Raad Schcorl. Raad Sint Pancras. I ASPIRIN De raad der gemeente Schoorl vergaderde op Don derdag 11 dezer ten raadhuize om 2 uur n.m. Voorzitter de Edelaohtbare heer Van Fridagh; Secre taris de heer Van Dijk. Aanwezig zijn alle leden. De tribune is geheel bezet met werkloozen. Na opening door den Voorzitter, worden de notulen der laatstgehouden vergadering gelezen en zonder op- of aanmerkingen met dank aan den samensteller goed gekeurd en geteekend. Ingekomen stukken. De navolgende stukken zijn bij den raad ingekomen. Schrijven van de Ged. Staten van Noordholland, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en over schrijving op de uitgaafposten van de begrooting voor 1931. onder opmerking dat overwegend bezwaar bestaat tegen het voornemen om het verlies van het Gasbedrijf over 1931 ten laste van het bedrijf te brengen; Schrijven als voren, begeleidende het goedgekeurde raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst jaar 1931. Schrijven houdende toekenning van een bijdrage over 1931 aan onderhoudsplichtigen van op het aanvullend wegenplan voorkomende wegen; (Schoorl f 3950); Schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken te 's Gravenhage. houdende vaststelling der bijdragen in het exploitatietekort 19311932 van de Woningbouw- vereeniging „Schoorl", alhier, voor de bouwblokken A. en B.. bedragende f 1010.75. Missive van den Minister van Economische Zaken ep Arbeid waarin naar aanleiding van het desbetreffend gezamenlijk verzoek van de gemeentebesturen in Kenne- merland geantwoord wordt dat de Regeering volkomen op de hoogte is van de nooden van den tuinbouw in Kennemerland, doch, mede m.h.o. op den veel critieker toestand in den groven tuinbouw in Westfriesland, voor loopig nog geen maatregelen meent te moeten nemen om een steunactie in het leven te roepen. Missive van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage. houdende me- dedeeling dat de werkverschaffing in de boschwachte- rijen „Schoorl" en „Petten-Camp" gedurende de maanden Juli, Augutus en September wordt stopgezet, zulks voor namelijk om interne technische redenen. Missive van de Ged. Staten van Noordholland, waarbij mededeeling wordt gedaan van goedkeuring der op 27 Mei j.1. door het Algemeen bestuur van de Ver. van Polders en oningepolderde landen onder Schoorl en Petten vastgestelde verordening tot aanvulling van de keur op het onderhouden der beken, enz. onder Schoorl. Schrijven van de Vaste commissie voor uitbreidings plannen in Noordholland te Haarlem, waarbij advies wordt uitgebracht over het ingediende ontwerp-plan van ,de heeren Reekers en Dapper ibt bebouwing van de (duinen riabij Camperduin. Schrijven van het gemeentebestuur van Alkmaar, waarbij mededeeling gedaan wordt van opheffing van !het verschil, in torieven van verpleging van patiënten in het Centraal Ziekenhuis, verband houdende met de woon- of verblijfplaats der patiënten. Schrijven van de N.V. Noorderstoomtramweg Mij. te Alkmaar, waarbij wordt toegezonden het verslag en de balans en winst- en verliesrekening dier Maatschappij, over het jaar 1931; (Voorgesteld wordt aan aandeelhouders 2!£ pet. uit te keeren). Schrijven van de N.V. Thermocheraische fabrieken te Amsterdam, houdende mededeeling, dat de N.V. door de Regeering in staat gesteld zal worden een destructor in het Westen des lands op te richten, zoodra een voldoend aantal gemeenten uit dit gebied tot het plan toetreedt, onder opgave dat de gemeenten bij aansluiting thans slechts een beperkt risico loopen, reden daarom opnieuw aansluiting bij gemelde inrichting verzocht wordt; Schrijven van de Ged. Staten van Noordholland te Haarlesn. waarbij ter kennismaking wordt toegezonden afschrift van een schrijven aan D. Swaan alhier hetwelk tot strekking heeft laatstgenoemde te sommeeren het door hem eigenmachtig versperde Achterpad te Bregt- dorp. vóór 1 Augustus e.k. weder voor het publiek open te stellen. B. en W. stellen voor, de bovengenoemde stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldu3 wordt besloten. Volgt adres van de Schoorlsche winkeliersvereeniging waarbij verzocht wordt een verordening te willen maken op het venten in de gemeente en daarbij den kostprijs van een ventvergunning te willen vaststellen naar ge lang van het artikel waarmede gevent wordt. B. en W. stellen voor, dat verzoek af te wijzen, waar mee de raad zich volkomen kan vereenigen. Schrijven van B. en W. van Jisp, waarin verzocht wordt adhaesie te willen betuigen aan een door den raad dier gemeente aan Ged. Staten gezonden adres in zake verlaging der tarieven van de Provinciale bedrijven. B. en W. zijn van oordeel dat dergelijke gezamenlijke gemeentelijke acties van een lichaam als de Ver. van Ned. Gemeenten behooren uit te gaan, stellen voor, den raad van Jisp dienovereenkomstig te berichten. De raad gaat hiermee accoord. Schrijven van het gemeentebestuur van Alkmaar, waar bij aanbevolen wordt zich bij verzoekschrift tot den Mi nister van Justitie te wenden en daarbij te bepleiten, dat de Arr. Rechtbank te Alkmaar, als voorgesteld in het „Plan-Welter" niet wordt opgeheven. B. en W. stellen voor zich in dezen geest tot den Minister te wenden. Hier verklaren allen zich voor. Schrijven van de commissie voor het Zomerfeest uit de V.V.V. alhier, met verzoek een medaille als prijs beschikbaar te stellen, voor het op 7 Augustus 1932 te houden bloemencorso; daarvoor is f 10 beschikbaar ge steld. Rekeningen. Burgemeester en Wethouders bieden aan de navol gende rekeningen: van het Burgerlijk Armbestuur, met een batig saldo van f 244.12; van den Vleeschkeuringsdienst in den Keuringskring „Schoorl" met een voordeelig saldo, ge wone dienst ad f 322.10; Balans en winst- en verlies rekening van de Woningbouwvereeniging „Schoorl" per 81 December 1931 met een nadeelig saldo voor Bouw blok A ad f 1530.61, en voor Bouwblok B ad f 714.38; idem van het gemeentelijk electriciteisbedrijf met een winstsaldo van f 1418.27; idem van het Gasdistributie- bedrijf. met een nadeelig saldo van' f 2555.62; de ge meenterekening: gewone dienst, nadeelig saldo f 2831.25 kapitaaldienst voordeelig saldo f 350.85. In de Commissie van onderzoek der vorengenoemde rekeningen worden gekozen de heeren Dapper, Gut ter, Schermer, Kaag en Duin. Geldleening f 23.000. Voordracht van B. en W. tot vaststelling van een concept-besluit tot definitieve plaatsing van een geld- leening groot f 23000, ten behoeve van het gymnastiek lokaal, welke uitgave tot dusverre met kasgeld werd gefinancierd. Voorzitter deelt mede, dat geld niet te krijgen is, op de wijze als anders gebruikelijk is. Daarom komen B. en W. nu met 't voorstel om btJ de Hollandsche Socië teit van Levensverzekeringen te Amsterdam f 23.000 op te nemen. Als termijn was dan gesteld 15 jaar, maar Ged. Staten vonden deze termijn veel te lang en wilden dit op 5 jaar gesteld zien. Hiervan wilde de Holl. Sociëteit niets weten; tenslotte kwam men tot een overeenkpmst en werd de termijn van 10 jaar gesteld. B. en W. vragen den raad nu goed te vinden wat wordt voorgesteld. De heer Dapper verklaart zich er absoluut tegen. Spreker vindt de termijn van 10 jaar veel te lang. De heer Schermer vraagt of de gemeente geen geld- leening kan uitschrijven. Voorzitter antwoordt hierop, dat 't uitschrijven van een gem. geldleening zeer veel kosten met zich brengt, terwijl 't bovendien toch niet zal lukken. Als we hier eens 23 menschen hadden, die f 1000 leden, aldus Voor zitter, dan waren we klaar. De heer Duin wil de knoop doorhakken. Er Is al zoo lang over dat gymnastieklokaal gepraat. Ook Voorzitter is voor doorzetten. De zaak moet worden geconsolideerd. In stemming wordt dan 't voorstel van B. en W. aangenomen met 61 stem. Tegen stemde de heer Dapper. Do werkloozenzorg. Vervolgens komt aan de orde een voordracht van B.en W. tot vaststelling van: a. loon- en bijslagregelingen in de gemeentelijke werkverschaffing voor werklooze arbeiders; b. een steunregeling voor werklooze arbeiders. (Het ligt in de bedoeling de steunregeling te bezigen indien bij onvoorziene omstandigheden niet in werk- verschafing gearbeid kan worden, hetzij categorisch dan wel individueel en deze steunregeling aan de goed keuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken te onderwerpen, opdat bij voorkomen aanspraak ge maakt kan worden op rijksbijdrage). Voorzitter deelt nog mede dat wat betreft de loon- en bijslagregelingen hier definitief moet worden vast gesteld. wat reeds in toepassing is gebracht toen de duinwerkzaamheden werden stopgezet. De heer Gutter vraagt waarom B. en W. niet met de wenschen en voorstellen van den vertegenwoordiger van het vakverbond zijn accoord gegaan (32 cent per uur). Voorzitter antwoordt, dat 't B. en W. voorkwam, dat 30 cents per uur al meer is dan als regel wordt uitbetaald. Men mag niet meer uitkeeren dan 65 pet. van de loonen uit normale tijden, geldig in land- en tuinbouw. Als men een grondloon van 5? cent aanneemt, wordt 't dus 32 cents per uur, zegt de heer Gutter. De heer Schermer gaat, indien rekening is gehouden met den rijkstoeslag accoord met 't plan van den heer Gutter om 32 cents uit te betalen. Al blijft 't dan nog een miniem loontje, 't is toch voor die menschen weer een steun. Twee centen meer schept tevredenheid en we krijgen een weekloon dan van f 15, wat heusch niet weelderig is. Ook de heer Kaag spreekt zich uit voor 32 cents. De heer Bijl is er absoluut tegen. De heer Duin is vóór 32 cents Tenslotte komt 't in stemming en wordt met 43 stemmen besloten om inplaats van 30 cents (voorstel B. en W.) 32 cents per uur uit te betalen. Aangemerkt dient te worden dat de Wethouders niet tegen het voorstel 32 cents waren, maar conseqent moesten blijven en 't voorstel van B. en W. moesten steunen. Tegen stemden de heeren Duin, Bijl en Van Lienen. Besloten werd met algemeene stemmen een bijslag- regeling van f 250, terwijl inplaats van kinderbijslag uit het steunfonds een overeenkomstig bedrag als toe slag zal worden gegeven. Een steunregeling. De volgende steunregeling komt tot stand: Het voorstel van B. en W. was voor uitgetrokkenen, kostwinnaars f 9 plus f 0.50 bijslag. De heer Gutter vindt, dat waar men hier meer mag geven, men 't moet doen ook. Aangenomen wordt f 10 plus f 1 bijslag per gezins lid te geven. Voor kostgangers wordt het f 7 per week. Voor dubbel uitgetrokkenen niet georganiseerden, stelt 't Rijk voor f 9 voor gezinsleden en f 0.50 toe slag en een kostganger f 6. De heer Bijl stelt voor om te trachten f 9 plus f 1 bijslag te mogen geven. Besloten wordt dit laatste aan te vragen. Crisis-Comité. Voordracht van B. en W. tot beschikbaarstelling uit de gemeentekas van een bedrag, berekend naar f 0.05 per ingezetene teneinde in aanmerking te kunnen ko men voor steun vawege het Natioaal crisiscomité voor extra hulp aan werkloozen. (Het ligt overigens in de bedoeling ook ter plaatse de totstandkoming van een crisiscomité te bevorderen) De heer Gutter voelt niet veel voor 't Crisis-comité. A. Het Crisis-comité B lijkt hem veel beter. Geeft 't eerste f 0.05 indien de gemeente ook 5 cent geeft, 't laatste comité heeft dit op 10 cents gesteld. Op voorstel van den heer Schermer wordt dit in handen gesteld van B. en W. Dit College zal onderzoe ken wat 't meest voordeelig is en kunnen dan de hee ren in vrijheid handelen. Groaid ruiling. Voordracht van B. en W. tot ruiling van grond met het Staatsboschbeheer. ter verkrijging van een meer afdoende oplossing voor het beloop van den Duinweg te Groet. Voorzitter deelt in verband met het bovenstaande mede. dat dit werk een goed werkverschaffingsobject tal zijn. Het Staatsboschbeheer is in principe bereid tot ruiling over te gaan. Deze grondruiling zal met geslo ten beurzen gaan. Aangemerkt dient te worden, dat de schuur van den heer Hoogland zal moeten worden afgebroken, daar deze op gemeentegrond staat. Er zal dus een machtiging moeten worden gegeven om deze schuur te sloopen. De heer Duin zegt, dat de afbraakkosten zijn be groot op f 165. maar dat hij ervan overtuigd is dat er wel f 100 bijkomt. We kunnen, aldus spreker, den heer Hoogland geen kosten laten dragen en is dat dus voor rekening van de gemeente. Hiervan zal de heer Hoogland wel een bewijs erlangen. De Voorzitter zeg, dat ook nooit is beweerd, dat de heer Hooglad die kosten moet dragen. Er zijn onder de werkloozen wel ervaren timmerlui en kunnen deze de schuur afbreken en elders weer neer zetten. Aan nieuw materiaal is dan misschien voor een f 50 noodig. Dit punt wordt ter nader onderzoek aangehouden. Het College van B. en W. zal zich met den heer Hoog land en het Staatsboschbeheer verstaan. Subsidie Burg. Armbestuur. Voordracht van B. en W. tot verhooging van de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, over 1932, voorloopig met een bedrag van f 1000. De bij de be grooting reeds toegestane middelen ad f 2000 zijn in middels verbruikt. Algemeen is men het er over eens dat 't Burgerlijk Armbestuur veel en nuttig werk doet en geeft men dan ook gaarne de gevraagde subsidieverhooging. Een geldleening. Volgt een voordracht van B. en W. tot het sluiten van een geldleening, groot f 1200, rentende hoogstens 5% pet., af te lossen in 6 jaren, ter bekostiging van de stichting van het hulplokaal bij de O. L. school te Schoorldam). De geheele raad verklaarde zich daar direct voor. Aldus aangenomen. Machtiging. Voordracht van B. en W.. machtiging te verleenen: a.) tot het treffen eener overeenkomst met den graan- en meelhandelaar W. Duin te Schoorldam in zake kracht stroomvoorziening door middel van ondergrondsche ge leiding; b.) tot uitvoering van de uit vorenbedoelde overeen komst voortvloeiende werken waarvan de kosten ge raamd worden op f 1800. Op nader voorstel van B. en W. wordt dit agenda punt ingetrokken. Een nadere aanvrage van den heer Duin wordt tegemoet gezien. Een wandelpad. Aan de orde komt dan een voordracht van B. en W. tot behandeling van het voorstel van het raadslid F. Schermer tot het aanleggen van een wandelpad van den Bergergrens tot Camperduin, gedeeltelijk met gebruik making van bestaande wegen en uit te voeren in werk verschaffing. Voorloopige kostenraming f 6500. Voorzitter licht toe, dat voor de uitvoering van deze werken subsidie van rijk en provincie wordt verkregen, wellicht tot 70 pet. toe. De uitvoering zou dan dus een f 3000 kunnen kosten, waarvoor men een magnifiek wandelpad krijgt. Het is bovendien een mooi werk voor de werkloozen Uw gezondheid is het beste juist goed genoeg. Eisdit daarom uitsluitend Aspirin- tabletten in de origi- neele verpakking met het wereldberoemde BAYER-kruis. eenig op de wereld Lef op oranje band en BayericruisIPrl]j75cïs\ De heer Schermer deelt over zijn plannen nog een en ander mede. Zoo kan de nieuwe weg 2 meter of 3 meter breed worden gemaakt, terwijl 't wegdek, zwaar of minder zwaar, kan worden gemaakt. Spr. wil dan geen weg voor 't verkeer, maar een wandelweg, des noods ook voor fietsers, die men niet kan weigeren. Door in 't sterk geacidenteerde terrein enkele korte trapjes aan te brengen, voorkomt men al dat auto's en karren gebruik zullen kunnen maken van den weg. Spr. is er vrij zeker van dat die stukjes grond, die van 't Staatsboschbeheer zijn, gaarne voor dit doel zul len worden afgestaan. Voorzitter: 't Gaat er hier niet om, heeren. nu reeds een beslissing te nemen. Zooiets kan ook niet. De zaak is in de geboorte en als de raad aan B. en W. nu toe stemming wil geven om stappen te doen een subsidie van f 10.000 te krijgen, dan is dat voorloopig voldoende. Er moeten teekeningen worden gemaakt en opmetingen worden verricht. Uitstel is hier niet aan te raden. Met den heer Duin tegen besluit de raad tenslotte B. en W. te machtigen een subsidie van f 10.000 aan te vragen. Ook andere werkobjecten als 't duinwerk en 't weg- heinen zullen niet worden verwaarloosd. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. Opgemerkt dient te worden dat de werkloozen zeer tevreden waren over de wijze waarop de raad het vraag stuk der werkloozen behartigt. Toen over de werkver schaffing werd gesproken en de Voorzitter zeide over tuigd te zijn dat de menschen liever werken dan steun- trekken, begon de publieke tribune te applaudiseeren, welke bijval de burgemeester direct verbood. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij dag 12 Augustus, des middags 3 uur, ten raadhuize, onder voorzitterschap van den heer J. Kroonenburg, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarop lezing der notulen volgde, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd en vastgesteld. De stemmingen zullen bij den heer Koelemeij aan vangen. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat de bij drage dezer gemeente voor krankzinnigenverpleging, door verhoogde subsidie van de Provincie is terug gebracht van f 850 op f 800. Van de Centrale Oommissie van Advies is bericht ingekomen betreffende de beschikbaarstelling van gel den voor rentelooze credieten. Van het door de Regeering beschikbaar gestelde be drag zal 1 pet. worden afgehouden, van welk bedrag de eventueele grensgevallen kunnen worden betaald. Voorzitter hoopte dat de uitbetaling spoedig kan worden gedaan. Den belanghebbenden zal zoo spoedig mogelijk bericht worden gedaan. De heer Lek vroeg of er nog veranderingen zijn aan gebracht. Vorige keer is er immers f 100 van een 4-tal afgehouden. Voorzitter antwoordde, dat de uitbetaling precies zoo zal rijn als de vorige keer. Onderhoud Bownweg. Overname door Hoogheemraadschap. Van de Banne is een schrijven ingekomen, waarin mededeeling wordt gedaan dat de Banne correspon dentie heeft gevoerd met het Hoogheemraadschap en Prov. Staten. In het schrijven werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat de Bovenweg in eigendom werd overgegeven aan de Banne. De Banne heeft nJ. wel het onderhoud van den weg, doch het eigendom staat op de gemeente. Het Hoogheemraadschap wil de straat overnemen, doch dan moet er een jaarlijksche bijdrage worden gegeven. De Banne verzoekt nu den gemeente raad 40 pet. dezer bijdrage voor gemeenterekening te willen nemen. De Voorzitter zeide, dat een en ander in de met de Banne gehouden vergadering is besproken en aan de hand van het gesprokene zijn B. en W. van meening, dat men met het voorstel van de Banne moet mee gaan. B. en W. stellen daarom voor, de gevraagde bij drage toe te staan. Voorzitter heeft het met een verte genwoordiger van het Hoogheemraadschap besproken en ligt het in de bedoeling, den weg 6 M. breed te ma ken, n.1. 4 Meter asphalt en aan iederen kant 1 Meter straat. Volgens de berekening van den Hoofdingenieur van het Hoogheemraadschap zal de bijdrage tusschen de 1500 en 1600 gulden per Jaar zijn. B. enW. stellen eveneens voor, het eigendom van den weg over te dragen. De heer Koelemeij is bang. dat aanstonds de kleine burgerij het voor het groot landbezit zal moeten beta len. Spr. vond 15 om 5 voldoende. Voorzitter zeide, dat men de feiten terdege onder de oogen moest zien. De toestanden zijn heel anders. Toen het onderhoud aan de Banne werd overgedragen ston den er maar 2 huizen aan den Bovenweg, terwijl deze nu bijna geheel bebouwd is. Degene, die geen land be zit. betaalt er niet aan als het door de banne wordt be taald. Het is dus redelijk, dat ook de gemeente bij draagt. De heer Lek vroeg hoe het bedrag zooveel minder ls geworden, waarop Voorzitter antwoordde, dat dit het gevolg was van een nieuwe berekening. De heer Lek vond dit een verblijdend teeken, doch wilde liever de verhouding der bijdragen zien als 1/3 en 2/3. Dat was een juister verhouding. Spr. noemde het een onhoudbaren toestand dat de Banne den weg in handen heeft De heer M. Duijf maakte bedenkingen en vroeg of het wel verantwoord was. zoo'n werk ter hand te nemen. Spr. wilde het nog een jaar opschorten en den weg nu nog eens herstellen. Maar het zoeken is, dat er een nieuwe weg komt. De heer C. Duijf merkte op, dat men het bedrag van f 600 van het Wegenplan zou verliezen, als dit jaar niet werd begonnen. Spr. is sterk voor uitvoeren. De heer Muurling noemde het weggegooid geld als de weg werd opgeknapt. De heer Snel kon zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. We hebben eenige jaren geleden het geluk gehad, dat we geen bijdrage voor de kanalisatie hebben gegeven. We kunnen nu het geld aan den weg besteden Het wordt noodig tijd, dat de straat er uitgaat. De hr. M. Duijf merkte op, dat hij niet heeft gezegd dat de weg goed is. Spr. wilde het voorloopig bij eenige verbetering laten. We hebben het meer gehad. Spr. noem de het Centr. Ziekenhuis als voorbeeld, waarvan men ook niet zou kunnen gebruik maken als niet werd bij gedragen door de gemeenten. Wat het groot-grondbezit betreft, het grootgrondbezit betaalt geen belasting, doch wel polderlasten. De heer Lek zeide, dat als men aan het opknappen ging, men niet klaar kwam. Als de, nieuwe weg komt, kunnen er misschien nog een twintigtal werkloozen wor den tewerkgesteld. Spr. vond het meer dan noodzakelijk dat de nieuwe weg kwam. Voorzitter deelde ten overvloede nog mede. dat de Hoofdingenieur van meening was, dat de weg niet meer te herstellen is. Op sommige plaatsen, waai- halve stee- nen zijn ingelegd, is het nu puin. Spr. is het eens met den heer Muurling, dat herstellen weggegooid geld is. De voorgestelde regeling komt spr. ook het beste voor. Als niet goed wordt bijgedragen zal de polder ook aan stonds de lasten moeten verhoogen. Het voorstel van 40 pet. steekt ook zeer voordeelig af bij het eenigen tijd geleden aan de Banne gedane voor stel, toen de gemeente f 1000 wilde geven. De heer M. Duijf merkte op, dat de toestand toch veel anders was. Spr. wil nog geen anderen weg. De heer Lek zeide, dat de weg ook anders is geworden. De heer Muurling merkte op. dat het aanbod van f 1000 nog geen jaar geleden is gedaan. Toen was de toestand al net als nu. U zat toen nog naast me. Het voorstel van B. en W. werd met 4 tegen 3 stem men, die de heeren Koelemeij, Lek en Duijf, aangeno men. Van den Commissaris der Koningin was 'n schrijven ingekomen, met bericht, dat de verordening voor de veldwachters moest worden hei-zien. Er moesten eenige wijzigingen in worden aangebracht, welke werden aan genomen. Van de afd. Alkmaar van de Vereen, voor zedelijke verbetering van gevangenen was een verzoek ingeko men, een bijdrage te mogen ontvangen voor 1932, groot f 3 per 1000 inwoners met een minimum van f 5. B. en W. stelden voor, een bijdrage te verleenen van f 5. Aldus besloten- De nood in den tninbouw. De voorzitter deed mededeeling van «Ie gehouden vergadering van het comité van Actie der gemeente besturen in West-Friesland, welke commissie zich ten doel stelt om zooveel mogelijk aandrang op de regeering uit te oefenen ter verkrijging voor steun voor den noodlijdenden tuinbouw. Spr. deelde mede. dat reeds een request aan den Minister is gezonden en lus het voor. De inhoud is den lezer wel hekend. Voorzitter deelde mede. dat op de vergadering in principe is besloten, dat de kosten voor rekening der gemeenten zullen komen. De Commissie verzoekt daarom een bijdrage van f 0.01 per inwoner, wat voor deze gemeente een bedrag wor.it van f 14.32. B. en W. stelden voor. deze bijdrage te verleenen. De heer Koelemey vond het treurig, dat de Regee ring op een dergelijke manier moet worden attent gemaakt op den noodtoestand van West-Friesland. Voorzitter deelde mede, dat men in don Hang reeds druk in de weer is met de voorbereiding van een steunregeling en dat men sterk op bespoediging zal aandringen. Werkverschaffing of steunregeling. Van den Bond van Tuinbouwarbeiders is een ver zoek ingekomen, gezien de groote werkloosheid, een werkverschaffing in het leven te roepen of als dit niet mogelijk mocht zijn, een steunregeling. De voorzitter merkte op, dat de omstandigheden het wel zwaar maken voor de arbeiders. Kr wordt werk verschaffing gevraagd Kerst heeft men getracht, aldus spr., of er in de Rijkswerkverschaffing een plaatsje voor onze werk loozen was. doch men heeft van den Minister be richt gekregen, dat dit niet het geval was. Toen heeft men zich tot de Zuiderzeewerken ge wend, omdat B. en W. hadden gehoord dat weer volk werd aangenomen. De arbeidsbemiddeling tc Medemblik heeft echter geantwoord, dat er tijdelijk 40 menschen zijn aangenomen om te oogsten en waar dit nogal ver in de Wieringermeer moest gebeu ren heeft men daarvoor menschen uit de grensge meenten genomen. Alweer mis. Toen hebber» B. en W. de inogelijknem uititor do oogen gezien om werk te vor»«-hnften door middel van baggeren. Men had daarvoor irerekcnd op een loon van f 18.per week, doch dc Secretaris-Gene raal van den Minister deelde voor de telefoon mede, dut men daar niet mee behoefde aan tc komen, daar het loon op f 12 is gesteld en niet hoogcr mag zijn. Toen hebben B. en W. een schrijven gericht tot den Minister met het voorstel van f 15.per week, waar van dc helft door dc tuinders zou moeten worden betaald. Er werd een bijdrage van het Rijk gevraagd in het overblijvende van 25 of f l.STfA per arbeider per week. De controle zou dan worden uitgeoefend door de arbeiders bij de tuinders in diénst tc stel- I len. Voor die flö.zullen de arbeiders dan 21 drie kwart pramen modder halen. Gisteren hebben we echter een telegram ontvangen met de volgende regeling: Loon f 12.50 por week voor 24 driekwart pramen. Plus f 1.voor eigen bagger- beugel. De tewerkgestelde blijft evenwel in dienst dor gemeente en de controle wordt uitgevoerd door do Heide-Maatschappij. De tuinder zal 55 van het loon en den baggerbeugel moeten betalen. Het Rijk en de gemeente betalen gezamenlijk de rosteerendo 45 De kosten der controle, 4 \an liet loon, wor den tevens door Rijk en Gemeente samen betaald. Een arbeider komt de gemeente dan op f3.31 per week. Een steunregeling zooals verleden jaar kost de ge meente veel meer. Bij de werkverschaffing ontvangt ten eerste de arbeider meer en hij is aan het werk. Dit zou dan a.s. Maandag kunnen beginnen. De heer Lek vroeg of er modderen was. Voorzitter antwoordde, dat hij van verschillende kanten aanvragen heeft gehad. De heer Lok zeide, dat B. en W. hun best hebben gedaan, doch de arbeiders moeten voor een beetje geld zeer zwaar werk doen. Komt er een steunrege ling naast als er niet voldoende werk is? Spr. is van meening, dat het zal tegenvallen. Spr. wilde er aan toevoegen, dat dc werkloozen deze week een uit kee ring wordt gedaan, volgens dc oude steunregeling. Voorzitter merkte op, dat met September een 20 man aan de straat kunnen werken. Op de vraag van den heer Koelemeij of er nog on derscheid zal worden gemaakt tusschen georgani seerden en ongeorganiseerden, antwoordde Voorzitters ontkennend. De heer Snel sprak er zijn verwondering over uit dat in de buitenplaatsen zulke lage steunen worden gegeven, terwijl men in Amsterdam f 18.per week geeft. Het voorstel van B. en W. en dat van den heer Lek werden aangenomen en zal de uitbetaling der steun door den vv.n. gemeente-ontvanger geschieden. Steunregeling Transportarbeiders. Van de Transportarbeiders-organisatie is een ver zoek ingekomen een steunregeling in het leven tc roe pen, daar de uitkecring van den Bond over twee weken is afgeloopen. Voorzitter zeide. dat men de transporters wel bij dc tuinbouwarbeiders kon betrekken omdat het er maar twee waren. Er is wel een aparte steunregeling voor transport arbeiders, waarvan de uit keeringen voor georgani seerden f 10.— per week met f 0.75 per kind zijn. Voor kostgangers f8.Ongeorganiseerden krijgen f9. per week met f 0.50 per kind. Tevens wordt oen huur- toeslag van ten hoogste fl.— gegeven voor de huren boven f3.per week. Dc heer Lek wilde dc transporters niet bij de tuin- arbciders betrekken. Ze zijn er even beter aan toe en het is niet goed, om ze naar een lagere klasse te doen. Men kan zc toch bij Broek op Langendijk on derbrengen, evenals Zuidscharwoude verleden jaar heeft gedaan. Voorzitter heeft hcclemaal geen bezwaar hierte gen en wordt aldus besloten. Hierna sluiting. I

Schager Courant | 1932 | | pagina 16