Boni Allerlei. OORLOG OM EEN OERWOUD. Brood- en Koekbakkerij, Uit onze Omgeving. Ernstige vechtpartij in Den Haag. De bezuiniging van f 700.000. Marktberichten. KUDDE SCHAPEN OP DE RAILS, Boekhandelv.h. Trapman Co. Tragisch ongeval te Helmond. 8-jarig jongetje op de schietbanen dood geschoten. Een schot na het einde van den wedstrijd. Gistermiddag heeft op de schietbaan „De Helmond- sche Burgerwacht en Vrijzinnige Landstrom" gelegen in de bossclhen onder de gemeente Bakel, een tragisch ongeluk plaats gehad Een zekere J. C. uit de Heistraat, had zich met zijn les kinderen naar de schietbaan van de „Bijzondere Vrijzinnige Landstorm" begeven, waar ter gelegenheid van de kermis een schietwedstrijd gehouden werd, waar aan C. zelf ook deelnam. Hij had zijn kinderen mee genomen om hen van de straat te houden. Hij bevond zich met zijn kinderen omstreeks half een in den schiet- kuil naast den schietberg. Toen er gebeld werd ten tee- ken dat het schieten ophield, verliet C. met zijn kinderen den kuil. Plotseling klonk er nog een schot, dat het achtjarig zoontje van C. in het hoofd trof. Het ventje was op slag dood. De politie van Bakel stelt een onderzoek in. Roemeensche stad door brand vernield. Dertien menschen In de vlammen omgekomen. De Donaupost meldt uit Boekarest, dat de Roemeen sche stad Botosani door een geweldigen brand gedeel telijk is vernield. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond in de arbeiderswijk van Botosani op verschil lende plaatsen gelijktijdig brand. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen, en in een half uur tijd stonden 34 blokken huizen in brand. Er ontstond een paniek en in de verwarring lieten vele ouders zelfs hun kinderen in den steek. Dertien menschen. grooten- deels kinderen, kwamen om. Tengevolge van een ont ploffing in een brandend fabrieksgebouw werden vier brandweerlieden ernstig gewond, terwijl een vijfde naar beneden viel van de tweede verdieping. MAN GESTIKT. Door uitstroomend gas. Gistermiddag is de 62-jarige van der B., een gasfitter belast met het repareeren van een lek in een hoofd gasleiding aan de Barbarossastraat te Nijmegen door het uitstroomend gas bewdelmd geraakt. De dood was reeds Ingetreden, toen men het ongeval bemerkte. HEERHUGOWAARD VEENHUIZEN. Het is voor de leden der tooneelclub alhier gansch niet gemakkelijk om met kermis een uitvoering te geven, daar voor velen de lange, drukke werkdagen voor dien tijd een hinderpaal zijn voor instudecring der rollen en nauwgezette repetitie. Hierdoor is het wel te verklaren en eenigszins te billijken, dat de rollen er niet al te vast inzaten. Hoewel geen enkele keer een hind rlijke pauze in n snel ontsto d, deed het niet grondig kennen der rollen wel wat afbreuk aan het vlotte spel. En nu is .,De groote Nul" een blijspel in 3 bedrijven, een prachtig stuk, dat juist vlug en vlot gespeeld moet worden en aan sommige spelers hooge eischen stelt, te hooge eischen soms. j Enkele rollen vorderden wat miqiiek betrof, zeer veel van de dilettanten. Zijn allen erin geslaagd, het I gevraagde type zeer goed uit te beelden? Was juffr. i Winkler werkelijk de praatzieke dame, die ze moest voorstellen? Was Dr. Max Oelwich niet veel te kalm, 1 zat hij wel in zijn rol en wist hij alle momenten van vreugd, spanning, angst en gejaagdheid wel op de i juiste wijze weer te geven? Wij durven deze vragen niet met een volmondig ja beantwoorden. Was het eerste bedrijf wat saai van spel, later kwamen de spelers beter op dreef en hebben wij wer kelijk genoten van de aardige tooneeltjes, welke het stuk zoo rijk geeft. Alleraardigste momenten hadden wij met het sa menspel van Dr. Heinz en Prof. Gründel. De laatste vooral had een echte, leuke, goede opvatting van zijn rol, terwijl de grimeur er een reuzetype van ge maakt had. De nieuwelingen voldeden ook goed. Mej. Helena Wartenegg (weduwe) was vooral in de laatste be drijven goed op streek. Jammer, dat er niet veel publiek was. Zooveel avonden van inspanning verdienen meer belangstel ling. LANGEND IJ K De pogingen, welke worden aangewend, om werk lieden geplaatst te krijgen bij de Rijkswerkverschaf fing in Overijsel en Drente, schieten blijkbaar slecht op. Alleen uit de gemeente Broek op Langendijk zijn er enkele arbeiders te werk gesteld, doch voor de andere gemeenten is nog geen bericht gekomen, dat de arbeiders geplaatst kunnen worden. Men deelde ons mee, dat er nog bijzonder wei nig vraag is naar pootaardappelen. De voornaamste oorzaak zal wel gelegen zijn in de omstandigheid, dat men in het buitenland ook zeer weinig maakt voor de aardappelen en men dus niet zoo licht overgaat tot den aankoop van iooveel duurdere aardappelen uit het buitenland. We vernemen dat op het oogenblik een achttal tliinbouworganisaties zich hebben aangesloten bij het besluit van de vereeniging „De Toekomst" te Zuid- scharwoude, om de veilingen stop te zetten. Van verschillende visschers vernamen we, dat er met de visscherij dezen zomer geen droog brood is te verdienen. Voor een deel wordt dit toegeschreven aan de vervuiling van het vischwater, voor een an der deel, dat het Ambacht dood-gevischt raakt. Wel jammer voor de talrijke visschers, die vroeger wel geen rijk brood, maar toch een bestaantje hadden in hun bedrijf. Alles wordt gedaan om den visch- stand op peil te houden, doch blijkbaar helpt dit middel niet voldoende om een bevredigenden toe stand te verkrijgen. Tal van bouwers planten als nateelt andijvie op hun akkers. Een paar jaar heeft deze teelt vrij aardige resultaten opgeleverd; het is te hopen dat ook dit jaar gunstige resultaten worden verkregen, nu het met alle andere producten zoo bitter tegen loopt. Werden de transportarbeiders het vorige jaar zoo ernstig gedupeerd door de aardappelziekte, waar door slechts een derde deel werd verladen van het normale aantal wagens, thans zijn het de slechte prijzen, die den handel zoo zeer belemmeren. De loonen van deze arbeiders zijn daardoor buitenge woon laag. WIERINOERWAA^D De jongejuffrouw Tr. v. Ham, alhier, leerlinge aan de akschool voor Meisjes te Den Helder, is van de le naar de 2e klasse overgegaan. Een ongelijke strijd. Bijzonderheden over Bolivia en Paraguay de twee Znid-Amerlkaansche staten, die thans op voet van een dreigen den oorlog met elkaar zijn. Nadat Paraguay op 1 Augustus de mobili satie had afgekondigd, volgde den dag daar op het gelijke antwoord van Bolivia, De eerste vijandelijkheden hebben in het grensgebied reeds plaats gehad. Ieder oogenblik kan een oorlogsverklaing ver wacht worden. Precies achttien jaar geleden begon in Europa de groote oorlog, die jarenlang dood en verderf over dat werelddeel bracht. Is het nu traditie geworden, dat alle vijandelijkheden op den lsten Augustus uitbreken? Zij het ook, dat de geschiedenis van dit Zuid-Amerikaan sche conflict jaren teruggaat, dat het in het grensge bied, het oerwoud van den Gran Chaco, sedert Decem ber 1928 gist. Dergelijke gewapende conficten tusschen staten kun nen bijna altijd op economischen naijver teruggevoerd worden. Deze keer is echter het zonderlinge geval voorhanden, dat de sterkere en rijkere staat, het groo- tere gebied met betere opbrengst aan delfstoffen en met een meer ontwikkelde industrie zijn wapenen wil richten tegen een staat, die in ieder opzicht zwakker is, die minder grondgebied heeft, die armer la. En toch: de economische achtergrond van dezen ongelijken strijd vormt een probleem, van welks oplossing het leven en de verdere ontwikkeling van den sterkeren staat, Bolivia, in sterke mate afhankelijk is. Bolivia is ongeveer dertig maal zoo groot als Neder land. Maar bodemontwikkeling en bevolkingscijfers staan in geen verhouding tot deze groote oppervlakte. Uitgestrekte vlakten, met oerwoud bedekt, grenzen aan eindelooze steppen, Ilanos geheeten, die schaduw- Fascisten en communisten slaags Bur geroorlog ln een notodop. Gisteravond kregen leden van den Alg. Ned. Fascisten- bond in het gebouw van hun secretariaat aan de Park straat in Den Haag boksles van een militair in uniform. Opeens het zal een uur of 9 geweest zijn werd er „groot alarm" gemaakt en alle in het gebouw aanwezige fascisten liepen wat ze loopen konden ln de richting van de stad. De militair-lesgever gespte onderwijl de revolver om. Het bleek, dat op den Hofweg een aantal fascisten slaags geraakt was met jongelui van andere politieke pluimage vermoedelijk communisten en dat een ijverig medestander van de zwarthemden ln allerijl hulp uit het hoofdkwartier ontboden had. De politie maakte echter korte metten met den „burgeroorlog ln een note- dopj" en deelde onder de vechtersbazen enkele ferme klappen uit, de onruststokers langs Kneuterdijk, Lange Voorhout en Parkstraat voor zich uit jagende bij een achtervolging, waaraan ook een paar agenten der motor- brigade deelnamen. Elven later maakte de politie ook haar entree in het fascistische hoofdkwartier en de daar aanwe.zigen wer den gefouilleerd. Do revolver van den militair-boks* meester verhuisde hierbij spoedig in de handen van een agent van politie. Tot een uur of tien bleef de politie nog in en om het hoofdkwartier der zwarthemden doende. Nader meldt men nog aan de N. R. Ct.: De kloppartij aan den Hofweg heeft aan twee personen leelijke verwondingen bezorgd. De ongeveer 30-jarige J. W. G., en de ongeveer even oude J. M. zijn door messteken gewond en naar net ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. De toestand van M.. die een steek in den rug had gekregen, werd vrij ernstig geacht. De vechtpartij is ontstaan tusschen colporteurs van beide politieke richtingen, die communistische en fas cistische lectuur aan den man trachten te brengen. Opheffing rechtbanken en kantongerechten. De regeering heeft, naar de „Res. Bode" meldt, be sloten tot overneming van de voorstellen der commissle- Welter inzake de opheffing van zes rechtbanken tweede klasse, en wel te Roermond, Zutphen, Tiel, Dordrecht, Alkmaar en Winschoten, en tot opheffing van vijftig kantongerechte», (hieronder ook het kantongerecht te Schagen Red. 6. C.), waarvan de totale bezuiniging op ongeveer zeven ton per jaar wordt geschat. In het thans opgestelde ontwerp-justitie-begrooting zijn deze bezuinigingsmaatregelen reeds tot uitvoering gebracht Ook tot samenwerking van de beide Krijgsraden zou zijn besloten. De Krijgsraad te Den Bosch zou worden opgeheven en ondergebracht bij de rechtbank te Den Haag. Ook bij de vereenvoudiging in de procedure zou haar beslag krijgen. Hevige boschbranden in Griekenland. Reeds verscheidene slachtoffers. V.D. verneemt uit. Athene: In den Peloponesus bij Patras woeden sedert eenige dagen reusachtige boschbranden. Reeds moesten eenige dorpen worden ontruimd, terwijl andere groot gevaar liepen. Het spoorwegverkeer in het betrokken gebied is onderbroken. De branden zouden reeds verscheidene slachtoffers hebben gemaakt. Hoeveel dooden er te betreuren zijn is nog niet be kend. Militaire troepen zijn voor hulpverleening en ter deelneming aan het blusschingswerk naar liet terrein van de branden gezonden. 5.400.000 WERItLOOZEN IN DUITSCHLAND. Einde Juli waren bij de arbeidsbeurzen In het Duit sche Rijk 5.393.000 werkloozen ingeschreven. Dit is 60.000 meer dan begin Juli. Sinds half Juli zijn evenwel 90.000 mindler personen minder ingeschreven. loos, dor en onvruchtbaar als ze zijn, een haast onover- brugbaren afstand tusschen de bewoonde gebieden bren gen. De bevolking, die men op drie millioen schat, is dus zeer dun gezaaid. Ze bestaat hoofdzakelijk uit India nen en menschen van gemengd ras. Het is Inderdaad een buitengewone gewaarwording, als een stad, zooals dat met Tarija het geval is, overwegend door blanken bewoond wordt. De blanke minderheid van Bolivia is echter zeer eerzuchtig. Hun hoofdstad La Paz is een soort Zuid-Amerikaansche modelstad, een zakuitgave van de moderne Europeesche steden, die in een merk waardig tempo is geworden tot wat zij nu is. Vroeger was Cochabamba de hoofdstad, daarvoor Sucre. Die veranderingen worden verklaard door het stormachtige verleden van het land dat eerst door de werkzaam heid van Simon Bolivar tot een eenheid werd. De op- bouwarbeid was door de afgeslotenheid van het land zoo moeilijk, dat de organisatie drie of viermaal ver anderd moest worden. In tegenstelling tot den landbouw en de veeteelt, die ondanks het gedeeltelijk gunstig klimaat gering zijn gebleven, is Bolivia rijk aan delfstoffen. In de 17de eeuw leefde het land van zijn goud en zilvermijnen. Op het oogenblik brengen de koper-, tin-, lood-, bismuth en kwikzilvermijnen nog genoeg op, om den Indiaan- schen industrie-arbeiders een bestaan te verschaffen. De oppervlakte van Paraguay is een vierde deel van die van Bolivia. De bevolking bestaat uit nog geen millioen zielen; de bevolkingsdichtheid is 3.4 per vier- kante Kilometer. De eenige plaat3 van beteekenis, Asuncion aan de Paraguay-rivier ontwikkelde zich eerst in de laatste tien jaar tot een stad. Kolonisatie-pogin gen bleven in het algemeen zonder resultaat Hoewël het land genoeg mais, tabak en mate voortbrengt, ls toch van een eigenlijke industrie geen sprake. Maar Paraguay heeft één voordeel boven Bolivia, en dat voordeel weegt wellicht zwaarder dan Bolivia's rijkdommen. Paraguay staat den waterweg naar de an dere continenten open. Door den breeden, trechtervor- migen mond van de Parana zendt het zijn schepen naar alle deelen der wereld. Daardoor heeft dat kleine Pa raguay de sleutelpositie die zijn grootere concurrent Bolivia ontbeert. En van deze sleutelpositie, om deze toegang tot de zee, zal thans de strijd wellicht losbarsten. De Gran Chaco, een bergachtig oerwoud, speelt als territorium geen rol. Hij is alleen van belang, als verbinding tus schen den rivierarm van de Parana en het Boliviaansche binnenland. Bezit Bolivia eenmaal deze streek, dan kan het zijn mededinger zonder moeite overvleugelen. De strijd om het oerwoud is dus niet louter een prestige strijd, het gaat om zeer groote economische belangen. GRIEZELIGE VONDST. Kinderen graven een geraamte op. Ver moedelijk van een ici den Napoleontischen tüd gcfusiieerden officier. Naar het „Dev. DagbL' meldt, hebben op de z.g. Galgenbelt te Deventer kinderen, die daar een kuil aan het graven waren, een menschelijk geraamte gevonden. In het skelet lag een brief van perkament-papier, wel ke onderteekend was met den naam Adolf Keiler en gedateerd 16 September 1809. Vermoedelijk betreft het hier het gf.raamte van een officier die In den Napoleontischen tijd met nog eenige anderen werd gefusilleerd. Deze brief is voor onderzoek ter hand gesteld aan dr. E. Houck, directeur van het Museum De Waag te Deventer. Bij het geraamte zijn ook eer. aantal uniformknoopen en een klein ankertje gevonden. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Augustus. Aardappelen: Schotsche muizen f 11.70, bl. eigenh. f 2, roode kool f 0.600.80, gele kool f 0.600.70, vroege witte kool 0.600.80, slaboonen f 4.306.70, bloemkool I f 2.405, n f 1.50. uien: zilvernep f 7.809.70, zilver- drielingen f 3.103.40, zilveruien f 1.201.30, gele nep f 6.207.30, gele drielingen f 2.60—3.50, gele uien f 4.10 —4.60, tomaten: A f 13.70, B f 15.20—15.90, C f 12.70, OC f 4.50, druiven: Allcant. f 60.2060.60, Frankent. f 62.90. Aanvoer: 10.000 Kg. aardapelen, 17000 Kg. roode kool, 7500 Kg. gele kool, 4000 Kg. vroege witte, 425 Kg. sla boonen, 300 stuks bloemkool, 8500 Kg. tomaten, 300 Kg. druiven. NOORDSGHARWOUDE. 9 Augustus 1932. Groote Schotsche muizen f 0.901.20, Schotsche mui zen f 0.90—1.70, drielingen f 1.80—2.10, duken f 1.10, bl. eigenheimers f 1.40—1.60. spercieboonen f 5.20—6.40, zil vernep f 6.209.40, drielingen f 2.103.40, zilveruien f 0.60—1.10, gele nep f 5.60—7.20, drielingen f 3—3.60, uien f 2.202.80, kroten f 12.10, roode kool f 0.60, gew. wite kool f 0.60, gele kool f0. 600.70, alles peT 100 stuks, boswortelen f 2 per 100 bos. Aanvoer: 11600 Kg. aardappelen, 5000 Kg. spercie boonen, 34800 Kg. zilveruien, 22200 Kg. uien, 1900 Kg. kroten, 3700 Kg. roode kool, 1600 Kg. gew. witte kool, 1900 Kg.gele kool, 400 bos wortelen. WARMENHJUIZEN, 9 Augustus 1932. Schotsche muizen f 11.90, dreilingen f 1.501.70, gro ve f 1.20—1.30, bleten f 0.70—1.30. eigenheimers f 1.30— 2.10, blauwe aardappelen f 1.602, roode kool f 0.60, slaboonen f 5.606.30, zilvernep f 8.109.10, zilveruien f 0.701.10, zilverdriellngen f 2.60-3. gele nep f 5.70— 6.80, gele uien f 34, gele drielingen f 33.20. Aanvoer: 28300 Kg aardapelen, 300 KG roode kool, 1050 Kg. bieten, 8900 Kg. gel enep, 9375 Kg. zilver den, 1425 Kg. gele uien, 500 Kg. slaboonen. DEIN HELDER, 9 Augustus 1932. Afgeslagen Gom. Vischafslag: Tongen f 0.400.08, id. kleine f 0.040.01, tarbot f 4.504, per stuk; Schol I f 7.856, idem II f 2.501.00, scharren f 3.502 per kist PURMEREND, 9 Augustus 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas: 14 stapels Boerenkaas f 21, 2 stapels Goudsche kaas f 20 per 50 Kg., totaal 16 stapels, wegende 500 Kg. Handel matig. 2960 Kg. boter f 1.20 p. Kg. Vee: 704 runderen, w.o. 360 vette 68-76 cent per Kg., 236 melk- en geldekoelen f 110-225, 98 stieren. Handel runderen stug; 24 paarden f 0130, hanedl matig; 93 vete kalveren 70—90 cent, handel matig; 257 nuchtere kalveren, slacht f 518, fok f 1016, handel matig; 543 vette varkens voor de zouterij 2627 cent, voor de sladht 2731 cent per Kg., handel vlug; 102 magere var" kens f 616, handel stug; 266 biggen f58, handel stug 312 schapen f 1217,7 handel stug; 441 lammeren f 6 10, handel stug; 24 "bokken; kipeieren f 3.353.85, eend eieren f 2.40, piepkuikens 65—75 cent. Eierveillng: 17498 kipeleren a f 2.704.60, 4S4 idem b f 2.20-3, 2372 Eendeieren a f 22O-2.60. Coop. Centrale Eierveiling, 9 Augustus. Aangevoerd: 30963 eendeieren f 2.352.60, 71965 kip eieren: 70—80 Kg. f 4—4.80, 65—66 Kg. f 3.5A-3.80, 63— 64 Kg. f 3.503.70, 60-82 Kg. f 3.3(4-3.60, 58—59 Kg. f 3.20—3.50, 56—57 Kg. f 3.10—3.30, 53—55 Kg. f 2.80— 3.20, 50—52 Kg. f 2.70—3, 45—49 Kg. f 2.10—2.60. HET ERNSTIGE ONGEVAL OP DEN ONBEWAAK TEN OVERWEG BIJ ECHT. Omtrent het noodlottige ongeval op den beruch- ten onbewaakten overweg bij Echt, waarover elders in dit nummer reeds een kort bericht is opgenomen en waarbij een herder met zijn kudde schapen door den trein Roermond—Maastricht werd gegrepen, wordt nader gemeld, dat de kudde uit 240 stuks be stond. Hiervan werden 63 op slag gedood, terwijl nog 4 schapen later moesten worden afgemaakt. De her der, de 50-jarige ongehuwde L. Hendriks, uit Melick, bevond zich te midden van de dicht op elkaar ge drukte dieren aan de tegenover gestelde zijde van waar de trein naderde. Hij werd eveneens door de locomotief gegrepen en circa SO meter meegesleurd. Hij was op slag dood. Hoewel dc machinist uit alle macht remde en nog gebruik maakte van den zaad strooier, reed de trein nog ongeveer 300 meter door en kwam daarna eerst tot stilstand. Door de groote snelheid van den trein was een catastrofe niet te voorkomen. Het was ter plaatse een waar slagveld, aldus d« corr. van de „Telegraaf' te Roermond. De bloedend! lichamen der dieren, waarvan er verscheidene door* midden waren gereden, lagen over en langs de spoorbaan verspreid. De locomotief zat vol bloed. Ver schillende dieren werden over den afstand van 300 meter meegesleurd. Het uitzicht op den onbewaakten overweg is ter plaatse tamelijk goed. De kudde schapen kwam uit Melick en was op weg naar Roosteren aan de Maas, om te gaan weiden. Ter plaatse langs den spoorweg bevindt zich veel gras, waar de geheele kudde gedu rende korteren tijd had gegraasd. De herder dreef daarna de dieren met zijn beide honden den weg op en vervolgens op den overweg. Deze is iets smal ler dan den grooten weg, waardoor dc dieren, die door de beide honden waren bijeengedreven, in een dicht opeen gepakte massa op den overweg kwam. De herder bevond zich aldaar te midden der scha pen en had al zijn aandacht noodig om te voorkomen, dat de dieren zich op den spoorweg verspreidden cn heeft daardoor waarschijnlijk het naderen van den trein niet gemerkt. Ook is het mogelijk, dat hij zicfc op het laatste oogqnblik niet meer uit de dringend! massa der dieren heeft kunnen bevrijden. De beidt honden liepen om de kudde heen, niets waarschuw de voor het onheil, dat met donderend geweld nader kwam. Slechts het flikkerlicht voor den overweg toonde duidelijk, dat de trein naderde, doch de her der was reeds met zijn kudde het waarschuw!ngs- teeken, dat hem en zijn dieren had kunnen redden, gepasseerd. De beide herdershonden zorgden dat geen enkel dier ontsnapte, doch juist hun toewijding dreef vele dieren in den dood. Blatend gingen de schapen verder, totdai plotseling de sneltrein zich in het midden stortte en baas en de beide honden alsmede een groot deel der kudde in één slag doodde. Vreeselijk was die aanblik ter plaatse. Dadelijk werd begonnen met het opruimen der cadavers. De herder was inmiddels reeds naar hef gasthuis te Echt overgebracht. Kort na het ongeluk graasden de meeste dieren, dl' niet door het onheil waren getroffen, weer langs d< spoorbaan. Slechts enkele schapen lagen ter zijde van den weg en blaatten klagelijk; zij badden waarschijnlijk een klap van de machine gekregen. De trein had zee' aanzienlijke vertraging. De schapen, welke aan den landbouwer H. Frenken te Melick toebehoorden, waren niet verzekerd. Hoe verover ik een echtgenoot? De weg naar het hart van den man gaat door de lncht. Luitenant Bancu is de held van Roemenie. Hij oefent het beroep uit van vliegenier en overtreft al zijn collega's. Ettelijke records heeft hij op zijn naam. En vele dames probeeren op haar beurt dien naam op hun officieele papieren te krijgen, anders gezegd: ze willen met hem trouwen. Want Bancu is een on gehuwd aviateur en om zoo te zeggen: vrij als een vogel in de lucht. Onder de solliciteerende jonge meisjes bevond zich ook mejuffrouw Es miranda Polescu. Zij deed reeds vele maanden vergeefsche pogingen om dc aandacht van den luitenant te trekken, maar ze schoot niet erg op. Hij scheen haar niet eens te zien. Eens had zij hem^hooren verkondigen, dat het record para chute-springen voor vrouwen zoo belachelijk laag was. De vrouw, die dat verbeterde, moest wel een bij zonder mensch zijn, meende Bancu. Men begrijpt, wat het gevolg van deze uitlating was. Mejuffrouw Polescu stak zich in vliegeniersklcc- ding, bond een parachute op haar rug en nam bleek en bevend plaats achter haar aangeboden luitenant, die zelf zou sturen. Zoo dikwijls Bancu naar zijn metgezellin omkeek (met een vragende blik om tc weten te komen, of ze al hoog genoeg waren) schudde ze van neen en de luchtheld bleef zich dus steeds in stijgende lijn voortbewegen. Tenslotte begon Bancu zich te verba zen en eindelijk werd hij ongeduldig. Hij pakte de jonge dame beet en met de woorden „spring dan toch, domme gans!", gooide hij haar overboord. Op deze wijze vestigde Es miranda Polescu een nieuw record (schoon ze nog nooit eerder had ge sprongen) en langs dezen weg kreeg zij ook haar luitenant, in wier armen ze weer bijkwam, want ze was volkomen bewusteloos geweest, toen zc op de aarde arriveerde. De eerste spiegels der Eskimo's. Een jonge archaeologe, Frederica de Laguna, dia zich in opdracht, van de Universiteit van Pennsyl- vania naar Alaska had hegevein om daar onderzoe kingen. te doen, vond bij bet uitgraven van prae- historische Eskimo-nederzettingen bij Coolc Inlet de eerste spiegels der Eskimo's. Zij zijn vervaardigd uit stukken leisteen, welker gladgemaakt oppervlak met water werd bevochtigd. Dc wetenschappelijke beteekenis van deze vondst is, dat hiermee vastgesteld is, dat in Alaska, waar nu alleen Indianen-dorpen staan, duizenden jaren ge leden Eskimo's hebben geleefd. Op grond van an dere onderzoekingen neemt men nu aan, dat Alaska de Zuidelijkste streek is, die de Eskimo's ooit bereikt hebben. Te huur of te koop: Reeds jaren bestaande goede broodwinning; mooi ruim woonhuis, groot erf en schuur, gelegen te West Graftdijk. Huurprijs f8.— per week, inventaris inbegrepen. Koopsom nader overeen tc komen. Brieven H. BRUYN, Stationsstrc. Bergen, Wij hebben steeds groote voor raad van de nieuwste

Schager Courant | 1932 | | pagina 3