BLUE BAN KORTER WERKEN. BELGIE-NEDERLAND. Communistische troebelen in België. Uit onze Omgeving. Fa. Gebr. ROTGANS tusschen Blue Band Hollands beste kwaliteit en andere soorten bedraagt slechts enkele centen per pakje. Versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. Een vliegtocht van twee e x-v ij a n d e n. MINDER WERKLOOSHEID. Minder loon als gevolgd? Telkens weer duiken er meeningen op, die er op aansturen den arbeidstijd te verkorten. De heer A. H. J. de Graaf te Rotterdam, belicht in het Weekblad De Sociaal-Democraat deze zaak eens van een nog onbeziene zijde. Hij schrijft onder het hoofd: Cumu latie van inkomens, het volgende: „In no. 41 van De Soc.-Dem. wordt door een aantal partijgenooten verzocht instemming te betuigen met hun streven tot bestrijding van dubbele inkomens uit openbare functies. Ik kan er alleen dan mee ac- coord gaan, indien men een stapje verder gaat. Men kankert nu wel in het algemeen over onze vooraanstaanden, die dubbele functies en dus ook dubbele inkomens hebben, maar de arbeiders, ook partijgenooten en N.V.V.-leden, maken zich schuldig aan cumulatie van functies; men saboteert op de meest ergerlijke manier den achturigen werkdag, al zingen die personen in betoogingen het lied uit volle horst. Zij verrichten onderkruiperswerk door als bij verdienste, beneden uur-, dag- of weekloon te gaan werken. Zij plegen broodroof door zich in den handel te be geven, en den zelfstandigen winkelier dood te con- curreeren. Zij verkwanselen hun vacantie, door in die week werk te gaan verrichten, en men zal deze schande lijke praktijken niet eerder laten, zoolang er geen dwangmiddelen zijn, die hun dat beletten. Geruimen tijd ben ik bezig hieromtrent gegevens te verzamelen, en het is schrikbarend welk een groot aantal arbeiders zich er aan schuldig maakt. Voor al arbeiders en beambten in Rijks- of Gemeentedienst en voornamelijk i.ie, welke in het continubedrijf werkzaam zijn. Een schatting hoe groot het aantal is, is niet te maken, maar al zouden er 1000 werkloozen in Rot terdam alleen, door dit kwaad uit te roeien, werk krijgen, dan moet men voor geen middel, hoe streng ook, terug deinzen. Er zijn talrijke personen, die een goed betaalde betrekking bij de gemeente Rotterdam hebben, en er nog een weekgeld bijverdienen, waar naar een werklooze snakt. Een belangrijke taak is er te verrichten door de Partij, N.V.V., Kamer-, Staten- en Raadsfracties, om de middelen ter hand te nemen aan dit euvel een einde te maken. Een voorstel, om te pogen genoemd kwaad den kop in te drukken, is door mij bij de fede ratie ingediend. En voor het komende congres zal ik in mijn afdeeling ook een voorstel indienen van gelijke strekking. Men propageert nu voor de 40-urige werkweek, maar indien er geen bepalingen bijkomen, die ver bieden meer dan 40 uur per week te werken, wordt het beunhazen nog erger. Het laatste woord is over deze zaak nog niet ge sproken of geschreven, maar ik verwacht van een TEGEN 1 AUGUSTUS. De Maasbode heeft het bericht dat er naar aan leiding van gehouden huiszoekingen naar aanleiding van het communistisch complot dat tijdens de sta kingen en de daaruit voortvloeiende onlusten te Ber gen gebleken is, dat ook een professor van de Hooge- school de heer Libois, daarbij betrokken was. Toen de politie bij hem kwam, was hij verdwenen en uit papieren die men in een vuilnisbak vond, bleek dat de hoogeschool van Brussel een zeer actieve commu nistische ..cel'' rijk is, met. als bezieler prof. Libois, wiens rechterhand hierbij was een zekere Arthur Tondeur, zoon van een directeur aan het ministerie van koloniën, die na zijn studies voor ingenieur aan de. Universiteit van Brussel beëindigd te hebben, thans te Braschaet zijn militairen dienst doet. Libois bekwam onlangs door zijn bemiddeling belangrijke inlichtingen omtrent de techniek van de nationale defensie. Uit de documenten, waarop men links en rechts de hand heeft weten te leggen, blijkt thans, dat het communistisch complot op 1 Augustus moest uit breken en dat over heel het land inlichtings- en waarschuwingsdiensten waren ingericht. Vooral op de groote fabrieken en meer in het bij zonder de munitie- en wapen-fabrieken had men het gemunt. Zoo was de carbo-chemische fabriek van Tertre een waar broeinest van communisten gewor den en men heeft den indruk, dat deze zeker bij het minste alarm in de lucht zou zijn gevlogen. Wat de staking betreft, kan worden gemeld: De christelijke mijnwerkers van het bekken van Charleroi hebben besloten het werk te hervatten, de socialisten echter zetten de staking voort. Ook in het Centrum werden een voorstel tot ophef fing van de staking verworpen. Wat het Luiksche betreft, daar wordt in de meeste mijnen nog maar op halve kracht gewerkt. Te La Louvière hebben 83 percent der mijnwerkers zich voor staking uitgesproken, welke gisteren zou worden hervat. KOE GR AS JULL4XADO RP. J.V.O.-nieuws. Zondag j.1. was een sucesvollen dag voor J.V.C. Het eerste elftal speelde voor de seriewedstrijden van H.S. V. tegen Atlas I en wist een 32-overwinning te be halen. Door deze overwinning plaatste J.V.C. zich in de finale. De J.V.C.-adspiranten kregen bezoek van AJD.O. uit Den Helder en boekten ook een 62-over winning. J.V.C. II speelde 's middags half drie tegen H.S.V. H en verpletterden dit elftal met 102. Onze plaatsgenoote Mej. G. Tigchelaar is bevorderd van de tweede naar de derde klasse der Rijkskweek school te Alkmaar. Met ingang van 16 October a.s. zal het Commis sariaat van het Loodswezen te Brouwershaven worden opgeheven en met Ingang van dienzelfden datum de Commissaris van het Loodswezen, den heer P. C. van Diest, overgeplaatst worden naar Den Helder. Door de Harmonie „Kunstzin" en het Chr. Man nenkoor uit Den Helder zal Woensdagavond a.s. een concert worden gegeven in de muziektent in het Loopuijt-park alhier. LANGEND IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot, de héér K. Wagenaar Jbz., slaagde te Amsterdam voor het gehouden organis tenexamen der Nedcrl. Organistenvereeniging. OUDKARSPEL. Zondag 24 Juli hield de vischclub Oudkarspel haar zeer geanimeerden wedstrijd. Door 36 van de 40 le den werd hieraan deelgenomen. De uitslag was als volgt: Voor de grootste baars vielen de prijzen ten deel respectievelijk aan den heer I. M. K. v. Loo, J. Kuilman. J. v. d. Veer. H. Aarts en D. Plakman; voor de grootste hoeveelheid aan het jongste 4id. den jon geheer J. Tuin, A Timmerman, J. Bruin, D. Been ken en P. Kat. Een ieder was het later hij het uitreiken der prij zen met den voorzitter eens. om het in dit seizoen nog eens over te doen. NOORDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer C. Kok, slaagde voor het toelatingsexamen der Middelbaar Technische School te Haarlem (afd. Werktuigkunde). SCH00 RL SCHOORL. Zondag behaalde te Alkmaar ons fanfarecorps „De Vriendschap", directeur de heer G. Anderson, ïn de le afdeeling, een 2en prij6 tóet 287 punten. Barometerstand op Dinsdagmorgen 9 uur: 753 i Vooruitzichten: Regen. Temperatuur: 61 gr. F. is 16 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agia-, Gevaert-. Lumière-, Selloiilms, 6 X 9, 60 cent. Hoogglans afdrnkken, 6 X 9, 8 cent Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrnkinrichting. HOOGZIJDE E 103. SCH DEN HELDEj Een Officier g^eft een burger met zijn sa bel een opstopper. Het voorval geschiedde op Vrijdagmorgen te streeks half acht en het tooneel is het Ankerpark. Een werkman die zich naar zijn werk begeeft rijdl op de Nieuwe Brug achter een sectie manschappe (matrozen) van het wachtschip H-M.'s „Schorpioen" Aangezien deze manschappen op de brug „uit-de pas" moeten loopen bleef er par consequence ruimte meer over om de brug te verlaten. Aldus wachtte de werkman totdat de troep over d brug heen was. Toen nu de troep over de brug was, wild de man il kwestie met een bocht de sectie omrijden om zoo doend er langs heen te komen. Nu was het geval zoo, dat de begeleidende offlciei een meter of twee van de troep afliep, zoodat er van zelfsprekend ruimte daar tusschen was om te fietsen Had nu de officier maar vlak langs zijn sectie gs- marcheerd, dan was er niets voorgevallen. .laar he laas!! De burger rijdt nu langs den officier en langi de troep, d.w.z. hy heeft rechts van zich de sectie ci links de officier. 'i V€AscJuJt ia /p/iAjS 'hcnj aJ&ijcC rujfa ieder, die niet onverschillig tegenover het vraagstuk der werkverruiming staat, mede te helpen het groote, diep ingewortelde kwaad uit te rukken". De heer de Graaf wil allen langeren arbeid bij de wet doen verbieden, ook den arbeid dus, die niet in een onderneming wordt verricht. En hij acht dit vooral noodig in verband met die propaganda der soc.-dem. (en radicale r. k.) voor een 40-urige ar beidsweek. Over een dergelijken maatregel schrijft mr. A. C. Josephus Jitta in De Groene Amsterdammer o.m.: „Wil in de huidige omstandigheden een zoo ingrij pende verkorting van den arbeidsdag bijdragen tot vermindering van de crisis, doordat, zij werk ver schaft aan vele werkloozen, dan zal zij in den regel gepaard moeten gaan met een evenredige verlaging van de loonen. 17 pet, minder arbeid en dus in den regel ook 17 pet. minder loon. Wie ook maar eenigszins met de situatie ver trouwd is, weet, dat deze voorwaarde in de tegen woordige omstandigheden zeker niet door de arbei ders zal worden aanvaard. De arbeiders hebben bij voorbeeld in Twente na een feilen strijd noode in een loonsverlaging van 10 pet. berust, terwijl des niettegenstaande eenige duizenden arbeiders in dat bedrijf werkloos zijn geworden. Dat deze arbeiders thans bovendien nog een loonsverlaging van 17 pet, zouden aanvaarden, is absoluut uitgesloten." Om propaganda te maken voor den vrede. Eenigen tijd geleden was een bekende Duitsche oorlogsvlieger, baron von Schleich. naar Engeland gegaan om zijn vroegere vijanden van nabij te lee- ren kennen en speciaal kennis te maken met een van hen, met wien hij een opwindend luchtgevecht had gehad, tot zijn ammunitie op was. Toen liet de En- gelschman den weerloos geworden tegenstander ontsnappen. In Engeland is baron von Schleich in kennis gekomen met majoor Draper, een beroemden Engelschen oorlogsvlieger. Zij zijn zulke goede vrienden geworden, dat ze het plan hebben gemaakt om samen een vlucht naar Amerika te maken, een tocht van Oost naar West, dus van Europa naar de Vereenigde Staten. Hun doel is daarmee de wereld een geest van vriendschap te toonen, welke zij voor den vrede van groot belang achten. In Amerika willen ze hun voor malige bondgenooten en vijanden ontmoeten en ook daar de zaak van den vrede dienen. Het zal de merkwaardigste vlucht zijn, die ooit ge maakt is, zoo zei de Duitscher in een interview, om dat het een Oceaanvlucht is. ondernomen door twee vijanden op een kruistocht voor den vrede. Sinds ik in Engeland ben, heb ik het nuttelooze van den oorlog ingezien. Ik heb spijt van hetgeen er vroeger is gebeurd. Ik heb de menschen leeren ken nen met wie ik gevochten heb. Het zijn prachtkerels. Waar leidt de oorlog toe. Het is zinloos, krankzinnig, zonder doel. N.R.Crt. ATHLETIEK. Atletiekwedstrijden. Nederland wint De bekende Atletiekwedstrijden tusschen Neder land en België zijn Zondag weer gehouden en ook ditmaal heeft Nederland de zege behaald. Groot was het overwicht niet. Wij wonnen met 65 tegen 61 punten. Dit kleine verschil vond in hoofdzaak zijn oorzaak in de pech die Nederland had met den estafetten- loop, waarbij Nederland werd gediskwalificeerd. Dit kostte 6 punten. De prestaties waren over het algemeen niet schit terend. Wij laten hier de uitslagen volgen: 100 meter: Van den Berge (H.) 11 sec., Jansen (H.) 111/5 sec., Arnoul (B.), Dujardin (B.). Gewichtwerpen: 1. Eyskens (H.) 13 m. 39)A sec., 2. Vos (B.) 13 m. 21. (Hiermede werd het Belgisch record verbeterd, dat stond op 13 m. 16); 3. De Bruyn (H.) 12 m. 72; 4. Van de Voorde (B.) 12 m. 46. 400 meter: 1. Prinsen (B.) 50 4 5 sec.; 2. Ooster- meyer (H.) 511,5 sec.; 3. Frangois (B.) 514/5 sec.; 4. Geerts (H.). 800 meter: 1. Lhoste (B.) in 2 min., 2. Ernes (H.) 2 m. 1 sec.; 3. Dop (H.) op 10 meter, 4. Van den Broeck (B.) Speerwerpen: 1. Herremans (B.) 58 m. 47; 2. Van Meyl H.) 54 m. 30; 3. De Keyzer (H.) 47 m. 49; 4. Etienne (B.) 46 m. 93. Verspringen: 1. De Boer (H.) 6 m. 92; 2. Poot (H.) 6 m. 84.5; 3. Leemans (B.) 6 m. 68; 4. De Laet (B.) 6 m. 32.5. 110 meter hindernissen: 1. Kaan W. (H.) 16 sec.; 2. Kaan W. (H.) 161,5 sec.; 3. Binet (B.) 163/5 sec.; 4. Lepaffe (B.). Hoogspringen: Hofman (H.) 1.80 m., Noel (B.) 1,77 m., Delwige (B.) 1,75 m., na barrage, Janz (B.) 1,75 m. 5000 meter: 1. Marechal (B.) 15 m. 37; 2. Van Rumpst (B.) 15 m. 53; 3. Bakker (H.) 16 m. 29; 4. Mul ler (H.) 16 m. 32 4/5. Polsstokoefeningen: 1. De Keyser (H.) 3 m. 60; 2. Noel (B.) 3 m. 50; 3. Van Genne (H.) 3 m. 50; 4. Van Raemsdonck (B.) 3 m. 20. 1500 meter: 1. Geeraert (B.) in 4 m. 9 4/5 sec., 2. Schroevens (B.) 4 m. 112/5; 3. Zeegers (H.), 4. Buis (H.). Discuswerpen: De Bruyn (H.) 40 m. 80; Eyskens (H.) 40 m. 33; Vos (B.) 39 m. 56; Van de Voorde (B.) 38 m. 33. Estafette van 4 X 100 meter: 1. België (met Arnold, Dujardin, Berger en Prinsen) na 43 3/5 sec; 2. Neder land (met van den Berghe. Jansen, Schillemans en De Waele). In dezen wedstrijd loste Holland slecht af en werd gediskwalificeerd. De algemeene rangschikking luidt: 1. Holland met 65 punten. 2. België met 61 punten. ZWEEFVLIEGTUIG NEERGESTORT. Uit Frankfurt a d. Main. 25 Juli: Maandagmiddag is te Wasserkuppe bij het zweefvliegen opnieuw een ernstig ongeluk gebeurd. De Berlijnsehe zweefvlieger Fiedler is van ongeveer 40 m. hoogte met zijn ma chine „Lufticus" omslaaggestort en ernstig gewond. ANNA PAÜLOWNA ANNA PAÜLOWNA Van de vereeniging .Altijd Verder" namen Zondag J.1. 108 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Vilvoorden (afstand 220 KM.) De duiven werden om 8 uur losgelaten. De eerste duif werd om 10 u. 45 m. 37 sec. geconstateerd, de laatste prijswinanar om 11 u. 0.1 m. 0.1 sec. Uitslag: G. de Boe 1, 2. 3. 10 en 11; P. de Vries 4. 5. 6 en 7: N. Splgt 8. 17. 18 en 19; R. Geerings 9 en 13: J. Meilink 12, 14 en 16; Gebr. Van Steijn 15, 10. 21, 23 en 25; W. Blaauboer 22, Jb. Cornelissen 24, 26 en 27. Door de afdeeling Anna Paulowna der S.D.A.P. werd in het begin dezer maand een schrijven gericht aan de Ontwapeningsconferentie te Genève. waarbij een dringend beroep op de conferentie werd gedaan het voorstel-Hoover te aanvaarden. Op dit schrijven werd door de afdeeling het vol gende antwoord van den heer Henderson, den voor zitter dezer Conferentie, ontvangen, hetwelk wij hier vertaald weergeven: „Ik dank U voor de resolutie, waaruit, bleek, dat U en Uwe leden de ontwapeningsvoorstellen van de Vereenigde Staten en de voorstellen om deze en an dere ingrijpende maatregelen ter vermindering der bewapening dringend te steunen, op sympathieke wijze hebben ontvangen. Ik hoop, dat er gedurende de enkele weken, die nog volgen, belangrijke besluiten zullen worden ge nomen en ik zou daarom alle vredesvrienden wil len aanvuren alles te 'doen om aan hunne regeeringen bekend te maken, dat hun volken hen willen steu nen in alle maatregelen, om vermindering van be wapening te bereiken. Ik zal voorstellen Uwe resolutie in het Journaal der Conferentie te vermelden, zoodat. zij onder de aandacht der delegaties zal worden gebracht. Uw toegenegen, (w.g.) HENDERSON. Voorzitter. ANNA PAULOWNA. Kermis. Zondag trok de kennis vrij veel belangstelling. In de dansgelegenheden was het zelfs voortdurend vol. Alles verliep heel rustig en het eenige incident dat voorkwam, was niet eens van persoonlijken aard. Ter hoogte van café Slikker was een buis van de wa terleiding gesprongen. Door drie man werd de weg opgebroken en het lek gedicht. Natuurlijk ondervon den de omwonenden door het afsluiten van den toe voer wel eenigen hinder, doch het leed was spoedig geleden. Motor in de sloot. In den eersten kermisnacht, dus van Zondag op Maandag, wilde de heer E. M. van de Kleine Sluis z'n duorijdster naar Breezand brengen. Op de Mo lenvaart. ongeveer bij den molen van den heer Dek ker, stak een man plotseling van rechts naar links den weg over. De heer M. z'n best doende hem mis te rijden door heel sterk links uit te halen, bereikte dit doel wel, maar kon niet verhinderen dat de motor de sloot in reed. Rijder en duo-rijdster schijnen er vrij goed afgekomen te zijn. De laatste was nog in onzachte aanraking met een boom gekomen. De mo tor werd Maandagmorgen op het. droge gebracht en zat toen onder het „dopjeskroos" verloren. Die zal er wel niet beter op geworden zijn. Op een gegeven moment voelt nu de man plotseling een slag op zijn rug neerdalen, wat natuurlijk meet of minder pijnlijk is, vooral als dit gaat met een out bloot zwaard! De man springt van zijn fiets en verzoekt den cf ficier opheldering over deze hardhandige en uiterst onsympathieke geste. Direct waren eenige personen present die als getui gen 4 decharge voor den geslagene optraden. Volgens zeggen moet de officier woorden gebezigd hebben, die nu juist niet gentlemanlike waren, wat na tuurlijk lang niet netjes is van zulke hooge heeren. Het gevolg van een en ander is. dat er in de plaat selijke pers een ingezonden stuk verscheen dat de zaak belichtte van de zijde der getuigen 4 décharge en die van leer trekken tegen dit optreden. Misschien dat wij van deze zaak nog iets hooren. misschien ook niet. Met zyn motorfiets over den lcop geslagen. In den nacht van Zondag op Maandag reed een mo torrijder met zijn rijwiel onder de duinen terug naar den Helder. Het bezoek was dien avond geweest aan d« kermis, welke in den polder gehouden was. en of nu d« persoon min of meer onder den invloed van zekere spiri tualiën stond, of dat eT slechts „pech" in het spel was, op een gegeven oogenblik is de man het beheer over zijn stuur kwijtgeraakt en ging, na nog verschillende won derlijke buitelingen gemaakt te hebben, over den kop. Door eenige late voorbijgangers is deze onfortuinlijke kermis-gast een boerderij binnengedragen, alwaar de bewoners direct alles in het werk stelden om de verdoof de zinnen van den man weer bij te brengen. Later bleek dat zün arm uit het lid was, terwijl de beide beenen vrij ernstig gekneusd waren. Na eenigen tijd keerden de levensgeesten weer, en probeerde het slachtoffer of hij kon loopen. Ook dit bracht bezwaren mede, aangezien zijn voet verstuikt was. Per auto heeft men later den man naar zijn woning Den Helder getransporteerd. De motor is zwaar fc schadigd. DE KOGEL DOOR DE KERK. De Rijkswerf ontslaat een 40-tal werklieden Reeds meerdere malen hebben wij er op gewezen dat er binnen eenigen tijd zonder twijfel diverse ontslagen op de Rijkswerf zouden plaatsvinden, maar alhoewel dergelijke onaangenaamheden meestal onverwachts ko men hadden wij toch in geen geval kunnen vermoeden dat een enander zich zoo snel zou afspelen. Helaas, de kogel is door de kerk, of beter gezegd, één der kogels, want zoo vast als twee maal twee vier| is zoo vast is het ook dat er binnen korten tijd nogj meerdere ontslagen zullen volgen. De ontslagen menschen zijn nagenoeg allen contract arbeiders. Dat wil zeggen dat deze slachtoffers der ma laise geen recht hebben op eenig pensioen en evenmin op wachtgeld. De ongehuwden krijgen het loon van de laatste week uitgekeerd en daarna niets meer, terwijl voor kostwin ners gedurende een tweetal maanden een uitkeering wordt toegestaan. Het ergste van deze kwestie is evenwel het volgende. Deze ontslagen staan nog absoluut niet in verband

Schager Courant | 1932 | | pagina 2