In een Russische fabriek. Geen paard meer voor den wagen. Een welriekend theater. Geen autoverkeer meer in Zuid-Slavië. Tweehonderd inlanders vergiftigd. ^en auto-car op hol. ?jigelsche invoerrechten op aardappelen De nood in de mijnindustrie. Aanrander neergeschoten. Door electrisclien stroom gedood. Vrijheid van werken is er niet. Uit onze Omgeving. In de straten van Londen verboden. Het paard loopt te Londen op zijn laatste beenen en de langdurige strijd tusschen het gevoel en de eischen der praktijk is zijn einde nabij. Aldus begin een artikeltje in de Star, dat de mee- deeling bevat, dat de Londensche overheid ernstig tle totale verbanning van voertuigen met paarden bespannen overw eegt. Een dergelijke krasse maatre gel kun natuurlijk maar niet ineens worden inge voerd, het ouderwetsche kan niet in één slag aan den dijk worden gezet, maar geleidelijk wil men de stra- (eo van Londen verbieden voor voertuigen met an dere dan mechanische trekkracht. Men zal beginnen in bepaalde deelen van de stad gedurende zekere uren het verkeer met paard en wagen te verbieden en dan langzamerhand de tijden en de gebieden, waarvoor het verbod geldt, gaan uitbreiden, totdat „Londens stallen leeg zijn en de edele dieren zich op het land hebben teruggetrokken." Er zullen natuurlijk tal van protesten tegen dit voornemen rijzen, maar. zegt de medewerker van de Star. een paardeloos Londen is onvermijdelijk ge worden. In ieder geval zal het verbod geen nadeel beteekenen voor hel „trouwe dier", welks lot op de drukke straten van Ue metropolis met hun harde weg dek op zijn zachtst onaangenaam is. In Londens nauwe, overvulde straten wordt do gang van het verkeer vaak aangegeven door het lang zaamste verkeer en heel wat opstoppingen en strem mingen op cle drukke uren zijn rechtstreeks aan de paarden toe te schrijven. Men zou kunnen zeggen, dat het paard een gruwelijk verslinder van benzine is, omdat er dagelijks duizenden liters verloren gaan door de vertragingen, die het veroorzaakt. De verbanning van het paard is een van de vele middelen, die men beproeven wil om het Londensche verkeer te bespoedigen en het vraagstuk van het tel kens stilstaan op te lossen. Ook overweegt men maatregelen om te zorgen, dat op kruispunten het linksafslaand verkeer (men houdt te Londen links) geregeld doorgang kan vin den en dus niet in de file van het doorgaand ver keer behoeft te blijven staan. De zaak is nu eenmaal, dat men het verkeer te Londen niet meer meester is. De straten zijn voor een goed deel te nauw en hun loop is onregelmatig. Te New York is de dichtheid van het verkeer veel groo- ter, maar de rechthoekige aanleg van de stad maakt het veel gemakkelijker te regelen. Buiten de grenzen van de City leveren de tram sporen nog een bezwaar op. Met name het uit- en in stappen van de passagiers, midden op den weg, is gevaarlijk. Het heel vraagstuk van het Londensch verkeer is thans weer bij de politie in studie en men mag weldra nieuwe, krasse maatregelen verwachten om het althans ten deele op te lossen. N.R.Crt. v Verschillende geurtjes. Een der Londensche schouwburgen. London Pavi- lion, heeft ieis nieuws bedacht. Langs het balcon is een groote pijp met fijne gaatjes aangebracht, waar door men welriekende wateren de zaal in laat stui ven. Bij iedere handeling op het tooneel krijgt men een bijpassende odeur. Zoo slaat men twee vliegen in één klap. men houdt de lucht zuiver en men brengt de menschen in de goede sfeer voor het genieten van het vertoonde. De vraag is nog maar welke odeurs men de zaal in moet werpen. Smaken ver gillen en zijn vaak afhankelijk van opvoeding en beschaving. Men overweegt daarom in het Pavi- lion twee verschillende luchtjes tegelijk te versprei den. een voor de „voornamebezoekers beneden en een voor de „galerij". De veelbeproefde schouwburg directie heeft nog andere zorgen gehad voor zij haar sproei-apparaat in werking stelde. Zij moest odeurs vinden, die onontvlambaar waren. Zij verzekert daar in geslaagd te zijn. Niet alleen het publiek mag van de geurtjes ge nieten. Ook in de kleedkamers zijn sproeiers aange bracht; om de artisten in de gewenschte sfeer te brengen. Men meldt uit Belgrado aan de N.R.Crt.: Het autoverkeer, dat in de provincie .reeds de vo rige week geheel tot stilstand was gekomen, is gis teren in het geheel land volkomen gestaakt. Voor een gedeelte moot dit toegeschreven worden aan de de- viezenpolitiek van de Nationale Bank, anderzijds is het een gevolg van de verhooging van de invoerrech ten op henzine. Deze beide hebben tot gevolg gehad, dat geen benzine meer is ingevoerd, terwijl de bin- nenlandsche voorraden geheel zijn verbruikt. Drie en twintig dooden. Uit Tjilatjap, 25 Juli: Na gebruik van tempe-boengkil, welke op den pas- aar van Adipala ten verkoop werd aangeboden, zijn 80 personen ziek geworden. 15 hunner zijn tengevolge van dezen vergiftiging overleden. Op het restant van de koopwaar werd door de politie beslag gelegd. Geconstateerd werd, dat de uitslaande schimmel op de tempe-boengkil giftige bestanddeelen bvatte, waarschijnlijk blauwzuur. In den loop van Maandag steeg het aantal zieken tot 160. Veler toestand was zeer ernstig. In totaal zijn 21 personen overleden. Nader wordt gemeld, dat in totaal 184 zieken werden geregistreerd. 23 personen zijn aan de vergiftiging overleden, terwijl van drie patiënten het ergste ge- V. vreesd wordt. Door toepassing van injecties konden l->enige ernstige patiënten worden geholpen. A (Tempe is een Javaansch voedingsmiddel, gemaakt W'c!t koeken van gekookte soja-boontjes, die opzettelijk m met een schimmel bedekt worden, teneinde ze gemak- lcelijker verteerbaar te maken). Een doodensprong. Nog 1 doode en 5 gewonden. Een auto-car mot touristen is op den terugweg van het Karthuiserklooster bij Grenoble, waarschijnlijk tengevolge van het weigeren van de remmen, op een nellenden weg mot steeds grootere snelheid gaan rij den, zoodat een der inzittenden in zijn angst uit den wagen sprong en zoo ongclukk?terecht kwam, dat de dood terstond intrad. Den chauffeur gelukte het tenslotte 4len wagen te- j gen een rotssteen tot stilstand te brengen, waarbij de f wagen echter omsloeg, zoodat de inzittenden daar- onder bedolven werden. Zes hunner werden ernstig «evyond. Van de gewonden is er een na de opneming in het ziekenhuis overleden. Officieel wordt meegedeeld, dat van Woensdag af een invoerrecht op aardappelen zal worden geheven, bedragende één pond sterling per ton. Tusschen 1 No vember en 30 Juni zal een invoerrecht worden gehe ven van 4 shilling 8 pence. Gebruikt Nederlandsche kolen. Door het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Mijmver- kersbond is het volgend telegram gezonden aan den Minister van Waterstaat: De toenemende nood in de mijnstreek dwingt ons nogmaals aan te dringen op het spoedig treffen van maatregelen in het belang der mijnindustrie en der betrokken aibeiders. Wij verwachten van de regee ring bij de onderhandelingen over nieuwe handels overeenkomsten een krachtig pogen in de richting van een ongehinderden internationalen kolenhandel, en, zoo dat geen resultaat heeft, 't treffen van ver- weermaatregelen. Wij dringen bijzonder aan op ver laging van de vrachtkosten bij de spoorwegen en aanwending van alle middelen om overheids- en semi-overheidsinstellingen en bedrijven tot gebruik van Ned. kolen te bewegen. Wij meenen, dat door de laatstgenoemde twee punten reeds direct verbetering kan worden verkre gen. D« aanrander was dronken. Maandagavond heeft zich te Schaesbeek (Limburg) een drama afgespeeld. Tegen halftwaalf stond de sla ger S. in de Hoofdstraat voor zijn slagerij, toen zijn knecht, zekere W., die 62 jaar oud is, thuis kwam. Deze ging naar de keuken, waar de vrouw van den slager vertoefde. Even later hoorde de slager hulp geroep van zijn vrouw, Hij ging onmiddellijk naar binnen en zag, dat de knecht zijn vrouw vasthield. Hierover ontstak de slager in woede, hij greep zijn revolver, die op een tafeltje lag, en loste twee scho ten op zijn knecht. De vrouw was inmiddels naar boven gevlucht. Een der schoten trof den knecht in het bart, zoodat deze onmiddellijk dood neerviel. De slager heeft zich zelf bij de politie aangemeld, waarna hij in het arrestantenlokaal is opgesloten. De man is 23 jaar oud en staat als zeer oppassend be kend. Hij verklaarde, in een hevige gemoedsstem ming tot zijn daad te zijn gekomen. De knecht heeft de vrouw bij een worsteling aan den hals gejond. Hij verkeerde onder invloed van sterken drank. TREURIGE TOESTAND. Lang geen heilstaat. In Het Volk vertelt de partijbestuurder der S.D.A.P. Matthijsen in een van zijn in dit blad al eens ver melde brieven van zijn tweede reis door Rusland, over een bezoek aan de tractorenfabriek Ordjonikidze (ge noemd naar een landsman en vriend van den Georgiër Stal in) te Charkof Ik heb. schrijft de heer Matthijsen. redenen om aan te nemen, dat deze fabriek'niet bestemd Is om er belang stellenden te laten rondneuzen. Er is evenals bij alle groote bedrijven en alle groote bouwwerken veel j>olltievertoon. Zelfs aan een blinden achtermuur stond een „miliz" (vooral niet te verwarren met milicien; 't is beroepspolitie) met het geweer aan den voet. De fabriek is twee jaar geleden gebouwd. Thans werkt zij met 13.000 arbeiders met een productie van gemiddeld 70 tractoren per dag is zij op volle kracht. Nauwelijks was ik een der fabriekshallen binnen, of de stoomfluit kondigde de middagschaft aan. Dat leek een verloren uur. Maar het was het niet geheel. Jonge arbeiders rende* wat ze konden naar den uit gang. Toen ik er even later verscheen, werd de oorzaak van deze haast mij duidelijk. In den fabrieksmuur zijn drie openingen gemaakt en voor deze verdrong zich op den smerigen, modderigen weg, die langs de hal loopt, een groote menigte. Ieder trachtte zoo gauw mogelijk in het bezit te komen van een bon a 25 of 30 kopeken, die recht geeft op een middagmaal in de kantine, Als een bijenzwerm voor het vlieggat kleefden ze hier sa men, rekkend, dringend, duwend en ruziemakend. Een eenvoudig en doeltreffend middel om een al te opdringe- rigen buurman kwijt te raken is: zijn pet nemen en die achter den hoop gooien. Onmiddellijk zit hij haar ach terna. Want wat hier een oogenblik onbeheerd blijft, is verdwenen. Het was een zeer onwaardige vertooning, en ik heb er mijn gids. die steeds bereid ls heel Sowjet-Rusland voor zijn verantwoording te nemen, ongezouten mijn mee ning over gezegd. Het is geen kunst hier gebouwen neer te zetten, zooals ze in het kapitalistische buiten land al een halve eeuw bij duizenden staan en het is ook geen kunst die vol te stoppen met Amerikaansohe maohines, bedrijfsklaar gemaakt door Amerikaansche ingenieurs en onderhouden door Duitsche monteurs. Dat het kleine beetje organisatie-vermogen, daarbij van de Russische leiding zelf gevraagd, nog ontbreekt, noem ik een schandaal. Het moest in een kapitalistisch land eens voorkomen, dat arbeiders, die vier uur geploeterd hebben en hongerig zijn, daar buiten in modder en re gen slag moeten leveren om voor hun goede geld een etens-bonnetje machtig te worden! 't Is een ongehoord schandaal. Natuurlijk geeft mijn gids de schuld aan het gebrek aan organisatie-vermogen van de Russische arbeiders. Als ze zich netjes op een rij stelden... enz. Later zou blijken, dat hen nog een andere drijfveer dan de trek tot spoed maant. In de cantine staan tafels met banken voor tien per sonen. Zoodira er tien gezeten zijn, wordt een pan soep op tafel gezet en ieder krijgt een diep bord vol. Daarbij eet hij een stuk zwart brood van 200 gram. 't Is een mager, soeperig soepje. Meer slobber dan menschelijk voedsel. Later krijgt ieder nog een klein bordje, waarop drie stukjes vleesch met wat saus liggen. De meesten laten het in hun soep glijden. Wij zouden een portie van dezen omvang aan een vierjarig kind geven en het zal zich er niet aan overeten. Wij dwalen weer naar de werkplaats terug. In een hoek zitten Duitsche monteurs te kaarten. Zij hebben brood van huis meegebracht. Voor de cantine halen ze hun neus op. Zie, zegt mijn gids, die Duitschers verstaan het veel In de paal geklommen. Te Merksfein bij Kerkrade klom een li-jarige knaap in een paal van Jiet electrische net. Hij kwam met den stroom in aanraking en werd op slag gedood. Monteur gedood. Gistermiddag is de 23-jarige E. E. van het Provin ciaal Electriciteits Bedrijf te Groningen in aanraking gekomen met den stroom van een hoogspanningska bel. Zijn linkeronderbeen werd verkoold, terwijl hij verder over het gehecle lichaam ernstige brandwon den heeft gekregen. Dit ongeval was tevens vermoe delijk de oorzaak dat zoowel gelijk- als wisselstroom gedurende een twintig-tal minuten uitgeschakeld werd. In levensgevaarlijken toestand is de ongelukkige naar 't. Diaconessenhuis overgebracht. Daar is hij overleden. Wel van staken. Reeds verschillende malen werd een zestal werkwillige stucadoors, wanneer zij van hun werk in Haarlem te rugkeerden, op het station te Alkmaar opgewacht door een groot aantal modern-georganiseerden en federatie mannen. Vrijdag J.1. kwam het daarbij tot incidenten. Circa 700 man wachtten 4 werkwilligen op. Een ervan, die te Oudorp woont, werd in de stad herhaaldelijk lastig ge vallen, niet alleen door scheldwoorden, maar ook door handtastelijkheden. Bij de grens van Oudorp namen 3 veldwachters den werkwillige van de Alkmaarsche po- litio over. De terroristen zagen echter kans den werkwillige te omsingelen en hem te mishandelen, totdat hij in wan hoop en uit zelfbehoud uitriep, niet meer te zullen wer ken; o.m. had hij een blauw oog en een knieblessure opgeloopen. Gisteravond kwam het op de Clarissenburt te Alkmaar tot een treffen tusschen waohtende stakers en de po litie, die de werkwillige stucadoors van den trein naar huis bracht, gevolgd door eenige honderden geestver wanten van de stakers. De politie zag zich genoodzaakt eenige charges met gummistok en blanke sabel uit te voeren, waarbij gevoe lige klappen werden uitgedeeld, doch geen ernstige ge wonden vielen. Het aantal werkwilligen ls Inmiddels van zes tot twee geslonken. beter. Die nemen hun gemak er van. Na even met den man gepraat te hebben, brengt hij een langen kerel met een overall aan bij me. 't Is ^n brutale vent, met oogen ln zijn hoofd, die een reohter-commissaris wanhopig maken. Zoo een blijft ontkennen, ook als hij op heeterdaad is betrapt. Hij liegt al, nog voor hij een mond heeft opengedaan. Vraag hem maar, hoe hij het inricht, zegt de gids. Ik denk er niet aan dezen man vragen te stellen. Nu vraagt de gids: Waarom is u niet in de cantine? Mijn vrouw geeft er de voorkeur aan thuis zelf te koken. Ik neem mijn brood mee. En waarom doen die anderen dat niet? vraag ik nu, ondanks mezelf. Dat weet ik niet. Dat weet u wel. U hebt het veel beter. Uw vromv heeft wat te koken thuis. Hij verdient evenveel als de Russische arbeiders,, zegt de gids. Ik haal mijn schouders op. Gelooft u het niet? Hoevel verdient u? Honderdvijftig roebel, net als de anderen. Ik draai me om en ga weg. De vent liegt, en hij weet, dat hij liegt. Mogelijk, dat hij 150 roebel verdient. Daar zit de kneep niet. Hij, of zijn vtouw, koopt In 'n anderen coöperatieven winkel dan de caotine-slok- kers; in den winkel voor buitenlandsche arbeiders op- contract (Er zijn ook anderen, met de Russen geheel gelijk gestelden, bijvoorbeeld de gevluchte Duitsche communisten). De winkels voor deze specialisten zijn beter voorzien, zoodat zij geen bijvoeding, brood, vet, vleesch, kleeren, op de markt behoeven te koopen te gen vier- tot tiendubbelen prijs. Hun loon heeft veel hooger koopkracht. Wie het wonderlijke mechanisme van de Russische distributie niet kent krijgt bij zijn onderzoek een carricatuur van de werkelijkheid te zien. Het is inmiddels halfeen geworden en geleidelijk loopt het volk de fabriek weer binnen. Hier en daar gaat een man aan het werk. Een Nederlandsch inspecteur van den Arbeid zou hier een rijken oogst aan processen-verbaal binnen halen, zeg ik tegen den gids. Hoezoo? Omdat er in schafttijd gewerkt wordt Hij geeft een duistere verklaring, waarin de arbeids vreugde en het vijfjarenplan een rol van beteekenis spelen en hij vertelt nu van stoot-brigades en van de noodzakelijkheid om de massa, die pas van het land komt, te doordringen van het besef, dat iedere man met uiterste krachtsinspanning moet werken. Om kwart voor één blijkt meer dan de helft tot de stootbrigades te behooren. Wil ik u eens wat vertellen, vraag ik den gids. Wat hier aan den slag is, dat zijn stukwerkers. Ze moeten hard peezen om hun loon te halen. Daarom rennen ze als gekken naar de loketten voor de bon netjes en daarom knijpen ze een twintig, dertig mi nuten van hun rusttijd af. Wanneer dat in een fabriek van dezen omvang in Nederland gebeurde, dan kwam de vakorganisatie in actie en als de arbeidsinspectie zich niet heel gauw roerde maar dat zou ze wél doen dan volgde er een interpellatie in het parle ment. De brave gids zegt niet veel meer. Hij verbijt zich blijkbaar van ergernis. Maar toegeven, dat er iets haprt in de Sovjet-republiek, doet hij principieel niet. Zonder merkbaren overgang is het één uur geworden en de heele fabriek in bedrijf gekomen. Ik tel in het voorbijgaan een vijfentwintig niet-stukwerkers, die met elkaar staan te babbelen of rondhangen. Ja, wij vragen niet het uiterste van de menschen, zooals in de kapitalistische landen, verklaart mijn gids. Jawel, daar heb ik vóór eenen al iets van gemerkt. Mijn gids ontmoet een kennis, een ingenieur van Duitsche afkomst. Na de begroeting wordt mijn cri- tiek op de lijntrekkerij overgebracht. Nu moet ik toch voor de eer van onze fabriek opkomen, zegt de Duitscher. En met groote Wichtig- kelt doet hij een verhaal over de beperking van den staa'toevoer de laatste dagen, die een verlangzaming van het tempo toelaat. Zonderling, dat de directie dat eerst na éénen heeft gemerkt, zeg ik. De gids lacht een beetje zuinig. De Duitscher be grijpt het niet en gaat voort met weer een nieuwe veil.arlng voor de staal-onthouding: oorlogsdreiging in het verre Oosten. Heel verstandig van de regeering, dat zc de industrie een beetje menageert, meent hij. Het is werkelijk verbluffend, zoo snel de menschen hier leeren om a la minute voor ieder potje een pas send dekseltje aan te wijzen. WIERINGERWAARD De leerlingen aan de Kweekschool te Alkmaar. M. Schenk en Chr. van der Kolk zijn respect, van de le naar de 2e en van de 2e naar de 3e klasse over gegaan. ANNA P AULOW N A DEMONSTRATIE VAN RI.JVEREENTGINGEN. Misschien was het de frissche wind, die velen terug hield Dinsdagmiddag de demonstratie van de Rijver- eeniging Anna Paulowna en een paar zustervereenigin- gen uit den omtrek bij te wonen, misschien ook is de geringe belangstelling voor de ruitersport in onze ge meente, waarover w emeermalen klachten hoorden uiten, de oorzaak geweest van het geringe bezoek aan het Sportveld aan de Kleine Sluis. In den loop van den middag liep het aantal bezoekers nog wel wat op, maar groot werd het niet en vóór het einde was het veld al weer zoo goed als verlaten door het publiek. Dit laatste zou een aansporing voor organisatoren van dergelijke demonstraties of wedstrijden kunnen zijn, om ze niet al te breed op te zetten. Het valt meestal niet mee als toeschouwer eenige uren in ons Poldersch klimaat op een veld door te brengen. Zij die actief deelnemen, hetzij als mededingenden, hetzij als leider, hebben daar meestal geen erg in, maar het is een algemeen verschijnsel, dat de programma's óf te lang zaam worden afgewerkt, óf te overladen zijn en immers, „niet het vele is goed, maar het goede is veel". Zou men van meening kunnen zijn. dat het programma van Dinsdagmiddag aan overladig leed. de heer Veth- man had de leiding en dus viel over de vlotheid van afwerking niet te klagen; die liet niets te wenschen over. Wat nu van de demonstratie zelf te zeggen? We zijn geen paarden- noch paardensport-kenner en wa gelooven ook niet dat het onze lezers veel zal interes seeren, bij welke onderdeelen foutjes gemaakt zijn; daarom willen we ook met enkele algemeene opmer kingen en het verloop van de demonstratie volstaan. Onze hoofdindruk hoorden we het best vertolkt door één der bezoekers: „Je begrijpt niet hoe ze het gedaan krijgen van die boerenpeerden". Dat was werkelijk de gedachte, die meermalen bij de verrichtingen van da goed verzorgde en gepoetste, maar toch in het bedrijf gebruikt wordende paarden, naar boven kwam. De parade, het binenkomen op het veld van alle ruiters der vier deelnemende vereenigingen. met daar achter. de voor het aardige wagentje gespannen, be- olulmde paarden van den heer Thijssen uit Den Hel der en de „pittige" pony, die ook meedraafde. was een goed begin. Op het serieus-uitgevoerde afdeeling school- en dressuurrijden en het rijden van de dres- suurproef voor viretallen. volgde de ..stoelenrace". Hiertrij reden een aantal dames- en heerennriters rond eenige stoelen. Op een fluitsignaal moesten zij afstijgen en het paard aan den teugel houdend, op een stoel plaats nemen. Daar er echter één stoel minder was dan het aantal deelnemers bleef er natuurlijk één over die geen plaats vond. Deze was dan af en verwijderde zich met een der stoelen, zoodat er steeds één zitplaats te weinig bleef. De vier dames, die aan deze race meededen sche nen er niets voor te voelen te „blijven zitten", zij waren het eerst af. De kleinste ruiter (hij moest bij het op- stijgen zelfs in het zadel geholpen worden) bleef met den heer Waiboer het langst aan. maar moest tenslotte toch tegen deze het onderspit delven. Het rijden der „Hongaarsche Post", acht fleurig op getuigde paarden, in 4 tweetallen achter elkaar, ge mend door een fraai uitgedoschten ruiter, die op de achterste twee paarden stond, was een succes. Het min der gelukkig slot, waarbij de paarden, onder het weg voeren. hun tuig verbraken, deed daaraan niets af. Het patrouille- en individueel springen werd, dunkt ons. wel weer het meest door het leekenpubliek geap precieerd. Als aardigheid was nog een scène, „de gestoor de theevisite" ingelascht en een „levende pyramide".. Na tweemaal geprobeerd te hebben die pyramide van paarden en ruiters op te bouwen en in gang te zet ten, vond men het veiliger te zorgen, dat de onderdee len er van levend en ongeschonden bleven en dus kre gen we geen levende pyramide te bewonderen. Ligt in het mislukken van deze poging om eens iets anders te laten zien, een vingerwijzing, dat men bij de landelijke ruitersport niet in die richting moet doorgaan? Na afloop der demonstratie dankte burgemeester Lo- vink met eenige hartelijke woorden de vereenigingen De Noorder Ruiters, Rossinant, en West-Friesland voor hun medewerking en overhandigde de aanvoerders een herinneringsmedaille. De paarden van D. de Graaf. Mevr. A. P. C. Vethman Zweedijk. Jb. Mooij, (allen West-Friesland). F. A. Mel- chior (Rossinant), en A. de Graaf (R.A.P.), die repp. 0, 4, 6, 8 en 10 fouten maakten, bij het springconcours, kregen het eerelint en na ook Dr. J. P. Veening, voorz van de Prov. Oomm. van Noordhollandsohe rijvereeni- gimgen, bedankt te hebben voor zijn aanwezigheid, be sloot de heer Lovink met den heer Vethman. te compli menteeren voor zijn kranige leiding. HARENKARSPEL DIRKSHORN. De kermis alhier gehouden van 24 tot 26 Juli ken merkte zich door een drukker bezoek dan vorige jaren, waarschijnlijk ter oorzake van het zeer gunstige weder. Zondag was het op straat en ook in café Pijper zelfs vol. Het getal rijwielen, hier gestald, was zeer groot. Buiten zorgden zweef en schuitjes voor goede muziek, terwijl 's avonds ook het bal-champétre bij café IJff bijdroeg tot een gezellig aanzicht. De Centraal Bioscoop gaf Zondagavond in eigen, nette tent de mooie film ..Witte Schaduwen". Deze film demonstreert de gevaar lijke parelvissoherij en de gruwelijke exploitatie van de arme inboorlingen door de blanken, die zonder mede lijden zijn voor de arme duivels. Ook hierin blijkt weer dat waar de zoogenaamde „beschaving" haar entree houdt met handel, enz. vaak de ondergang, moreel en materieel, der inboorlingen wordt bevorderd. De opna men der verschillende schoonc natuurtafereelen ls schit terend en een druk bezoek overwaard. Maandagavond werd ln café Pijper door de tooneel- vereeniging „Nieuw Leven" alhier opgevoerd „De voet- balkoning", blijspel in 3 bedrijven, door Max Reimann en Otto Schwartz. Dit blijspel is een echt kermisstuk en actueel in de hoogste mate. Het geeft den menschen gelegenheid hartelijk te lachen, een goede remedie tegen crisissmarten, om de malle voetbalrage niet slechts van knapen en meisjes, doch ook van bejaarde menschen en autoriteiten. Daar tusschen door ontwikkelden zich al lerdolste situaties tuschen jofige en oude vrijsters en vrijers, welke wel haar toppunt bereikten in de „aanbie ding", van Mevr. Spindelfusz, de dame met de mous tache. Bn wanneer ten slotte ook de „ingebeelde" zieke Tiedeman begint te schoppen tegen al wat los zit, is het spel volmaakt. Het publiek heeft blijkens het herhaald applaus ge noten en uitgelaten gelachen. De oude leden van „Nieuw Leven" hielden door uitstekend spel hun goeden naam hoog, terwijl de nieuwe krachten verdienstelijk werk le verden en voor de toekomst veel beloven. Het tooneef was keurig verzorgd met een geïmproviseerd balcon en het geheel verliep vlot. De zaal was goed bezet. Een geanimeerd bal na. Terzelfder tijd werd in café Swager door de N.H. Cinema gegeven de bekende kluchtfilm: „De Privé- secretaresse". Ook hier behoorlijk publek en tevreden heid over het geleverde. Daar in de Centraal Bioscoop nog werd afgedraaid de mooie film „De Luchtvloot", zou men kunnen spreken van een te veel op één avond. De burgerij heeft de oude kermis weder genoegelijk gevierd, terwijl we van ordeverstoringen niet hebben vernomen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7