R?ï),u Noordscharwoude. Zaterdag 6 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9119. Uit onze omgeving. HARENKARSPEL Woensdagavond vergaderde de afdeeling Dirkshorn van den Neutralen Bond in het café van den heer Swager te Dirkshorn. De Voorzitter, de heer Paarlberg, opent met een wel kom de vergadering en drukt er zijn spijt over uit, <j3t de opkomst zoo gering is. In dezen tijd toch mogen ie tuinders wel schouder aan schouder staan, i Door den secretaris, den heer J. Schouten, werden hierna de notulen voorgelezen en na een kleine wijzi ging goedgekeurd onder dank voor de te-boekstelling. Mededeeling werd gedaan dat door het bestuur een adres was behandeld van de drie arbeiders-organisa ties uit de gemeente. Het adres behelsde om een loon- standaard op te maken voor het geheele jaar. Daar het bestuur en ook andere werkgevers-organisaties den tijd er thans niet voor rijp achten, werd dit voorloopig uitgesteld. Voorzitter doet mededeeling, dat het hoofdbestuur op 6 Augustus een vergadering zal houden te Alkmaar, waar onze afdeeling twee afgevaardigden naar toe kan zenden. Tevens wordt meegedeeld door het hoofdbestuur, dat de minimumprijzen, welke in bespreking zijn met den minister, aardig beginnen te vorderen. Daar het wel lijkt of men die prijzen geheim wil hou den, zal men er op de vergadering in Alkmaar opaan dringen, om daar zoo veel mogelijk openbaarheid van te krijgen. Tevens er op aan te dringen, om zoo noodig de vei lingen stop te zetten voor die producten, welke geen loonend bestaan opleveren, zulks in overleg met den L.T.B. en de Christelijke tuindersorganisatie. De heer Schouten stelt nog iets voor, wat tamelijk ingrijpend is. n.1. om vanuit den Neutralen Bond een poging te doen bij alle groote tuindersorganisaties in Nederland, om te zamen een commissie samen te stel den. welke zich in verbinding gaat stellen met de bui- tenlandsche tuinbouworganisaties, om dan alle grenzen open te krijgen, alzoo een internationaal werk. Dus weg met alle protectie. De heer De Jong betwijfelt of wij bij onze Oostelijke buren wel succes zullen hebben, doch juicht het plan toe. Alle toltarieven zijn natuurlijk uit den booze. Tot afgevaardigden naar de vergadering te Alkmaar werden benoemd de heeren J. Paarlberg en J. Schou ten. met als plaatsvervanger de heer D. Swager. Nog werd een voorstel van het hoofdbestuur bespro ken om een demonstratie te houden in Den Haag. Dat kon hier geen ingang vinden, gezien de groote kosten en het kleine aantal leden. Een verzoek van het hoofdbestuur om de contributie te verhoogen, werd goedgevonden, gezien het groote nut daarvan, doch met dien verstande, dat de armsten vrij gesteld konden worden van die verhoogde contributie. Rondvraag. De heer de Jong stelt voor om eens een spreker uit te noodigen. welke kan inlich ten over de buitenlandsche toestanden en handelsver dragen. Werd besloten om den heer C. Borst van Oudkarspel een avond uit te noodigen, wanneer deze terug is van zijn Russischen reis. De heer Strijbis stelt nog voor. om een adres aan den raad van Harenkarspel te zer.den. met het verzoek om het voorschot van het tweede millioen zoo spoedig mogelijk uit te betalen, daar het blijkt dat er al tuin ders zijn. welke hun goedgekeurde aardappelen voor veüingsprijs van de hand doen voor levensonderhoud, wat zeer is te betreuren. Er zal geadresseerd worden. Hierna sluiting onder dank voor de aangename be spreking. V Tot Hoofdingeland van de banne Harenkarspel is Aerbenoemd de heer C Berkhouwer alhier. GEMEENTE HARENKARSPEL. Geboren: Adam Rlartinus, zoon van Pieter Danenberg en Sigaberta Jong. Aaltje, dochter van Arie Jan Veter en Maria Cornella Dam. Maarten, zoon van Bauke Hoogstra en Femmigje Reins. Petrus Cornelis, zoon van Pieter Bruin en Johanna Jong. Catharina Eva, dochter van Johannes Ruiter en Maria Wijnker. Ondertrouwd: Klaas Paarlberg en Guurtje Bijpost. Cornelis Moras en Petronella Bakker. Gehuwd: Petrus Nicolaas Raas en Antonia Fernan- da Maria Jansen. Klaas Paarlberg en Guurtje Bijpost. Overleden: Louise Doekes, oud 7 jaren, dochter van Loures Doekes en Maaike Elzlnga. Een als levenloos aangegeven kind van Johannes Dekker én Elisabeth Divera Slijkerman. LAN GEN DIJK BROEK OP LANGEN DIJK. De heer J. G. Huitema alhier slaagde voor het examen Boekhouden M.O. ZUIDSCHARWOÜDE. We vernemen, dat binnen zeer korten tijd het nieuw •lectrisch gemaal van den polder Geestmer Ambacht in gebruik zal worden genomen. In de vergadering van do afd. van den Bond van Ar beiders in het Land- en tuinbouwbedrijf is geklaagd over het steeds te laat komen, als het betreft werk te verkrijgen voor de werklooze arbeiders. Het gemeente bestuur legt blijkbaar niet voldoende ijver aan den dag Het hoofdbestuur van voornoemden bond heeft het ge meentebestuur op een en ander gewezen. In den voormaligen manufacturenwinkel van den heer G. Keizer zal door den heer Jb. Blokker een groen- tenwinkel worden geopend. Binnen enkele dagen zal het uitdiepen van de Voor burggracht gereed zijn. Dat dit uitbaggeren niet noode- loos geschiedde, blijkt wel uit het feit, dat het water op sommige plaatsen slechts een diepte had van 1 M. Voor de scheepvaart is dit te weinig, zoodat deze er ten zeer ste mee gebaat zal zijn. NOORDSCHARWOUDE. De beer B. Blak alhier behaalde de Hoofdacte, De heer K. Virsma, onderwijzer aan de U.L.O.-school alhier is in gelijke functie benoemd te Groningen. De kermis. De kermis is dit jaar vervroegd en zal gehouden worden op 7, S en 9 Augustus. Dc* gemeenteraad heeft, hiertoe besloten omreden op andere jaren de kermis alhier gelijk viel met do kermis te Alkmaar. Dc kermis biedt dit jaar weer het gewone aan zien. Bij den heer J. de Bakker heeft dc zweefmolen weer een plaatsje gevonden en zal zeker menige jeug dige bezoeker tot zich trekken. In het. café van den heer De Bakker is verder uit stekende dansmuziek aanwezig. Verder worden hier Woensdag kolfwedstrijden gehouden. In hotel „Concordi zijn ook dit jaar weer de Van Dijk's origineele Volendammers met hun schitteren de dansmuziek. .Maandagavond treedt hier de bekende Oudkarspel- sche Tooncolverecniging „Jong Leven' op met een mooi blijspel, zoodat een mooie avond te verwach ten is. Verder heeft ook nu weer de Centraal Bioscoop standplaats gevonden naast „Concordia" en hoopt ook deze inrichting don bezoekers een mooi program ma aan to bieden. Hoewel de tijdsomstandigheden minder gunstig zijn, hopen wij toch op een prettige en gezellige kermis. (Zie voor verdere bijzonderheden de advertenties in dit nummer. OUDKARSPEL. Sportclub „Onderling Genoegen". Zondag a.s zal bovengenoemde vereeniging een sprintrit laten verrijden bij de Roskambrug. Donderdag jl. slaagde J. Langendijk, lid van bo vengenoemde vereeniging. er in om het clubrecord over 22 K.M. staande op een tijd van 38 min. 13 sec., te brengen op 37 min. 40 sec. Voorwaar een kranige prestatie, daar hij een ge middelde snelheid van ruim 35 K.M. per uur heeft gereden. LANGENDIJK. Bij de groote werkloosheid welke er in deze tuin bouwstreek heerscht, is het te begrijpen, hoe men vlast naar een of andere werkgelegenheid. Die ge legenheid doet zich de laatste dagen voor bij het zoo genaamde b'oonenafhalen De inmaakfabrieken be ginnen nl. met het inleggen van boonen. Alvorens dit kan geschieden, moeten de boonen van de „ha len" worden ontdaan. Dit werk geschiedt thuis. Bij het aankomen van wagen- of scheepsvrachten met boonen loopt hel storm van vrouwen en kinderen om eenige zakjes machtig te worden. Er kan dan weer wat, al is het niet veel, worden verdiend. En die verdiensten zijn zoo welkom en zoo hoog noodig in deze moeilijke tijden, 't Is te hopen, dat er veel door de fabrieken wordt ingemaakt. Aan de heden gehouden bloembollenveiling was de aanvoer geringer, de kooplust zwakker, de stem ming lusteloozer en de prijzen lager. De heer B. Blok, onderwijzer aan de R.K. Jongens school te Noordscharwoude, slaagde voor het exa men hoofdacte. De heer J. G. Huitema te Broek op Langendijk, slaagde voor het examen Boekhouden M.O. BROEK OP LANGENDIJK. Op de Vrijdag gehouden bloembollenveiling was de aanvoer pl.m. 3'-. millioen stuks. De handel was niet graag. Alleen de groote maten brachten tamelijk goede prijzen op. De kleinere soorten waren goedkoo- per. Er is veel opgehouden. De volgende prijzen zijn besteed: Flamingo f 0.45—1.30. Witte Valk 1.40—2.90, Ingles combe Yellow 0.40—1.50, Duc de Berlin 0.30—1,10, Bartigon 0.500.80. Prinses Elizabeth 0.151.45. Cop land f 0.201.45, La Condeur f 0.50, Mr. v. Tubbergen, f 0.60. Roos van Dekema 1.451.65. Vermillioen Brll- lant i 0.70—0.75. Clara Butt 0.35—1.05. Ibis 1.30— 1.55. La Reine 0.35—1.40. Galantus Nivolus 0.60, Prid of Haarlem f 0.2A-0.75, Murillo f 0.25—1.70, Mad. Krelage 0.451.10. Farnecombe Sanders 0.151.15. Couleur Cardinal f 0.95—1.80, La Tulipe Noire 0.60, Vuurbaak f 1.05—1.30. Prins van Oostenrijk 0.50— 1..40. William Pitt .f 0.55—1.65. Generaal de Wet 0.70— 1.60, Brillant. Star 0.45—0.85. Baron de Latonay 0.45, Peach Blossom f 1.35—2.70. Cullinan 1.30—1.55, Mr. v. d. Hoeff 1.60—2.65. Hermann Schlegel 1.30. Fred. Moore 0.450.55. Calypso f 1.Mon Tresor 1.85— 2.65. Rose La Reine f 0.35. Electra 1.50—2.—, Theeroos 1 0.55—1.80. Witte Zwaan f 1.00—1.55. Prof. Rauwenhof f 0.35—0.75. Rose Grisdelin 0.60—0.90. Cramoisi Bril lant f 0.15—0.70. Diana J 0.15—0.90. Artus 0.6O—0.90. Rijzende Zon 1.25—1.35. Le Notre 1.25, Van der Neer 1.05: Centenaire 0.301.00. Prosperity 0.301.05. Gele Prins 0.75—1.75. Dubb. Galantus 1.80. Lolium Candldum 3.806.20. Allard Pierson 2.70. Tournesol f 1.35. Proserpine 1.10, Schoonoord 2.05. Rev. Ew- bank f 0.35. Lady Moor f 1.20—1.40. Vic. d'Olivera 0.95. Orange Klng f 0.751.20. Inglescombe Scarlets 0.69. Zwanenburg f 2.55. La Reine Max 1.85, Jacoba van Beleren 0.15, D. de Parma 0.90, The Faun 0.45 0.75. Couronne d'Or 0.95. Crimzon Queen 0.40, Klng of the Yellow 1.65, Breeder Dom Pedro 1.05, Inglescombe Pink 0.50. ZUIDSCHARWOÜDE. De gemeenteraad is In openbare raadsvergadering bijeengeroepen op Maandag 8 Augustus 1932, des nam. 4 uur. Bloemenmagazijn „CORONA", KONINGSTRAAT 67 - DEN HELDER, levert U alle moderne bloemstukken Telefoon 216. Postgiro 99535. HEK RH IJ GO WAARD Wegens inkrimping van de postbestelling, waardoor velen des avonds geen post meer zullen ontvangen, be staat aan het poststation alhier gelegenheid des avonds tusschen 6.15 en 6.30 N.T. brieven en couranten af te halen. Wie hiervan geen gebruik maakt, ontvangt zijn cor respondentie den volgenden morgen. Vooral voor Zaterdagsavonds is dit van belang, omdat anders de brieven en kranten blijven lig gen tot Maandags. Belanghebbenden gelieven dus van de gelegenheid tot afhalen op het hiervoren genoemde tijdstip wel gebruik te maken. Dc heer A. Ruijter, volontair ter secretarie dezer gemeente, slaagde dezer dagen voor het voorberei dend examen gemeente-administratie. Oppassen. Toen ongeveer ter hoogte van den heer Oostmoijer aan het Zuideinde van den Middenweg een luxe auto een eveneens in de richting Alkmaar gaand kleiner Fordjc wilde passccren, kwam juist van de richting Alkmaar een andere auto aanzetten, met gevolg dat op een gegeven oogenblik de drie auto's zich naast elkaar op den weg bevonden. Deze situ atie werd het kleine Ford je noodlottig, daar het zoo danig tegen een Loom werd gedrukt, dat het zoo goed als gekraakt werd. De inzittenden, een heer en een dame, kwamen er wonder boven wonder met eenige lichte ontvellingen cn kneuzingen af en konden na door Dr. Zwarteveen verbonden tc zijn in een ander voertuig hun reis voortzetten, terwijl hun wagen naar dc garage van den heer Dc Groot gesleept werd om dc noodige re paraties te ondergaan. Het water in dc kom der gemeente vertoont de laatste dagen een bijzondere kleur, afwisselend in alle schakeeringen tusschen grijs en zwart. Dat dit voor den vischstand bevorderlijk is, zal niemand durven beweren, terwijl met het verschijn sel tevens een minder aangename geur gepaard gaat. SCHOORT. ZOMERFEESTEN V.V.V. Morgen en overmorgen zullen dan de Zomerfeesten van V.V.V. alhier plaats hebben, en alles wijst er op, dat het weer een ouderwetsch en druk bezocht feest zal zijn. En waarom ook niet? 't Is hier meer de moeite dan de kosten, want het bezoek op het terrein kost slechts een enkel kwartje en hiervoor kan men alles medemaken En als het weder meewerkt is een bezoek aan Schoorl een der ware zomergenoegens. De optocht belooft iets goeds te worden. Te 1.30 uur vertrekt deze vanaf 't erf van den heer Bruijn, langs den Laanweg naar het feestterrein. De feestcommissie bekostigt een groot nummer, het bekende sprookje van ..de Gelaarsde Kat", terwijl hot Bestuur van V.V.V. .met een groep uit zal komen,demonstreeendede intocht van de toeristen van heinde en verre, in de poorten van Schoorl. Daarnaast komen dan diverse andere num mer*. Verder is het programma voor de beide dagen vol doende bekend door advertentiën en aanplakbiljetten, zoodat we de zomergasten en de vele menschen uit de omliggende plaatsen slechts dezen goeden raad willen geven: Komt vooral Zondag en Maandag naar Schoorl! Vergadering van den raad dezer gemeente ten raad- huize op Vrijdag 5 Augustus 1932. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester: secretaris de heer K. G. Reinders. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen Stukken en Mededeellngen. Ingekomen is het verslag van de Provincie Noord- Holland over 1931. het verslag van de Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar en het verslag van de com missie voor Malariabestrijding door de bevolking over 1931. Deze verslagen zullen voor de raadsleden ter Inzage worden gelegd. Van Ged. Staten de goedgekeurde suppl. begrooting welke in de vorige raadsvergadering is vastgesteld. Van het Hoofdbestuur van het Witte Kruis is een verzoek ingekomen een bijdrage te mogen ontvangen voor de ontsmettingsinrichtingen te Hilversum en Alk maar. Op voorstel van den voorzitter zal dit verzoek bij de begrooting voor 1933 worden behandeld. Van B. en W. van Jisp is een verzoek om adhaesie betuiging ingekomen aan het door dat gemeentebestuur gericht verzoek om de grootst mogelijke spoed te be trachten met een regeling inzake de steunregeling aan noodlijdende veehouders, pluimveehouders- en andere noodlijdende bedrijven. Tevens om de tarieven van het Prov. Waterleidingbedrijf en het Prov. Electriciteits- bedrijf te verlagen. Voorzitter merkte op. dat men er zonder eenige moeite nog wel een dertigtal onderwerpen aan toe kon voegen en stelde voor. dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Vervolgens worden eenige pensioensgrondslagen vast gesteld. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen betref fende de regeling van de rentebetaling der in 1931 aan tuin- en akker-bouwers verleende credieten onder ga rantie van Provincie en Gemeente. Ged. Staten hebben besloten om voor degenen, die niet in staat zullen zijn hun rente over 1932 te betalen de rente te betalen, doch met de voorwaarde dat de gemeente 30 pCt. der te betalen rente voor haar re kening neemt B. en W. stellen voor, om in principe te besluiten, de rente voor onze rekening te nemen. Spr. voegde er aan toe. dat wel zeer velen hier voor ln aanmerking zullen komen. De steunverleenlng aan den Westrieschen tuinbouw. Voorzitter deelde mede, dat van den Minister van Economische Zaken en Landbouw bericht is ingeko men, dat de Eerste Kamer het tweede millioen heeft togestaan. Tevens werd bericht, dat de betreffende stukken aan de Centrale Commissie moesten worden toegezonden. Voorzitter voegde er aan toe, dat men het liever een week eerder had gedaan. De eenige verandering in het plan van uitvoering is. dat het loon voor een arbeider en het bedrag, bestemd voor noodzakelijk levenson derhoud op f 12 is teruggebracht. Als nu die formali teiten niet hadden moeten worden vervuld, zou de uit betaling veel eerder zijn geschied. B. en W. zijn niet enthousiast dat de loonen op f 12 zijn gesteld. Van de Centrale Commissie is een schrijven ingeko men. met verzoek een plan van uitvoering en een raads besluit, waarin wordt besloten, dat de gemeente voor 30 pet. garant zal zijn, te willen opzenden. Voorzitter stelde voor. om de voorzichtigheid te be trachten, opnieuw het eens genomen raadsbesluit te bekrachtigen. Wethouder Ootjers sprak er zijn teleurstelling over uit. dat dergelijke dingen zoo lang duren. Spr. heeft er geen woorden voor. Het is niet de schuld der commis sie. doch het zal wel een verordening zijn van de hoogere autoriteiten. Spr. ging de geschiedenis der credieten nog eens na en wees er op, dat men bij de uitbêtaling van het eerste millioen den menschen al met eenige zekerheid heeft gezegd, dat men binnen korten tijd het tweede zou kunnen ontvangen. Het is wel treurig, dat er zoo lang moet worden gewacht. Voorzitter deelde nog mede, dat het saldo bij de Boe renleenbank voldoende is om het benoodlgde bedrag van pl.m. f 8000 tc betalen. Aldus beslofen. Voorzitter deelde mede, dat eenige missives zijn ter inzage gelegd van de Commissie voor de Aardappelen- ziekte van verleden jaar. Voorzitter doet mededeeling, van de gehouden verga- dering te Hoorn, waar de noodzakelijkheid werd be sproken. dat een commissie werd benoemd uit de ge meentebesturen, welke den Minister moest overtuigen, dat directe steun aan de tuinders geboden is. Er is ook adhaesie betuigd aan de audiëntie bij den Minister van de verschillende tuinbouworganisaties. Unaniem was men van meening, dat veel nuttige arbeid kon worden verricht en dat op hetzelfde aambeeld moest worden gehamerd als de organisaties. Ook zul len de werkloosheidsvraagstukken onder de oogen wor den gezien. De commissie bestaat uit de burgemeesters van Obdam. Grootebroek, Andjjk, Blokker en Broek op Langendijk. Den Minister zal worden verzocht van terugwerken de kracht een regeling in het leven te roepen, hetzij door middel van minimumprijzen of andere steunmaat regelen. Voor de te maken kosten wordt een bijdrage gevraagd van 1 cent per inwoner, welke wordt ver leend. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken is be richt ingekomen, dat de steunregeling voor de werk looze tuinbouwarbeiders is verlengd, terwijl de steunrege ling voor de transportarbeiders is goedgekeud voor 't tijdvak van 19 Juni tot 16 Juli. De heer Kwadijk vroeg of de steunregeling der trans portarbeiders nu is afgeloopen, waarop Voorzitter ant woordde, dat het per 16 Juli j.1. afgeloopen was. Op de vraag van den heer Kwadijk of er voor de transportarbeiders weer opnieuw moest worden aan gevraagd als het noodig was, antwoordde Voorzitter, bevestigend. Als ze uitgetrokken zijn van hun werkloo- zenkassen. zal er weer een steunregeling moeten wor den aangevraagd. De heer Kwadijk vond het misschien beter voor de steuntrekkers als het werd aangevraagd over een maand. f 1000.aan het Crisiscomité. Van het plaatselijk Crisiscomité was een schrijven in gekomen, met verzoek een bedrag van f 1000 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. De voorzitter wees op het vele werk. dat door het Crisiscomité wordt gedaan. De inkomsten zijn echter niet voldoende geweest om alles te kunnen dekken en door te gaan. Door den slechten toestand zal het ter rein van het comité nog meer uitgebreid worden. B. en W. stelden daarom voor het bedrag beschikbaar te stellen. De heer J. Ootjers lichtte hierna den financieelen toestand van het comité toe en wees op de moeilijk heid, om weer bij de burgerij aan te kloppen om bij dragen. Ook spr. wees op den steeds nijpender worden den toestand. Spr. hoopte niet. dat de menschen door valsche schaamte terug worden gehouden om zich bij het Crisiscomité aan te melden. We weten allen hoe slecht het is en epr. wil.het Crisiscomité in de gelegen heid stellen iets te doen. De heer Kwadijk kan het niet helpen, maar het staat spr, niet aan dat eens f 500 en dan weer eena 1000 gulden uit de gemeentekas aan het Crisiscomité wordt gegeven. Het gemeentegeld is toch van alle ge- meentenaren. Spr. is van meening. dat het Crisis comité een Armbestuur naast het Armbestuur is. Het moet bestaan van de liefdesgaven en het gaat niet aan om het uit de gemeentekas te geven. Voorzitter antwoordde, dat het hier ging om de crisisslachtoffers, niet om de menschen. die geregeld door ondersteuning krijgen. Het verzoek wordt toe gestaan. Verzoek Neutr. Bond om wekelüksche uitkeering. Van de afd. Noordscharwoude van den Neutr. Bond voor Boeren. Land- en Tuinbouwers was een verzoek ingekomen om de tuinders wekelijksch gelden te ver strekken ter bestrijding der noodzakelijke uitgaven voor het levensonderhoud, zooals voor de waterlei ding. het gas en electrisch. Voorzitter zeide. dat men eerst wilde voorstellen, om dit adres aan B. en W. te renvoyeeren voor prae- advies, doch bij nadere beschouwing werd geoordeeld dat het prae-advies heel kort en afwijzend zou zijn. Men mag en kan geen wekelijksche ondersteuning geven. B. en W. onderschrijven den slechten toe stand, als in het schrijven weergegeven geheel en be treuren het dat zoo lang op de uitkeering van de cre dieten moet worden gewacht, Velen, die hadden gedacht., het zonder de credieten te kunnen stellen, zijn er nu ook slecht aan toe. Er is f 1000— aan het Crisis.omité gegeven om den nood te lenigen, doch het comité mag alleen in na- tura verstrekken. Spr. heeft de Prov. Griffie even wel opgebeld, en gevraagd of het absoluut was uit gesloten, dat een voorschot kon worden gegeven op de uit te betalen credieten. Doch het was mogelijk. Spr. stelde voor, om 70 van de .30 garantie der gemeente uit te betalen. Dat wordt dan een bedrag van f5600. De heer Ootjers bracht den Voorzitter een woord van dank. voor wat deze heeft gedaan. Hoe spoediger de menschen het geld ontvangen, hoe beter. De nood is hoog, doch het is jammer, dat zoo n klein gedeelte het geld ontvangt. Spr. had net zoo lief gewild, dat tweemaal zooveel menschen er van hadden geprofi teerd, doch dat zou wel een groote rompslomp geven, zooclat dit niet uit te voeren is. Ilct gaat spr. aan het hart. dat de menschen niet kunnen worden ge holpen en spr. betreurt nogmaals het lange uitblij ven der credieten. Spr. twijfelt er niet aan, dat nog andere steunmaatregelen zullen worden genomen, doch wanneer? Als het in September in de Tweede Kamer wordt aangenomen en later in de Eerste, dan duurt het nog een tijd. Ook de heer Kansen drukte zijn spijt uit. Het voorstel van den Voorzitter werd aangenomen. Door de harmonie „Excelsior" werd verzócht een plaatsje te mogen hebben voor de muziektent op het schoolplein, daar deze door het in orde brengen van het terrein voor lichamelijke oefeningen van het land moet worden verwijderd. Wordt aan B. en W. geren- voyeerd om prae-advies. Verhooging salaris Arbeidsbemiddeling. B. en W. stelden voor, het salaris van den cor respondent van de arbeidsbemiddeling van f45 op f 125 per jaar te brengen, met het oog op de vele werkzaamheden, tengevolge der groote werkloosheid. De heer Schrijver wilde iels van de arbeidsbemid deling zeggen. De arbeidsbemiddeling is hier nogal lijdelijk, de activiteit is zeer miniem, wat niet in het voordeel der gemeente en der arbeiders is. Er zou dan werk buiten de gemeente kunnen worden gekre gen, zooals in Broek b. d. Hondsbossche. Ook zou we kelijksche publiciteit der werklooze werknemers zeer goed zijn en is het adres der arbeidsbemiddeling ve len niet bekend. De Voorzitter merkte op, dat de arbeidsbemidde ling door B. en W. zeker meer werd geapprecieerd dan door den heer Schrijver. Spr. kan zich moeilijk voorstellen, dat de werkgevers niet weten, dat hier groote werkloosheid heerscht-. Spr. wijst den aanval op de arbeidsbemiddeling af. Er is meermalen veel en goed werk door den correspondent verricht. Men be leeft eigenaardige toestanden. Zooeven werd spr. me degedeeld, dat er bij een werkgever in deze gemeente een 7-tal Alkmaarsche arbeiders werken, terwijl er hier te stempelen gaan. Spr betreurde dit zeer. Door den arbeidsbemiddelaar zijn ook nog pogingen in het werk gesteld om de werkloozen in Drente aan het werk. te stellen. De voorwaarden zijn daar verre van ongunstig. Er wordt f 15 per week verdiend, met vrije kost en inwoning en éénmaal per li dagen op kosten van Rijk en gemeente naar huis. Maar het is daar aanpakken. De heer Schrijver zeide, dat de Voorzitter zijn woorden in twijfel ti'ok, doch spr. had het uit eigen ervaring. Dat geval van Drente komt niet van den arbeidsbemiddelaar, doch van een arbeider. De werk gevers zijn hier beter op dc hoogte met de arbeids bemiddeling te Alkmaar dan te Noordscharwoude. Na nog eenige bespreking over het al of niet goed werken der arbeidsbemiddeling, werd het voorstel aangenomen. Aanbieding rekeningen van het Gemeen telijk Burg. Armbestuur en Lichtbedrij- ven. Hierna wordt de gemeenterekening aangeboden, sluitende in den gewonen dienst met ontvangsten f 11S.695.1S, uitgaven f99.478.57, voordeelig saldo f 19.216.71. Voor den kapitaal dienst in ontvangsten met f75.115.75, uitgaven f 85.115.75, nadeelig saldo f 10.000.—. De rekening van het Burg. Armbestuur sloot in ontvangsten met f2592.95, in uitgaven met f2478.11, voordeelig saldo f 114.84. De rekening van de Lichthedrijven gaf een winst aan van f790.S6, voor het Gasbedrijf en voor het Electriciteitsbedrijf een winst van f 183.83%. De rekeningen zullen worden onderzocht door de heeren Duijvis, Kansen en Kwadijk. Rondvraag. De heer Kansen vroeg om wat meer toezicht op het te snel rijden van auto's en motorfietsen. Voorzitter antwoordde, dat, als er op surveillance wordt gegaan, de automobilisten het als het ware kunfen ruiken, dat. dit plaats heeft, want resulta ten neeft men nooit. De heer Kooi merkte op dat er voor den bouw van twee lokalen bij de R.K. school een architect uit Haarlem was. Waarom niet. uit de eigen gemeente? Voorzitter antwoordde, d; t het Schoolbestuur vrij was, iemand te kiezen. De heer Duives lichtte toe, dat dc heele school on der dien architect is gebouwd, zoodat men eigenlijk wel eenige verplichtingen had. De heer Kwadijk weer op het in den Raad van Koedijk beslotene, n.1. om nogmaals de verschillen de belanghebbende gemeenten en corporaties te trachten te bewegen, dat de aanleg van den weg door het Geestmerambacht mogelijk werd gemaakt. Is daarvan niets ingekomen? Voorzitter antwoordde ntkennend. De heer Kwadijk vroeg, of B. en W. het er over eens waren, waarop Voorzitter antwoordde, dat B en W. geen bezwaren hebben. Het hangt echter hoofd zakelijk op het Geestmerambacht. De heer J. Ootjers heeft niet voel hoop, de Hoofd ingelanden er voor te kunnen winnen. Spr. zou het anders zeer toejuichen. Het is een groot belang. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1932 | | pagina 17