isr. ouerido. de eerste zuiderzee- gemeente. Fa. Gebr. ROTGANS son, V.S., 4.20 M.; 4. Graber, V.S., 4.15 M.: 5. Miehirukl. Japan, 4.00 M.; 6. Castro, Brazilië, 3.90 M, Bij de 110 nieter hordenloop werd de Amerikaan Sa- ling winnaar, tijd 14.6 sec. De Engelschman Green won de 50 K.M. snelwandelen, tijd 4 uur 50 min. 10 sec. PETERS IN DEN EINDSTRIJD. Met vreugde kunnen we nu vermelden, dat wederom een vaderlander de aandacht der sportwereld op zich heeft gevestigd door zijn prestaties. De jeugdige Wim Peters, uitgezonden om Holland in de hink-stap-sprong te vertegenwoordigen, en onzen nationalen sporteer mede te helpen hooghouden, wist zich te plaatsen in de finale met een sprong van 14.93 Meter. Zeer zeker is dit iets, wat met vreugde moet worden begroet. En we moeten ook verder zien. Over 4 jaren kan 't immers zeer goed wezen, dat deze jeugdige springer, die ook dan nog in de volle kracht van zijn kunnen zal wezen, meer zal bereiken. Bezien we de sprongen van hen, die zich boven Pee- ters wisten te stellen, dan zien we, dat het verschil met den kampioen Namboe (Japan) 73 c.M. is. Dit is een groot verschil, inderdaad, maar zijn vol enthousiasme zal hem nog ver kunnen brengen. De einduitslag van het nummer hink-stap-sprong luidde: 1. en Olympisch winnaar Namboe. Japan, 15.72 Meter. Nieuw wereld- en Olympisch record. 2. Svensson, Zweden, 15.32 M.; 3. Oshida, Japan. 15.12 M.: 4. Fitzgerald. Ierland. 15.01 M.: 5. Peters. Neder land, 14.93 M.; 6. Furth, V.S., 14.88 M. de 1500 Meter. Een klinkende verassing bracht de 1500 M. omdat daar de Finnen er finaal uitgeloopen werden. De pittige Italiaan werd eerste: een schoone belooning voor een fel-bevochten kamp. De overwinning van den Italiaan mag zeker als een groote verrassing worden beschouwd, doch een nog grooter sensatie is eigenlijk het volkomen falen van de Finnen. De uitslag luidde: 1. en Olympisch winnaar Beccall. Italië, tijd 3 min. 51.2 sec. Nieuw Olympisch record; 2. Cornes, Engeland; 8. Edwards, Canada: 4. Cunningham, V.S., 5. Ny, Zwe den; 6. Hallowell, V.S. Speerwerpen. In de finale van Speerwerpen wierp de Finsche athleet Jarvinen 72.71 Meter, waarmee deze verre boven de anderen uit Olympisch kampioen werd. De einduitslag van het speerwerpen luidde: 1. en Olympisch kampioen Matti Jarvinen, Finland. 72.71 Meter. Nieuw Ol. record; 2. Sippila. Finland, 68.70 Meter; 4. Weimann, Duitschland. 68.18 Meter; 5. Bart- lett, V.S., 67.40 Meter; 6. Churchill, V.S., 68.24 Meter. Hordenloop dames. De einduitslag van de 80 Meter hordènloop voor da mes luidt: 1. Miss Dldrikson, VS., tijd 11.7 sec. Olympisch kam pioene; 2. Mis Hall, V.S.. eenige c.M. verschil: 3. Miss Clark, Zuid-Afrika. 4. Miss Shaller, V.S., 5. Miss Qebb, Engeland; 6. Miss Wilson, Canada, De 400 meter kwartfinales. In de eerste kwartfinale 400 meter hardloopen liep Carr, V.S., ln buitengewoon fraaien stijl. Hij noteerde den besten tijd, n.1. 48.4 sec. De uitslag luidde: 1. Carr, V.S., 48.4 sec.; 2. Wolters, Zuid-Afrika; 3. Golding, Australië; 4. Wilson. Canada. De vier besten uit iedere kwartfinale werden ge- Een groot verlies voor de Nederlandsche litteratuur. Gistermiddag tusschen halfeen en kwart voor een Is te Amsterdam plotseling overleden de schrijver Isr. Ouerido. Gelijk men weet werd Querido sinds korten tijd voor een zenuwaandoening in de Boerhaave-kliniek te Amsterdam verpleegd. Nadat aanvankelijk gemeld werd. dat zijn toestand wel eenige bezorgdheid baar de. kwamen al spoedig geruststellender mededeelin- gen. Het heette dat de schrijver, eenigszins over werkt, wat tot rust moest komen en dat van gevaar niet de minste sprake was. Thans is dan toch, tegen alle verwachting, deze sterke natuur, waarvan de groote vitaliteit wel een van de voornaamste kenmerken was, bezweken en een van de meest, markante figuren onder onze ojudere letterkundigen is heengegaan. Zijn heengaan is ongetwijfeld een groot verlies voor de Nederlandsche litteratuur. Voorzitter van de Vaste Commissie voor Uitbreidingsplannen in Noordholland. Tengevolge van het besluit van den Commissaris der Koningin om het Voorzitterschap dier Commis sie neer te leggen, is in diens plaats thans tot Voor zitter der Commissie benoemd de heer A. W. Michels, lid van Gedeputeerde Staten, terwijl tot plaatsver vangend Voorzitter is aangewezen de lieer Mr. D. Hudig, Secretaris-Directeur van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en Secretaris van den Stedebouwkundigen Raad te Am sterdam. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Donderdag Is mej. M. v. Falier te Haarsteeg (N.Br.) in een weide door een stier aangevallen. Het woe dende dier verwondde haar aan beenen en onderlijf, waarna zij bewusteloos bleef liggen. Na eenigen tijd hebben voorbijgangers haar gevonden. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. VECHTENDE VROUWEN. Te Amersfoort zijn Donderdagavond in en café op den Hof twee vrouwen, schoonzusters, met elkaar aan het vechten geraakt. De en bracht haar schoon zuster met een knipmes twee steken toe in borst en schouder. De wonden waren niet ernstig; op het po litiebureau heeft een gemeentegeneesheer ze verhon den. Tegen de daderes is proces-verbaal opgemaakt. HET EERSTE AMAZONEN-BATALJON. De Londensche Daily Ilerald verneemt uit Buenos Aires, dat de vrouwen in de stad San José het eer ste Paraguay'sche amazonen-bataljon hebben ge vormd, dat wil uittrekken naar de Boliviaansche grens. De dames zijn gewapend met lange kapmes sen. De recruteering voor het amazonen-bataljon wordt georganiseerd door den Meisjesbond, bestaande uit kleinkinderen van officieren van het oude Pa raguay'sche leger. Zij hebben gezworen geen poeder, geen schmink, lippenstift of andere cosmetische mid delen te gebruiken zoolang de Gran Chaco niet weer in handen van Paraguya is. KAPITAALVLUCHT UIT SPANJE. Een organisatie ontdekt. Uit Madrid: Te Madrid is een Portugeesch reiziger gearresteerd, wegens liet ongeoorloofd buitenslands brengen van Spaansch kapitaal. In aansluiting hier op werd een wijdvertakte organisatie ontdekt, die zich bezig hield met het uitvoeren van kapitaalvlucht. Men verwacht, dat boeten ten bedrage van 27 mil- lioen pesetas zullen worden opgelegd. Naar verluidt heeft koning Alfonso bijn zijn vertek uit Spanje 8 millioen pesetas meegenomen. De Hollandsche deelneming 'aan de Olympiade. Was dan het begin van de 10e Olympiade voor ons land weinig bemoedigend; kwamen de teleurstellingen over de prestaties van onze afgevaardigden steeds weer tot ons, thans heeft dan een der onzen de eer van het land op sportgebeuren hoog gehouden, waardoor onze nationale driekleur kon worden geheschen en dat ons volkslied heeft doen klinken binnen deze arena, waarop thans ontelbaar velen 't oog gevestigd houden. Van Egmond won in waarlijk mooien strijd de sprint wedstrijden, vóór den Franschman, die hem zoo zeer benaderde. Toch kunnen we. ondanks de prestaties van dezen 24-jarigen Haarlemmer niet vergeten, dat aan vele ver wachtingen de bodem werd Ingeslagen. Tot ver buiten onze landsgrenzen hield men mejuf frouw Schuurman voor de beste 100 Meter loopster en al gemeen werd zij als Olympisch kampioene gedoodverfd. Juist haar falen heeft ons zeer getroffen en natuur lijk wordt gezocht naar de factoren die haar inplaats van eerste, vierde maakten. Als we over een en ander wat dieper nadenken en aön de hand van de ons bekende gegevens en feiten alles gaan ordenen, komen we meer en meer tot de overtuiging, dat hier iets zeer bijzonders moet worden aangemerkt als reden van haar absolute falen. Mej. Schuurman zelf noemt op, dat zij op de harde baan niet goed kon loopen en voorts, dat de tijd voor haar tusschen de series en demifinales te kort was. Wij mogen geen der beide factoren te zwaar tellen. Reeds ln de series liep mejuffrouw Schuurman deze baan en véél beter dan in de demifinale. Waar ze tus schen serie en demifinale dan nog 5 kwartier rust had, meenen we ook deze tijdsruimte voldoende te moeten achten. Welke factoren dén va.n invloed waren? We vermogen het niet te weten. De kampioene liep de 100 meter in 11.4 seconde, terwijl mejuffrouw Schuurman tijdens de training deze in 11.2 sec. liep. Nu eindigde ze als 4e en mogen we dus aannemen, dat mej. Schuur- man's tijd zeker 11.6 sec. was. Dit verschil is véél te groot en moeten er dus wel ernstige factoren zijn ge weest, die dit falen hebben bewerkstelligd. Dat Chr. Berger 't niet ver heeft gebracht, behoeft ons niet te verwonderen. Wij hebben ons nooit met de hoop gevleid, dat hij als Olympisch kampioen zou kun nen worden begroet en al heeft hij, zeer sportief, z'n huid zoo duur mogelijk verkocht, zijn tegenstanders wa ren ongenaakbaar. Maar zoo gezegd, we hadden niets anders verwacht. We koesteren nu nog de hoop, dat mej. Gisolf en Wim Peeters de eer van ons land zullen hoog houden en 't genoegen mogen smaken, dat ook voor hen de fanfares zullen weerklinken! plaatst. De twaalf loopers worden dus in twee demi finales geplaatst. Tweede kwartfinale: 1. Gordon, V.S., tijd 48.6 sec.; 2. Rampling, Engeland; 3. Buechner, Duitschland; 4. BaU. Engeland. Derde kwartfinale: 1. Eastman, V.S., tijd 48.8 sec.; 2. Rinner, Oostenrijk, 3. Strandvall, Finland; 4. Stoneley, Engeland. In het landenklassement bezet Nederland de 15e plaats met 5 punten. Eerste staan de Vereenigde Staten met 80 punten. Geweldige overstroomingen in Man ds jo erije. Duizenden menschen door hongersnood bedreigd. Uit Charbin wordt gemeld, dat. Oostelijk Mandsjoe- rije door groote overstroomingen geteisterd wordt. De Soengari en andere rivieren zijn buiten haar oe vers getreden en hebben het land in wijden omtrek overstroomd. Een Japansche troepenafdeeling, die volkomen van de buitenwereld afgesneden is, moet door vlieg tuigen van proviand worden voorzien. Een troepenafdeeling van Mandsjoerijsche vrij- scharen, die eveneens afgesneden is, is aan den hon gerdood prijsgegeven, terwijl ook duizenden lieden van de burgerlijke bevolking door hongersnood be dreigd worden. Men vreest, dat de hongersnood talrijke slachtoffers zal cischen. De oogst is geheel vernield. Het verkeer op den Oost-Siberischen spoorweg is onderbroken. De aangerichte schade is nog niet te overzien. Reusachtige brand in een vleeschpakkerij. 3000 varkens, 800 koeien en 700 schapen in de vlammen omgekomen. Uit New-York wordt gemeld: Te Chicago heeft een reusachtige brand in een der groote pakkerijen gewoed. Drieduizend varkens, 800 koeien en 700 schapen zijn in de vlammen omgekomen, terwijl ook het vleesch van 2500 reeds geslachte dieren en een groo te hoeveelheid tarwe verbrand is. De aangerichte schade wordt op zes millioen dollar geschat. Een V.D.-telegram meldt nog nader, dat de hoe veelheid verbrand koren 000.000 bushel bedraagt Meer dan 300 brandweerlieden namen aan het blus- schingswerk deel. Ook eenige vleeschtreinen, die ge heel bevracht op het fabrieksemplacement voor ver zending gereed stonden, werden door de vlammen vernield. Uit de nog nadere berichten blijkt, dat zoodra werd vastgesteld, dat er voor de belendende gebouwen ge vaar bestond, groot alarm werd gemaakt en de be schikbare brandwerelicden opgeroepen, terwijl al het bluschmaterieel werd gerequireerd. Voortdurend raasden de brandweerauto's door de straten, welker signalen in de wolkenkrabbersstad duizendvoudig werden teruggekaatst. De hoog oplaaiende vlammen kleurden den hemel bloedrood en uit alle deelen der stad snelden de menschen naar de plaats van den brand; het publiek, dat zich in de omgeving verza melde, wordt op 100.000 menschen geschat. De brandweer had met groote moeilijkheden te kampen en hoewel eenige mannen door den rook ziek werden, drongen de brandweerlieden steeds weer op, om dichter bij den vuurhaard te komen. Ten slotte werd hun moeite beloond en konden zij verdere uit breiding voorkomen, doch zij konden niet verhinde ren, dat de graansilo's, waarin de brand was ont staan, geheel werden verwoest. De politie had de straten in een wijden omtrek afgezet, zoodat het blusschingswerk niet werd belemmerd. Dat komt er van... Een hond, die niet tegen het snurken van zijn baas kon. V.D. verneemt uit Schwerin: Een bakker te dezer stede heeft een hoogst onaan gename ervaring opgedaan. Hij had zijn hond met zich mee genomen in zijn slaapkamer, waar hij voor het dier een slaapgelegenheid inrichtte. De hond werd echter door het overluide snurken van den bakker zoo opgewonden, dat hij hem een stuk van zijn neus afbeet en nog eenige verwondingen toebracht. Barometerstand op Zaterdagmorgen 9 uur: 770 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 61 gr. F. is 16 gr. C. SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Kodak-, Agfa-, Gevaert-, Lumlère-, Seliofilms, 6 X 9, 60 cent. Hoogglans afdrukken, 6 X 9, 8 cent Goedkoope en toch nitstekende CAMERA'S. Ontwikkel- en Afdrukinrichtlng. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN Droevig ongeval te Maastricht. Man verdrinkt in bijzijn van zijn vrouw en kinderen. Steeds meer gaat de belangstelling der Maastricht- sche zwemliefhehbers uit naar het „strand"' aan de Maas even buiten de stad, dat den bijnaam kreeg van Klein Scheveningen. Daarheen had zich Woensdagnamiddag ook bege ven de kantoorbediende der Maastrichtsche Hypo theekbank G., die in gezelschap van zijn vrouw en beide kinderen, benevens een huurman en diens fa milie, wilde genieten van een vrijen namiddag en ter plaatse een bad nam. Tijdens het zwemmen is G. plotseling gezonken om niet mee.r boven te komen. Een zwemster poogde te vergeefs naar G. te duiken. Ofschoon men onmiddellijk pogingen tot dreggen aanwendde, slaagde men er niet in het lijk te bergen. GRIEZELIGE VONDST IN EEN ROGGEVELD. Uit Dortmund: In een roggeveld, bij Recklinghau- sen, dat men zou gaan maaien, werd 30 meter van den weg verwijderd, het reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een onbekende vrouw gevonden. Klaarblijkelijk was met een hard voorwerp de schedel ingeslagen. De politie van Recklinghausen heeft vastgesteld, dat de vermoorde een uit Dortmund stammende zi geunerin is, die bij de laatste paardenmarkt Enni- ger, in het distrie' Beckun, heeft bezocht. Verder heeft men nog geen bijzonderheden kunnen vaststel len. KERKELIJK LEVEN. ,3IJ DE WIEG VAN DE NIEUWGEBORENE STOND OOK DITMAAL WEER HET OUDE SPOOK VAN DEN RICHTING STRIJD." Blijdschap in de synode, gepaard met droe fenis en verontwaardiging. De boo-ze fee hij de wieg en waarom de fee boos was* De erfsmet van den richting-strijd. Averecht- sche kerkopbouw door middel van orthodox protest Tegen wie men protest heeft te richten. Bij al wat we reeds hebben gegeven over het gods dienstig leven in den Wieringermeerpolder, laten we hieronder nog volgen wat de kerkelijke medewerker van de N.R.Ct. daaromtrent schrijft: Tot de eerste vruchten van de drooglegging der Zui derzee behoort de Ned. Herv. geemente in de Wierin- germeer. Begrijpelijk Is, dat de Algemeenes Synode in haar zesde zitting, naar het desbetreffend verslag meldt, de stichting van deze nieuwe gemeente „met blijdschap" heeft vernomen. Is op zichzelf uitbreiding voor elke organisatie een reden tot vreugde, hoeveel te sterker moet deze voldoening zijn ln een tijd, waarin de kerk genootschappen bijna zonder onderscheid over inkrim ping klagen. Maar inzonderheid het nieuwe gebied ln de Zuider zee heeft groote verwachting gewekt. Hier is geen sprake louter van aanwas door vermeerdering van het ledental, maar men heeft de hoop gekoestterd, dat hier de toeneming van de kwantiteit met een verbetering van de kwaliteit zou gepaard gaan. Wanneer men in het vooruitzicht op het nieuwe res sort in de Zuiderzee-provincie het bekende gezang aan hief: „Behoed uw kerk, zet uit, o God, haar palen; zij kenn' eerlang geen grenzen meer", dacht men aller eerst aan den nieuwen geest, die in dit nog ongerepte gebied gelegenheid zou erlangen, zich te openbaren. De zee, zoo als zij daar voor de Inpoldering lag, met haar frlssche bries en haar zilte golven, herinnerde aan een gebied zonder muren en schotjes, aan wijdheid van ho rizon, aan or.tercpen ruimheid en onbedompte lucht, aan het ongestoord uitzicht op den hoogen heiligen he mel. Hier zou inderdaad de oude kerk haar door een niet ln alle opzichten even eerwaardige traditie geijkte palen kunnen uitzetten; hier zou zij eerlang geen gren zen tusschen de richtingen, tuschen de coterieën, tua- sch n beheer en bestuur zouden in dit land van wijde horizonten tot denkbeeldige schimmen vervagen. Niet alleen de kerk zelf, maar ook de buitenstanders hebben zich ln dit vooruitzicht verheugd. In dit blad heeft men de hoop uitgesproken, dat op dit blanco ter rein, ln dit terra nova een profeet Ezechiël aan den arbeid zou gaan, die, geen genoegen nemend met na maak van den voorhistorischen tabernakel, den meet stok ter hand zou nemen om volgens een nieuw theo rema zijn kerk naar de eischen van het heden te bou wen. Er was dus wel reden, dat de president der sy node de eerste Ned. Herv. gemeente in het Zuiderzee gebied „met blijdschap" verwelkomde. Maar helaas kon deze blijdschap niet onvermengd zijn. Bij de wieg van de nieuwgeborene stond ook dit maal weer het oude spook van den riohtingstrijd. De vloek, die het ongerepte, nauwelijks nog ademende lichaampje zou treffen. werd uitgesproken door de classis Leiden, zelfs bij deze ontroerende gelegenheid „kalt bis ins Herz hinein" terwille van het belang der straffe en strakke orthodoxie. Jacht op een bankroor Opwindende achtervolging door Stetü straten. V.D. verneemt uit Stettin: Beambten van het filiaal van de rijksbank te St tin bemerkten Donderdagmorgen een man, dio v< schillende kasloopers, van firma's, die geld afhaj den, naging en bespiedde. Toen een politieagent den man aanhield, ora identiteit vast te stellen, rukte de man zich los loste een schot op den politie-agent. waardoor echt niet de agent, maar een voetganger zwaar gewo werd. De man vluchtte in het gebouw van de ziektevj zekering, vanwaar hij over een binnenplaats in andere straat uitkwam. Hier hield hij een taxi a en dwong, met den revolver in de hand, den cha feur. hem naar het station te rijden. Inmiddels was een Ueberfali-commando geaj veerd, dat de taix achtervolgde. Men schoot op c man, die het vuur beantwoordde en een politie-ag verwondde. Eerst toen de misdadiger door een kogels was getroffen, durfde do taxi-chauffeur stoppen. Tot hun verrassing vonden de politie-beambten de taxi nog een dame uit Sellin. die op weg was ni de haven, toen de bankroover de taxi aanhie Waarschijnlijk om zich reisgeld te verschaffen h de man haar gedurende den rit onder bedreigi van zijn revolver gedwongen, hem 200 Mark te ven, die hij waarschijnlijk als reisgeld wilde bruiken. De dame kwam met den schrik vrij, terwijl de bekende naar het ziekenhuis werd overgebrac waar hij korten tijd later aan zijn verwonding overleed. Een nader Wollf-telcgram uit Stettin meldi. d de antecedenten van den aan zijn verwonding! overleden misdadager konden worden vastgesteld. Het betreft hier den 32-Jarigen Oostenrijkschi koopman Nikolaus Starnoch uit Garsten in Ooste rijk. Ongeval in het Amsterdamsche Stadioa Tijdens een wedstrijd voor nieuwelinge Tijdens de wielerwedstrijden, die Donderdagavoi in het Stadion te Amsterdam zijn gehouden, is 1 een wedstrijd voor nieuwelingen een ongeval g beurd, waarbij eenige deelnemers kwamen te va len. Zij werden naar buiten gedragen, waar de G neeskundige Dienst, die gewaarschuwd was. de no dige hulp verleende. Twee der gevallen wielrijdei de 23-jarige A. Molendijk uit Haarlem en de 23-j rige R. Vonhoff uit Amsterdam, hadden beiden et hersenschudding en een hQofdwonde bekomen, zo jJ dat zij in het Wilhelminagasthuis ter verplegii moesten worden opgenomen. De andere gevallen re ners werden ter plaatse verbonden en konden i eigen gelegenheid huiswaarts keeren. I 1 NIEUW NOODWEER BOVEN POLEN. Vier dooden, 21 zwaar gewond» Uit Warschau: In verschillendo deelen van Pol«| hebben hevige onweersbuien Donderdag opnieuj j groote schade aangericht, terwijl bovendien een via tal slachtoffers door den bliksem werd gedood 21 deels zwaar gewond werden. J i Te Kielce sloeg de bliksem in een groepje kin<»< ren, waarvan vier werden gedood. Vervloekt werd met het kindje de pee'. het de gestalte van het classiscaal bestw»' van Iloorn ten doop gehouden. De wijze, waarop deze verzo^er] het wichtje in het leven ïiiki ingeleid, had de VwjzeJ fee „met droefenis en verontwaardiging" vervuld en tij/ achtte zich verplicht ten ernstigste bU het hof vu koningin Synode „tegen dit bedrijf" te protesteeren. Een deel van het hof nam deze droefenis en v« ontwaardlging over en de blijdschap was wel van ze korten duur geweest. Met de gebruikelijke 10 tegen stemmen (de negende was blijkbaar afwezig) vo< kwam de synode ternauwenood een onverk wikkel ij procedure. Maar de aardigheid is van het geval af. De Zuiderz Is niet langer ongerept. De erfsmet van den richting strijd heeft dit nieuwe gebied reeds onmiddellijk os luisterd; de oude benepenheid met haar inkrimping v« palen en het niet anders kennen dan grenzen, hee er haar intrede gedaan. Waarover is de fee eigenlijk boos geweest? Lout< hierover: dat het classicaal bestuurv an Hoorn in zij reglementaire functie van voorlooplgen kerke raad de vrijzinnigen ds. J. C. Flscher heeft beroepen Inplaal van den orthodoxen candldaat K. O. Flnkensleper. Vax daar droefenis en verontwaardiging! De protesteerende orthodoxie, waarbij zich zelfs ooi de ethische voorstanders van Kerkopbouw, getuige e« buitengewoon felle veroordeeling van het geval in he Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur heb ben gevoegd, doet het voorkomen, of de heer Finker sleper oude rechten op deze predikantsplaats heel kunnen doen geiden. De heer Finkensieper was n.1. door een particulier orthodoxe vereeniging „Land in Zicht" als evangi list werkzaam geweest onder de tijdelijk hij de in poldering werkzame arbeiders van alle gezindtei Maar geeft dit op zichzelf eenige verplichting jegen het classicale bestuur, waarmee genoemde vereen ging, welke buiten elk kerkelijk verband werkt, tron wens nimmer eenig contact heeft gezocht? Reeds toen eenige jaren geleden door particulier organisaties als de Zuiderzee-commissie gelden wei den ingezameld, heeft de waarschuwing geklonkei dat de Kerk als officieel lichaam ten opzichte var dezen voor-arbeid zich haar vrijheid diende te waai borgen, wanneer straks het kerkelijk apparaat zol gaan functionneeren. De kerk mag zich niet bij vool baat laten vastleggen door particuliere organisatie! welke in de meeste gevallen ook nog richtingsorgani saties zijn. Bovendien heeft het orthodoxe comité „Land il Zicht" onder de tijdelijke arbeidersbevolking gewerki En deze arbeid, zoowel als de bevolking waaronde deze geschiedt, is van geheel anderen aard als d leiding van een uit de zich metterwoon vestigend en door lidmaatschap aan de Hervormde kerk vei bonden gemeente van kolonisten. Het contact van den particulieren evangelist m« de thans grootendeels weer vertrokken arbeiders pri judiceert niets ten opzichte van het pastorale wer over een zich uit nieuwe groepen allengs vormend gemeente. Is het classicaal bestuur van Hoorn als voorloopi functionneerenden kerkeraad kwalijk te nemen, dfi het dezen arbeid heeft opgedragen aan een ervare predikant, die reeds zes jaar in twee Ned. Herv. gi meenten gestaan heeft inplaats van aan een no niet in het ambt gediend hebbenden proponent? En waarom mocht deze keus niet op een vrijzinnig vallen? In de nieuwe gemeente was van een orthi doxe meerderheid geen sprake. Moest desondanks d gemeente van stond af als orthodox gelden, omdat een orthodox comité met een orthodoxen evangeli! onder de tijdelijke arbeiders heeft gewerkt? Wanneer men zijn „droefenis en verontwaardiging uit, omdat ook de Zuiderzee reeds weer onmiddellij door den richtingstrijd is verontreinigd, dan dieï men zijn protesten tegen andere personen cn lichi men te richten dan tegen het classicaal bestuur va Hoorn.

Schager Courant | 1932 | | pagina 20