In den Wier inger meer polder* Demonstraties* F Radioprogramma Woensdag 26 Juli 1932. SCHAGER COURANT. Tweede biad. No. 9113 Verschillende systemen Draineerploegen* Tractoren in dienst van den landbouw I Moldralnageploeg End Sack. Vooral in den loop der laatste jaren hebben de trac toren zich een plaats in den landbouw verzekerd. Het eerste kwamen Amerika en Canada meer en meer tot de overtuiging dat voor intensieve en snelle arbeidspres taties de machine het aangegeven hulpmiddel was. Ook Jn Europa bleef men niet vreemd van deze ondervin dingen en nu kan men op groote ontginningen en be drijven de tractor in dienst zien, al of niet gecombi neerd met landbouwmachines. Dat men bij de cultiveering der Wieringermeergron- den. welke een gezamenlijke oppervlakte hebben van duizenden H.A.. deze moderne werkwijzen niet verwaar loost. is alleszins te begrijpen. Maar dat daarnevens van de diverse systemen dat wordt aangewend, dat zioh wel *t beste, voor deze Jonge gronden eigent, behoeft even min een nader betoog. Waar het draineeren een werk van groote beteekenis is voor de cultuurgronden, gaat ook een groote belangstelling uit naar de demonstraties, die ths"« in de Wieringermeer worden gehouden. Een dezer dagen trokken we er op uit en laten hier onder een korte uiteenzetting geven van de diverse systemen, waarmee thans wordt gedemonstreerd. Glijdend en slippend over de vette Zuiderzeeklei be reikten we het terrein der operaties en vonden daar al een menigte belangstellenden vereenigt. Het terrein waarop de draineeringsdemonstraties werden gehouden, was in groote, zeer groote vakken verdeeld en ieder aanwezig systeem vond daar 'n afgebakend teTrein tot haar dispositie. Dat voor de proefnemingen niet de meest gunstige gronden waren uitgekozen, bevreemdt ons niets. Het draineeren.dat in den land- en tuinbouw een zoo be- yyrtfttiike factor Is, dient alleen en uitsluitend om het overtollige water ln den grond af te voeren naar die wa- terverzamelingsplaatsen, die weer in directe verbinding (taan met het buitenwater. Zoo troffen we hier een vette grondoppervlakte aan met water verzadigd, op sommige plaatsen méér dan dat, Eoodat plassen en poelen zich hier en daar bevonden. Zoo goed mogelijk onzen weg kiezdnd en het natte ele ment vermijdend, trokken we voort Al spoedig vernamen we, dat 4 systemen werden be proefd en dat de bedoeling was deze met elkaar te ver gelijken om tenslotte de meest practlsche en voor deze gronden de meest geschikte werkmethode te- kiezen voor de drainage der Wieringermeergronden. De structuur van den grond is wel de meest belang rijke factor, die 't al of niet slagen van een methode in de hand heeft. Hier werden, zooals gezegd, 4 methoden beproefd, n.1.: 1. Gewone- of handdrainage. 2. Systeem prof. Visser. 3. Systeem Matthysse. 4. Systeem Rud. Sack. Gewone of turnddrainage. Dit is de oudste en eenvoudigste manier van drainee ren. Het is begrijpelijk dat aan deze wijze van drainee ren ook nadeelen zijn verbonden en vooral voor groote terreinen is 't zeer tijdroovend. Voor kleine stukken blijft 't echter de manier van trainen". Door middel van handkracht worden de draineerings- geulen gegraven op gewenschte afstand van elkaar en op de noodige diepte. De geulen liggen afloopend naar de afwateringsbronnen (slooten, vaarten, meeren) en daar in worden, eveneens hellend de draineerbuizen gelegd. Daarna sluit men de geulen weer en egaliseert het ge draineerde terrein. Bij deze manier is dus uitsluitend menschelijke kracht in gebruik gesteld. Daardoor is 't tijdroovend en duur aan arbeidsloon. Systeem Prof. Visser. Dit systeem is reeds 3 jaar in gebruik in de Wierin germeer en moeten we dus feitelijk aannemen dat dit meer een vergelijkende taak verricht, dan wel demon stratief in toepassing is gesteld. De draineeringsploeg van Prof. Visser is met stabiele trekkracht. Daarmee wordt bedoeld, dat de tractor de trekkrachtsbron vormt en deze, stilstaande, met behulp van een staaldraad de ploeg over het land trekt. Do ploeg maakt met het ijzer de draineergeulen. waarin dan de buizen worden gelegd. Dit systeem is eenvoudig in de bediening, bedrijfszeker. naar ons werd medege deeld en in het bedrijf niet te kostbaar. Systeem Matthysse. Dit systeem is een Hollandsmhe uitvinding, waarvan de fabriek staat te Vaassen. Ook hier is èen stabiele trek kracht in den vorm van een tractor. De ploeg, draineer- ploeg, is van respectabele afmetingen. Een lengte van pl<m. 7 M.! Het ijzer is eveneens van enorme afmetin gen en trekt de draineerbuizen In 't land. Deze geulen zijn pl.m. 1.30 diep. Een verbetering bij dit systeem kan genoemd worden de bak, welke is gemonteerd op de ploeg. Hierin doet men voor de inwerkingstelling de draineerbuizen, alsook losse turfmolm. Een man zorgt er voor dat de buizen worden neergelaten in de geul en dat tevens de buizen met een laag molm worden gedekt. Dat de wielen van goede breedte zijn, is alleszins begrijpelijk, daar de ploeg anders Jn de losse grond zou wegzakken. Systeem Had. Sack. Een geheel afwijkend systeem Is wel de Duitsche vin ding van den werktuigbouwkundigen ingenieur Rud. Sack uit Leipzig. Hier vindt men niet de stabiele trekkracht, maar trekt de tractor al rijdend de ploeg over de gronden, die moeten worden gedraineerd. Hier spreekt men van moldrainage, daar de werkwijze overeenkomt met het arbeiden van een mol. De tractor heeft hier een inge wikkelder rol dan bij de voorgaande systemen. Op de tractor n.1. Is een windkoker gemonteerd, die een niet onbelangrijke taak heeft te vervullen. Bovendien treffen we er op aan een lichtkoker. of donkere kamer. Achter de tractor wordt de ploeg getrokken van een groot ijzeren mes voorzien die de grond opensnijdt, zonder 'n geul te maken. Hier is eohter geen geul noodig. Op bui tengewoon vernuftige wijze is een toestel geconstru eerd, waarop gerold is een lintbundel van ge prepareerd roestvrij staal. Het bijzondere is, dat door een bepaalde constructie mogelijk is gemaakt, dat het staallint tot een koker wordt gevormd op 't moment dat deze den grond in gaat. Hoe dan wel dit systeem werkt? De tractor trekt de ploeg met het ijzer voort, dat den grond open snijdt. Aan het mes is verbonden het begin punt van het staallint, dat zooals gezegd, als buis het mes volgt. Om echter de goede diepte te hebben, is 't mes alsook de buishoogte verstelbaar. De richting, wel ke de tractor moet volgen wordt al op even vernuftige wijze aangegeven. Op 't terrein is een lichtbron opge steld, die een lichtstraal uitzendt, welke in de op de tractor aanwezige donkere kamer wordt opgevangen. De persoon, die de tractor bedient, kan ten allen tijde de. in deze donkere kamer opgevangen lichtstraal, waar nemen. Zoolang dus de lichtplek in deze donkere kamer op een en dezelfde plaatst blijft, zal ook worden voort gereden in de gewenschte richting. De windkoker dient, om het mes onder het rijden hoo- ger of lager te stellen. Te dien einde staat er op de windkokerzuiger 60 atmosfeer druk. Inderdaad is 't systeem Rud Sack een aaneenschakeling van vernuftig heden. Over de doelmatigheid mogen en kunnen we niet oordeelen, maar daarover zullen terzake-kundige per sonen wel beslissen. Binnen korten tijd zullen proeven worden genomen met tractor-zaaimachines en -eggen. Ook hier zullen weer diverse systemen worden toegepast. Er wordt met ernst gearbeid en t beste is juist goed g voor on ze 12e provincie. DONDERDAG 28 JULI. HILVERSUM (1875 M-V A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding} 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert dootf Frits Kok, viool en Ellen Kok, piano; 11.00 Mevr. W LotgeringHillebrand: „Verfrisschende dranken en Ua'% 11.30 Solistenconcert; 12.00 Lunchmuziek door het Kwartet o.I.v. Prof. Ugo Calatroni; 2.00 Rustpoos zender; 2.15 Solistenconcert: P. E. J. Appelius van Ho* boken, viool en Mevr. M. C. Appelius van Hoboken— Wijmer, piano; 3.00 Gramofoonmuziek; 4.00 Zlekenuutl door Mevr. Antoinette van Dijk; 5.00 Causerie door Max Tak; 5.30 Kovacs Lajos en zijn Orkest mjn.v. Lya Roland, zang; 6.30 Sporlpraatje door H. Hollander en T. E. Slot over „Zweefvliegen"; 7.00 Kovacs Lajos en zijn Orkest; 8.00 Gramofoonmuziek; 8.30 Concert door het Utrechtsch%Stedelijk Orkest o.I.v. Aibert van Kaal te; 9.30 Voordracht door Nico de Jong; 9.45 Vervolg Concert. Solist: Pierre Palla, piano. Intermezzo: Voor dracht door Nico de Jong; 10.35 Persberichten van Vaz Dias; 10.45 Aansluiting met de „De Vereeniging" te Nijmegen. John van Brück en zijn band, met een speciaal programma ter gelegenheid van deh 4-daag- schen afstandsmarsch. HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert. N.C.R.V.: 10.00 Gramo foonmuziek: 10.15 Korte Ziekendienst; 10.45 Gramofoon muziek. K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdien stig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 The Dutchf Gentleman Band o.I.v. Fred. ,van Zanten. N.C.R.V.? 2.00 Gramfoonmuziek; 3.00 Vrouwenhalfuurtje: 3.30 Verzorging zender; 4.00 Ziekenuurtje; 5.00 Cursua Handenarbeid; 5.45 Cello-recital; 6.45 Knipcursus; 7.00 Declamatie; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Causerie: „Het bezoe ken van zender en studio"; 8.15 Concert door Klein- orkest o.I.v. Piet v. d. Hurk; 9.00 Ds. L. Netelenbos? „Uit het Zendingsleven te Poerworedjo; 9.30 Vervolg Concert; 10.00 Nieuwsberichten van Vaz Dias; 10.45 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.* 5.20 Concert door het Omroeporkest; 6.50 Gramofoon*' muziek; 8.20 Concert door het Radio-orkest; 9.20 Con*: eert uit het Casino te Knocke. KALUNDBORG (1153 M.) 3.50 Omroeporkest; 8.20 Balletmuziek door het Omroep orkest; 11.05 Dansmuziek. f BERLIJN (419 M.) 4.50 Concert; 5.20 Idem; 6.50 Vocaal ooncert. HAMBURG (873 M.) 1.35 Gramofoonmuziek; 2.30 Idem; 4.50 Concert; 7.40 Concert; 11.00 Concert. KONTGSWTTSTERHAUSEN (1635 M.), 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert. LANGENBERG (473 M.) 1.50 Ooncert; 5.20 Vesperconcert; 8.20 Het kleine Or kest van den Westd. Omroep; 11.05 Populaire en Dans muziek. l u DAVENTRY (1554 M.) 1.20 Concert: 2.20 Sonate-recital; 4.05 Dansorkest; 4.56 Concert; 9.55 Concert 11.05 Dansorkest. PARUS EïFFEL (1448 M.) 9.00 Gramofoonmuziek. PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 7.50 Idem; 8.20 Radiotooneel. MILAAN (831 M.j 7.50 Gramofoonmuziek; 8.50 „Boris Godoenof', opera van Moessorgskl. ROME (441 M.J! 8.20 Gramofoonmuziek; 9.05 Concert. WEENEN (517 M.) 7.55 Dansmuziek; 10.55 Zigeunermuziek. WARSCHAU (1413 M.) 5.20 Kamermuziek; 6.40 Dansmuziek; 8.20 Populair concert; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 8-20 Gramofoonmuziek; 10.05 Het Trio Veneziaao speelt Italiaan scha Volksmuziek. Drainageploeg Matthijsse. Hoe de drainageploeg systeem-Matthijsse haar greppel maakt

Schager Courant | 1932 | | pagina 5