Hoover's Program. Zaterdag 13 Augustus 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9123 Ongelukken in de Hoofdstad. West=Friesland krijgt spoedig Voorschotten. Snelle uitkeering wordt bevorderd. De Varkenswet. Windhoos boven Rotterdam. Bliksem ingeslagen. W. C. VAN GEELEN, De Winkelsluitingsw t. Fa. Gebr. ROTGANS Groote brand te Wormervee r. Een geheimzinnige vondst Slecht weer boven Engeland. K0FF1E-BELASTING. Cholera-epidemie in Mandsjoerije. Zijn standpunt Inzake de oorlogschulden. Hij blijft gekant togen schrapping. NEW YORK. President Hoover heeft bij de officieele aanvaarding van zijn candida/tuur voor het volgende presidentschap een rede uitgesproken, waarin hij, zooals dat behoort, tegelijkertijd zijn politiek program voor de toekomst ontvouwde. Verrassende mededeelingen hebben zijn toehoorders niet vernomen, maar wat hij zelde was toch in zijn geheel zeker de moeite waard dat men er jnet aandacht kennis van neemt. HOOVER Hoover begon met de onvermijdelijke verzekering, dat hij als graniet zoo hard zou zijn In zijn verzet tegen het schrappen der oorlogsschulden. Maar geluk kig bleek dat er, niet minder dan met den hemel, ook «net de hel van zijn onverzettelijkheid „des accomode- ments" te vinden zijn. Wel meende hij dat drastische beperkingen van de bewapening in de wereld de belas tingbetalers in den staten van schuldenaars een be langrijk gedeelte van hun betalingen aan Amerika zouden vergoeden, waardoor deze minder drukkend zouden worden: maar, zoo verzekerde hij. de Ameri kanen zouden toch ook met zich laten praten als men hun inplaats van eenige jaarlijksche betaling, tast bare voordeelen zou aanbieden, zooals verruiming van de markt voor Amerikaansche landbouw- of nijver heidsproducten of mogelijkheden tot herstel en verde ren handhaving van den voorspoed van Amerika. Hoover beval aansluiting van Amerika aan bij het Haagsche Hof, onder de bekende voorwaarden echter. Verder verklaarde hij dat Amerika bereid was op oogenblikken van gevaar met de andere naties te be raadslagen over hetgeen tot redding van den vrede kon gebeuren, maar dat Amerika weigerde verbinte nissen aan te gaan die het tot eenige gedragslijn zou den kunnen verplichten of die geweld voorschreven tot handhaving van den vrede. Hij bepleitte dus een samenwerking met den Volkenbond, zooals die is toe gepast ln het cnflict over Chiila, maar geen onder werping van Amerika aan de bepalingen van het i, handvest van Genève. De Japanners kregen hierbij nog een wenk in de woorden dat Amerika nooit eigen domsrecht zal erkennen op gebied dat verkregen is onder verkrachting van de verdragen tot handhaving van den vrede: om nog duidelijker te maken waarop hij doelde, voegde hij er aan toe, dat alle volken dit beginsel hadden aanvaard bij een „recente, oritieke aangelegenheid." Hoover verklaarde zich voorstander van beschermen de tarieven en een streng beperkte immigratie. Verder ook van een herziening van de Amerikaansche bank- wetgeving. Natuurlijk maakte hjj Europa verantwoordelijk voor de tegenwoordige malaise. Het had „de bronnen vergif tigd" met den staatkundig wankelen toestand die het door de vredesverdragen aan het einde van den grooten oorlog geschapen had.De finantieele paniek in Europa ln den herfst van 1931 had ook het herstel in de Ver- «enigde Staten tegengehouden. Men zou willen vragen of de Vereenigde Staten onschuldig waren aan deze paniek, wanneer het maar pas gaf opmerkingen te ma ken tegen een verkiezingsrede! Over den vrede. Aan het slot van zijn redevoering heeft Hoover een welsprekend pleidooi gehouden voor den vrede. De we reld, zei hij, heeft behoefte aan den vrede en moet den vrede met rechtvaardigheid krijgen. Ik zal onophoude lijk met alle geestkracht, die in mij is, blijven strijden om alle wegen te onderozeken, die leiden kunnen tot een wereld, waarin het recht triomfeert over de macht, de rede de hartstocht overheerseht, waarin de mannen en vrouwen hun kinderen zullen kunnen opvoeden, niet om hen door den oorlog te zien verslinden, maar om hen in veiligheid de edeler kunsten vand en vrede te zien volgen. Ik zal voortgaan met opbouwend werk op de zen grondslag. Met het hoofd tegen de tram gereden. Gistermiddag te ongeveer zes uur reed een zeventien jarige jongen op zijn fiets in de P. C. Hooftstraat te Am sterdam. gaande in de richting van de Van Baerlestraat In deze richting reed ook een tramwagen van lijn twee en toen de jongen zag, dat de ruimte tusschen een auto, die ongeveer ter hoogte van perceel 96 stond, en de tram te nauw was om te passeeren, remde hij uit alle macht, met het noodlottig gevolg, dat de fiets slipte en de jongen met het hoofd tegen den bijwagen van Hjn twee terecht kwam. Hij liep daarbij vermoedelijk een schedelfractuur op en is per auto van den G.G. en G.D. in ernstigen toestand naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Bekneld geraakt. Op den N.Z. Voorburgwal bij de Korstjespoortsteeg te Amsterdam is gistermiddag bij het achteruit rijden van een groote vrachtauto met tractor, een man tusschen de auto en den muur van een huis bekenld geraakt. Met inwendige kneuzingen is het slachtoffer per auto van den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Over den kop geslagen. Een telegrambesteller, die gistermiddag op zijn fiets op de Rozengracht te Amsterdam reed, hield zich daar bij vast aan een vrachtauto. Ter hoogte van de Akolei- straat raakte de cape, die de jongen droeg, tusschen de spaken van het achterwiel der fiets, met het gevolg, dat het rijwiel, dat een groote vaart had, over den kop sloeg. Met een kaakfractuur is het slachtoffer per auto van den G.G. en G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd. ANTWOORD VAN DEN MINISTER OP DE VRAGEN VAN HET KAMERLID -IJZERMAN. Op de vraag van het lid der Tweede Kamer don heer IJzerman, betreffende spoedige uitbetaling van de ten behoeve van den grovon tuinbouw in West- Friesland verleende renteloozc voorschotten aan de genen, die daarvoor in aanmerking komen, antwoord de de minister van Economische Zaken en Arbeid, dat hij bij de Centrale Commissie van Advies inzake de steunverleening aan den groven tuinbouw in West-Friesland en bij de gemeentebesturen bij her haling aangedrongen heeft om zoo spoedig mogelijk die maatregelen te nemen, welke een snelle uitkee ring van de toegestane gelden kunnen bevorderen. Zoodra een gemeente, overeenkomstig het plan van uitvoering in zake de renteloozc voorschotten ten be hoeve van den groven tuinbouw in West-Friesland, aan de Centrale Commissie van Advies heeft mede gedeeld, welk bedrag benoodigd is en ten genoegen van den minister is aangetoond, dat over de 30 pet. welke door de gemeenten moet worden bijgedragen, beschikt kan worden, kan met de uitkeering der gel den een aanvang worden gemaakt. Verwacht mag worden, dat zulks binnen zeer kor ten termijn zal geschieden. Maandag in werking. Op 13 Augustus a.s. zal de Crisis-Varkenswet 1932 in werking treden. Er zal nog niet volledige uitvoering worden gegeven aan alle bepalingen van de wet. o.ni. niet aan die betreffende het merken der varkens. Dit zal pas later zijn beslag kunnen krijgen. De uitvoering van de Crisis-Varkenswet is in hoofdzaak opgedragen aan de Nederlandsche Var kenscentrale. die Woensdag 3 Augustus werd op gericht en welks bestuur reeds eerder bekend is gemaakt. De Nederl. Varkenscentrale, die twee der voor naamste zaken, bij deze wet naar voren komend, regelt n.1. den export en het beheer van het Sta bilisatiefonds, oefent daardoor een vrij beslissenden invloed op de prijzen van het Nederlandsche var ken uit. De Centrale, voorloopig nog gevestigd in het dep. van Economische Zaken en Arbeid te 's-Gravenha- ge, wordt nu in haar taak bijgestaan door elf Ge westelijke Varkenscentrales. Deze Gewestelijke Varkenscentrales dragen op haar beurt een deel der werkzaamheden over aan plaat selijke commissies. De geldmiddelen, noodig om de prijzen te steu nen en om de tekorten op den export aan te vullen, worden verkregen door heffingen. Deze zullen ge schieden van alle geslachte varkens naar het slacht- gewicht. Als slachtgewicht geldt het schoone var ken met de nieren. Voorloopig is de heffing bepaald op 9 cent por K.G. slachtgewicht varkens, hetgeen ongeveer overeenkomt met 7 a VA per K.G. levend gewicht. Het ligt niet in de bedoeling in te grijpen in den binnenlandschen handel, d.w.z. in den handel in var kens, bestemd voor de binnenlandsche markt. Inzake don export ligt het in de bedoeling een (verdere) concentratie tot stand te brengen. Heeft dus een heffing plaats van alle varkens, ge steund worden slechts de varkens bestemd voor export. De richtprijs is daarbij bepaald op 15K a 16H cent per levend pond. Zoo noodig zal voor den export van varkensspek steun worden verleend gedurende een paar weken. Voorts is het noodig dat alle varkens worden ge merkt. Het is in het belang van iederen landbouwer, hiertoe zijn medewerking te vcrleenen, niet alleen omdat het strafbaar zal zijn, ongemerkte varkens te houden, maar ook wijl hij voor deze varkens geen afzetgebied meer zal hebben. In den loop van de volgende maand zal een in- ventearisatie gehouden worden van alle aanwezige varkens. Bij deze inventarisatie zullen ook alle aan wezige dieren worden gemerkt met een oormerk. Van alle slachtingen zal de heffing moeten wor den betaald met uitzondering van een gedeelte der huisslachtingen. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat men hier te doen heeft met een geheel nieuwe materie en met een zeer krachtige poging, de geheele var- keshouderij in Nederland op een loonende basis te stellen. Dit zal alleen dan volledig slagen, indien alle belanghebbenden zooveel mogelijk medewerken. Het is in het belang van alle bij de varkensfokkerij, -houderij, -handel en -verwerking betrokkenen, dat men in Nederland blijft beschikken over een vol doend omvangrijke en zoo mogelijk ecnigszins bloei ende varkenshouderij. Aangemerkt dient ten slotte te worden, dat de handel in biggen voorloopig geheel vrij gelaten wordt. Deze moeten wèl worden gemerkt. Opgegeven zal worden hoeveel fokzeugen ieder bedrijfshouder mag hebben. Verwoesting in een tentenkamp op Hobo ken. Paniek onder do kampeerende kinderen. Te Rotterdam hebben een paar hevige windstooten gistermiddag omstreeks half drie een paniek doen ont staan op het voormalige land van Hoboken onder de talrijke kinderen, die daar tijdens de vacantie den hee- len dag doorbrengen en daar een groot aantal tenten hebben opgebouwd. Deze tenten zijn door den wind grootendcels omgeblazen. De wind wierp zulke zandwolken op, dat het ter rein er vrijwel geheel in gehuld werd. De kinderen schrokken van deze plotselinge weersverandering zoo danig. dat zij een luid geschreeuw aanhieven. Tal van menschen snelden van den Nieuwen Binnenweg het land op om de kinderen waarbij verschillende kleine peuters, weg te halen. De tenten moesten in allerijl geborgen worden. Voorzoover bekend deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Op het Hofplein is tijdens een windvlaag een boom omgewaaid, die terecht kwam op een kiosk van de N. V. v. Ditmar's kioskenonderneming. De kiosk is slechts licht beschadigd. De verkoopster kwam met den schrik vrij. De boom trof ook een bloemenkiosk van de firma Groenteman, welke aan een zijde vrij ernstig is beschadigd. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongevallen voor VILLA TE NAARDEN AFGEBRAND. Het geheel van hout opgetrokken gebouw een prooi der vlammen. Een Huizer werkman heeft gisterochtend, omstreeks kwart over zes. brand ontdekt in de onbewoonde villa Priros aan de Hinloopenbaan bij den rijksstraatweg te Naarden. De eigenaar en vroegere bewoner, de heer Flaris Vos, werd gewaarschuwd en deze liet den slan- genwagen welken de modelboerderij Oud-Bussum bezit, uitrukken. Ook de Naardensche brandweer was spoedig ter plaatse. Men zag, dat er geen redden meer aan was. Het huis, dat geheel van hout is gebouwd, stond in lich te laaie. De brandweer heeft uitbreiding van den brand weten te voorkomen, hetgeen nog zeer moeilijk was, daar het huis aan drie zijden was omringd door struikgewas en men met geringen waterdruk had te kampen. Tegen half acht stonden nog slechts de schoorsteen en twee zwart geblakerde wanden overeind. Het huis was verzekerd op beurspolis. Eenige inboe del, die nog aanwezig was, was niet verzekerd. De scha de kon nog niet worden berekend. Alleen is bekend, dat een bedrag van ongeveer f 5000, hetwelk de heer Vos onlangs ten koste had gelegd aan vernieuwing van het huis, dat hij voor verhuur bestemd had, niet door ver zekering is gedekt. De villa was in 1900 in Noorwegen gebouwd en door den heer Vos twee jaar later in het bij Berlijn gelegen plaatsje Priros gekocht. Volgens de brandweer moet de oorzaak van den brand gezocht worden in het inslaan van bliksem, tijdens 't onweer dat omstreeks 't uitbreken van d enbrand bo ven het Gooi heeft gewoed. Dan even naar Gediplomeerd Opticiën V.V.O. LAGEZIJDE B 40 Tel. 26 SCHAGEN, want nergens vindt U grooter keuze Monturen, Glazen, enz., enz. Uitsluitend de allerbeste kwaliteit tegen lage prijzen, terwijl U bij ons alleen op reparaties aan Uw bril kunt wachten. Het comité van actie tegen de Winkelsluitings wet, bestaande uit groot-industriëelen, heeft beslo ten eerstdaags waarschijnlijk over te gaan tot het houden van een groote enqueto onder de winkeliers en grossiers in het land over de Winkelsluitings wet. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de actie, speciaal tegen de Zondagssluiting, steeds grooter wordt. HONDERD DUIZEND POND HOOI VERBRAND. Gistermorgen is tijdens een hevig onweer, de bliksem ingeslagen in een schuur achter de hofstede van den heer H. Beuzekom, te Giessen-Oudkerk. De geheele schuur die ruim honderd duizend pond hooi bevatte, stond weldra in lichte laaie. De brandweer kon het woonhuis gedeeltelijk behouden. BOERENHOFSTEDE OP TEXEL AFGEBRAND. Gisteravond, omstreeks 11 uur, is de boerenhofstede van de wed. Beumkes, bij het Horntje, op Texel, ten gevolge van hooibroei geheel afgebrand. De motorspuit van den Burg kon er zich slechts toe bepalen de in de nabijheid staande hoeve Zeewijk van den heer Lap, die door den geweldigen vonkenregen groot gevaar liep, nat te spuiten. De schade wordt door verzekering gedekt. DE KNOKPARTIJ TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN. Do messenheld aangehouden. Barometerstand op Zaterdagmorgen 9 u.: 764 m.M. Vooruitzichten: Mooi weer, behoudens kans op on weer. Temperatuur: F 6S° 20° C Goedkoop Fotografeeren. 45 cent een Gcvaert, Agfa of Kodakfilm, 6x9, 55 cent een Agfa-Isochrom-film 6x9. 60 cent een 6'/2 x 11 film. Deze aanbieding is tijdelijk en zoolang de voorraad strekt. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN SCHAGEN's GOEDKOOPSTE FOTOHANDEL. Hedenmorgen ongeveer 5 uur ontdekten eenige per sonen, Werkzaam in de fabriek van de fa. Jan Dek ker te Wormerveer, dat brand was uitgebroken in de z.g. hardingsfabriek, bestemd voor oliën en vetten. Deze fabriek maakt deel uit van het geheele com plex van bovengenoemde firma. De brandweer tastte met 10 stralen het vuur aan. Een groot deel van de fabriek brandde uit. De schade bedraagt f 100.000. Kostbare machines gingen verloren. Verzekering dekt de schade. In een voorstad van Londen bij graaf werk een groote hoeveelheid dynamiet- patronen gevonden. Ten Z.W. van Londen, aan den rechteroever van de Theems ligt de voorstad Surbiton. Daar beeft trtcn bij de Kingston by-pass, d.w.z-, bij den grooten weg, die om het stroomafwaarts aan Surbiton gren zende Kingston heengaat, bij graafwerk een groote hoeveelheid dynamielpatronen gevonden. Op een hraakligend stuk grond stuitte men. ongeveer eeii meter onder de oppervlakte op een ondergrondsche bergplaats waarin zich dynamiet bevond. Het kar tonnen omhulsel van hpt dynamiet was doorweekt, waardoor de ontplofbaarheid des te grooter was Als een van de spaden van de werklieden rechtstreeks c-r mee in aanraking was gekomen, had een hevige ontploffing het gevolg moeten zijn. Gelukkig stiet men eerst op de planken van de bergplaats en toen rook men een zwavelachtige damp. afkomstig van het dynamiet. Gelukkig rookten de werklieden niet, anders had ook dat tol een ontploffing kunnen lei den. Natuurlijk is dadelijk de politie van de vondst in kennis gesteld, die nu moet uitzoeken waar het. dynamiet van afkomstig is. Niemand weet n.1. een verklaring voor de vondst te geven. Bij den aanleg van den weg is geen dynamiet gebruikt en evenmin bij het opruimen van de boomen op het aangren zende terrein.' Voorloopig staat men voor een raadsel. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND BERGEN. EEN BOA CONSTRICTOR ZOEK. Bi» het doortrekken van een reizend circus door Horley is een boa constictor ontsnapt. Men miste de slang toen liet voedertijd was. Het beest is ruim drie en een halve meter lang en de directeur van liet circus looft twee pond uit voor wie het beest levend terugbrengt. Twee dagen geleden ontsnapte er elders in Surrey uit een dierentuin een kangoeroe. Na zes uur rond gedarteld te, hebben, ging deze Australiër drinken bij een waterleiding, waar een machinist, die zijn oogen nu eens wel geloofde, hem ving. Ja, ja, zegt een Engelsch blad, je weet niet wat je tegenwoordig in Surrey al niet tegen kunt ko men. HONGERSNOOD IN HET OVERSTROO- MINGSGEBIED VAN MANDSJOERIJE. De bewoners vluchten bij duizenden naar het Zniden. Uit Peking. Naar uit het overstroomingsgebied in Mandsjoerije wordt gemeld, heersebt er thans in dit geheele gebied hongersnood. Het is onmogelijk levensmiddelen te transportee ren Daar de in het geteisterde gebied gelegen ste den. De bewoners, die zich tijdig hebben kunnen red den, vluchten thans bij duizenden naar liet Zuiden. Te Peking zijn reeds de eerste vluchtelingen aan gekomen. Na de hittegolf onweder en hagelstormen. Uit Londen: Na de hittegolf van Donderdag waarbij tien menschen om het leven zijn gekomen, is het in de vroege morgenuren ernstig gaan onweeren en ha gelstormen, ten gevolge waarvan aanzienlijke schade is aangericht. Het noodweer ontlastte zich allereerst boven Noord-West-Ierland, terwijl later zoo goed als alle deelen van Engeland werden geteisterd. Op vele plaatsen zijn de telefoonlijnen vernield, ter wijl de straten blank staan. Talrijke personen zijn door den bliksem getroffen. Kerktorens hebben ern stige schade bekomen. Het verkeer te Londen heeft ernstig te lijden gehad onder den hevigen regenval. Eenige treinen zijn gede- raileerd. In Kent is enorme schade aangericht aan de boom gaarden. In September een voorstel van de regeering te wachten? Bate van 18Vt millioen voor de schatkist. Eenige jaren geleden is de regeering gekomen met plannen om een koffiebelasting in te voeren. In han dels- en ook in scheepvaartkringen ontmoetten die plan nen toen echter een dusdanig verzet, dat zij werden teruggenomen. Thans verluidt echter, dat zij opnieuw vasten vorm hebben aangenomen en de „Wekelijksche Uitlotingscourant" weet zelfs te melden, dat bij de in diening van de Rijksbegrooting in September a.s. zal worden voorgesteld tot deheffing ervan over te gaan. Is het blad wel ingelicht, dan zal deze belasting dertig cent per pond bedragen. Aannemende, dat tengevolge van deze belastingheffing het verbruik met 100.000 balen vermindert, dan zal toch, zoo berekent het blad, bruto nog ongeveer 18*£ millioen gulden uit deze belasting worden verkregen. De politie heeft aangehouden een 27-jarigen te Den Haag wonende loopjongen, als verdacht van het steken van twee personen. Dinsdagavond op het Buitenhof. Beide bedoelde personen zijn heden uit het ziekenhuis ontslagen. De aangehoudene heeft bekend de steken te hebben toegebracht. Tal van slachtoffers. V.D. vernoemt uit Moekden: In het overstroomde gebied van Mandsjoerije is thans ook nog cholera uitgebroken, die zich ook in de stad Charbin met beangstigende snelheid uit breidt. Een groot aantal personen is reeds aan de ziekte overleden. De levensmiddelenvoorziening van de bevolking kan uiterst moeilijk worden geregeld en de Japan ners hebben zich genoodzaakt gezien o.a. de zout- voorziening te distribueeren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5