Zaterdag 23 Juli 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9111 Protest tegen de VAR.A.-g i d s. Een schietpartij in den nacht. Een grensbeambte doodgevonden. Het cadeaustelsel is uit den booze. Een vreemde broodwinning. Een woelige avond. Een lepelslikker. Een gevangene die vergeten was. k, in i» m jg-wr* Brabantsche brieven. Gevaar voor de moreele en geestelijke verwording* Het Landelijk Comité Belangen Luisteraars heeft bet volgende adres gezonden aan den minister van Het Landelijk Comité Belangen Luisteraars, dat zich ten doel stelt, de belangen van de Nederlandsche luisteraars in den ruimsten zin te behartigen, heeft de eer het volgende onder de aandacht van Uwe Ex cellentie te brengen. Het zal Uwe Excellentie bekend zijn, dat de ver schillende omroepverenigingen radio-periodieken uitgeven welke periodieken regelmatig aan de luiste raars worden aanbevolen. Tegen dit alles is geen bezwaar, maar wel zijn er bezwaren, wanneer de leiders van omroepverenigin gen een programmablad gaan maken tot dat wat, het V.A.R A.-orgaan thans geworden is. Wanneer de luisteraars zich op een radio-program mablad abonnceren mogen zij venvachten, een blad te ontvangen met programma's en als verderen in- houd. dat nat betrekking heeft op radio. Het bestuur van de V.A.R.A. een zich noemende „culturele" omroepvereniging, heeft gemeend de aantrekkelijk heid van haar orgaan te moeten verhoogen, door hierin af te drukken den laatst verschenen roman i van A. M. de Jong, Een Verdoolde, j Ingesloten doen wij Uwe Excellentie de V.A.R.A.- Radiogids van 9 Juli 1932 nr. 36 toekomen, uit welks inhoud Uwe Excellentie zal zien, dat deze roman een aaneenschakeling is van, het zedelijk gevoel kwetsende, voorstellingen en uitdrukkingen. Gevoe gelijk kan deze roman gerangschikt worden onder do prikkellectuur, in het bijzonder voor jongeren. Volgens het V.A.R.A.-bestuur komt de V.A.R.A.- Radiogids wekelijks in meer dan 100.000 gezinnen en hoewel dit getal sterk overdreven zal zijn, mogen wij toch niet blind zijn voor de gevolgen, die dit kan hebben. Wanneer wekelijks in tienduizenden gezin nen een romangedeelte verschijnt, zooals wij Uwe .Excellentie hierbij doen toekomen, zal daarvan het gevolg zijn, dat binnen afzienharen tijd de moreele en geestelijke verwording in Nederland hand over hand zal toenemen en even groot zal worden als de politieke verwording, waarvan het zcndtijdenbesluit van 15 Mei 1930 het gevolg is geweest. Alleen zullen de gevolgen van de door de V.A.R.A. gebrachte cul tuur voor ons Nederlandsche volk zooveel ernstiger zijn. Wij dringen er bij Uw Excellentie op aan, het bo venstaande uw aandacht te willen schenken, dit vooral met het oog op het opkomende geslacht, daar toch een radioprogrammablad een orgaan is dat de geheel week voor ieder lid van het gezin van on verschillig welken leeftijd ter beschikking ligt en het daarheen te willen leiden, dat het verder verschijnen van den roman Een Verdoolde iii de VA.R.A.Radio- gids wordt verboden, zoo noodig deze gids in beslag wordt genomen. De hond sloeg aan. In de Waarderpolder aan het Noorderbuiten Spaarne te Haarlem, heeft eergisteravond een schiet partij plaats gehad. Tegen het middernachtelijk uur bemerkte een bewaker van een der fabrieksgebouwen aldaar twee mannen, die met een zaklantaarn de om geving afzochten. De bewaker stuurde zijn hond op de mannen af, waarop deze eenige revolverschoten op het dier los ten, welke misten. Toen de onbekende mannen daarop probeerden op de fiets te vluchten, ging de hond hen weer achterna, waarop een der mannen nogmaals een schot loste. De bewaker schoot hierna tot tweemaal toe terug, doch de vluchtelingen verdwenen in de duisternis. De politie werd gewaarschuwd, die onmiddellijk het terrein afzette en de omgeving doorzocht. Van de verdachte personen is echter geen spoor gevonden. Door een smokkelaar neergeschoten? Nabij het Duitsche plaatsje Straelen werd het lijk gevonden van den douanebeambte Stief van het douai.okantoor Auvel. Op eenigen afstand van het lijk werd de revolver van den grensbeambte gevon den. Bij het onderzoek heeft het parket geconsta teerd, dat het zoo goed als zeker is, dat men hier «liet met n geval van zelfmoord te doen heeft. Men oeeft reden te veronderstellen dat smokkelaars den ensbeamhte in een hinderlaag gelokt en neerge- hoten hebben. Zware verdenking is opgevat tegen een heruchten ^roepssrookkelaar. is den verdachte niet op het spoor kunnen komen. Waarschijnlijk is hij over de ^Nederlandsche grens gevlucht. Hdbld. Actie in Twente, Een winkelier te Almelo is, zoo meldt het Hdbld., op het denkbeeld "ekomen, epn nieuw systeem ter bestrijding van het cadeaustelsel te ontwerpen. Hij heeft reeds 700 winkeliers in Hengelo, Almelo en omliggende plaatsen boreid gevonden, een contract te Iteekenen, waarbij zü zich met ingang van een nader vast te stellen datum verplichten, in hun zaken geen cacleaux meer te geven. Dit zal door middel van froote biljetten in eiken winkel vooraf worden be kend gemaakt. De ontwerper van het systeem zal in elke zaak persoonlijk de biljetten aanplakken. Stukken rietland gestolen. Een niet alledaagsche diefstal heeft te Leimuiden plaats gehad. In deze gemeente liggen uitgestrekte rietlanden, zoogenaamde zudden. Daar deze door het water on dermijnd zijn, is het niet moeilijk, de zudden los te maken van het vaste gedeelte. Een zekere H. maakte 'daar een soort beroep van. Hij maakte stukken van ~o bij 20 M. los en bracht ze drijvende. Deze drijvende zudden transporteerde hij met behulp van motor- ractie naar Aalsmeer, waar de tuinders er graag *20 per stuk voor betaalden. Als de politie dezen diefstal van grond niet tijdig had ontdekt, zou waarschijnlijk een groot gedeelte van de gemeente Leimuiden naar Aalsmeer zijn over gebracht. METEN MET 2 MATEN. Vragen van het Kamerlid Hermans. 78 JAAR ZONDER KWALEN. Zij voelt zich als 48. Fascisten en Communisten. Donderdagavond heeft de heer J. Baars uit Den Haag leider van den Algemeenen Nederlandschen Fascisten- bond. in Hotel de 1'Europe te Utrecht voor een bijeen komst. welke door een paar honderd personen was be zocht. een rede gehouden over het onderwerp Nederland —Italië. De politie en de recherche, had een zeer nauw keurige selectie toegepast bij het binnenlaten van de bezoekers, opdat geen ongewensohte elementen zouden binnendringen,. Tijdens de vergadering bleef het dan ook vrij rustig. Te ruim half elf werd de bijeenkomst gesloten. Op het Vredenburg stond het intusschen zwart van de men- schen. De politie had uitvoerige voorzorgsmaatregelen getroffen, om elk samentreffen met communisten te voorkomen. Behalve een zeer groot aantal agenten in uniform, was er ook een sterke macht van rechercheurs op het Vredenburg bij het uitgaan van de fascistenver gadering aanwezig. De politie gaf aanstonds het bevel tot doorloopen en probeerde aanvankelijk elke samenscholing te voorko men. Een dichte menigte weigerde aanvankelijk aan de aanmaning van de politie tot doorloopen gevolg te ge ven. Dit werd het sein tot verschillende charges, zoodat het Vreeburg door dichte drommen in alle richtingen werd doorkruist. Hoewel gevoelige tikken met den gum mistok werden uitgedeeld, bleef het publiek op de hoe ken der donkere straten samenscholen, zoodat een tien tal rechercheurs en een gelijk aantal agenten onophou delijk verplicht waren van den gummistok gebruik te maken. Een oogenblik van groote spanning, aldus het Hsbl., ontstond op het moment, toen de In uniform gekleede fascisten de vergadering verlieten en na een korte wan deling in de omgeving, by hun terugkeer langs het hotel den bekenden groet brachten. Deze wijze van optreden werd door velen als een uit tarting gevoeld. Tot tegen middernacht bleef het onrustig op het Vree burg. waardoor het tram- en autobusverkeer af en toe groote vertraging ondervond. Sommige café's zagen zich zelfs bij een hernieuwd opjagen van de massa verplicht de deuren tijdelijk te sluiten. Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99555. Geen lust om naar de petoet te gaan. Donderdagmiddag heeft V.. een der personen, die in verband met de schietpartij van Dinsdagavond j.1. in een café aan de Amsterdamsche Veerkade te 's-Graven- hage aangehouden was. een poging ondernomen om voor- loopig uit het Huis van Bewaring te blijven een po ging. welke althans voor de eerste dagen, met succes bekroond Is. V., die bekend heeft het schot te hebben gelost, zou heden naar het Huis van Bewaring worden overgebracht maar had daar blijkbaar weinig lust in. Hij slikte dan ook een steel van een lepel in en verzocht toen dringend naar het ziekenhuis te worden overgebracht. De politie kon dit niet weigeren en transporteerde den arrestant naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar een röntgen foto van hem genomen werd. Op de foto was duidelijk de lepelsteel te zien, maar tevens zag de dokter dat V. reeds eerder 2 manchet- knoopen had ingeslikt, welke zich eveneens in zijn maag bevonden. Opname ln het ziekenhuis was noodzakelijk en bin nen enkele dagen zal V. geopereerd moeten worden. Zyn toeleg om nog eenige dagen uit het Huls van Bewaring te blijven is dus gelukt. Maar de politie heeft maatregelen getroffen om te zorgen, dat van dit uitstel geen afstel komt. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft tot den minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het juist, dat de hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie, bij de Nederlandsche Spoorwegen, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd volgens reglementair voorschrift den dienst met pensioen moet verlaten? Is het juist, dat deze ambtenaar op zijn verzoek voor- loopig nog een jaar in dienst mag blyven en dat de af deel ing, waarvan hij chef is, daarna zal worden opgehe ven? Is het juist dat bedoelde ambtenaar een jaarwedde geniet, die ver boven de f 10.000 uitgaat? Indien op deze vragen bevestigend wordt geantwoord, wil de minister dan aan de directie der spoorwegen verzoeken mede* te deelen, op welke gronden in dit ge val wèl een uitzonderling kan worden gemaakt en niet b.v. ten opzichte van een stationschef, die 49 jaren en 11 maanden diende, maar wien geen maand uitstel werd verleend, wegens noodzakelijkheid van bezuiniging? Op 19 Mei 1932 werd de Chineesche zeeman Y. L. door de rechtbank te Rotterdam wegens diefstal, ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, met aftrek der ondergane preventieve hechtenis. De preventieve hechtenis had juist drie maanden geduurd. In het vonnis is opgenomen, dat de rechtbank het bevel tot gevangenhouding van den betrokkene opheft. De man is op 9 Juni 1932, na daartoe door hem ge dane stappen, uit het huis van bewaring ontslagen. De Minister van justitie deelt thans mede, dat het gepleegd verzuim aan een samenloop van omstandlghe-_ den te wijten blijkt te zijn geweest, die ten parkette de misvatting had doen rijzen dat de man reeds in vrij heid was. Al kan het voorgevallene, voor zoover is gebleken, niet op rekening worden gezet van de aan het betrokken parket bestaande administratieve practijk toch gaat de Minister na. in hoeverre er mogelijk na dere voorzieningen zouden kunnen worden getroffen, om fouten, als in casu hebben plaats gehad, te voor komen. De Minister is van oordeel, dat het voorgevallene zeer te betreuren valt en hij zal het noodige onder de aan dacht van de daarvoor in aanmerking komende perso nen doen brengen. Ofschoon zulks het verzuim niet verontschuldigt, wil hij hieraan nog toevoegen, dat de betrokkene, ook dan wanneer hij tijdig uit het huis van bewaring ontslagen was geworden, toch, evenals na zijn ontslag op 9 Juni het geval is geweest, als uit te lelden vreemdeling bij den Vreemdelingendienst in bewaring had moeten blijven tot de noodige scheepsgelegenheid zich voordeed. Aangezien nu naar de mededeeling van de politie te Rotterdam in het tijdvak tus9chen 19 Mei en 9 Juni hoogstwaarschijnlijk zoodanige gelegenheid niet zou zijn gevonden, heeft het verloop van zaken practisch niet veel verschil voor hem gemaakt. DOOR EEN AUTO DOODGEREDEN. Eergisteravond omstreeks half elf stak nabij de l.lomp te Ede. de landbouwer G. Boonzaaier, een oude man, plotseling tl Amsterdamschenweg over, terwijl er een auto naderde. De chauffeur kon een aanrijding niet voorkomen. Boonzaaier was op slag dood. De chauffeur is door glasscherven gewond en door dr. de Waard va de Klomp verbonden. De po litie stelt een onderzoek in. Ook op hoogen leeftijd zijn pijnen en kwalen wel te vermijden. Als ze kómen is er altijd een oorzaak voor, een oorzaak die wel verholpen kan worden. Hier volgt een kleine les om oud te worden, gegeven door een vrouw van 78. „De laatste vijf jaar heb ik geregeld Kruschen Salts gebruikt, en ik moet u eerlijk bekennen dat ik er niet meer buiten zou willen. Ik heb nu in 't ge heel geen pijn meer en ik voel me zoo jeugdig alsof ik 48 was. Niemand wil gelooven hoe oud ik ben. Ik schrijf het alles toe aan Kruschen Salts". Mevr. C. M. Vele menschen worden oud, lang voor hun tijd, omdat ze één noodzakelijke vereischte voor de ge zondheid verwaarloozen: de vereischte van een in-' wendigc zuiverheid. Eindelijk beginnen ze eens met het gezonde Kruschen-systeem. En dan waar-1 schijnlijk voor het eerst in hun leven zullen eiken dag alle afvalstoffen uit het organisme worden ver-, wijderd. En bijna onmiddellijk voelen ze, dat hun jeugd teruggekomen is. Zij voelen zich energiek en opgewekt. In één woord, dit is het beroemde Kru-f schen-gevoel! Kruschen Salls is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) j De straffen gehandhaafd. Het Haagsche gerechtshof heeft Donderdag uitspraak gedaan in het hooger beroep van de zaak van den overval op den kassier der Coöp. Boerenleenbank U. Schipluiden, op 7 November van het vorige jaar ge pleegd. De hoofddader, de 33-jarige kellner J. J. M. D. te Rotterdam was door de Haagsche rechtbank ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, de 27-jarlge meu belmaker J. v. L., aldaar, tot 7 jaar, de 30-jarige haven-, arbeider M. S. aldaar, tot 5 jaar, terwijl de 28-jarige» boerenarbeider A. J. v. U., te Vlaardingerambacht, was. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde uitlokking.? Het hof heeft alle vonnissen der Haagsche recht-J bank bevestigd. De advocaat-gen er aal had voor ver dachte D. verzwaring van straf van 10 tot 12 jaarj gevorderd en tegen den vrijgesproken verdachte v. U. 2 jaar gevangenisstraf geëischt. EEN DUUR VROUWTJE. Men spreekt wel eens cynisch of eenvoudig maar goedig-ironisch van een „duur vrouwtje". Maar zoo er één dure vrouw is dan is dat de onvolprezen Greta Garbo. De onvergelijke Greta hec.. dezer dagen een nieuw contract gesloten met de Metno-Goldwvn- Mayer Cy. Volgens het bekende Amerikaansche too- neelblad Variely krijgt de filmster 12.500 per week, berekend over 48 werkweken in het jaar. DE MAN WAS EEN MEISJE. Te Hampstead was voor den rechter een man ge daagd. omdat hij achterstallig was in het betalen van de uitkeering aan zijn vrouw, die hij verlaten had. Do man liet een geboortebewijs zien, waarbij hij was inge schreven als meisje en zei, dat hij dus volgens do wet niet met een vrouw getrouwd kon zijn. Intusschen heeft hij bij de vrouw, met wie hij thans samenleeft, vier kinderen. De rechter kon zich dan ook met zijn verweer niet vereenigen en veroordeelde hem tot betaling van het achterstallige geld. OF HET WARM IS. De hittegolf, die over Amerika vaart, zou gisteren in de Vereenigde Staten den dood van twintig personen veroorzaakt hebben. Te Chicago steeg de temperatuur tot 100 graden Fahrenheit. 19 dagen te lang opgesloten gehouden. DE OVERVAL IN DE BOERENLEENBANK TE SCHIPLUIDEN. FEUILLETON. VERTELLINGEN. Ulvenhout, 19 Juli 1932. Menier. 't Hooi is binnen en 't koren staat aan schooven. De leste restjes zijn bij me kaar gegaffeld veur 't pèèrd, Bles hee zooveul as de pan schoongekrabt. en wijd strekken de kale vel den. geel over d'èèrde. 'n Nuuwe drukte is 'r nouw gekomen op 't land. De herrie van de honderden veugeltjes, die tusschen de stoppels zitten te sohoefelen en d'r buikskes as 'n balleke zoow rond frèten. 't Is verwonderlijk zoow as d'n buiten al aan 't veranderen Is. Op triestige dagen, wanneer de bedekte lochten laag over de weareld drijven en er nouw en dan 'n vlaagske rengel, in fijne, kapotgewaaide kraledrupkes dwars over 't land slaatas hier en daar de geel harde blaaikes deur de lochten kantelden; nouw de veugeltjes al op- gehouwen te zingen zijn, waardeur 't stil is om oew hoofd; de Noordwesters over 't kale veld slieren en in oew vel pieken, dan-is 't somtijen krek, of ge wild- vrimd in oew eigen gedoente staat. Of ge 'r heel laank uitgewiest zijt. De leste veertien dagen is er 'n ouw trekske gekomen over d'n jongen zomer. Hier en daar lopt 'r werendig al 'n herfstdraaike deur z'n kuif... De ploeg mot nouw deur 't stoppellaand. Dan kunnen de worteltjes en stoppels verteren tot mest van d'n uitgepieterden bojem, inplak da ze'r nog de leste kracht uitslurpen. En zoow blijven me lekker op gaank. Neeë, over werkloosheid hebben wij ging klagen en as me navenaant verdienden as me werkten, al was 't maar de helft! dan waren wij boeren heele spek- koopers, amico. Afijn, nóg wil ik gère m'nen naam zetten da'k zoo mag houwen as wij 't hebben op ons gedoeike. En as alle peerden die d'n haver verdienen, 'm ok kregen, wel, dan zag 't er in de weareldstal veul anders uit! As op 'nen goeien dag, deur 'n wonder eiken mensch op z'n sjuuste plak wier gezet, waar ie weugens z'n ver diensten heurde, nouw dan zouw er op dieën dag aarig gekegeld worden! Da zouw erger zijn dan de grotste revolutie. Zoowdat 't weer maar goed ls, da zo'nen oordeelsdag nie is te verwachten. En 't zouw nie goed zijn ok. hoe gek da-d-ok klinkt. Op stuk van zaken is de heele weareld éénen grooten akker, dien Onzenlieveneer bebouwt. Wij zijn as de ge wassen, waarvan 't eene gedijt in de zon en 't andere in d'n schaduw, 't Eene in d'n mest, 't andere op d'n properen zaandbojem. Me kunnen dus niet allemaal in de zon staan, maar of daarom de metershooge zonnebloem, die as 'n na maak zonneke mee z'nen stralen-kraag verwaand te bui gen staat over de geurende blomkes benejen aan z'nen voet van grootere beteekenis is. van schooner mok- sel, van meer nut, van belangrijker vrucht, dan de kleu rige gras-wonderkes... nouw, da zoude b.v. 's aan de stekebie motten vragen: 't minste dienstbodeke van d'n Schepper! Hoe ouwer 'nen mensch wordt, hoe duidelijker of ie leert zien, zekers, er zyn heele volksstammen die 't nie nóóit leeren, maar da zijn te samen de graskes van de weilanden, waar de blomkes tusschenin staan. maar hoe ouwer 'nen mensch wordt, hoe sjuuster of ie leert zien, da me nie enkel en alleen veur ons eigen geboren zijn. Maar zonneblom of piezebeddeke eenmaal komt d'n dag, da niemand meer zien kan, waar ze gebloeid hebben. En dat is tenslotte d'n oordeelsdag, die alles op z'n sjuuste plak zet: gin plak! Daarom zijn alleen do onwijzen verwaand. Maar genogt gefilosofeerd! 'k Wou eigenlijk gezeed hebben dat 'r hier weer 'n zwaar stuk werk achter onzen rug ligt. Zwaar maar plazierig werk. Niks zoo gezellig as d'n oogst, al loopt 't zweet dan ok dikkels in stralen over oewen rug. 'Nen emmer ijskoud pompwater, mee citroen en 'n paar bonken ijs erin, dan 'n plaank er op en 'nen gras- zooi, zurgvuldig geplotst in 'n slootje, kan dan wonde ren doen. Eén kroeske van dieën koelen draank, mee kleine teugskes genoten, vuulde foopen, loopen 'k zouw be- kaanst zeggen: tot oew teenen toe! En d'n avond na zo'nen dag. amicoda's 'n feest veur oew zielemenL Dan dompelt oew tevrejen gemoed in 't malsche bad van puren daauw; dan krokt en dan smokt oew pepke of 't gestopt is mee 't edelste kruid, zoow zuut. Dan slaat 't bier uit 't kruikske, dat heel d'n dag in d'n waterput aan 't touwke hee gehangen, teugen oew gehemelte, as d'n koelsten en goudsten champagne. Dan zitte daar, amico, op oewen eigen grond, mee 't gevoel van 'nen vorst, die z'n land ver overd hee van voet tot voet. Dan kunde de weareld maken en breken. Want dan, dan voelde 'n zekerheid, 'n vastheid, 'n kracht van binnen, as 'n gave die nie van deuze weareld is. Dan is oewen zwaren arbeid al beloond, nog veur 'r één dubbeltje in d'n palm van oew hand lee. 'k Heb oew verleejen week iets van de schoonheid van m'n koren verteld. „As 't op z'n schoonst is, mot er de zeis deur," hè'k oew geschreven en 'k vuulde spijt, 'n bietje verdriet bij da-d-idee. Ollee, 't was ok zoow schoon! Maar d'n avond da-d-et koren aan garven sting ge bundeld, 't kostelijkst product van m'n laand sting ver zameld in dikke, gouwe bossen, ten nutte van d'n mensch ,die toch zonder brood nie leven kan, dieën avond bloeide de korenpracht in m'n gemoed op, aa één blom, waarin alle weelde van al m'n bunders korenakker ontlook. En 'k heb m'n eigen uitgelachen! 't Beste wa'k er nog van maken kon. Trui, die naast me zat onder d'n notenlèèr, m'nen ouwe hartelap zat ók op te drogen en uit te rusten van d'n zwaren dag, Trui wier wak ker van m'nen lach. Ze had ok, bij hooge uitzonderink, 'n haalf glaske uit de kruik genomen, en na de af koeling, en onder 't gesmoorde avondlicht da zachtjes deur d'n notenkruin zeefde, knikkebolde ze weg in de stilte van d'n zachten zomeravond, die as 'n fluweelen gordijn om oew heen plooide. ,,Is-t-'r wa," geeuwde ze dwaas. „Niks," zee ik en 'k hiew de „blom" atiekum veur m'n eigen. „Hoe laat is 't al?" .Pas haalf negen," loog ik 'n haalf uur, waant Tc mokte zonde van da'd'oogenblik van wakend-slapen, slapen mee oew volle verstaand, om nouw al in de bedstee te kruipen. Ja, amico, as oew 'n bekerke geluk zóów veurgezet wordt, dan zoude toch al 'nen schandaligen, ondank baren tlep zijn, as ge 't nie tot 't allerleste drupke langzaam leegpruffde! Wa gij? En mee d'r ermen over mekaar geslagen, ln ééne hand 't leeg%, werme glaske, dutte ze weer weg en 'k wier bekaanst weer verliefd op m'n ouwe Trui, m'nen trouwen compagnon, die vandaag hard had mee gedaan. Ocherme, die ouwe-van-mijn hee ok al wat afgeploe- terd op ons gedoeike, schoot me deur m'nen kop. toen 'k die afgewerkte, knoestige rimpefvingers om 't glaske zag klemmen. Toen 'k de diepe gleuven zag kerven deur d'ren verweerden kop, waarin 'n menschenleven stalen arbeid staat gehouwen. En toen was 't, da'k docht om *t verscholen blom- meke in 't gras, overschaduwd deur trotsohe zonne- blommen, die al 't zonnelicht van de weareld onder scheppen, alleen veur eigen praal. Ik docht om de menschen, die in automobielen rijen, duurder as heel ons huiske, mee al onze schatten, die er in staan en 'k vergeleek ze mee m'n Trui, die lest 'n paar dagen lang gepraat had, over de auto-bus. die heur veur één dubbeltje van de stad tot de Ginnek- sche markt had gebroóht. Ollee, amico, ik ben nie ontevrejen! Da witte wel, daar kende me nouw laank genogt veur. Wij, boerenmcnschen, wij hebben onze stukskes ge luk die 'k veur gin goud van de weareld zou willen missen! Maar mee zulke dagen as nouw, as ik Trui d'r naaien heur kraken over d'n ijzeren arbeid, waar ze zeivers niks van plukt as 'n sober bestaantje, d'ren arbeid is veur anderen, 't loon da ze uit d'ren mond spaart veur de kinders, dan, dan dwèrelt 't wel 's in m'nen kop! En dan is 't maar goed, da ze mijn op tijd 'nen snaauw gift, want aanders wel dan kwam ik onder d'n duim van m'n brave wijf! Ollee, 'k gaai er afscheien! M'n velleke Is nog wel nie heelegaar vol, maar ge hedt 't koren gezien in z'nen fleur en in z'n volle aren en nouw t gebosseld staat, is 't nouw wellekes gewiest. Veul groeten van Trui en as alty gin horke minder van oewen toet ft voe BS*

Schager Courant | 1932 | | pagina 9