal overloopt. Natuurlijk is het de vraag, of zij voet bij stuk zullen houden en wat hun geestverwanten in de Kamers zullen doen. Er zjjn im mers voorbeelden te over. dat er in de bladen en op vergaderingen duchtig van leer werd getrokken, doch dat het verzet in de Kamer ineenzakte als een varkens blaas. die lek wordt gestoken. Laat ons er nu het beste van hopen en ons sterken aan de duidelijke afwijzing van het systeem-Weiter door eenige katholieke kranten. De „Gelderlander" noemt het rapport „niet voor de poes". Over de aangekondigde tweede portie schrijft het blad: Hoe dat mogelijk zal zijn, valt voorloopig buiten ons gezichtsveld... Deze eerste honderd millioen kost al veeren genoeg. De katholieke redactie besluit moedeloos: Het mes er In. En na de eerste operatie een tweede. Of de patiënt daarbij in het leven zal blijven is een vraag, waaraan een derde commissie haar aan dacht zal mogen wijden. Het eveneens katholieke „Huisgezin" kiest een soher- per afwijzend standpunt: Overrompeld zijn we derhalve niet, en toch geeft wat de commissie in haar betoog en cijfermateriaal aanbiedt, haar afbraak mogen we wel zeggen van een stuk cultuur, van een stuk werkgelegenheid, een schok. Ia het dan zoo ver met ons gekomen, dat wij een armoe-land zijn geworden Moeten wij van de in ronde cijfers 400 milli oen uitgaven, waarop bezuinigd kan worden, gemid deld een vierde part schrappen, links en rechts met de grove bijl- stukhakken, zoodat door vermindering van den werkloozensteun nog meer ellende zal wor den geleden, zoodat door inkrimping der personeel- formaties weer honderden en duizenden uit hun werk zullen worden gedrongen, zoodat het onderwijs zal worden verslechterd, zoodat de gelegenheid tot werkverruiming zal worden verengd, zoodat het so ciale en oharitatieve werk ten deele te niet zal gaan wat tot dusver onze roeping werd geacht en ook wat voor een deel onze trots was? En over de volgende bezuiniging in het verschiet: Dat ware de volledige afbraak van ons bescha vingsleven, onze vernietiging als arbeidzaam en voor uitstrevend volk. de dood voor het komende ge slacht, dat in ellende zou opgroeien. Nog verder gaat het Haagsche katholieke orgaan, de ..Residentiebode". De redactie zegt dat haar bereidwil ligheid om offers te brengen, door lezing van het rap port, grootendeels is verdwenen: „Omdat wij niet meer de overtuiging hebben, dat wat hier van ons volk gevraagd wordt, in redelijk heid mag gevraagd worden. Omdat wij hier volko men missen het levendige besef, dat er voor het geluk en de welvaart van een volk ten slotte ook iets anders noodig is dan een sluitende staatsbegroo ting. Als er ooit gezegd zou kunnen worden, dat het domme, elk gevoel missende potlood is gehanteerd, dan is het hier, Jn dit rapport, waar de samenstel lers naar onze stelligen indruk uitsluitend van deze gedachte zijn uitgegaan: „Hoe schrappen we van de begrooting een bedrag van honderd millioen??" De wijze waarop dit gebeurde, welk onnoemelijk leed, diepe wanhoop, ergerlijk onrecht, dit alles ten ge volge zal hebben, heeft hij deze commissie naar on zen Indruk een punt van weinig overweging uitge maakt" De „Residentiebode" noemt het „onduldbaar", dat „de commissie „rücksichtslos" tienduizenden men- sohen broodeloos maakt en zich dan verder om deze door haar gemaakte slachtoffers niet bekomnjert. Dat men een deel van zijn salaris moet missen, is hard, kan zelfs in bepaalde gevallen zeer hard zijn en ondragelijk leed veroorzaken. Maar wanneer men de straat opgestuurd wordt, zonder eenig middel van bestaan, dan misschien een schamel waschgeld, en dikwijls ook dit niet, dan kan deze maatregel on- menschelijk wreed zijn." Het artikel besluit aldus: „Maar wij zouden toch niet gaarne zien, dat de katholieke Kamerfractie, onder welke pressie of dwang ook, voor dergelijke bezuinigingen de verant woordelijkheid wil dragen. Al gaan wij er volkomen accoord mee. dat de Katholieke Staatspartij in deze ernstige tijden, de geweldige moeilijkheden der re- geeringsverantwoordelijkheid aanvaardend, ook me dewerkt om zeer onaangename en pijnlijk treffende maatregelen te sanctionneeren, omdat de harde nood zaak dit tot plicht maakt. Maar in dit rapport wordt o.i. meer gevraagd dan door de Katholieke Staats partij ook krachtens haar speciale beginselen, zelfs in deze tijden kan en mag gegeven worden." STORMTROEPEN. Dat klinkt nogal krijgshaftig en gevaarlijk, waarde lezers, doch zeer waarschijnlijk valt het wel wat mee. Het zijn geen communistische, geen o.s.-peesche en zelfs geen sociaal-democratische benden, doch christelijke! Christelijke stormtroepen dat lijkt een tegenstelling in zich zelf en bijgevolg weinig ernstig. Toch maakt de r.k. Maasbode zich er ongerust over, want die strijdlus tige broeders verklaren, dat zij alle vertrouwen in d& r.k. Kamerfracties hebben verloren en dat zij zullen probeeren in 1933 andere menschen gekozen te krijgen, menschen. „die beter de teekenen des tijds verstaan." Dat klinkt niet mis. doch het is niet de eerste maal, dat er onder de roomschen groote ontevredenheid heerscht over hun leiders. Buiten de Kamer davert het dan van de groote woorden, ook uit den mand van katholieke leiders, doch als het op stemmen aankomt, springen zij haast nooit uit den band: de felle woorden en de gedweëe daden vloeken met elkaar. Denk eens aan de Pachtwetten. Eerst neemt de Tweede Kamer ze aan en als ze dan door de Eersfe worden verworpen door toedoen van Katholieken, zorgt men. dat twee van deze conser vatieven met September niet weer terugkeeren. De Pachtwetten zijn immers opnieuw aan de orde ge steld en men neemt dus zijn maatregelen. dat de Eer ste Kamer niet opnieuw roet in het eten zal gooien. Dat is dus in orde, maar thans verzuurt de Tweede Kamer de pap en maakt dat er van een wat betere re geling van de pacht niets kan komen. Daarop had niemand buiten de Kamer gerekend. Al gemeen verwachtte men, dat deze dezelfde houding zou aannemen als bij de eerste behandeling. Dat was ook de hartgrondige wensch der roomsche pachters, doch wat storen zich daaraan hun vertegenwoordigers, indien de ze meenen. dat aan sociaal-democratische en andere voor standers van een gewijzigde pachtregeling geen politiek succesje mag worden gegund? Onvervaard stemmen zij dan tegen waar zij eerst „vóór" hebben gezegd %n de pachters, ook hun pach ters, kunnen st Zoo maakt men den bodem rijp voor stormtroepen. Nog altijd blijft het waar:- Wie wind zaait, zal storm oogsten. MAKKELIJK BEZUINIGEN. Zaken-doen is voor de Ned. Spoorwegen niet zoo erg moeilijk. Al gaat het slecht, de aandeelhouders krijgen toch hun 5 pet. dividend. Zóó ls.de afspraak met het Rijk en die wordt natuurlijk ook gehouden in crisistijd. Nu doet zich dit geval voor. De Post, dat wil zeggen het Rijk bezuinigt op het postvervoer. Een aantal posttreinen zijn vervallen en anderen zijn geen werkende treinen meer. Ze nemen wel poststukken mee, doch niet in een aparte postwa gen, waar brieven enz. onder het rijden worden gesor teerd. Dit maakt geen verschil van een paar dubbeltjes, doch van enkele tonnen gouds. De Post slaat daarmee een „goed" figuur, en als door zijn bezuiniging het te kort der Ned. Sporen nog stijgt, dan past het Rijk bij! In den eenen broekzak blijft dus wat over, doch in den anderen moet een extra-greep worden gedaan. De Post gaat met de eer strijken, maar het Rijk is er even beroerd aan toe. Onderwijl wordt het voor de Schager- en andera kranten nog moeilijker dan het reeds was, om het be drijf ongestoord voort te zetten. Het lijkt wel of men zich daarover in Den Haag al bitter weinig kopzorg maakt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9