De Italiaansche mode. SFEER IN HUIS BABY IN BAD. li fa dagelijks weerkeerend waterfestijn. van de meest noodige dingen voor a ïingen is het baden en Jammer genoeg jonge moeders hier vaak tegenop en aan t een afwassching van het ampje. Heel vaak is de oorzaak hierin Inden, dat de moeders een beetje angst- fj zijn om de kleintjes in het water te dit is echter slechts een kwestie routine en het beste is, indien de n mverzorgster nog blijft nadat de moe- weer op de been is, dit eerst eenige r en onder haar toezicht te doen. Men i. ;t dan meer zelfvertrouwen, it baden moet echter met eenige voor geschieden, hiermede bedoelen wij, dat lve het badje met het op Juiste tem- tuur zijnde water, alle verdere benoo- heden bij de hand moeten zijn. Het is een lijstje te maken en zich even rertulgen of alles aanwezig is. nge kindertjes moesten, zoodra de tem- tuur kouder wordt, in een verwarmd ek worden gebaad en met gesloten ters, opdat zij na het ontkleeeden niet sei afkoelen, it badje zelf moet op een verhooging a; indien men niet over een houten >rstel hiervoor beschikt, plaatse men op twee stoelen, daar het bukken rug veroorzaakt niet alleen, maar men het je. indien het bad hooger is geplaatst, r in zijn macht heeft, et bad wordt gedeeltelijk gevuld met i.jd water, daarna wordt het warme bij efd, maar overtuige men zich door het P tuil van den badthermometer van de temperatuur. De moeder heeft een 1-schort voor gebonden, en gezorgd «en badhanddoek voor het afdrogen het lichaam en een gewone voor het btje klaar liggen, benevens een stel !.£one kleertjes en gevouwen luiers, bor- zeep, spons, wat kleine stukjes watten jen kommetje boorwater. it wiegje is van schoon beddegoed voor- en het kruikje ligt er reeds in om alles ïoodig te verwarmen, als de kleine prins rlnses na gebaad en gevoed te zijn, de des onschuldigen gaat slapen, ór het baden worden met de watjes es, neusje en mondje met boorwater on gemaakt, dit moet vooral gedurende •eerste maanden niet vergeten worden; lOogen worden naar het neusje toe ge- Jichen. begint het baden, waartoe men baby 'ichoot of op de tafel (hetgeen veel prac- >r ls), ontkleedt. Eerst wordt het kindje afgesponsd boven het bad, daarna ln- en nu in het bad gelegd, zóó dat hij t van den linker arm rust en de arm geheel vrij is om hem te was- Vlug wordt hij daarna uit het water len en de badhanddoek om hem heen igen, afgedroogd en gepoederd, in de en van het halsje, de liezen, enz. Is de vaak nat. en zijn huid daardoor wat dan wordt hij eerst met slaolie inge- rd en daarna gepoederd, vervolgens aangekleed en zijn haar met een zachte [el geborsteld, zoodat hij geheel klaar n na de voeding in zijn bedje gelegd te kn, m vervolgens gedurende minstens uren te gaan slapen, vaak zelfs tot tuigende voeding. JONGEDAMESJAPON. zeer aparte moderne japon in streep- ln geeft een origineel geheel. De rok en npas met aangeknipte mouwen zijn iln genomen, het lijfje daarentegen t, wat de lijn van het lichaam beter tot recht laat komen. 166 i aardig gepunt kraagje en manchet van crêpe van chine en een smal wit Q ceintuur voltooien het geheel, schikt voor de maten 40, 42 en 44. BRUIDSJAPONNEN. Een bruid moet de Japon, die zij op haar huwelijksdag wil dragen, met zorg uitkiezen en rekening houden met type en figuur, Doet zij dit niet, dan zal zij het geheele effect aanmerkelijk verminderen. Natuurlijk moet men, wat de hoofdlijnen betreft, rekening houden met de heerschende mode, maar de garneering moet zeer sober zijn. Satijn, even soepel als crêpe de chine, is thans de favori^e, daarna-ist worden peau d'ange, zijden maiocaln en fijn laken ge kozen, stoffen, die mat van toon moeten zijn De japon moet vóór zoo lang vallen, dat alleen de pimten der schoentjes te zien zijn. De sleep geeft iets majestueus aan het ge heel, maar heeft, wanneer de bruid klein van gestalte is, nog geen anderhalven meter lengte. Indien op de rok volants worden aangebracht, gebeurt dit zoo laag mogelijk om de slanke heuplijn te bewaren. Het mooist is een bruidsjapon van ivoor- kleur, daar het zuiver wit al gauw te hard staat; de sluier valt tot op den sleep en is van eenvoudige witte tulle. De hoofd verslering kan bij wijze van kleine diadeem, als mutsje of als krans gedragen worden, terwijl als bloemen rozen, orchi deeën of lelies gedragen- worden, met een overvloed van fijn groen er tusschen. De schoenen zijn van dezelfde zijde als de japon en de handschoenen van dun peau de suède. ONZE GEZONDHEID ZORG VOOR GEZONDE TANDEN ZIEKTEN, DIE IN UW MOND DREIGEN Door Dr. J. W. FRANS. Zonder gezonde tanden is het onmogelijk goed te kauwen en zonder dit laatste is een voldoende speekselafscheiding niet mogelijk. Indien de spijzen niet voldoende vermalen en met speeksel vermengd worden, kan men van maag en darmen en daarmede in ver band staande organen geen normale werking verwachten. De spijzen verteren niet voldoende, het geen tot ernstige stoornissen aanleiding kan geven, vooral wanneer zware, slecht gekauw de stukken als steenen in den maag vallen. Een slecht gebit is vaak niet alleen pijn lijk, maar hierin is dikwijls de oorzaak van allerlei ziekten te zoeken; middenooront stekingen kunnen er door ontstaan, ge- wrichtsrheumatiek en zelfs blindedarm ontsteking. Immers de aangestoken tanden of kiezen zijn bij uitstek vruchtbare infectie haarden. Het tanden poetsen is een van zelf spre kend iets, maar hóé het geschieden moet, weet niet iedereen. Menigeen denkt, dat de tandarts overdrijft, indien hij in dezen zin aanwijzingen geeft: Bij het tandenpoetsen gebruike men: le. een niet te harde en niet te zachte borstel, van goede kwaliteit en middelgroot; 2. goede tandpasta; 3e. water, dat niet te warm en niet te koud is, daar groote temperatuurverschillen aan leiding geven tot (zij het dan onzichtbare) barstjes in het email, waarin zich bacteriën kunnen nestelen, die de grootste schade aan het gebit toebrengen. 's Morgens na het opstaan, na lederen maaltijd en vóór het naar bed gaan, moeten de tanden gepoetst worden, eenige malen per dag met pasta. Men borstele van boven naar onder, aan de binnen- zoowel als aan den buitenkant, waardoor men beter bij de ruimten tusschen de tanden komt, daarna wordt grondig na gespoeld en indien alle resten tusschen de tanden niet verwijderd blijken te zijn, doet men dit met behulp van een tandenstoker, die daarna natuurlijk wordt weggeworpen Nooit gebruike men voor dit doel naai- naalden of zooals dit wel eens gebeurt, de punt van schaar of mes. Hoornen of andere luxe tandenstokers, die men na het gebruik niet wegwerpen kan, zijn niet aan te raden. Het genuttigde eten of drinken moet ook nooit te heet gebruikt worden, om redejnen, die wij hierboven reeds omschreven. Scherpe kruiden en heel veel zoetigheid zijn beide niet in het belang van het gebit. Wanneer trots alle voorzorgen tanden of kiezen aangestoken zijn of zelfs maar een kleine afwijking laten zien, dan gaat men zoo gauw mogelijk naar den tandarts, opdat deze behandeld kunnen worden; ditzelfde geldt ook voor de melktanden. Des te vroe ger men de minder goede plekken laat be handelen, des te minder pijnlijk zal de be handeling zijn. Tanden trekken is in den regel een gevolg van te lang wachten met deze na te laten zien. De mode van helle kleuren. Deze komt niet alleen tot uiting bij klee ding, hoeden, schoenen, meubelstoffen, maar tevens bij allerlei andere dingen. Zoo ziet men verschillende verbruiksvoorwerpen, die men dagelijks in de huishouding aan treft in vele vroolijke aardige tinten ge kleurd. Vooral dat mooie, bijzondere rood, dat men veel in tuinen en broeikassen aan treft, valt zeer in den smaak. Men vindt het terug in geraniums, rozen, begonia's, klaprozen e.a. Hoe fleurig kan een gedekte koffietafel er niet uitzien met deze veelheid van kleu ren, waarbij het heldere rood domineert en zoo aardig afsteekt bij het witte tafelgoed. We behoeven niet veel moeite te doen om Dij de aanschaffing van nieuwe dingen fleur en kleur aan ons huis te geven Japon voor gezette figuren. Bijzonder aantrekkelijk is deze eenvoudige huisjapon voor gezette figuren, die met lange of korte mouwen gedragen kan wor den. Gebloemde kunstzijde of wollen mousse line lijken ons zeer geschikt voor dit model, kraag en manchetten worden van witte zijde gemaakt. Het model is zeer eenvoudig te maken en bestaat uit lijfje, heupstuk en klokrok; de rok en het heupstuk hebben beide slechts één zijnaad, beide naden moeten bij het in elkander zetten van den hok precies op el- 171 kander komen; de geschulpte onderkant van het heupstuk wordt op ruim V3 c.M. om geslagen en de omslag geregen, daarna op de rok gespeld, geregen en langs de kant met de machine gestikt. De onderkant van den rok wordt afgewerkt met een zoom van pl.m. 2*4 c.M. breedte, aangezien de rok- wiidte als geheel van onderen wijder is, dan 2*4 c.M. hooger, moet bij de naden wat worden afgenomen, het meest aan den on derkant der zoom; wij strijken deze uit, slaan den inslag om en bevestigen hem met onzichtbare steken op de rok. Het lijfje is eveneens zeer eenvoudig te makeneerst wordt de ruimte aan de schou dernaad in twee platte plooien gelegd, waardoor de z.g. postuurnaden worden ver kregen, deze worden langs de kant opgestikt. De revers loopen tot even boven de taille- liln; hiervoor is de blouse in het midden vóór recht ingeknipt; de aldus verkregen rafelkanten worden tegen gevoerd met een beleg van dezelfde stof, die zóó gelegd moet worden met naaien, dat de goede kant aan de binnenzijde der blouse boven is. De kraag is een dubbele rechte reep, die aan hals en revers gestikt wordt en overgenaaid. Het vest wordt van dubbele stof gemaakt en wordt met veiligheidsspelden op de on derjurk bevestigd. Schouder- en zijnaden worden dichtgestikt en afgewerkt; de mouwnaad wordt eveneens dichtgestikt en de omslag op de mouw bevestigd, daarna wordt de mouw ingezet zóó, dat de naad op het aangegeven punt der blouse valt. Vóór wij rok en blouse aan elkander zet ten, strijken wij de naden van de laatste goed uit, ook de roknaden. Ten slotte blijft ons nog slechts het ma ken der ceintuur over, waarvoor wij een rechte reep stof op de verkeerde kant dicht stikken en omkeeren, daarna strijken en met een gesp of drukknoopen afwerken. Wij hebben gezien, dat aan de hand van een goed patroon deze japon zeer gemakke lijk zelf te maken is. Een ding van groot belang is echter, dat de maat nauwkeurig genomen wordt en deze overeenkomt met de normale maten. De maat wordt ruim genomen en gemeten over het breedtste deel van buste en rug (dus onder de armen over rug en buste) en heupen. Onder normale maten verstaan wij de omvang van buste en heupen, die overeen komt met de maten 4032. Heeft men b.v. een buste maat 108 en heupwijdte 126, dan zou voor de eerste maat 46 gebruikt worden, maar de heupomvang zou veel te groot zijn voor een rok van dezelfde maat. Van het nauwkeurig maatnemen hangt voor een deel het slagen der kleedingstiik- ken af. Dit model is zeer geschikt voor de maten 46 tot en met 52. In Italië heeft men nieuwe stappen ge daan, die er toe bij moeten dragen, om het Bij koninklijke goedkeuring werd de „Fe- volk economisch meer zelfstandig te maken, derazione Nazionale Faclstu dell Industria dell Abbigliamento" gemachtigd in October 1932 den eersten Italiaanschen Modesalon te openen. Italië wil zich op modegebied zelfstandig maken en gezien de eenheid van den fascis- tlschen staat kan men wel voorzien, dat dit in korten tijd bereikt zal worden. EEN ARTIKEL, DAT NIET TE KOOP IS! door J. de Boer van Strien. Onze tijden zijn nuchter en vele dingen worden door het geld beheerscht. Maar het brengen van sfeer in huis is nog altijd iets, dat door geen geld kan worden gekocht of verworven. Het is de unieke taak van de huisvrouw, om die sfeer aan te brengen. Maar op het „Hoe?" is niet zoo gemakkelijk antwoord te geven. Ziet ge, wanneer een jong paartje huwt en het modern-ingerichte flatje betrekt, dan ziet alles er nog echt „modelkamer-achtig* uit. Het is een keurig, soms artistiek-inge- richt huisje, maar het móét nog een „thuis' worden. En hiervoor helpen stalen noch houten meubelen. Het mooiste inheemsche glaswerk en de fraaiste staaltjes van potte bakkerskunst kunnen er niets aan doen. Zij kunnen de schoonheid in huis brengen, maar ook schoonheid kan koud zijn. Noodig is intimiteit, het gevoel dat er in deze ver trekken gelééfd wordt. Niemand beter dan vader Tijd kan ons nelpen om sfeer in ons huis te brengen, maar ook hij is op dit punt niet alvermogend. Want, niet waar, er zijn van die huizen, waar men slechts ongaarne komt omdat men ondanks alle pogingen van de goedwillende gastvrouw, er zich toch niet behaaglijk ge voelt. Alles is er puik in orde, ge krijgt geu rige thee en lekkere koekjes, er zijn siga retten en aschbakjes, er is desnoods een cocktail met zoute amandeltjes, eventueel een radio of gramofoon, maar er is géén sfeer. En helaas kunnen vriendinnen, die dit wel zien en voelen, het de gastvrouw toch niet aan het verstand brengen hoe ze die sfeer zou kunnen verwerven. Want deze is een zuiver uitvloeisel van de persoonlijkheid der bewoners van een huis. En als we dit uit vloeisel missenach, dan gaat het ons als de Genestet: „Wees u zelf, zei ik tot iemand, maar hij kon niet, hij was nie mand Misschien moge het een troost voor velen zijn, vooral in deze dagen van algemeene bezuiniging en bekrimping, dat het er eigen lijk niet eens zoo erg op aan komt hoe ons huis is gemeubeld, als het er maar warm- gezellig is. Het mag dan verdrietig zijn dat we het- lang-begeerde vloerkleed nog steeds niet koopen kunnen en dat de rijdende thee wagen ook nog maar altijd op het lijstje der onvervulde wenschen staat, maar ondanks dit alles gaat er van het huis toch iets uit. Anderen, die bij ons komen, voelen er zich door aangeraakt en ze worden losser en vertrouwelijker. Ze komen er zelfs toe om dingen van zich zelf te vertellen, die men anders zorgvuldig verborgen houdt. Wie „op visite" is, voelt zich zelden tot confidenties genoopt. Zelfs al heeft hij het gevoel, dat praten met anderen over moeilijkheden hem zou kunnen helpen. Maar er blijft meestal reserve, die zich verbergt achter hoffelijk heid die niets zegt, en conversatie, die mee- rendeels onbenullig is. Doch komt men in een huis met sfeer, dan is opeens alles an ders geworden. Dan ziet men met één oog opslag dat de oude rieten fauteuil met het wat verschoten cretonne overtrek werkelijk een ruststoel is en dat er op dit theeuur inderdaad gerust en een beetje droomerlg gephilosopheerd kan worden. De theeschen- kende gastvrouw eischt niet dat ge een „ge zellige gast" zijt. Zonder woorden noodigt ze u slechts uit u op uw gemak te gevoelen! Zeker is het waar, dat het geven van sfeer aan een huis aangeboren moet zijn. Maar toch kunnen we ons zelf op den weg daarheen voorthelpen door bepaalde dingen te doen of te laten. We tellen in ons lieve landje nog heel wat van die over-zindelijke huismoeders, die in staat zijn ons met een stoffer en blikje na te loopen waar we maar gaan of staan en het behoeft stellig géén betoog, dat dezulken iederen zweem van Kinderjurk met broekje. Dit aardige vlotte Jurkje is gedacht van cretonne of vlisco, maar kan ook van crêpe gemaakt worden, dat het voordeel heeft, dat het na het wasschen, niet gestreken be hoeft te worden. JONGEDAMESJAPON. Eenvoudig doch lief middagjaponnefcje, bestaande uit taille en rok. De taille heeft ingezette en opgestikte deelen; deze lijn zet zich in de voorbaan van den rok voort en eindigt aan belde kan ten hiervan in een groep waaierplooien, waardoor het overigens aansluitende rokje de noodige onderwijdte krijgt; de mouw is glad en loopt iets wijder uit, terwijl het kraagje, dat van oud rose crêpe de chine is gemaakt in eenigszins afgeronde punten valt, waaromheen een plissée is gezet van dezelfde zijde. Een ceintuur op taillehoogte met een aardige fantasie gesp maakt het geheel af. Geschikt voor de maten 40, 42 en 44. Het pasje valt vrij laag, hieraan wordt het gerimpelde rokje gezet. Het ronde halsje heeft een klein galonnetje of valencienne- kantje, evenals het vlugge pofmouwtje. Een broekje van dezelfde stof wordt er bij gemaakt, hetgeen het dragen van een on derjurk bespaart. Geschikt voor kinderen van 1—6 jaar. sfeer volslagen op de vlucht jagen. Netheid is zeker een deugd, maar overdreven net heid, die van het huis een afgod maakt en van zichzelf de onvermoeide slavin van dien afgod, is een groote ondeugd. Hierte genover staat natuurlijk weer, dat ook in een huis waar niets in orde is en waar het leven nogal luchtig wordt opgevat wat de dagelijksche dingen betreft, evenmin sfeer gevonden zal worden. In een huishouden, waar men den éénen dag een uur later eet dan den anderen en waar voor niets vaste wetten bestaan, leeft men een verward en chaotisch leven en de inschikkelijkheid, die hier gevonden wordt, is zeker niet van de ware soort. Schemerlampen, neergehangen doeken met-kunstwaarde, of muziekinstrumenten., ze zullen alle niet de sfeer in een huis bren gen als niet, van tevoren, de huisvrouw een zekere sfeer in haar bestaan heeft gebracht. Daarmee worden zelfs de nuchterste dingen van het alledaagsche huiselijke leven door drenkt. Pas wanneer men van het loopen eener huishouding niets merkt, loopt deze huishouding patent, is wel eens gezegd. En zoo is het inderdaad: als de raderen van de huishoudelijke machine zoetjes en zonder ophef gaan, als de huisvrouw den toon in huis even goed heeft weten te bëpalen als de menu's, dan is er een bodem waarop sfeer gedijen kan. En voor deze enkele maal kan men eerlijk zeggen, dat geld ten aan zien van dit alles nu eens géén rol speelt! Wenken voor moeders. Kinderen beneden de drie jaar mogen aan den maaltijd geen vleesch en tevens ei eten. Groenten, een fijn gemaakt aard appeltje met boter en wat meelspijs of com pote zijn ruimschoots voldoende voeding. De leeftijd, waarop kinderen beginnen te loopen is zeer verschillend en de moeders behoeven er zich absoluut niet ongerust over te maken, indien haar baby van 14 maanden hiertoe nog geen aanstalten maakt. Het is zeer verkeerd om de kinderen tot staan en zelfs loopen te animeeren, daar het gevolg hiervan is, dat de kinderen zwakke enkels en kromme beentjes krijgen. Doet het kind als het 16 of 18 maanden is in het geheel geen pogingen, dan raad plege men een arts. NIEUWE PATRONEN. AARDIGE VLOTTE MODELLEN. Hoe te bestellen Deze week beelden wij enkele aantrekke lijke modellen af. We hebben zoowel aan zwaardere als aan slankere figuren gedacht. Vooral de slankmakende japon voor zwaar dere figuren kunnen wij aanbevejen. Van de genummerde modellen zijn deze week wederom zéér billijke knippatronen verkrijg baar tegen inzending van een bedrag van f 0.58 per postwissel of in postzegels aan de Moderedactrice van dit blad, Joan v. Mact- suyekerstraat 96, den Haag. De maat (heupwijdte en borstwijdte) en net nummer van het gewenschte model moe ten met Uw naam en adres op het postwis selstrookje of in brief worden vermeld.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7