Landelijke Ruitersport in het Noorden. Het Pad langs de Klip Woensdag 10 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9121 Officieele meldingen. langs den hoefslag. Noord-Holland. Verslag over 1931. Alle correspondentie betrekking hebbende op deze rubriek, te zenden aan J. C. Vethman, Waardpolder, Rolhorn, TeL 25. Nadruk verboden WEDSTRIJDEN. Concours Hlppque te Heiloo, 24 Aug. PROGRAMMA VOOR HEILOO. 1. Dr. Pr. v. Afdeeltngen (W.V. pt. 86, progr. No. 6); 2. Tally-Ho; 3. Springconcours. Klasse B (W.V. pt 92 96) met oude beoordeeling- (houding en zit). Seoretari- aat: A. Schrooder, Heiloo. DEMONSTRATIES. Nieuwe Niedorp, 6 September (vervallen), Barsingerhorn, 14 Augustus. Oudkarspe!, 14 Augustus. Broek op Langendijk, 31 Augustus. Texel, 14 September. UIT TEXEL. DEMONSTRATIE DER L. R. AAN DE KOOG. Na eindelooze regenbuien brak Zaterdag elndeiyk de zon door de wolken. Een verblijdend oogenblik voor ellen, die met het weer iets hadden te maken. Zoo ook voor de L. R. „Texel", die besloten had, aan „de Koog" dien avond een demonstratie te geven. Te ongeveer half acht verzamelden de ruiters, 13 in getal, zich op een gunstig voor dit doel gelegen ter rein nabij „de Koog". De badgasten, de geheele week in hun pension gehouden door het regenweer, kwamen in groote getale opzetten. Ongeveer 6 700 aanwezigen 1 woonden de demonstratie bij. Te acht uur werd het programma aangevangen met een parade, gevolgd door afdeelingsrijden. Dat een en ander reeds dadelijk in den smaak van het publiek viel, kon men constateeren uit de luide bijvalsbetui gingen. Het daarop gereden carouesel, de stoelenrace, sigarettenrace, het springconcours, vond een dankbaar onthaal. Een gehouden collecte (er werd geen entrée gehe ven) bracht flink wat op. Een matig gesteld entrée lijkt ons voor 't vervolg beter. Het was reeds schemerig, toen door de afdeeling den afscheidsgroet werd gebracht Wij gelooven, dat dergelijke avonden wel meer ge houden kunnen worden. Temeer daar de aanwezigheid van badgasten toch voortdurend verwisselt. Voor de ruiters is dit uitkomen in 't publiek uitermate goed. Nog was veel „plankenkoorts" bij de deelnemers aan wezig, wat vooral bij den aanvang naar voren trad. Het optreden zal in deze demonstraties zeer zeker zijn goede uitwerking niet misen op a.a wedstrijden der afdeeling. Zouden wij een critische beschouwing willen geven, dan noemen wij de vertooning zeer middelmatig en hebben dit van „Texel" wel eens beter gezien. Dan moTrten wij opnoemen het veel te hard en te woest rijden bij 't springconcours. Wanneer zal dit kalmer gebeuren? Niet alleen gaat het paard hiermede ten gronde, de dressuur, houding en zit, gaan hiermede ge heel verloren. Kenners langs de lijnen zullen er het hunne van denken. Daarom: rust en kalmte. Het paard ln de hand houden het geheele parcours. Een vrij goed parcours werd gereden door de ruiters Van Santen en Koorn. Men kon bemerken dat de laatste een geduchte schraap had gekregen In het 1.1. gehouden concours te Opmeer. Koorn reed „met hal pen". Bravo! Zoo doorgaan. Niettegenstaande werd de avond een succes. Na nog eenigen tijd gezellig bijeen te hebben gezeten, begaf ieder zich door den mooien zomernacht huiswaarts. PROGR. No. 6 VOOR HEILOO, U AUG. De jury neemt plaats aan een der lange zijden op 1 midden daarvan. Binnenkomen in colonne met éénen lil. Op lange zijde tegenover de jury met éénen links en op 't mid den halthouden met tusechenruimte groet, R. H. Met eenen voorwaarts gaan en hoefslag op den rechterhand volgen (1 X rond), gewone draf (1 X rond), langs diagonaal, van hand veranderen. L. H. Op de L. H. 1 X rond in stap halthouden. Daarna de paarden met kleine pasjes verzamelen en in verkorten draf aandraven (1 X rond) uit den hoek, aan het einde der lange zijde en begin der korte zijde FEUILLETON. UIT HET ENGELSCH VAN J. 8. FLETCHER. 17. „U bent een gladde vogel, Meneer Pike. Maar u staat nu onder eede laat ik u daaraan uitdrukkelijk her inneren. Welnu, ging uw huwelijksaanzoek niet gepaard met het dreigement, dat u, als juffrouw Etherton het niet accepteerde, de politie zou inlichten over haar va ders doen en laten den vorigen nacht? Wees voorzichtig, meneer Pike!" „Zij kan het op die manier opgenomen hebben. Het was plet als een bedreiging bedoeld." „Hoe was het dan bedoeld?" „Als een overeenkomst een transactie, ais u het zoo noemen wilt" „Aha... een transactie. Dat wil dus zeggen dat juffrouw Etherton moest accepteeren en invloed op haar vader moest oefenen om u als compagnon in zijn zaak op te nemen. Als tegenprestatie zou u dan uw mond houden. Is het niet zoo, meneer Pike?" „Ieder mensch Is er op bedacht zijn eigen belang te dienen," verklaarde de ex-secretaris filozofisch. „Ik durf beweren dat u hetzelfde zou hebben gedaan." „U kunt mijn persoonlijke moraliteit er buiten laten," weerde de advocaat koel af. .Laten we ons eens tot de feiten bepalen. Juffrouw Etherton was zoo verstan dig om haar vader van uw voorstel op de hoogte te stellen en hij smeet u er zonder vorm van proces lilt," „Ik liep eruit," klonk Pike's opvatting vaai d« toe dracht •Ik vrees dat uw zintuig voor humor uiterst gebrekkig ontwikkeld is. Maar goed, u liep er uit en wandelt regelrecht naar de politie, met het verhaal, dat u zoo- Oven opgedisoht heeft. Permitteer my een vraag, me en begin der korte zijde hoofd der colonne linksom- keert. R. H. Op de R.H. 1 X rond gewone draf, 1 X rond verkorte draf 1 X rond stap halthouden. Voorwaarts gaan en in verkorte galop aanspringen (1 X rond). Verkorte draf en langs diagonaal van hand veran deren. L. H. in verkorte galop aanspringen (1 X rond), ge wone galop (2 X rond). Verkorte galop (1 X rond), verkorte draf, (1 X rond), gewone draf (1 X rond). Langs diagonaal van hand veranderen. R. H. Ggewone draf (1 X rond), stap (1 X rond); rechts front halthouden in 't midden der manége front naar de jury en Groet. UIT MIDDEN-DEEMSTER. Op 't zeer gunstig beschutte sportveld te Midden- Beemster had Zondagmiddag de demonstratie plaats van „Beijaart" met daaraan verbonden officieele wed strijden. Te 2 uur maakt „Beijaard" zijn entrée, ge volgd door een keurig caroussel, wat onder leiding stond van den heer Van Gemeren, instructeur van de L. R. Hierop volgt wel een glansnummer van den mid dag: het voltige-rijden van Mej. Veening. In een „echte circuspiste" volvoert deze jongedame eenige keurige oefeningen op het galloppeerende paard. Ongetwijfeld heeft Mej. Veening zeer veel aanleg, het nog ver te brengen met dit werk. Met heerlijke nonchalance weet zij haar figuur als het ware met het paard één te maken. Geleid door den nimmer volprezen dresseur Lijssen, ls het een zeer mooi fijn besnaard oogenblik geweest. De bloemen, Mej. Veening aangeboden bij 't einde, zijn zeer zeker welverdiend. Met dit voorbeeld voor oogen, het te volgen, het kan niet anders, onze Land. Ruitersport moet populair worden. De aandacht wordt gevraagd voor een viertal heeren die een Dressuurproef met diverse samengestelde be wegingen zeer goed naarvoren brengen. Het geheel, op fluitsignaal geleid, blijkt goed te zijn ingestudeerd. Spraken wij van één glansnummer, nog wat extra's bracht ons de heer Lijssen op „Byon". Jammer is het, dat de afteekening van de rechthoek, waarin werd ge reden, niet duidelijker was aangegeven. Byon's zeer aardige schoolgangen kwamen niet zoo tot zijn recht. Ook leek het paard wat haastig. In aanmerking geno men dat de heer Lijssen zeer weinig heeft geoefend met het paard, was het applaus wel verdiend. Dat de Land. ruiters eens wat overnemen van die rustige, soe pele handen van dezen kundlgen schoolruiter. Hoeveel dankbare paarden zou de Federatie tellen. Stoelenrace's en hindenroof verliepen tot vermaak van het publiek, op rolletjes. Hierna namen de officieele wedstrijden een aanvang en als No 1 het Patrouillespringen. Twee patrouilles komen in 't véld, waarvan „Heiloo" voor den eersten prijs in aanmerking komt. Als laatste nummer van het programma: het spring concours Klasse B. Het interessantste was hiervan wel de nimmer, falende revolver van den heer Posthuma. Er werd over 't algemeen sleoht gesprongen. Gekeurd werd alleen op fouten, gemaakt op de hindernissen (niet op houding en zit). Wel goed ook daar deze bij de mee6ten zoek was. Een zeer goed parcours zonder veel in den mond hinderen, werd gemaakt door den heer J. Boot op Nora. Er startten totaal 14 ruiters. De heer S. Olie haalde het oranjelint met „Olmina". J. Boot werd een zeer goede tweede, terwijl de derde prijs werd gehaald door J. Schenk van de L. R. „Bucepha- lus". met „Nelesoo". Ook deze zagen wij wel eens veel beter verrichtingen maken. Alles samen gevoegd een prettige demonstratie-mid dag. Mophten wij ook hier een goede raad geven: Laat de nummers zoo vlug moeelijk elkaar volgen en maak ze niet te lang. Het publiek zal u dan dankbaar zijn. Vm. UIT BARSINGERHORN. L. R. .3UCEPBLALUS". De aangekondigde domonstratle op 14 Aug. a.s. is ver- anderd in een officieele wedstrijd. Programma: Individueele Dres. Pr. No. 3 (2 ruiters); Parade: Demonstratie der L. Rijvereeniging; Handi cap Springconcours (beoordeeling op de oude wijze) (houding en zit); Patrouille-springen. Schenk. UIT SCHOORL. Maandagmiddag gaf de L. R. „West-Friesland" op het zeer fraaie sportterrein van den heer Timmerman een demonstratie. Het buitengewone mooie zomerweer had de pensiongasten in groote getale doen opkomen. De neer Pike, wanneer juffrouw Etherton had toegestemd om u als liefhebbende echtgenoot aan tenemen, zoudt u dan ook naar de politie zijn gegaan." .Neen," gaf Pike toe. „Ik ben een man van mijn woord." „Zou het u ln dit geval plotseling onverschillig zijn geweest of de waarheid omtrent den dood van Sir Cheville Stanbury aan het licht kwam?" „Dat is mijn zaak niet," sputterde Pike. „Dat wil dus zeggen dat u uit wraak hebt gehan deld?" Op deze opmerking bleef Pike het antwoord schuldig en Sindal richtte zich tot den coroner. „Ik heb dezen getuige verder niets te vragen. Maar ik stel u voor meneer Etherton en Mevrouw Stanbury als getuigen op te roepen. Meneer Etherton eerst." De coroner, die merkbaar zenuwachtig was geworden tijdens de Pike-episode, keek over zijn brilleglazen naar Etherton. toen de fabrikant naar voren kwam. ,Jk behoef u er natuurlijk niet aan te herinneren, meneer Etherton," zei hij ietwat verlegen, „dat u niet verplicht bent Iets te zeggen, dat Maar de fabrikant bespaarde hem de moeite, den waarschuwenden zin af te maken. „Ik voel me verplicht de volle waarheid te vertellen, Mr. Coroner," viel hij hem in de rede. „Naar aanleiding van wat de laatste getuige omtrent mij verteld heeft. Niets meer en niets minder. Ik geef mijn getuigenis geheel vrijwillig; ik heb niets te verbergen." Hij stond overeind in de bank, een forsche, ietwat plompe figuur en na den eed afgelegd te hebben, stak hij de handen in zijn broekzakken en wendde zich naar Sindal. „U hebt de verklaringen van den laatsten gehoord?" vroeg de advocaat. „Woord voor woord." antwoordde Etherton. „Is het waar wat hy zegt over uw aanwezigheid op de heide in den nacht van Maandag op Dinsdag?" ,Ik zou zeggen van wel," erkende de fabrikant op luchtlg-gemoedelijken conversatie-toon. „De tijd die hy opgeeft klopt. Ik moet het punt dat hij noemt, om streeks dien tyd gepasseerd zijn, op weg naar mijn fa briek. O, ja, het is volmaakt juist, wat hij beweert." „Wat deed u zoo laat daar op de heide?" „Nu de zaken dezen loop genomen hebben, ls er geen bezwaar het u te zeggen," was het antwoord. „Ik werk sinds eenigen tijd aan een uitvinding, en in verband daarmede heb ik in het geheim in Elsley een instrumentmaker zitten, die bepaalde dingen voor mij L. R. kwam niet In haar geheel uit, wat jammer was; drie van haar beste paarden en ruiters waren buiten gevecht gesteld door kreupelheid. Na een rondgang door het dorp, werd een begin ge maakt met het programma, dat geheel afweek van an dere jaren. Een zeer aardig nummer was: de vier jockey's. Jac. Schoorl met Lady gaf hierin ditmaal een zeer goede vertooning, beter dan de laatste maal in Anna Paulowna. Ook de drie anderen maakten een goede prestatie; hiermede doorgaan! Wy zullen niet alle nummers in onderdeelen behandelen. De twaalf nummers werden vlot in de twee uren afgewerkt. De demonstratie in het springen wordt geopend door Schoorl. die met „Lady" op excellente manier eenige malen de hooge hindernissen 1.15 M. springt. Over het klasse B parcours zien wij zeer goede sprongen. Goede verrichtingen zien wij van P. Brak op zyn nieuw- kocht paard. Brak heeft met dit paard zeer zeker toekomst. Met zijn goede houding en zit een mooie combinatie. Mooy springt den laatsten tyd ook beter dan voorheen: er wordt door hem met meer overtuiging gereden. Ook Mevr. A. P. C. VethmanZweedijk, met „Trotadora" komt dezen keer lang niet achteraan. Voorts kunnen wij opnoemen Mej. Na. Rens, met „Ca- tharina" nog meer dryven jongedame. Na nog een nummer afdeelingsrijden maakte de Vereenlging front voor het publiek en hiermede was de vertooning ten einde. Vm. Thans een resultaat bereikt, waarop met voldoening kan worden teruggezien. Extra-maatregelen in den Wie- ringermeerpolder. De kri tieke periode voor dezen polder moet echter nog komen. De Commissie voor de Malaria-bestrijdlng door de Bevolking in Noord-Holland, want zoo is de officieele naam. begon haar werkzaamheden in 1923 en bepaalde zich aanvankelijk tot het ontmuggen van stallen en de paraffineering van slooten, poelen en dergelijke. In 26 '27 begon de ontmugging van de huizen van malaria lijders en van de ln de onmiddellijke nabUheid gelegen woningen. Dit systeem werkt dus vijf jaar en het Ver slag getuigt, dat in dien tijd door volhardende arbeid en tactvollen strijd tegen wantrouwen, ongeloof en in dolentie op 't gebied der malaria-bestrijdlng in N.-EL een belangryke schrede voorwaarts is gedaan en een hecht fundament is gelegd voor de toekomst. Door de breed opgezette organisatie, waarin gemeen tebesturen, Witte- en Wit-Gele Kruis afdeelingen zulk een belangrijke rol vervullen, door de biyvende belang stelling en medewerking van de practiseerende artsen en niet het minst door den arbeid der propagandisten, is thans een resultaat bereikt, woarop met voldoening kan worden gewezen. Het spreekt vanzelf, dat de malaria-bestrijdlng door de bevolking op een fiasco zou moeten uitloopen, zoo zegt het Verslag, indien die bevolking in gebreke bleef. Dit is gelukkig niet het geval; belangstelling en mede werking nemen toe. In 1931 werden 12.484 gezinnen bezocht. 5602 of 44.8 pCt. waren „zelf-ontmuggers". In 148 gevallen werd toegang tot het huis gewei gerd! Daar kunnen de bewoners niet zeggen: „Wy blijven liever gezond!" Het beste zal zyn. dat dokter en propagandisten deze onverstandigen nog eens extra bewerken. De taak van deze laatsten is aldus te omschrijven: „De propagandisten, die in nauwe verbinding staan met de practiseerende artsen, krijgen van deze medici mededeeling omtrent malariagevallen, waarop zij zich zoo spoedig mogelijk begeven naar de woningen der malarialijders. Na bekomen vergunning der bewoners wordt een onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van malariamuggen. Naar gelang van den uitslag van dit onderzoek geven zij raad betreffende het weren of wel verdelgen der muggen; zoo noodig wordt de werk vervaardigt. Ik ging Maandagavond naar Elsley toe, met den trein, om een bespreking met hem te hebben, die tot half elf duurde. Het was een prachtige avond en ik besloot over de heide naar huis te wandelen. Ik ging dus om ruim half elf uit Elsley weg en moet op den tijd, die Pike noemde, twaalf uur, by het door hem aangeduide punt zyn geweest." „Hebt u Pike heelemaal niet gezien?" „Neen. absoluut niet." „Zag u iemand anders in de nabijheid van de Zwarte Klip?" „Ja Ik ontmoette Mevrouw Stanbury." „Waar?" „Net, voordat ik bij de Klip kwam op twintig dertig meter afstand ervan, naar dezen kant gerekend." „Hoe laat ongeveer had die ontmoeting plaats?" „Het moet zoowat kwart over twaalven geweest zyn." ,Zag Mevrouw Stanbury u?" „Zeker. We ontmoetten elkaar en maakten een praatje. Daarop vervolgde lk mijn weg en zij den haren." „Vond u het niet eigenaardig haar op dat uur op zoo'n eenzame plek aan te treffen?" „Natuurlijk vond ik dat, maar zy vertelde my direct dat zij naar het dorp was geweest, om een oude dienst bode van haar, die ziek was, te bezoeken." „Hoorde u wel, terwijl u met Mevrouw Stanbury praate, ongewone geluiden uit de omgeving van de Zwarte Klip?" „Geen enkel geluid en het was een heel stille nacht, dus ik zou het hebben moeten hooren. Maar behalve het slaan van de klok, in de vallei, hoorde ik niets." „Nadat u van Mevrouw Stanbury was weggegaan, begaf u zich toen naar de fabriek?" „Ja. Het was al zoo laat en ik wilde myn huisge- nooten niet in hun slaap storen: daarom besloot ik maar op mijn kantoor te gaan slapen, zooals lk wel meer doe." ,Nu de kwestie van het onderhoud met Sir Cheville. Is hetgeen Pike daaromtrent vertelde, in overeenstem ming met de waarheid?" „Vrijwel. Laat ik u de zaak mogen uiteenzetten. Ik heb handen vol geld kapitalen mag ik wel zeggen besteed aan de uitvinding, waarover ik zooeven sprak. De laatste twee jaar zijn, zooals ledereen weet, voor de textielindustrie niet byzonder rooskleurig geweest. Een jaar geleden leende ik vijf duizend pond van Sir Cheville. Er heersohte misverstand ten opzichte van den wijze gedemonstreerd. Ten overvloede bezoeken de pro pagandisten ook de omwonende gezinnen, om deze te wijzen op het gevaar van malariabesmetting en op de wenschelijkheid van geneeskundige hulp in te roepen in. die gevallen, waar een met koorts gepaard gaande on gesteldheid het optreden van malaria doet vermoeden..." Wat de geldmiddelen betreft, steunt de Commissie op subsidiën van Rijk, Provincie en Gemeenten. Het Rijk betaalt de helft der werkelijke uitgaven; de Provincie ten hoogste f 3.750 doch in geen geval meer dan de gezamenlijke gemeenten, terwijl deze jaarlijks ongeveer 1 cent per inwoner bijdragen. Hieraan onttrekken zich nog 12, n.1. Ankeveen, Edam, Egmond aan Zee, Haar- lemmerllede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Hoog woud, Kortenhoef, Nederhorst den Berg, Schellinkhout, Velsen, Weesp en Zijpe. Een van deze, n.1. Schellinkhout doet voor 1932 wel mee. 12 andere, de 4 eilanden, 5 Gooische gemeenten en. Amsterdam, Haarlem en Zandvoort vallen buiten het arbeidsveld der Commissie. In den Wieringermeerpoideiy Als nieuw gebied heeft zij er bij gekregen de Wie- ringermeerpolder. Daar is ingesteld een „Commissie voor Volksgezondheid" voor den polder in gesteld waarvan ingenieur A. Roebroek, één der drie leden van de Wileringermeerdirectie, voorzitter is. Deze commissie heeft zich bereid verklaard in samenwerking met de commissie voor Malariabestrijding door de be volking in Noord-Holland maatregelen te treffen om een. mogelijke malaria-invasie in den polder zooveel mogelijk tegen te gaan. De voorzitter formuleerde op een der vergaderingen het gevoelen der commissie op juiste wijze, toen hij sprak van „een moeilijk proefstuk dat wij moeten le veren". Van de vele factoren die het optreden van Ma laria in den Wieringermeerpolder in positieven zin kunnen beinvloeden mogen hier enkele worden ge noemd: le. de ligging van den polder in een streek van. Noord-Holland waar veel malaria voorkomt; langs een groot gedeelte van de randzone zijn infectiehaarden aan wezig, vooral in het Zuiden en het Westen; 2e. de afwezigheid van vee, waardoor de z.g. afleiding ont breekt en de mensch dus de eenige prooi van de anopheles is 3e. de geleidelijke ontzilting, waardoor wa ter van verschillend zoutgehalte ontstaat met optreden van plantaardige vegetatie; 4e. de betrekkelijk groote oppervlakte aan slooten en greppels met stagneerend water. Bulten den polder, in een zóne van ong. 2 K.M., zul len nu extra-maatregelen worden genomen om de ma laria er onder te krijgen, terwijl binnen den W i e- ringermeerpolder aldus wordt geopereerd: le. Geregeld bezoek en toezicht door den propagandist de Jong aan en ln de woonketen; verspreiding aldaar, van propaganda-materiaal, z.a. populaire vlugschriften over malalria, wandteksten enz., terwijl de keetbazen door hem zullen worden geinstrueerd omtrent het ge bruik van 9puit en flit; deze stoffen zullen voor re kening van de directie van den Wieringermeerpolder worden aangeschaft 2e. geregeld onderzoek naar de hoeveelheid en aard der muggen in de woongelegenheden; 3e. geregeld onderzoek naar het zoutgehalte van het water in de slooten en greppels (door bemiddeling van Ir. Roebroek); 4e. gaasbesCherming der arbeidersketen en loodsen in overleg met het lid der commissie, den heer G. Vos, directeur van Bouw- en Woningtoezicht te Alkmaar, ter wijl voor de In aanbouw zijnde en te stichten woningen de raam constructie dusdanig zal worden gemaakt, dat zonder ingrijpende veranderingen of hooge kosten gaas- besoherming kan worden aangebracht. In deze blijvende woningen komt dus geen gaasbe scherming, wel echter een doelmatige raamconstructie, aangezien er de voorkeur aan gegeven wordt: „dat deze bescherming er zoude komen als gevolg van de propaganda en voorlichting onzer commissie, door de bewoners op eigen kosten, wijl het dan alleen gewaar deerd wordt en een doelmatig gebruik kan worden verwacht" 5e. de voorzitter, Dr. Doyer, zal minstens eenmaal in de maand samen met Dr. Spierings en Dr. de Vries den polder bezoeken en inspectie houden, terwijl de twee laatstgenoemden meermalen in de maand zich ter plaat se zullen begeven om den stand van zaken na te gaan; 6e. de propagandist de Jong zal geregeld naast pro pagandawerk en voorlichting der keetbazen, de mug gen in de woonketen enz. opsporen en in de slooten en greppels naar anopheleslarven zoeken De Commissie is zeer tevreden over hetgeen tot heden werd gepresteerd, maar zij is ten volle bewust, dat de kritieke periode voor den polder nog moet komen. Zij meent echter te zijner tijd te mogen rekenen op de blijvende medewerking van de Wieringermeerdirectie en van allen die uithoofde van ambt of werkkring bin nen zoowel als buiten den polder daartoe zullen worden geroepen. terugbetalingsdatum. Maandagmiddag kwam Sir Che ville bij mij op kantoor op weg naar Hallithwaite en hij toonde zich nogal ontstemd over mijn opvatting van de condities van de leening. Hét eind van onze ge- dachtenwisseling was en dit gebeurde blijkbaar toen Pike al was weggegaan uit de andere kamer, dat ik Sir Cheville in vertrouwen nam over mijn uitvinding: in een kamer, die ik altijd stevig op slot houdt, liet ik hem zien, welke vorderingen ik al gemaakt had, en ik wist hem te overtuigen, dat ik binnen niet al te langen tyd vast en zeker succes zou hebben. Hij was niet alleen volkomen tevreden gesteld, maar zelfs bui tengewoon enthousiast, en in de beste verstandhouding gingen wij uit elkaar." .Was het misverstand heelemaal opgelost?" „Geheel en al." Etherton wachtte even, liet zijn blik even op den coroner en de jury rusten en vervolgde: „Nu lk toch op deze plaats sta, wil ik van de gelegen heid gebruik maken om iets mee te deelen, dat tot dusver nog niet bekend is geworden. Er is hier ge sproken over vermiste papieren. Toen Sir Cheville Maaji dagmiddag mijn kantoor verliet, om naar Hallithwaite te gaan, had hij in zijn binnenzak eenige papieren van mij, die ik hem ter hand had gesteld. Als na zijn dood zijn papieren uit zijn kleeren gestolen zijn of wanneer hy van deze papleren is beroofd, voor hij over den rand van de rots geworpen werd, moeten mijn bescheiden zich by het gestolene bevinden." „Wat waren dat voor papieren, die u aan Sir Che ville had meegegeven?" „Ik had hem die stukken toevertrouwd onder het zegel van de diepste geheimhouding om hem ge legenheid te geven ze op zyn gemak door te zien: hij zou ze mij den volgenden dag terug bezorgen. Het waren teekeningen en gegevens die mijn uitvinding betreffen, een machine." „Ze hebben dus groote waarde?" „Voor my in elk geval," antwoordde Etherton. „Ze bevatten het geheim en het principe van mijn uitvin ding. En als het volle licht gaat schijnen over het mysterie van den dood van Sir Oheville, zal het mij niet verbazen, wanneer...." Hy wachtte een oogenblik, keek veelbeteekenend om zich heen als om de spanning te vergrooten en ging voort: wanneer het blijkt dat hij aangevallen is en vermoord om het bezit van deze papieren." .Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5