VERKEERSONGEVALLEN. Een felle hagelbui. Groote brand. Heeft Nederland de centen? Steeds maar smokkelen. Boerderij op Texel verbrand. Smokkelaars gearresteerd. Dii Inbraak te Oudorp. Duitschland sluit zich aan bij het Fransch—Engelsch accoord. BOUWT ITALIë IN HET GEHEIM KRUISERS Groote schade te Hoogazand. Zaterdagmiddag tegen halfvijf barstte een gewel dige onweersbui boven de omgeving van Hoogezand los, waardoor groote schade is aangericht. De bui kwam onverwacht en het was en bleef bladstil, zoo dat het geruimen tijd leek of de bui boven deze plaats bleef hangen. Felle bliksemschichten met ra telenden donder volgden elkaar zonder ophouden op, terwijl zich uil de zwarte wolken een regen- en ha gelbui ontlastte, zooals nooit te voren hier is waar genomen. Stukken ijs vielen met kracht neer, de ge volgen v/aren, vooral voor de vele kweekerijen te Kalkwijk, zeer ernstig. Het begon bij de kweekerij van den heer Dijkhuis, achter het station, waar van de druivenkassen een duizendtal ruiten werd vernield. Van daar dreef de bui in Zuidwestelijke richting en teisterde de kweekerijen van de heeren Botke en Mie- dema. Hier zijn duizenden ruiten gebroken en tuin en veldvruchten vernietigd. De heer Miedema had 5000 z.g. late bloemkoolen. die hij bezig was te snij den en die thans f 17 per 100 stuks opbrengen op de veiling: zij zijn waardeloos geworden. Hoe verder men naar Kalkwijk komt, des te erger is de toe stand. Bij de kweekers De Cock, Van Ilam. Pettinga, Kraai, Reineck. Van Alphen, Sap en Hekert is de schade zeer groot. Tusschen de kweekerijen in ligt een weide waar de koeien in een laag ijs en hagel van minstens een decimeter .hoog stonden, vruchte loos speurend naar een grassprieitje op het witte veld. Van de stokboonen hangen alleen de naakte sten gels als flarden aan de stokken, er is geen bloempje of blaadje meer aan te bespeuren. Van de aardap pelen en de bieten zijn enkele verbrijzelde stengeldee- len overgebleven, zoodat zij niet meer van elkander te onderscheiden zijn. Haver en tarwe liggen neer geslagen, van de aar beroofd, en de kool is waarde loos. In enkele minuten is hier de oogst der kweekers wier strijd om het bestaan toch al hard is, vernietigd, waarbij nog komt de schade aan platglas en kassen. Lang niet allen zijn verzekerd. Er zijn er. die daartoe door de ongunst der tijden gedwongen, pas hun ver zekering hebben opgezegd. De kleine tuintjes hebben hetzelfde lot ondergaan. Dat de bui verschrikkelijk was, bleek ook hieruit, dat vogels dood uit de lucht vielen. Ook de ruiten van veie particuliere woningen moesten het ontgelden. De bliksem is ingeslagen in twee woningen te Sap- pemeer en Hoogezand, zonder schade te veroorza ken. Tel. Drie boerderijen en brand. vyf hooibergen ver- Gisternacht is tengevolge van hooibroei brand uitge broken in den hooiberg staande achter de kapitale boer derij van de familie Put Sr. aan den Hasselterdijk op de grens der gemeente Zwolle. Aanvankelijk trachtte men zelf den brand te blusschen. doch om kwart voor vier werd de brandweer te Zwolle gealarmeerd. Toen deze arriveerde was het vuur reeds overgeslagen naar de boerderij. Vandaar sloegen de vlammen tengevolge van den feilen wind over op een groote landbouwschuur en vervolgens naar de kapitale boerderij van Put Jr. met bijbehoorende schuur en ter wijl even later ook de boerderij met schuur van de fa milie Neuteboom werd aangetast. Aan redding viel niet te denken. Alle panden zijn tot den grond toe afgebrand. De vijf, achter de drie boerderijen staande hooibergen gingen eveneens in vlammen op. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen. Alle huisraad ging echter verloren. Eenige landbouw werktuigen konden worden gered. De drie boerderijen waren verzekerd. Millioenenerfenis. Men meldt uit Münster aan de Msb.: Te Rühle zijn 300 personen uit verschillende dorpen In de buurt van Rühle bijeengekomen, die meenen aan spraak te kunnen maken op een erfenis van ettelijke millioenen guldens, die de uit Rühle stammende reeder Hans Jurgen Ohim zou hebben nagelaten. Deze is. nadat hij op Java een groot vermogen ver worven had, ongeveer 150 jaar geleden in Nederland ge storven. Zijn testament is verloren gegaan. De nakomelingen hebben, aldus heet het. met de Ne- derlandsche regeering herhaaldelijk over de uitbetaling van de erfenis onderhandelingen gevoerd. Thans is aan 2 advocaten uit Minden opdracht gegeven, deze zaak ter hand te nemen. Twe« duizend kilo suiker. De commies der douane te Baarle-Nassau Witlof heeft onder de gemeente Alphen en Riel een auto aangehou den. waarmede, naar bij onderzoek bleek een partij van 2000 Kg. suiker ons land werd binnengesmokkeld. De beide inzittenden trachtten aanvankelijk te ontvluchten, doch gaven zioh, toen W. hun eenige revolverkogels na zond. over. Het waren bekende smokkelaars uit de Wijk en Goirle. Een andere smokkelaar uit Goirle, die als ver kenner voor den auto uitreed, werd later aangehouden. Gisteravond is door onbekende oorzaak de kapi tale boerenhofstede „De Vlijt", in den polder Eierland op Texel, eigenaar en bewoner de heer Zeeman, in vlammen opgegaan. De brand, die in de schuur begon, tastte niettegen staande een stevigen brandmuur, ook het woonhuis aan, dat eveneens geheel afbrandde. Vrijwel niets kon worden gered. De geheele hooi oogst, die in de schuur geborgen was, ging verloren. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. Cocaïne gesmokkeld. Een goede vangst. De recherche te Nijmegen heeft drie Duitschers aan gehouden, die in het bezit waren van een flinke hoe veelheid cocaïne. Reeds lang bestond het vermoeden, dat drie Duit schers, een man met zijn dochter uit Kleef en een man uit Pfalzdorp, zich aan smokkelarij van verdoovende middelen uit Duitschland naar Nederland schuldig maakten. Het drital passeerde als regel bij Beek de grens en leverde de gesmokkelde waar aan een Nederlander af. De recherche te Nijmegen werd in het geval gemoeid en deze hield de lieden scherp in het oog. Zaterdag avond waren zij weer de grens overgekomen en zoodra zij in Nijmegen waren gesignaleerd, togen twee recher cheurs op onderzoek uit. Zij vonden de drie Duitschers op het Valkhof en aangezien zij gegronde vermoedens hadden, dat zij in het bezit van verdoovende middelen waren, waarvan de invoer verboden is, gingen zij tot hun arrestatie over. Eén der Duitschers trachtte nog te ontvluchten, waarop de rechercheur een revolverschot loste, ten einde den vluchteling schrik aan te jagen. Na een korte achtervolging werd de man gegrepen en met zijn twee lotgenooten naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De twee mannen en de vrouw bleken in het bezit te zijn van veertig flaconnetjes cocaïne, tot een totaal gewicht van ongeveer een K.G. De coca- ine, die een groote waarde vertegenwoordigt, werd in beslag genomen. ZIJN BROERTJE DOODGESCHOTEN. De landbouwer B. te Maurik ging Zaterdag met zijn jachtgeweer het veld in, vergezeld van zijn bei de zoontjes. Hij zette het geweer tegen een hek om dit te openen, toen er eer daglooner aankwam en hij even bleef praten. Het oudste zoontje van 9 jaar maakte van de gelegenheid gebruik het geweer weg te nemen en richtte dit op zijn 8-jarige broertje, met het gevolg, dat liet schot afging on het achterhoofd van het ventje verbrijzeld werd. Het kereltje was op slag dood. PAST TOCH OP! Zaterdagavond is een tweejarig kind uit een trein gevallen, juist toer deze trein uit Rotterdam de brug over het Merwedekanaal vooitüj was. De ouders de den, door aan de noodrem te trekken, den trein stil staan. Het kind bleek van den spoordijk naar be neden te zijn gegleden. Een in den trein aanwezigen heeft het kind verbonden, waarna, na aankomst te Utrecht, het kind in de klinieken aldaar is onder zocht. De verwondingen waren niet van ernstigen aard, zoodat de ouders het kind naar hun woon plaats, Amsterdam, konden meenemen. VON GRONAU OP GROENLAND. De Duitsche oceaanvlieger von Gronau is Zondag- voormiddags 10.30 van Reykjavik vertrokken en om 19 uur (Gr.tijd) te Ivigtut op Groenland aangekomen. Het was een enthousiaste ontvangst. i Te Tilburg hebben de Internationale zwem- en water- polowedstrijden HollandFrankrijk plaats gehad. De start 100 Meter vrije slag voor heeren seniores. In de R.K. pastorie te Oudorp bij Alkmaar is op zeer brutale wijze ingebroken. Met behulp van een ladder drongen de dieven door het raam de zitkamer van den pastoor binnen In het vertrek werd alles overhoop gehaald, doch niets gestolen. In de zitka mer van den kapelaan hebben de dieven eenige doos jes met geld, toebehoorende aan verschillende ver- eenigingen. waarin ongeveer honderd gulden, meege nomen. In de keuken werd het huishoudgeld ten be drage van f7.50 ontvreemd. De dieven hebben het geheele huis doorzocht en overhoop gehaald. De po litie stelt een onderzoek in. Naar Wolff van welingelichte zijde verneemt, heeft de Duitsche rijksregeering op grond van bij de En- gelsche regeering ingewonnen inlichtingen, te Lon den laten meededen, dat zij bereid is, zich bij het Fransch-Engelsch accoord aan te sluiten en deel te nemen aan de daarin voorziene openhartige gedach- tcnwisseling over Je genoemde Europeesche vraag stukken. De rijksregeering zal onverwijld ook aan de Fran- sche regeering een dergelijke mededeeling richten. DUITSCH STOOMSCHIP OP EEN ROTS. Het 1590 register ton metende stoomschip Vesta van de reederij A. Hansen te Flensburg, dat zich met een houtlading op weg van Rusland naar Grims- by bevond, is bij het binnenvaren van de Witte Zee op een rots geloopen. De geheele bemanning kon ge red worden. Het schip, dat bij hoog water geheel overspoeld wordt, kan als verloren worden be schouwd. De wedstrijden van de Kaagweek zijn in vollen gang en verheugen zich in groote belangstelling. Een frappante opname tijdens de wedstrijden, welke Zondag gehouden zijn. Het ron den van de boei door C.-klasse jollen. 14 oorlogsschepen In aanbouw, Volgens een mededeeling van den Romeinschen corresp. van de Daily Telegraph" zouden in Italië veertien oorlogsschepen in aanbouw zijn, waarvan de j buitenwereld niets bekend is. Deze in het geheim gebouwde schepen zouden zijn twee kruisers van 6742 ton elk, twee torpedojagers van 615 ton elk en tien kleinere vaartuigen. Sedert admiraal Siriand, de minister van marine in April jl. aankondigde, dat Italië zijn program zou uitvoeren totdat het resultaat der ontwapeningscon-J ferentie bekend was, heeft men algemeen geloofd dat er sprake was van het bestaande bouvvprogramj dat beperkt was tot 29 vaartuigen, die na de vloc conferentie van Londen in 1930 waren goedgekeui Het nieuwe program blijkt echter naderhand door riani te ziin xoorgastolrl an la-nni-Han niivovoprri EEN GROOTE HAGELBUI. De 'de o] „Vre( .gel 1)0 gel bo I gek« Hi I jbijgos rugzi I i»jd strijd Bij gelhi .veel we s clubs ten 'gegoi kegel jbeid ïelen één, nog laten ,te h( staai best? gens poed bij fl inem H< strij' korf mes Dc K< le lAmi 1 298 i 2c ,,On met. 3c *.Ko hou 4c 'doo met 5< Kei 'dn Cu V"' 29 Een vreemd natuurverschijnsel Uit Biglen in het Emmenthal (Zwitserland) is bijt een hevige hagelbui een zeldzaam natuurverschijn-1 sel waargenomen. Er is namelijk een buitengewoon! groote hagelsteen gevallen, met een dikte van drie c.M. en een omvang van een soepbord. Hij sloeg een gat in den bodem en was eerst drie dagen later ge heel gesmolten. Het gewicht is waarschijnlijk meer dan een kilo geweest. De oppervlakte was ruw en stekelig door een groot aantal ijskristallen, doch »1o hagelsteen zag er niet uit of hij uit verscheiden kor- reis was samengegroeid. Van de hagelkorrels, die na derhand vielen, overtrof er geen de grootte van een walnoot. Tegen een boom. Ernstig gekneusd. Zondagavond is op den rijksweg bij Vijverlust onder Vianen een vrij ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, waarin twee heeren én twee dames, terugkeerende uit Zwitserland naar Amstelveen, is in volle vaart tegen een boom gereden. Men vermoedt, dat aanleiding tot dit ongeluk was. dat een uit Vianen komende auto. te veel naar links heeft gereden. Hierdoor geraakte de chauffeur van den verongelukten wagen de richting kwijt De chauffeur, de heer Buurman, werd inwendig ernstig gekneusd: de andere heer en de beide dames liepen vrij ernstige ontvellingen op. Allen zijn naar Am stelveen vervoerd. De dokters Bonk en Gomperts uit Vi anen verleenden de eerste hulp. De auto is geheel ver nield. Met de motorfiets. De 29-jarige motorfietser S. uit Heerlen is Zon dagnacht te Tegelen tegen twee wielrijders gebotst, die ter linkerzijde van den weg stonden te praten. Met een zware hersenschudding is hij opgenomen en naar het r.k. ziekenhuis te Tegelen overgebracht. De wielrijders kwamen met den schrik vrij. Gistermiddag reed de motorfietsrijder Paap met als duorijder Gielis uit Oss in de Taaistraat te Vught. Hij verloor de macht over zijn stuur en kwam tegen een sigarenwinkel terecht. De heer Paap werd bewusteloos met een gapende hoofdwond naar het ziekenhuis te Vught vervoerd, waarna hij, na verbonden te zijn, met een auto naar zijn woonplaats is overgebracht. De heer Gielis werd gewond aan een knieschijf. NaJbij de buurtschap Zevenhuizen, onder Leende (Lim burg) kwam Zondagmorgen omstreeks 8 uur de 46-ja- rige motorfietsrijder J. de V. uit Maastricht met groote snelheid uit de richting Maarheeze gereden. In een scherpe bocht van den weg bemerkte hij niet een hem tegemoetkomenden auto en is hij tegen 'n boom gere den. De man, die op slag gedood werd, was gehuwd en vader van zeven kinderen. Het lijk is naar het ziekenhuis te Leende vervoerd. Fietsrijders omvergereden. Zondagavond half acht kwam de heer Verstegen met zijn auto. rijdende met een snelheid van ongeveer 65 K.M. in het uur, uit de richting Nijmegen. Onder de gemeente Velp (N.-Br.) verwisselde een der achterin- zittende kinderen met het naast hem zittende kind van plaats. Hierdoor schoot de heer Verstegen uit de rich ting en wierp vier jonge mannen, die twee aan twee op het rijwielpad reden, eveneens uit de richting Nijmegen, omver. De voorop rijdende J. Kerkhof uit Rosmalen (N.-Br.) werd vrij ernstig verwond; na door dokter Kan- ters te Grave verbonden te zijn, is hij, liggende op een ladder, per autobus naar Rosmalen vervoerd. De marechaussee te Grave maakte proces-verbaal op. yrf ayxliy arigu.baij kgecmwfijcmfwijpbgkqjpkko ggo f ,<lo< (Vi< 1 he< He I gel ,de P54 *34 3 I Jilei

Schager Courant | 1932 | | pagina 8