Een praatje over hooibroei. De Fjorden. Uit onze omgeving. Predikbeurten. Fa. Gebr. ROTGANS een drietal gevallen binnen enkele dagen in de zijpe. In ons blad van gisteren hebben we gemeld, dat in het hooi van den heer B. Appel teSint Maartensbrug hooibroei was geconstateerd. We zijn er nog op uitge trokken Jn den loop van den dag en kunnen dienaan- gaande nog 't een en ander mededeelen. In de schuur van de groote, nieuwe boerderij De Stee- nen Poort, van den heer Appel waren 140 wagens hooi opgeslagen, wat vrijwel overeenkomt met 140.000 K.G. hooi. De schuur is aangebouwd aan het woonhuis. Woensdagmorgen reeds vroeg werd er te Sint Maartens brug de opmerking gemaakt, dat het wel ergens kon branden, daar een scherpe brandlucht waar te nemen was. Om 8 uur werd dan ontdekt, dat er in 't hooi van genoemden heer Appel ..broei" zat en onverwijld begon men met de voorbereidende maatregelen en mat 't spit ten. Dit spitten nu is geen gemakkelijk werk. 't Zwaar in elkaar geperste hooi kan niet licht worden gevorkt en daarnevens hebben de spitters veel hinder van de scherpe, benauwende rook. De brandweer van de Zijpe, die nog bezig was met 't nablusschen van een hoolbrandje bij den heer Blaau- boer, vertrok direct onder leiding van den commandant J. v. d. Oord naar de plaats des onheils. Den geheelen dag werd doorgegaan met 't hooispitten en wellicht zal men 's nachts moeten doorwerken, terwijl de brandspuit het hooi geregeld nat houdt. Het afgespitte hooi wordt naar bulten gereden en op 't land geworpen, waar -het hevig rookend en smeulend tot asch zal verworden. 's Middags om 3 uur constateerde commandant van der Oord, dat zeker een derde der hoeveelheid hooi, alzoo zijnde ongeveer 47.000 K.G. moest worden uitgereden. Men tast over de juiste plaats van de vuurhaard nog in het duister op 't moment dat we dit schrijven. Het is dan ook niet gezegd, dat er niet meer dan 50.000 K.G. hooi verloren zal zijn. Het hooi is verzekerd. We vroegen den heer v. d. Oord naar zijn meening Jn verband met de veelvuldig voorkomende hooibroei. Zijn meening is, dat door overdadig gebruik dit jaar van rwavelzure ammoniak er een te weeld'rig gewas is ge kregen, dat bovendien vroeg te oogsten was. Maar, voegde genoemde heer er aan toe. de meeningen ver- eohillen, en de oorzaken kunnen velerlei zijn. Tenslotte nog een woord van hulde aan de brandweer van de Zijpe. Deze mannen hebben 3 dagen en 3 nach ten haast zonder rusten moeten werken. Eerst werd er 22 uur onafgebroken gewerkt bij den grooten brand van de boerderij va® den heer K. Win kel -tusschen Schagerbrug en Keinsmerbrug; direct daar na werden ze gerequireerd voor hooibroei bij den heer Blauboer en daar nog niet klaar zijnde, moest men op rukken naar bovengemelden brand. Voorwaar een kranig stel vrijwilligers! SINT MAARTEN Dinsdag was de dag dat onze ouden van dagen hun jaarlijksch ritje wederom hebben gemaakt. 's Morgens te 9 uur was de bijeenkomst in het lo kaal van den heer Schrijver alhier, waar het gezel schap eerst een verfrissching in den vorm van een gebakje en cerf kop koffie, werd aangeboden. Na dit vond de afrit plaats. Was dit onder minder gunstige /omstandigheden, wat betreft het weer, gelukkig keerde dit echter ten goede en werd het een pracht- dag, zoodat volop van weer en natuur genoten kon worden en de plaats waarheen men toog, Haarlem en omstreken, is rijk gezegend met natuurschoon, 's Avonds te S& uur arriveerde men weer in ons dorpje en steeg men bij café „Rust en Lust" uit om aldaar nog even te vertoeven en het een en ander te consumeeren. Een gezellig gezicht, de tafels waar rondom ouden van dagen gezeten en vele dorpelin gen als belangstellenden er omheen. Ter opvroolij- king was het de symphonie O.G. welke een 3-tal nos. ter eere der ouden van dagen ten gehoore bracht en hiervoor aller dank en een geweldig applaus ver wierf. 't Was de Burgemeester, die, het woord ver kregen hebbende, dank bracht aan het bestuur voor de aan hem gedane uitnoodiging om deze rijtoer mede te maken, doch wegens familie-omstandigheden hier geen gebruik van heeft kunnen maken, maar hoopte bij een komenden keer, zoo hem de eer weer werd aangedaan, hiervan gebruik te kunnen maken. Namens de ouden van dagen sprak de heer v. d. Velde zijn dank uit aan allen die wederom het hunne er toe hadden bijgedragen tot het houden van deren voor de ouderen zoo mooien dag en hoopte dat er fiog velen zullen volgen. De voorzitter dankt hierna allen die hebben mee gewerkt om dezen dag weer mogelijk te maken en brengt in het bijzonder zijn dank aan 2 milde intee- kenaars op de lijst, welke onder het motto 2 vrien den een aardig bedrag hadden geteekend. Ook de Symphonie wordt extra dank gebracht voor de wijze van onthaal aan ons gezelschap bereid. ZURE Naar wij vernemen, zal de herbouwde stoomzuivel- fabriek „De Eensgezindheid" te St. Maartensbrug op Dinsdag 9 Augustus a.s. officieel worden geopend. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de steunregeling voor werklooze landarbeiders voor deze gemeente verlengd tot 14 Augustus a.s. WARM EN WU 1 ZEN Bij den heer H. C. Regter, Westfrieschedijk 2 te Schoorldam, is eene bruine Dobberman (vr.) met een gecoupeerden staart aan komen loopen. Tevens is eene zwarte kinderportemonnaie met eenig geld gevonden. Inlichtingen zijn te Ibekomen ten Gemeentehuize alhier. "EERHUQOWAARD Het bouwen van een Herstellingsoord voor On derwijzers te Lunteren, is opgedragen aan de firma Leegwater en Hittema voor een bedrag van f 129.750, zijnde op twee na de laagste inschrijvers. Dinsdagavond 11 uur ontdekten buren brand in de aan de woning vast gebouwde schuur van den heer Stammis aan den Middenweg alhier. Nadat de familie S. gewekt was, werd oogenblik- kelijk de brandweer gewaarschuwd, terwijl toege schoten buren inmiddels de in het achterste deel der schuur zich bevindende varkens naar buiten wisten te drijven. Dank zij het stille weer en doordat de motorspuit zeer spoedig ter plaatse was, werd voorkomen dat de woning mede aangetast werd, terwijl eveneens een op het helende erf staande kippenschuur van den heer Bas gespaard bleef. Een auto, benevens andere in de schuur zich be vindende voorwerpen werden echter een prooi dei- vlammen. Verzekering dekt de schade. Omtrent oorzaak en oorsprong van den brand tast ihen in het duister. GEMEENTE HEBRHUGOWAARD. Burgerlijke Stand over de maand Juli 1932. Geboren: Andréas Jacobus, zoon van A. Roose en E. A. Kaptein. Cecilla Theodora, dochter van P. van Langen en G. Schaap. Theodorus Johannes, zoon van W. Dekker en A. H. Roozendaal. Elisabeth, dochter van J. Snoek en C. A. Laan. Cornelia, dochter van N. Broers en A. Kieft. Maria Catharina, dochter van C. Koppes en D. Delis. Anna, dochter van H. J. Scher mer en G. Pluister. Catharina Maria, dochter van A. Groot en M. Groothuizen. Nicolaas, zoon van M. van Langen en J. A. Roozendaal. Margaetha Ursula, dochter van P. Mooij en U. E. Oudeman. Johannes Simon Wulfram, zoon van J. G. Jongkind en M. M. Jaspers. Cornelis Gerardus, zoon van C. Mul en M. Verwer. Anna Maria Magdalena, dochter van J. Schouten en L. Schilder. Petrus, zoon van C. Schouten en G. Beers. Petrus Johannes, zoon van J. Keuning en P. Komen. Adriana, dochter van G. Groot en C. H. Barhorst. Neel- tje, dochter van K. Modder en G. v. Twisk. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Overleden: Johanna Klein. 73 jaar, wed. A. Swlnkels. Wilhelmina Helene Marie Boekwinkel. 48 jaar. dochter van H. B. H. Boekwinkel en H. M. E. Niemann. SCHOORT Bij de examens voor Stenografie en Machineschrij- ven te Amsterdam, systeem Groote, slaagde voor beide vakken mej. A. Nieuwland, alhier. HOOGWOUD GEMEENTE HOOGWOUD. Burgerlijke Stand van 1 tot en met 31 Juli 1932. Geboren: Jannle, dochter van Willem Tromp en van Dleuwertje Bakker. Geertruida Maria, dochter van Johannes Langedijk en van Geertje Sjerps. Johanna Ida, dochter van Jacob Berkhout en van Johanna Beers. Maria Agatha, dochter van Gerrit Oud en The- resia Hendrika Rood. Hendrik Pieter, zoon van Pieter de Boer en van Neeltje Johanna Becker. Jacob, zoon van Hendrik Dam en van Trijntje Schuit. Cornelis Jacobus, zoon van Johannes Houtman en van Maria Margaretha Karaten. Overleden: Maartje de Boer, oud 58 Jaren, echtge- noote van Jan van der Bel (overleden te Hoorn.) Ondertouwd en Getrouwd: Marinus Cornelis van Oudenaarde, oud 23 jaren, arbeider met Maartje Koe ten, oud 19 jaren, zonder beroep, beiden wonende te Hoogwoud. Andrles Martlnus van Bergen, oud 24 ja ren, typograaf en Elisabeth van Wamel, oud 23 Jaren, zonder beroep, beiden te Hoogwoud. Jan Bakker, oud 28 jaren, te Sijbekarspel, grossier en Allda Potglesser, oud 22 jaren, zonder beroep, wonende te Oterleek. Ta- mes Dam, oud 28 jaren te Hoogwoud, slager en Enge- lina Maria Kamp, zonder beroep, oud 22 jaren, te Oud karspel. Pieter Knaap, oud 25 jaren, chauffeur, te Beemster met Dleuwertje Aafje Timmerman, oud 21 jaren, zonder beroep, te Hoogwoud. Douwe Johannes Carolinus de Leeuw, technisch ambtenaar, oud 41 ja ren te Schagen met Klazina Petronella Schoorl, onder wijzeres, oud 24 jaren, te Hoogwoud. Ondertrouwd: Theodorus Dam, oud 45 jaren, koopman met Margaretha Guurtrulda van Wonderen, oud 27 ja ren, zonder beroep, wonende te Bergen (N.H.) Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 31 Juli 1932. Tjasso Kruize en gezin. N.H.. van Aartswoud E 20, vermoedelijk naar Wieringen; Narinus Brals. N.H., van Aartswoud G 21 naar Midwoud; Efrouw Oortgijsen, echt- genoote C. van Soelen met kinderen van Aartswoud G 22 naar Midwoud: Cornelis Stam. R.K., van Pade B 9 naar Venhuizen; Elisabeth Stoop, R.K., van Langerels A 34 naar Nieuwe Niedorp; Paulus Simon Deken, R.K., van Noordend D 63 naar Ede. Op den Berg 30; Andrles Mar tlnus van Bergen en echtgenoote, geen, van Noordelnd D 68 naar Spanbroek; Wieger Veen engezin. V.E.Z.G.; van Aartswoud E 20 naar SteenwijkerwoldDleuwertje Aafje Timmerman. N.H.. van Aartswoud E 38 naar Beemster; Jacob de Gier, N.H. van Langerels A 21 naar Spanbroek; Jurjen Jonker, geen, van Aartswoud F 21 naar Haskerland; Hendrik Keulen. N.H., van Aartswoud F 23 naar Zuidlaren; Catharina de Boer. R.K., van Ven huizen naar Zuideind D 4; Aaltje Waterdrinker, weduwe van A. Moeyes, N.H., van Heiloo naar Gouwe H 6; Mar garetha Maria Appel, R.K., van Spanbroek naar Kerke- laan C 22; Jochem Groen, N.H., van Norg naar Aarts woud F 23a; Aaltje Bakker, weduwe van Teunls Trappel, van Andijk naar Gouwe H 26; Jacob Raven, N.H., van Zijpe naar Aartswoud G 9; Dirk Vink, N.H., van Aven- horn naar Kerkelaan C. no. 51; Johanna Marie Bierste ker, R.K., van Obdam naar Weere K 11; Cornelis Reyerus Nicolaas de Boer, geen, van Leiden naar Noordelnd D 53. KOEG R AS JULIANADORP. Een driedaagach uitstapje. De leerlingen van de hoogste klasse en diegenen die April jj. de O. L. school verlieten, hebben op 1, 2 en 3 Augustus een uitstapje gemaakt onder leiding van het Hoofd der school, den heer I. J. Schroevors en een tweetal onderwijzeressen. De kinderen had den hiervoor zelf gespaard en het ontbrekende is uit andere middelen daaraan toegevoegd, terwijl de Ouderconnmissie en anderen zich hiervoor interes seerden, zoodat het reisje in elk opricht kon door gaan. Maandagmorgen jl. vertrokken allen per auto van hier om te Den Helder met den sneltrein van half acht de reis te aanvaarden. Het doel van de spoor- reis was Ede, waar intrek genomen werd in het Jeugdgebouw van „V.S.V.", waar men te ongeveer half twaalf aankwam. Na eerst gerust en gegeten te hebben, werd in de onmiddellijke omgeving in de bosschen gewandeld en een en ander verkend en ver volgens de gewone dagorder afgewerkt. Bij het naar hed gaan natuurlijk de grootste pret, de jongens en de meisjes afzonderlijk in een slaapzaal, maar toch een groot gezelschap. Na goed gerust te hebben, werd den 2en dag een wandeltocht ondernomen;... de ze is gegaan door de bosschen „De Zijselt" naar de Renkumsche Beek. De speeltuin „De Nol in het Bosch" werd bezocht en buiten gepicnict. Over Ren- kum, Veluwezoom werd naar Wageningen gewan deld. Met de gierpont aan Lexkensveer werd even overgestoken naar den overkant en gekeken in de Betuwe. Toen werd weer teruggewandeld naar Wa geningen, en met de tram Ede weer opgezocht, waai de autobus allen weer naar het jeugdgebouw bracht. Er werd gegeten en de gebeurtenissen van dien dag besproken en toen weer in „de koffer". Op den dor den dag werd den Paaschberg en de Drieberger hei bezocht en toen was het weer tijd om vandaar te vertrekken, al had men daar nog geen lust in. Maar de tijd was om, en noodgedwongen werd de trein weer opgezocht, die allen in blakenden welstand weer in Den Helder terugbracht. Daar stond- den weer een tweetal leden van de Oudercommissie met auto's gereed, om het gezelschap verder huis waarts te vervoeren. Laat ik eerst nog vermelden, dat de jongens reeds den eersten avond een voetbalmatch speelden tegen hun kornuiten uit Gouda en dat zij dezen wedstrijd met 82 wonnen. Hoogst voldaan over alles wat zij gezien hadden, kwamen allen weer thuis, zonder zieken en ook de eetlust had hen niet begeven. Voor velen zal dit reisje wel in dankbare herinnering blijven, daar men op lateren leeftijd niet altijd in de gelegenheid is om dat te ondernemen. Ook het Dameszangkoor een dag er op uit. Het is nu eenmaal de tijd voor uitstapjes, en zoo trokken Woensdagmorgen de leden van het Zangkoor er met een zestal auto's op uit om een dagje te gaan Ondoorgrondelijk en schoon. Waarom Ibsen Peer Gynt naar de tropen zond. Stadjes uit de romans van Hamsun. (Bijzondere correspondentie). Hardanger Fjord, Juli 1932. Iedere fjord is een geheim. Onderzoek en weten schap hebben het niet ontsluierd, niemand weet hoe deze inhammen ontstonden. Hun schepping hangt sa men met oergesteente en eeuwig ijs. De raadselen, die hen omgeven zijn te oud en te ondoorzichtig. Uit het zelfde geslacht als de fjorden zijn de groote meeren van Oostelijk Noorwegen. Hun boden ligt honderden meters beneden het zeeniveau. Het water moet dus eens zijn omlaag gestort, een voorwereldlijk gebeuren dat men zich niet kan voorstellen. Ook de fjord zelf is gecompiceerder dan men denkt. Zijn diepste diepten bevinden zich niet in de buurt van de monding, maar wel in de smalle bochten. Wie dat wil verklaren, moet in het verleden kunnen lezen, toen de aarde nog woest en leeg was en de „geest Gods over de wateren zweefde". Wat toen gebeurde... De fjord vertelt het, maar de bijzonderheden houdt hij voor zich, alsof het een geheim betreft, dat gelijk de Nibelungen-achat ergens op den bodem verborgen ligt en nooit meer aan het licht zal komen. Dicht bij mijn fjord rijst de HardangerJÖkel op; tweeduizend meter steekt hij boven ons, menschen- kinderen, uit, de kop in de wolken. Daar, waar de fjord uitmondt, liggen de scheren, allemaal kleine rotseilandjes, een heele troep karakterlooze gezellen, die geen eerbied hebben voor het groote en ongege neerd hier en daar verspreid liggen. Vele gletschers zijn over hen heen gegaan, hebben hen klein gemaakt, glad geschuurd, rond geslepen als kiezelsteenen in den beginnen was het ijs. Maar de fjord zelf blijft een ondoorgrondelijk mooie schepping. HET OOG. Men krijgt den fjord niet goed te zien, wanneer men er als toerist voorbij vaart. Men moet hem naderen van de landzijde. Want hij bestaat immers niet alleen uit water, ook de achtergrond is een integreerend deel. Rotsen, kloven, watervallen en stortbeken, dalen en kronkelpaden dienen als het ware ons den fjord te in- troduceeren. De rots beheerscht het geheel. De paden en wegen zijn uitgehouwen in de rotsen, door rotstunnels en rotsgalerijen komt men steeds dichter bij het zil veren watervlak. Men moet zóó hoog geweest zijn, dat men alleen den Hardangerjökel nog boven zich had en niets anders om zich heen dan de woestenij van sneeuw en grauw mos. Men moet d&Ar geweest zijn, waar geen menschen wonen, waar de wind koud over de sneeuwvelden veegt, om den fjord naar waarde te kunnen schatten. Daar boven is het wit en grijs en eenzaam. Beneden zijn welige velden, de boomen zijn groen, de huizen van wit hout. Na de koele rust de warme stilte. Tusschen de stelle hellingen strekt zich de fjord uit als een glad donker oog, dat beelden op vangt en weerspiegelt. Het blauw van den hemel ligt genieten en eens een andere omgeving te zien dan de alledaagsche. Van hier nu werd eerst te Bergen gepleisterd, ver volgens Eg-mond aan Zee, waar gelegenheid was om te baden, enz. Over Castricum werd de tocht voortge zet naar Alkmaar en vandaar wéér naar Schoorl, met als vanzelfsprekend overal wat oponthoud en over Potten, enz. weer naar huis toe. Ook dit gezelschap kwam om ongeveer 9 uur hoogst voldaan en in goede conditie weer alhier te rug. Excursie naar Friesland. De cursisten van den 2-jarigen Landbouwwintercur- sus maken heden en morgen onder leiding van den heer Schroevers een excursie naar Friesland, om daar het een en ander te bezichtigen. C AHA NTSOOG Politie. Gevonden: een gouden armband. Verloren: en gouden heerenhorloge. Inlichtingen ter secretarie der gemeente. Postduif aan komen vliegen. Bij den heer S. Kooger Az. alhier is een postduif in uitgeputten toestand aangekomen. Als kenteeken staat op de ring 345 - Nurp .31 W.P.A. ZONDAG 7 AUGUSTUS 1932. NED. HERV. GEMEENTE t©: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Haara, van N. Niedorp. Barsingerhorn, geen dienst. Dirkshorn, geen samenkomst. Noordscharwoude, geen samenkomst. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Heerhugowaard, nam. 2% uur. Ds. Van den Kleboom. Burgerbrug, voorm. 10% uur, Ds. Vorstman. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug. nam. 2% uur, Ds. Witkop. Callantsoog, geen dienst. Petten, geen dienst. Kolhorn, voorm. 10% uur, Ds. Witkop. Warmenhulzen, geen dienst. Oude Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Seulijn. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hoogwoud, geen dienst. Wieringen, geen dienst. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Van Dijk. Valkkoog, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE t©: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. v. d. Veen. Nieuwe Niedorp, nam. 7% uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE t©: Schagen, voorm. 10% uur, de heer de Boer, van Am sterdam. Maandcollecte. Nam. 5% uur, de heer de Boer. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hlppolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. Langerels (Gebouw „de Vrede"), nam. 2 uur (o. t.), de heer R. Schuil, van Noordscharwoude. Schagerbrug, nam. 7% uur, Ds. Bosma. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, geen dienst. er In opgesloten, wol Ken drijven er door en als het nacht wordt, zullen de sterren lichten uit zijn donkers diepten. Hier rusten ook de kleine stadjes uit Knut Ham- suns boeken. Ze heeten nu wel niet allemaal „Segel- fors", maar het zijn toch zijn steden en zijn menschen, kleine werelden: Nordheimaund. Eidfjord, Uhlvik, enz. Zonder hen zouden vele geschiedenissen en gestalten nooit het aanzijn hebben gekregen. De plaatsen lijken veel op elkaar, lichte poppenhuis jes van hout, die er uit zien alsof men zóó op het dak zou kunnen springen. Men zou ze in zijn zak kunnen steken; een handjevol woninkjes, die men moet lief hebben, omdat ze zoo klein en aantrekkelijk zijn. Na tuurlijk hebben al die gehuchtjes hun houtzaagmolens en hotels, maar die doen hier heelemaal niet als „in dustrie" en „vreemdelingenverkeer": onder de gigan tische rotswanden, die zich verheffen als een symbool der eeuwigheid, wordt al het menschelijke zeer klein. En hier wonen de figuren uit Hamsuns werken, onberoerd door de groote wereld en haar ziekten. Hun zorgen zijn meestal van gemoedelijken aard: of buur man een vest draagt met twee „goede kanten" of een gouden tres aan zijn muts heeft gestoken. De steden aan den fjord zijn omgeven door veel vriendelijkheid, zegt Hamsun. ONTMOETING MET PEER GYNT. Op een laten middag, toen de zon bijna loodrecht neerstraalde op een van de stadjes, kwam mij de grijsaard uit Peer Gynt tegemoet. Hoe ik wist, dat hij het was, valt moeilijk te zeggen, maar dit hij het was, ia zeker, ofschoon Peer Gynt eigenlijk afkomstig is uit Dorrefjell, dat meer landwaarts ligt. Peer Gynt... plotseling ziet men den fjord als een soort natuur kracht, zijn smalle armen, zijn vele uitloopers, die zich alle uitstrekken in de richting van de wijde zee, heb ben iets wegstootends, iets afwerends en uitdrijvends. Vik beteekent bocht. Vikings waren de menschen, die in de fcocht woonden en door den fjord werden uitgedreven. Nu begrijpt men ook, waarom Ibsen zijn Peer Gynt naar de tropen heeft gestuurd: de trillende lucht der woestijn, de warme weligheid van het Zui den is de andere helft van het bestaan, de tegenstel ling. DéAr de hitte, hier de diepe en onberoerde ruw heid van het Noorden. Wonderlijk is het, dat gefantaseerde menschen soms werkelijker zijn dan het leven zelf. Zonder Peer Gynt zou men de houten huisjes, die hier en daar aan den rotswand schijnen te hangen, niet anders hebben ge zien dan als kleine, vriendelijke huisjes, die de een zaamheid eenigszins breken. Thans weet men dat ze het symbool zijn van het Noorsche vaderland en van het eigen tehuis. Zoo'n hut heeft Peer Gynt gebouwd en vergeten. Hier wacht Solvejg, de liefhebbende, de geduldige, de moederlijke. NACHT. Het is al na middernacht. De stoombooten, die nu tusschen de scheren rondvaren, worden nog steeds beschenen door het licht van de zon. die in dit jaar getijde, niet ondergaat. De horizont is rood. Aan dek ia het zoo licht, dat men nog lezen kan. Ook hier, in de schaduw van de bergwanden, is de nacht helder. He1 lijkt wel of er een licht straalt, dat niet van deze aarde Is. De straten, de huizen, alles is matwit. Men ziet duidelijk de zware wolken, die langzaam voortdrijven. Nu komt de nevel. Hij dringt de dalen binnen en om hult de rotsmuren. De heele wereld is door wolken omgeven. De eeuwigheid ls neergedaald. Geen geluid hoort men dan het regelmatige klotsen van het water. Het wordt bijna huiveringwekkend. Zou dadelijk de Troll verschijnen, de machtige en onvermurwbare geest, die de nachten van het Noorden beheerscht? Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 763 m.M. Vooruitzichten: Nog kans op regen. Temperatuur: 60 gr. F. is 16 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agfa-, Gevaert-. Lumière-, Sellofilms, 6 X 9. 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent Goedkoope en toch uitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrnklnrlchtlng. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN GRANAAT ONTPLOFT. Twee personen ernstig gewond. In een gemeente in Noord-Frankrijk is een gra naat ontploft, die nog uit den oorlogstijd stamde en in een schoorsteen terecht was gekomen. Deze schoorsteen was jaren lang niet gebruikt. Thans was echter weer vuur aangemaakt, waarop een ontplof fing volgde. Het huis werd gedeeltelijk verwoest, ter wijl twee bewoners ernstig gewond werden. NOODWEER IN BEIEREN. Boven het Inndal en het Oberland. Uit Munchen: Sedert Maandag heerscht boven een gedeelte van het Isargebied, het Inndal en het Beiersche Hoog land, een zwaar noodweer, dat door hagelbuien en wolkbreuken groote schade aanricht. In de omgeving van Bad Toelz, Fischbach en Flins- bach is de oogst geheel vernield. Bijna al het ooft werd van de boomen geslagen, terwijl door den ha gel zelfs daken van huizen beschadigd werden. Op vele plaatsen zijn beken en rivieren buiten haar oevers. HET ONGELUK MET DE VEERBOOT IN BR.-INDIë. 216 dooden. Bij het ongeluk met de veerboot te Noakhah in Oost-Bengalen, waarvan wij dezer dagen gewag heb ben gemaakt, blijken 216 menschen te zijn omge komen. Slechts 31 menschen hebben er het leven af gebracht. Tot dusver zijn nog maar 26 lijken ge borgen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7