Onvriendelijke Frankrijk verhouding tusschen en Duitschland. ipier OPRUIMING Zaterdag 30 Juli 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9115 Door von Schleicher's rede. ÜT itllll De oud-strijders dolen door Washington. en en, Plotseling gestorven. van 30 Juli tot 14 Aug. SLECHTS 14 DAGEN, Jb. OTSEN, Kolhorn. De dooden dér „Niobe". Uit onze Omgeving. T45.J f60.J t na I Dezer dagen heett de Duitsche minister van de Rijksweer, generaal von Schleicher, een radio-rede gehouden. Een verkiezingsrede en hij heeft zich daar in nogal scherp tegen Frankrijk gekeerd. Von óchleiger zeide o.m.: AR. f 60In de korte verklaring die ik bij gelegenheid van f 90-ri mijn ambtsaanvaarding als Rijksweerminister tot het del) f 125.1 leger heb gericht, heb ik gezegd dat ik er met alle ne ver- j.racht naar zou streven dat de Rijksweer in de toe- ikomst haar taak, n.1. de Duitsche grenzen te bescher men en de nationale veiligheid te verzekeren, zou rEL, 658. jjUnnen vervullen. Van linksche zijde is mij die verklaring kwalijk ge- iirPSII homen. Er zou toch in de afgeloopen jaren alles ge- beurd zijn om dat doel te bereiken. >en I Die reactie heeft mij verbaasd, want dat er in I Duitschland na al die treurige en bittere ervaringen van den na-eorlogschen tijd nog menschen zouden 1T zijn die onze kleine weermacht in allen ernst toerei- r. 111 kend achten voor bescherming van onze grenzen, had 1 ik niet voor mogelijk gehouden. Het is voor mij weer en 24 een bewijs hoe gaarne en hoe gemakkelijk de Duit- lalf tien, scher zich illusies maakt wanneer hem dat bij zijn partijpolitiek past. De waarheid is immers dat geen ander land in Europa in zoo geringe mate de vei ligheid bezit waarom het klinkt als een paradox de sterkste militaire macht ter wereld roept. Deze houding van onze westelijke nabuur heeft minister Stresemann, wien men toch werkelijk geen 'iï vooringenomenheid kan verwijten tegen het land van ruchten- Briand, indertijd in den Rijksdag als „huichelarij" be titeld en ik geloof dat er in Duitschland slechts wei nige menschen zijn die het daarmede niet eens zijn. Von Schleicher sprak vervolgens over de verkla- Aren, r en be Nieu en kan 3ER ti ring van den rapporteur over de militaire begroo ting van Frankrijk, die de verdediging van de Fran- sche oostgrens als eenig in de wereld roemde. Ver gelijk die verklaring eens met e houding en de voor stellen van de Fransche gedelegeerden in Genève! riep von Schleicher uit. De beleefdheid verbiedt mij daarop critiek uit te oefenen. Het spreekt, van ze'f dit men van officieele zijde in Frankrijk deze uitingen niet met stilzwijgen kan voorbij gaan. De Duitsche Ambassadeur te Parijs, von Hoesch, is Donderdag door minister-president Herriot ontvan gen. Hoewel betreffende het onderhoud geen officieel communiqué werd uitgegeven, neemt men in welin gelichte kringen aan. dat de radiorede oering van ge neraal von Schleicher onderwerp is geweest van een uitvoerige cedachtenwisseling. De Berlijnsche correspondenten der Fransche bla den zouden vernomen hebben, dat de Fransche am bassadeur ter gelegenheid van zijn condoleantiebe- zoek naar aanleiding van de ramp van de „Niobe" bij het rijksministerie van buitenlandsche zaken zijn persoonlijke verwondering over de uiteenzettingen van generaal von Schleicher heeft te kennen gegeven en daarbij tegelijkertijd in opdracht zijner regeering om opheldering zou hebben gevraagd betreffende zekere punten dezer redevoering. Volgens de „Matin" en de „Echo de Paris" heeft het onderhoud tusschen Herriot en von Hoesch plaats gehad op uitnoodiging van den Franschen minister president. die bij deze gelegenheid duidelijk zijn mee ning heeft gezegd over de rede. welke generaal von Schleicher dezer dagen voor de radio heeft gehouden. Herriot heeft er op gewezen, dat een dergelijke verkiezingsrede na het tot stand komen van de over eenkomsten van Lausanne en Genève en na Duitsch- lands toetreden tot het gentleman-angreement niet opportuun was. Herriot noemde het ongehoord, dat Frankrijk van huichelarij beschuldigd wordt en dat Fransche ministers verweten wordt, dat zij hun ambt op niet loyale wijze vervullen. Wij willen hopen, dat deze zaak niet scherper zal worden toegespitst. agen tje (Zie elders in dit no.) Uit Washington, 29 Juli: President Hoover heeft in verband met het optreden tegen de veteranen en de ontruiming van hun kamp een streng onderzoek be volen. Duizenden verdreven oud-strijders dolen thans doel loos rond te Washington en in het Columbia-district. De politieautoriteiten der staten Maryland en Vir- ginia hebben sterke posten doen opstellen aan de %t«\zen. feh èmde den oud-strijders tegen te houden, \aöi?n zij de grenzen der staten zouden willen over schrijden. De slag is nu geëindigd en het gros van het bo nus-leger is op den aftocht en verwijdert zich lang- mm van de hoofdstad in groepen met een ontmoe digd voorkomen, pakken dragend van allerlei aard die in tal van gevallen het heele hebben en houden der ex-soldaten vertegenwoordigen. Vooral de vrou wen en kinderen die de ex-soldaten vergezellen zien BREE«j beklagenswaardig uit en houden langdurige rust- heer poozen: zij wekken het medelijden op van een aantal i automobilisten, die hen een eindweegs meenemen. Intusschen is er om het Witte Huis nog een sterke politiebewaking. De militairen hebben de gisteren stormenderhand genomen kampen der oud-soldaten nog niet ontruimd. Rente r meldt nog dat de veteranen tot aan de zich 8rei?.s van Washington geëscorteerd werden en in ta melijk geordende formaties, ongeveer 4000 man sterk door den staat Maryland naar Pennsvlvanië trekken' IDe gouverneur van den staat Virginië heeft hun den I doortocht verboden, en alarmeerde de militie om de I toegangswegen te versperren. De veteranen hopen zich in Johnstown (Pennsvlvanië) te verzamelen en daar een khaki-hemd-hrigade te vormen om in den Mar. Komenden winter opnieuw naar Washington op te le. WNA GORGOELOF TOCH IN HOOGER BEROEP. Gorgoelof heeft besloten tegen zijn doodvonnis in hoo- ger beroep te gaan, niet om, naar zijn advocaat mede deelde, aan de guilotine te ontkomen, maar alleen om tijd te winnen. De crimineeel kamer van het hof van cassatie zal den 15den Augustus voor een maand uit eengaan. Wanneer het hof geen beslising treft omtrent het appél van Gorgoelof vóór dezen datum, zal de exe cutie uitgesteld moeten worden tot het laatst van Sep tember. BIJZONDERE FRANSCHE GEZANTEN NAAR AMERIKA VOOR HET SCHULDEN VRAAGSTUK Paris-Solr maakt melding van een ln politieke krin gen loopend gerucht, volgens hetwelk de Fransche re geering van plan zou zijn naar Washington en naar Londen buitengewone gezanten te zenden om met de regeeringen over de regeling van de schuldenkwestie te onderhandelen. Germain Martin, de minister van fi- nantiën en Georges Bonnet zouden in aanmerking ko men. t drie prima trekken. 90.000 R.M. VERDUISTERD. PPR Lit Dresden- 29 Ju»- - 45-jarig koopman, zekere rsnaÜ An9°ul' is sinds «enigen tijd naar het buitenland ver- ,j takken. Thans is komen vast te staan, dat behalve I de firma waarvan Ansoul deel uitmaakte, ook de Duit- I «che en Oostenrijksche Alpinistenvereeniging door hem benadeeld is. In acht jaren tijds heeft hij ongeveer r W.000 R.M. verduisterd. Twee jaren geleden heeft zich te Chemnitz een dergelijk geval voorgedaan. BLOEDIGE BOTSINGEN IN HINDENBURG. Uit DUITSCHLAND, Toen Vrijdagavond politie agenten eenige voor een café samengeschoolde commu nisten wilde verdrijven, vielen plotseling eenige sohoten. waardoor dne politieagenten deels ernstig gewond wer den. De agenten beantwoordden het vuur. Aangerukte versterking verspreidde de menigte. Zeven personen werden nog gewond, hiervan waren drie communisten. DE HONGAARSCHE COMMUNISTEN TERECHTGESTELD. I v Ui! B0EDAPEST. In een proces dat eenige dagen heeft geduurd zijn Vrijdag de Hongaarsche communis- j tenleiders Emerich Szally en Alexander Fuerst door het I standgerecht wegens poging tot gewelddadige omwente- ■m I hng veroordeeld tot den strop. j Nadat het gratieverzoek was geweigerd, werd het von- nis tusohen half vijf en vijf uren gistermiddag op de Binnenplaats van de gevangenis voltrokken door den onlangs benoemden beul. DE BERGINGSWERKZAAMHEDEN DER „NIOBE". P Uit Kiel, 29 Juli. Na den aanvang der bergings- FN iTnzaamheden OP de plaats waar de „Niobe" is vergaan zuilen de schepen welke door het marinestation Kiel 0" uitgezonden, Vrijdagmiddag naar Kiel terugkeeren. e werkzaamheden tot lichting van de „Niobe" zijn Uf. P^e ragen aan een Hamburgsche firma. 0 iinof toe z^a de £erucbten volgens welke eenige no? e°- "Niobe" bij de Fehmarn zijn aangedreven, I voortgèzet»beVeStigd' De nasporing€n wor<ien ijverig In zijn stuurstoel. De heer L. Kaan, stuurman bij den stoomboot,dienst. HelderTexel, die op do tusschenreizen op het stoomschip „De Dageraad" als kapitein dienst deed is juist toen de boot de Heldersche haven om half een wilde uitvaren, in den stuurstoel plotseling dood gebleven. Natuurlijk veroorzaakte deze tragische ge beurtenis groote opschudding onder de bemanning en de passagiers van de boot. Het schip draaide bij en heeft den dienst niet volbracht. De heer Kaan was vanaf de oprichting van de T.E.S.0 op de booten der maatschappij werkzaam en stond hij de beman ning en passagiers zeer gunstig aangeschreven. VOOR DEN AUTO. Uit 's-Gravenhage: Gistermiddag omstreeks kwart na drie is op den Rijswijkscheweg nabij het viaduct een ernstig ongeluk geschied. Op dat, oogenblik na derde uit de Waldorpstraat een wielrijder die, plaats van zooals voorgeschreven is, om het pleintje heen te rijden, recht overstak. Hij werd gegrepen door een vrachtauto en kreeg het voorwiel over het lichaam. De wagen stopte onmiddellijk, doch de chauffeur, die in de overtuiging was, dat de man nog onder zijn wiel lag, liet, om hem te bevrijden, den wagen nog wat achteruit loopen. Daardoor kreeg het slachtoffer voor de tweede maal een wiel over zich heen. In bewusteloozen toestand is de wielrijder met ern stige inwendige knouzingen naar de Centrale Post vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Spoorwegongeluk. Eén doode, 30 gewonden. Gisterochtend tegen 11 uur heeft bij Dirschau tus schen de stations Markau en Subkau een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Van een specialen trein, waarin de deelnemers aan het „zeefeest", dat Zondag in Goddingen wordt gehouden zaten, raakten de laatste vijf wagons los en sprongen uit de rails. De trein had toen een snelheid van 80 K.M. per uur. De eerste twee der ontspoorde wagons werden zwaar beschadigd. Van de passagiers werden er ongeveer 30 gewond, o.wl 10 ernstig; één vrouw stierf, terwijl zij naar het ziekenhuis werd vervoerd. Talrijke reizigers liepen ontvellingon en verwondingen door glasscher ven op. Van Dirschau werd direct een reddingstrein naar de plaats van het ongeluk gezonden, waarin de gewonden naar Dirschau werden vervoerd. Daar het traject een dubbel spoor heeft, ondervond het verkeer geen stagnatie. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn, doordat het on derstel van een der wagens niet in orde was en ge repareerd moest worden. Deze fout. zou te voren reeds op een station gemerkt zijn. Volgens een an dere lezing waren de dwarsliggers op het traject ver molmd. De materieele schade is zeer groot. SCHEDEL VAN NEANDERTHALMENSCH GEVONDEN? Dr. Dreyer. hoogleeraar in de zoölogie en archaeo- logie, die een subsidie geniet van het Carnegiefonds, heeft, naar The Times meldt, bij zijn opgravingen in de nabijheid van de warme bronnen te Florisbad in Zuid-Afrika, tusschen de overblijfselen van reeds lang uitgestorven dieren en tal van oude gereed schappen den schedel en een tand van een mensch gevonden. De onderkaak ontbreekt, maar dr. Dreyer meent uit het gevondene, dat bijna alle beenderen van het gezicht omvat, te mogen concludeeren, dat de schedel zonder twijfel die van een Neanderthal of van een Rhodesian mensch is. Tel. DOODELIJK ONGELUK OP HET CENTRAAL- STATION. Uit Amsterdam. 29 Juli: Op het Centraal Station is hedenavond een ernstig ongeluk gebeurd. Een los werkman bij de spoorwegen, oud 26 jaar zou een wagen met fietsen met de lift naar het vierde perron brengen. Toen hij op de lift stond met den wagen, is deze laatste in beweging geraakt en werd de man buiten de lift gedrukt, waar door hU tenslotte tusschen de lift en den onderkant van het perron bekneld raakte. Hij was onmiddellijk dood. Zijn lijk is naar het Binnengasthuis overge bracht. DOUANE-OVEREENKOMST. De officieele tekst. Uit Brussel; Naar wij vernemen hebben de Nederlandsche en Belgische regeering officieel den volledigen tekst van de te Ouchy tusschen de Belgisch-Luxemburg- sche unie en Nederland gesloten douane-overeen komst doen toekomen aan de regecringen van de Europeesche landen. Tevens wordt allen landen ge vaagd tot die overeenkomst toe te treden. Tel. Geen wekenlange opruiming doch maar dan ook EXTRA goedkoop Handdoeken, 65 X 65, gezoomd en met lus 13 ct. Ontbijtlakens 50 ct. - Bose, zalm en blauw Flanel, 70 c.M. breed, 15 ct. - Molton Dekens 42 ct. - Etxra zware Wollen Dekens, 2-pers., f7.25. - Congo Linnen Lakens met ajour zoom 85 ct. - Prima Graslinnen voor Lakens 42 ct. - Ongebleekte Katoen voor hem den 16 ct. - Dubbel breed Bedtijkt 35 ct. - Sokken 10 ct. per paar. - Zijden Dames Kousen 35 ct. per paar. - Japansche Kleedjes, 70 X 70, 32 ct. - Crêpe Japan- sche Kleedjes, 70 X 70, 45 ct. - Zijden Landhuisstof 18 ct. per el. - Eenige Lappen en restanten voor spot prijs, enz. enz., bij Voor het bergen van het wrak van de „Niobe" en van de zich aan boord bevindende dooden, moet, om in het schip te kunnen komen, de geheele tuigage worden gekapt. Alleen dit werk zal bij gunstig weer ongeveer zeven dagen duren. Pas dan zal men kun nen trachten de dooden, die 'ch in het schip bevin den, te bergen. De werkzaamheden van de duikers worden door het hooge water en de stroomingen be moeilijkt GEMEENTE SCHAGEN: Geboren: Al bert IJsbrand, zoon van P. Bronder van C. C. A. Roos. Getrouwd: D. J. C. de Leeuw en K. P. Sohoorl; Bronder en C. C. A. Roos. POLITIE: evonden: 1 vischmandje. Verloren: 1 rozekrans. DE STAKING IN DE KOLENMIJNEN IN BELGIë GEËINDIGD. Uit Hasselt, 28 Juli. Op initiatief van den minister van Arbeid, Heyman, heeft hedenmiddag in aanwezig heid van den gouverneur der provincie Limburg een bijeenkomst plaats gehad van mijneigenaren en mijn werkers uit het Belgisch Limburgsche kolengebied. In den loop dezeT samenkomst werd een algemeene overeenkomst verkregen welke een einde maakt aan de staking. Reeds morgen zal een groot gedeelte der mijn werkers den arbeid hervatten, terwijl Maandag het werk volledig zal zijn hervat GEWELDIGE ONTPLOFFING. Talrijke slachtoffers. Uit Praag: In een plaatsje bij Sillein beging een koopman de onvoorzichtigheid, benzine in een vat te laten loopen, terwijl hij zich door zijn dienstbode met een brandende kaars liet bijlichten. Er volgde een hevige ontploffing, waardoor het ge heele huis uit elkaar werd gerukt In het geheel wer den 6 personen doodelijk, 9 ernstig en 5 licht gewond. VON GRONAU TE OTTAWA. De Duitsche Oceaanvlieger von Gronau en zijn met gezellen zijn Vrijdagmiddag om half vijf (G.Z.T.) te Ottawa (Canada)) vlót geland. Zij stellen zich voor Zaterdag verder te vliegen naar Chicago, WINKEL Naar men ons mededeelt zal voor alle buitenwijken, die nu nog in het genot verkeeren van een 2e postbe stelling, met ingang van 8 Augustus as. deze bestelling worden ingetrokken. Vanaf dien datum dus zal de kom hebben twee postbestellingen en alle buitenwijken één postbestelling. Gedurende de Winkeler kermis, en wel meer bijzon der op Maandag den 2den Kermisdag, zal in de tooneel- zaal van den heer D. A. de Bruijn optreden de bekende cabarettist, de heer Daan Pool. LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. In een gehouden vergadering van het plaatselijk crisis-comité werd besloten de wekèlijksche uitkeerin- gen stop te zetten tot 15 Augustus a.s., wegens gebrek aan middelen. Plannen om hierin te voorzien, worden overwogen. CALLANTSOOG Het strandfeest van 7 Aug. a.s. Vrijdagavond had ten Raadhui ze een vergadering plaats van het bestuur der V.V.V. Callantsoog, met verschillende badgasten en ingezetenen ter bespre king en regeling van de op 7 Aug. a.s. plaats hebbende wedstrijden in het maken van zandfiguren. Als re sultaat van de besprekingen, welke werden geleid door den heer Mr. D. Breebaart. kunnen wij meedee- len, dat de wedstrijden op gemelden datum te 12 uur zullen aanvangen en dat, evenals vorige jaren, aan alle deelnemers een prijs zal worden uitgereikt. Met het oog op het feit, dat het aantal deelnemers steeds toeneemt en het bedrag op de ter inteekening aangeboden lijsten ongeveer constant blijft, zelfs is het zeer waarschijnlijk, dat dit bedrag onder het nor male daalt, is er kans dat de prijzen ook iets minder kostbaar zullen zijn. De commissie vertrouwt er ech ter op dat iedereen, ook de ouders van deelnemende kinderen, op de lijsten zullen inteekenen, teneinde dit aardige feest goed te doen slagen. De regelings commissie, welke voor uitlbreiding vatbaar is, bestaat uit de dames: Mevr. Smitdu Pied, Mevr. Van Meer- ten—Züden, Mej. G. Brouwer, Mej. T. Tholen, Mej. L. Tholen en Mej. A. Tholen en de hecren: Mr. D. Bree baart, voorzitter, R. Brussaard, secretaris en P. Vos. De Jury bestaat uit de dames: Mevr. M. Breebaart— v. d. Horst, Mevr. Kerkmeer, Mevr. van der Velde, Mej. Op 't Land en Mevr. Van der Poll en de heeren: E. Smit, voorzitter, Scholten en A. van Mcerten. Ook de Jury kan nog uitgebreid worden. De nieuwe regeling van den postdienst. Men deelt ons mede, dat Ingaande 1 Augustus 1932, de eerste bestelling voor de buitenwijken var» Callantsoog vervallen is. Voortaan zullen de buiten wijken slechts éénmaal per dag van post worden voorzien. Voetbal. Callantsoog-nienw» Morgen worden te Petten de volgende matches gfc speeld: Callantsoog I—Petten II. Callantsoog-veteranen—Petten-veteranen. Ouderavond O.L.S. Donderdagavond j.1. te half negen werd een ouder avond belegd in de O.L.S. alhier. De voorzitter, het hoofd der school, de heer A. van Meerten, opende d« vergadering met een woord van welkom, in 't bijzon der aan den vertegenwoordiger van het Gemeentebe stuur, den heer Mr. D. Breebaart en aan de vertegen woordigster- van de Commissie van Toezicht op hel L.O., Mevr. M. Breebaart^-van der Horst. Spr. wijst op het belang van ouderavonden voor het onderwijs in 't algemeen en ontwikkelt de noodzakelijkheid van de wettelijke regeling daarvan. Nadat vervolgens de no tulen van de vorige vergadering zijn goedgekeurd, houdt het hoofd der school een lezing, getiteld: „De school voorheen en thans". Spr. laat achtereenvolgens de verschillende school- en onderwijstoestanden op po pulaire wijze de revue passeeren. Uitvoerig staat spr. stil bij de school, zooals de bekende meester Valcoogh van Barsingerhorn zich deze idealiseerde en kwam *tot de conclusie, dat wij heden andere idealen hebben om trent onderwijs en opvoeding. Hiermee bedoelt spr. Valcoogh niet te vrguizen; hem komt onze erkente lijkheid toe, omdat hij baanbrekend werk heeft ver richt: maar natuurlijk was Valcoogh in zijn meening een kind van zijn tijd Ook de 18e eeuw wordt door spr. uitvoerig behandeld en gekenschetst als een tijd, waarin de grootste verwildering op de scholen bestond, doordat een krachtig gecentraliseerde onderwijsorgani satie vanwege de regeering ontbrak. Spreker eindigt zijn met groote aandacht gevolgde lezing met de vraag: .-.Is ons onderwijs volmaakt?" Hierop moet een negatief antwoord gegeven worden. Ons onderwijs zal nooit volmaakt worden, omdat de onderwijzer-opvoeder werken moet met levend mate riaal. De zielestructuur van de kinderen is eindeioos gedifferentieerd, het onderwi.jsideeaal bereikt men nooit. We kunnen, we moeten, wèl het ideaal, volmaakt onder wijs nastreven. In de pauze bestond voor de ouders gelegenheid om het schriftelijk werk der leerlingen in te zien; de nieuwe school te bezichtigen en zich met de onderwijzers te onderhouden. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Na de pauze droeg de heer H. J. Schut twee schetsen voor uit de bundel ,.Üit de school geklapt", van J. C. Coh'ende Vries. Beide stukjes werden met groote aan dacht gevolgd en vielen zeer in den smaak van de aan wezigen. Bij de rondvraag dankt Mevr. M. Breebaart—v. d. Horst voor de uitnoodiging die zij ontving. Spreekster heeft veel waardeering voor de "wijze waarop deze avond georganiseerd is. Vervolgens spreekt de heer Jac. van Scheijen zijn vol doening uit over het slagen van dezen avond en brengt dank aan voorzitter en aan den heer Schut voor hun medewerking. Mr. D. Breebaart hierna het woord verkrijgende, dankt namens het gemeentebestuur voor den leerrijken avond. Hoewel de opkomst nu wel niet slecht is, had spr. gaar ne een grooter aantal ouders gezien. Hij dringt er bij de aanwezigen op aan om. vooral nu blijkt hoe nuttig en leerrijk een ouderavond is, er bij kennissen propagan da voor te maken. De Voorzitter dankt hierna den heer Breebaart voor diens waardeerende woorden eri sluit met een toepasse lijk woord de goed geslaagde vergadering. Z IJ P E T ZAND. Gistermorgen is de melkauto van den heer H. Bak ker, bestuurd door den heer B. de Wit, komende uit Koegras, bij het zoogenaamde blauwe hek aan do Kolksluis, door een luxe auto, komende van Alkmaar, aangereden. Door de gladheid van den weg slipte de luxe wa gen en kwam met kracht tegen den vrachtauto aan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de vrachtauto v»erd zwaar beschadigd. EERHUGOWAARD Hedenmorgen werd de brandweer gealarmeerd wegens brand in de bekende boerenplaats „Het Sterrenbosch" aan den Middenweg in het Noordeinde, bewoond door den heer K. de Boer Jz. De brand schijnt zijn oorsprong te hebben gevonden in een driewieldekar met hooi die op den dorsch stond. Da bijzonderheden ontbreken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9