w rtik tlzf f Bont Allerlei. rs moeten er vallen". t SBH f mm Donderdag 4 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9118 Vóór 18 jaren. ïöggfgf - urn- In onze gedachten beleven we weer de benauwende dagen van eind Juli en begin Augustus 1914. Met het uur stijgt de dreiging van het steeds wassend oorlogs gevaar en duizenden, hoe weinig socialistisch gezind pj overigens mogen zijn, hopen van ganscher harte, Ut de sociaal-democraten sterk genoeg zullen blijken cm den vrede te bewaren. Op één hunner vooral, op den Franschen leider Jaurès, is veler hoop gevestigd. Een paar schoten uit de revolver van een verdwaasden jongen man slaan ech ter aan alle verwachtingen den bodem in. Zie hier, hoe de heer De Roode, dit gruwelijk feit in onze herinnering terug roept: „Een en dertig Juli 1914. In de onbeschrijfelijke gpanning voor het uitbreken van den oorlog. Jaurès is met een paar vertegenwoordigers van de socialistische partij te zevenr uur 's avonds naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken gegaan, om de regeering van Frankrijk te pressen, alles te doen wat Jn haar vermogen is om den oorlog te verhinderen. Hij is teruggekomen in het redactiebureau van de .JHuraanitè", en gaat met eenige vrienden etep in een restaurant in de nabijheid. Hij zit voor het open ven ster, met zijn rug naar de straat, alleen een vitrage- gordijn hargt tusschen hem en de buitenwereld. Een jonge man komt naderbij licht het gordijn op en schiet Jaurès twee revolverkogels in het achterhoofd. Jaurès zinkt ineen, en is onmiddellijk dood..." Om den gevallene als mensch en als strijder te tee kenen, verhaalt de heer De Roode o.a. dit fragment uit Jaurès' in 1910 verschenen boek „L'armée nou velle", Het nieuwe leger. De arbeidersklasse, zoo betoogt hij, behoeft het niet te vreezen, indien het In waarheid een volksleger is, en tot alle anderen zegt hij: Een legerorganisatie, die grootendeels een stuk volks leven is. staat niet los van de overige instellingen der gemeenschap. Zij is onvermijdelijk samengeweven met een sociale politiek van grooten stijl. Zij is een on derdeel van een uitgebreid program, waarvan alle elschen met elkander verband houden. Tegelijk met haar, of zelfs nog eerder, zullen een aantal maatre gelen worden genomen die de ellende van het volk zullen verzachten, en dientengevolge de uitbarstingen Van wanhoop en instinctieve opstandigheid voorkomen, die nu nog nu en dan gepaard gaan met het opeischen van zijn rechten. Geef aan de arbeiders een werkelij ke verzekering tegen de risico's van het leven. Be scherm hen, verzeker hen. tegen de gevolgen van ziekte, werkloosheid, invaliditeit, ouderdom. Zorg, dat als zij moeten overgaan tot staking, hun hart niet reeds is verbitterd door een overmaat van leed, door de wanhoop van de ellende, door de dagelijksche onze kerheid van bestaan. Zorg, dat het kind van den arbeider werkelijk naar school kan gaan, en er lang genoeg kan blijven om er wat van mee te nemen dat ihij niet meer kan verliezen, en de begeerte om zijn 'kennis te vermeerden, om methode en nadenken te leeren. Geef aan de arbeiders, door de wettelijke be perking van den arbeidsdag, genoeg vrijen tijd om te kunnen leven, zoowel in hun gezin als in de open lucht. Beide zij een bron van zelfbeheersching en even wicht. Waag een grootsche poging, door samenwerking van staat en gemeenten, om aan de arbeidersmassa's, die zoo dikwijls zijn opeengehoopt In krotten, of geëx ploiteerd door woekerende huiseigenaars, gezonde wo ningen te verschaffen tegen een niet onoverkomelijken prijs. Voer naar het voorbeeld van Engeland, maar op een veel grooter schaal, het wettelijk minimum-loon in in al de takken van huls-Industrie, waar de arbei- iitrs en de arbeidsters zich niet kunnen verdedigen door hn organisaties, en die gelijken op sombere holen, waar nietgekend leed, zwijgende wanhoop en onver zoenlijke wrok zich vergaren. Laat er geen enkel leven zijn dat zich verlaten, ver loren voelt, en dat in zijn eenzaamheid is gedoemd tot doodsche gelatenheid of tot woest verzet, steeds gereed 'om Jn dagen van spanning in de opgewondenheid van de jBtraat zijn onbeheerschten toorn, zijn opgekropten haat te storten. Laat er in het ingewikkelde leven van de moderne maatschappij geen enkele verborgen hoek van ellende ziin. waarin niet een straal van sociale recht vaardigheid valt. waar de weldaad niet doordringt van de solidariteit der gemeenschap, een glimp van nieuwe hoop. Heb den moed, de vergiftige dranken te verhie lden. die de zenuwen van het volk opzweepen; regel en verminder, door een nauwsluitend monopolie van pro ductie, distillatie en verkoop, het alcoholgebruik. Richt bij uw scholen geneeskundige diensten in. die bij de kinderen de eerste versohijnselen van erfelijke kwalen waarnemen en door een doelmatige gezondheidszorg de werking er van voorkomen. Versterk zoodoende het ze nuwgestel van de arbeidersklasse. Geef haar vertrou wen ln dek rachtv an den vooruitgang langs wettelijken weg, breek de wegen open waarlangs zij als klasse, als een georganiseerd en vereenigd geheel, toegang ka.n krij gen tot het moderne grootbezit. Open haar breede en klare vergezichten. Gebruik geen listen, knoei niet Neem niet in dagen van staking de daad van een enke ling. die onmiddellijk door de verstandigste kameraden wordt verlochend, een brutaal of grof woord, dat dikwijls meer voorkomt uit onhandigheid dan uit haat, tot voor wendsel om het gemeenschappelijk optreden terug te dringen, te breken, dat voor de arbeidersklasse de on afwijsbare voorwaarde is om te slagen..." Dan keert Jaurès zich weer tot de arbeiders, niet tot de loonarbeiders alleen, doch tot alle harde zwoegers voor een onzeker lot: Tegenover deze daad van rechtvaardigheid zal het de plicht van de arbeidersklasse zijn. zich te organiseeren. zich vrijwillig discipline op te leggen. Het zal ook haar belang zijn. Zij wint er niets bij, door haar elschen een brutalen vorm te geven. Niet in de gestalte van een woesteling moet de proletarische besohaving in de we reld verschijnen. Daden van vernietiging misleiden de mensohheid, nog zoo vol wantrouwen voor den zin en de waarde van de socialistische gedachte, die schepping, organisatie, levende orde beteekent. Zij geven aan de prletariërs een vluchtige illusie van kracht, zij houden hen terug van het zoeken van de werkelijke kracht, die ligt in de steeds breedere organisatie, in de steeds stel selmatiger actie. Het is geen blind optimisme, te beweren dat het pro letariaat dit meer en meer begrijpt. Hoe meer leden de vakbeweging wint, des te gemakkelijker is het voor haar, door den indruk dien iedere massa maakt, door de aantrekkingskracht die er van uitgaat, de noodlottige verdeeldheid te voorkomen die knaagt aan het eenige bezit dat tot nog toe de proletariërs hebben kunnen ver overen: de macht van gemeenschappelijk optreden..." Hierbij moeten wij het laten. De heer De Roode besluit zijn herdenkingsartikel met deze woorden: In 1912 zei Mevrouw Poincaré: Wat wij noodig heb ben is een flinke oorlog; en Jaurès moet uit den weg worden geruimd... Madame Poincaré is dood; Jaurès herleeft voor ieder die zijn werk leest. Wanneer men eens de Interessante gebeurtenissen, nieuwe ontdekkingen en merkwaardige feiten van één maand als een kaleidoscoop aan zijn geestesoog laat voorbijtrekken, staat men verbaasd over hun aantal en hun verscheidenheid. Het is werkelijk een bonte wereld, waarin wij leven; dat zien wij o.a. aan: DE BONTE DRIELING. Het is niets ongewoons, dat bij huwelijken tusschen personen van verschillende rassen de kinderen soms een bijna zuiver type van één dier rassen vertegenwoordi gen, hoewel gewoonlijk hun huidskleur een mengeling is van die hunner ouders. Doch een drieling, zooals er onlangs geboren is in een klein Mexicaansch stadje, zal wel altijd iets bijzond*w> blijven. Van deze kinderen, wier moeder een geboren Russin Is, terwijl hun vader een mulat is, is er een blank en een ander zoo donker als een volbloed neger, terwijl het derde de lichtbruine huidskleur heeft, welke in dit geval verwacht kon wor den. NEW YORK VEZINKT IN DE ZEE. Dr. Chester A. Reeds, geologisch expert van het na- tuur-historisch museum te New York, heeft een bericht gepubliceerd, dat volgens zijn zeer nauwkeurig uitge voerde berekeningen het eiland Manhattan, de zaken wijk van New York. langzaam in de zee wegzinkt, Bij de uitgravingen, welke noodig waren voor het leggen der fundamenten van het 40 verdiepingen tellende nieuwe telefoonkantoor te New York vond Dr. Reeds n.1. een laag grond, waarop zonder eenigen twijfel vroeger boom en hadden gestaan, hoewel deze laag thans 15 M. onder den waterspiegel van de Hudson ligt. Om dit verschijnsel nader te onderzoeken, verrichtte hij ver- «ROENHOF'S DOOD. Het vliegkamp Wasserkuppe in de bergen van de ion. Een machtige wolkenmuur breidt zich aan de >rizon uit. Voor de meesters van het zeilvliegen be teekent het de lang verwachte uitnoodiging, op te sty- .'n. een nieuwe prestatie te leveren, het wereldrecord 'te breken wellicht. Groenhoff. met zijn vlucht van 270 KAI. vanuit München is daar het naaste aan toe. Misschien is er bij de start in de haast een kleine fout .gemaakt. De oorzaak zal men nooit met zekerheid te Weten komen;, genoeg: het zjjdestuur blokkeert het hoogtestuur. Groenhoff hangt stuurloos in de lucht... De kameraden en de toeschouwers, alle deskundig, alle begrijpend wat er zal gebeuren, zijn beneden op den grond even maohteloos. Zij kunnen Groenhoff niet ihelpen. De Fafnlr gaat op den kop staan en stort zich neer op het bosoh, dat beneden ligt. Men ziet, hoe zich iets losmaakt uit de stuurstoel, hoe het ln de ruimte springt jen... hoe de parachute zich niet ontrolt. Günther Groenhoff is doodgevallen, weinige dagen ina Rüdiger, den bestuurder van den ..Senator". Neen, hij is niet de eerste. Maar wij hopen, dat hij vpor 1932 ,de laatste zal zijn. „Slachtoffers moeten er vallen..." Onwillekeurig denkt men aan de woorden van den stervenden vlieger. Otto Lilienthal ondernam in 1890 zijn glijvluohtproeven. Op den 9en Augustus 1896. stortte hij met ziin tweedekker omlaag, boog zich voorover, viel van 15 M. hoogte, brak zijn ruggegraat. Stervend sprak hij: ...Slachtoffers moeten er vallen." De ontwikkeling van het vliegwezen. Vijf en twintig jaar geleden bewonderde men den Amerikaan Farman. die 52 seconden in de luoht bleef. 7750 M. ver vloog en een uursnelheid van 52 K M. be reikte. Daartegenover staan nu een duur record van 553 uur. een afstandsrecord van 10.400 K.M. en een uursnel heid van 655 K.M. Wie waren de slachtoffers van deze ontwikkeling? Eén van de gebroeders Wright, die pioniers waren, de Lilienthals en als Farman en Blériot, is veron gelukt. En dan de offers, die de ooeaanvlucfaten eischten: vóór allen Nungesser en Coli, die met hun „Witte Vogel" spoorloos verdwenen zijn. Ze hadden slechts de allernoo- digste levensmiddelen bij zich. Men heeft nooit meer iets gezien van hen zelf, noch van hun machine. Günther Groenhoff. Het Lindbergh-jaar. Het Lindbergh-jaar 1927 telt een reeks doodelijke vlieg ongelukken. Davis met zijn „American Legion", de Fransohe Mouneyres en Roman, later Prinses Löwen- stein en haar metgezellen zij allen zijn verongelukt bij 't moeilijke werk, dat Lindbergh 't eerst was ge lukt De wereldoorlog eischte natuurlijk tallooze en beroem de slachtoffers. En dan: Roald Amundsen. die ter opsporing van de Nobileexpeditie over de IJszee vloog en nooit terug keerde. Het verkeer met passagiersvliegtuigen mag steeds veiliger worden: het kunst- en sportvliegen is, vooral wanneer iets nieuws onderzocht moet worden, nog altijd zeer gevaarlijk en grillig. Iemand maakt 1400 loopings achter elkaar en blijft volkomen ongedeerd; bij een later, onschuldig tochtje, verongelukt hij... De stem van den stervenden Lilienthal: „Slachtoffers moeten er vallen." En het lijkt een verzoening te ver nemen. dat Gustav Lilienthal. de broeder van den ver ongelukte, nu nog, tachtig jaar oud, zich bezighoudt met de problemen van het zeilvliegf schillende metingen; hieruit bleek dat de rotsformaties welke het eiland dragen, in ongeveer 17 jaar 4 c.M. dalen. Voor de eerste eeuwen behoeft men voor het onder wa ter loopen van Manhattan dus niet te vreezen. RONDREIZENDE SCHOLEN. Tot voor kort waren er in de afgelegen streken van Canada vele kinderen, die opgroeiden zonder ook maar het eenvoudigste schoolonderricht te genieten. Zelfs in de kleine, ver uiteenliggende kolonies langs de spoorwe gen vindt men deze kinderen; de afstand naar de dichtst-bijzünde school is n.i. dikwijls zoo groot, dat de kinderen er zelfs met den trein bezwaarlijk heen kun nen gaan. De regeering heeft nu blijkbaar gemeend dat, waar de kinderen niet naar de school kunnen komen, de school naar de kinderen moet komen. In samenwer king met de groote spoorwegmaatschappijen zijn er thans rondreizende scholen georganiseerd. Twee spoorwagens zijn omgebouwd in een school en een woning voor de drie onderwijzers. Na een week rijdt de school weer ver der en ongeveer vier weken later komt zij weer terug. In dien tusschentüd maken de kinderen huiswerk. Zoo dra er genoeg rondreizende scholen in gebruik genomen zijn. zullen ook in de kleinste nederzettingen de kinderen gelegenheid hebben om zich de kennis eigen te maken, die in hun later leven onmisbaar is. EEN EIGENAARDIGE VERTRAGING. Een trein in Brazilië is onlangs ver over den tijd binnengekomen; de reden van deze vertraging was dan ook van bijzonderen aard. Het is bekend, dat verschil lende rupsensoorten in groote. zeer ordelijke groepen voorttrekken, op zoek naar geschikt voedsel. Zoo'n groep had nu ook zijn weg over de spoorbaan genomen en dat op een plaats, waar deze toch reeds belangrijk steeg. De wielen sloegen door. aangezien de massa platge drukte rupsen een weeke brij vormden, ondanks het feit. dat men voortdurend zand strooide. In verband met dit alles moest het treinpersoneel twee uur lang inge spannen werken om den trein over het ongeveer lhi K.M. lange gedeelte van den spoorweg te krijgen, waar de rupsen overheen waren gegaan. GOUD ONDER DEN ZEESPIEGEL. De Irving Trust Company laat in de bekende Wall- street te New York een nieuw bankpaleis bouwen, waar» bij de vloer der goudkelders ongeveer 23 M. onder het plaveisel van de straat komt te liggen. Zij ligt daardoor zelfs onder den zeespiegel. De kelders tellen drie ver diepingen en zijn in hun geheel omgeven door een on- deraardsche, met water gevulde sloot. Daardoor zijn zij slechts te bereiken met behulp van pompen en samen geperste luoht; zoo werken bijv. ook de arbeiders bij het aanleggen van tunnels onder water. Zoo hoopt men het binnendringen van onbevoegden absoluut onmogelijk te hebben gemaakt. DE TEENEN VERRADEN HEN. Sir Fred Wilkins, die jaren lang als rechter in Britsclu Indië werkzaam is geweest, vertelt een interessant staal tje uit zijn beroep. Een Indiër, die liegt, kan n.1. door zijn aangeboren aard zijn teenen niet stilhouden. Waar de Indiërs dikwijls op bloote voeten loopen en overigens toch hun sandalen afleggen als teeken van eerbied voor hun rechter, had Sir Wilkins de gelegenheid, deze trek bij hen op te merken en er zijn voordeel mee te doen „De teenen zijn voor mij dikwijls de belangrijkste getui gen geweest", zoo vertelt hij, „want zij waren gewoon lijk de eenige, die niet logen. Daardoor kon ik meermalen in een duistere zaak de waarheid aan het licht brengen, want door zijn gezicht zal een Indiër zich nooit verra den; dit is altijd onbewogen en verraadt niets van wat er in hem omgaat." EEN TAAI LEVEN. Te Nome fn Alaska heeft men een volwassen zalm in een blok ijs laten vastvriezen en een geheele maand daarin laten zitten. Door een tegelijkertijd ingevroren instrument kon men constateeren. dat de zalm in leven bleef en ongeveer twee hartslagen in de minuut had. Hy had echter geen gelegenheid, om voedsel op te ne men. Na een maand werd het ijs zeer geleidelijk en voorzichtig ontdooid; de zalm was daarna spoedig weer geheel de oude. Dr. Greensby was van zijn lartste ontdekkingsreis in het Amazone-gebied te Londen teruggekeerd, 's Avonds bad hem een groepje journalisten in het Savoy-hotel overvallen en hem meegetroond naar het tuinterras, waar men ongestoord met elkaar kon praten. De repor ter van de „Times" stelde een sllnksc-he vraag om het gesprek in t.e leiden. Een oogenblik was er geen gerucht. Vervolgens klonk dé mediteerende stem van Dr. Greensby: In den strijd der dieren ligt de ontzetting van het ontspannen van oerkrachten. Duizenden van jaren streden zij op dezelfde wijze. Het dier handelt naar zijn instinct De ontzetting van het misdadige overleg is bui tengesloten. In de natuur Is de mensch wellicht wreeder dan het dier. om dat hij naar zijn verstand handelt Een voorval, waarvan ik in de Amazone-delta getuige was. zal mij steeds bijblijven. Terugkomend van een expeditie in het binnen land had een mijner be geleiders zware koortsen. In het moerassige gebied aan de oevers van de Amazone was de nacht ^en strijd der dieren ligt een myriaden-gewrlemel de ontzetting.... van muskieten. De opge- loopen beten ontstoken en we werden allen gekweld door invretende wonden. Gelukkig bevonden wij ons slechts enkele dagreizen van een mij bekende Indianenstam, waarvan het op perhoofd „The Flying Horse" mij vroeger reeds behulp zaam was geweest. Verschillende malen had dit opper hoofd met blanken, die in zijn gebied nog gemakkelijk doordringen, de steden aan den mond van de Amazone bezocht en daar eenige kennis van onze beschaving ge kregen. Van zijn intellect moet men zich echter geen al te groote voorstelling maken. De Indianenstammen in het Amazone-gebied staan op den laagsten trap van ontwikkeling. Uiterst primitieven'zijn het, om het woord wilden niet te noemen. Bij aankomst zouden wij het opperhoofd verzoeken enkele dagen bij hen te mogen verblijven, zoodat de zieken konden herstellen. De ontvangst was zeer hartelijk, te meer nog daar „The Flying Horse" des anderen daags met 'n Indiaan- sohe in het huwelijk zou treden en ik als zijn blanke vriend daarbij tegenwoordig kon zijn. Hij had er een Indiaansch-Westersche plechtigheid van gemaakt. De vrouw bleek van een anderen stam te zijn, wat bij de oerwoud-Indianen weinig voorkomt. Afgevaardigden van andere stammen waren reeds in het dorp, om bij de laatste ceremonies aanwezig te zijn. Onder hen bevond zich ook een gauchero meestal ongure individuen die men, niet al-te-ver het binnenland in, nog al eens ontmoet. Bij mijn navraag kwam ik te weten, dat het een soort kunstenmaker was. die nu eens rood. dan weer zwart, dan weer geel water uit zijn mond liet spuiten, precies alsof hij 'n kleurfontein in den mond droeg. Morgen op het feest zou hy zijn kunsten ver- toonen. Welnu, zoo was de toestand, toen wij in het Indianen dorp waren opgenomen. Eén feit bleef mij evenwel on bekend. 's Anderendaags zag ik. dat de Indiaansohe ver schillende parelen en diamanten droeg. „The Flying Horse" moest deze van ziin reizen hebben meegebracht, waarschijnlijk in ruil voor ivoor en pelzen. Later bleek mij, dat het bekend was, dat hij ze op zijn huwelijksdag aan zijn vrouw zou schenken. Vandaar die groote belang stelling. Natuurvolken hebben voor schitterende steenen een afgodische vereering, De geheele dag had onder leiding van het opperhoofd een sprookjesachtig verloop. Die mengeling van bescha ving en primitief leven in dit natuurland. ondenkbaar vèr verwijderd van comfort, van electrische trams, stads lichten en cinema's leek zoo onwezenlijk als een ster, even groot te weten als onzen aardbol. *s Namiddags, terwijl wij in onze tenten waren, hoor den wij plotseling een schreeuw.. Even later was er een helsch kabaal. Ik ging naar buiten en zag een aantal Indianen heftig gesticuleerend en schreeuwend doelloos rondloopen. De vrouw was bewusteloos en beroofd van haar delsteenen in haar tent gevonden. De gauchero had zich aan dit misdrijf schuldig ge maakt. Terwijl hij het volvoerde greep men hem. Aange nomen mag worden, dat hij deze daad niet alleen uit voerde. Hoe zou hij in het oerwoud hebben kunnen ont komen? Voor mij was het meest aannemelijk, dat hij onder de inboorlingen handlangers had, die bovendien niets riskeerden, daar de dief over een zeer uitzonder lijke manier beschikte, om het gestolene ongemerkt to laten verdwijnen. Daar de parels en de diamanten niet op den gauchero gevonden werden en hij geen gelegenheid had -gevonden er zich op andere wijze van te ontdoen, vertelde ik, myn onderstelling aan het opperhoofd, Hij is toch den dood schuldig, zei hij, na een oogen blik somber voor zich uitgestaard te hebben. Bij zonsondergang stonden wij allen aan een baai van de Amazone. Juist was het kreng van een jaguar in het water gegooid. Een gegolf was merkbaar alsof er zich een reusachtig dier in de diepte bewoog. Aan den kant maakten enkele Indianen een vrij diepe boot van boom schors. in orde. De gauchero bond men met leeren rie men stevig aan handen en voeten. Hierop werd hij in de kano gelegd. Aan de beide uiteinden van de boot be vestigde men eveneens lange riemen. Onder het gehuil der aanwezigen liet men hem te water. Twee Indianen, die de uiteinden der riemen vasthielden, roeiden de boot achterna. Midden op den stroom gekomen, duwde men het vaartuigje onder wa ter. Anstaanjagend echode de doodskreet van den ge- bondene tusschen de hoog opgaande woudreuzen, welke aan beiden zijden de oevers van de traag stroomende rivier bedekten. Een rochel. Daarna verstomde het woeste doodsgehuil Strak waren de riemen, welke de Indianen vasthielden. De boot zweefde onder water. Na eenigen tijd werd hij weer opgehaald. Voorzichtig draaide men hem gedeelte lijk op een kant» zoodat er water uitstroomde en drijvende kon blijven. Langzaam keerde men terug. Met afschuw bekeek ik het lugubere tafereel. Ik had het Indiaansche op perhoofd verteld, dat de gauchero de edelsteenen waarschijnlijk had inge slikt, omdat hij naar wil lekeur verschillend ge kleurd water uit zijn mond liet spuiten. Ik wist dat dit mogelijk was. wanneer men een bijzon der gevormden slokdarm heeft. Zulke personen hebben meestal daarin een verwijding, die men het best met een krop kan vergelijken. Inslik-met af8ohuw tekeek ik het ken en weer opgeven is ingebore tafereel, voor hen slechts een kunstje. Nadat men den gaudhero op deze wijze had gedood, zou men hem dus nog den hals openen om de stee nen weer machtig te worden. Een dierlijk wreed von nis werd over den man voltrokken. Mijn hart sloeg sneller bij het nader komen van den boot. Het gezicht van dat gebonden, kletsnatte lijk moest ontzettend zijn. Dichter kwam hij. Nog dichter. Ik rekte me om er in te kijken. Ik keek op de voorsteven. Niets zag ik. Kleider werd de afstand tuschen boot en oever. Nu waren ze er. In de opgehaalde boot bevond zich onder ongeveer een laagje water van een decimeter niets dan het hagel witte skelet van een mensch. Hoe kan dat, riep de reporter van de „Times" ont zet uit? Onder de borstkas flonkerden de vermiste edelstee nen, ging de ontdekkingsreiziger onverstoorbaar verder. Mijn theorie was juist geweest. Thans het antwoord op de vraag: op welke manier het lichaam ontvleesd was. Het Indianen-opperhoofd vertelde mij, dat er op de Amazone in groote zwermen kleine roofvissohen voor komen, die in een oogwenk een prooi totaal ontvleezen. Van die wetenschap maakte hij gebruik om edelsteenen ln zijn bezit te krijgen. De doode jaguar had men te water gegooid om de zwermen te lokken. GOTTFRIED v. GRIENSVEN.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5