VOOR JONGE MOEDERS Jtc wereldburger niet gretig de borst t it of niet genoeg in gewicht toeneemt, mmige moeders hebben overvloed van Bel, anderen daarentegen slechts ge- nde den tijd dat zij na de geboorte der te te bed liggen, t geval is, dat de wetenschap heeft uit- takt, dat de samenstelling der moeder zeer weinig varieert, t spreekt echter vanzelf, dat de voe der moeder van grooten invloed is op ei kind en wanneer zij veel onverteerbaar l« Btsvormend voedsel tot zich neemt, de hiervan de last öndervindt; hetzelfde it geval met het gebruiken van alGohol fjeeds lang is men het er over eens, dat ;edurende de zoogperiode absoluut ver moet worden; heeft de moeder last constipatie, dan zal zich dit ook op de wreken. DERMELK DE BESTE VOEDING VOOR ONZE BABIES. floe te zorgen voor een regelmatigen groei van ons kleintje door Dr. J. W. FRANS. Jgêdt i! in istvoeding is de meest natuurlijke voe voor zuigelingen. In ons beschaafde tan en in verband met onze voeding j vrij dikwijls absoluut niet natuurlijk loo komt het, dat jonge moeders vaak l flel moeilijkheden ondervinden met de B m, die zij zelve voeden. den beginne hebben moeders vaak met lei bezwaren te kampen en "gevoelen zij vaak diep ongelukkig als de kleine k gaat zij de fout zich te voeden met een tl te hoeveelheid extra melk, eieren of room, dan zal zij hare voeding hler- I zwaar maken. ii d zoogende moeder moet een rustig 'to lelden, zich eenvoudig voeden, vooral [groenten en vruchten, zorgen voor ge elde ontlasting en dagelijks een wande- [maken. Te veel voeding. meeste moeilijkheden, die zich voor- i.l, betreffen niet de kwaliteit van de k, maai de kwantiteit en de bezwaren, Tien in den aanvang vaak heeft zijn in tegel een gevolg van te veel en niet te voeding. D« «tuur is soms kwistig en gedurende fcprfode dat de moeder te bed ligt, heeft ««rvloed van melk, waarmede zij soms ij raad weet en zij in het belang van p kindje meent te handelen door het toe fen van een te rijkelijke voeding, kn kindermaagje is heel, heel klein en [baby met een gemiddeld gewicht van jpond heeft in 24 uren niet meer dan [gram moedermelk noodig, dus nog geen {liter. leeft de Jonge moeder een rijkelijke af leiding van melk, dan zal de baby in 24 b aanmerkelijk méér voeding tot zich Ben gedurende de twintig minuten, die ze3 maal per dag gevoed wordt, wervoeding is een van de meest ver- fcrde dingen, die zich in baby's jonge pitje voordoen. hi vraagt ge wellicht„Hoe kan ik weten mijn kleintje teveel gebruikt?" Hiervan Dt ge U op verschillende manieren over- jommige babies geven na de voeding een II hiervan terug en nemen desniettegen- ande iedere week in gewicht toe. pidere houden de melk in, doch geven ligen tijd na de voeding zuur op; weer iere hebben een te rijkelijke en groene liasting of komen 250 gram of meer per bk bij. Al deze verschijnselen wijzen erop, dat de kleine te zwaar gevoed wordt en inplaats van 20 slechts 15 minuten de borst mag hebben of indien het flinke kinderen zijn, moet men per etmaal één voeding over slaan, dus inplaats van drie uur wacht men vier uur met voeden. Te weinig voeding Minder vaak dan over te rijkelijke voe ding komen klachten over te weinig voe ding voor. Hiervan kan men zich op ver schillende manieren overtuigen. Ie zal het kind reeds vóór het uur der voeding wakker worden en voortdurend huilen, zonder dat er sprake is van pijn; 2e kan dit een slechte spijsverteering hebben en te weinig ontlas ting hiervan het gevolg zijn; 3e zal het kind weinig levendig zijn en het gewicht óf sta tionair blijven óf slechts zeer weinig toe nemen. Er is echter absoluut geen reden om on gerust te zijn, daar de moeder kan begin nen met meer water te drinken en de bor sten vóór de voeding afwisselend in koud en warm water te houden; de hoeveelheid melk zal daarna vermeerderen, vooral als de moeder zich niet nerveus maakt, doch rustig en kalm blijft. Neemt het gewicht per week slechts wei nig toe, dan is het het beste om een baby weegschaal te huren en het kind vóór en na de voeding te wegen; meermalen be merkt men dan, dat er 25 of 50 gram per etmaal aan de voeding ontbreekt. Men be rekent dat een baby van 8 pond b.v. 8 x 50 gram is 400 gram moedermelk noodig heeft; met andere woorden voor elk pond dat hij weegt 50 gram. Veronderstel, dat de baby 8 pond weegt en men bemerkt door het we gen na elke voeding, dat hij per dag slechts 300 gram voedsel tot zich neemt, dan heeft hij een tekort van 100 gram en moet zoo noodig (misschien slechts tijdelijk) bijvoe ding hebben; vóór men hiertoe overgaat, kan men eerst nog probeeren beide borsten te geven. Gasvorming. In weer andere gevallen behoeft men zich niet ongerust te maken, over de hoe veelheid melk; deze komt overeen met het gewenschte gewicht en baby groeit voor spoedig, maar heeft veel last van gassen. In den regel is dit een gevolg van te gulzig drinken en geven men de kleintjes vóór het zoogen een dessertlepel goed lauw water; men stilt hiermede den ergsten honger, waardoor het kind minder vlug drinkt en na de voedselopname kalmer zal zijn. Ge woonlijk kan de moeder dit gulzige drin ken voorkomen, door de borst boven de tepel met eenigen druk tusschen eerste en tweede vinger te houden en zoodoende de voedseltoevoer langzamer te doen plaats hebben en baby twee of driemaal even te laten ophouden, om op adem te komen, waardoor meestal gassen naar boven komen. In hardnekkige gevallen helpt het toedienen van een lepeltje venkelwater. In ieder geval moet de omgeving waarin het kind gevoed wordt, rustig zijn, opdat hij niet schrikt of afgeleid wordt en mag het kind bij een hevige gemoedsaandoening der moeder niet onmiddellijk daarna gevoed worden. (Nadruk verboden). JONGE MEISJES JAPON. Aardige vacantiejurk. die wij van alle mo gelijke vroolijk gekleurdè zomerstoffen kun nen maken van voile, zijde zoowel als gewoon linnen, kunstzijde, cretonne, ja wat al niet. Jonge meisjes kleeden zelfs in de meest eenvoudige jurken al aardig, omdat zij jeugd en figuur mee hebben, daarom mogen gerust ook de min of meer helle kleuren gekozen worden, vooral omdat deze getemperd wor den door de effen witte kraag en mouwop slagen. Het jurkje zelve is hoogst eenvoudig; de blouse is ingehaald, de ruimte verdeeld en aan de gladde bovenkant der rok gezet; een ceintuur dient als afwerking; het mouw tje is klein en glad en heeft een effen opslag. Geschikt voor de maten 40, 42 en 44. JONGENSPAKJE. Ifeïouden den kleinen heer des huizes te irt doen indien wij van tijd tot tijd ook ïfc aan hem onze aandacht besteedden, gaand pakje, waaronder een overhemd- luse gedragen wordt, staat heel aardig linnen, maar ook van wit of gekleurd el. Aan de hand van onze patronen zal U zeer gemakkelijk vallen dit „kleer- ers" pak te maken. Vindt U het maken zakken een bezwaar, dan worden deze snvoudig opgestikt. t pakje is geschikt voor jongens van tot zeven jaar. HUISELIJK ALLERLEI. VUURVASTE SCHALEN. Gerechten, die in schotels toebereid en daarna opgediend worden, verliezen niets van hun aanzien en smaak. Was vroeger de- aanblik dier schalen niet zeer geëigend voor het opdienen, thans is men hieraan tege moet weten te komen door aardig vuurvast, gekleurd porselein te fabriceeren, dat door de metalen omranding een mooi geheel vormt en volstrekt niet minder prettig aan doet, dan de schalen van het eetservies. REGENWATER. Regenwater is een probaat middel om er het gelaat mede te wasschen; vooral daar, waar het water heel hard is. In het laatste geval is toevoeging van een weinig borax uitstekend om het water zachter te maken. KETTINGEN VAN KNOOPEN. ziet men thans in de galanterie-afdeelingen als zeer modieuse versiering uitgestald lig gen; zij bestaan uit een zeer groote verschei denheid wat kleur, grootte en metaal De- treft en worden aan een koord geregen, waardoor men een zeer apart en origineel geheel kan krijgen. LET OP UW WOORDEN. Volwassenen kunnen zich niet genoeg in bedwang houden, wanneer er kinderen bij hen zijn. Kinderen hooren alles en letten op alles, ook wanneer zij in het geheel niet den schijn daarvan aannemen. Dikwijls beleeft men in dit opzicht onaangename verrassin gen, die slechts bewijzen, hoe noodig het is, i op zichzelf te letten. DE HITTE ALS GEVAAR VOOR DE GEZONDHEID. En wat men er tegen kan doen Hitte en koude staan diametraal tegenover elkaar en hebben dan ook een geheel ver schillende uitwerking op den mensch. Er zijn menschen, die een zeer groote hitte goed verdragen kunnen en anderen, die het bij een temperatuur van 70 graden in de scha duw al benauwd krijgen. In omgekeerden zin heeft men tijdens den strengen winter van 1929 hetzelfde kunnen zien, doch toen was de toestand ernstiger, want de verwarming levert bij een zoodanige koude grootere moeilijkheden op dan de ver- frissching bij onverschillig welke hitte. De abnormaal warme dagen, die in eiken zomer wel voorkomen, stellen echter wel bij zondere eischen in hygiënisch opzicht. Ge lukkig houdt de bevolking zich uit eigen beweging goed aan de voorschriften, die uit hygiënisch en medisch oogpunt noodzakelijk zijn; het aantal gevallen van zonnesteek en darmstoornissen is dan ook niet groot. Van de een of andere epidemie, die door de hitte wordt veroorzaakt, is tot dusver gelukkig geen sprake, ook omdat de gezondheids dienst al het mogelijke doet om het even tueel uitbreken van zoo'n epidemie te voor komen. De overheid heeft meer te doen, dan over het algemeen beseft wordt. Zoodra het warm wordt neemt het waterverbruik zeer sterk toe de waterleidingen, moeten niet alleen kunnen voorzien in de grootere behoefte, maar vooral ook zorgdragen voor de zuiver heid van het water. Ook de toeloop naar de badinrichtingen neemt toe en daarmee het gevaar, dat ziekten worden verspreid, vooral huidziekten. Het water van zwembassins moet daartoe bijv. met chloor worden be handeld. Ook het toezicht in deze inrichtin gen moet aan hooge eischen voldoen; daar aan is het n.1. te danken, dat zelfs bij groote hitte en druk bezoek ongelukken een groote zeldzaamheid blijven. Ook het individu dient in deze dagen ech ter zorg te dragen voor zijn gezondheid. Het is moeilijk, algemeen geldende regels voor te schrijven, want wat de een noodig heeft, kan de ander zonder bezwaar missen. Luchtige kleeding is natuurlijk in elk ge val een belangrijke factor; de huid moet zooveel mogelijk door de lucht kunnen wor den afgekoeld. Verder is het even onver standig, zonder hoed in de brandende zon te loopen, als te gaan zwemmen zonder vooraf het lichaam bevochtigd te hebben. Vooral bij personen, wier hart niet in orde is, kunnen hieruit de ernstigste gevolgen voor de gezondheid ontstaan. Overdreven veel achtereen drinken is slecht voor de maag, evenals het drinken van te sterk afgekoelde vloeistoffen. Men kan de hitte veel beter weerstand bieden door kleine hoeveelheden warme dranken, omdat het lichaam daar door wordt aangespoord tot een kleinere warmteproductie; het is eenzelfde geval als het inwrijven vém bevroren ledematen met sneeuw. Het dieet is overigens van veel be lang; veel fruit (maar goed rijp!), sla en groenten, melk en karnemelk zijn aan te bevelen. Zomerbont. Stond men in den beginne min of meer onwennig tegenover de eenige jaren geleden ingevoerde mode om ook 's zomers bont te dragen, zij het dan in minder zware soorten, nu vindt men dit heel gewoon. De temperatuur in ons land is zóó afwisse lend, dat men wel genoodzaakt is, hiermede rekening te houden bij de keuze der kleeding en men zelfs in den zomer nog heel dikwijls gaarne een bont over de schouders draagt. Het spreekt vanzelf, dat men bij een blau wen hemel en een tropisch zonnetje op een midzomerschen dag geen zwaar, donker bont kiest. Het moet in overeenstemming zijn met de dunne zomertoiletjes. Kan men zich de weelde van meer kost baar bont veroorloven, dan is blauw-, wit- of zilvervos zeker wel te verkiezen, daar deze mooie dieren met hun zacht zijdeachtig haar het eenvoudigste toilet een modieus cachet geven. Zeer modern is ook zomerhermelijn, dat niet zooals het namaak bont helwit is, maar meer zandkleurig of beige. Het vel is zeer licht en de haren bijzonder fijn, waardoor het tot de meest gekozen zomerbontsoorten behoort. Ook jasjes of bolero's worden van deze soorten zomerbont gemaakt, zoowel met als zonder mouwen. Met koel weer kunnen deze op dunne japonnen gedragen worden; ook bij avondjaponnen zijn deze bontjasjes zeer practisch. Lamsvelletjes worden tot origineele ca- saques verwerkt, die op japonnen van geheel afwijkende kleur gedragen worden. Iets over verlichting. Op het gebied van electrische verlichting doet men steeds de nieuwste vindingen, in moderne interieurs treft men geen enkel licht en geen leelijke verlichtingsornamenten meer aan, ook geen zichtbare gloeilampen, die de oogen vermoeien en vaak hoofdpijn geven. Moderne kamers worden in een zacht ge heimzinnig waas gehuld, dat rustig en aangenaam werkt en wat voor de dames van niet minder beteekenis kan zijn, zeer flatteus werkt. Eén lamp is voldoende om een groote ka mer te verlichten; verder ziet men de beel- digste schemerlampjes, in den vorm van vazen, bloemen enz., ook eenvoudige voetjes, met een paar moderne ontwerpen gemaakt zijden kapje, die in allerlei vorm en kleur inderdaad een sieraad voor de kamers zijn. Rookende vrouwen. Een nieuwe mode. die zich hopelijk bij ons niet zal inburgeren, vindt men thans in het land der onbegrensde mogelijkheden, n.1. het rooken van een pijp voor vrouwen. Deze pij pen zijn 10 c.M. lang en worden met spe ciale tabak gevuld. Hopelijk zullen onze Hollandsche vrouwen deze excentrieke gril laten passeeren! GEKLEEDE JAPON. Ook voor gezette figuren. Aangezien voor de meer gezette dames speciale zorg aan de lijn der japonnen moet worden besteed, hebben wij dit zeer goed kleedende model laten ontwerpen. Voor deze japon zijn verschillende moge lijkheden. Ons model geeft een zwartzijden japon met witzijden bovenstuk, dat echter evenzeer in een mooie tint groen gekozen kan worden of ook wel, hetgeen zeer modern is, van zijde met een heel klein bloempje bewerkt. Andere kleurcombinaties zijn ook zeer wel mogelijk, mits vooral rekening ge houden wordt met het harmonieeren der kleuren. Heel veel worden de gekleede japonnen van een mooie wollen stof gemaakt, waarbij 17VO* SPEELPAKJES. Hierbij» geven wij twee aardige speelpakjes die heel gemakkelijk te maken, en eveneens in een oogenblik gewasschen en gestreken zijn. Het meest practisch is om ze van beige of khaki kleur te maken en te garneeren met biesjes aan hals en armen in een af stekende tint. Het broekje van het jongenspakje wordt op het lijfje geknoopt, waarvan de onder zijde versterkt is door een op de binnenzijde gestikte reep stof. Het rokje van het meisjes jurkje wordt op het lijfje vastgestikt, doch heeft in de punten der schulp perlemoeren knoopen, evenals het jongensbroekje. We beginnen met de schoudernaden een klein eindje dicht te stikken met een Engel- sche naad, de rest wordt open gelaten en doet aan beide schoudertjes als sluiting dienst, waarvoor drukknoopen worden aan gebracht, waarna het halsje wordt omge- biesd en van hetzelfde materiaal een paar lange einden worden gemaakt, die midden voor gestikt worden, daarna worden de zij naden gestikt en bij het jongenspakje de onderkant tegen gestikt, met een reep van de stof. De mouwnaad stikken we dicht, biezen de onderkant af en zetten de mouwen in dc pakjes. Voor het broekje worden de voor- en achternaad gestikt en de pijpjes gezoomd, daar wordt een reep tegen den bovenkant gezet, waarin de knoopsgaten worden ge- ma >.kt; op het lijfje zijn de knoopen gezet. Voor het rokje worden de zijnaden dicht gestikt en de onderkant van het rokje met een onzichtbare steek met de hand gezoomd. De bovenkant wordt op ruim i/2 cM. omge slagen, op het lijfje geregen en langs de kant opgestikt; daar de knoopen opgezet. Deze pakjes voldoen uitstekend voor onze kleinen van twee tot zes Jaar. men dan toch een zijden bovenstuk kan nemen. Het voordeel dezer japon is, dat men haar met weinig kosten later weer kan veranderen door er een ander bovenstuk op te maken, dat in kleur geheel en al afwijkt van het eerste. Het bovenstuk der japon loopt over het voorpand schuin naar beneden, terwijl het zich als een pas voortzet over de nauw sluitende mouw en rug. Op het voorpand en aan de mouwen zijn kleine knoopjes ge zet. De rok heeft een diagonaals'gewijze ge knipt bovenstuk, dat naar het midden ach ter zeer laag uitloopt en waaraan een klok- rok is gezet. Voor een middenmaat is voor deze japon noodig ongeveer 31/, M. van 100 cM. breed en voor het bovengedeelte M. ook van 100 cM. breed. De japon is geschikt voor de maten 42—52. De nieuwe strandjapon. Wij zullen dit jaar nog wel vele strand- flyama's zien dragen, doch deze doen reeds veel vrouwelijker aan, dan de modellen van het vorige jaar, daar zij veelal met zijde en kant gegarneerd zijn, wij gelooven echter, dat de nieuwe strandjapon de pyama's een groote concurrentie zal aandoen. De strandjapon bestaat uit twee verschil lende deelen: het badcostuum en de japon. Het eerste bestaat uit een klein broekje van fijn jersey, dat nauw aangesloten is en heeft in 't verlengde ervan twee opgeknipte punten, die de buste bedekken, en daarna met banden in het rugpand overgaan, de voorzijde heeft boven de taille een mooi ge borduurde bloem. De japon heeft een halflange rok, die de heuplijn aangeeft en daarna wijd uitloopt. Het bovendeel heeft een openvallend jakje, waardoor de bloem van het badpakje te zien komt. De japon wordt om het lichaam geslagen, evenals een badmantel en wordt slechts door een ceintuur samengehouden. Men kan, zonder iemand de minste aan stoot te geven van het hotel af naar de bad gelegenheid wandelen, daar de japon aan het strand afgelegd wordt en men zich in het badpak in zee kan begeven. In het zonnebad droogt men dit weer en trekt bij het naar huis gaan de aardige gekleede strandjapon aan. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN De in deze rubriek voorkomende modellen worden na overschrijving van een bedrag van ƒ0.58 op postrekening 82020 t.n.v. den Patronendienst" te Den Haag of na inzen ding van dit bedrag per postwissel of in postzegels aan de Redactrice van de „Mode- rubreik", Joan Maetsuyckerstraat 96, Den Haag, toegezonden. De maat van het ge wenschte model en het nummer vooral niet vergeten op te geven. Bij ieder patroon wordt een beknopte handleiding voor het gebruik medegezon- den. Teneinde het bepalen van de juiste maat te vergemakkelijken, geven wij onderstaand een lijstje met de verschillende overeen stemmende maten Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 42 lüü 104 44 108 110 46 112 318 48 120 124 50 126 13(^

Schager Courant | 1932 | | pagina 7