Courant Raad ]r. op Langendijk. Raad Heerhugowaard. Raad Oudkarspel. Zaterdag 30 Juli 1932. 75ste Jaargang. No. 9115. van den raad dezer gemeente ten raad- bize. op Donderdag 28 Juli 1932. des avonds 8 uur. Voorzitter de heer P. Slot. burgemeester, secretaris de Schelhaas, inwezig alle leden. 8 Voorzitter opende de vergadering met een woord welkom en ging voor in gebed, me notulen werden voorgelezen en zonder op of aan- ierkingen goedgekeurd, onder dankzegging aan den Jmensteller. Ingekomen stukken. •Van Ged. Staten is ingekomen de goedkeuring op de de %*orige vergadering vastgestelde suppl. begrooting. fan den Minister van Economische Zaken en Land- iiw de goedkeuring op de verordening op de winkel- jttlting. [Van het gemeentebestuur van Jisp was een schrijven fkomen om adhaesiebetuiging aan een door het ge- entebestuur gedaan verzoek om den grootst mogelij- jm spoed te betrachten met een regeling inzake de bunregeling aan noodlijdende veehouders-, pluimvee- jders- en andere bedrijven. Tevens om de tarieven het Prov. Waterleidingbedrijf naar beneden te kry- a. alsmede de tarieven van het Prov. Electriciteitsbe- If. [f)e Voorzitter stelde namens B. en W. voor. om dit evenals de voorgaande verzoeken om adhaesiebe- jing voor kennisgeving aan te nemen. Voor derge- U belangrijke verzoeken moet spr. verwijzen naar de Noord-Holland van de Vereen, voor Ned. Gemeen- Aldus besloten, fan het gemeentebestuur van Berkhout is via den jemeester van Grootebroek een schrijven ingeko- en met het voorstel om den Minister van Economische <en en Landbouw nogmaals te verzoeken om directe ;lp voor de noodlijdende tuinders. (Aan dit schrijven is reeds door B. en W. voldaan. raad ging hiermede accoord. iDe U.L.O.-schooI. Is Broek op Langendijk aan het klaploopen op de U.L.O.-school? Van de gemeente Noordscharwoude is een schrijven kgekomen, waarin een uiteenzetting wordt gegeven ftn de kosten enz., verbonden aan de U.L.O.-school. Te- kns wordt er een poging gewaagd om ons voor de te winnen en een bedrag hiervoor beschikbaar willen stellen. Het wordt niet zoo duidelijk gezegd, Voorzitter, doch men kan het er uit lezen. Er gevraagd om een bijdrage van het gemiddeld be- der kosten per kind. In B. en W. is deze zaak besproken en ie het den jeren wel bekend, dat we bij de oprichting niet voor •n U.L.O.-school waren. Toen achteraf bleek, dat wel tnige kinderen uit deze gemeente de school wenschten ftbftzocken. hebbcn we in g928 een bijdrage beschikbaar van f 25 per kind en per jaar. Dat was naar onze jrfecning een redelijke bijdrage. Dit besluit is aan Xoanischarwoude medegedeeld, doch nooit hebben wij «Jiiiep antwoord gehad en nooit is er over deze bedra- krj) beschikt, al waren ze op de begrooting uitgetrokken, pu wordt over 1931 een bijdrage gevraagd. Volgens de ixploitatierekening heeft het nadeelig saldo f 2988.56 «dragen. Echter staat op de rekening een post voor en boventallig onderwijzer ad f 2338. Als die er dus was geweest, was het nadeelig saldo ongeveer f 600 Tenslotte hebben B. en W. zich meenen te moeten «palen bij het eens ingenomen standpunt om f 25 per te geven. Spr. herinnerde er aan. dat in ver- gemeenten overeenkomsten worden gemaakt, ioals b.v. in Alkmaar neemt men de leerlingen der bui- ngemeenten op een dergelijke school op voor f 20 per er. Dus is f 25 voor hier rijkelijk voldoende. Als in 28 op ons schrijven was geattendeerd, hadden de Noor- ril) ke gemeenten ieder jaar f 25 per kind kunnen ont- ingen. B. en W. stelden nu voor om voor 1932 een Jijdrage van f 25 per leerling te geven en niet over 1931. De heer Bonnet betreurde het ten zeerste, dat de ver- der school in 1929 niet met het gemeen- pbestuur hebben kunnen praten, doordat een onderhoud ferd geweigerd. Het is niet juist, dat wy als het ware laploopen op de U.L.O.-school. Er wordt door de U.L.O,- rhool meer uitgegeven voor onze kinderen, dan wij ergoeden. Spr. wijst er op, dat de school in een behoefte porzlet. De heer Zuijdam is het lang niet eens met den heer dat wij klaploopen op de U.L.O.-school. I De Voorzitter merkte op. dat de uitdrukking niet par- pnentair is en verzoekt den heer Bonnet dergelijke Utdrukkingen niet meer te bezigen. De heer Zuijdam merkte nog op, dat als Alkmaar f 20 en wij geven Noordscharwoude f 25, wij niet loopen. De heer Van der Molen gaat met den heer Bonnet behalve dan de geïncrimineerde uitdrukking. Spr. >pt er evenals den heer Bonnet bij de begrooting op te komen. Spr. wijst er op, dat 30 pet. der leer- in uit deze gemeente komen. De heer Koedijk is het volkomen met den Voorzitter pns. Het standpunt van onze gemeente is goed. We jonden doen en laten wat we wilden. De tegemoetko mende houding van den raad is een gezond standpunt. Na eenige bespreking merkt Voorzitter op, dat de van de oprichters heel wonderlijk is, om op een Phrijven waarin wordt medegedeeld, dat men f 25 per wiï bijdragen taal noch teeken van zich te la- fen hooren. Deze meening werd ook wel aan die zijde (edeeld. Spr. zeide, dat men een boventallig onderwijzer pch moeilijk op de buitengemeenten kan verhalen, i Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en aangenomen. Van de Noordhollandsche Vereen. „Het Witte Kruis" een schrijven ingekomen, met verzoek een bijdrage willen verleenen in de kosten van de door die ver- ingerichte ontsmettingsinrichtingen te Alk en Hilversum. Voorzitter stelde voor, deze aavrage bij do begrooting Ie behandelen. Aldus besloten. Van de gemeente Schagen is de rekening ingekomen >ver het jaar 1931 van den Gezondheidsdienst, aange een bedrag aan ontvangsten van f 2048.01 en van f 1048.31, batig saldo f 999.70. Deze re- werd goedgekeurd. Tevens was ingekomen de begrooting voor 1933 van dienst, waarop een bijdrage van deze ge meente stond vermeld van 1 cent per inwoner, even- lis vorige jaren. Goedgevonden. Van het Prov. Bestuur is een schrijven ingekomen met bericht, dat Prov. Staten niet genegen zijn de ren te over 1931 der onder borgstelling van de Provincie de gemeente aan tuinders verstrekte leeningen voor rekening te nemen. Het zou onbillijk zijn tegenover die wel hebben betaald. Prov. Staten geven de voorkeur aan de gewone liquidatie. Men is wel be reid de rente over 1932 voor rekening der Provincie te nemen. De betaling der rente als borg sluit niet In zich, dat de schuld wordt kwijtgescholden, daar de borg in de rechten treedt van den schuldeischer. Dus heeft de Provincie nog verhaal. De gemeente moet on derzoeken of de schuldenaar kan betalen en als dit niet het geval is, dit aan Prov. Staten mededeelen, waarna 70 pet. voor rekening der Provincie en 30 pet. voor rekening der gemeente zal worden genomen. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Ar beid is bericht ontvangen, dat het tweede millioen is toegestaan en om de spoedige uitbetaling te krijgen is het gewenscht, dat spoedig do noodige bescheiden worden opgezonden. Als de gelden niet bij een particu liere Instelling kunnen worden geleend kan men zich tot het Prov. Bestuur wenden. B. en W. worden gemachtigd, om indien noodig een wijziging in de titelatuur der verordening te maken. De rekeningen over 1931. Hierna worden de rekeningen over 1931 aangeboden. De gemeenterekening sluit voor den gewonen dienst in ontvangsten met f 85.495.68%, uitgaven f 83.080.14, voordeelig saldo f 2.415.54',$ Kapitaaldienst ontvangsten f 48.753.43. uitgaven f 47.666.47, batig saldo f 1086.96. De rekening van het Burg. Armbestuur sluit in ont vangsten met f 2904.55, in uitgaven met f 2763.82, batig saldo f 140.77. De rekening van het gasbedrijf sluit met een winst van f 790.86, die van het electriciteitsbedrijf met een winst van f 183.83%. De rekeningen zullen worden onderzocht door de raadsleden buiten de wethouders. Rondvraag. De heer Van der Molen vroeg bij de rondvraag of er nog meer verlenging is aangevraagd van de steunre geling voor de tuinhout arbeiders. De Voorzitter antwoordde, geen erg verrukkelijke mededeeling te hebben te doen. B. en W. zijn eerst bezig geweest met Staatsboschbeheer, waar tot 16 Juli 30 man kon worden geplaatst. Hiervan is gedeeltelijk gebruik gemaakt, doch per 16 Juli stond alles stop. Werkverschaffing en steunverlening. Toen Is alles ge probeerd en door B. en W. aangedrongen voor onze plaats een uitzondering te maken. Totdat de gelegen heid werd opengesteld om 10 man naar Overijsel te zenden. Voor dezen is veel moeite gedaan, ze hebben de noodige kleeren van het crisis-comité gekregen en zijn er heen gegaan. D regeling was daar zoo: Het accoordwerk met een grondloon van f 0.30 per uur. Iemand die vlugger werkte, kwam hier boven, die langzamer kon, bleef er iets beneden. Tevens werd nog f 2 voor brood ver strekt. Voor huisvesting, warme maaltijd en koffie en thee was gezorgd. Het verdiende loon werd aan de burgemeesters toegezonden ter uitkeering aan de huls gezinnen. Maandagmorgen zijn ze heen gegaan en Dinsdagavond al weer terug gekomen. Van den voor- werker heeft spr. een briefje ontvangen met mede deeling, dat onze arbeidesr op eigen initiatief zijn ver trokken. Volgens besluit van den Minister komen ze nu niet meer voor tewerkstelling in aanmerking. Spr. heeft den directeur te Zwolle geschreven en een antwoord ontvangen. Spr. betreurt het zeer. Ze zijn nu van alles uitgesloten. Dat is nog door den Minis ter telegrafisch bevestigd. De heer Van der Molen vroeg wat men nu met die menschen aan moet. Spr. verwacht veel werkloozen. De heer Bonnet sprak er zijn genoegen over uit, dat de gemeenten zich hebben aaneengesloten oir den Mi nister op den noodtoestand te wijzen. Hoe wenschen zij dat te doen? De Voorzitter antwoordde, dat een vergadering Is ge houden te Hoorn, bijeengeroepen door de aardappelen- commissie van verleden jaar. Deze commissie moest worden ontbonden maar er waren personen in, die gevoelden dat de 49 gemeenten met elkander moes ten samenwerken en is er weer een commissie be noemd, die zal helpen met moeilijkheden, zooais geld- leeningen. werkverschaffing enz. Deze commissie be staat uit de burgemeestérs van Obdam, Grootebroek* Ar.dijk Blokker, en Broek op Langendijk. De heer Bonnet vroeg of men den Minister zal wij zen op de noodzakelijkheid dat de export dient te wor den verbeterd, dit is toch de kurk, waar de heele streek op drijft. Het probeeren te verhelpen, met geld leenen helpt ons hoe langer hoe dieper in de put. Voorzitter antwoordde, dat het eerste het geval zal zijn. Hierna sluiting. Vergadering op Donderdag "28 Juli 1932. Voorzitter Burgemeester Van Slooten, opent om half 4 de voltallige vergadering, waarna voorlezing der notulen en onveranderde vaststelling daarvan yolgt. Een verzoek van de Federatie Noord-Hollands Noor den tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, om een subsidie over 1933 en een idem verzoek van de provinciale afdeeling van Het Witte Kruis voor instandhouding der ontsmettingsinrichtingen te Alk maar en Hilversum, worden naar de begrooting 1933 venvezen. Goedgevonden wordt de achterstallige rente der tuindersvoorschotten over 1932 voor rekening der ge meente te nemen, evenals de provincie zich voorstelt dit te doen over de bedragen waarvoor zij zich ga rant stelde. Een verzoek der diverse landarbeidersvereenigin- gen om in verband met de komende werkloosheids periode maatregelen te beramen, zal bij het desbe treffende punt der begrooting in bespreking gebracht worden. Medegedeeld wordt verder dat het verslag der pro vincie over 1931 is ontvangen en dat dit ter lezing is neergelegd. Van het. gemeentebestuur van Berkhout, is een ver zoek ingekomen om te adresseeren wegens den tuin- dersnood. Voorzitter deelt mede, dat er Zaterdag j.1. een ver gadering in Hoorn is gehouden, bij welke gelegen heid de bestaande commissie is opgeheven en een nieuwe is opgericht. Men was daar van meening, dat al dat adressee ren en adhaesiebetuigen slechts weinig uitwerkte en het beter was zijn belangen in de commissie onder te brengen. De heer Kostelijk is van meening, dat, toen het be wuste adres werd opgesteld, de commissie nog niet was opgericht. Hij hoopt ondertusschen dat deze ac tief zal zijn. Verder wordt het adres voor kennisgeving aange nomen. Van J. Leek is een verzook ingekomen om de Sa- natoriumverpleging van zijn dochtertje in Berg en Bosch nog 3 maanden voort te zetten. Als desbetreffende verzoek van het Consultatie bureau in zal komen, wordt tot goedkeuring besloten. Bericht is ingekomen van Ged. Staten dat het be sluit inzake de winkelsluitingswet aan de Kroon ter goedkeuring zal worden voorgedragen. Door het gemeentebestuur van Jisp is een verzoek aan Ged. Staten gedaan om herziening der tarieven van P.W.B. en P.E.N. in verband met de slechte tij den te willen bevorderen en wordt medewerking in deze verzocht. Voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit inzake de tegemoetkoming aan juf frouw Van Gaaien, hebben B. en W. alsnog een nader onderzoek ingesteld. Gebleken is, dat inderdaad meerderen zich aan geen tarief storen en eenvoudig zeggen: We willen zooveel geven en als dat niet goed is, gaan we om een briefje naar het Armbestuur. Weer anderen maken wel een accoord en zeggen dan later: „Ja hoor, we kunnen niet meer betalen dan zooveel", en in den regel is dit. belangrijk min der dan het vastgestelde bedrag. Hierom meenen B. en W. alsnog gunstig te moeten adviseeren. De heer Krom zegt dat de vorige keer de mededee- lingen hem te vaag waren en dit is nog niet ver anderd. Hij zou graag een bepaalde lijn willen aan gegeven zien, waaruit bleek hoedanig de gelden werden aangewend. Hij zou graag .villen weten hoe de zaken werkelijk stonden. Hij geeft, toe dat de ta rieven wel eenigszins verlaagd zijn, doch hem zijn nog twee gevallen medegedeeld, dat de juffrouw f 12 vroeg bij menschen waar f5 meer dan genoeg was geweest. De heer Wagenaar heeft deze zaak bij verschillen de menschen onderzocht. Hij heeft uitgerekend, dat de juffrouw het vorig jaar globaal f2500.heeft ver diend. Bij een arbeider werd nog f 11.gevraagd en dan wordt dit jaar nog minstens f2000.— ver diend. Hij meent hierin reden te vinden niet met het voorstel van B. en W. mee te kunnen gaan. De heer Kostelijk ..egt dat zijn opinip ook niet is veranderd. Hij sluit zich thans wegens eigen gedaan onderzoek aan, hij hetgeen de heer Wagenaar heeft medegedeeld. Wel 80 van onze bevolking heeft veel minder inkomen dan het vorig jaar. De juffrouw heeft voor de armenpraktijk thans f800 plus f150. vcor een auto. De administrateur van het G.E.B. heeft zijn toelage verminderd gezien Hoe zouden wij tegenover een dergelijk verzoek van den gemeente geneesheer staan?. Heeft de juffrouw een boekhou ding? Als zij deze overgelegd had, zou men zich een beeld kunnen vormen. Een tarief kan zij niet vast stellen. Zij scheert de s.!ia(;en al naar zij meent, dat ze wol hebben. Gezien de economische omstandig heden kan hij niet inzien, dat een verhooging der toe lage noodig is. De heer Kooij stemt met het gezegde vaa de vorige sprekers in. De heer K. van Langen is van mecning dat er heel wat minder ingevangen wordt dan een paar jaar terug. Voorzitter is ook deze meening toegedaan. De heer Kostelijk vraagt alsnog hoedanig in an dere gemeenten de regeling is. Voorzitter meent dat iedere gemeente in dit geval voor zich heeft te oordeelcn. De heer Quant zegt dat gebleken is, dat de tarie ven nog wel wat aan den hoogen kant zijn. Hij wil een soort proef instellen voor een jaar. De bedoeling is toch de tarieven te verlagen voor de menschen, die het niet kunnen be' .len. De heer Kooij kan nog niet begrijpen dat het inko men van de juffrouw zoodanig is. dat dit de ge vraagde verhooging rechtvaardigt. De heer Tromp verzekert, dat de cijfers van den heer Wagenaar zeer aan den hoogen kant zijn. De heer Krom herhaalt dat als een goede regeling getroffen wordt, hij er niet tegen is. Hij begrijpt ech ter niet waarom de juffrouw niet met gegevens over de brug komt. De heer Kostelijk vraagt nogmaals of de Raad niet vorderen kan dat de juffrouw gegevens overlegt. Bij stemming aangenomen met 6 voor en 5 tegen. Voorzitter deelt mede. dat 84 sollicitaties voor me- teropnemcr-geldophaler ingekomen zijn. Op voorstel van den heer Krom wordt in comité overgegaan. Uit de daarna gehouden stemming blijkt, dat op A. Strooper zijn uitgebracht 5, op de heeren S. Goed en C. Punt ieder 3 stemmen. Een 2e vrije stemming geeft denzelfden uitslag. Bij de hierna gehouden stemming verkrijgt de heer Punt 7, de heer Goed 4 stemmen. Hierna wordt benoemd verklaard de heer A. Stroo per met 8 van de 11 uitgebrachte stemmen. Op den heer Punt werden 2 stemmen uitgebracht. Een blanco. Üit de hierna aangeboden rekening 1931 blijkt, dat deze sluit met in den gew. dienst een batig saldo van f21.040.40, terwijl begonnen werd met f20.710.1(5, In komsten en uitgaven resp. f 172.213.74 en f 151.137.34. De kap. dienst geeft een batig saldo van f3780. met welk bedrag ook werd aangevangen. Werkelijke in komsten en uitgaven resp. f4143.85 en f363.85. Blijkens bespreking is nog een administratieve wij ziging noodzakelijk, waartoe wordt besloten. Van de bedrijfsrekening G.E.M.. sluitende met een batig saldo van f 5043.53. wordt goedgevonden dat f2500.— ten bate der gemeente zal komen; de rest in de reserve van het bedrijf blijft. Algemeen wordt deze maatregel in verband met de groote kosten der werkverschaffing, noodzakelijk geacht, de heer Groenland echter meent, dat het be ter is de lichtprijzen te verlagen. Voorzitter licht toe, dat het moeilijk is de belas ting nog meer te verhoogen en men in een massa gemeenten gedwongen is dezelfde handelwijze toe te passen. De heer Wagenaar vraagt, of beide niet mogelijk is. De meteropnemer krijgt voorloopig al f 500 minder. Voorzitter ziet in dat ook inkrimping van lichtge bruik zal plaats vinden. Intusschen kan men bij de begrooting '33 hier nader op ingaan. De heer Kostelijk vindt dat, dan de rekening die nog een batig saldo aanbiedt, eigenlijk geflatteerd is. Voorzitter stemt dit toe en zegt dat hier inderdaad f2500 van de winst van het bedrijf in is opgesloten, dat de achterstallige gelden echter eveneens tegen dit bedrag gaan. Zonder stemming goedgevonden. Aangewezen om de rekening in 1931 na te zien worden de heeren Borst. Kostelijk en Wagenaar, ter wijl met die van G.E.B. en B A S. worden belast de heeren Groenland, Kooij en Quant. Hierna komt in verband met de zeker weer komen de werkloosheid de steunregeling voor werkloozen ter sprake. Voorzitter deelt mede. dat reeds aan de regeering is verzocht ook dezen winter een werkver schaffing met subsidie in het leven te roepen. Den vorigen winter is als grondslag vastgesteld f7 per week plus fl toeslag voor geocganiseerden en f0.50 voor ieder kind tot een maximum van 8 kinderen, ieder geval afzonderlijk te bcoordeelen. Kostgangers f 4 en f0.65 organisutietoelagc. De heer Groenland vindt, dat voor een korte, perio de deze regeling misschien kan voldoen, voor een langen tijd zooals vorigen winter, zij geheel onvol doende is. Hij meent dat zij met f2 per week ver hoogd dient to worden. Voorzitter zegt, dat vorigen winter de gemeente geheel alleen de uitgaven voor de steun verleening heeft gedaan. Indien men echter subsidie van het rijk vraagt, zal men zich nog aan verschillende be palingen hebben te onderwerpen. Naar aanleiding van het door den heer Groenland voorgestelde, zegt de heer Tromp, dat hij daarin wel mede kan gaan, wat betreft de noodzaak, doch men dan, wat de tegenwoordige loonen betreft, boven deze uit zou komen. Een gezin van een georganiseerde met 6 kinderen zou f 13 krijgen en gezien den tegenwoordigen loon- standaard zal men dat den volgenden winter niet verdienen. De heer Wagenaar vraagt, of er geen gegevens zijn die eenig licht in deze kunnen geven. Blijkens Voorzitter, bleef ten laste van de ge meente van de diverse crisisuitgaven na aftrek van subsidies van rijk en provincie gedurende de eerste helft van 1932: Wegens steun aan behoeftige tuinders f2860.09 Wegens werkloozensteun f 906.64 Wegens Zuiderzeevervocrtoelage f 491.50 Wegens werkverschaffingsloon f4031.70 Wegens div. onkosten werkverschafing f 305.55 Bijdrage werkloozenkassen pl.m. f 224.08 Onkosten en rente geldleening T.C. f 300.— Totaal f9119.56 De heer Krom. gezien deze cijfers in verhouding tot het gemeentebudget, meent, dat zij een ^erhoo- ging der steunnormen van den vorigen winter buiten sluiten. De heer Kostelijk zegt. dat tegenover stijging aan dezen kant een vermindering van hclasting aan den anderen kant staat. Hij meent tevens, te moeten wijzen op het onverkwikkelijke van een steunrege ling en is er voor dat met man. en macht moet wor den uitgezien naar werkversphaffingsobjecten. In verband met de werkloozenkassen deelt Voor zitter mede. dat vele aangeslotenen dit jaar daar nog geen voordeel van zullen hebben, daar zij te laat als lid zijn toegetreden. Voor velen was de in de ver houding van het loon hooge contributie een reden om dit nog niet te doen. De heer Wagenaar zegt, dat de regeering in IIcns- broek 65 subsidie gaf, terwijl andere lichamen ook nog iets bijdroegen. Voorzitter zegt. dat men hier het vorige jaar heeft ondervonden dat de medewerking van particuliere zijde gering was. Bovendien werd Hensbroek als een noodlijdende gemeente beschouwd en wordt in deze de maatstaf van de bijdrage van het Rijk berekend. In de hierop volgende discussie worden verschil lende objecten van werkverschaffing genoemd, o.r.. verdieping van polderslooten cn verbetering van den Donkcrenweg. Besloten wordt dat het dagclijksch bestuur in deze verdere besprekingen zal aanknoopen. Wat den werkloozensteun aangaat, wordt besloten hierin subsidieregeling van het rijk te verzoeken, norm evenals het vorige jaar. met steun in de huis huur van zoo noodig fl per week. De heer Groenland zegt, dat hij zijn stem niet aan deze steunregeling kan geven, aangezien zij hem te la$g voorkomt. Voorzitter kan dit begrijpen, doch meent, dat men naar twee zijden heeft te kijken, ten eerste naar het rijk, ten tweede naar^iet loon, dat hier uitbetaald wordt.' De heer Tromp zegt, dat men geen steunregeling kan ontwerpen, die boven den plaatselijken loon- standaard uitgaat. Met den heer Groenland tegen verder met alge- mecne stemmen aangenomen. Oninbaar worden nog verklaard eenige posten schooigeldbelasting, van vorige jaren. Door den heer Pool is een verzoek ingediend om een doorverbinding telefoon met Veenhuizen tot stand tc brengen, aangezien men daar bij ongevallen en brand buiten dc gewone telefoonuren niet met de buitenwereld in snelle verbinding kan komen. Toegezegd werd dat in deze verbinding met den P.T.T. zou worden gezocht om zoo mogelijk tot een regeling te komen. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sluitin0, waarna in comité werd gegaan. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag 29 Juli 1932 ten raadhuize. des avonds 8 uur. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, te vens secretaris. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom tot leden en pers en sprak den wensch uit, dat de besprekingen in het belang van de gemeente zul len zijn. De stemmingen zullen bij den heer Bommer aanvangen. De notulen- der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Madedeelingon. De Voorzitter deelt mede, dat: a. van den Minister van Binnenlandsche Zaken be richt is ingekomen, dat hij de stéunregeling voor de werklooze tuibouwarbeiders heeft verlengd tot en met 23 Juli 1932 en heeft besloten de steunregeling weder geldig te verklaren voor de werklooze transportarbei ders voor het tijdvak 2 tot en met 23 Juli 1932. onder mededeeling. dat de door hem goedgekeurde huurtoe- slag voor de tuinbouwarbeidefs ook aan de transport arbeiders wordt verleend. De Voorzitter deelt mede, dat inmidedls van beide steunregelingen verlenging is aangevaagd. b. van Ged. Ctaten dezer provincie goedgekeurd terug is ontvangen een wijziging van de gemeentebe groting, dienstjaar 1931; c. van den Officier van Justitie bij de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar bericht is ingekomen, dat het onderzoek van de registers van den burgerlijken stand over 1931 en van de daarbij overgelegde stukken geen aanleiding heeft gegeven tot het maken van op merkingen; d. van den Minister van Economische Zaken en Arbeid bericht, dat de verordening, als bedoeld in art. 9. Ie lid der Winkelsluitingswet 1930 ter goedkeuring is voorgedragen aan de Kroon; e. van burgemeesters en wethouders van Alkmaar bericht, dat de Raad dier gemeente heeft besloten het verschil in tarieven van verpleging van patiënten in het Centraal Ziekenhuis, verband houdende met de woon en verblijfplaats dier patiënten, op te heffen. Ingekomen stukken. a. Verslag van de werkzaamheden der commissie der Malaria-bestrijding door de bevolking in Noordholland over 1931; b. Verslag van den Keuringsdienst voor Waren in het Keuringsgebied Alkmaar, over 1931. Deze beide ver slagen liggen voor de leden ter inzage; c. Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1931; d. Aanbieding gemeenterekening over het dienstjaar 1931. Deze beide rekeningen zullen worden nagezien door de raadsleden buiten de wethouders op Vrijdag 26 Augustus a.s. e. Begrooting van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen voor 1933. De bijdrage dezer gemeente is vastgesteld op J cent per inwoner; f. Verzoek van den Raad der gemeente Jisp, houdende verzoek om adhaesie te betuigen met zijn adres van Ged. Staten dezer provincie inzake steunregeling voor veehouders, pluimveehouders en andere noodlijdende be drijven; tariefverlaging tarieven electriciteit en water leiding. B. en W. zyn van meening dat het voorgestelde wel de sympathie heeft, doch er wordt al zoo veel gedaan voor credietverleeningen e.d. door de verschillende organisa ties, dat adhaesiebetuigingen van het gemeentebestuur eigenlijk niet noodig zijn. Wat betreft het tarief van het electriciteitsbedrijf, daar kunnen wij niet over oordeelen omdat we een eigen bedrijf hebben. Ook over het waterleidingbedrijf kunnen we moeilijk oordeelen. De Ged. Staten zijn toch wel zoo democratisch samengesteld, dat zij. als het mogelijk was. de tarieven wel naar beneden zullen doen. Voorzitter stelde voor aan het gemeentebestuur te schrijven, dat wij het beter op z'n plaats achten bij de afd. Noordholland van de Vereen, voor Ned. Gemeenten. Aldus wordt besloten- Voorstellen van B. en W. 1. Aangaan van een geldleening van f 24.645. De Voorzitter merkt op, dat aan rentelooze voorschot ten ten behoeve van tuinbouwers, uit de gemeentekas is verstrekt een bedrag van f 12.32Z.50. Thans is opnieuw een wetsontwerp aangenomen, waarbij wederom 1 milli oen gulden ten behoeve van den groven tuinbouw in Westfriesland ter beschikking wordt gesteld, van welk bedrag 30 pet. ten laste van de desbetreffende gemeen ten komt. De gemeente zal dus nogmaals aan rente looze voorschotten eenzelfde bedrag hebben uit te be talen, als reeds is geschied. De gekweekte reserve, op de

Schager Courant | 1932 | | pagina 13