SCHAATSWEDSTRIJD IN HET RIJK DER DIEREN. KNIPPRENT. De verjaardag van Mirabella-Sophie. Door J. DE BOER-VAN STRIEN. Al het speelgoed in de kinderkamer dat toch nog wel eens met elkaar van meening ver schilde! was het op dit punt eens: het was een schandaal, dat de kinderen nog heelemaal geen voorbereiding maakten voor de feestelijke viering van den tienden verjaardag van Mira bella-Sophie. die toch zóó aanstaande was! Jullie weet allemaal wel, dat de leeftijd van tien hééle jaren voor een pop meer dan eerbied waardig is. Weinig poppen brengen het zoover. En al kwam de verdienste hiervoor nu wel niet bepaald uitsluitend en alleen toe aan Mirabella- Sophie, maar voor een groot deel ook aan Ank, Lot en Loes, de drie zusjes, die zoo keurig netjes op haar waren, haar altijd in een doos bewaar den en nooit of te nimmer lieten slingeren. Mi rabella-Sophie zou nu eenmaal de jarige zijn en de jarige komt vanzelf alle eer toe. Ank, de oudste van het drietal, had Mirabella- Sophie gekregen toen ze één jaar was. Niet op haar verjaardag maar zóó maar. van een oom en tante, die in Indië waren geweest-. Onbestre den was Mirabella-Sophie altijd en van den be ginne af aan de mooiste pop uit de kinderkamer geweest. Als er ooit nieuwe poppen kwamen, hadden ze dadelijk al gezien dat ze het tóch tegen Mirabella zouden moeten afleggen. Wie had er nog meer zulk echt zijig blond krulhaar? Wie droeg nog zoo'n beeldig jurkje van Indische zijde, met handgeborduurde bloemetjes, lak schoentjes en zijden kousjes? Niemand. En nu zou Mirabella-Sophie dan tien jaar oud worden, een leeftijd, dien je haar volstrekt niet aanzag. Al het speelgoed leefde een beetje in opwinding, want Ank. Lot en Loes móésten dien verjaardag toch wel geweldig vieren, dach ten ze.tOp gewone verjaardagen werd er al zoo veel drukte gemaakt, laat staan op zoo'n bü- zonderen dag! Toen matroos Jan-Courage on langs jarig was (en hü vierde pas zijn eersten verjaardag), waren er vriendinnetjes op de thee gekomen, die hun eigen poppen meebrachten. Wat zou er nü gebeuren??? Ze wachtten ongeduldig af. maar dag na dag verstreek, ener gebeurde niets! Ank. Lot en Loes gingen gewoon naar school, maakten ge woon haar huiswerk en speelden met de pop pen als altijd. Ze namen Mirabella-Sophie mee uitrijden in het wagentje en ze legden haar weer netjes in de doos. „Weet je wat ik denk", zei op den avond vóór den grooten dag de oude Clown, die den naam had van wijs te zijn, ,.ik denk dat ze er heele maal niet aan denken dat Mirabella morgen jarig is. Het moet ze door het hoofd zijn ge gaan!" Verschrikt keek het overige speelgoed hem aan. Als dót waar was zou er morgen dus heele maal geen feest komen! Mirabella wilde 't niet gelooven. Ze weten heel goed dat ze mij tien jaar geleden op 15 Juli kregen", zuchtte ze. Maar Clown hield vol dat kinderen niet iedcren dag op een kalender plegen te kijken en dat ze wel eens niet precies den goeden datum weten. En.... Clown had gelijk. Den volgenden mor gen was er in de kinderkamer geen spoor van eenige feestelijkheid te bespeuren. Ja, Ank. die een aardrijkskundige-repetitïe op school had. dien dag, kwam niet eens vóór schooltijd nog even naar de poppen kijken en Lot en Loes kwamen alleen maar in de kinderkamer om een stuk krijt te halen voor een hinkelperk dat ze buiten teekenen wilden. Al het speelgoed had Mirabella-Sophie al zachtjes gefeliciteerd met den grooten dag, maar Mirabella snikte droefgeestig in haar kanten zakdoekje. Ze had niet kunnen, niet durven ge looven dat ze heusch vergeten was en nu was dat toch zoo. Ach, hadden Ank, Lot of Loes dien dag toch maar eens op een kalender gekeken! Dan had den ze geweten, dat haar mooiste pop verjaar de! Maar ze deden het niet. Ank had het te druk op school en de twee kleintjes waren te zeer in het hinkelen verdiept. Mirabella-Sophie sleet den verdrietigstcn dag van haar gansche leven. Het speelgoed wist niet wat het doen en zeggen zou om haar op te monteren. Maar ein delijk was het Clown toch weer die op een goed idee kwam. .Luister eens", zei hij, in het middaguur, toen de zon op de kinderkamer stond en het daar erg warm en slaperig was, „we moeten het bij Mirabella-Sophie op een of andere manier goed maken, dat de kinderen haar verjaardag zoo wreed vergeten hebben. Ze heeft niet één cadeautje gekregen, en van een feest is heele maal geen sprake. Laten wij nu vannacht na twaalven, wanneer zooals jullie allemaal weet, de poppen tot leven kunnen komen, een partij geven vooh Mirabella en laten we Klaas Vaak vragen of hij voor wat cadeautjes zorgen wil." Dat juichten de poppen natuurlijk erg toe. Clown nam de leiding op zich. In de scheme ring wist hij het Zandmannetje te treffen, dat juist door het huis sloop erf toen Klaas hoorde wat er aan de hand was, wilde hij gaarne mee werken om die lieve Mirabella nog een prettig uurtje te bezorgen. Hij zou uit Droomland wel wat mooie cadeautjes meebrengen. Toen het donker geworden was, gingen Ank, Lot en Loes naar bed en sliepen weldra. Mira bella lag in haar doos en probeerde zichzelf in slaap te huilen. Nog nooit had ze zich zóó on gelukkig gevoeld. Maar toen het klokke twaalf geworden was en de maan zilverig licht wierp in de kinderka- Neen, dat is niet in de zomermaanden ge beurd, wat jullie hier op dit plaatje zien afgebeeld. Dat was in het hartje van den winter en dan nog in het hooge Noorden, waar het veel harder en langer vriest dan bij ons. De dieren die hier op het plaatje ver- eenigd zijn, hebben om de verveling van de lange wintermaanden te verdrijven, maar ook om eens lekker warm te worden, een wedstrijd in het schaatsen uitgeschreven. Het ging er strikt eerlijk toe. Eerst kwam een ploeg kleine dieren aan de beurt, zooals eekhoorns, konijnen, dassen en muizen. De vossen en de beren maakten vanwege hun grootte, een afzonderlijke groep uit. Moeder Beer en haar zoon, die nog te klein was om mee te doen, hielden het touw aan de eindstreep vast. Eerst hadden de kleine dieren gereden. Mijnheer Pluimstaart was als overwinnaar uit een spannende schouder-aan-schouder- ren te voorschijn gekomen. Nu kwamen de grooten aan de beurt. Mijnheer Beer was in goede conditie. Hij had lang geoefend en geen kon er zulke lange slagen maken als hij, maar ook Reintje de Vos mocht er zijn, want deze was zoo snel als water. De toeschouwers begre pen dan ook al terstond, dat deze twee die ren de favorieten waren en dat een van hen beiden als overwinnaar uit den strijd te voorschijn moest komen. Twee kraaien zorgden voor de leiding van den wedstrijd, als zij twee keer gekrast hadden, beteekende dit dat de deelnemers konden vertrekken. De kraaien vlogen het geheele traject mee om te zien of de wed strijdregels niet overtreden werden. Mijnheer Beer had al spoedig de leiding, doch Reintje de Vos volgde hem op zijn hie len. Zij werden luide door de andere dieren aangemoedigd. Hoe snel Reintje echter ook mocht zijn, hij bleek toch niet tegen de forsche slagen van mijnheer de Beer opge wassen en hij moest het zich laten welge vallen. dat deze als nummer een de streep voorbijging. De familie Beer was zoo opgetogen over het succes van haar stamhouder, dat zij een groot feest hielden, waarop ook Reintje de Vos werd uitgenoodigd en naast mijnheer Beer de gelukwenschen van de andere dieren in ontvangst mocht nemen. mer, toen stapte Clown van zijn plank, liep naar de doos toe en vatte Mirabella-Sophie bij de hand. „Ga maar mee", zei hij, „wij hebben een verrassing voor je!" Verbaasd gehoorzaamde de pop. Maar toen ze in de kinderkamer keek sloeg ze de handjes in een van verbazing, want daar stond in het mid den een lange tafel, feestelijk gedekt en alle poppen zaten er omheen geschaard. Haar stoel cn plaats waren met bloemen versierd. En met een „Lang zal ze leven in de Gloria" werd ze ontvangen! Ja, toen begon er een echt feest.. Clown hield een toespraak en telkens overhandigde hij haar daarbij een cadeautje. Ze kreeg een beeldig ket tinkje en een armbandje, een peuterig-klein fleschje odeur, een zijden kussentje voor onder het hoofd, en nog veel meer. O. wat keek die Mirabella-Sophie nu gelukkig! Klaas Vaak had er ook voor gezorgd, dat er allerlei lekkers op tafel stond, want in Droomland heb je de taar ten maar voor het grijpen en de limonade kun je aan een aparten pomp tappen. Je begrijpt dus dat de Zandman gezorgd had. dat er genoeg was. Dat werd me een smulpartij. En pi-et dat ze maakten! Jan Courage zong zeemansliedjes, voor. Clown vertelde geschiedenissen en al het andere speelgoed verhaalde ook beurt om beurt iets uit hun leven. De nacht vloog om Maar weet je wat die slimme Klaas Vaak on derwijl deed? Hij stuurde Ank en Lot en Loes ieder een droom, waarin hij haar vertelde, dat pop Mirabella-Sophie dien dag tien jaar was geworden. En alle drie werden ze des morgens vol berouw en schrik over zóóveel vergeetachtig heid wakker. Ze renden dadelijk naar de kinder kamer en vroegen Mirabella wel duizend keer excuus en het spreekt vanzelf dat ze haar nog een extra-mooi feest beloofden op den eerst- volgenden vrijen middag. En zoo werd de verjaardag van de mooiste pop uit de kinderkamer toch nog gevierd! AVONTUREN VAN GERR1T DE KRAAI. Jopie ontdekte achter in den tuin in een hoo- gen boom een kraaiennest. Het nest zien en er naar toe klimmen was het werk van een oogen- blik. Nieuwsgierig keek hij. er in en ontdekte dirie jonge vogeltjes, nog geheel kaal, waar schijnlijk een paar diagen geleden pas geboren. De moeder vloog angstig heen en weèr, maar Jopie was heelemaal niet van plan de vogels kwaad te doen. Hij ging dan ook weer gauw naar beneden. De eerste visite aan het nest werd door meer dere gevolgd, ja er ging eigenlijk geen dtag voor bij of hij klom even naar het nest om er een kijkje te nemen. De oude vogels begrepen ai heel spoedig, dat hun kinderen veilig waren en zij vlogen heele maal niet meer angstig van het nest af als h!j kwam. De jonge kraaien kenden hem dan ook weldra, en Jopie bracht altijd wat lekkers voor hen mee. Toen de vogeltjes opgroeiden en leerden vlie gen, kwamen zij naar hem toe, als hij met uitge strekte hand aohter in den tuin ging staan en hen floot. Een van de drie. die Jopie den naam Gerrit had gegeven, was echter tammer en aan hankelijker dun de twee anderen .Deze vlogen ook al gauw weg. maar Gerrit bleef trouw bij Jopie. Op het laatst liep hij hem zelfs in huis achterna. Het duurde niet heel lang of hij kende alle huisgenooten en ging ook 's nachts niet meer in het nest slapen, maar in een hokje, dat Jopie voor hem gemaakt had. met een stevigen stok er in, waar hij op kon zitten Dat hokje, dat niet afgesloten werd, hing in Jopie's kamertje, want Gerrit wilde nergens anders slapen dan bij zijn vriendje, 's Morgens als het licht werd en Gerrit vond, dat Jopie wakker moest worden, kwam hij zijn hokje uit, vloog op het kussen van Jopie en pikte hem zachtjes in zijn gezicht, terwijl b!J riep; „Piep, piep!" Naarmate hij ouder werd veranderde ook zijn geluid en hü riep uit: „Krauw, krauw". Dikwijls was het echter nog veel te vroeg om op te staan en dan zei Jopie: „Nee, Gerrit, ga gauw sla pen". Gehoorzaam liet hij Jopie öian met rust, tot hü den wekker hoorde afloopen, dat geluid kende hij natuurlijk al heel gauw, maar dan was Gerrit ook niet meer te houden. Zoo gauw. Jopie beneden kwam kreeg Gerrit dadelük een bakje met frisch water en wat beschuit er in. Zoo groeide Gerrit op als vriendje van al de huisgenooten en hü leerde van lieverlede eenige andere woorden spreken. „Hallo", was het eer ste, dat hü duidelijk verstaanbaar kon zeggen, daarna: „diank-je", wat heel grappig klonk. Gaf Jopie hem iets, dan riep hij dadelijk, zijn kopje schuinhoudend en hem met zijn zwarte kraal oogje* euitia aankijkend: „Dank-je!" Maar Idj had ook zün ondeugden, waarvan er een nogal lastig was. Hü hield erg veel van alles wat blonk. Een vingerhoed, een ring of iets der- gelyks was heelemaal niet veilig voor hem en het duurde vrij lang eer Jopie het plekje te we ten kwam, waar hü alles verstopte. Wat een massa dingen kwamen er nu voor den dag, voorwerpen waar iedereen in huis naar had ge zocht. Was er nu in het vervolg iets zoek, dan keek Jopie maar in de schuilplaats en haalde het verloren voorwerp er weder uit te voor schijn. Een van zijn andere kwajongensstreken was, dat hij niet hield van nat waschgoed buiten op de drooglijn. Als er ergens in de buurt in een tuin goed te dirogen hing, vloog hij er op af en trok de waschknüpers van het goed, zoodat dit op den grond viel. Niet voordat alle knijpers er af waren had hij rust. Je begrijpt, dit gaf met de buren wel eens onaangenaamheden, maar aan den anderen kant was hü zoo grappig, dat je niet kwaad op hem kon worden. Eens op een heeien kouden morgen in Decem ber was het een spektakel van je welste in den tuin. Gerrit was naar buiten gevlogen, had alle vogels uit de buurt bij elkaar geschreeuwd en hun een groot stuk brood, dat hü hier of daar gestolen had, gegeven. Jopie moest daar natuur lijk om lachen en haalde zün moeder er bü om cat leven aan te zien. Jopie ging naar buiten om het brood in kleine stukjes te breken, want er werden heele veldslagen genet leder vogeltje zoo'n honger had en voor zich alleen wilde hebben. Jopie ging weer naar binnen en keek» het raam wat er verder gebeuren zon. meestal waren de kleinere vogels heelena op Gerrit gesteld. Deze bleef echter in zitten roepen en lekken, zoodat er sti vogels uit de buurt kwamen aanvlieg® leek wel alsof hü hun toeriep: „Heb je hier is eten". Dit ceed hü voortaan iede net zoo lang als de winter duurde en <fe hard bevroren was. Als hü zelf hen;; r of dorst had, vloog 1 de kamer, nam de kleine tafelbel in zijn belde. Dat had hü van de menschen gel® die wat noocóg luidden. belden zü. Het meisje, natuurlijk denkende, dat moeder belde, kwam dan naar binnen. En de deur epen ging riep Gerrit: ..Dank-je, je!" waarop zü hem lachend iets te etet drinken gaf. Zoo is onze Gerrit een echte grappa en alle huisgenooten hopen, dat hü rxg lang bü hen zal blijven. DE JONGENSBOOM. In een groote boomgaard stonder appelboomen. De boer van wien de gaard was, had allerlei soorten appelb laten planten, groote. kleine, met appels, met gele appels en wijd en 2J ren de appels van Boer Zwart beroemd hij had ook een zeer bijzonderen ba zijn boomgaard en wie een appel vj boom kreeg moest bekennen, dat I nooit zooiets fijns had gegeten. Precies op 1 September van waren de appels rijp, goed goudgesl rijp om geplukt te worden. En dat juist zoo goed uit, want precies op tember kwam er ieder jaar een w den trein.mee, waarin een clubje zaten, die de eerste week van Sepl boer Zwart kwamen doorbrengen. ten tusschen de vruchtboomen in ren en van de appels plukken en veel zij wilden. En omdat er op 1 nog geen appels rijp waren dan juli den jongensboom. was het een wee het eerst een appel te pakken ha. De Knor oiiom, van ai* boomen. maar hij hield ook van d< en hij vond het altijd de prettij van het heele jaar, als de club J> hem kampeerde. En ook nu had hij in den vroegen! van 1 September zijn zware paard groote boerenkar gespannen en was het stationnetje gereden van de zijnde stad. Precies op tijd was de treS nengestoomd en de jongens, die naii konden wachten tot de trein gehe stond, waren naar boer Zwart toegeb hadden allen een plaatsje in den '^overd. ^Nadat zij hun tenten hadden opgezei de tocht naar den jongensboom om men, maar stel je hun verbazing voor zij aan de onderste takken prachtig* appels zagen hangen, maar niet de zooals zij andere jaren hadden gi maar appels, die leder duidelijk den droegen van een der jongens. De boer lachen toen hij de verbazing van de j< zag en dadelijk wilden zij weten hoe he gelijk was dat de appelen een naam gen. De boer vertelde hun toen, dat hij de appelen nog groen waren, in pap namen van zijn vrienden had uitgeka op de appels had geplakt. De zon, die het mooie kleurtje zorgt had ook m plicht gedaan, maar waar het papier gezeten, waren de zonnestralen niet gedrongen en deze plekken waren dus groen gebléven. De jongens aten geen van allen den met hun naam op, doch lieten hem aan iedereen zien. Maar ook appels naam van den jongensboom hadden zich, want het was zoo'n overvloedig jaar. dat zij nog niet een derde deel v appels hadden kunnen verschalken. Op het bijgaande prentje zijn negen stuk ken afgebeeld. Plak het geheel eerst op een stuk niet al te dik karton. Vervolgens moeten de negen stukken worden uitgeknipt en zoo danig neergelegd, dat zij een vierkant vor men, waarin ruitvormig 12 blokjes komen, zooals de kleine teekening laat zien.

Schager Courant | 1932 | | pagina 18