Uit onze omgeving. Het Bergensche Bloemencorso. belangrijk gedeelte van de watersnoódslasten onthe ven geworden. Dat zij thans nog onder zware lasten gebukt gaan. is een bewijs, dat de uitgaaf voor het herstel van de dijken enorm zijn geweest en zeker niet te dragen indien niet langs den weg van het belasten van hel gebouwd en de provinciale bijdragen een verlichting voor de rechtstreeks belanghebbenden was gevonden. Intusschen mag ook niet uit het oog worden ver loren. dat als men het Zuiderkwartier zou doen bij dragen in de verdere lasten van het Noorderkwartier, men ook medezeggenschap over de besteding dor gel den zou verlangen. Daarom komt het aan de Com missie beter voor, dat vla do provinciale bijdragen e.n het overnemen van de provincie van de rest der lasten voortvloeiende uit den watersnood 1916, hetzelfde wordt bereikt. De Commissie ontkent hierbij geenszins, dat inzon derheid voor de Gemeen* j Amsterdam nog wel mo tieven zouden zijn aan te voeren, om deze onder do belastingplichtigen aan liet Hoogheemraadschap te betrekken. Amsterdam heeft groot belang bij een goodc uitvoe ring van de taak van het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier. 7. De klachten over het Hoogheemraadschap. Na vorenstaande uiteenzetting meent de Commis sie vrij kort te kunnen zijn in het bespreken der klachten, welke vernomen zijn over dé werkwijze en over liet bestaan van bet Hoogheemraadschap. De mee'st eenvoudige klacht was, dat het Hoog heemraadschap duur werkt. Voor zoover de Commis sie het thans kan heoordcelen, is dit in geen enkel opzicht juist. De taak. door Provinciale Staten aan het Hoogheemraadschap opgedragen, wordt? naar het oordeel der Commissie op wel overwogen wijze uit gevoerd. Uit. de stukken aan de Commissie verstrekt en uit. do toelichting daarbij gegeven, is verder gebleken, dat. in de administratie van het Hoogheemraadschap zeer groote vereenvoudigingen zijn aangebracht, waardoor duizenden guldens konden worden be spaard. Dit was mede mogelijk door concentratie van dc huishouding van het Hoogheemraadschap in één gebouw en door het in dienst houden van een beperkt aantal vaste, doch goede krachten, die in tijden van overstelpende werkzaamheden leiding kunnen geven. Door het. zeer groote aantal schuldpliehtigen was het mogelijk, door het opstellen van .tabellen, dc bereke ningen der omslagen zeer te vereenvoudigen en het in stukwerk laten verrichten van het schrijven der aanslagformulicren. Als voorbeeld van het duur zijn van Noorderkwar tier worden wel aangehaald de salarissen en vergoe dingen, welke aan Hoogheemraden worden verstrekt. Ofschoon deze post van geen bctcekenis is op het totaal van het budget, meent do Commissie toch dit punt te moeten hespreken, daar een verkeerde ge dachte o)i dit punt, liet vertrouwen in Hoofdingelan den en-Hoogheemraden en Dijkgraaf zou kunnen ondermijnen. IIet tegenwoordige salaris van den Dijk graaf ea de Hoogheemraden werd vastgesteld door Gedeputeerde Staten. Thans berust de bevoegdheid dezer vaststelling bij de Algemecne Verga lering van liet Bestuur onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten. De Hoogheemraden vergaderen 28 a keer per jaar. Hebben tot taak, de stukken, die vaak zeer be langrijk zijn, b.v. de technische voorstellen van den ingenieur, te bestudeeron. Bovendien hebben de Hoogheemraden huiten dc vergaderingen hun spéciale taken als lid van dc be stuurscommissie voor kasopnemingen, voor het drij ven van schouw, voor verhuringen en aanbestedin gen. /ij genieten voor deze werkzaamheden per jaar een salaris van f 1500. Voor het bijwonen der verga deringen wordt niets dan dc reis- en verblijfkosten vergóed. Voor de Hoogheemraden is door de Algemeenc Ver gadering van het Bestuur een pensioenregeling vast gesteld, welke door Gedeputeerde Staten is goedge keurd. Deze is zoodaing, dat voor elk half jaar een pensioen van f 25.wórdt betaald tot een maximum van f 1000.per jaar. Men kan dit maximum dus hereiken, indien men 20 jaar Hoogheemraad is ge weest. Doch bovendien moet men op liet tijdstip van aftreden den (>0 jarigen leeftijd hebben bereikt. Indien dit niet. het geval is. krijgt men geen pensioen. Alleen indien door Kickte Of door gebreken men voor de ver dere vervulling van zijn ambt ongeschikt is ver klaard, kan bet pensioen in werking treden, ook al is men geen 60 jaar of ouder. Daar men in den regel pas op gevorderden leeftijd iu aanmerking komt voor Hoogheemraad, zal maar zelden het volle pensioen worden bereikt. De Commissie hoopt, dat men begrijpen zal, dat het vellen van een oordcel voor haar hier beer moei lijk is. Uit eenigc stukken is haar wel gebleken., dat een goede waarneming van dit ambt, veel van den per soon vergt. Ditzelfde geldt, ook voor ambtenaren van liet Hoogheemraadschap. In het algemeen vond de Commissie deze salarissen voor dc hoogere ambte naren niet hoog. Doch. dit geldt zpowcl voor Hoog heemraden nis ambtenaren, niet uit het oog mag worden verloren, dat dc gelden, welke door het Hoog heemraadschap worden geïnd, ngkomstig zijn van hem, die zelf eejj slechten lijd doormaken, terwijl tevens in verband 'met dc daling der kosten van le vensonderhoud ook wel een wijziging in de salaris sen en vergoedingen is te motïveeren. Inzonderheid is in de Commissie cle vraag gesteld, of het wel te motivoeren is voor een hij,bofn i;kin als het zijn van Hoogheemraad toch slechts is, eeu „En de symptonen van een kneuzing hoe zijn die?" „Verandering van kleur en zwelling." „Zijn die verschijnselen in dit geval aanwezig?" „Verandering van kleur is er duidelijk waar te nemen, vooral waar de duimen in de zachte gedeelte van den arm hebben gedrukt: zwelling is er in vrij geringe mate maar ze is er toch." „Ik vermoed dat het vleesch van den een spoediger vatbaar voor deze soort kwetsuren is dan dat van den ander?" „O ja. De verandering van kleur is ten zeerste af hankelijk van den aard van de gestompte of geknepen plaats en van den liehamelijken toestand van den per soon." „Dat wil in dit geval zeggen...?" „Sir Cheville Stanbury was een buitengewoon kras man voor zijn leeftijd, die men schel ijkerwijs gesproken, nog heel wat jaren had kunnen leven. Maar hij was vijf en zeventig en zijn vleesch en spieren waren natuurlijk niet meer zoo stevig als van een man in de bloei van zijn jaren." „Bent u ervan overtuigd, dat de verkleurde plekken, de kneuzingen waar u van sprak, niet veroorzaakt kun nen zijn door den val?" „Absoluut overtuigd." „Een andere vraag: zouden ze niet na den dood toe gebracht kunnen zijn?" „Ik ben overtuigd, dat dit niet zoo is." „Maar kneuzingen kunnen toch wel na het intreden van den dood ontstaan zijn?" „Ja, dat kan. Maar alleen gedurende een bepaalden tijd." „Hoe lang Is die ongeveer?" „Circa twee uren!" „Kunt u het verschil zien tusschen een kneuzing ont staan na den dood en een die daarvóór is toegebracht? „Ongetwijfeld. Een kneuzing, ontstaan na den dood binnen het tijdsverloop, dat ik zooeven noemde, gaat ge woonlijk niet gepaard met zwelling en als men er in snijdt, vindt men maar weinig gestold bloed. De kneu zingen op de armen van Sir Cheville zijn niet na den dood ontstaan." pensioenregeling in te voeren. De Commissie acht zulks overbodig. Voor het overige is do Commissie van mecning. dat geen aanmerkingen over de wijze waarop het Hoogheemraadschap <le zaken beheert, zijn te ma ken, integendeel, de Commissie heeft menigen in druk gekregen, dat de leiding en het personeel uit muntend voor hun taak zijn berekend en de gelden zeer zuinig worden beheerd. Nanst het duurzljn wordt nog wel het Hoogheem raadschap verweten, dat het in zijn omslagen onre delijk is. Alvorens dit punt te bespreken, wijst de commissie erop, dat men hier weder aan het ver- koerde adres is. daar niet het Hoogheemraadschap hier de schuldige zou zijn, maar de provincie. Hot is niet te ontkennen, dat men van een onrede lijke verdording van de lasten hier en daar zou kun nen spreken Zoo is het b.v. niet duidelijk, welke maatstaven de provincie heeft aangelegd bij het be palen van de jaarlijksche bijdragen der waterschap pen aan hel Hoogheemraadschap, die hun dijken en wegen bij <ln oprichting van het Hoogheemraad schap aan deze hebben moeten overdragen. Daarbij schijnt, hier en daar vrij willekeurig het bedrag te zijn vastgesteld. Voorts is Inzonderheid in de Beem ster wel de opmerking gemaakt, dat door den om slag over gebouwd en ongebouwd, ook dc Beemster en zoo zijn natuurlijk ook vele andere schuldplieh tigen te noemen, op velerlei wijze moer bijdragen aan de zeeweringen en de daarop liggende wegen. Deze opmerking slaat dan inzonderheid ook op de watcrsnoodlas'.en. doch evengoed op de lasten, welke het Hoogheemraadschap moet heffen van het ge bouwd en hel ongebouwd, om do tekorten te dekken voor'het onderhoud en het beheer van de dijken en weg. n. welke liet. van dc eerder genoemde omstreeks 2.5 waterschappen heeft overgenomen. Inderdaad is door deze regeling hét dragen der lasten over een grootcr aantal schouders in de provincie verdeeld g.'worden. Dat was ook dc bedoeling, (laar anders de kosten van het herstellen der dijken niet zou zijn te dragen geweest. Bovendien zou b.v. dc Beemster er veel nadeel van gehad hebben, indien niet tot her stel van dc schade door den watersnood in 1916 aan gebracht. zou zijn overgegaan De Beemster zou dan ongeveer een eiland zijn geweest nw' alle kwade gevolgen van dien voor haar eigen dijk. De regeling is dus cenerzijds wel tc verdedigen, n.1. wat de wa- tersnodolusien betreft. Overigens wil het de Commissie voorkomen, dat zij. die hierop aanmerking maken, zich nog te veel stellen op het. standpunt, dat in de oeroude verdee- ling van de lasten voor de zeeweringen geen wijzi ging mag worden gebracht.' Dezulken zouden dan ook niet mogen pleiten, voor het meedragen van LANGEND IJ K DE LANGEND IJKER U.L.O.-SCHOOL. DE GE MEENTE BROEK OP LANGENDI.IK EN DE EXrLOlTEERENDE GEMEENTEN. Onlangs werd in een gehouden vergadering besloten, er de gemeente Broek op Langcndijk op te wijzen, dat van do 50 leerlingen, die de gemeenschappelijke U.L.O.-school te Noordecharwoude bezoeken, er 17 be- hooren tot de Ingezetenen van Broek op Langendijk, terwijl deze "gemeente geen cent bijdraagt in het ex ploitatie-tekort. Tout savoir. c'est tout pardonner. alles weten, is alles vergeven, zou hier tot op zekere hoogte van toepassing kunnen zyn. Immers, wie de genoemde cijfers beschouwt in het licht van geen-cent-bijdrage, zou onmiddellijk tot de conclusie komen van een ver- oordeeüng van den Broeker gemeenteraad, daar hjj parasiteert op het werk en het geld van anderen. Uit het laatste gemeenteraadsverslag van Broek op Lan gendijk zijn feiten aan den dag gekomen, waaruit kan worden opgemaakt, dat zij ongelijk hebben, die den gemeenteraad van Broek hier als de schuldige zouden willen aanwijzen. Inderdaad is n.1. besloten f25 por leerling in de kosten te willen biidragen. op welk besluit rooit eenig bericht is gezonden aan het be trokken gemeentebestuur. Dit is al meer dan 3 jaar '••leden en het Is toch niet vrij van hooghartigheid, als een college, in dit geval het gemeentebestuur van Noordecharwoude. zich niet verwaardigt, een antwoord te geven, waaruit kan blijken, of een gedaan voorstel al of niet wordt geaccepteerd. Als onze inlichtingen juist zijn. was eon bedrag van f 25 per leerling meer dan het gemiddelde nadeel, dat de exploitatie beliep. Alleen over het jaar 1931 was dit hooger, doch dit was het gevolg van een bijzon dere omstandigheid, n.1. het in dienst houden van een bever.' ïiüse leerkracht met een salaris van ongeveer f 2-:C0. Was deze er niet geweest, dan zou de rekening Hechts eer. tekort van f 600 hebber, beloeren, waarin dan alleen door Broek op Langcndijk f 400 zijn bij gedragen. Uit het bovenstaande blijkt, dat het gewone tekort niet zoo groot pleegt te zijn. Buitengewoon groot is het geworden door de derde leerkracht te behouden. on reparoeren «11e soorten Wollen Vv IJ L3rt?ien xieedino Kousen en Sokken look He aller fünste' Voor nieuw werk zijn wil no 1. JAAP SNOP, Zuidstraot 19, Den Helder. (Let op den gelen winkel). P S. Gratis neemt, elko bode Uw bestelling of repa ratie mc(ic. zoowel heen als terug. Amsterdam en het Zuiderkwartier in de lasten van Noord-Hollands Noorderkwartier. Verder kan worden opgemerkt, dat door dc invoe ring van dc belastbare opbrengst van dc gebouwde eigendommen een groote uitbreiding van het aan tal schuldpliehtigen is verkregen, hetgeen zeer tot verlichting van den gezamenlijken last heeft bijge dragen. Tenslotte wordt ook wel aangedrongen op ophef fing van hei Hoogheemraadschap. In voorgaande moge reeds oen antwoord op deze meening gegeven zijn. Vermoedelijk hoopt men met deze opheffing te vens de belasting, welke wordt opgelegd door het Hoogheemraadschap van de baan te krijgen, doch uit voorgaande is afdoende gebleken, dat dc provin cie dan voor het dijksbelieer en wegenonderhoud een anderen vorm zal moeten zoeken Hierbij kan opgemerkt worden, dat dc opgeheven waterschappen moeilijk weer kunnen worden ingesteld, terwijl de provincie voor het onderhoud der wegen op andere wijze een concentratie tot stand zou brengen. Voor zoover deze wegen in onderhoud zijn bij het Hoog heemraadschap, als uitvloeisel van de verplichting tot onderhoud van de waterschappen, waar hot Hoog heemraadschap hot beheer van over heeft genomen, zou de provincie zeker in het opheffen van het Hoogheemraadschap geen rede zien wijziging in dc onderhoudsplicht te brengen, zoodat dezelfde schuld pliehtigen de bijdragen zouden moeten leveren. Dat in dc afsluiting der Zuiderzee allerminst een motief ligt voor het opheffen van het Hoogheemraadschap, daar de vermindering van het dijksonderhoud slechts een klein onderdeel van de werkzaamheden van het Hoogheemraadschap uitmaakt, is in voorgaande reeds genoegzaam besproken. Bovendien dient men hierbij .wel te bedenken, dat als het Hoogheemraadschap zou komen te ver vallen, de provincie dezelfde omslagen zou blijven heffen, en misschien zelf de uitvoering van een en ander zou gaan ter hand nemen. De invloed, welke dc Ingelanden thans nog bezitten via het Hoog heemraadschap, waardoor oen zuinig beheer bevor derd wordt en hun belangen op den voorgrond staan, zou dan verdwijnen. Men dient zich hiervan terdege te overtuigen bij de provincie alvorens op opheffing van het Hoog heemraadschap aan te sturen. De Commissie hoopt mei dit rapport aan het ver langen van het Hoofdbestuur tc hebben voldaan. Do Commissie, K. KUIPER, Voorzitter. P. STAPEL Czn. A. J. WAIBOER. Ir. T. P. HUISMAN. Secr. Ook daarmee liep het ietwat vreemd. De dagelijksche besturen der 3 gemeenten wisten, dat door het hand haven van den derden leerkracht, er voor elke ge meente een grooter bedrag, en wel f 800. meer moest worden gevoteerd. Hoewel niet in de gemeenschappe lijke regeling voorgeschreven, was er toch ongetwijfeld alle aanleiding, om ook den betrokken gemeenteraden hun gevoelen over deze hoogere uitgave te vragen. Dit is niet gebeurd en nu Broek op Langcndijk niet wenscht bij te dragen over de vroegere jaren, zal dus leder der drie gemeenten, Oudkarspel. Noordscharwou- de en Zuidscharwoude, haar rekening met extra f 1000 bezwaard zien. De gemeenteraad van Broek op Langendijk heeft nu weer een aanbod van f 25 per jaar en per leerling ge daan. We zijn nu toch housch benieuwd, of daarop nu weer geen antwoord wordt gegeven. Wel betreuren we het. dat Broek niet tot de gemeenschappelijke re geling toetreedt, doch per saldo heeft het daar zelf over te beslissen. Laten ze daarom de f 25 met dank aanvaarden. NOORDSCHARWOUDE. Zaterdag. Zondag en Maandag is het kermlE tn deze gemeente en komen evenals het vorige jaar dc origineele Van Diik's Volendammers met dansmuziek in hotel „Concordia" van den heer L. Hop. Maandagavond komt in dezelfde lokaliteit de Oudkarspelsche tooneelvereeni- ging „Jong Leven" mete en mooi blijspel, zoodat den bezoekers e.en genotvollen avond wacht. (Zie adv.) GEMEENTE OUDKARSPEL. Burgerlijke stand over de maand Juli 1932. Geboren: Sieuwert Cornelis. zoon van Cornelis Voogt en Aaltje Antje Dekker: Anna Maria, dochter van Dirk Stoop en Anna Berkhout Antje. dochter van Willem Nugter en Immetje Kramer: Jan. zoon van Cornelis Vlug en Vrouwtje van Hout; Jan Enno. zoon van Pie- ter Mienes en Maartje Benit. Ondertrouwd en getrouwd: Tames Dam. 26 jaar. sla ger te Hoogwoud cn Engelina Maria Kamp. 22 jaar. Overleden: Dirk Hopman. 82 jaar. weduwnaar van Antje Vlam: Grietje Kroon. 46 jaar. echtgenoote van Pieter Kuiper (overleden te Alkmaar): Cornelis Pool, 61 jaar. echtg. van Geertje Kuiper. Loop der bevolking. Ingekomen: E. Schymiczek van Haarlem naar A 166: A. Duin. wed. J. Reik. van Heiloo naar A 275: A. Holt- man van Wijk aan Zee en Duin naar Spoorstraat A 30; H. Sloots van Opperdoes naar Spoorstraat A 18; W. Derkscma van Groningen. Vertrokken: H. Hilderraan naar Milwolda. A 134: N. Beenken naar Heerhugowaard. Basset-weg A 66; J. W. H. Labii van der Pol. naar Züpe. Dubbelebuurt E 45; M. Swager. wed. P. Kramer, naar Bergen. Kanaaldijk; A. van Eijk naar Rotterdam, Wijnstraat 29a; E. M. Kamp naar Abbekerk, Lambertschaag. EEN DOODE HAND. Hulpbehoevend door rheumatiek. Op een zeker oogenblik dacht cleze vrouw, dat ze voor goed het gebruik van haar rechterhand zou moeten missen. Maar „een zegen' in den vorm van Kruschen Salis bracht alles weer in orde. „Ik was er werkelijk slecht aan toe", schrijft zij. „Ik kon mijn huishouden niet moer doen, zoo ziek was ik door rheumatiek in armen en handen, s Nachts kon ik niet slapen doch moest vaak op staan en heet water maken om de pijnen en kram pen te stillen. Ik probeerde alle soorten medicijnen; ik masseerde cn papte, maar het bleef. Ik dacht dat ik mijn rechter handnooit meer zou kunnen gebrui ken. Ik kon niets vasthouden, geen knoop aan naaien. Ik was bang dat mijn heele urm dood zou gaan. Men raadde mij aan Kruschen Salts te nemen cn binnen drie weken had er een totale verandering plaats. Ik bleef doorgaan met het te nemen en ik ben nu zoo dankbaar voor de zegen, die ik door Kruschen Salts heb gekregen. Ik slaap nu den heelen nacht door zonder pijnen, dank zij de weldadige werking van Kruschen Salts." Mevr. J. II. Dc zes zouten in Kruschen sporen lever en nieren aan tot gezonde regelmatige werking en helpen deze organen het te veel aan urinezuur tc verdrijven, wat de oorzaak is van dc rheumatische pijnen. En wan neer het giftige urinezuur met zijn hoeveelheid naaldscherpe kristallen verdwijnt is liet niet anders mogelijk, dan dal de rheumatische pijn ook verdwij nen zal. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 10.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) ZUIDSCHARWOUDE. Als lid van het banne-bestuur is herkozen de heer T. Kostelijk te Alkmaar. De voordracht voor onderwijzeres aan de o.l. school alhier bestaat uit: 1. Mej. Verweij te Alkmaar; 2. Mej. La Maire te Wormerveer en 3. Mej. Bakker te Alk maar. De gemeenteraad is in openbare vrgadering bijeen geroepen tegen Maandag 8 Aug., s namiddags 8 uur. KO E DIJ K Ook de tuinbouwvereeniging De West te Koedijk, aan gesloten bij de L.G.C. heeft zich met algemeene stemmen verklaard voor het stopzetten der veilingen. Het bloemencorso tc Bergen N.H. nadert met rassche schreden. 10 Augustus zal Bergen weer tienduizenden in het van Reenenpark aanwezig zien. In het dorp wordt hard aan de voorbereidingen gewerkt cn vele vereent- gingen, dlo in de vereenigingsrubriek uitkomen, zijn reeds maanden bezig met den bouw van groote num mers. Duizenden bloemen zün reeds besteld en de bloemen pracht belooft Woensdag 10 Aug. onvergetelijk te wor den. De vindingrijkheid van de Bergenaren zal ook ditmaal weer vertoond worden. De samensteller van vorige suc cesnummers komt dezen keer uit met 'n groot nummer: Neptunes. God van de Zee. Men krijgt dan tc zien, Nep- tunus gekleed in het gewaad van zeegroene zijde, afge zet met zilver, in den rechterhand zijn gouden drietand, in de linker een gouden visch, terwijl hij gezeten is onder een zonnekrans in een gouden boot, die getrokken wordt door twee zwemmende zilverkleurige paarden met gou den m»nn#n «n hoeven! Het geheel is omring* oor meerminnen. en wordt voorafgegaan door meermannen als lijfwacht en verkondigers van de komst van hun heer op aarde. Wij waren in dc gelegenheid den voorbereidenden bouw van dit nummer in oogenschouw te nemen en stonden eenvoudig verbaasd over de vaardigheid en de uren opoffering, door den ontwerper daaraan besteed. Hier wordt beeldhouwerstalent geopenbaard. Een andere groep, van welks ontwerp wij kennis na men, komt uit met de voorstelling: „Diogencs de Wijze, die woonde in een vat. Hieruit kan men bewijzen, dat Wijsheid woont bij 't nat!" Ook dit nummer zal getuigen van vindingrijkheid. „Vrede door Esperanto", getypeerd door Azië, Ame rika. Australië, Afrika en Europa, zal eveneens een nummer zijn, dat in het corso de aandacht trekt oven als de voorstelling van de Klokken van Corneville, ge nomen uit de operette, die de Berger Revue en Operette club in studie heeft. Kunst na Arbeid komt uit met een nummer, voorstel lende het oud-Berger wapen met oud-Berger kleeder drachten. Een aardig nummer zal zeker zijn dat van Elsje bij cle Dwergen endat van Sneeuwwitje met de Kabouters. De Eerewacht te paard, een nummer van dertien Engelsehe ruiters, zal zeker een groot succes nummer worden, terwijl dc gymnastiekvereeniging een voorstelling zal geven van den tocht naar de stratosfeer De inschrijving tot deelname aan het corso sluit Dins dag 9 Aug. des middags 4 uur. De prijzen staan ge- etaleerd in de etalage van de garage van den heer Smulders en lokken zeker tot deelname uit. De terrein- versiering is in goede handen, terwijl het feest opge luisterd zal worden door twee muziekkorpsen, 's Avonds gratis concerten te Bergen aan Zee met als slot een grSot vuurwerk op het Mastduin. X „Was het donker of nogal helder op de heide?" „Het was een helderen avond, bijzonder helder zelfs, met een prachtigen sterrenhemel." „Liep u terug naar de Zwarte Klip?" „Niet direct. Ik ging terug tot een punt een kleine tweehonderd meter oostelijk ervan en ging daar in de heide zitten." „Hoe laat was dat?" „Dc kerkklok van Lithersdale sloeg twaalf uur toen ik daar zat een paar minuten nadat ik was gaan zitten.** ..WéAr zat u precies? Hier is een stafkaart. Probeer de plaats zoo nauwkeurig mogelijk aan te wijzen." „Daar", zei Pike na even te hebben gen. t, en met zijn wijsvinger op een bepaalde punt aanduu ad. „Dat is vlak bij het pad dat van de Zwarte Kiip naar dit huis voert, en zooals u daarnet zei, ongeveer twee honderd meter van de klip verwijderd." „Ja." „Hoe ver bevond u zich ven het pad?' „Een paar meter. Ik zat in een uitholling in het ter rein. een soort hol. als u het zoo noemen wilt. in den heuvelrand." „Misschien tien minuten." „Zat u te roöken?" „Ik rook niet." „Dus u deed niets dat de aandacht op u kon vestigen?" „Niets." ..U zat volkomen rustig in Uw holte.?" „Ik was bezig in to dommnelen. Er werd u toen door Iets wakker. „Ja. ik hoorde iemand langs het pad komen." „Uit het oosten." „En u bleef waar u was en wachtte? „Ja. Ik wachtte om te zien wie langs kwam. De ge stalte van een man werd zichtbaar: de wandelaar kwam mijn richting uit. en ging voorbij over het pad vóór mij." „En herkende u hem? Weet u wie het was?" Prike draaide zijn scherp gezicht een weinig naar het In ademlooze spanning luisterende publiek. „Het was meneer Lucas Etherton," antwoordde hij, toen langzaam en duidelijk. Wordt vervolgd. .Kunnen ?.e niet zijn veroorzaakt door het verplaatsen van het lichaam?" „Toen ik bij het lichaam kwam. was het nog niet aan geraakt; het lag nog net zooals de hoofdopziener het gevonden had. Het was niet bewogen, noch uit zichzelf, noch door iemand die er bij was geweest. Van het oogen blik af. dat het was neergevallen, moet het roerloos heb ben gelegen, daar ben Ik heel zeker van." Sindal, die zün voorraad vragen uitgeput scheen te hebbeh. ging weer zitten: Dr. Marchmont verliet de getuigenbank en werd opgevolgd door Dr. Bowlby. een bejaarde geneesheer uit Hallithwaite. die met nadruk alles "bevestigde, wat de vorige getuige had verklaard. Na hen kwam nog een derde arts uit 't district. Dr. Stephenson. een bekend chirurg, die het eveneens met de theorie van zijn collega bleek eens te zijn. Er bestond geen redelijke twijfel, verklaarde Dr. Stephenson. dat Sir Cheville van achteren was vastgegrepen en stevig vastgehouden door een persoon, die over groote spier kracht beschikte; het was de eenige conclusie, waartoe de blauwe plekken op de armen van den doode konden leiden. Deze getuige legde, nadat hij de vragen van Dr. Drayne en den coroner beantwoord had. een duidelijk verlangen aan den dag, méér te zeggen. Dit ontging den gewicksten officier van justitie niet en hij was er als de kippen bjj om daarmee zijn voordeel te doen. „Hebt u misschien ook nog een persoonlijke theorie gevormd, naar aanleiding van wat u hebt gehoord en gezien?" vroeg hij. „En zoo ja, hoe luidt die theorie?" „Ik heb met groote aandacht geluisterd naar alles wat de getuigen tot nu verklaard hebben." antwoordde Dr. Stephenson. „en ik heb mij naar aanleiding daarvan en van de uitkomsten van het medisch onderzoek, een Qpinie gevormd over hetgeen er gebeurd kan zijn. Wij hebben gehoord, dat papieren, die zich In de zakken van den overledene hadden moeten bevinden, vermist worden. Nu ben ik van meening dat twee personen bij den aanval op Sir Cheville betrokken moeten zijn ge weest: een die hem vasthield en een tweede, die de ver miste documenten uit zijn zak haalde. Het is natuurlijk niet meer dan een gissing, maar..." „Ik maak bezwaar hiertegen," viel Sindal in. terwijl hij opstond en zich naar den coroner wendde. ..Het is zooals getuige zelf zegt. niet anders dan gissing, zijn persoonlijke theorie en..." „Ik zou zeggen dat wij volkomen in staat zijn persoon lijke theoricn op hun juiste waarde te taxeeren en zie dus niet in waarom ze niet zouden mogen worden uit gesproken," antwoordde d.e coroner 'n beetje geprikkeld, „maar er is Iets anders," vervolgde hij, de andere auto riteiten aankijkend. „Er heeft zich vrijwillig een getuige aangemeld, die verklaart belangrijke inlichtingen te kun nen verschaffen. Het lijkt mij het beste hem nu direct te hooren." Etherton tikte zijn dochter op den arm. „Pike". fluisterde hij haar toe. „Die is de belangrijke getuige. Ik ben benieuwd wat er waar zal zijn van zijn verhaal en hoeveel brutale leugens hij erbij fantaseert." Aller oogen waren op Pike gericht toen hij zich met rustigen stap naar de getuigenbank begaf. Hij was na Mr. Drayne. die direct opstond om hem een verhoor af te nemen, ongetwijfeld de meest-beheerschte persoon lijkheid in de zaal. De vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie ging onmiddellijk recht op het doel af. „Hebt u gistermiddag zekere inlichtingen aan de po litie verstrekt?" was zijn eerste vraag. „Ja." „Dat is dan natuurlijk de reden, waarom u op het oogenblik hier bent. Was u Maandagnacht op de helde in de nabijheid van dit huls?" „Ja." „Wat deed u daar?" „Ik was aan het wandelen. Ik lijd den laatsten tijd nogal aan slapeloosheid: ik ben eenigszlns overwerkt. Dr. Marchmont raadde mij aan 's avond laat. voor ik naar bed. ging, een flinke wandeling te gaan maken. Dat doe ik nu den laatsten tijd: om een uur of elf ga ik uit en loop dan een uurtje over de heide." „Hoe laat ging u Maandagavond uit?" „Ik verliet mijn kamers om kwart over elf en liep over de heide tot den grooten steenhoop: toen keerde ik om en kwam terug langs de Zwarte Klip."

Schager Courant | 1932 | | pagina 14